WOENSDAG 29 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURAN1 TWEEDE BLAD - PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN LISSE Wetenschappelijke Berichten OEGSTGEEST. Burgerwacht. Onder voorzitterschap van den heer J. M. Pos hield de afdeeling van Vrijw. Burgerwacht haar jaarvergade ring die zeer goed was bezocht. De voorzitter drukte er zijn spijt over uit, dat de Burgemeester wegens ambtsbe- bezigheden niet aanwezig kon zijn. Er is groote vooruitgang merkbaar. De gezellige oefeningen verhoogen de saamhoorigheid. We kunnen nu den burgemeester bieden een goed bruikbare Burgerwacht. Voorts bracht spreker dank aan den oommandant die veel tijd en moeite heeft besteed aan de reorganisatie. De notulen werden door den heer v. d. Meene voorgelezen en goedgekeurd. Voorts rapporteerde de heer v. <L Meene den fi- nancieelen toestand. Er bleek een batig sal do van 60. De periodiek aftredende be stuursleden, de heeren. B. J. v. d. Meene, G. Koelman en J. Juffermans, werden her benoemd, terwijl in de vacature A. J. Bak ker werd gekozen de heer A. v. Breda. De commandant, de heer Beekman, bracht vervolgens het jaarverslag uit. Spr. wees op de successen van dit jaar. Deze geven reden tot tevredenheid en hoop op de toekomst. Het aantal leden is sterk toe genomen. De geneeskundige afdeeling is uitgebreid en naar wordt verwacht, zal het niet lang meer duren, dat de, opleiding in de eerst hulp aan gaszieken zal aan vangen. De oeconomische dienst werkt in stilte maar goed. Practische resultaten worden zeker dit jaar verwacht, zoodat, wat er ook gebeure, een regelmatige voedselvoor ziening zeker gewaarborgd is. De zichtbare resultaten der oefeningen bevinden zich in de vorm van medailles in het glazen „huis je" op 't Gemeentehuis. In de kringwed strijden boekte men ook sucoes, als ook bij de korpswedstrijden. Verder is het dra gen van een uniform ingevoerd, die keu rig staat en niet veel kost. Voorts wijst spreker op het vormen van kader, dat de nieuwelingen-recruten moet leiden. Het kader moet bestaan uit menschen, die bij werkelijk optreden de onderdeelen com mandeer en. Over de opkomst bij de oefe ningen heeft de commandant geen klagen. Het aantal liefhebbers voor de winter oefe ningen was veel grooter dan verwacht. De mobilisatie-oefening verliep goed. Spreker richt verder een woord van afscheid tot den heer Bakker, die om gezondheidsrede nen als bestuurslid moest bedanken en eindigde voorts met een beroep te doen op allen, om de beste krachten te geven en ook af en toe, met wegcijfering van eigen genoegens, mede te werken tot een gezon den ontwikkeling van onze burgerwacht; zoodat zij inderdaad zal zijn een instituut, in staat om land en volk te hoeden tegen het ergste kwaad dat een land kan onder gaan: de revolutie, van welke zijde deze ook mogen komen. Naar aanleiding van dit verslag werden eenige vragen gesteld en kwam ook de subsidie der gemeente ter sprake. Er werd uiteengezet dat de gemeente dit jaar onge veer 100 subsidie van de regeering krijgt, zoodat dus de gemeentesubsidie niet 500 gulden, doch slechts 400 bedraagt. Men drukte er zijn spijt over uit, dat geen enkel lid van 't gemeentebestuur aanwezig was. Bij de rondvraag werden nog eenige vra gen gesteld in verband met de oefenings tijden enz. die allen tot genoegen door den voorzitter werden beantwoord. Hierna wer den een twaalftal nieuwe leden beëedigd, waarbij de commandant een toespraak hield. Nu volgde sluiting en bleef men ver der nog wat gezellig bijeen. Raadsvacature. Naar wij vernemen heeft de heer J. H. Kuyken zijn benoeming tot lid van den Raad niet aangenomen en is de heer Peeters benoemd. Zoo deze we derom zijn benoeming niet mocht aanne men, zal de heer J. v. d. Post worden aan gewezen. Tot in de vacatu- e is voorzien blijft de heer Kortmann raadslid en zal, indien dezer dagen een Raadsvergadering zou worden uitgeschreven, een uitnoodiging tot bijwoning ontvangen. Bij bedanken van alle reserveleden zou de heer Kortmann dus eigenlijk Raadslid blijven. St. Josephsgezellen. Alle leden van de St. Josephsgezellenvereeniging worden dringend verzocht de verplichte bijeenkomst van morgenavond bij te wonen. Tevens wordt aangedrongen de contributie tot en met April volledig aan te zuiveren. Na Don derdag zal dit anders thuis worden gehaald. We rekenen op aller opkomst vooral om te bespreken de viering van het besohermfeest van St. Joseph. Nu de wintercursussen voorbij zijn is er ook een mooie gelegenheid voor nieuwe le den om een aspirantencursus voor de Ge- zellenvereeniging te volgen. Daarom doen wij een dringend beroep op de ouders, htm zoon hiertoe te willen aansporen. Zonder de medewerking hunnerzijds slaagt dit werk niet. Men geve zich hiertoe morgen avond op bij den Kapelaan. Auto-ongeval. Hedennacht is een auto, bestuurd door J. v. d. M., wonende te Sche- veningen, op den Haagschen Straatweg in een sloot geraakt. Geen persoonlijke onge lukken. De bestuurder en een dame, die naast hem zat, kregen een nat pak. De auto is door garagehouder v. d. A. op het droge gebracht, waarna de reis werd voortgezet. De dikke mist was de oorzaak van het on geval. Ontvreemding. De heer C. J. alhier, heeft aangifte gedaan, dat bij hem is ont vreemd een partij lood. Door G. L., alhier, is aangifte gedaan van de ontvreemding van een partij tulpen van zijn land. SASSENHEDVL Propaganda vergadering Volksbond. Ondanks het vergevorderd seizoen, achtte het bestuur van den R. K. Volksbond het noodzakelijk deze vergadering te houden. De opkomst was buiten verwachting (ook van niet-leden). In zijn openingswoord maakte de voor zitter, de heer Korte kaas, duidelijk, wat de aanleiding was tot het beleggen van deze vergadering, n.l. het bedanken van ver schillende leden voor hun vakorganisatie en de vrees voor wantrouwen in de Bondsbe- sturen. In plaats van aan den heer A. J. Loerakker (die verhinderd was) werd nu het woord verleend aan den heer J. Salman, hoofdbe stuurder van den R. K. Landarbeidersbond, die er op uitnemende wijze in is geslaagd de problemen van den dag nog eens toe te lichten. In algemeene trekken schilderde spr. het Communisme, Fascisme en Natio- naal-Socialisme, als gevaarlijke vijanden van de Arbeidersbeweging. Ook toonde spr. aan en met bewijs, dat ook de Rijswijksche Werkloozenkas er op uit is de arbeiders beweging te ondergraven. Spr. erkende de groote moeilijkheden waarin vele leden ver- keeren, maar hij waarschuwde allen, welke zich dreigen over te geven aan onverschil ligheid ten opzichte van de organisatie, want de winst nu aan contributie, zal later tienvondig moeten worden terugbetaald. Na een aangename gedachtenwisseling, waaraan door de Rijs wij kers niet werd deel genomen, werd deze mooie vergadering ge sloten. VOORSCHOTEN Burgemeester Berkhout. De nieuw benoemde burgemeester, de heer M. F. Berkhout, is gisteren in de gemeente op bezoek geweest. Te 10.30 voormiddag is hij op het Raadhuis ontvangen om kennis te maken met de beide wethouders. Na deze kennismaking heeft de nieuwe bur gemeester het Raadhuis bezichtigd en werd hem het personeel van de secretarie voor gesteld en het politiecorps. Daarna heeft hij in gezelschap van de beide wethouders en den secretaris van de gemeente het kantoor der bedrijven bezocht. Mevrouw Berkhout was mede aanwezig. Op 15 Mei a.s. zal de nieuwe burgemees ter zijn intrede doen in de gemeente en geïnstalleerd worden. WARMOND „Si Mathias". Onder groote belang stelling hield de R.K. Muziek-, Zang- en Tooneelvereenigng „St. Mathias" alhier haar algemeene jaarvergadering in hotel de Zon, onder presidium van den heer C. Zwetsloot. Te ruim half negen opende deze de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze met een woord van welkom tot de aan wezigen, inzonder tot den pastoor. De secretaris gaf in een onderhoudend en zeer leerzaam jaarverslag een over zicht van de verrichtingen der respectie velijke afdeelingen over het verstreken jaar. Het woord was hierna aan den pen ningmeester. Hieruit ontleenen wij, dat de totale ontvangsten hadden bedragen 1492.26 en de totale uitgaven 1583.59, zoodat een nadeelig slot geboekt moest worden van 191.33. Ook over 1934 was er een nadeelig saldo en wel van f 65.84, zoo dat er dus een kastekort was van f 157.17. Bij monde van den heer Th. Weyers werd medegedeeld, dat de kas-commissie de boeken en bescheiden van den penning meester in volkomen orde had bevonden. Tot vreugde en genoegen der leden kon de voorz. mededeelen, dat eenige ware St. Mathias-vrienden bereid gevonden waren het tekort aan te zuiveren. Spr. bracht deze milde gevers hiervoor een woord van hartelijken dank. Als leden der kascom- missie voor 1936 werden aangewezen de heeren J. Schavenmaker, C. Kortekaas en Th. Weyers. Aangezien geen tegencandi- daten waren ingediend werd het aftre dende lid van het hoofdbestuurd, de heer A. P. M. Versluys als zoodanig herkozen, terwijl in le vacature, ontstaan door het bedanken van den heer H. van Hulst als eenige candidaat werd gekozen de heer C. Schölvinck. De voorz. bracht dank aan den heer van Hulst voor alles, wat hij tijdens zijn bestuurslidmaatschap voor de vereeniging had gedaan. De rondvraag nam veel tijd in beslag. Hierna sluiting. R.K. Armmeester. In plaats van den heer G. Onderwater, die om gezondheids reden bedankte als armmeester, werd als zoodanig benoemd de heer H. van Schie. WASSENAAR Vereeniging van oud-leerlingen. In café van der Zalm hield de afd. Wassenaar een maandelijksche vergadering onder voorzitterschap van den heer H. Schipper. Deze heette de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder de gast van den avond, den heer de Jongh uit Leiden, die eenige tentoongestelde teekenwerken, die waren ingezonden op uitgeschreven prijs vragen door opgemelden Bond, nader zal toelichten. Nadat de notulen waren voorgelezen werd hierop het woord gegeven aan den heer de Jongh. Deze liet de aanwezigen zien hoe de ontwerpers zich de aanleg der tuinen hadden gedacht, welke schoone gedachten erin waren opgesloten, doch ook welke fouten er nog waren gemaakt. Deze beschouwingen werden met aandacht gevolgd. Tijdens de pauze werd aan een inzending voor het puntenstelsel, inzen der de heer P. Kelderman en bestaande uit een uitgebreide collectie vroege kas- groeten en kruiden een serie punten toe gekend varieerende van 10 tot 6. Ook eenig medegebracht materiaal door de heeren Schipper en Kelderman, in hoofd zaak bestaande uit momenteel buiten bloeiende éénjargie zaadplanten werden besproken. Hierna volgde sluiting. De Raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagmiddag onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen, Burgemeester. Afwezig met kennisgeving waren de heeren J. P. Segere en J. Kingma. Aan de orde werd gesteld de wijziging van het Reglement op het Burgerlijk Arm bestuur dezer gemeente, welke op verlan gen van Ged. Staten werd aangebracht. Het bedrag der zekerheid door den secre taris- penningmeester stellen B. en W. voor op 3000.vast te stellen. Na eenige discussie wordt zonder hoofde lijke stemming de voorgestelde wijziging vastgesteld. Vleeschkeuringsdienst. Thans komt aan de orde de vaststelling van nieuwe verordeningen tot heffing en invordering van keurloon in de gemeente Lisse en de wijziging van de verordening op den keuringsdienst voor vee en vleesch in de gemeente Lisse. De voorzitter zegt dat nu de gereorgani seerde keuringsdienst voor vee en vleesch in den keuringskring „Lisse" een paar maanden heeft gewerkt, zich enkele moei lijkheden blijken voor te doen met betrek king tot de plaats en den tijd van keuring van ingevoerd vleesch omdat slachtplaatsen, als bedoeld in artikel 6 der gemeenschappe lijke regeling, in iedere der tot den kring behoorende gemeenten ontbreken. Tevens bleek daarbij, dat de keurloonen voor in gevoerd vleesch, welke keuring voorheen niet plaats had, te hoog zijn en dat het wen- schelijk is de overige keurloonen nader te specificeeren. De aangeboden ontwerp-ver- ordeningen zijn door B. en W. in overleg met den keuringsveearts, hoofd van dienst, ontworpen en met de besturen der by den kring behoorende gemeenten behandeld, waarbij algeheele overeenstemming werd bereikt. Een verlaging van de keurloonen houden deze wijzigingen over het algemeen niet in, ten eerste, omdat deze, in verhouding tot die van andere keuringsdiensten laag zijn en Ged. Staten een concurrentiestrijd op dit gebied wenschen te voorkomen en ten tweede, omdat de financieele uitkomsten van den dienst nog niet zijn te overzien, mede in verband met de in te voeren des tructie van afgekeurd vleesch. In het belang van een vlotte uitvoering der gemeenschappelijke regeling geven B. en W. den Raad in "overweging de aange boden verordeningen ongewijzigd vast te stellen. De heer A. H. Schrama vraagt of het in gevoerde vleesch vóór de invoering van de reorganisatie dan niet werd gekeurd. Is dit thans zooals een herkeuring te beschou wen. De voorzitter zegt, dat het ingevoerde vleesch voor de reorganisatie inderdaad niet werd gekeurd, doch dat Ged. Staten zulks wenschen en dat het in de praktijk wen- schelijk is gebleken, dit wel te doen. Hierna worden de voorgestelde verorde ningen zonder hoofdelijke stemming vast gesteld. Jaarwedde gemeente-opzichter. De voorzitter stélde thans aan de orde de vaststelling van de jaarwedde voor de va cant komende betrekking van gemeente opzichter. In overleg met de Commissie voor Sociale Aangelegenheden «tellen B. en W. voor een wedde van f 27003000 met vier een- jaarlijksche verhoogingen van 75.Het salaris van de te benoemen functionaris is eenigszins verlaagd en B. en W. hebben dit gedaan, omdat zulks door den Raad, ge hoord de besprekingen in vorige vergade ring, te kennen is gegeven. De heer Boot vraagt of de te benoemen gemeente-opzichter ook in aanmerking komt voor kindertoelage en vraagt, welke rege ling dan op hem van toepassing is in deze aangelegenheid. De voorzitter zegt dat er maar één rege ling is, t.w. te beginnen met het derde kind en dat de regeling getroffen voor de politie geheel afzonderlijk staat. Hier geldt het ambtenarenreglement voor. De heer Boot acht de aanvangswedde van 2700.te hoog en zelfs vrij groot en zou dit liever lager vastgesteld zien. De voorzitter zegt hiervoor niet veel te gevoelen, omdat het werk van den te be noemen gemeente-opzichter zoodanig is, dat dit een groote verantwoordelijkheid met zich brengt. Bovendien acht hij de aan vangswedde zelfs in het geheel niet te hoog, doch wil het slechts beschouwen als uiter ste minimum. Een vergelijking met andere gemeenten, hetgeen niet heeft plaats gehad, zal dit zeer zeker aantoonen. De heer Tibboel acht het aanvangssalaris eveneens vrij hoog en meent dat lager be gonnen kan worden. Hierna wordt zonder hoofdelijke «tem ming overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Geen werkverschaffing aan jeugdige werkloozen. In behandeling wordt genomen het ver zoek van jeugdige werkloozen, om gedu rende twee dagen per week in de werkver schaffing te werk te worden gesteld. De voorzitter zegt, dat B. en W. dit ver zoek hebben besproken, doch dat zü zich niet kunnen indenken op welke wijze dit in deze gemeente zou moeten geschieden, omdat er geen werkobjecten zyn. De heer Knetsch vraagt of het niet moge lijk is de jeugdige werkloozen gelijk te stel len met de werkloozen-gesteunden en ook op te nemen in het z.g. wekelijksche rou leersysteem. De voorzitter zegt, dat dit verschillende moeilijkheden met zich brengt o.a. de 2/3 aftrek, welke dan plaats moet hebben. Weth. Warmerdam zegt, dat getracht zal worden te probeerën om elke week 6 jeug dige werkloozen te werk te stellen gedu rende 2 dagen, doch kan ook verder niets met eenige zekerheid zeggen, omdat dit nog maar bij wijze van proef gedaan wordt. Nadat over dit punt nog eenige malen van gedachten werd gewisseld tusschen de voorzitter, de heeren Knetsch, Warmerdam en Tromp, werd het verzoek voor kennis geving aangenomen. Aan de orde kwam thans het verzoek van verschillende ingezetenen uit de om geving Grachtweg, om het verkeer door de Kapelstraat wederom vrij te laten en het eenrichtingverkeer langs den Grachtweg in te voeren. De voorzitter zegt dat de proeftijd nog wel wat kort is om thans reeds een defi nitief oordeel te kunnen vormen en stelt voor nog te wachten tot het einde van het jaar. In verband hiermede stelt hij voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen en het te zijner tijd in bespreking te nemen, wanneer het wederom aan de orde wordt gesteld. De heer Tibboel zegt, dat zijn standpunt hieromtrent bekend is temeer, daar hij als onderteekenaar van het adres voorkomt. Deze en dergelijke maatregelen beroeren de menschen en er vloeien altijd voor- en nadeelen uit voor de omwonenden. Weth. Warmerdam zegt, dat het adres tweeledig is, n.l. opheffing van het rijver bod in de eene straat en eenrichtingver keer in de andere straat. Het geeft inder daad overlast aan de menschen. Indien het verzoek wordt uitgesteld voor een nader onderzoek, dan kunnen B. en W. deze aan gelegenheid op him gemak bezien en infor- meeren naar de kosten, welke een even- tueele automatische verkeersregeling met zich meebrengt. Bovendien kan dan advies ingewonnen worden van deskundigen op dit gebied. Hij stelt in verband hiermede voor het adres in handen van B. en W. te stel len ter fine van advies, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Vervolgens wordt, nadat enkele kleine toelichtingen zyn gegeven op de desbetref fende vragen, zonder hoofdelijke stemming besloten om de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor den dienst 1935, voor zooveel den gewonen dienst be treft, in inkomsten en uitgaven te wijzigen in gelijke bedragen van 7.871.18. De voorzitter vroeg en verkreeg urgen tie voor het voorstel van B. en W. om aan den heer P. Broersma, onderwijzer van bij stand bij de openbare lagere school dezer gemeente, eervol ontslag te verleenen als zoodanig. De voorzitter zegt, dat dit ontslag een gevolg is van het ontwerp-bezuinigingsplan op de onderwijsuitgaven, hetwelk onlangs is in werking getreden. Zonder hoofdelijke stemming wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. be sloten. Hierop deelde de voorzitter mede, dat de bedrij fsbegrootingen door Ged. Staten wa ren goedgekeurd. Dat met ingang van 1 Mei 1936 tot 30 April 1937 een nieuwe loonbijslagregeling is ingevoerd en dat de gemeente Lisse zich hier by heeft aangesloten. Dat B. en W. aan den heer H. Pot, par ticulier landmeter, opdracht hebben ge geven om de wegenlegger in deze gemeente te maken overeenkomstig de bepalingen van de wegen wet. Arbeiderswoningbouw in de „Engel". Ten slotte was nog ingekomen een schrij ven van den Minister van Sociale Zaken, waaruit bleek dat de gemeente de beschik king zal verkrijgen over het aangevraagde grondvoorschot en bouwvoorschot voor het bouwen van arbeiderswoningen in het buurtschap de Engel, zoodat deze bouw thans doorgang zal vinden. Aan enkele on dergeschikte bepalingen zal evenwel nog moeten worden voldaan. Bij de rondvraag srpak de heer Schrama de wenschelijkheid uit om voor de gemeen te Lisse reclame te maken als woongemeen- te. De voorzitter verwacht hiervan niet veel en ontraadt zulks. De heer van Kesteren vroeg om voortaan eenige uren later te vergaderen. Vervolgens drong hy er .op aan om eens in overweging te nemen een parkeerverbod in te voeren voor het gedeelte Heereweg vanaf het per ceel Verdegaal (Vierkant) tot aan het per ceel van den heer Dokter de Graaf of Koot. De voorzitter zegt dat de vergaderingen vermoedelijk weer in de -avonduren zullen worden gehouden in den vervolge, doch re kening zal houden met de geuite wensch. Het parkeerverbod zal hij overwegen. De heer Knetsch vroeg de aandacht voor een uitloozing van een gedeelte riool in een sloot aan den Broekweg. De voorzitter zal een en ander in zyn aandacht houden. De heer Tibboel zegt dat de aangebrachte verlichting van den Grachtweg wel veel verbeteringen hebben gebracht doch nog niet in die mate, dat het z.i. voldoende is. Op dien weg gebeuren volgens spreker slechte dingen en groote schandalen. Men klaagt daar zeer erg over. In dit verband wijst hij in het algemeen op de groote wan orde op de straat, waaraan de burgerij zich ergert. De mentaliteit van de jeugd neemt steeds toe in slechteren zin en spr. vraagt zich af wat hiertegen te doen valt. Spr. dringt op krasse maatregelen aan. De voorzitter gelooft niet dat de jeugd in Lisse erger is dan elders en vraagt zich af wat er tegen te doen is. De opvoeding gaat allereerst uit van de ouders, die hun kinde ren op dergelijke misdragingen hebben te wijzen. Weth. Warmerdam zegt dat de straat schenderij in deze gemeente zeker niet slech ter is, dan in andere gemeenten. Spreker geeft de ouders van jeugdige personen in overweging om hunne kinderen aan te spo ren in den winter cursussen te volgen, welke voor hen gegeven worden, immers hiermede leeren zij nog iets en tevens zijn zy van de straat. De heer Schrama onderstreept enkele op gesomde gevallen van den heer Tibboel als waar en als ergenisgevend voor de be trokkenen. HET METEN VAN ZEER LAGE TEMPERATUREN. Binnenkort zal te Krakau een weten schappelijk instituut van groote beteeke- nis worden opgericht: het instituut tot me ting van lage temperaturen. Een jaar of tien geleden was er slechts een instelling van dezen aard, n.l. in Lei den. Thans zijn bijna overal instellingen, op dit gebied gevestigd en wel drie in Duitschland, twee in Engeland, twee in Rusland, drie in de Vereenigde Staten, een in Frankrijk en een in Spanje. Poolsche geleerden hebben op dit terrein al belangrijke medewerking verleend aan vooraanstaande geleerden. In 1883 zijn twee Poolsche geleerden Wroblefski en Olsefski erin geslaagd zuurstof en stikstof vloeibaar te maken. Onlangs hebben eenige Polen interessante proeven genomen, welke niet alleen van belang zijn voor de chemie doch ook voor de biologie en de medicijnen. LETTEREN EN KUNST DE OUDE ABDIJ VAN EGMOND Voor een geheel gevulde zaal hield me vrouw wed. M. van der Schrieck gister avond in het Gebouw van den Haagschen Kunstkring, een lezing met lichtbeelden over haar persoonlijke studieresultaten aangaande d, Regale Abdij van Egmond. De spreekster begon met de traditie aan te toonen in den bouw der middeleeuw- sche abdijen, door vele en fraaaie voor beelden, die in haar dispositie uiterlijke verschijning op overtuigende wijze uit drukking gaven aan het daarin geleefde kloosterbestaan. Aan de hand van een groot aantal licht beelden, waaraan de projectie wel nu en dan te wenschen overliet hetgeen sto rend werkte, gaf de spreekster ons in het tweede gedeelte naast historische bij zonderheden en rake opmerkingen ten aanzien van veel blindelings gevolgde, door anderen verkondigde theorieën over de Egmond er Abdij, een overzicht van de door haarzelf verrichte onderzoekingen- Waar arbeid nog niet ten einde is, beperk te de spreekster zich tot het poneeren van stellingen, met de bedoeling, na voortge zette studies in een dissertatie over dit onderwerp tot vaste conclusies te beslui ten. Onder de zeer velen, di emet groote be langstelling het interessant betoog van de vlotte spreekster volgden,, merkten wij op, naast den voorzitter van den Haag schen Kunstkring, H. van der Kloot Meij- burg en den voorzitter der afdeeling, waar aan mevr. van der Schrieck werkend lid is, den heer Ubbink, meerdere vooraan staande kringleden, priesters en kunsthis torici. De spreekster oogstte een langdurig ap plaus en de aanmoediging bij monde van den kringvoorzitter, architect H. van der Kloot Meijburg, onverschrokken verder te gaan met haar interessante studie, ter bereiking van het einddoel, hetwelk zij zich daaraan voorstelt. SPORT WIELRENNEN HET WIELERCRITERIUM TE SCHEVENINGEN. De organisatoren van het wielercriterium, dat ter inleiding van de „Residentie-week" op Zaterdagmiddag 6 Juni zal worden ver reden op den boulevard te Scheveningen, zijn nog druk bezig met het afsluiten van de contracten met die beroepsrenners, die reeds hun deelneming hadden toegezegd. De volgende deelnemers zijn reeds defini tief gecontracteerd: Pijnenburg, Wals, Slaats, de gebroeders van Schendel, die te Toulouse woonachtig zyn, Braspenninx Sr. en Jr., Middelkamp, Vroomen, Bogaert, Gerrit van der Ruit, Van der Broek, Van Schyndel, Valentijn, J. van der Heijde, Los- kamp, Bosland, Matena, Heslinga, Stuits, en de Zeeuw Verschuren, terwijl juist eer gisteren Pellenaers zich heeft kunnen vrij maken van zyn contract te Antwerpen. Van Fransche zyde is de deelneming ver zekerd van le Greves, Magne, Vietto en de gebroeders Bidot. De Belgen brengen in ieder geval de vol gende vertegenwoordigers aan den start: Jean Aerts, Haemerlinck, Felicien Ver- Vaecke, Loncke, de Caluwe, de Kuysscher, Dictus, van de Hooremans en Duerlo. De volgende Duitschers zyn gecontrac teerd: Schön, Möller, Stopl en Oszmella. Oostenrijk komt definitief met Max Bulla en Szucalla, terwijl het niet is uitgesloten, dat ook Karl Tellinger van de partij zal zijn. De Italiaansche deelneming kan niet wor den zooals men die gehoopt had. Alma en Guerra is het namelijk in verband met de sancties verboden hier te starten. Er zijn echter nog prima Italianen, die reeds in het buitenland vertoeven en die waarschijnlijk wel geëngageerd kunnen worden. De medewerking van bekende renners uit Spanje, Zwitserland, Luxemburg en Zuid- Afrika is verzekerd. Met den bekenden Deen Hansen zijn de onderhandelingen nog niet tot een goed einde gebracht. De Nederlandsche sportvlieger, de heer van Gelder, zal met zijn toestel demonstra ties geven, teneinde het publiek bezig te houden op momenten, die zich daartoe leenen. Hy zal tevoren ook een vlucht over ons land maken om propaganda-materiaal uit te werpen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8