RIJKSPENSIOEN VOl# STADS NIEUWS DINSDAG 28 APRIL 193o DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? ZACHTER. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Iets zachter overdag. Hoogste barometerst.: 774.3 te la Coruna. Laagste barometerst.: 747.8 te Vestman oer. De hooge drukking nam zoowel van uit het Zuid-Westen als uit het Noord-Oosten toe. De depressie bij IJsland werd veel die per, maar schijnt thans Noord-Oostwaarts af te trekken, die over Midden-Europa nam af, maar handhaaft zich nog. Door de vochtigheid van de onderste luchtlagen is in Scandinavië, in weerwil van de hooge drukking, de temperatuur nauwelijks on der het vriespunt gekomen. In Duitschland is de bovenlucht tot 2500 meter boven nul graden en is in het Oosten de lucht weinig bewolkt, terwijl in het Westen nog lage wolken voorkomen. In Ierland en Schotland valt regen, onder invloed van de depressie in het Noord-Westen. Engeland heeft fraai weer met ochtend-nevel. In Frankrijk is de lucht grootendeels betrokken en viel weer veel ragen in het Zuiden. Ofschoon de re gen uit het Westen wel niet tot ons land zal doordringen, zal de vochtigheid in de onderste luchtlagen toch vrij groot blijven zoodat bij meest zwaar bewolkte lucht slechts weinig stijging van temperatuur te wachten is. LUCHTTEMPERATUUR. 9,7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Dinsdagnamiddag 7.49 uur tot Woensdagmorgen 4.06 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 29 April voorm. 8.48 uur en nam. 9.26 uur. NEDERLANDSCHE KAMPEERKAARTEN CENTRALE OPGERICHT. Weldra alleen kampeervergunning aan houders van kampeer kaarten. Op initiatief van de algemeene Neder landsche Kampeervereeniging en de Ne- derlandsche Touristen Kampeerclub is na overleg en met volledige instemming van de vereeniging van Nederlandsche gemeen ten te Amsterdam opgericht de Nederland sche Kampeerkaarten-Centrale. De N.K.C. stelt zich ten doel, in samen werking met de plaatselijke autoriteiten, ordenend op te treden bij het kampeeren in Nederland er. tracht dit doel te bereiken door het uitgeven van kampeerkaarten. Met deze uitgifte wordt per 1 Mei a.s. een aan vang gemaakt, en hoewel in het komende zomerseizoen nog wel met groote soepel heid tewerk zal worden gegaan, ligt het in de bedoeling van tal van gemeentebesturen, om op den duur slechts kampeervergunning voor hun gemeente te verleenen aan kam peerders, d:e in het bezit zijn van een door de N.K.C. uitgereikte kampeerkaart. Deze kaart zal op aanvraag bij de NJELC. aan elk bona fide kampeerder worden gezonden tegen vergoeding van een klein bedrag aan administratiekosten. Zij is een jaar geldig en kan driemaal verlengd worden, waarna een nieuw kaart moer worden aangevraagd. Slechts wanneer kampeerders zich misdra gen of bij de N.K.C. klachten van politie of gemeentebestuur over 't optreden der kam peerders binnenkomen, wordt de kaart in getrokken of geen verlenging meer ver leend. Men heeft de wenschelijkheid ingezien, dat het beter zou zijn indien van de zijde der kam peer-organisaties zelf ordenend zou worden opgetreden voordat van over- heidszijde zou worden ingegrepen op een wijze, die alle bona fide kampeerders zou scnaden. De commissie van bestuur van de N.K.C. zal worden bijgestaan door een raad van toezicht, waarin zitting hebben genomen prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-gene raal van het departement van onderwijs, mr. A. I. N. J. Baron van Wijnbergen, voor zitter-secretaris van den Centralen Jeugd raad, prof. dr. H. J. Jordan, voorzitter der N.T.K.C. en dr. G. Brouwer, voorzitter der A.N.K.V., terwij] de vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten nog een vertegen woordiger in den raad van toezicht zal aan wijzen. De kosten, die aan het aanvragen zijn ver bonden bedragen 50 cent voor een persoons kaart, die een jaar geldig is, 60 cent voor een gezinskaart, 1.50 voor een leiders- kaart en 2.50 voor een vereenigingskaart. VREDESPALEIS. Het Vredespaleis, voor zoover niet in ge bruik, is tot nadere aankondiging, voor pu bliekebezichtiging opengesteld alle werk dagen van 1hall 3 en den eersten en der den Zondag van de maand 24 uur. HET KAMERLID FEBER AFGETREDEN. Zooals reeds gisteren in een gedeelte dezer oplage vermeldt, is ir. L. J. M. Feber wethouder van 's-Gravenhage, met ingang van heden afgetreden als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal: De eerstaangewezene op de candidaten- lijst der Roomsch-Kalholieke Staatspartij, om ir. Feber als lid der Tweede Kamer op te volgen,is prof. mr. C. P. M. Romme, ad vocaat en lid van den gemeenteraad van Amsterdam. Prof. Romme zal deze benoeming niet aanvaarden. Op de candidatenlijst volgt nu de naam van den heer H. E. v. d. Brule te Rotterdam, hoofdbestuuislid van de R. K. Midden- standvereeniging de Hanze, van wien ver wacht kan woraen, dat hij de benoeming tot lid van de Tweede Kamer zal aanne men. GEMEENTERAAD VAN GOUDA. In de gisteravond gehouden raadsvergade ring heeft de voorzitter het nieuwe lid den heer H. van Soest van de soc.-democrati sche fractie geïnstalleerd, als opvolger van den heer M. F. Jagers, die uit de stad ver trokken is. De vergadering ging accoord met het voorstel om een renteloos voorschot van t 3158.40 te verstrekken als bijdrage in het kapitaal van het Borgstellingsfonds Gouda en Omstreken en een bedrag van 315.84 als bijdragen ineens te geven in de admi nistratiekosten over 1936. Het bestuur der R. K. Inrichting van Liefdadigheid vroeg medewerking voor de aanschaffing van nieuwe zang-, taal- en leesmethoden ten behoeve van zijn school Spieringsstraat 16. De kosten werden ge raamd op 370.De aanvrage werd inge willigd. Besloten werd tot opheffing van de auto markt en de Woensdagsche kaasmarkt, ter wijl de vergadering nog aan diverse kleine voorstellen haat goedkeuring hechtte. Na een geheime zitting werd het voorstel aanvaard tot het treffen van een dading met bewoners van hèt stadsdeel Korte Ak keren, aan wier huizen schade is ontstaan bij den aanleg van rioleeringswerken. De rechtskundige van de gemeente, mr. Fruin te Rotterdam, adviseerde het proces te be ëindigen en de dading aan te gaan, daar z.i. de belangen der gemeente hiermede zoo veel mogelijk zijn gebaat. In totaal moet de gemeente een tegemoetkoming verleenen van 4325.10. VERZEKER U THANS EEN RAAD VAN ARBEID EN SLUIT EEN DE WERKLOOSHEID. April-persbericht van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid- deling( week 6 tot en met 11 April 1936): De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 6 tot en met 11 April 1936 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 537.200 (waarvan 74.900 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verzekerden bedroeg voor het geheel: in de week 6 tot en met 11 April 1936 29.6 pet.; in de vorige verslagweek (23 tot en met 28 Maart 1936) 30.8 pet.; in de overeenkomstige verslag- week van 1935 28.0 pet.; in de overeen komstige verslagweek van 1934 24.3 pet. Laat men de landarbeiders buiten be schouwing, dan bedroeg de werkloosheid onder de overige verzekerden in de week 6 tot en met 11 April 1936 32.0 pet.; in de vorige verslagweek (23 tot en met 28 Maart 1936) 33.4 pet.; in de overeenkomstige ver slagweek van 1935 30.5 pet.; in de overeen komstige verslagweek van 1934 25.9 pet. Bij 1062 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 11 April 1936 in totaal 438.097 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 413.581 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 419.066 werkloos, on der wie 400.027 mannen. Blijkens mededeeling van de afdeeling werkverschaffing en steunverleening van het departement van sociale zaken, waren einde Februari 1936 56.780 werklooze ar beiders met financieelen steun van de over heid tewerkgesteld in het landbouw- en tuinbouwbedrijf, laatstbedoeld aantal is niet begrepen onder het in een vorig bericht over het einde Februari 1936 als werkloos opgegeven aantal personen. TEGEN VERLAGING VAN DEN B-STEUN. Een motie van de afdeeling Doesburg van „St. Eloy". In de jaarvergadering van de R. K. Me- ta albe werkers bond, afdeeling Doesburg, werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: ,,De afdeeling Doesburg van den Neder- landschen R. K. Mexaalbewerkersbond „St. Eloy" in jaarvergadering bijeen besluit met algemeene stemmen het R. K. Werklieden verbond op te dragen, met alle geoorloofde middelen stelling te nemen tegen de ver laging van de B-steun en die geheel onge daan te maken, daar de toestand reeds zoo ver gevorderd is, dat deze onmisbaar is ge worden. Genoemde afdeeling verklaart met alle door u te treffen maatregelen accoord te gaan en verzoekt dringend niet te berus ten, alvorens deze handelwijze der regee ring herzien en verbeterd is". Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen. De Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen hield een dezer dagen haar jaarlijksche algemeene vergadering te Amsterdam onder leiding van haar voorzit ter, den heer B. J. Franken. Uit de jaarver slagen bleek, dat in het jaar 1935 niet min der dan 6797 candidaten voor de practijk- examens zijn geëxamineerd, en wel 3275 voor boekhouden en 3522 voor handelscor respondentie. DE STAKING IN DE W1ERINGERMEER. De stakers tot driemaal toe uit Medemblik verwijderd. Medemblik, dat dank zij de door B. en W. genomen maatregelen, geen zijner werklooze arbeiders zag deelnemen aan de staking in de centrale werkverschaffing in de Wieringermeer, werd gisteren tot drie maal toe bezocht dooh groote groepen sta kers van elders die blijkbaar van plan plan waren de geplaatsten bij de Medem- blikker werkvexschaffing tot staking over te halen. Gisteren drong reeds vroeg in den mor gen een honderdtal stakers uit Wieringen in de stad door. Zij werden door een kleine politiemach order leiding van den burge meester, den heer P J. Peters uit de stad verwijderd, zonder dat zij er in geslaagd waren tot de gemeentelijke werkverschaf fing doo. te dringen. De stakers togen daarna de Wiei ingermeer in, waar zü sa menschoolden voor den toegang van een van de werkverschaffingsobjecten. De burgemeester van Medemblik, die hen in zijn auto, vergezeld van een twee tal politiemannen was gevolgd, gelastte hen zich in de richting van Wieringen te verwijderen, waaraan zij voldeden. Een uur latQ- verscheen een tweede groep sta kers, eveneens uit Wieringen afkomstig, zij werden opgevangen door een tweetal po litiemannen, die de stakers sommeerden te rug te keeren Toen hieraan niet werd vol daan. deelde de politie enkele gevoelige klappen uit, waarop de stakers rechtsom keert maakten. Weer een paar uur later verschenen er plotseling een 150-tal Hoorn- sche stakers per rijwie', die van Hoorn naar Enkhuizen waren gefietst en van daar naar Medemblik. Hun werd door den burgemeester toegestaan langs den kortst en weg zijn stad door te trekken in de richting Hoorn Toen zij daarna;de Wieringenmeer wilden ingaan, werd hun zulks door den burgemeester belet. Zij trokken daarop af in de richting Hoorn. Eemge Meaemblikker steuntrekkenden, die werden aangetroffen onder de vreem de stakers en blijkbaar als gidsen fungeer den, werden door drn burgemeester op staanden voet uit óe steunregeling ge schorst. Verwacht wordt, dat vandaar de vreem de stakers opnieuw zullen trachten Me demblik binnen te trekken. Bespreking van de betrokken burgemeesters met 'den minister. Gistermiddag om vier uur had te Alk maar een bespreking plaats tusschen mr. M. Slingenberg, minister van Sociale Za ken en de burgemeesters van Medemblik, Hoorn en Wieringen, de heeren Peters, Leemhorst en Kolff, terwijl voorts daaraan deelnamen de heeren Meyer de Vries, hoofdinspecteur van de werkverschaffing in aigemeenen dienst en Kikkert, rijksin specteur van de werkverschaffing in het district Medemblik. Besproken werd de toestand in de ge noemde gemeenten en speciaal in Wierin gen. De dooi den heer Peters, burgemees ter van Wieringen, genomen maatregelen konden de goedkeuring van den Minister Staande de conferentie werden maatrege len genomen om den heer Peters een tiental marechaussees ter beschikking te stellen, waarmede deze de bewaking van de geheele Wieringermeer dus ook van de niet bij Medemblik behoorende gemeenten op zich zou kunnen nemen. Besproken werden nog de ten aanzien van de stakers te nemen maatregelen. Zij worden voor onbepaalden tijd van de werkverschaffing uitgesloten en ontvangen rn dien tijd een minieme ondersteuning in natura, waarvan de omvang in onderling overleg werd vastgesteld. MOCHT GEEN SECRETARIS BENOEMEN. Vernietiging raadsbesluit Woensdrecht. Bij Koninklijk besluit is vernietigd het besluit van den gemeenteraad van Woens drecht van 28 December 1935, strekkende tot benoeming van H. A. M. Jacobs tot se cretaris dier gemeente. In het Koninklijk besluit wordt o.a. over wogen, dat de Kroon zich bij de wet tot verlaging der openbare uitgaven de be voegdheid heeft voorbehouden de gemeen ten van 5000 zielen en daai beneden aan te wijzen, waarin de bediening van secre taris door den burgemeester wordt bekleed. Een mogelijkheid tot verlaging van de openbare uitgaven wordt te niet gedaan, in die een gemeente van 5000 zielen of daar beneden, alwaar het ambt van burge meester vacant is, kort voordat de Kroon heeft kunnen bepalen, dat in die gemeen te de bediening van secretaris door den bur gemeester wordt bekleed, uit eigen bewe ging in de vacature van secretaris voorziet. Het teniet doen van deze mogelijkheid tot verlaging der openbare uitgaven is, gelet op de huidige tijdsomstandigheden in strijd met het algemeen belang. Contact-commissaris voor de Rijnvaart. Mr. Verschuur is dezer dagen benoemd tot contact-commissaris voor de Rijnvaart. Naar wij vernemen, heeft mr. Verschuur, oud-minister van Economische Zaken, gis teren een bezoek aan Rotterdam gebracht. Hij heeft hier kennis genomen van de werkwijze der particuliere Rijnvaartcen trale en de kantoren dezer organisatie be zocht. Vervolgens heeft hij een bezoek ge bracht aan de beurs om zich op de hoogte te stellen van de practijk der evenredige vrachtverdeeling, waarbij hij zich heeft onderhouden met de vrachtcommissie voor de evenredige vrachtverdeeling. VERSCH BROOD BIJ HET ONTBIJT. Bemoei je er niet mee! In antwoord op een door de Nederland sche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf ontvangen schrijven van het Comité van Actie voor versch brood aan het ontbijt, waarbij verzocht de mee ning der vereeniging te kennen te geven inzake de mogelijkheid betreffende het doen vervallen van de wettelijke bepalin gen inzake, het afleveringsuur uit de bak kerij-paragraaf der arbeidswet, zulks ech ter onder handhaving van de huidige wet telijke voorschriften inzake het aanvangs- uur der werkzaamheden, heeft bedoelde vereeniging o.m. geantwoord, dat het on juist moet worden geacht, dat, waar van regeeringswege reeds een onderzoek naar deze aangelegenheid wordt ingesteld, een particulier comité zijn werkzaamheden uit strekt tot een terrein, hetwelk door de re geering reeds voor zich zelf werd gere serveerd, zulks nog afgescheiden van het feit, dat de bemoeienissen, welke het co mité gemeend heeft onder zijn sfeer te moeten i'ekenen, eerder zouden behooren tot de taak der daarbij in eerste instantie betrokken belanghebbenden, te weten de werkgevers- en werknemersorganisaties. Deze laatste opmerking is héél ad rem! DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE IN ABESSYNIE. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft bericht ontvangen, dat de 6 leden der Nederlandsche Ambulance Vrijdag jX uit Addis Abeba zijn vertrok ken en gisteren in Djibouti zijn aangeko men. Zij willen zich 1 Mei aan boord bege ven van het s.s. „Palembang" van de Rot- terdamsche Lloyd. Voorts heeft jhr. dr. van der Does medegedeeld, dat hij met de „Jo- han van Oldenbarnevedt" van Port Said naar Genua is vertrokken en vandaar per boottrein zal doorreizen. Hij zal 6 Mei in Arnhem aankomen. DE KRUISER „DE RUYTER". De deixïe kruiser, die voor rekening van onze Marine gebouwd is, heeft gisteren een aanvang gemaakt tnet het verrichten van de technische proeftochten, welke ten over staan van een Marine-commissie op de Noordzee en ter westkust van Schotland AGENDA LEIDEN. Woensdag, R.K. Bond van Handels-, Kan toor, en winkelbedienden, Huize „Maria", Pieterskerkkoorsteeg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 April tot en met Zondag 3 Mei a. s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef.,85 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. zullen plaats vinden en een zevental weken in beslag zullen nemen. Na de proeftoch ten met gunstig gevolg volbracht te heb ben, komt de kruis nog ongeveer vier maanden terug bij de werf van aanbouw om geheel afgewerkt te worden, waarna indienststelling volgt Geringe tarbotaanvoer. Opmerkelijk is, dat er deze maand zoo abnormaal weinig tarbot wordt aangevoerd. De twee motorloggers, die hedenmorgen te Saheveningen markten, brachten samen slechts 40 kilogram tarbot aan. De oorzaak hiervan moet gezooht worden in het koude weer. Groote zware tarbot was geheel niet aan den afslag, alleen waren er kleinere, die nog een flinken prijs opbrachten. Het eigenaardige hiervan is, dat in April van het vorige jaar er juist te overvloedige aan voer van tarbot was. De marktprijs der tar bot is deze maand dan ook honderd pro cent hooger dan vorig jaar om dezen tijd. Het Prinses Juliana-Noodfonds „Simavi". De trekking van de loterij van het Prin ses Juliana Noodfonds van Simavi zal plaats hebben op Donderdag 30 dezer, des morgen om 9.30 uur, in een der zalen van het Americain-hotel te Amsterdam, ten overstaan van de notarissen N. Schroeder en J. Wilkens. Trekkingslijsten zijn ver krijgbaar van 15 Mei af aan het kantoor van de loterij Simavi, postbus 333 of Kei zersgracht 495a te Amsterdam. Prinses Juliana wint den hoofdprijs Uit Almelo wordt gemeld: Bij de giste ren gehouden trekking voor de verloting der werkstukken van het crisis-comité al hier bleek dat H. K. H. Prinses Juliana, die vorige week de tentoonstelling dezer werkstukken had bezocht en een aantal loten meenam, den hoofdprijs (een slaap kamer-ameublement) had gewonnen. DE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Lezing door Mr. H. J. Morren. Als elfde van de serie lezingen over Maatschappelijke Zorg en Voorzorg, uit gaande van de ambtenaren van den Gem. Dienst van Sociale Zaken te dezer stede, hield Mr. H. J. Morren, adj. Directeur van den Rijksdienst der W^kioosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling te 's Graven- hage, gisteravond een voordracht over „De W erkloosheidsverzekering" Na door den voorzitter, den heer C. R. L. Oostveen het woord te zijn verleend, ving spr. zijn voordracht aan met te wijzen op het probleem van de werkloosheid en hoe het zich in de laatste decennia heeft ont wikkeld. Niet alleen voor de individuen zelf vormt de werkloosheid een gevaar, maar ook voor de samenleving, die be dreigd wordt met verarming en toenemen de criminaliteit. De arbeiders zelf hebben de werkloosheid wel in de eerste plaats aan den lijve gevoeld en het is dan ook verklaarbaar, dat zij zelf in de eerste plaats pogingen in -het werk hebben gesteld om zich tegen de gevolgen van werkloosheid zóóveel mogelijk te vrijwaren. Het middel daartoe vonden zij in hun organisaties. Reeds in 1831 vindt men in Engeland een vorm van steun aan werklooze leden. Hoe 'felijk het streven van de vakvereenigin- gen ook was, het moest falen in tijden van meer dan gewonen teruggang, omdat dan voor het verstrekken van steun zulke som men noodig waren, dat men niet in staat was zich zonder hulp van derden te red den. In dit stadium kreeg het probleem dan ook een ander aspect. De wetenschap en de overheid gingen er zich mede bezig houden. Hierdoor werden verschillende oplossingen tot voorziening in den nood aan de hand gedaan en ook practisch toe gepast. De volgende systemen vinden we t. w.: 1, Verzekering door middel van vak- vereenigingen. 2. Door middel van andere vereenigingen. 3. Instelling van steun fondsen door werkgevers. 4. Instelling van spaarsystemen. 5. Zelfstandige verzekering door de overheid. 6. Verplichte staatsver zekering. Stilstaande bij elk van deze systemen gaat spr. allereerst na het systeem van verzekering door middel van vakvereeni- gingen, hierbij wijzende op de verschi1 en- de stelsels, zooals het Gentsche stelsel en als variant hierop het Deensche stelsel en het Noorsche stelsel, en de nadeelen hier aan verbonden. Sedert 1917 wordt in Nederland het z.g. Deensche stelsel toegepast, waarbij als maatstaf voor de werkloosheidssubsidie de bijdrage der leden geldt. Na de wor dingsgeschiedenis te hebben behandeld der werkloosheidsverzekering hier te lande, komt spr. dan tot de reden waarom in Ne derland na het Gentsche stelsel het Deen sche stelsel is gekozen, t. w. Ie een gelijk matige verdeeling over meer jaren. 2e. Het in staat stellen tot vorming van een reser ve en 3e men wilde een nationale regeling invoeren. Bij de instelling van steunfond sen wijst spr. op het stelsel, dat bij de fa. Zeiss te Jena wordt toegepast. Bij de in stelling van spaarverzekeringen middels fondsen, wijst spr. op den voorvechter hiervoor de Duitsche prof. Schaus, waarbij de overheid een bijslag geeft op het ge spaarde. De zelfstandige verzekering uit gaande van de overheid vindt men reeds in 1893 te Bern, waarbij meer het doel was zoogenaamde seizoenarbeiders te onder steunen. Dit systeem werd ook gevonden in Basel en Keulen. Komende tot den zes den vorm van verzekering, de verplichte staatsverzekering, memoreert spr., dat bij dit systeem er van wordt uitgegaan, dat ieder arbeider verplicht verzekerd is te gen de geldelijke gevolgen van werkloos heid. Dit systeem vindt men in verschil lende landen o.a. Duitschland en Engeland. Twee van deze vormen van bestrijding van de nadeelige gevolgen der werkloos heid hebben eigenlijk practisch waarde nl. de verplichte staatsverzekering en de vrijwillige verzekering door middel van arbeidsvereenigingen. De eerste vorm is de meest belangrijke. Er waren in 1935 9 staten tellende 30 millioen verplicht ver zekerde arbeiders en voor den tweeden vorm 10 staten tellende 4 millioen vrijwil lig verzekerde arbeiders. Nagaande wat van 1917 tot in 1935. dus in 19 jaren, aan premie is betaald komt spr. aan een bedrag van 82 millioen gul den, Rijk en gemeente betaalden aan sub sidie 123 millioen gulden. Aan uitkeerin- gen werd een bedrag groot 218 millioen gulden verstrekt. Terwijl aan vermogen in de kassen op 1 Jan. 1936 aanwezig was een bedrag van 4 millioen gulden. Gemid deld werd aan premie betaald ruim 0.28 per week, gemiddelde uitkeering per ver zekerde bedroeg 36.94. Met een uitvoerige uiteenzetting over de toepassing van het kas-reglement met verwijzingen naar ge vallen uit de praktijk, eindigt spr. zijn voordracht. Na de pauze was er gelegenheid tot vra gen stellen, de mogelijkheid dieper in te gaan op het onderwerp van dezen avond openlatend. De heer Oostveen Mr. Morren dankend voor zijne welwillendheid voor het houden van zijn voordracht deed dit zeer zeker namens alle aanwezigen. DE MOORD OP DEN STATIONSWEG. De Haagsche Rechtbank heeft heden de gevangenhouding bevolen van den meester knecht M. C. B., alhier, die in den avond van 14 April j.l. een meisje in de hal van het bioscooptheater aan den Stationsweg alhier met een broodmes heeft gedood.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2