STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Hoe het Bolsjewisme over heel de wereld werkt 27ste Jaargang VRIJDAG 1 MEI 1936 No. 8408 Sk £ckl&eh£6oii/fccï/ttt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post t 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 BRANDPUNT OER BOLSJEWISTISCHE ACTIE IN PARIJS. HET GELD KOMT UIT AMSTERDAM. Enkele weken geleden is het Centraal- Bureau van de Komintern overgebracht van Praag naar Parijs. Dit is het eerste prac- tische resultaat van het Fransch-Russische verdrag, ofschoon daarin uitdrukkelijk was vastgelegd, dat beide partijen zich van een directe inmenging in de binnenlandsche politiek van beide landen zouden onthou den Maar de Komintern heeft met de bols jewistische regeering niets uit te staan, zoo wordt er beweero, zij is een afzonderlijke organisatie van de Derde Internationale, waarover Moskou niets te bevelen heeft! Met deze aperte leugen, die zelfs door de Sovjet-autoriteiten wordt verbreid, kan men een verstandig mensch evenwel geen zand meer in de oogen strooien. Daarvoor is de leugen te grof en te doorzichtig. In- tusschen is het echter interessant eens ..na te gaan, hoe de roode spin, die thans te Parijs haar nieuw nest heeft, geleidelijk haar net uitbreidt, om tenslotte haar slacht offers er geheel m te verwarren. De Centrale der Bolsjewistische Actie om vat drie groote districten: 1. De Europeesche Zone. 2 De Afrikaansche Zone. (Section nègre) 3. De Aziatische Zone. De Europeesche Zone heeft voor ieder land een afzonderlijk bureau, dat onder lei- dinig staat van een burger van het desbe treffende land. Zoo vindt men thans in Pa rijs reeds het Belgische, Hongaarsche, Zwit- sersche, Yoego-Slavische, Bulgaarsch-Griek- sche, Roemeensche, Italiaansch en Duitsche bureau. Iedere afdeeling beschikt weer over een uitgebreide staf agenten, die regelmatig Koeriers-diensten naar de betrokken lan den verrichten, teneinde een stelselmatige samenwerking met de Communistische par tijen der diverse landen te garandeeren. Deze agenten reizen dan onder den dek mantel der „Internationale Roode Hulp" en zijn voorzien van valsche passen, die uit gereikt zijn in het land, dat bewerkt moet worden. „Valsche" passen is eigenlijk de juiste benaming niet. De Communisten weten zich op geraffineerde wijze een pas te verzekeren. Een Communist in Zwit serland bijvoorbeeld krijgt van het Hoofd bestuur opdracht om zich een pas aan te schaffen. Daar zijn papieren in orde zijn, wordt hem een paspoort uitgereikt, maar hij heeft toevallig vergeten, een foto mede te brengen. De pas blijft dan gereed liggen totdat de foto gereed is. Na veertien dagen, wanneer men rustig kan aannemen, dat de beambte het gelaat van zijn cliënt vergeten is, verschijnt een internationale koerier, die onder overhandiging van zijn "foto de pas van zijn partijgenoot opvraagt, die hem na tuurlijk aanstonds wordt overhandigd Zonder gevaar kan hij nu zijn agitatie in het betrokken land voortzetten. Natuurlijk worden deze passen alleen aangevraagd in de grootere steden, waar veel fabrieken staan. De Communist, op wiens naam deze pas staat, krijgt zijn eigen paspoort nooit te zien. Behalve deze uitgebreide staf agenten beschikt de Centrale ook nog over andere propaganda-middelen, zooals dagbladen, periodieken en andere geschriften. Zoo geeft de Balkan-sectie in het Duitsch de „Bal kan- Korres pond enz" uit. Verder worden in Parijs gedrukt de „Courrier de Bessarabie, de Beige" etc. Voor Hongarije wordt „Sza- bad Szo" (het Vrije Woord) uitgegeven. Bela Kun is een der voornaamste raad gevers voor de Communistische actie in Hongarije. Verder worden in verschillende grootere landen „Pers-agentschappen" opgericht, die zooals b.v. in Zwitserland, de „Frena" (Freie Nachricbten Agentur) gratis aan de dagbladpers berichten en mededeelingen verschaft, waarin steeds een Communisti sche strekking te bespeuren valt. Het Communisme in het Zwarte Werelddeel. De Afrikaansche Zone omvat op de eer ste plaats de Europeesche koloniën die in Noord-Afrika gelegen zijn. De agenten zijn meestal inboorlingen; in Algiers b.v. Imacho en Balkadem. Zij heb ben tot taak, om plaatselijke onlusten te or- ganiseeren tegen de regeering van het moe derland om zoo de bezettings-troepen geen rust te gunnen. Voor Marokko zijn nauwe betrekkingen tusschen Spaansch' en Fransch Marokko in bet leven geroepen, om zoodoende een in tensieve samenwerking tot stand te bren gen. In de neger-gebieden daarentegen zijn Europeesche Communisten werkzaam, die hun opruiend werk verrichten onder de leuze: „Vrij en los van de vreemde onder drukkers". Ofschoon het de Bolsjewisten er heusch niet om te doen is, kunstmatige nieuwe naties te stichten, heiligt ook hier vaak het doel de middelen. Zoo heeft men bijv. in Maoagaskar de „Malgachische Nation" ge sticht voor wie een eigen blad: „La Nation Malgache" wordt uitgegeven. In Tenarivo werd een afzonderlijk pro paganda-bureau opgericht om de revolutie in Madagaskar /oor te bereiden. Zoo zijn ook in geheel Zuid-Afrika en Congo talrijke Centrales voor Bolsjewistische Actie ge sticht, die hun orders en richtlijnen uit Pa rijs ontvangen. In de Aziatische zone hebben vooral Syrië, Indo-China, de Zuidzee-eilanden en China de aandacht van de Parijsche Cen trale. Voor Syrië werd door Moskou onlangs een nieuwe agent, Seidel genaamd, aange wezen, die met belangrijke instructies en één millioen francs op zak, naar zijn nieuwe standplaats is gereisd. Op het program staat o.m. het voorbe reiden van een aigemeene staking van de openbare takken van dienst. (Spoor, tram, waterleiding en electriciteitsbedrijven). Daarnaast zullen gewapende opstanden worden georganiseerd, waarbij de Fransche troepen overvallen en verplettert moeten worden. Het propagandabureau in Beiroeth wordt geleid door de Syrische Communisten Koutla en Wotania, die hun agitatie trach ten te verbergen onder de vlag van een Reisbureau. Voor Indo-China is een hulpcentrale in Saignon opgericht die door den Communist Cha-Yen bestuurd wordt. Hij is ook ver antwoordelijk voor den bloedigen opstand, in Yen-Bay. Vanuit deze centrale wordt ook de actie op de Zuidzee-eilanden geleid terwijl de aigemeene inspectie voor het ge- heele Oosten in Sjanghai is ondergebracht. Voorzitter is de bekende Communistenleider Minin, die zijn instructies rechtstreeks van Moskou ontvangt, terwijl Saigon en Bei roeth tot de actiegroep Parijs behooren. De benoodigde gelden worden uit Am sterdam verstrekt, waar zich de finantieele centrale bevindt voor het verspreiden van het Bolsjewisme in de Koloniën. Hier heeft de Duitsche Communist Liszt de leiding, die zich den laatsten tijd zeer vaak te Parijs ophield, om daar besprekingen te voeren met Bela Kun, die onder valsche naam reisde en ook met Boscharin betreffende de nieuwe actie die weldra over de geheele wereld zal worden ontketend. Deze feiten wijzen er wel op, dat de Ko mintern een zeer intensieve propaganda voert die, wanneer geen krachtige opposi tie geboden wordt, onvermijdelijk leiden zal tot vele blosdige onlusten, waarbij tenslotte het volk de Dictatuur van het Proletariaat zal proclameeren. De wereld in vogelvlucht BELANGRIJKE OPDRACHT AAN BEIJNES VOOR 3H MILLIOEN GULDEN De Kon. Fab. van Rijtuigen en Spoor wagens v.h. J. J. Beynes, te Haarlem deelt mede, dat haar thans door de Ned. Spoor wegen defintief de levering is opgedra gen van 74 motorrijtuigen, bestemd voor de nieuw te electrificeeren trajecten. Deze opdracht waarvan de aanneemsom ongeveer 334 millioen gulden bedraagt, is de grootste, welke ooit als één bestelling aan deze onderneming is gedaan. Zij ver schaft het bedrijf voor 2 jaar werk. Een groot deel van de Nederlandsche indus trie is betrokken bij de bestellingen die uit de opdracht voortvloeien. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. De Italianen staan thans voor de poor ten van Addis Abeba. Dat wil zeggen: zij zijn er altijd nog circa 80 km. van verwij derd, maar wat beteekent dit in het land van de onmetelijke afstanden. De Negus is gisteren op de terugtocht in zijn hoofdstad aangekomen en heeft krijgs raad gehouden met zijn generaals. Hij verklaarde dat de Italiaansche opmarsch nog geen overwinning beteekende. Inder daad beteekent zelfs de inneming van Ad dis Abeba nog geen definitieve nederlaag van den Negus, maar er zal in Europa nie mand zijn, die er nog aan twijfelt, dat de tegenstand van 't Abessijnsche leger niet ge broken zou zijn. Wellicht gelukt het den Abessijnen nog zich te verzamelen in het land achter Addis Abeba, maar het is de vraag, of de Italianen hen tot zoover zul len willen achtervolgen. Wanneer Addis Abeba gevallen zal zijn, zal de overwin ning van den veldtocht in Abessinië in ieder geval te Rome gevierd worden. Men verwacht thans geen tegenstand meer vóór Addis Abeba, en waarschijnlijk zal de intocht der Italianen volgende week plaats hebben. Een niet bevestigd En- gelsch bericht meldt reeds het binnenruk ken der Italianen in de Abessijnsche hoofd stad doch dat zal wel voorbarig zijn. In Spanje en Palestina blijft de toe stand uitermate critiek. In Spanje schijnt het bolsjewisme met den dag toe te ne men. Uit een verklaring van het Verbond van Hotelhouders blijkt, dat de marxisti sche vakorganisaties arbeidersraden heb ben ingesteld, die in het hotelbedrijf de wet voorschrijven. Verder neemt het aan tal bomaanslagen voortdurend toe en wordt er lustig gestaakt. De roode terreur woedt over Spanje en het schijnt, dat het nood lot zich gaat voltrekken over dit Katholie ke land, waar een woelige minderheid een waar schrikbewind uitoefent. De pers in Duitschland Een Herderlijk Schrijven van den Bisschop van Regensburg. De Bisschop van Regensburg, Mgr. Buch- berger, heeft in een Herderlijk Schrijven de Katholieke Pers als het meest noodzakelijke werk van de Katholieke Actie aanbevolen, vooral nu er door allerlei geschriften tegen het Geloof, de Katholieke Kerk en tegen de H. Stoel zooveel verwarring wordt ge sticht in de geesten der menschen. Nu er in Duitschland geen Katholieke dagbladpers meer bestaat, schrijft Mgr. Buchberger, worden onze kerkelijke week bladen steeds belangrijker, evenals de an dere Katholieke tijdschriften. Ook onze Zondagsbladen hebben onlangs groote be perkingen ondergaan, hetzij door de cen suur van den redactioneelen inhoud, het zij door de stukken, die ingelascht moes ten worden; bovendien hebben zij te strij den met verschillende financieele moeilijk heden. Het is noodzakelijk, dat zij edelmoe dig geholpen worden. Nu men in de weekbladen, die voor onze jeugd bestemd zijn, er op werkt, om het godsdienstig geloof, en vooral de liefde tot het geloof, uit te wisschen; nu men in de jeugdkranten bijvoorbeeld schrijft, dat de Kerk niet bovennatuurlijk is, maar tegen strijdig aan de natuur, dat zij niet boven de naties staat, maar dat zij anti-nationaal is; nu men den spot drijft met de aige meene H. Communies van onze jongens en meisjes, en dat alles in een enkel num mer van de Hitlerjugend, dan zien wij dui delijk in, hoe verderfelijk deze lectuur is voor het godsdienstig leven van ons op groeiend geslacht. De Bisschop legde er nogmaals den na druk op, dat het verboden is bedoelde bla den te lezen, en hij wees erop, dat het wel niet noodig zou zijn, om gewetensvolle ouders aan te sporen, him kinderen slechts in het uiterste geval te doen aansluiten bij de rijen van de „Staatsjugend". Het zestigjarig bestaan van het 6e Regiment V eldartillerie EEN MOOIE FEESTDAG Vandaag is het 't feest van de Veld, het zesde regiment Veldartillerie, dat haar 60- jarig bestaan herdenkt. Ook de burgerij leeft met dezen feestdag mee, zooals dui delijk blijkt uit het feit, dat een groot deel van de vlaggen, die ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana waren uitgestoken, gisteravond niet zijn binnengehaald, maar ook vandaag nog blij ven wapperen. Hedenmorgen te negen uur stond het re giment op de cour van de Doelenkazerne opgesteld en werd door den commandant, overste C. de Iongh een korte toespraak gehouden, waarin spr. het een bijzonder voorrecht noemde officieren, onderofficie ren, korporaals en manschappen op dezen dag te mogen begroeten. Het is de wensch van den Minister van Defensie, dat de regi menten hun oprichtingsdatum herdenken en daarom heeft spr. gemeend van dezen dag een zeer bijzondere te moeten maken. Het regiment kan niet wijzen op groote krijgsverrichtingen, omdat ons land in de 60 jaar van zijn bestaan, dank zij de ge zegende regeering van H. M. de Koningin, buiten de oorlog is gebleven. Het geschut is nog maagdelijk, maar spr. is er van over tuigd, dat, als de nood aan den man mocht komen, het regiment trouw zal zijn aan de spreuk die in de kanonnen is gegrift: „Den vaderland getrouwe tot in den dood". Parade op de Maaldrift. Onmiddellijk hierna vertrok het regi ment naar de Maaldrift, alwaar parade zou worden gehouden met inspectie door den commandant van het veldleger luitenant- generaal jhr. Roëll. Reeds vroeg hadden zich vele belangstel lenden op de Maaldrift verzameld, onder wie tal van reünisten. Behalve ds. Nauta, legerpredikant, merk ten we hier o.m. generaal Wittert, overste Rijkens, toegewezen inspecteur bij de Ar tillerie, overste Carstens, oud-hoofdinstruc teur bij het 6e Reg. Veld Artillerie, verder vier bladen. Dit nummer bestaat uit —i VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Regiments-Commandant Overste C. DE IONGH bij de troepenparade. tal van hoofd- en subalterne officieren, oud-onderofficieren, enz. Voorts was nog aanwezig het collegium van het Leidsch Studentencorps. Te omstreeks half elf arriveerde de com mandant van het veldleger, Jhr. Roëll, te vens oud-garnizoenscommandant van Lei den en oud-commandant van het 6e Reg. vergezeld van den divisie-commandant ge- neraal-majoor v Andel, benevens verschil lende staf-officieren. Na een korte aigemeene begroeting in specteerde jhr. Roëll te paard de diverse opgestelde batterijen onder bevel van hoofdinstructeur majoor Brasser. Daarna had de parade plaats, eerst in draf met alle stukken, daarna in galop met de stukken 7 Veld. Vervolgens richtte jhr. Roëll zich tot den regimentscommandant overste de Iongh en zijn troepen, allen feliciteerend met dezen feestdag van het regiment, waarvan hij zelf enkele jaren als commandant aan het hoofd heeft moegn staan. Spr. wenscht het regiment geluk in zijn regimentscommandant en sprak de hoop uit, dat het voort moge gaan denzelfden weg te bewandelen, n.l. die van goede krijgstucht en goede militaire traditie. De regimentscommandant, overste C. de Iongh, deze toespraak beantwoordend, zei- De Italianen rukken gestadig op naar Addis Abeba. De val van deze stad wordt volgende week verwacht. Volgens onbe vestigd bericht zou een afdeeling Italiaan sche troepen reeds zijn binnengerukt. (2de blad). De 1-Mei-viering in Duitschland. (2de blad). Een „lek" in de Engelsche begrooting. (2de blad). Kritieke dagen in Spanje. (2de blad). BINNENLAND. Een opdracht van 3 1/2 millioen gulden aan de Kon. Fabr. van rijtuigen en spoor wegen. (1ste blad). De regeering zou hebben afgezien van haar voornemen, 40 millioen eieren uit de markt te nemen. (3de blad). De voorgestelde verhooging van het cre- diet voor werkverruiming. (3de blad). LEIDEN. Het zestig-jarig bestaan van het 6e Reg. Veld-Artillerie (1ste blad). de de aanwezigheid van jhr. Roëll ten zeer ste op prijs te stellen. Dat is voor het 6e Regiment een groote eer. Spr. geeft de ver zekering dat de naam van jhr. Roëll nog steeds is het 6e Reg. is gegrift en dit ook zal blijven. Na deze toespraak reed de commandant van het veldleger langs de haag van reunis- ten, wier gelukwenschen hij in ontvangst mocht nemen, evenals die van het Colle gium van het Leidsch Studentencorps. Daarna steeg jhr. Roëll van zijn paard en maakte met tal van aanwezigen een ge moedelijk praatje. Zijn oude onderge schikten van de Doelenkazerne namen daarin een zeer ruim aandeel. Hiermede was de plechtigheid ten einde. Jhr. Roëll met zijn officieren begaven zich naar de stad, gevolgd door het Regiment. Te ruim 12 uur in de stad teruggekomen werd een marsch door de stad gehouden, waarbij op de Breestraat werd gedefileerd voor den burgemeester, mr. A. van de San- de Bakhuyzen. Zooals begrijpelijk was het juist op dit uur bijzonder druk en in dichte rijen stonden de belangstellenden op de trottoirs opgesteld, om deze zeldzaam in de stad voorkomende militaire gebeurtenis van na bij gade te slaan. Den geheelen dag trouwens was er 'n on gewone drukte op straat en het gewapper der vlaggen aan het verzoek hiertoe was ruim voldaan zette hier den noodigen luister bij. Hedenmiddag te 4 uur hield de regi mentscommandant receptie. Vanavond volgt het ruiterfeest in de manége der Doe lenkazerne. DE ST. ELISABETH-VEREENIGING. Morgen is het de feestdag van de St. Eli- sabethvereeniging. Haar eeuwfeest! Zooals gemeld, is er 's morgens een H. Mis in de St. Lodewijkskerk om halfnegen, toe gankelijk voor alle belangstellenden (men wordt verzocht de eerste rijen open te la ten voor de werkende leden), 's middags receptie van 3 tot 4, Hooglandsche Kerk- gracht 32. Maar de viering is eigenlijk verleden week al begonnen op een sympathieke wij ze, n.L met het schenken van een extra- gave aan de arme zieken en kraamvrou wen gedurende het laatste jaar door hare leden bezocht. Ongeveer twee honderd ge zinnen zijn Zaterdag 1.1. verblijw met een feestmaaltijd, bestaande uit vleesch, groen ten, boter en gebak, de hoeveelheid va- rieerend naar de grootte van het gezin. De vele betuigingen van dankbaarheid, die het bestuur nu reeds mocht ontvan gen, zijn het beste bewijs, dat de dames, die met de zorg voor de uitdeeling belast waren, zich uitstekend van haar taak ge kweten hebben.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1