DINSDAG 5 MEI 1936 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Roekeloos rijden. Sch. en L. uit Bodegraven hadden op zeer roekelooze wijze te Bodegraven in de Wilhelminastraat gereden en daarbij een bejaarde dame aangereden. Verdachten hadden zulks ontkend. Bij de thans gehoor de getuigen bleek evenwel hoe buitenge woon roekeloos deze verdachten tewerk hadden gegaan. L. werd veroordeeld tot ƒ6.— subs. 3 dg. en Sch. tot ƒ7.— subs. 4 dg. C. D., W. N. K. en D. waren alle drie ten laste gelegd het rijden zonder rijbe wijs. D. liet verstek gaan en bleek de per soon, die de auto had gehuurd, waarmede eerst D. en later K. een eindje had gere den. Verdachte C. Dr. was echter spoedig weer uitgestapt, daar hij had gehoord, dat de autoverhuurder had gezegd, dat de wa gen om halfvijf terug moest zijn, terwijl D. thans wonende in den Helder had gezegd, dat hij niet voor 11 uur terug kwam. Het eind van de reis verder door D. en K. ver volgd, was geweest, dat de wagen in een sloot terecht was gekomen, waardoor deze belangrijk was beschadigd. Bovendien had men nog het plan geopperd om de wagen 's avonds in de buurt van de garage terug te brengen zonder betaling. Bovendien bleek het trio werkloos, zoodat het gewoon weg onbegrijpelijk is, dat garagehouders aan dergelijke personen een auto verhuren, waarbij zij den kansdoopen niet alleen geen huur te ontvangen, doch bovendien niet anders dan een geheel vernielde wagen over te houden. C. D. werd veroordeeld tot ƒ6.— subs. 6 dg.; K. tot ƒ2.— subs. 3 dg. en D., die niet was verschenen, tot 12. subs. 12 dg. C. D. was terzake voor ge noemd feit reeds eerder veroordeeld, ter wijl K., tegen wien de eisch luidde 5. subs. 5 dg. om clementie verzocht, daar hij anders zou gaan moeten zitten, wat hij niet prettig vond, gelet op vroegere ervaringen met de gevangenis. VERBODEN VERVOER VAN AARDAPPET- COUPONDAGEN VALLEN NIET ONDER DE WET OP 'AE UITVERKOOPEN. De Hooge Raad heeft heden arrest gewe zen in de eerste zaak, bij dit college aan hangig gemaakt betreffende de wet op de uitverkoopen en opruimingen. De firma Gerzon had in een Utrechtsch blad „coupondagen" aangekondigd, waarin de Utrechtsche kantonrechter, aangezien de Kamer van Koophandel geen vergun ning had verleend, een overtreding zag van de wet. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat art. 2 tweede lid spreekt van bijzondere omstandigheden, welke zich ten aanzien van „een" winkelnering kunnen voordoen, met andere woorden, van bijzondere om standigheden, die zich ten aanzien van elke winkelnering, afgezien van haar bepaal den aard, en dat met „bijzondere omstan digheden" artikel 2 het oog heeft op de zelfde omstandigheden, welke naar artikel 6 voor de Kamer van Koophandel grond kunnen opleveren, tot het verleenen van een vergunning ingevolge artikel 2 eerste lid. Waar nu in artikel 6 de bijzondere om standigheden nader worden aangeduid, als zich voordoende „bij overdrachtè verplaat sing, verbouwing of anderszins", met an dere woorden als bijzondere omstandighe den van externen aard, bij elke nering mo gelijk, terwijl „anderszins" in dit verband slechts kan beteeken en een andere omstan digheid van soortgelijken aard als de met name genoemde, valt derhalve het ten laste gelegde niet onder artikel 2, tweede lid. Ook kan dit niet worden beschouwd als een aankondiging van een verkoop in ver band met jaars- of seizoenswisseling, zoo dat het bewezen verklaarde geheel valt bui ten de wet op de uitverkoopen en oprui mingen. Op grond hiervan heeft de Hooge Raad het bestreden vonnis vernietigd en den be drijfsleider der firma alsnog ontslagen van alle rechtsvervolging. BILJARTEN KAMPIOENSCHAPPEN F. B. H. O. De uitslagen van de voortgezette wedstrij den der 1ste klasse luiden: pnt. brt. hs. gem. J. Metselaar 200 30 29 6.66 C. Hasselmeyer 65 30 13 2.16 C. Phillippo 86 21 27 4.09 F. v. d. Berg 200 21 74 9.52 H. Lubbers 200 34 27 5.88 A. Corver 133 34 20 3.91 A. Corver 200 52 33 3.84 C. Philippo 153 52 33 2.95 De stand in de le klasse luidt: gesp.gew.gel.verl.pnt. 3 3 6 3 3 6 4 3—16 3 2—14 3 1—22 3 3 "3 3 2 2 PAARDENSPORT SPRINGCONCOURS IN OEGSTGEEST. Op Zaterdag 9 Mei 1936 zal in den springtuin van den heer Sloos - -m de Laan van Oud-Poelgeest te Oegstgeest door de Z. H. J. V. een Springe cours worden ge organiseerd. Belangstellenden kunnen gra tis toegangsbewijs verkrijgen ten huize van den heer Sloos, Laan van Oud-Poel geest te Oegstgeest. Aanvang 2 uur. De indeeling is als volgt: I. Springconcours voor personen, die nog nooit op een officieel Springconcours een geldprijs gewonnen hebben. Ongeveer 12 hindernissen, niet hooger dan pl.m. 1.10 Meter. II. Sprinconcours voor paarden, die nog nooit op een officieel Springconcours een prijs gewonnen hebben. Ongeveer 12 hin dernissen, niet hooger dan pl.m. 1.10 M. Hl. Springconcours. a. Voor paarden, die op een officieel Springconcours nog geen ƒ200 gewonnen hebben. b. Voor paarden, die op een officieel Springconcours ƒ200.of meer gewonnen hebben. Bij a ongeveer 14 hindernissen tot M. 1.20 Bij b. ongeveer 14 hindernissen tot M. 1.20 Er wordt op tijd gereden. FINANCIëN EN ECONOMIE „De Nederlanden" van 1845. Gisteren hield „De Nederlanden" van 1845 en de met haar samenwerkende maat schappijen Fatum, Labor, es. haar alge- meene vergadering van aandeelhouders. Ondanks de ongunstige conjunctuur, wel ke een inkrimping van het premie-inko men in enkele bedrijfsonderdeelen veroor zaakte, werden over het afgeloopen boek jaar (1935) gunstige bedrijfsuitkomsten ver kregen. De afdeelingen „Brandverzekering en diversen" en „Ongevallenverzekering" ga ven bevredigende winsten. Het overschot van de transport-verzekeringszaken werd in verband met de minder gunstige voor uitzichten nagenoeg gereserveerd. De be- drijfsverzekering verliep gunstig. Door koersdaling verminderde de waar de der effecten met 524.64. Besloten werd het dividend (evenals vorig jaar) op 70.per aandeel te bepalen en aan di verse reserve's totaal 862.715 toe te voe gen. De extra-reserves bedragen thans ruim 10.850.000. Tevens had gisteren de algemeene ver gadering van aandeelhouders plaats in de N.V. Levensverzekering-maatschappij van „De Nederlanden", van 1845. Dank zij een alleszins bevredigenden toe voer van nieuwe zaken ontwikkelde het be drijf zich in 1935 gunstig, een nog steeds aanzienlijk verval ten spijt. De bedrijfswinst liet toe alle wensche- iijk geachte afschrijvingen te verrichten en de extra-reserves te versterken. Nieuwe verzekeringen werden afgesloten tot een bedrag van 33.801.400, waardoor het verzekerd kapitaal de 300 millioen is overschreden. Het premie-inkomen, zonder koopsommen, beliep ƒ7.431.863.77. De ge middeld gekweekte rente bedroeg 4.64 pet. De premie-reserve bedraagt thans 81.204.499. De vergadering besloot het dividend te bepalen op 100. per aandeel en een to taal bedrag van ƒ994.809 aan de reserve's toe te voegen. De totale exera-reserve be draagt thans ƒ4.601.946. Markenkoers. Koers op 5 Mei 1936 voor storting bij het Nederlandsch Clearingsinstituut voor banken'enz. voor door haar verkochte reis- chèques enz. 59.29. „Even voorstellen ik heet „Leo" Hoe heet jij?" (Everybody's weekly). RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Bloembollen geteeld zonder verguning. C. V. te Katwijk aan Zee was ten laste gelegd, dat hij bollen van tulpen en narcissen heeft geteeld zonder te zijn aan gesloten bij de Nederlandsche Sierteelt- Centrale, zoodat hij niet in het bezit was van de vereischte vergunning. Verdachte is bloem enk weeker, dus hij heeft geteeld voor de bloemen niet voor den bol. Na een ambtenaar van de N. S. C. ge hoord te hebben was de eisch f 16 subs. 8 dagen. Uitspraak schriftelijk over 8 dagen. D. de M. en T. de M. beiden te R ij n s- burg moesten voor een zelfde feit te recht staan. Daar ter zitting kwam vast te staan, dat de verdachten inmiddels de heffing hebben betaald en nu zijn aangesloten bij de N. S. C. vroeg de ambtenaar voor dit geval schuldig verklaring zonder oplegging van straf, met welken eisch de kantonrechter accoord ging. G. v. E. te R ij n s b u r g heeft daar ter plaatse een zelfde overtreding gepleegd. Eisch 2 subs. 1 dag. Uitspraak over 8 dagen. J. Z., G. Z. en C. Z., allen te K a t w ij k eenzelfde delict. Eisch voor elk 10 subs. 5 dagen. Uitspraak over 8 dagen. Aanrijding te Sassenheim. J. v. d. H., fabrikant te Rotterdam heeft 27 Febr. met zijn auto in de Hoofdstraat te Sassenheim een aanrijding veroor zaakt door te trachten een auto, die zich juist in beweging stelde, en daarvan door het uitsteken van den richtingwijzer ken nis gaf, rechts te passeeren. Zulks ging niet meer, waardoor een botsing ontstond. Een juist passeerende wielrijder kwam in de kr -1 en werd ten val gebracht, geluk kig zonder ernstige gevolgen. Na getuigenverhoor was de eisch 20 subs. 10 dagen. Uitspraak 25 subs. 10 dagen. Een lastig koopman. J. P. die verstek liet gaan heeft te Voorschoten ten eerste galanterieën te koop aangeboden zonder vergunning en was, toen de menschen, waar hij gebeld had, niets noodig hadden, gaan schelden en razen, terwijl hij bovendien de deur met zijn klompen was gaan bewerken. Eisch 2 maal 3 subs. 2 maal 2 dagen. Uitspraak 2 maal 2 subs. 2 maal 1 dag. Dronken mensch. A. W. te Sassenheim, heeft op de Oude Vest „geloopen" terwijl hij in ken- nelijken staat verkeerde. Zulks was wel eens meer gebeurd. Een bestuurslid van de Orde der Goede Tempelieren bepleitte voor verdachte een voorwaardelijke straf en zou voor verder toezicht zorgen. Eisch een voorwaardelijke hechtenisstraf van 3 dagen met een proeftijd van 3 jaar en zich onder toezicht stellen van de Orde der Goede Tempelieren. Uitspraak conform. Voorts werden nog veroordeeld J. v. d. M. te Leiden wegens overtreding der leerplichtwet. Eisch 3 subs. 2 dagen. Uitspraak 2 subs. 1 dag. J. M. te Leiden voor het zich bege ven onder de reeds in dalende beweging zijnde spoorboomen. Eisch en uitspraak 2.50 subs. 1 dag. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Meer water dan melk. De landbouwer W. C. v. d. V., die ter vo rige zitting was veroordeeld tot een geld boete van ƒ200.omdat de door hem af geleverde melk water bevatte n.l. 70, 23 en 12 pet. was tegen dit vonnis in verzet ge komen. Ter verdediging voerde verdachte aan, dat hij de melk, die hij verkocht had aan de Melkfabriek „Aardam", te Ter- Aar aan den weg moest afleveren. Om streeks halfzeven 's morgens werd door hem de melk voor naar den weg gebracht ongeveer 170 M. afstand van zijn woning, waar ze dan door een melkauto werd weg gehaald. Volgens verdachte was het de eenige mogelijkheid, dat een vijand van hem water bij de melk had gevoegd. Amb tenaar en kantonrechter gaven echter te kennen met dit liedje van verdediging be kend te zijn en dat hij de bussen dan maar behoorlijk had moeten sluiten. Persoonlijk was het den ambtenaar in het Westland gebleken, dat door verschillende landbou wers de melkbussen met sloten worden af gesloten. De ambtenaar vorderde dan ook in zijn requisitoir bevestiging van het verstekvonnis. De verdediger, die op cle mentie aandrong, verzocht een voorwaar delijke veroordeeling, wat meer opvoedend zou werken. De ambtenaar kan hier gedeel telijk met meegaan en repliceerde tot een geldboete van ƒ50.sugs. 20 dg. en een voorw. hechtenis van 2 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Veroordeeling met ver nietiging van het verstekvonnis 40. subs. 20 dg. en een voorw. hechtenis van 2 weken met een proeftijd van 2 jaar. De jeugdige Z. was baldadigheid ten laste gelegd, deze zou n.1. met eenige jon gens met steenen en stukken ijs hebben ge gooid en daardoor een schutting van het gebouw van de groenteveiling te Ter- Aar hebben vernield. Verdachte ontken de en beweerde alleen met een klein kie zelsteentje naar een paar.... meiden te hebben gegooid zonder echter iemand let sel of schade te hébben toegebracht. Na het hooren van den verbalisant, den agent van politie S. te Ter-Aar, waarbij bleek, dat een broer van verdachte reeds tot ƒ5.was veroordeeld, werd verdachte na een reprimande vrijgesproken. Koeien van besmette boerderij verkocht. A. C., landbouwer te T e r-A a r, had vier stuks koeien verkocht van zijn woning die besmet was met miltvuur, bovendien had hij m strijd met de veewet de waar schuwingsborden of kenteekenen, dat de woning was besmet, weggenomen. Als ge tuige werd gehoord een opzichter van de veeartsenijkundigen dienst uit den Haag, die een uitvoerig relaas gaf, dat hij ver dachte er voor had gewaarschuwd geen vee van of naar de woning te vervoeren en te wachten tot de getroffen maatregelen wa ren ingetrokken. Verdachte beriep er zich echter op, dat hem was medegedeeld, dat de besmetting maar 10 dagen duurde, al thans gaf hij den indruk, dat hij meende, dat hij na het constateeren van het milt vuur 10 dagen later weer kon doen wat hij wilde. Bovendien had hij een en ander nimmer medegemaakt en was zich van den ernst of overtreding niet bewust. Als deskundige werd voorts gehoord den vee arts, den heer K. uit Nieuwveen, die aangaf, dat de besmetting niet alleen voor dier of beest, maar ook voor den mensch buiten gewoon gevaarlijk, ja zelfs doodelijk is. Het geval was deskundige persoonlijk bekend, die wees op de groote smetstofverspreiding en de daarom genomen strenge maatrege len. Het vee was door verdachte verkocht aan R., die het had vervoerd naar de markt te Amsterdam en aldaar had verkocht. Ook van kooper, wien zulks toch bekend was, was zulks zeer gevaarlijk geweest. De amb tenaar achtte het feit aan het misdadige en vorderde voor het le feit 10 dagen prin cipale hechtenis en voor het 2e feit het wegneemn der borden, een geldboete van 100.subs. 50 dg. Verdachte begon daar op te lam enteeren en hield zijn onschuld vol en bleef er bij met een en ander niet bekend te zijn geweest. Hij was er ingeloo- pen, waarvoor hij nu zou moeten zitten, wat hij vreeselijk vond. De ambtenaar meendeechter, dat er geen aanleiding voor medelijden was. De kan tonrechter wilde nog geen hechtenis, maar veroordeelde verdachte tot een geldboete van 200.subs. 50 dg. en 50.subs. 10 dg. Hij hield zich onnoozel. J. T. uit Z w a mm e r d a m was ten laste gelegd overtreding der vleeschkeuringswet, n.l. het slachten van een nuchter kalf zon der daarvoor vergunning te hebben of aan gifte te hebben gedaan. Op een vraag van den kantonrechter hoe oud het kalf was, antwoordde verdachte, dat het beest te vroeg geboren was en geen leeftijd had, het beest was 11 dagen tevroeg geboren en geen 4 dagen oud,' zooals in de dagvaar ding was omschreven. Het had evenwel 7 dagen oud moeten zijn, indien het voor consumptie geslacht had mogen worden. Verdachte beweerde het te hebben ge slacht voor het vleesch voor de varkens en de beenen voor zijn hond. Overigens hield hij zich onnoozel en was hij zich niet be wust in overtreding te zijn, bewerende o.a. dat er voor doodgeboren biggen toch ook geen burgerlijke stand was en er tegen woordig zooveel wetten waren, dat het niet bij te houden was. Zijn houding deed de zaak er niet beter op worden, al verwekte de man met zijn uitdrukkingen bij het pu bliek de noodige hilariteit. De ambtenaar vorderde dan ook een geldboete van 40.— subs. 20 dg. Veroordeeling 20.subs. 10 dg., nadat verdachte had voorgesteld om het bedrag op ƒ4.te stellen. J. C. W., slager, was ten laste gelegd 5 6 K.G. varkensvleesch uit Borculo te hebben ingevoerd zonder dit te hebben laten keu ren aan het keuringslokaal. Verdachte "be weerde geen vleesch te hebben ingevoerd, wel op 3 Maart, doch niet op 2 Maart. Dit was evenwel niet voor hem doch voor iemand in Noordwijk bestemd. Het waren 2 buiken spek. Bij aankomst was hij niet thuis en zijn knecht had 1 buik ter keuring aangeboden en laten keuren en de andere niet en in den kelder in het zout gelegd. Hem was van een en ander totaal niets bekend en eerst op 6 Maart, toen de hulpkeurmeester kwam zulks ge bleken. Gelet op de vroegere veroordeelin gen kwamen ambtenaar en kantonrechter deze mededeelingen zeer onwaarschijnlijk voor. Eisch 25.subs. 20 dg. veroordee ling ƒ20 subs. 10 dg. Cassatieberoep verworpen. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van N. J. Sch., die door de rechtbank te Haarlem is veroordeeld tot een geldboete van 1000 "Hen wegens over treding van de Landbouwcrisiswet met betrekking tot verboden vervoer van aard appelen. DE WET OP DE OPENBARE VERVOER MIDDELEN GEEN TOEPASSING. Op rechtstreeksche verbinding naar het buitenland. De Hooge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan op het beroep van D. van J., direc teur der „Algemeene Nederlandsche Reis onderneming", gevestigd te Amsterdam, wien ten laste is gelegd, dat hij een auto busdienst tussohen Amsterdam en Dussel- dorf heeft in werking gebracht en gehou den zonder vergunning van de bevoegde colleges. De rechtbank te Amsterdam heeft van J. veroordeeld ter zake overtreding der wet op de openbare middelen van vervoer, tot 25 boete. In cassatie heeft de Hooge Raad o.m. het volgende overwogen: dat uit den inhoud en de strekking van de wet openbare vervoermiddelen blijkt, dat deze wet regels heeft willen geven be- trefefnde openbare middelen van vervoer deze personen of goederen vervoeren van een binnen het rijk gelegen plaats naar een andere dergelijke plaats, maar niet be treffende openbare middelen van vervoer, die vervoeren van een binnen het rijk ge legen plaats rechtstreeks naar het buiten land; dat dit in het bijzonder volgt uit de voor schriften, waaraan een ondernemer van een openbaar middel van vervoer van per sonen, voordat hij den dienst aanvangt, moet voldoen, neergelegd in de artikelen 5 en 6 en ook artikel 11 aanwijzingen ople vert voor de juistheid der gemelde opvat ting; dat, waar uit de bewezen verklaring slechts valt af te leiden, dat van J. een rechtstreekschen autobusdienst Amster damDusseldorf en omgekeerd in werking heeft gehad, welk feit noch valt onder art. 12 der wet, noch elders strafbaar is ge steld, de rechtbank ten onrechte de straf baarheid daarvan heeft aangenomen. Op deze gronden heeft de Hooge Raad het vonnis vernietigd en ontslag van rechtsvervolging gegeven. IS EEN PARTIJVLAG UITDRUKKING VAN EEN BEPAALD STAATKUNDIG STREVEN? In een optocht had de af deeling Gronin gen van de S.D.A.P. haar roode vlag mee gedragen, waarop vermeld stond: „afdee ling Groningen van de S.D.A.P.". Na opgemaakt proces-verbaal gaf de kantonrechter aldaar vrijspraak, doch in hooger beroep zag -de rechtbank hierin een overtreding en zij legde een geldboete van 10 guldens, vanwege het dragen van een onderscheidingsteeken, dat uitdrukking is van een bepaald staatkundig streven. Mr. S. van Oven heeft gisteren bij de behandeling van het te dezer zake inge stelde cassatieberoep voor den Hoogen Raad deze opvatting bestreden en betoogd, dat het meedragen van deze partijvlag niet moet worden beschouwd als een sym bool van een staatkundig streven. Immers, het was niet de bedoeling om op deze wijze met de vlag te propageeren, maar hij diende alleen om bij wijze van naamkaartje aan te duiden, dat op die plaats in den stoet de af deeling Gronin gen der S.D.A.P. marcheerde. De procureur-generaal zal op 18 Mei con clusie nemen. SIGARETTENAUTOMATEN GEPLUNDERD. De politierechter te Amsterdam heeft gis teren twee jeugdige werkloozen conform den eisch van den officier ieder tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Het tweetal had de laatste weken een aantal sigarettenautomaten geplunderd, door buitenlandsche munten van geringe waarde te gebruiken inplaats van kwartjes. Bij voorkeur maakten zij zich op deze wijze meester van doosjes, waarin wisselgeld was verpakt. Bij een wisselbankje hadden zij 30 van die buitenlandsche centen gekocht voor 42 cent. Toen zij op aanwijzing van een waker van den nachtveiligheidsdienst werden ge arresteerd, hadden zij nog vier muntstuk ken over. Dien avond hadden zij tien doos jes buitgemaakt, in ieder doosje bevond zich een dubbeltje wisselgeld. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. DE GEBROEDERS „GOCHEM" En de vreugde in huize „Goochem" bereikte nu het top punt. Vader had nooit kunnen denken dat hij zijn doodge- waanden broer nog ooit zou terugzien. Het werd een gezel lige familiebijeenkomst waarbij vader en moeder niets an ders te doen hadden dan gretig te luisteren naar al de lot gevallen van hun zoons en oom John. 300. Door het vele geld dat de jongens hadden meege bracht, waren ze thans welgestelde menschen geworden en vader kon zijn zoons in het schoenenvak laten bekwamen. Ze lieten een flink huis met een mooien winkel bouwen en de bewoners van het stadje spraken met plezier over de prachtige sohoenenzaak waar ze zoo keurig door vader en de gebroeders Goochem werden bediend. EINDE. F. van der Berg H. Lubbers A. Corver J. Willemse J. Metselaar C Hasselmeyer C. Philippo A.. Duivenvoorden

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10