WOENSDAG 29 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 GROOT VERLOF DIENSTPLICHTIGEN. De Minister van Defensie heeft bepaald, dat de maatregel van het langer in werke lijker! dienst houden niet zal worden toe gepast op de dienstplichtigen van de hier onder vermelde groepen of onderdeelen der weermacht, voor wie de eerste oefening op 1 of 2 Mei 1936 eindigt: 1. Zeemacht. 2. Onderofficieren-administrateur, uit gezonderd degenen, die zijn ingedeeld by de bij sommige regimenten gevormde 5de compagnie en zijn aangewezen, om voor- loopig bij het regiment aanwezig te blijven. 3. Ziekenverplegers. 4. Cavalerie, oppassers en verzorgers. Deze dienstplichtigen zullen op den in de indeelingsbeschJcking bepaalden datum in het genot van groot verlof worden gesteld, voor zoover zij niet om een andere bijzon dere reden in werkelijken dienst moeten blijven. Gelegenheid om krachtens art. 35 der dienstplichtwet vrijwillig in werkelijken dienst te blijven, bestaat voor hen niet an ders dan voor zooveel dit hun naar de ge wone regelen of bij afzonderlijke ministe- rieele beschikking mocht zijn toegestaan. BOMMENWERPERS VOOR DE MARINE. Op 27 dezer hebben ten overstaan van een commissie overnemingsproeven plaats gehad van de eerste van een nieuwe serie Fokker T. 4 vliegtuigen, van welk type reeds eerder een groot aantal aan de Ko ninklijke Marine voor den dienst in Ned. Indië werd geleverd. De Fokker T. 4 is een lange-afstandsver- kenner, bommenwerper en torpedovliegtuig op drijvers, uitgerust met twee motoren. In de oorspronkelijke uitvoering heeft dit type twee watergekoelde motoren, welke onder den vleugel zijn opgehangen, terwijl de nieuwe uitvoering twee luchtgekoelde motoren van groot er vermogen heeft, wel ke vóór den vleugel zijn geplaatst. Door deze gunstige motoropstelling, het grootere vermogen en de bij de nieuwe uitvoering aangebracht aërodynamische verbeterin gen zyn belangrijk betere prestaties ver kregen. Zoo bedraagt o.a. de gemeten snel heid 65 kilometer per uur meer dan van het oorspronkelijke type, terwijl ook zeer goede stijgtijden werden genoteerd. De T. 4 kan bij een werkingssfeer van ongeveer 1000 kilometer een bommen last van circa 900 kilogram of een torpedo van hetzelfde gewicht meevoeren. Het toestel is zoodanig bewapend, dat het naar alle zijden verdedigbaar is. De overnemingsproeven verliepen volko men naar wensch. Binnenkort zal de ge il ee le serie, welke zoo goed als gereed is, worden afgeleverd. WERKING HYPOTHEEK-COMMISSIE. In vele gevallen een minnelijke schikking bereikt. De reeds vroeger door de afdeeling Ge rechtelijke en Armenzorgstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek gepu bliceerde gegevens betreffende het op 14 Maart van het vorige jaar in werking ge treden hypotheekoommissiebesluit zijn thans aangevuld met de gegevens van het eerste kwartaal van 1936. In het tijdverloop van 14 tot en met 31 Maart 1935 werden 70 verzoekschriften ter voorkoming van executie van landelijke eigendommen ingediend, in de daarop vol gende vier kwartalen respectievelijk 100, 96, 112 en 94 verzoekschriften. Van de 472 verzoekschriften, ingediend in het tijdvak van 14 Maart 1935 tot en met 31 Maart 1936, werden 446 beëindigd, waar van door intrekking van het verzoekschrift 204 en bij beschikking van den minister van Landbouw en visscherij, wegens niet- ontvankelijkverklaring 51, afwijzing van het verzoek 154, inwilliging van het verzoek 2 en bij ministerieel schrijven 35. Er ble ven dus op 31 Maart 1936 onafgedaan 26 verzoekschriften. Onder de door intrekking van het ver zoekschrift beëindigde zaken van het eer ste kwartaal 1936 zijn meegeteld 12 zaken, die op grond van de inmiddels in werking getreden crisishypotheekaflossingswet ver wezen konden worden naar den kantonrech ter. Verder zij ten aanzien van de gevallen van intrekking er op gewezen, dat er slechts enkele gevallen waren, waarbij de intrek king plaats had zonder dat de crediteuren door de commissie waren aangeschreven. De overige werden deels ingetrokken, voor dat de zaak ter zitting was behandeld, deels nadat na verhoor der partijen de com missie had aangegeven op welke wijze een minnelijke oplossing tot stand zou kunnen komen. Slechts in twee gevallen werd een ver zoekschrift ingewilligd. In het eerste geval heeft de executie van het verhypothekeerde goed geen voortgang gevonden. In het tweede geval had verkoop van het landelijk eigendom (boerderij met wei- en bouw land en bouwterreinen in Friesland) plaats ondanks de beslissing van den minister, dat de toekomstige gebruikers van de land bouwsteun zouden worden uitgesloten. Een groot deel van de boerderij werd na de ver koop aan den vorigen eigenaar-gebruiker verhuurd, ten aanzien van wien de uitslui ting niet van toepassing is. Op de overige gedeelten van den verkochten grond is de uitsluiting wel toegepast. Het aantal gevallen van intrekking be droeg in het tweede, derde en vierde kwar taal van 1935 respectievelijk 32.6, 44,2 en 45,4 percent van het totaal aantal beëin digde zaken, in het eerste kwartaal van 1936 (zonder de 12 verwezen zaken) 50 per cent. De overeenkomstige percentages be- trefefnde de gevallen van afwijzing be droegen 48.5, 32,5, 31,1 en 24,6. AANTAL WERKLOOZEN DALENDE. In Maart 46.000 minder dan in Januari. Het Centraal Bureau voor de Statistiek versertkt hieronder, per beroepsklasse, de aantallen geheel werkloozen onder de op het einde van Maart 1936 bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling in Neder land ingeschreven werkzoekenden. Aantal werkloozen op het einde van Maart Febr. Jan. Aardewerk enz. 11.777 13.258 13.252 wx). Steenfabrieken 9.496 10.658 10.558 D i am antind ustrie 2.631 2.693 2.785 Drukkersbedr. enz. 3.341 3.253 3.665 Bouwbedrijf enz. 83.683 95.339 98.365 Houtbew enz 12.863 13.614 13.994 Kleeding enz. 5.886 6.760 7.219 Leder enz. 3.471 3.378 3.418 Oer, turf 6.283 8.885 9.097 w.o. Mijnwerkers 1.820 1.857 1.997 Metaalnij verheid 50.165 50.815 51.388 Papier 1.961 1.791 1.812 Textielnij verheid 10.975 11.075 10.862 Voedings en genot middelen 14.490 14.493 14.634 Landbouwbedr ij f 60.891 74.899 79.517 Visscherij 3.442 3.477 3.393 Handel 14.226 14.394 14.260 Verkeer 47.286 47.792 47.553 Vrije beroepen (vnl. kantoorbed. 14.814 15.175 15.619 Huiselijke diensten 10.447 11.378 10.961 Ongesch. fabr. e.a. arbeiders 65.385 67.978 68.165 Zonder voorkeur (geen handarb.) 2.972 2.948 3.820 Overige beroepskl. 2.047 2.068 2.111 Totaal 429.046 465.463 475.890 GEWETENSBEZWAAR. De piloot Viruly vraagt ontslag als resrve-officier-vlieger. De heer A. Viruly, de bekende K. L. M.- piloot en schrijver van vele publicaties op luchtvaartgebied, heeft op grond van ge wetensbezwaren tegen den oorlogsdienst zijn ontslag gevraagd als reserve-officier vlieger. Grondwet en wet openen daartoe, bij ernstige gewetensbezwaren (die natuur lijk steeds nauwkeurig onderzocht moeten worden), de mogelijkheid. En de heer Vi ruly bewandelt met zijn ontslag-aanvrage dus den wettelijken weg. Er zou geen aanleiding zijn om van dit feit de persoonlijke opvatting van een reserve-officier melding te maken, wan neer de heer Viruly 1. t niet zelf noodig had geacht om zijn besluit wereldkundig te maken door publicatie van zijn brief aan den minister van defensie ad interim in de „Groene Amsterdammer". Als reden daarvoor voert hij aan dat een artikel van zijn hand in hetzelfde weekblad van 19 Oc tober 1935, waarin hij bepaalde gewetens bezwaren aanroerde, den militairen autori teiten aanleiding gaf om een duidelijke verklaring van hem te verlangen, of by een oorlogstaak op hem als militair ten volle zou kunnen worden gerekend. Van het antwoord dat hij daarop geaf, en dat bevestigend luidde (zy het dan ook met voorbehoud van zijn persoon lijk zedelijk oordeel daarover), deed de heer Viruly wederom mededeeling in de „Groene", van 28 Dec. 1935. Op deze ver klaring is hij dus nu teruggekomen. En daarvan geeft hij wederom in de „Groene" blijk. Het geheel krijgt daardoor echter een propagandistische strekking. En dat is te betreuren aldus het „Hbld." Het „Volk" vult bovenstaande mededee ling aldus aan: „De onderstelling van den heer Viruly, dat hij nu zou moeten verschijnen voor de commissie, die de gewetensbezwaren van dienstplichtigen tegen het vervullen van him dienstplicht onderzoekt, is onjuist. De heer Viruly heeft zijn dienstplicht vervuld. Zijn ontslagaanvrage heeft niet het karak ter van dienstweigering. Deze zou rich eerst voordoen, indien de heer Viruly, daartoe opgeroepen, zou weigeren onder de wapenen te komen." VEREENIGING VAN VEEWEIDERS EN MESTERS. De Vereeniging van Veeweiders en Mes ters verzoekt, het volgende te melden: Er heeft gisteren een bespreking plaats gevonden tusschen een door de Vereeni ging van Veeweiders en Mesters gekozen, commissie en den Regeeringscommissaris, den heer Louwes. In deze bespreking heeft de commissie zich beijverd, aan te toonen, dat, indien er geen maatregelen worden genomen, het gevaar dreigt, dat binnen twee jaar hier te lande een tekort aan rundvleesch zal ontstaan en ons volk op de invoer van buitenlandsch vleesch zal zijn aangewezen. Verder werd overhandigd een nota, be helzende de wenschen van de leden der vereeniging en waarin erop wordt gewe zen, dat de bloei, welke in den landbouw heeft geheerscht, slechts schijnbaar is ge weest en gepaard is gegaan met het uit- leenen van milliarden guldens aan het bui tenland. Hierdoor zijn volgens genoemde nota de binnenlandsche consumptieprijzen abnormaal gestegen. Op de vraag van den Regeeringscommissaris, hoe over den ex port van varkensvleesch wordt gedacht, antwoordde de commissie, dat de vereeni ging tegenstandster van den varkensexport is, indien deze niet rendabel voor den landbouw en economisch niet verant woord is. De regeeringscommissaris heeft goedge vonden, dat tbt de veeweiders, die steun zullen ontvangen, ook die categorie zal worden gerekend te behooren, die droog drachtig vee (fokvee) heeft geweid. MOEILIJKHEDEN BIJ HET AUTOBUS- VERKEER BELGIë—NEDERLAND. Er dreigen, naar ons ter oore komt, moei lijkheden in het touristenverkeer tusschen België en ons land, in het bijzonder voor zoover dit verkeer per autobus plaats heeft. In het motor- en rijwielreglement is ons land als maximum-breedte voor motorrij tuigen voorgeschreven 2.35 meter voor de primaire en secundaire wegen en 2.10 me ter voor de tertiaire wegen. Aan deze be palingen wordt door de Nederlandsche autoriteiten streng de hand gehouden, om dat de smalle wegen en bruggen zulks noo dig maken. In België zijn een aantal autobusonder nemingen, welke touringcars in dienst heb ben, welke breeder zijn en met welke wa gens de ondernemers bezoeken aan Hol land organiseeren. Vooral in dezen tijd van het jaar is het aantal Belgen, dat een bezoek komt brengen aan de bloembollen- velden zeer groot en ook talrijke autobus sen overschrijden dagelijks de Neder- landsch-Belgische grenzen. De autobussen, welke niet aan de voor ons land geldende voorschriften voldoen, mogen de grens niet passeeren. Zij worden niet in het register ingeschreven en kun nen dus ook de oranje-bleu-witte-plaat niet verkrijgen. Er zijn natuurlijk ook vele Belgische bussen, welke wel aan de voorschriften beantwoorden en deze ondervinden geen hinder. Bij de Belgische ondernemingen, welke door de Nederlandsche bepalingen echter wel getroffen worden, is groote ontstem ming ontstaan en men heeft aan de Neder landsche organisaties van vreemdelingen verkeer en Horecaf laten weten, dat men liever de Belgen naar Duitschland, Luxem burg of Frankrijk zou brengen, dan in de gegeven omstandigheid naar Holland. De belanghebbende organisaties hebben zich tot den Minister van Waterstaat ge wend met het verzoek mede te willen wer ken om een oplossing voor de gerezen moei. lykheid te vinden. NIEUWE GLASWATTENFABRIEK TE SAS VAN GENT. De Nederlandsche spiegelgltisfabriek te Sas van Gent heeft besloten naast haar be staande bedrijven een fabriek op te rich ten van fibreso (glaswatten). Deze Nederlandsche Industrie, die in nor male tijden aan meer dan 1000 arbeiders werk verschaft, werd, als zoovele bedrij ven, gedwongen onder den druk der tij den haar bedrijf in te krimpen. Na gron dige studie in het buitenland, waar glas watten reeds lang met goede resultaten voor isolatie doeleinden worden toegepast, heeft de directie besloten tot oprichting van een glaswattenfabriek. DE STAKING IN DE WIERINGERMEER. Het lid der Tweede Kamer, L. H. H. de Visser, heeft den Minister van Sociale Za ken naar aanleiding van de staking in den Wieringermeer schriftelijk verzocht, aan de verlangens der arbeiders te voldoen en de werkgelegenheid voor de werkloozen aldaar te verruimen door afschaffing van het rouleerstelsel, ook al ware dit slechts voor de zomermaanden. Tevens verzoekt de heer De Visser intrekking der genomen maatregelen, welke o.a. inhouden het te rugbrengen van de ondersteuning tot een „sobere hulp in natura". RECHTZAKEN NOODLOTTIGE GEVOLGEN VAN EEN „GRAP". Behandeling voor de rechtbank geschorst wegens vermoeden van meineed. Voor de Almelosche rechtbank stond gis termiddag terecht de 19-jarige chauffeur A. L. J. H. uit Vroomshoop. Hij was be stuurder van de autobus, waaruit op 13 Januari bij Marienberg, gemeente Ambt- Hardenberg, twee personen, de 27-jarige C Dogger en de 45-jarige F Veneberg, bei den uit Vroomshoop, zijn gesprongen, om dat inzittenden de „grap" uithaalden te roepen, dat de stuurinrichting der bus de fect was. D. en V. zijn toen in hun angst uit de achterdeur gesprongen, terwijl de bus in volle vaart was, tengevolge waar van D. zoo zwaar gewond werd, dat hij spoedig overleed en V. in ernstigen toe stand naar het algemeen ziekenhuis te Al melo werd vervoerd. Hieruit is hij onlangs wel ontslagen doch meteen naar Deventer vervoerd, daar zijn geestvermogens ge krenkt zijn. D. was kostwinner voor zijn ouden vader, V. was weduwnaar en had voor twee kinderen te zorgen. De gevolgen van de misplaatste grap waren dus wel zeer noodlottig. H. werd ten laste gelegd, dat hy zeer roekeloos met de bus, waarin 17 tewerkge- stelden bij de werkverschaffing werden vervoerd, heeft gereden, door telkens op zettelijk van den eenen kant van den weg naar den anderen kant te slingeren, terwijl hij voorts onweersproken heeft gelaten het misleidende geroep, dat de stuurinrichting defect was, tengevolge waarvan bovenge noemd ongeluk geschiedde. De behandeling ter terechtzitting had een sensationeel verloop. Als getuige werd o.a. gehoord de neef van het slachtoffer Veneberg, die den chauffeur zou hebben aangezet om te gaan slingeren met de bus, zooals beklaagde H. en een andere getuige verklaarden. De neef, V, ontkende dit, waarna hij als verdacht van meineed werd ingesloten in het huis van bewaring. De behandeling der zaak werd hierop ge schorst. UIT DE OMGEVING LISSE. KJJH.V.-uitvoering. Zondag- en gis teravond gaf de K.J.M. „St. Tarcisius" een uitvoering in het Patronaatsgeboouw voor de leden, donateurs en belangstellenden. Op beide avonden was de zaal mooi bezet. Na de gebruikelijke openingsceremoniën werd het woord gegeven aan de Tooneel- vilub, welke voor 't voetlicht kwam met „Het spel van de Nar" spel in elf tafereelen van Joseph. Aug. Luts, onder regie van Anton Sweers. In dit stuk zagen we voortdurend tegenover elkander geplaatst de Nar van de wereld en de Hemelnar. De Nar der wereld betrok voortdurend het publiek in het spel, zegt steeds wat het publiek dacht en zegt tusschen ai zijn grollen en grappen de noodige waarheden. Door het spel van de Nar werd voortdurend een zeer nauwe verbintenis tot stand gebracht tusschen pu bliek en spelers. In het le tafereel trad de Nar voor het doek en sprak de proloog. Onder het 2e trad de Hooge Raad naar voren onder het spelen der muziek. De Hooge Raad voerde aan de hand Vrouw Wereld, prachtig uitgedost met een gouden beker in de hand. Dan verschijnt Francisco in riddercostuum, terwijl aan de andere zijde de rijke koopban Pietro Bernardone Francisco's vader binnenkomt, waarna Francisco tot ridder wordt verheven. Deze komt -in een volgende tafereel tusschen Vrouw Armoede en zijn vader. Hij geeft alles tot zelfs zijn kleeding aan zijn vader terug en hult zich in een boetekleed. Verschillende mooie tafereelen volgen du waarin o.a. Franciscus wordt verstooten door de bedelaars en voorts waar hij in ge sprek is met den ryksten man van Assisië, meester Bernard, thans een zyner volge lingen, totdat in bet 9e tafereel Vrouw Wereld hem weer bezoekt en hem opnieuw haar Kroon aanbiedt en zij hem smeekt om ook een volgelinge te mogen worden. Doch Francisco zendt haar naar de wereld terug. In het laatste tafereel zingt Franciscus zijn beroemd Zonnelied onderwijl eenige kna pen de verschillende attributen als Zon, Maan, wind, water, vuur en aarde aan dragen, terwijl de dood een waardig slot aan dit mooie spel gaf. De seraf ij nsche figuur van St. Franciscus werd hier voorgesteld in een zeer moderne vorm. Het spel van diepvrome eenvoud, van ontroerende schoonheid, werd met stille aandacht gevolgd en, mooi vertolkt, ver wierf het een dankbaar applaus. Décor en costumeering droegen veel by tot een duidelijke vertolking. Na de pauze werd opgevoerd „Productie No. Zes", klucht in één bedrijf. Ook dit stuk werd goed en vlug gespeeld en ver wierf een dankbaar applaus. Alles bijeen genomen waren het goed geslaagde avon den met een dankbaar publiek. LEIMUIDEN. Voetbalvereeniging De R.K. S.V. „O.D.L" hield Maandag 27 April, des avonds acht uur haar ledenvergadering, tevens jaarvergadering, in café J. van Graas. De opkomst was niet schitterend. De voorzitter opende deze bijeenkomst met den Chr. groet en heette alle aanwe zigen hartelijk welkom. Hij memoreerde dat dit de 3de algem. jaarvergadering was. In dit tijdperk was het vorig jaar 't 1ste elftal en nu het 2de elftal kampioen. Spreker feli citeerde het 2de elftal nogmaals met het behaalde succes en hoopte dat 't bij de a.s. promotiewedstrijden eveneens succes mocht hebben. De spelers van het 1ste en 2de elf tal moeten echter meer één zijn, 't moet hun hetzelfde zyn of zij van 't eerste dan wel van 't tweede zijn, zy moeten niet zoo hechten aan groepeering. De training was den laatsten tijd bedroevend, de entree's gering, vandaar dat men dezen winter zijn toevlucht had moeten nemen tot het geven van een uitvoering, om het finantieel even wicht weer zoo'n beetje te herstellen, wat uitstekend gelukte. Donateurs zijn er slechts een veertigtal; ook te weinig voor deze ver eeniging. De notulen werden nu door den secreta ris voorgelezen en onveranderd goedge keurd. Uit het finantieel versla<g van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van 34.43, wat nog al meeviel. Rekening en bescheiden moeten nog gecon troleerd worden door een commissie n.l. de heeren W Dinsberg en v. Velzen. De voor zitter dankte beide functionarissen voor hun accuraat beheer. Nu volgde bestuursverkiezing wegens pe riodieke aftreding van de heeren W. H. Semp en K. Lissenburg. De heer Lissenburg werd by acclamatie herkozen. In de plaats van den heer Semp, die wegens drukke werkzaamheden niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer C. v. Haaster. De voorzitter bracht het afgetreden be stuurslid bijzonderen dank voor alles, wat hy geruimen tijd voor de vereeniging ge presteerd had en hoopte dat hij steeds een warm voorstander voor de vereeniging zou blijven. Tevens werd het bestuur met 1 lid uitgebreid, n.l. met den heer Zwaan, zoodat dit nu uit 8 leden bestaat, waarvan de functies aldus verdeeld zijn: le voor zitter G. Beuk; le penningmeester C. Buiks; 2de penningmeester A. J. Beuk; 1ste secre taris M. P. J. Janssen; 2e secretaris C. v. Haaster; H. v. d. Rijk, K. Lissenberg en Zwaan terreincommissie, waaraan klachten over het terrein door de leden kunnen ge richt worden. Verder bestaat nog een elf tallen-commissie uit de herkozen heeren: J de Rijn, W. de Hollander en Zwaan. Als leden voor de commissie van de driemaan delij ksche controle van de financiën wor den gekozen de heeren Jo Beuk en V. v. Vel zen voor het dienst 36/37. De voorzitter be dankte beide heeren voor him bereidvaar- digheid en den afgetreden penningmeester voor zijn uitstekend en accuraat beheer over de finantiën der vereeniging, vooral voor zijn drukke werkzaamheden voor de wel geslaagde uitvoering. Door het bestuur werd meegedeeld, dat er deze zomer veel propaganda gemaakt zou worden voor de juniores, voor jongens tusschen 1317 jaar. Deze moeten lid zijn van de K.J.C. Nadere bijzonderheden wor den nog meegedeeld. Bij de rondvraag werd heel wat ter tafel gebracht De voorzitter beantwoordde de gestelde vragen op duidelijke bevattelijke wijze Hij zou zooveel mogelijk met de ge uite wenschen en de geopperde bezwaren rekening houden. Verder niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter onder dank voor de trouwe opkomst de vergadering met den Chr. groet. NOORD WIJKERHOUT Wit-Gele Kruis. In café Brama ver gaderde de R.K. Vereeniging „Het Wit- Gele Kruis". De opkomst der leden was gering. De voorzitter, de heer A. A. C. M. v. Iersel, opende de vergadering met den chr. groet en heette alle aanwezigen har telijk welkom. Hierna werden de notulen voorgelezen van de vorige vergadering en onveranderd vastgesteld. Hierna deed de secretaris-penningmeester jaarverslag. Uit dit verslag tippen we volgende aan: Op 1 Januari 1935 stonden 413 huisgezin- ren als lid ingeschreven. Voor 27 inwo nende kinderen boven 18 jaar werd 5 ct. per week betaald; 93 kinderen stonden op 1 Januari aan het consultatiebureau in geschreven en wel 91 uit Noordwykerhout, 3 uit de Zilk, 37 uit Noordwijk en 1 uit Voorhout. Het bureau is geopend eiken Donderdag van circa half 10 af. Het aan tal consulten bedroeg 1463 en het aantal huisbezoeken plm. 250. De leidster van het bureau mevr. van LaarhovenDepla is over de opkomst volkomen tevreden. Behoudens een enkele uitzondering komen oe moeders, eenmaal geweest zijnde, regel matig en op de afgesproken tijden terug. Ook over de medewerking der Zusters is zy eveneens voldaan. Er werd in het na jaar één miedercursus gegeven met ge middeld 48 deelneemsters. Wat de t.b.c-bestrijding betreft het vol gende: Op 1 Januari werdeh 6 patiënten verpleegd in sanatoria, 4 in het zeehospi tium, 3 in de Leidsche Buitenschool, en 2 in het Kleuterhuis. In den loop van het jaar werden nog 2 patiënten opgenomen in een sanatorium en 4 in de Leidsche buitenschool. Het aantal verpleegdagen in de sanatoria bedroeg 1886; in het zee hospitium 484, in de Leidsche Buitenschool 535 en in het Kleuterhuis 53. De uitgaven voor deze verpleging bedroegen 4210.20. Dank zij de vele subsidies overtroffen de Inkomsten nog de uitgaven. Een buiten gewone subsidie groot ƒ2035, waarop in 1934 reeds een voorschot van 420.88 uit het Provinciaad verpleegfonds was uitge keerd, heeft daartoe niet weinig bijgedra gen. Het aantal huisbezoeken voor de t.b. c-bestrijding, door de Zuster afgelegd, be droeg 725. Wat de wijkverpleging betreft het vol gende: door de Zuster werden 1551 huisbe zoeken afgelegd. In de kliniek vonden 3584 verplegingen plaats; er werden 315 ver- plegingsartikelen uitgeleend, welke helaas na gebruik niet altijd direct werden terug bezorgd. In den loop van het jaar werd door de zuster-wijkverpleegster het exa men voor huisbezoekster met gunstig ge volgd afgelegd. In 1935 werden 2 bestuurs vergaderingen en 1 ledenvergadering ge houden. In de eerste bestuursvergadeing werd besloten de verpleegtijd van de t.b.c- patiënten, door het nadeelig saldo van 1934 van 6 op 3 maanden te brengen. In de tweede bestuursvergadering werd besloten deze bepaling in te trekken, aangezien de subsidies meevielen. Als bijzonder punt op de ledenvergadering werd naar voren gebracht, dat de opname van t.b.c.-patiën- ten die ook aanspraak kunnen maken op bijdrage van Herwonnen Levenskracht, zoolang op uitzending moeten wachten. Na de voorlezing van het jaarverslag bracht de voorz. dank aan den secretaris hiervoor. Bij monde van den heer J. v. d. Berg bracht de controle-commissie ver slag uit van de bevindingen der opname van kas en boeken van den penningmees ter. De heer van den Berg zeide, dat alles in de beste orde was aangetroffen en de kas klopte. De penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer en ge-» déchargeerd. Bij acclamatie werden tot bestuursleden herkozen de heeren A. A. C. M. v. Iersel en A. P. Vos. Bij de rondvraag vroeg de heer J. v. d. Voet of er door het Wit-Gele Kruis al ge werkt is om in de gemeente kraamverple- ging te krijgen. De voorz. antwoordde hierop, dat er naar gestreefd wordt op de meest bevredigende wijze hierin een op lossing te brengen, hoewel het veel geld zal kosten voor het Wit-Gele Kruis. In de laatste bestuursvergadering is in prin cipe besloten in de kraamverpleging te voorzien. Er zal naar gestreefd worden de zaak zoo spoedig mogelijk op te lossen. Vervolgens werd nog gesproken of het nuttig zou zijn kookcursussen te organi- heeren, waarna de vergadering met den chr. groet werd gesloten. Emmabloemcollecte. De opbrengst van de Emmabloemcollecte bedraagt ruim ƒ90. ZILK Hij stal en was toch geen dief. Toen de heer Kool gisteren eenigen tijd zyn woning had verlaten, bemerkte hij, dat zijn auto, welke hy voor zijn woning had geparkeerd, verdwenen was. Onmiddelij- ke aangifte bij de gemeentepolitie volgde, die een onderzoek instelde. In den nacht werd de auto gevonden in de nabijheid van een boerderij. Van de daders ont breekt elk spoor.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7