RADIOPROGRAMMA'S MAANDAG 4 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 DINSDAG 5 MEI. Hilversum I, 1875 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-melodisten. 1.00 Gram.pl. I.15 KRO-Boys. 2.00 Vrouwenuur. 3.004.00 Modecursus. 4.00 KRO-orkest. 4.50 Gram.pl. 5.00 Koorconcert. 5.30 Gram.pl. en KRO-orkest. 6.40 Esperanto. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De Gas-oorlog". 7.35 Sport. 8.00 Berichten. 8.10 Reportage Intern. Kath. Radio-Conij gres te Praag. 9.00 KRO-orkest. 9.45 R.K. Orat. Vereen. „Haarlem" en het Utrechtsch Sted. orkest. 10.15 Gram.pl. 10.30 Beriohten. 10.35 Paul Godwin's orkest. II.15—12.00 Gram.pl. Hilversum n, 301 M. AVRO-Uiteznding. 10.0511.35 Dansmuziek en Populair concert. Keulen, 456 m. 11.20 Populair concert. 12.35 Omroepkleinorkeet. I.35 Schrammelmuziek. 3.20 Amusements-orkest. 4.35 Zang. 5.20 Vervolg van 3.20. 7.30 Omroepkoor en solisten. 8.20—9.20 Gevar. programma. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Grain.pl. II.50 Omroeporkest. 12.50—1.20 Gram.pl. 2.20 Militair concert. Hierna Zigeunermu- ziek en Gram.pl. 5.50 en 6.20 Gram.pl. 7.20 Symphonieconceti 9.30—10.20 Gram.pl. 484 M.: 11.20 Gram.pl. 11.50 Zigeunermuziek. 12.50 Gram.pl. 2.20 Orkestconcert. Hierna Orgelspel. 5.35 Gram.pl. 5.50 Cello-recital. 7.20 Opera-concert. 8.35 Militaire muziek. 9.3011.15 Gram.pl. GEMENGDE BERICHTEN VAN AUTO GESLINGERD. Eén ernstig gewond. Zaterdagmorgen omstreeks kwart over elf, had te Eindhoven een ernstig ongeluk plaats. Door het slingeren van een lange aardappelen transportauto, met trac tor, waarop buiten de cabine een paar jon gens zaten, is een zekere 16-jarigen v. d. B. van den wagen gevallen. De jongen kwam zoo ongelukkig onder de wielen terecht dat deze van den wagen moesten worden genomen om hem te be vrijden. Met een gebroken been en meer dere kwetsuren wefd het slachtoffer opge nomen. Twee ernstig gewond. Zaterdagmorgen heeft op den Dordtschen Straatweg, ongeveer op de grens tusschen de gemeenten Rotterdam en IJsselmonde, een ernstig ongeval plaats gehad. In de richting Rotterdam reeu de groenten auto van den 24-jarigen M. B. van der Heu vel, groenten-koopman te Barendrecht, die zelf aan het stuur zat en zich naar de groen- tenmarkt te Rotterd m begaf. Achter op den wagen hadden drie mannen plaats ge nomen, die met hun ruggen tegen de kis ten zaten aangeleund. Ter' plaatse is de weg opgebroken en de kuil was daar met planken overdekt. De chauffeur moet met een snelheid van ongeveer 80 K.M. over de planken zijn ge reden, waardoor hij een plank miste en het achterwiel in jth kuil terecht kwam. Door den schok werden twee mannen, de tuindersknechten M. Sellman, 19 jaar, en de 21-jarige H P. Rijsdijk, respectievelijk uit Barendrecht en "ijsoord, van de auto geslingerd. Hevig bloedend bleven zij met inwen dige kneuzingen en een hersenschudding aan den kant van den weg liggen. De der de man slaagde er in, op den wagen te blij ven zitten. De G. G. D. heeft beide mannen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rot terdam vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Men vreest voor hun le ven. HAAGSCH VERKEERSAGENT AANGEREDEN. Gistermiddag is de agent S. M., die op het kruispunt Benoorde'nh udtscheweg Leidsche Straatweg te Den Haag het ver keer regelde, dat daar ter plaatse zeer druk was in verband met het bezoek aan de bollenvelden, door een auto uit Utrecht aangereden. De chauffeur, de 31-jarige S. R. H., ver klaarde, dat hij, om een botsing met een anderen auto te vermijden, plotseling moest uitwijken, waarbij hij den agent aanreed. Deze werd vrij ernstig gewond. Het bleek, dat hij een hersenschudding had en dat zijn linkerbeen gebroken was. De Ge neeskundige Dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis Bronovo. De Utrechtsche auto is door de politie in beslag genomen. Een onderzoek wees uit, dat de remmen niet voldoende werk ten. ONDER DERTIG TON IJZER VERPLETTERD. Ongeluk in de oude Hervormde Kerk te Haarlem. Zaterdagmidd ig is te aHarlem een doo- delijk ongeluk gebeurd. In de oude Hervormde Kerk aan de Jans straat is men van gemeentewege b§zig met het inrichten van het gemeente-archief. Daartoe moet op betoonpalen 'n gewapend betonvloer worden gestort. Om 'e draag vermogen te bepalen werd Vrijdagmiddag een proefpaal geslagen. Deze werd met 30 ton ijzer bestaande uit balken en tramrails, belast. De aannemer wilde van deze proefne ming een foto nemen en liet daartoe de slopping weghalen, waardoor een balan- ceerende vracht ontstond, die in labiel even wicht was. Plotseling kapseisde het gevaar te, waardoor de 33-jarige gehuwde grond werker W. P. L. K. onder de vracht werd bedolven. De man was op slag dood. De politie kon de oorzaak van het on geluk niet vaststellen. In den middag heb ben de officier van justitie en de rechter commissaris ter plaatse een bezoek ge bracht en een deskundige benoemd, die het onderzoek zal voortzetten. NOODLOTTIGE STOEIPARTIJ. Gistermiddag heeft zich op het terrein der voetbalvereeniging T.O.P. te Oss een tragisch ongeval voorgedaan. Eenige jon gens stonden op een bank langs de lyn, om een wedstrijd beter te kunnen gadeslaan. Spelenderwijze duwde een der knapen, zijn kameraadje, den 10-jarigen Keyzers, uit de Leliestraat te Oss van de bank. Het ventje viel op den grond en bleef bewusteloos liggen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ontboden, doch het mocht niet meer baten. De kleine jongen bleek reeds aan hartverlamming te zijn overleden. JONGEMAN VERDRONKEN. De 20-jarige W te Westervoort was Za terdagmiddag bezig met het afgraven van een kolk, nabij de steenfabriek Nijgraaf. Toen de jongeman des avonds niet huis waarts keerde, werd een onderzoek inge steld en vond men een pak op het water drijven. Eenige uren later werd het lijk op gehaald. VROUWENLOK OPGEHAALD. Uit de „IJzeren Man" te Vught is giste ren een vrouwenlijk opgehaald. Het is naar het lijkenhuis overgebracht. Doordat het in verrengaanden staat van ontbinding ver keerde, heeft men het tot nu toe niet kun nen identificeeren BRAND IN EEN BOERDERIJ. In den afgeloopen nacht is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de groote boerderij van den landbouwer van Drie te Heeze. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners zich ternauwernood kon den redden. Vrijwel niets kon in veilig heid worden gebracht. Vier varkens en een paard kwamen in de vlammen om. MOORDAANSLAG TE MEPPEL. Van een dienstbode op haar mevrouw. Gistermorgen neefi te Meppel de 26- jarige dienstbodt IJke Vink haar meesteres, mevrouw B. Stern, vermoedelijk in een aanval van drift, met een hamer aangeval len en haar daaimede een tiental slagen op het hoofd toegebracht, mei het gevolg, dat het slachtoffer badend in haar bloed en levensgevaarlijk gewond ineenzakte. Mevrouw Stern werd eerst des avonds door haar man gevonden. Deze was naar Amsterdam geweest en keerde 's avonds in zijn woning terug. Toen hij zijn vrouw ernstig gewond zag liggen, snelde de man vol ontzetting naai de buren, die de politie en dokter Christiaanse waarschuwden. Deze laatste constateerde een ernstige schedel breuk. Hij achtte overbrenging naar het Sophia-ziekenhuis ta Zwolle noodzakelijk. Het parke-» te Assen werd daarop ge waarschuwd De verhooren welke afgeno men werden, bleven zonder resultaat. In de woning van mevrouw Stern werd echter een dienstbodenschortje gevonden, waarop eenige bloedvlekken zaten. Dit was aanleiding om de dienstbode van haar bed te lichten. Na een verhoor bekende het meisje den aanslag te hebben gepleegd. Zij had, na de daad te hebben gepleegd, de wo ning verlaten en was naar huis gegaan. Ook in haar schoenen werden bloedvlekken ge vonden. Het meisje is nedenmorgen naar het huis van bewaring te Assen overgebracht. Ver moedelijk heeft zij de daad in zeer over spannen toestand gepleegd. De toestand van mevrouw Stern was hedenmorgen zeer ernstig. NACHTELIJKE BEHOOVING BIJ GEMERT. Wielrijder uit hinderlaag overvallen. Op den Beekscheweg op de grens der gemeenten Gemert en De Reek is Zaterdag nacht omstreeks 1 uur de wielrijder v. d. C. uit Gemert door een onbekend gebleven individu onverhoeds van zijn fiets gesla gen en van zijn portemonnaie, waarin hij een bedrag had van 45, beroofd. De dader, die na een overval de vlucht nam, moet in een hinderlaag zijn slacht- fer, dat van zijn werk in Hel" ond kwam, hebben opgewacht. Volgens zijn verklaringen kreeg v. d. C. plotseling met een voorwerp verschillen de slagen op zijn gezicht. Hij viel van zijn fiets, waarna de onbekende zich op hem wierp en hem de keel dichtkneep, terwijl hij hem tegelijkertijd van zijn beurs be roofde. Het slachtoffer, wiens gelaat vol zat met blauwe plekken en bulten, deed bij den chefveldwachter van Kerkhoven te Ge mert aangifte van het gebeurde. Onmiddel lijk werd een uitgebreid onderzoek inge steld en men meende gistermorgen den ver- moedelijken dader op het spoor te zijn. Politie houdt een verdachte in arrest. Nader verneemt de „Msbda", dat de ge- meente-politie van Gemert in den loop van den dag twee personen heeft aangehouden, zekere J. en H., onder verdenking, dat zij de daders van de berooving zouden zijn geweest. Na een streng verhoor werd evenwel H. weer in vrijheid gesteld. De aanwijzingen van schuld tegen J. echter stapelden zich der mate op, dat hij ter beschikking van de justitie zal worden gesteld. Daar gebleken is, dat het misdrijf onge veer 100 meter buiten de grens van de ge meente Gemert heeft plaats gevonden, werd J. allereerst naar Beek en Donk overge bracht. De verdachte is 24 jaar oud en uit Ge mert afkomstig. Het vermoeden bestaat, dat nog andere personen aan den overval medeplichtig zijn geweest. „TAFELPARTIJ' IN EEN BRABANTSCH DORP. 700 Dorpelingen overvallen een herberg. Zaterdagavond is het Brabantsche dorp Beek en Donk het tooneel geweest van een tafelpartij die door het ingrijpen der politie op het laatste oogenblik werd verstoord, lezen we in de „Maandagmorgen". Zooals bekend verstaat men onder tafe len een oud volksgericht waarin bewoners van boerenplaatsen hun misnoegen te ken nen geven tegenover personen die het niet zoo nauw nemen met het nakomen van hu welijksbeloften. Ook hier was zulk een ge val bekend geworden en men stak de kop pen bijeen om de overtreders hiervan op gevoelige wijze te straffen. Het betrof ditmaal de dochter van den kastelein J. te Beek en Donk, die spoedig in het huwelijk zou treden, doch van ge dachte veranderde en haar verloving ver brak, om direct haar hart te verpanden aan een onderwjjzei ter plaatse. De dorpelin gen waren over deze handelwijze ten zeerste verontwaardigd en men besloot een ouder- wetsche tafelpartij op touw te zetten, ten einde het ontrouwe meisje een flinke les te geven. De Zaterdagavond leek voor deze VOORTREFFELIJK Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabL 70 cl», en oranleiakje» van 2 labl. 10 cl». 8 wraakoeefniiig ne, meest geschikt, omdat de nieuwe vrijer dan bij zijn meisje op be zoek zou zijn Omstreeks acht uur kwamen de tafelaars, meer dan 700 in getal bijeen. Gezeten in huifkarren en gewapend met knuppels en stokken, ketels, deksels, pan nen en de meest potsierlijke voorwerpen trok men onder het helsch spektakel van ketelmuziek dooi het dorp naar de herberg van J. Men had echter buiten den waard gerekend, want aeze had de politie gewaar schuwd. Toen de tafelaars ter plaatse arri veerden, om naai in de herberg alles kort en klein te slaan met de meegebrachte knuppels, werden zij door de politie, onder leiding van den burgemeester verzocht rus tig naar huis terug te keeren. De opgewonden dorpelingen gaven ech ter geen gevolg aan dit verzoek en men bleef samenscholen. Toen zag de politie zich genoodzaakt van de gummistok gebruik te maken. Er werden gevoelige klappen uit gedeeld en tenslotte werd de menigte uit eengedreven. Het bleef echter den geheelen avond rumoerig in 't dorp en pas tegen middernacht keerde de rust terug. RADIOTOESTELLEN IN BESLAG GENOMEN. Korten tijd geleden werden te Venlo verscheidene radiotoestellen in beslag ge nomen. Het betrof hier frauduleus inge voerde Telefunkentoestellen, die zonder dat daarvoor de vereischte invoerrechten waren betaald en zonder dat aan de bepa lingen van de Octrooiwet was voldaan over de grens waren gesmokkeld. Bij de ontdekking van dezen frauduleuzen invoer hebben kommiezen in samenwerking met de gemeentepolitie dertien toestellen in beslag genomen. Deze toestellen, welke aanvankelijk uit de woningen werden ver wijderd, zijn naderhand in verzegelden staat aan de eigenaars, die veelal te goe der trouw waren, teruggegeven. Heden is men echter begonnen met de toestellen opnieuw in beslag te nemen. De apparaten worden thans definitief gecon- fiskeerd, terwijl tegen de bezitters een strafvervolging zal worden ingesteld. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, bedraagt het aantal toestellen, dat op deze wijze in beslag zou genomen worden, te Venlo en omgeving alleen reeds veertig. DE INSTORTING IN DE CUNERA-KERK TE RHENEN. Zaterdag hebben voorzitter en secretaris van de rijkscommissie voor de monumen tenzorg, prof. ir J. A. G. van der Steur en dr. J. Kalff, alsmede het lid dier commis sie, de heer H Hees wijk, districtsbouw- kundige een bezoek gebracht aan de Cune- rakerk en ter plaatse een onderzoek naar de oorzaak van de instorting van den pi laar ingesteld De resultaten van dit onder zoek zijn nog niet bekend. Wat de instorting betreft, vernemen wij nog, dat de solioe contractie der betonnen zoldering, welke boven de gewelven in nieuw metselwerk is aangebracht, heeft voorkomen, dat de gevolgen der instorting catastrofaal zijn geworden. Was het beton- dek, toen de vloei instortte, giaan verzakken, dan zouden de muren der kerk naar binnen zijn ingestort. Er wordt thans ijverige gewerkt aan nieuwe steunpunten. Men hoopt deze voor as. Woensdag klaar te hebben. Doen zich in den tusschentyd geen nieuwe complicaties voor, dan heeft men het geheele werk in handen. Zoekende naar de oorzaak van de instor ting kan men het volgende in aanmerking nemen: het metselwerk heeft reeds twee branden te doorstaan gekregen. Het roet- water heeft bij deze gelegenheid ingewerkt op de specie en deze is gedeeltelijk opge lost. Ook kan moeheid van den steen de oorzaak zijn. Hiervoor zou pleiten, het feit, dat in Januari het betonwerk op de gewel ven werd gebracht en het metselwerk de heele zware slappe massa kreeg te dragen. Er deden zich toen geen complicaties voor. Dit gebeurde pas na vier maanden, toen de beton verhard was. Van overbelasting kan dus geen sprake zijn. KERKNIEUWS Benoemingen *-» het bisdom 's-Hertogenbosch. Z.H.Exc. de Bisschop van 's-Hertogen- bosch, heeft, blijkens mededeeling in „St. Janski.", benoemd tot professor in de H. Schrift op het Groot-Seminarie te Haaren den weleerw. zeergel. heer dr. W. K. M. Grossouw, die verleden Donderdag aan het Bijbelinstituut te Rome werd gepromo veerd tot doctor in de Bijbelsche 'Weten schappen. Verder heeft Z. H. Exc. benoemd tot voorzitter van de Bossche Liturgische Ver- eeniging den doorl. en hoogw. Mgr. F. N. J. Hendrix, vicaris-generaal en tot rector van het R.-K. werkkamp „Baast" te Oos- terbeers den weleerw. zeergel. pater dr. J. Soons, Montfortaan te Oirschri. LUCHTVAART BRITSCH VLIEGTUIG IN EGYPTE VERONGELUKT. Bij Rovan (Egypte) is een Britsch mili tair vliegtuig neergestort. De piloot en een der passagiers werden gedood. De andere passagier werd ernstig gewond. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Keuken wenken. 11.30 Ensemble Jetty Cantor. 12.30 Gram.pl. I.30 Omroeporkest en Gram.pl. 2.00 Knipcursus. 4.00 Piano-recital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kindeern. 5.30 Cantabilé-orkest en gram.pl. 7.00 Voor de kinderen. 8.00 Berichten. 8.10 Cabaret-programma. 9.15 Radio-tooneel. 9.45 Aeolian-orkest, solisten en gem. sextet. 10.30 Jazz-muziek. II.00 Berichten. 11.1012.00 Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 10.2010.50 Orgelspel. 11.10 Het Parker-Crook-Trio. 11.50 BBC-Northern-orkest. 2.102.55 H. Engleman's kwintet. 3.20 Causerie „This and That". 3.40 Willoyghby strijkkwartet en so praan. 4.35 D. Hogben's Vocaal en instrumentaal ensemble. 5.20 Berichten. 5.50 Beethovenconcert. 7.20 Dansmuziek. 7.50 BBC-Midland-orkest. 9.40 Cabaret. 10.10 Trioconcert. 10.3511.20 Dansmuziek (Gr.pl.). Radio-Paris, 1648 M 10.20 Orkestconcert. 3.20 dito. 4.50 Orkestconcert. 8.05 Zang. Wetenschappelijke Berichten DE ZONSVERDUISTERING De zonsverduistering, die op 19 Juni a.s. zal piaats vinden, trekt uit diverse landen geleerde onderzoekers naar de plaatsen, waar ze het beste kan worden waargeno men. Behalve, dat op het eiland Hokkaido in Japan een waarnemingspost zal wor den gevestigd, gebeurt dit ook in de stad Ak-Boelak, in het Zuidelijk gedeelte van den Deral. Daar zullen Russische en Ame- rikaansche waarnemers samenwerken. Dr. Borris Gerasimovic van het Pulkovo Ob servatorium te Leningrad heeft er reeds de noodige maatregelen genomen, opdat o.a. het materiaal en de instrumenten van de expeditie van de universiteit van Har vard (Vercenigde Staten) er naar behoo- ren kunner worden opgesteld. De instru menten zijn voornamelijk spectografen, die worden benut bij het observeeren van de z.g. chromosfeer van de zon. De chro mosfeer is een tcehnische benaming voor de buitenste lagen van de zon. In die la gen ligt, naar de onderzoekers veronder stellen, de mogelijke oplossing van tal van problemen. De verduistering van 19 Juni zal totaal zijn in een vijf en zeventig kilometer breed e strook, die een aanvang zal nemen over de Middellandsche Zee, ter hoogte van Griekenland en dan over den Balkan, Zuid-Rusland, Siberië en Japan zal trek ken tot den Stillen Oceaan. De waarne mers zullen in de gelegenheid zijn, de zonsverduistering ongeveer twee en een halve minuut gade te slaan en op grond van weer-gegevens heeft men Ak-Boelak en Hokkaido als de gunstigste plaatsen aangewezen. Er zijn reeds drie expedities uit Ame rika vertrokken. Eén er van, uitgezonden door de Gccrgetown-Universiteit van Washington en de eveneens aldaar geves tigde National Geographic Society, staat onder leiding van pater dr. Paul McNal- ly S.J., directeur van het Georgetown Ob servatorium. Een der belangrijkste problemen, die op 19 Juni zullen kunnen worden bestu deerd, is dat van de z.g. radio-verduiste ring. In 1932 heeft men tijdens een zons verduistering in het Oosten van Noord- Amerika voor het eerst met zekerheid Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Dansmuziek m. m. v. orkest en solis ten. 9.20 Berichten. 9.50 Kamermuziek. 10.2011.20 Het „Quintette Instrumental de Paris". Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.00 Brussel V. 9.05 Keulen. 9.50 Deutschland Sender. 10.20 Parijs R. 11.20 Brussel VI. 13.20 Keulen. 14.20 Brussel VI. 15.20 Keulen. 16.10 Brussel VI. 17.50 Keulen. 19.05 Diversen. 19.30 Keulen. 20.20 Diversen. 20.35 Brussel Fr. 21.15 Brussel VI. 21.30 Brussel Fr. 22.15 Berlijn. 23.20 Weenen. 4e Programma. 8.00 Diversen. 9.35 London R. 10.20 Droitwich. 10.50 London R. 11.50 Droitwich. 13.20 London Rog. 16.35 Droitwich. 17.20 Diversen. 17.50 Droitwich. 18.15 London Reg. 19.20 Droitwich. 21.00 Beromunster. 21.40 Droitwich. 23.20 R. Danmark. (Wijzigingen voorbehouden). kunnen vaststellen, dat de maan tijdens een zonsverduistering niet alleen het licht onderschept, maar ook de electrische stof deeltjes, die in groote massa's door de zon naar de aarde worden gezonden. De z.g. radioverduistering is onzichtbaar, maar men neemt aan, dat ze door radio-zoekers ge constateerd kan v/orden. De schaduw van de maan wordt in feite vergezeld door een, naar men vermoedt, kommavormige radio-schaduw En dit verschijnsel wil men thans terdege onderzoeken. Hiertoe heeft de Harvard Universiteit zelfs een aparte expeditie van speciale deskundigen uit gerust, die eveneens Ak-Boelak als obser vatiepost heeft en ook met een grooten voorraad instrumenten reeds uit Amerika naar het hartje van Rusland onderweg is. De kosten van deze expedities loopen in de millioenen. Nederlandsche expeditie Ook van Nederlandsche zijde wordt aan de bestudeering der eclips deelgenomen. Onze expeditie bestaat uit de heeren: J. G. Ferwerda, J. Uitterdijk, en A. J. Wes- selink, allen verbonden aan de Sterre- wacht te Leiden. Zij zal haar waarne mingen doen nabij Armavir in den Noord- Kaukasus en stelt zich ten doel, nieuwe gegevens te verzamelen omtrent den licht- afval aan den uitersten zonnerand. „Msbd." „Wat een prachtige jas heb je daar Jan alleen de pantalon past er niet erg bij. „Dat zal uitkomen men trekt in café toch

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9