Leiden „die ghoede stadt" DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Aantrekkelijkheden als woonstad Meer reclame is onmisbaar 27ste Jaargang DONDERDAG 30 APRIL 1936 No. 8407 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week1 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT; Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Goede gedachte van het Gemeentebestuur WETENSCHAP EN SCHOONHEID. De Sterrewacht vormt een der aardigste pun ten aan den fraaien Witte Singel. Leiden ligt gunstig Leiden gaat reclame maken. Niet voor een of ander handelsmerk, „Voedt u goed", of „Zuigt meer gas" of iets dergelijks, maar voor zich zelf. Voor zich zelf als woonstad. Het mag inderdaad wel eens gezegd worden, dat Leiden als woonstad vele aan trekkelijkheden heeft, welke onze lezers ongetwijfeld alle kennen, maar waaraan vaak te weinig aandacht wordt besteed. De doorsnee Leidenaar zelf is gewend om een beetje te mopperen op zijn stad en wanneer een inwoner van elders niet an ders dan gekanker hoort van de Leiden aars zelf, is het geen wonder, dat ook bij hem de meening gaat post vatten, dat Leiden een van die steden is, waar niets „te doen" is, waar men niet langer moet verblijven dan hoogst noodzakelijk is. Daarom is het zeer goed gezien van het gemeentebestuur om eens te beginnen met meer reclame te maken voor de stad en te laten zien, dat Leiden als woonstad toch werkelijk veel te bieden heeft. Hoe de reclame-campagne zal verloopen, is nog niet in details uitgewerkt, maar de idee is geëntameerd. Dat is voorloopig al veel waard. Wij hebben indertijd in ons blad een se rie interviews gepubliceerd met vooraan staande mannen in Leiden, hoogleeraren, hoofden van dienst der gemeente en ande ren, die de leiding hadden over instellin gen, welke een zekeren invloed hebben op het stadsleven. En daaruit is wel gebleken, dat er in de stad heel wat „te doen" is. In een van de eerste interviews, met prof. Barge, heeft deze hoogleeraar gezegd en wij herinneren er hier in dit verband aan met volle instemming „Leiden is rijk, maar weet het zelf niet". Het onderwijs. De hoogleeraar had hier in de eerste plaats het oog op het kostbare goed, dat Leiden bezit in zijn universiteit. Maar uit ons gesprek met mr. Tepe, den wethouder van onderwijs is wel gebleken, dat Leiden ook op onderwijsgebied in 't algemeen zeer rijk is. Is dat niet één van die aantrekkelijkhe den van een stad, welke van zeer groot ge wicht zijn? Al wordt dat vaak over het hoofd gezien tegenover uiterlijkheden als: asfaltstraten, plantsoenen en fraaie gebou wen. Maar wie zich in een stad gaat vesti gen, verlangt niet op de eerste plaats zulke bijkomstigheden, maar hij vraagt zich o.a. af, of er goed onderwijs te krijgen is voor zijn kinderen. Er is in het geheele land nauwelijks één stad aan te wijzen, waar de onderwijsinrichtingen zoo zijn als hier. De universiteit noemden wij reeds, haar faam gaat tot ver buiten de grenzen. Maar verder is hier onderwijs te kust en te keur te krijgen. Herinneren wij aan het gymna sium, aan de H.B.S.-sen, aan de Kweekscho len voor onderwijzers en onderwijzeressen, aan de opleidingsschool voor bewaarschool onderwijzeressen, aan de Nijverheidsscho len, aan de scholen voor vervolgonderwijs, aan de vele lagere scholen enz. enz. Leiden neemt op dit gebied werkelijk een vooraan staande plaats in, al erkennen wij gaarne, dat er nog wenschen bestaan voor uitbrei ding. TYPISCH LEIDSCH STEDESCHOON. Een oude molen op de voormalige stads wagen treft men zelden meer aan. De belastingen aan den lagen kant. Waarnaar vraagt iemand, die zich komt vestigen nog meer? Naar de belastingen en j de tarieven. Ook in dit opzicht is Leiden niet duur. Dank zij de tegenwoordige financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten zijn de groote verschillen in belastingdruk tusschen de diverse gemeenten onderling nagenoeg verdwenen. Wat een bepaalde ge meente nog duurder of goedkooper maakt zijn de opcenten op de personeele belasting en de Massificatie voor deze belasting. Lei den is geplaatst in de 4e Mas voor de per soneele belasting en heft slechts 100 opcen ten. Men zal opmerken, dat dit meer dan genoeg is, maar in vergelijking met andere plaatsen is dat niet veel. Volgens de sta tistiek behoort Leiden op belastinggebied tot de categorie van de goedkoope plaatsen. Hetzelfde kan gezegd worden van de tarie ven van water, gas en electriciteit. Ook hierover Maagt natuurlijk de Leidenaar steevast, maar hij is verwend, want vergele ken met elders, zijn de tarieven hier wer kelijk aan den zeer matigen kant. Geneeskundige hulp. Wanneer men verpleging noodig heeft, men vindt alweer in Leiden overvloedige gelegenheid. Niet alleen is het aantal zie kenhuizen. voldoende, maar zij zijn ieder stuk voor stuk model-inrichtingen. Ook op dit gebied neemt Leiden werkelijk een vooraanstaande plaats in. Mede dank zij de aanwezigheid van onze universiteit staan de beste krachten op medisch gebied te on zer beschikking en op vrijwel elk gebied van medische hulp heeft Leiden iets aan te bieden. Naast de groote ziekenhuizen, zoo als Academisch Ziekenhuis, St. Elisabeth- gesticht en Diaconessenhuis, staan de in richtingen voor geesteszieken: Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest. Verder zijn er de Gynaecologische Miniek, de Anna-Miniek voor orthopedische en dergelijke doelein den, de Leidsche buitenschool voor zwakke en prae-tuberculeuze leerlingen van scho len enz. Natuurschoon. Dat zijn reeds verschillende „aantrekke lijkheden" van Leiden, waarop veelal te weinig gelet wordt en die toch gewicht in de schaal leggen. Maar wilt ge de aantrekkelijkheden, wel ke gewoonlijk als zoodanig naar voren wor den geschoven, dan heeft Leiden ook in dit opzicht nog veel te bieden. Leiden ligt zeer gunstig, wat natuur schoon betreft. Neen, wij weten wel, het ligt niet midden in een bosch en hei heb ben wij ook niet. Maar het is een centrum, vanwaar men in zeer korten tijd veel na tuurschoon bereiken kan. In het Westen ligt de zee, het Noordzee strand; in het Noorden en Noordoosten vindt men de bloembollenvelden en de be faamde Kager en Brasemer Meren. In het Zuiden zijn de bosschen, aan weerszijden van den straatweg naar den Haag. Bovendien zijn wy in Leiden zelf ook niet van elk groen verstoken, want er is nog de Leidsche Hout en er zijn de fraaie singels. Wie dus van natuurschoon houdt, kan met de moderne vervoermiddelen in weini ge oogenblikken bereiken: zee, meren en bosch. En wie van oud stedenschoon houdt, be hoeft niet ver weg te gaan. Leiden biedt door zijn oude en rijke historie veel be-, zienswaardigs, wat de rondneuzende en fo- tografeerende vreemdelingen voldoende be wijzen. Vooreerst zijn er ontelbare pitto reske hoekjes, doorkijkjes en geveltjes, als zoovele getuigen van Leidens welvaren in den ouden tijd en vervolgens zijn er de rijkgevulde musea op Eillerlei gebied. Maar het is nu eenmaal een bekend feit, dat de Leidenaar het aan de vreemde- S lingenen over laat om zijn oude gebouwen en musea te bewonderen en dergelijke din gen pas mooi vindt als ze elders te vinden zijn. j Leiden als woonstad. I Al met al kan men constateeren, dat Lei den als woonstad niet de reputatie verdient welke het nu eenmaal heeft gekregen, me de dank zij het feit, dat de Leidenaar meent het aan zijn goeden naam verplicht te zijn FRAAI AANGELEGDE BUITENWIJKEN vormen een attractie van iedere atad. De Rijnsburger weg. om zijn eigen stad „af te kammen". Als woonstad, in engeren zin, maakt Lei den evenmin een slecht figuur. Wie van een levendige, drukke omgeving houdt, hij kan zich in de binnenstad vestigen, wie het rustiger wil hebben, kan zijn penaten plaatsen in een van de buitenwijken, die rustig en fraai zijn en waar moderne hui zen in overvloed zijn voor ruimere en voor smallere beurzen. Voor de huismoeders is er in de stad van alles te krijgen, in elke hoeveelheid en in overvloedige keuze, want de Leidsche middenstand is actief genoeg en gaat met z'n tijd mee. En wil men 's avonds zich wat verpoo- zen dan behoeft men heusch niet het tra- ditioneele ritje naar den Haag te maken. Schouwhurg, bioscoop en café bieden gele genheid te over om zich te vermaken. Wat vandaag in den Haag te zien is, vindt u morgen in Leiden en soms is het nog wel eens omgekeerd ook en heeft Leiden de première. Wil men j>er se naar den Haag, welnu wij zouden het als één der vele aantrekke lijkheden van Leiden kunnen beschouwen, dat het zoo dicht bij de Residentie ligt, met haar rijksdepartementen, rechtbank enz. Maar hier komen wij op gevaarlijk terrein. Juist die ligging vlak bij den Haag doet bij menigeen de meening post vatten, dat den Haag een betere woonstad is en Leiden slechts werkstad is. Die nabijheid van den Haag is ook oor zaak dat het hotelwezen hier niet tot ont wikkeling kan komen, zoodat Leiden als vacantiestad by vele van haar zusterste den ten achter staat. Maar toch heeft Lei den als woonstad zijn voordeelen en zijn aantrekkelijkheden. En het is goed daar eens op te wyzen. Van ouds werd Leiden genoemd „de goe de stad". Dat is zij nog. Moge de reclame-campagne meerdere tot dat inzicht brengen tot heil van onze „goe de stad" Leiden. DE OORLOG IN ABESSYNIE Basis voor wilei vliegtuigen aan het Tsanameer GONDAR, SO Ap 11 (A.N.P.) Aan den oever van het Tsanameer nabij het schier eiland Gorgora, is men bezig een basis voor watervliegtuigen aan te leggen. Debra Tabor bezet GONDAR, 30 April (A.N.P.) De Ita- liaansche troepen in den sector gondar hebben de historische stad Debra Tabor bezet. Debra Tabor, de hoofdstad van de pro vincie Berghemeder, is een belangrijke marktplaats. De wereld in vogelvlucht Van de Abessijnsche fronten komen wei nig berichten binnen, welke groote succes sen aanwijzen. Wel schijnt er stevig ge vochten te zijn, vooral in het Zuiden, waar Ras Nasiboe wanhopig tegenstand biedt aan de opdringende Italianen. In het Noor den komen de Italianen op weg naar Addis Abeba slechts langzaam vooruit, maar naar het zich laat aanzien zal het toch niet lang duren of de Abessijnsche hoofdstad, die trouwens niet versterkt is, bevindt zich in handen der Italianen. Men meent, dat Ras Nasiboe dan zijn tegenstand ook zal moeten opgeven. Te Rome is men reeds bezig de huid van den beer te verdeelen. Wanneer de opera ties in Abessynië geëindigd zullen zijn, al dus wordt er gezegd, zullen alle generaals bevorderd worden en koning Emmanuel zal keizer worden van Ethiopië, zooals de Engelsche koning keizer van Indië is. In officieel© kringen is men wat voorzichti ger en geeft men te kennen, dat daarom trent nog niets vaststaat. Inderdaad is op het oogenblik de Negus nog altijd „aan het bewind" en de beer is wel aangescho ten, doch nog niet gedood. Volgende maand zal te Rome een meer vredelievend feest gevierd worden, nl. de 80ste verjaardag van Z. H. Paus Pius XI. De H. Vader zal op dien dag, 31 Mei, een belangrijke toespraak houden over den wereldtoestand en de Katholieke Actie. Overigens is er geen nieuws van wereld schokkende beteekenis. De Engelsche vra genlijst aan Duitschland is nog niet Maar. Wel is het waar, dat één gek meer kan vragen, dan zeven wijzen kunnen beant woorden, hetgeen zeggen wil, dat vragen gemakkelijk is maar hier blijkt het op stellen van een vragenlijst nog niet zoo gemakkelijk te zyn. In diplomatieke krin gen moet men zyn woorden altijd zorg vuldig wegen. Bezetting van den berg Tarmadoer ADDIS ABEBA, 30 April (A.N.P.). De onder leiding van dr. Melly staande leden van de vooruitgeschoven post van de Britsche ambulance, die in de hoofd stad teruggekeerd zyn, na hun kamp te Debra Brehan voor de oprukkende Italia nen te hebben ontruimd, hebben medege deeld, dat de Italianen den uit strategisch oogpunt belangrijken berg Tarmadoer hebben bezet, en thans naar Debra Bre han oprukken. EEN UNIEKE DOORKIJK op een der mooiste oude kerken in den lande, de Hooglandsche kerk.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1