IVOROL SPORT DONDERDAG 30 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 GKOOTSCHE VIERING VAN DEN PRINSESSEDAG. Prinses Juliana woont de feestelijkheid in het Stadion bij. Op grootsche en enthousiaste wijze is gisteravond in het Olympisch Stadion den Prinsessedag gevierd. Een viering, waar aan wel een zeer bijzonderen luister werd verleend door de aanwezigheid van H. K. H. Prinses Juliana. Een warme en oprechte hulde is onze Prinses door de vele duizen den Amsterdammers aan den vooravond van de viering van haar geboortedag ge bracht. Een hulde, die getuigde van een groote liefde voor ons Vorstenhuis. Het Stadion was bijna geheel gevuld en voor de muren van het hoofdstedelijk sportcentrum hadden zich duizenden hoofd stedelingen opgesteld, om de Prinses bij haar aankomst hartelijk te verwelkomen en uit duizenden kelen klonk het „leve de Prinses" en het hoerageroep, toen te ruim half negen de hofauto voor het Stadon aankwam. De toejuichingen namen schier geen ein de toen de auto waarin de Prins met klein gevolg was gezeten, het Stadion rondreed. Voor de koninklijke loge steeg H. K. H. en gevolg uit, en hier was het burgemees ter De Vlugt, die de koninklijke gast ver welkomde. Mede waren ter verwelkoming op het terrein voor de loge aanwezig de heeren Jan ter Haar en mr, J. H. P. V. Haitsma Muiier. Nadat de Prinses een bloe menhulde in ontvangst had genomen nam zij, terwijl de muziekcorpsen het Wilhel mus speelden, in haar loge plaats. Hoorngeschal klinkt door de avondlucht, door de Marathonpoort trekt de voltallige stafmuziek der Koninklijke Marine met het korps tamboers en pijpers met volle mu ziek naar binnen. Na een ommegang door het Stadion stelt zich de muziek voor de eeretribune op. Magnesiumfakkels werpen een hel licht op de duizenden, die zich van hun zetels hebben verheven en die het plechtige Wilhelmus de Prinses toezingen. Namens het centraal comité van Oranje en nationale organisaties te Amsterdam, sprak vervolgens de voorzitter, de heer Jan ter Haar Jr. een welkomstwoord uit. Dan is het Z.Exc. Minister mr. dr. L. N. Deckers, die een korte rede houdt. Wij zijn hier samengekomen om den ver jaardag van onze Prinses te vieren, zoo zeide de minister. Wat ook wankelt, wat ook neerstort, wat ook verbrijzeld moge worden, Oranje en Nederland, de Prinses en ons volk, zij blij ven een. Nooit zullen wij vergeten wat Oranje voor ons was en voor onss is. Geen land overtreft ons in liefde voor het vor stenhuis. (Applaus). De tijden zijn moei lijk, al zien wij ook hier en daar verbete ring en zeker is het, dat de toestanden de vergelijking met ieder ander land kunnen doorstaan. Waar worden de rech ten van hetvolk beter b e- schermddaninonsland? Eris veel ellende, doch velen werken samen om dien nood te lenigen, zij werken onder de hoo- ge leiding van onze Prinses. (Applaus). Mocht ooit ons zelfstandig volksbestaan worden aangetast, dan zullen wij in heili gen eendracht, onverzettelijk om Oranje staan. Wij zullen voor ons hogste goed 't hoogste offer brengen. „Het is Oranje, het blijft Oranje, leve de Prinses", aldus ein digde de minister zijn geestdriftige rede. De Marinekapel zette het Wilhelmus in en spontaan verhieven allen zich van hun ze tel om gezamenlijk het volkslied te zingen. De derde en laatste spreker is het raads lid dr. I. H. J. Vos, die de rol van het na tionaal bewustzijn in ons leven schetste. Deze plechtige handeling wordt gevolgd door het „sluiten van den ban". De depu tatie gaat terug naar de Marathonpoort, het Stadion is eenige oogenblikken in duis ter gehuld en dan trekken 300 padvinders en 125 leden der Oranje-garde het veld op, hoog draagt ieder een brandende toorts. Het is een fantastisch gezicht, deze dansen de lichten over het donkere veld. De fak keldragers stellen zich op en vormen de letters P. en J. Hoog op de Marathontoren brandt het vuur Dan brengt de Marinekapel onder dood- sche stilte de beroemde Marine-taptoe ten gehoore. Het Wilhelmus besluit de luisterrijke vie ring van dezen Prinsessehulde. H. K. H. Prinses Juliana wordt uitgelei de gedaan door den burgemeester, door duizenden hartelijk toegejuicht rijdt de hof- auto de Marathonpoort uit. Na afloop van de Stadionbijeenkomst werden vier optochten geformeerd, die naar verschillende deel en van de stad trok ken De viering in de Residentie. De Hagenaars hebben vandaag in feest- telijke stemming, welke nog verhoogd werd door mooi lenteweer, den verjaardag van onze kroonprinses gevierd. Alle openbare gebouwen van rijk, provin cie en gemeente, vele legaties en kantoren hadden de vlag uitgestoken, welk goed voorbeeld door vele stadgenooten was op gevolgd. De tram en buslijnen van de H.T.M. waren gepavoiseerd en aan de hoo rnen van het Lange Voorhout waren gis teren traditie getrouw al talrijke kleu rige wimpels bevestigd, zoodat de anders zoo delftige allee een vroolijk aanzien bood. Op paleis Noordeinde hebben velen het felicitatieregister geteekend. H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana brachten den dag op Ruigenhoek door, vanwaar de Prinses zich hedenmiddag naar het paleis Noord einde zou begeven, teneinde een zanghulde van kinderen van den Oranjebond in ont vangst te nemen. Hedenavond zou Prinses Juliana het vuur werk op het Malieveld bijwonen, dat het Haagsch comité voor volksfeesten de bur gerij heeft aangeboden. Dit is het eerste vuurwerk, dat het comité sinds 1931 op 30 April heeft doen afsteken. Vroeger was het gebruikelijk, om den verjaardag van de prinses met een vuurwerk te vieren, maar deze gewooonte is om tal van redenen de laatste jaren prijs gegeven. Men was gis teren reeds druk bezig de benoodigde hou ten stellages op te richten. Voorts heeft het Haagsch comité voor volksfeesten gisteravond in de groote zaal van den Dierentuin een herhaling gege ven van den feestavond van 28 ApriL MINISTER VAN LANDBOUW OVERWEEGT VERLAGING MARGARINEACCIJNS. Het „Handelsblad" schrijft: „Wij hebben er, bij de bespreking der ac cijnsverlaging voor boter met tien cents per kilo, welke werd gemotiveerd met het belang van verlaging der kosten van levens onderhoud, op gewezen, dat dit argument alléén juist zou zijn, wanneer de margarine accijns evenééns zou worden verlaagd. Im mers, slechts een deel van het publiek ge bruikt boter. Weliswaar bevat margarine boter, zoo dat de boterprijsverlaging theoretisch ook den prijs der (gemengde) margarine ten goede komt, doch aangezien het mengper- centage geleidelijk verlaagd is van 40 op 10% (de daardoor vrijkomende boter wordt als „teveel" opgeruimd naar Engeland voor 40 en 45 cents per kilo!) komt de boter prijsverlaging ook slechts voor 10%, dus met één enkelen cent per kilo aan de margarine ten goede. Dit bedrag is te klein, om voor een product, dat overwegend in halfponds- pakjes wordt omgezet, als prijsverlaging te worden gerealiseerd. Wy vernemen thans, dat minister Deckers eveneens de billijkheid gevoelt, om na den boteraccijns, óók dien op margarine te ver lagen; hij overweegt haar in elk geval ernstig. De accijns op de gemengde margarine (dat is alle margarine met uitzondering van de „volksmargarine", welke op bonnen be schikbaar wordt gesteld voor groote be hoeftige gezinnen) bedraagt sedert 2 Maart 46.7 cent per kilo. De zuivere margarine, die nog met 10% veraccijnsde boter moet worden vermengd, is n.l. belast met 51.9 cent per kilo; 90% daarvan is 46 7 cent. Op de 10% boter drukt een accijns van 10% van een gulden, dus 10 cents, zoodat in to taal op een kilo winkel-margarine een cri sis-accijns drukt van ongeveer 57 cents, of 57% van den groothandelsprijs ad 1 per kg 1.20 in den winkel). De accijnsvrije „volksmargarine" wordt dan ook beschikbaar gesteld voor de ge meentebesturen voor 44 cents per kilo. Wij achten het tenslotte niet onmogelijk, dat ook het hand over hand toenemen van de margarine-„fabricage" door de huisvrou wen niet vreemd is aan het overwegen der accijnsverlaging. Immers, daardoor daalt de consumptie van gewone margarine en dus ook de opbrengst van den crisis-accijns, aangezien de ingrediënten dezer clandes tiene margarinebereiding (slaolie en plan- tenvet) aanzienlijk minder zijn belast dan de margarine zélf; déarin zit trouwens het voordeel voor de huisvrouwen". VERLAGING VAN DEN BIERACCIJNS. Vragen van het Tweede Kamerlid Teulings. De heer Teulings heeft tot den minister van financiën de volgende vragen gericht: 1. Is het juist, dat door den Bond van Nederlanósche Brouwerijen aan den minis ter van financiën een voorstel is gedaan om te geraken tot verlaging van den bier accijns, waarbij van de zijde der brouwerij- bedrijven een zekere waarborg is aangebo den ter zake van de opbrengst van den bieraccijns, en dat dit voorstel door den minister is afgewezen? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt be antwoord, is de minister dan bereid aan de Kamer mede te deelen de gronden, waarop besloten werd, het in die vraag be doelde voorstel af te wijzen? EEN TELEVISIE-COMMISSIE. De minister van binnenlandsche zaken heeft een commissie van onderzoek naar de ontwikkeling van de televisie ingesteld. By beschikking van den minister van bin nenlandsche zaken is een commissie inge steld met opdracht een onderzoek in te stellen naar de ontwikkeling van de televi sie en ter zake verslag uit te brengen. De commissie zal mede van advies die nen met betrekking tot de verschillende systemen van televisie in verband met de daaraan verbonden vraagstukken van tedh- nischen, juridischen en oeconomischen aard en voorts omtrent de vraag, of televisie reeds thans in Nederland moet worden in gevoerd en zoo ja, hoe de organisatie daar van zou dienen te zyn, met het oog op de hier te lande bestaande toestanden op het gebied van den radio-omroep. Tot voorzitter van de commissie is be noemd: mr. J. Terpstra, oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Tot leden zijn benoemd: prof. dr. ir. W. Th. Bahler, hoogleeraar aan de technische hoo- geschool, ir. A. Dubois, directeur van de Nozema, mr. G. H. Dijkmans van Gunst, administrateur by het hoofdbestuur der P. T.T., W. Graadt van Roggen en prof. W. Nolet, leden van de Radioraad en ir. C. H. de Vos, hoofdingenieur 1ste klasse der tele grafie en telefonie (wegens ziekte tijdelijk vervangen door jhr. Chr. Th. F. van den Wijck, ingenieur der telegrafie en telefo nie). Als secretaris zal optreden: C. C. Grutzner, werkzaam op bureau radio-om roep en distributie van het hoofdbestuur der P.T.T. De commissie zal door den minister van binnenlandsche zaken worden geïnstalleerd in een eerste bijeenkomst op 9 Mei a.s. te 11.30 uur in het gebouw van het hoofdbe stuur der P.T.T. DE ZOMERPOSTZEGELS. Er is veel op cultureel en sociaal gebied, dat onder den ban der huidige tijdsomstan digheden in het gedrang komt. In dezen tijd van versobering raken al lerlei bronnen van inkomsten verstopt: de Overheid moet haar uitgaven op elk ge bied beperken en tal van particulieren kunnen zich geen groote bijdragen meer veroorloven. Toch kan een beschaafd volk niet straf feloos zekere cultureele en sociale belan gen verwaarloozen. Wanneer die in gevaar raken, doordat de Overheid en de weini gen die tot nog toe de kosten droegen, daartoe niet meer bij machte zijn, dient de geheele volsgemeenschap deze verant woordelijk over te nemen. Dat is noodza kelijk maar het is ook mogelijk. Door ge zamenlijk den last te dragen wordt van ieder afzonderlijk maar een heel klein of fer gevraagd: niet meer dan gemiddeld vijf cent van ieder en schr ij venden Nederlan der. De instelling der Zomerpostzegels heeft daartoe de gelegenheid gegeven. Het is geen belasting, want de deelname is vry. Men kwijt zich van zijn gemeenschaps plicht door bij iederen postzegel dien men koopt, een minimaal bedrag af te zonde ren voor een door de Regeering telken ja- re aangewezen cultureel of/en sociaal doel, Verleden jaar werd op deze wijze netto ongeveer zestig duizend gulden verkregen ten bate der orkesten en voor het oprich ten van werkplaatsen voor onvolwaardi ger Op de besteding der gelder wordt, voor zoover de Regeering die niet vooruit had bepaald, doo. haar toegezien. Ook dit jaar geeft, ingevolge beslissing der Regeering, het Staatsbedrijf der P. T. T., weer zomerpostzegels met opslag uit, waarvan de extra opbrengst onder de leu ze „Hulp in Nood" zal strekken voor cul tureele en sociale doeleinden. De uitgifte geschiedt weer in een serie van 4 postze gels, en wel: van 11/2 cent, waarvan de verkoopprijs wordt 3 cent; van 5 cent, waarvan de •ko~-Tljs wordt 8 cent; van 6 cent, waarvan de verkoopprijs wordt 10 cent; van 121/2 cent, waarvan de verkoopprijs wordt 16 cent. De extra opbrengt zal, na aftrek der on kosten, dit jaar als volgt worden besteed: de helft zal door den Minister van Onder wijs, Kunsten én Wetenschappen worden aangewend tot vorming van een fonds waaruit werkopdrachten aan beeldende en sier- en nijverheidskunstenaars kunnen worden gefinancierd, terwijl een kleiner deel zal strekken tot bijdrage aan een re servefonds voor noodlijdende kunstenaars. De andere helft zal, naar de beslissing van den Minister van Sociale Zaken, voor drie kwart ten goede komen aan de Nederland- sche Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose v or de verpleging van on- en minvermogende t.b.c.-patiënten, en voor één kwart aan de Nederlandsche Ver- eeniging Arbeid voor Onvolwaardigen (A. V. O.) voor de arbeidszorg voor onvol waardige arbeidskrachten. Met voorkennis der Regeering hebben de heer W. F. Detiger in zijn kwaliteit van Se cretaris-penningmeester der „A. V. O." en dr. J. D. Hefting, voorzitter der Nederland sche Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, zich beschikbaar gesteld om den verkoop dezer zomerpostzegels centraal te organiseeren met medewerking der kunstenaarsorganisaties, der t.b.c.^ver- eenigingen, der A. V. O. enz. Deze actie staat weer onder patronaat van een algemeen comité van aanbeveling, waarin zitting hebben de betrokken Minis ters, de Commissarissen der Koningin in de meeste provincies, de burgemeesters van de gemeenten boven 100.000 inwoners en vooraanstaande deskundigen op het gebied der tuberculose-bestrijding, der arbeids zorg voor onvolwaardigen en der beeldende en sier- en nijverheidskunst. De vier postzegels zullen prijken met de beeltenissen van vier welbekende Ne derlanders, twee op cultureel en twee op sociaal gebied, n.l. D. Erasmus (14661536), prof. dr. H. Kamerlingh Onnes (1853 1926)dr. H. J. A. M. Schaepman (1844 1903) en ds. A. S. Tal-ma (1864—1916). De kop van Erasmus zal herinneren aan den sterfdag (12 Juli 1536) van dezen grooten humanist, welke in Nederland dit jaar, na vier eeuwen, met internationale deelne ming, zal worden herdacht. De beeltenis van Kamerlingh Onnes, den wereldberoem- den Leidschen hoogleeraar in de natuur kunde en Nobelprijswinnaar, is dit jaar ge kozen in verband met het VII Internationa le Koude-congres, dat hier te lande in Juni zal worden gehouden. Dr. Schaepman was de groote sociale dichter-staatsman op de grens der 19e en 20e eeuw en ds. A. S. Talma was de predikant-staatsman, die in zonderheid zich verdienstelijk heeft ge maakt als stuwkracht en bouwer op het gebied der sociale verzekering. De verkoop van zomerpostzegels zal dit jaar geschieden in de maanden Mei en Juni; ze behouden him geldigheid nog ge durende vijf jaar na het jaar van uitgifte. Aan het koopen der zomerpostzegels wordt dit jaar 'n bijzonder aardige verras sing verbonden, die zeker stimuleerend op den verkoop zal werken en bijzonder bij de schooljeugd in den smaak zal vallen. Ieder, die een gedrukte bestelkaart a 5 ct. of een gewone briefkaart, met minstens dri zomerpostzegels van 6 (10 ct.) be plakt, aan het Hoofdcomité zendt, ontvangt een waardevol zakatlasje van Nederland, samengesteld in overleg met den A. N. W. B. De ontvangen briefkaarten of bestel- kaarten worden volgorde van ontvangst genummerd en op het zakatlasje, dat in zender ontvangt, wordt hetzelfde nummer gestempeld. Dit nummer geeft recht op deelname aan een loterij met waardevolle en fraaie prijzen (auto, fietsen, fotografie toestellen, kampeertent, kano rondvluch ten, reisjes in eigen land, schilderijen, pelflutec&uidsche Jandfwsta I DOOS 20 CT-TUBE 40 en 60 CT. etsen, enz. enz.). Bovendien zal een serie van zes fraaie gekleurde prentbriefkaarten worden uit gegeven, waarvan de opbrengst zal dienen tot bestrijding der onkosten van de plaat selijke comité's en voor het overige tot ver grooting van het totale batig saldo. Deze prentbriefkaarten, kostende 6 ct. per stuk en 25 ct. per serie, zijn gewijd aan toeris me en zomersport en worden samengesteld in overleg met den A. N. W. B. naar teeke- ningen van erkende deskundigen. In verband met het streven van het co mité om de actie voor de.i verkoop der zo merpostzegels gedurende dit jaar te zet ten in het teeken van het toerisme en het reizen in eigen land, is samenwerking ge zocht met vereenigingen en lichamen op het gebied van toerisme en verkeer. Plaat- en streken voor zomer- en vacantieverblijf en voor vreemdelingenverkeer zullen der halve bij uitstek geschikt zijn als objecten van een succesvolle propaganda. Waar het Nationaal Comité ook in het - algemeen een intensieve propaganda zal voeren, is de verwachting niet misplaatst, dat de extra-opbrengst der zomerpostze gels, gezien ook het sympathieke cultu reele en sociale doel dezer uitgifte, zal meevallenmits ieder die daarvoor naar zijn neiging, zijn belangstelling, zijn positie of zijn sympathieën Is aangewezen, naar alle vermogen medewerkt. Bereids zijn een groot aantal plaatselijke comité's gevormd, die in haar rayon den verkoop der zomerpostzegels zullen be vorderen. Wie in dezen wil medewerken, kan zich* opgeven aan het Nationaal Comité, adres Overtoom 187, Amsterdam. DE TENTOONSTELLING „NEDERLANDSCH FABRIKAAT 1936" TE AMSTERDAM. Officieele opening door ir. Mh. Damme. Hedenmiddag te 2 uur is in de Apollohal te Amsterdam de Nederlandsch Fabrikaat- tentoonstelling 1936 officieel geopend door den voorzitter der vereeniging „Neder landsch Fabrikaat", ir. Mh. Damme. Dit is de eerste Nederlandsch Fabrikaat- tentoonstelling van een reeks van vijf, die ir. den loop van dit jaar in verschillende plaatsen van ons land zullen worden ge houden, en wel in Juli te Nijmegen, waar zij zal samenvallen met de feestelijkheden in verband met de openstelling van de nieuwe Waalbrug, in Augustus te Rotter dam, in September te Groningen en in Octo ber in den Haag. Tijdens een voorbespreking met de pers verklaarde de actieve secretaris van de ver eeniging Nederlandsch Fabrikaat, de heer H. F. R. Snoek, dat deze tentoonstellingen uitsluitend propagandistische bedoelingen hadden, n.l. het publiek bekend te maken met die producten, die in Nederland ver vaardigd worden, en voornamelijk juist de kleinere artikelen, die het proote publiek noodig heeft. Want de groote ondernemin gen weten tenslotte wel, dat de electro- motoren of de machine-installaties, die in Nederland worden gefabriceerd, in geen en kel opzicht voor de buitenlandsche onder doen. Maar bij het groote publiek heerscht nog vaak de onwetendheid ten aanzien van tal van artikelen, die men in het buiten land bestelt, omdat men er geen idee van heeft, dat zij ook door de Nederlandsche in dustrie gemaakt worden. Het publiek een overzicht te geven van deze artikelen en het te doordringen van de beteekenis en den omvang der Nederland sche industrie, die het in bijna elk opzicht tegen het buitenland kan opnemen, is de voornaamste bedoeling van deze tentoon stellingen, die dan ook geen enkel winst bejag nastreven. Dit blijkt o.a. uit de goed- koope tentoonstellingsruimte die tegen een zeer laag bedrag gehuurd kan worden en ook uit den lagen entreeprijs, die 25 cent bedraagt, in Amsterdam zelfs met de stede lijke belasting inbegrepen. SCHITTERENDE GESCHENKEN VAN SIR HENRI DETERDING Aan Mauritshuis en museum Boymans. Naar wij vernemen, heeft sir Henri De ter ding aan het Mauritshuis en aan het mu seum Boymans prachtige meesterwerken uit zijn schilderij enverzameling ten ge schenke gegeven. Het Mauritshuis ontvangt drie schilde ryen, n.l. het beroemde oesterétende vrouw tje door Jan Steen, vroeger in de verzame ling van Six, voorts een fraai kabinetstukje van Frans van Mieris, voorstellende een heer en dame bij een oestermaal, en einde lijk een groot zeestuk van Jan van de Cap- pelle, dat algemeen geldt als diens meester werk. Het museum Boymans ontvangt een su perieur werk van Gerard Dou, een der meest complete en grootste werken van den meester, voorstellende een dame voor haar kaptafel, alsmeoe een fraai schilderij van David Teniers den jonge, voorstellende een dorps feest. Zoodra de schilderijen tentoongesteld zul ien zijn, zal zulks in de pers worden be kend gemaakt. EEN DROEVIG TIJDBEELD. Tegen a.s. Zaterdag zyn op de Ijzergiete rij te Doesburg een 25-tal van de arbeiders met de meeste dienstjaren ontslagen. De bedoeling is deze oud-gedienden door jonge werkkrachten te vervangen waartoe in middels een oproep is gedaan teneinde zoodoende de bedrijfsonkosten te drukken en weder te kunnen concurreeren. Een droevig tijdbeeld! „Geld." BEDRIJFSRAAD VOOR DE SCHOENINDUSTRIE. Bij Kon. Besluit is ingesteld een Bedrijfs- raad voor de schoenindustrie. Blijkens dit besluit worden geacht te behooren tot de schoenindustrie de onder nemingen of gedeelten van ondernemin gen, waar de vervaardiging van schoenen, laarzen en pantoffels langs fabriekmatigen weg geschiedt. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van den bedrijfsraad zal 8 bedragen. HONGAARSCHE EN OOSTENRIJKSCHE JOURNALISTEN TE AMSTERDAM. De Hongaarsche en Oostenrijksche jour nalisten, die ter gelegenheid van de ope ning der luchtverbinding Amsterdam PraagWeenenBoedapest als gast van de K. L. M. enkele dagen in ons land door brengen, hebben gistermiddag op uitnoo- diging van het gemeentebestuur, dat ver tegenwoordigd was door den havenmees ter, den heer W. N. van de Poll, een boot tocht door de haven gemaakt, waaraan mede door enkele vertegenwoordigers der K. L. M., o.w. de heeren D. de Vries, chef van de afdeeling Handel, B. Pfinsen Geerlings, chef van de propaganda-afdee- ling en A. Thomson, Stationschef op Schip hol werd deelgenomen, terwijl ook aanwe zig was de heer U. F. M. Dellaert, haven meester der hoofdstedelijke luchthaven- In huize Couterier zijn na afloop van den boottocht de buitenlandsche journalis ten ontvangen door de vereeniging „De Amsterdamsche Pers", voor welke organi satie de voorzitter, de heer D. Kouwenaar, een welkomstwoord sprak, dat van de zijde der gasten beantwoord werd, terwijl mede de heer De Vries de gevoelens van erkentelijkheid van de K. L. M. voor deze ontvangst vertolkte. Nadat een orkestje het Hongaarsche, het Oostenrij ksche en het Nederlandsche Volkslied ten gehoore had gebracht, on derhielden, terwijl ververschingen werden rondgediend, de Amsterdamsche journalis ten en de overige leden van het gezelschap, waartoe mede behoorden de heeren A. Becht, vice-consul van Hongarije en Mr. J. P. van Tienhoven, oonsul-generaal van Oostenrijk, zich nog eenigen tijd op aan gename wijze met de buitenlandsche pers vertegenwoordigers. De laatsten hebben des avonds in het Olympisch Stadion het feestprogramma bij gewoond, dat daar ter eere van H. K. H. Prinses Juliana, die heden haar verjaar dag viert en deze avondlijke uren met haar tegenwoordigheid heeft opgeluisterd, is uit gevoerd. AANBESTEDING WEGENBOUW. De Rijkswaterstaat heeft heden aanbe steed het uitvoeren van grond- en straat werken met bijkomende werken tot ver betering van den Rijksweg no. 11, Haag- sche Schouw, Leiden, Bodegraven onder de gemeente Alphen aan den Rijn. Laagste inschrijver was M. Konings te Leiden voor 8340.—. Het Departement van Waterstaat heeft heden aanbesteed in werkverruiming het maken van een brug in gewapend beton in den in aanleg zijnden rijksweg no. 4. (AmsterdamSassenheimHaagsche Schouw's Gravenhage), gedeeltelijk PostbrugRingvaart, over de Sassenhei- mervaart in de gemeente Sassenheim. Laagste inschrijfster was N.V. voorheen H. en P. Voormolen, Rotterdam, en W. Luppes, Haarlem, beiden voor 1 139.750. Gunning volgt later. Belastingverhooging te 's-Gravenhage. B. en W. van 's-Gravenhage hebben een voorstel aan den Raad doen toekomen om het aantal opcenten op de hoofdsom van de gemeentefondsbelasting met betrekking tot het belastingjaar 1 Mei 193630 April 1937, van 65 te brengen op 70. VOETBAL OOSTENRIJKSCHE VOETBALLERS NAAR NED.INDIë. Naar wij vernemen zal een 18 man sterke ploeg van de „Wiener Sportclub" naar Ne- derlandsch-Indië vertrekken om daar 16 wedstrijden te spelen, waarvan 2 in Singa pore. De Oostenrij ksche voetballers zullen op 5 Juni met de Johan van Oldenbarnevelt uit Genua vertrekken en 25 Juni in Indië aan komen. In het einde van Juli zal de ploeg met de J. P. Coen naar Europa terugkeeren. DE SPELERS VAN ARSENAL Verzekerd tegen 8000 pond sterling per persoon. De „Daily Telegraph" weet te melden, dat de zes spelers van Arsenal, die in de finale om den voetbalbeker hebben mee gespeeld, Bastin, Bolwden, Copping, Cray- ston, Hapgood en Male en in het Engelsche elftal zijn gekozen, dat in Europa gaat toe ren, zijn verzekerd voor 8000 pond sterling per persoon. Dit zou de compensatie moeten worden voor hun club, indien deze spelers tijdens de tournee geblesseerd zouden ra ken. Tom Whittaker, de oefenmeester, die als verzorger de reis zal meemaken, is even eens voor 8000 pond sterling verzekerd. Deze verzekering tot een totaal bedrag van 56.000 pond sterling heeft niets te ma ken met eenige mogelijke verzekering van wege de F.A.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7