ZAIERDAG 2 MEI 1936 DE LEIDSCHE C0URAN1 VIERDE BLAD - PAG. 16 LEIDSCHE.NDAM. K. J. M. V. Maandag 4 Mei vergade ring Studieclub en Sport- en Ontspan ningscommissie te 8.30 uur. Dinsdag te 8 uur Maria-Congregatie. Maandag 11 Mei: Groote ontwikkelings avond. ZijneExc. oud-minister H. P. Mar- chant komt spreken over: „Mijn weg naar Rome". Kaarten verkrijgbaar by Sormani, Damlaan 22 en J. F. Bleijs, Damstraat 37 vanaf 5 Mei 0.25. Leden, donateurs met dames vrije toe gang. R.-K. Staatspartij, af<L Jongeren. Ter bespreking en behandeling van diverse voorstellen hield de R.-K. Staatspartij, ai- deeling Jongeren te Veur-Leidschendam een algemeene ledenvergadering, welke zeer druk bezocht was. Mededeeling werd gedaan, dat het leden tal reeds 75 bedraagt, terwijl alle leden werden aangespoord tot bijwoning der vergadering in den Dierentuin te Den Haag op 7 Mei as. en tot aanschaffing van diverse boekwerkjes over de R.-K. Staats partij, Staatsinrichting, enz. In de Commissie van Voorbereiding tot vaststelling van een reglement werden be noemd de heeren Th. Schuijt( Je Kortekaas en A Bontje. Een voorstel om een contributie te heffen van 0.30 per jaar en een voorstel tot het houden van een cursus over Staatsinrich ting werden met algemeene stemmen aangenomen. In bespreking komt de regeling wijk- verdeeling voor propaganda, enz.; het is de bedoeling Veur en Leidschendam beide in 6 wijken te verdeelen. Door den voorzitter en den voorzitter der R.-K. Staatspartij, afdeeling Veur wordt duidelijk uiteengezet, wat de bedoeling de zer regeling is, n.l. om leden te winnen en iedere wijk te bewerken, enz. Het bestuur zal de wijken verdeelen en de leden hier voor aanwijzen. De heer Willemse, voorzitter R.-K. Staats partij, afdeeling Leidschendam spreekt zijn blijdschap uit over de belangstelling der Jongeren voor de R.-K. Staatspartij. Hij spoort allen aan tot groote samenwerking en merkt op, dat den leden alle middelen ten dienste staan om vruchtbaar te wer ken en hij is overtuigd, dat mat aller me dewerking de vereeniging der Jongeren een zegen zal zijn voor de R.-K. Staats partij. Nadat ook nog de heer Mol, voorzitter R. K. Staatspartij Veur het woord heeft ge voerd, wordt de bijeenkomst onder dank en met een opwekkend woord door den voorzitter met den Chrsitelijken Groet ge sloten. St. Josephgezellen Zondag 3 3 Mei, Be- schermfeest van den H. Joseph. Gezellen- feest, dat zegt genoeg, dat is ook gezel lig feest. Om 7 uur H. Mis voor leden en donateurs; na de H. Mis algemeene H. Communie der leden, waarna in het Pa tronaat gemeenschappelijk ontbijt, instal latie aspiranten en gezellig samenzijn. Des avonds te 8 uur vroolijke avond, op geluisterd door de tooneelafdeeling „Adolf Kolping". Opgevoerd wordt het blijspel in 3 bedrijven „De erfenis van Oom Valen- tijn". Muzikale medewerking wordt ver leend door de mondaccordeonclub S. D. V. uit Den Haag onder leiding van J. Nieu- wenbroek. Het belooft als steeds op het Gezellenfeest een vroolijke avond te wor den. Programma's a 40 ct. verkrijgbaar bij Sormani en J. Blijs. Dinsdag 5 Mei te 8 uur Maria-Congre gatie, waarna ontspanning. Donderdag ont spanning en biljartclub ADO er. Zaterdag te 7.30 uur ontspanning. .Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand April werden ten Postkantore te Leidschendam ingelegd 7433.65 en terug betaald 11434.37. OEGSTGEEST Propaganda-avond Bijz. Vrijw. Land storm. In het patronaatsgebouw gaf gisteravond de Bijz. Vrijw. Landstorm een propaganda-avond, die in velerlei opzicht uitstekend slaagde. De belangstelling was enorm en de zaal bleek te klein om alle belangstellenden te kunnen bergen. Onder de aanwezige civiele en militaire autoriteiten, merkten wij o.m. op generaal Duymaer v. Twist, lid der Tweede Kamer, majoor Boots, kapt. v. Boulogne, burge meester v. Gerrevink* kap. Roest en kap. Martens, en enkele raadsleden. In een inleidings-scène werd een samen spraak gehouden tusschen 2 employé's in lndië en kreeg men te zien de sterke band, die er bestaat tusschen hen die in verre gewesten werkzaam zijn en het moeder land. Daarna verscheen de Nederlandsche maagd ten tooneele, waarna burgemeester v. Gerrevink, voorzitter der plaatselijke landstormcommissie, de openings-rede *-ield. Rede burgemeester v. Gerrevink Spr. verwelkomde alle aanwezigen, in het bijzonder generaal Duymaer v. Twist. Spr. zeide verheugd en dankbaar te zijn, hier te zamen te mogen zijn met de land- stormers, verzameld om de eenvoudige en ware beginselen van burgerplicht, door de Bijz. Vrijw. Landstorm gehuldigd en ge propageerd. Want die beginselen zijn ons in de Hei lige Schrift door God zelf gegeven als in de eerste plaats noodig voor een geordende samenleving. Hoe jammerlijk zien wij tekort schie ten alle in de laatste eeuwen lange wijs- geerigen weg opgebouwde staatstheorieën. Theorieën van rechtsvorming, gebouwd al leen op den wil van een genialen leider, op den wil van den staat, op de rechtsovertui ging van een volk of van de groote meer derheid van een volk. Ten hemel schreiende ongerechtigheden geschieden i'n naam van de rechtsovertui ging van millioenen volken, staande op de hoogste trappen van wetenschap en kunst, geschieden in naam van almachti ge staten, van eigengerechtigde tyrannen, die de onvervreemdbare rechten van de door God geschapen mensch vertrappen op grond van wijsgeerige drogredeneeringen, die den toets van Gods geopenbaarden wil niet kunnen doorstaan. Er zal niets dan ellende komen over het volk, dat God verlaat en in aanbidding neerzinkt voor den genialen tyran en van dezen zijn geestelijk en stoffelijk heil ver wacht. Er zal ook niets dan ellende komen over het volk, dat zijn geschiedenis verloo chent, dat meent, de beproefde wegen door vele geslachten bewandeld, te kunnen verlaten, dat in de waan van den tijd, meent te kunnen ontberen de geestelijke waarden, door zyn vaderen moeizaam, in bange worsteling, met groote offers van goed en bloed, voor het nageslacht ver kregen. Van groote nuttigheid is ons de geheu- genis der dingen, die geschied zijn, zegt de Romeinsche geschiedschrijver Sallustius, en voor enkele duizenden jaren bij de oude Romeinen gold het: „dat hebben wij zoo van onze voorouders overgenomen" als een van de sterkste argumenten voor de bestendiging van een bestaanden toe stand. Inderdaad, als redelijke wezens kunnen wij- de geschjedenis niet missen. En onze aandacht zal hedenavond worden bepaald bij episoden uit een der meest hachelijke tijdsgewrichten van ons volksbestaan. Laat ik nu nog kortelijk op twee punten mogen wijzen. Punten, waartegenover wij als Jandstormers ons standpunt zullen hebben te bepalen aan de hand van de geschiedenis. In de eerste plaats dan op het feit, dat nog nimmer een partij of een geestesstroo- ming, hoe verwerpelijk dan ook overigens zelfs uit een oogpunt van algemeen christelijke moraal, volkomen is onder drukt door negatieve maatregelen. Natuur lijk de regeering kan excessen tegengaan en zoodoende door haar maatregelen be letten, dat een brutale aanslag op onze rechten en vrijheden geschiedt. En zij doet d:: ook. Maar wij komen er niet met een negatieve houding noch met tegen werken noch ook met schelden of verdacht making, zelfs al maakt de tegenpartij zich daaraan schuldig. Wij kunnen alleen het bereikbare bereiken door ons woord en ons voorbeeld. Geen ontevreden gemop per, maar een geduldig en waardig gedrag indien ons tegenslagen treffen. Niet al leen onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan de gestelde overheid als instelling, maar ook dagelijksche en actieve mede werking in ons persoonlijk leven, in den omvang met onze medeburgers. Laten wij blijven in het bewustzijn, dat maar Eén almachtig is, en dat met name de regee ring met den besten wil niets kan toe- of afdoen aan het welvaartspeil, waarop ons volk als geheel kan leven, dat zij ons niet kan behoeden voor de beproevingen die ons treffen. En in de tweede plaats moge ik dan nog wijzen op de noodzakelijkheid van rustige en zoo mogelijke objectieve waarneming van de verschijnselen om ons heen en van de menschen in onze omgeving. Ik ben van de oudere garde. Ik heb de tijd gekend, toen er heel wat zedelijken r.oed voor noodig was om in beschaafd gezelschap in toespraken en dergelijke over liefde tot het Oranjehuis en het va derland uit te weiden. Men werd uitge lachen en als een antieke duisterling na gewezen. Natuurlijk, zij, die deze liefde als erfdeel van hun ouders hadden gekre gen, konden toch niet nalaten er van tijd tot tijd van te getuigen. De oplaaiende liefde voor vorstenhuis en vaderland niet al te veel vertrouwen! Maar nu de wind gedraaid is en het is toch wel nuttig, dat wij dat weten en in onze gedachten bewaren is er niet alles goud wat er blinkt. Wij moeten de oplaaiende liefde voor vorstenhuis en va derland niet al te veel vertrouwen. Er zijn thans ontzaglijk veel menschen, die ons, cude garde, met veel geschreeuw voorbij- hollen. Het is politiek voordeelig gewor den heel hard Oranje-boven te roepen. Deze oplaaiing is een stroovuur, dat alleen blikken pannen kan verwarmen. Men moet er op rekenen, dat die pannen, gemakke lijk en snel verwarmd, ook spoedig weer verkoelen. Ook dat leert ons de geschie denis. Wij behoeven slechts enkele jaar tallen te noemen, 1650 en 1672, 1702 en 1747, 1795 en 1813. Wij verheugen ons natuurlijk, dat veel zwakke broeders met ons gaan en glim lachen als zij daarbij veel sneller loopen dan wij zelf. Maar wij zullen ons er voor wachten in domme gerustheid onze waak zaamheid te doen verslappen. Wij houden onze lampen brandende en de slaap uit onze oogen. Dat is, geloof ik, de houding die wij tegenover dit verschijnsel moeten aan nemen. Dames en heeren, besloot spr„ het is dezen avond niet om spreken te doen. Ik moge u allen toewenschen een goede aan dacht op dezen avond, die leerzaam be looft te worden voor ieder goed vaderlan der en stel u thans voor den avond te openen met het zingen van het 2de couplet van het oude Wilhelmus, dat alle elemen ten bevat, die noodig zijn voor de vor ming van een goed lid van de bijzondere vrijwillige landstorm. Vervolgens kregen wij verschillende his torische tafereelen te zien. Het eerste voer de ons naar den keurvorst van de Paltz. Een klein gezelschap was bijeen en hoor de een der hofdames zingen. Dan wordt een late gast aangediend. Het is de Prins van Oranje als een arme zwerver, die na het mislukken van zyn eerste poging tot bevrijding der Nederl. gewesten, ander maal de wijk heeft genomen naar Duitsch- land en daar werk voor de vrijmaking der 1-Tederlanden. Zoo komt hij by den keur vorst Frederik III en leert uit een kort gesprek tusschen dezen prins en een der hofdames, hoe hopeloos zijn positie is. In het tweede tafereel wordt men her innerd aan de gehate 10e Penning, door Alva ingevoerd. Overal heerscht flink verzet gelijk dui delijk werd gedemonstreerd. Alva besluit dit verzet te breken en het is zijn voorne men eenige vooraanstaande „Borgheeren" te doen ophangen. Zoover komt het echter niet, daar Alva inmiddels de tyding be reikt, dat den Briel ingenomen is. De voorgeschiedenis van genoemde in name wordt op zeer duidelijke wijze ge toond in het derde taferaal. Vervolgens kregen we een komische dialoog als tusschenspel waarom onbedaar lijk is gelachen. Daarna werden een vier tal levende schilderijen vertoond van his torische personen. De uitbeeldingen waren keurig en oogstte luide bijvalsbetuigingen. Na de pauze kregen we te zien de film van den Landstormdag te Barneveid, waar na wij werden herinnerd aan de bange ja ren 19141918, toen buiten ons vaderland dood en verschrikking, verwoesting en el- lene werden gebracht. Onze land- en zeemacht was trouw op zijn post om de onzijdigheid van Neder land te handhaven. In 1918 dreigde een nieuw gevaar: de revolutie. Er rees echter verzet daartegen. Nederland ontwaakte en we hooren een gesprek tusschen den ouden nachtwaker en zijn neef, die komt afscheid nemen om zich vrijwillig aan te melden voor den dienst. Verder werd dit uitgebeeld in een aanmeldings-scène. Daarna zagen we nog noe man en vrouw samenwerkten voor Nederland en Oranje. Het zou ons te ver voeren dit allemaal te gaan beschrijven. Volstaan wij met te vermelden, dat alle uitbeeldingen, waaraan soms ook de hu mor niet ontbrak, keurig waren verzorgd en ook da costumeering en grime „af' was te noemen. Bij het einde dankte de voorz. allen, die tot het welslagen van dezen avond hun medewerking gaven en bood aan de da mes, die belangrijke rollen vervulden, bloemen aan. Voorts sprak kapelaan Roest in een keu rig speechje namens de Landstormers den plaatselijk leider luit. Sanders toe en bood hem een stoffelijk bewijs van erkentelijk heid aan. Mevr. Sanders had voor haar vele opofferingen een bloemenmand in ontvangst te nemen, Luit. Sanders dankte en liet in den dank hem gebracht de andere leden deelen. Na een spontaan „Wilhelmus" ging men dank baar en voldaan huiswaarts. De avond werd op verdienstelijke wijze opgeluisterd door het Chr. Symphonie- orkest „Symphonie" onder leiding van den heer J. Plu. NIEUWVEEN. Emmabloem De gehouden Emma- bloemcollecte, heeft alhier opgebracht de niet onaardige som van 130.74. OUDE-WETERING. Schaak, tn Damclub „Kijk Uit". Don derdag 7 Mei as hoopt de heer H. Corts, lid van de Leidsche Schaakbond, eerste klasse, een Simultaanwedstrijd te spelen tegen bo vengenoemde club in het Hotel van den heer Van den Busch, alhier. Aan deze wed strijd kunnen ook niet-leden deelnemen, doch deze moeten eigen stukken medebren gen. Het inleggeld bedraagt f 0.25. Tot en met Dinsdag 5 Mei a.s. kan men zich op geven bij den heei A. de Blaey, secretaris. RIJNZATERWOÜDE Aanrijding. Op den Woudschendijk te R'.jnzaterwoude had gistermiddag een on geluk plaats dat betrekkelijk goed is af- geloopen. De timmermansknecht A. van Velzen uit Leimuiden werd, toen hij zich huiswaarts begaf, door een auto die zich met groote snelheid in de richting Leimui den begaf aangereden. Zijn fiets werd ge heel in elkaar gereden, de aangeredene werd tegen den grond geslagen en werd bewuseloos in de naastbijzijnde woning ge dragen. Hij kwam spoedig weer bij be wustzijn, De geneesheer dr. D. Stapensea jnt I eimuiden, constateerde een lichte hersenschudding, zoodat alles betrekkelijk goed is afgeloopen. De politie stelt een onderzoek naar de schuldkwestie in. SASSENHEIM. Klooster jubileum, Op 20 Mei as. zal het 40 jaar geleden zijn dat de Eerw. Zus ter Stijlita, onderwijzeres aan de bewaar school alhier haai intrede deed in de Con gregatie van het H. Gezelschap van J.M.J. De eerw. zuster is gedurende 6 jaar in onze Gemeente werkzaam. Speldjesdag. Zaterdag 9 Mei zal een collecte op straat en langs de huizen met speldjesverkoop worden gehouden ten bate van de Nationaie Reclasseering (waarbij ook is aangesloten het R. K. Reclasseerings- werk). Een eere comité van vooraanstaan de personen heeft zich gevormd. Vertrouwd wordt, dat allen bij het aanbieden van een speldje de damesverkoopsters niet teleur zullen stellen. Gasverbruik. De gasprijs-verandering welke thans 2 maanden in werking is, heeft een zoodanig inslag gevonden, dat het gas- debiet weer aanmerkelijk is gestegen. WARMOND Overste „St. Liduina". De eerwaarde Zuster Aloysine, eerste Overste van het Gesticht „St. Liduina" alhier, is benoemd tot Overste van het St. Joseph Gesticht te Bodegraven. Botsing. Op den Warmonderdam is een motorrijder aangereden door een vrachtauto. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd, doch de berijder kwam, behou dens eenige lichte schrammen, geen let sel. De aangerichte schade zal worden ver goed, zoodat deze zaak in den minne is opgelost. Rattenplaag. Door het gemeentebe stuur wordt de mogelijkheid overwogen om te komen tot keering en weering van het ratengevaar in deze gemeente. Wij geven een ieder in overweging, ook hem, wiens eigendommen of bezittingen buiten de kom der gemeente zijn gelegen, die van meening is, dat hij last heeft van de rattenplaag, zich te wenden tot het ge meentebestuur. UIT DE RIJNSTREEK KOUDEKERK. Fiets gestolen. De rijwielhandelaar H. H. in de Hoogewaard alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat gisteravond in een onbewaakt oogenblik, uit diens werk plaats een heerenrijwiel is ontvreemd. WOERDEN. Terug uit de Missie. Naar we vernemen zal de weleerw. Pa ter Florianus Groen O.F.M., die ruim 10 jaar in de Missie van Brazilië heeft ge werkt, Dinsdag as. met verlof in zijn ge boortestad Woerden terugkeeren. Door een luik gevallen. Het 12-jarig dochtertje van den heer B., alhier, dat in een kaaspakhuis aan het spelen was, is hierbij door een geopend luik gevallen en op den betonnen vloer terecht gekomen. Het kind werd met een zware hersen schudding opgenomen. Haar toestand was zorgelijk. INGEZONDEN STUKKEN NAT. RECLASSEERINGSDAG 9 MEI. Het Plaatselijk Comité van Uitvoering voor den Nationalen Reclasseeringsdag rp 9 Mei as. heeft/ om de openbare collecte op dien dag te doen slagen, dringend be hoefte aan een groot aantal collectanten. Mag het daarom verzoeken hen, die zich bereid verklaren als zoodanig hun gewaar deerde hulp te verleenen, hun naam en adres ten spoedigste te willen opgeven aan den Secretaris: M. L. Mussert Sr., Drie Oc- toberstraat 21a te Leiden? Namens het PI. Comité, M. L. MUSSERT Sr. RECHTZAKEN CLANDESTIENE DISTILLEER- INSTALLATIE. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 Meiè Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvie 0.70, komkommers 1.60—13.00, bloemkool I f 3.10—12.80, bloemkool II f 1.608.60, pieterselie f 1.30 —2.20, prei 0.80—1.10, radijs f 0.50—1.10 kropsalade 1.004.90, selderie 0.30 2.20, uien 6070 cent, wortelen 5.40 11.10, rabarber 0.30—1.60, per 100 kg.: kroten, gekooktf 57, witloof f 218, peulen f 4164, postelei f 9—18, spinazie 36, tomaten A 4858, B 50, C f 18, CC 13, andijvie f 2^-9. 2 Mei. Boter. Aanvoer 2150 kg. Fa- brieksboter prima 1.52, prima boerenbo- ter 1.361.45 per kg. Handel matig. Turfmarkt van 27 April tot en met 2 Mei. Aanvoer: 150.000 stuks langeturf, prij zen 68 per 1000 stuks. UTRECHT, 1 Mei. Kaas. Aangevoerd 8100 kg kaas. Rijksmerk eerste kwaliteit 1819, 2de soort f 1617 per 4 kg. Han del redelijk. 'S HERTOGENBOSCH, 1 Mei. Boter. Aanvoer 27.350 kg. Hoogste prijs 1.47, laagste prijs 1.36, middelprijs 1.45. VINKEVEEN, 1 Mei. Groentenveiling. Peulen 5266 cent per kg., komkommers gele 813 cent en bloemkool 216 cent per stuk, kropsla 1040 cent per 10 krop, vellen 1025 cent per kist, rabarber 25 cent per bos, spinazie 25 cent en postelein 11—17 cent per kg. Prei 67 cent per bos, radijs 1525 cent per 10 bos. BOSKOOP, 1 Mei. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Op helia 1016 cent, Pechtold 4066 cent, Hadley 2035 cent, Kraus 42 cent, Wend land 47 cent, Butterfly 1928 cent, Ellen Poulsen 2741 cent, Wilh. Kordes 1827 cent, Mme Jules Bouché 2553 cent, Ro- salandia 2028 cent, Florex 2037, Ste ward 3040 cent, Hoover 30 cent, Paul's Scarlet 2540 cent, Edith Helen 2037 cent, Aug. Noack 1728 cent, Else Poul sen 3048 cent, Briarcliff 1628 cent, Oranje Perfection 1723 cent, St. van Nes 2535 cent, Ingar Ohlson 2550 cent Azalea 60140 cent, Seringen 4060 cent Rhododendron 4070 cent, Anemonen 47 cent, Calla 80 cent, Lathyrus 1015 cent, Tulpen 1113 cent, Clematis Prins Hen drik 1.802.20, Clematis Sieboldi 90 ct., Clematis l'Azurstem 1.301.50. Clema tis Boterman 1527 cent, le Coultre f 1.10 1.70; per stuk: Rhododendron 50 cent, Azalea 16 cent, Clematis 50 cent. .ROELOFARENDSVEEN, 1 Mei. Groen tenveiling. Aardbeien 2637 cent per doosje, sla 1.103.50 per 100 krop. Peu len 2.903.50 per 10 pond. KATWIJK a. d. RIJN, 1 Mei. Groenten veiling. Per 100 bos: radijs 0.801.40. prei 1.001.40, per 100 kg.: witlof 10.40 12.10, spinazie 3.904.70, per 100 stuks sla 4.60—4.80 Duitscher tot 17 maanden veroordeeld. In Februari j.u zijn in woningen aan de Sloterkade en aan den Amstelveenschen weg geheime distelleerderijen ontdekt. Ambtenaren troffen er de installaties in werking aan en uamen alles in beslag. De overtreders hebben voor den politie rechter terecht gestaan. Een hunner, een Duitscher, had de installaties vervaardigd en vervoerd. De politierechter te Amsterdam wees gis termiddag schriftelijk vonnis en veroor deelde hem tot vier straffen, n.l. van vier maanden, zes maanden, drie maanden en vier maanden, wegens het vervoeren van distilleerketels zonder geleibiljet, het bezit ten van toestellen zonder vergunning en het „afstoken" meermalen gepleegd. De uitspraak ±n de zaak tegen den be woner van het perceel aan den Amstelveen schen weg tneld de politierechter aan, om nog een getuige te hooren. NIEUWKOOP, 1 Mei. Eierenveiling. Aanvoer 5467 stuks. Prijzen: kippeneieren 2.302.80, eendeneieren 1.902.10 per 100 stuks. TER AAR, 1 Mei. Centrale. Veiling. Spinazie per bak 1231 cent, postelein per kg. 1316 cent, snijboonen 6.207.20, peulen 5.607.60, radijs 1.502.20, ra barber 2.005.30, selderie 3.804.30, prei 3.50, raapstelen 1.70, sla 1.00 3.00, slavellen 1322 cent, bloemkool 422 cent, aardbeien per doosje 2330 cent. ALPHEN a. d. RIJN, 1 Mei. Groenten veiling. Per 100 kg.: spinazie 2.506.20, postelein 1214, per 100 bos radijs 1 1.80, seledrie 1.002.20 peen 1011, andijvie per 100 kg. 28, per 100 stuks: kropsla 1.103.20, bloemkool I f 920, idem II 3—8, Eierenveiling. Aanvoer 7200 stuks. Prijzen: kippeneieren 2.302.70, eenden eieren 2.202.30 per 100 stuks.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 16