De Italianen naar Addis Abeba Opmarsch uit Dessie begonnen BUITENLAND JnderdaaeL Aspirin Kaas^erechtenGezond - GemakkeSsjk - Goedkoop MAANDAG 27 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURAN\ VIERDE BLAD - PAG. 11 Hevige gevechten aan het Zuid-front DE SITUATIE AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Het 196ste legerbericht van maarschalk Badoglio is geheel gewijd aan den op- mairech van de legers van generaal Gra- viani, die, in drie groepen aan het Zuide lijk front naar Sassa Baneh oprukken. De troepen van generaal Graziani, aldus het legerbericht, hebben na hun overwin ning bij de Dianagobo het offensief tegen de versterkte vijandelijke linie in den sec tor Sasa Baneh voortgezet Op den linker vleugel van het Italiaans, front heeft een gemotoriseerde afdeeiing onder lei ding van generaal Verne op 23 April bij verrassing Dagamedo ingenomen. In den vroegen ochtend van den 24sten hebben aanzienlijke Abessinische strijd krachten, die per auto waren aangevoerd uit Daggaboer, de Italiaansche stellingen bij Dagamedo aangevallen. Het zeer ver woede gevecht is met een volledige over winning der Italianen geëindigd. De ge motoriseerde afdeelingen achtervolgden den vijand, die zeer veel dooden, honder den geweren en groote hoeveelhden mu nitie achterliet. De Italiaanssche verliezen bedroegen tot dusverre 22 dooden en een vijftigtal gewonden der inheemsche troe pen. In het centrum heeft een colonne, onder bevel van generaal Frusci, bestaande uit inheemsche troepen en verder groo ten- deels uit vrijwilligers, waarbij Arabieren en Somali's, na een snellen opmarsch, in den ochtend van den 24sten een hevigen aanval gedaan op de sterke vijandelijke stellingen bij Hamanlei. Het gevecht duurde den geheelen dag en werd den 25sten door de Italianen her vat, die een bajonet-aanval uitvoerden en de Abessiniërs verdreven uit de grotten van het dal Faf, waarbij meer dan duizend Abessiniërs zijn gedood, en Hamanlei ten slotte kon worden bezet. Tijdens den 24en en 2pen April bedroegen de Italiaansche verliezen aan dooden 10 officieren en 12 soldaten, terwijl 10 officieren en 9 solda ten werden gewond; 600 inheemsche sol daten zijn gedood of gewond. In het bij zonder wordt in Badoglio's legerbericht melding gemaakt van het heldhaftig optre den van het zesde bataljon Arabieren en Somali's. Op den rechtervleugel ondernam gene raal Agostini op den morgen van den 24en April een aanval op de vijandelijke stel lingen bij Goenagado, welke hij nog denzelf den ochtend bezette. De vijandelijke strijd krachten boden een heftigen tegenstand, totdat zij waren vernietigd. De verliezen bedragen hier aan dooden één officier en vijf soldaten, terwijl drie officieren en vijftig minderen werden gewond. De Italiaansche colonnes zijn tot dus verre tot op meer dan 200 kilometer van haar basis, vanwaar zij het offensief in zetten, opgerukt en zetten haar opmarsch in Noordelijke richting onweerstaanbaar voort. De luchtmacht is zeer actief wat betreft het uitvoeren van verkennings- en bombardementsvluchtenZeven toestel len werden eenige maJën door Abessinische kogels getroffen; twee piloten zijn gewond, van wie één door een dum-dum»kogel. Tot zoover de situatie aan het Zuidelijk front. Voor den laats ten sprong naar Addis Abeba. Te Dessie. het nieuwe hoofdkwartier der Italianen aan het Noordelijk front, worden alle voorbereidingen getroffen voor den laatsten grooten sprong naar Addis Abeba. Blanke en inheemsche troepen zoowel als de luchtstrijdkrachten worden geconcen treerd. Langs den weg van Makalle naar Dessie davert het gerucht van onafgebro ken file's vrachtauto's. Zij trekt naar Ba doglio's nieuwe centrum, hoog beladen met munitie en levensmiddelen. Vele der aiuto's 'komen regelrecht van Massaua, dat op dui zend kilometer afstand gelegen is. Zij rij den langs wegen, die voor kort nog wilde, schier onbegaanbare paden waren, maar die in de afgeloopen veertien dagen door Italiaansche arbeiders in samenwerking met soldaten voor het autoverkeer geschikt zijn gemaakt. Drieduizend vrachtauto's zijn in de laat ste dagen in de stad aangekomen en Dessie gelijkt op het oogenblik dan ook een reus achtig wagenpark. Sommige oorlogscorrespondenten, geat tacheerd bij het Noordelijk leger der Ita lianen nemen aan, dat men zonder twijfel omstreeks medio Mei op het einde der vijandelijkheden kan rekenen. Volgens mededeeiingen uit welingelich te kringen zijn de te Dessie geconcentreer de troepen vandaag overgegaan tot den opmarsch naar het Zuiden. Een groote gemotoriseerde Italiaansche colonne is uit Dessie in Zuidelijke richting vertrokken. De colonne wordt voorafge gaan door Erythreesche afdeelingen, die reeds op 100 km. ten Zuiden van Dessie zijn aangekomen. Italiaansche ultimatum aan de Inwoners van Addis Abeba. In de boven Addis Abeba uitgeworpen strooibiljetten, die door maarschalk Bago- glo onderteekend zijn, wordt de bevolking van de provincie Sjoa, waarin de hoofd stad is gelegen, aangeraden geen wanorde uit te lokken en niet de wegen te vernie len of zich tegen den Italiaanschen op marsch te verzetten. Indien de bewoners gehoorzamen, zoo wordt verder gezegd, zullen hun leven en bezittingen gespaard worden, zoo niet, dan zal de Italiaansche luchtmacht hen dooden en hun haardsteden wegvagen. Wat teruggekeerde Abessijnsche krijgers vertellen. Sinds twee dagen keeren gewonde en door den oorlog afgematte Abessijnsche soldaten die uit Addis Abeba met de le gers van Dedjasmatsji Nakonnen en Ras Moeloegeta naar het Noordelijk front ge trokken waren, naar de hoofdstad terug in groepen van zes, acht of tien man. Voor het grootste deel gewond, deels zonder wapenen, deels in volkomen uitgeputten toestand, want enkelen hunner hebben een marsch van 700 km. achter zich, trekken zij naar hun woonplaatsen. Men schat het aantal terugkeerenden, waarvan het mee- rèndeel In Addis Abeba thuis hoort, op 2000 tot 4000 man. Op de vragen over het verloop van den oorlog in het Noorden antwoorden zij zon der uitzondering, dat de geechten zelf niet zoo verschrikkelijk zijn en hen ook niet zoo uitgeput hebben. Ook zijn de verlie zen door de Italiaansche bombardementen en gasaanvallen in het geheel niet zoo vreeselijk geweest. Veeleer moeten de groote terugtrekkende bewegingen van de Abessijnsche legers uit het lang gehand haafde front TakazzeMakalleAmba Aladji naar Dessie geweten worden aan de volgende omstandigheid: de Raia-, Azboe- en Gall a-stammen, die van oudsher be kend staan als de onbeschaafdste en roof- zuchtigste stammen, hebben, telkens wan neer de Abessijnen in geveoht waren met de Italianen, hen in den rug aangevallen en hun kampementen geplunderd. Daar door stonden de Abessijnsche strijdkrachten telkens tusschen twee vuren. Deze stam men werden voortdurend door Italiaansche aviateurs voorzien van uitgebreide geld middelen en van de modernste wapenen, munitie en ook tactische instructies. Bijna alle plunderingen moeten op hun rekening gesteld worden. Het zijn ook deze stammen geweest, die de verovering van Dessie door de Italianen mogelijk hebben gemaakt. Drie dagen voor den val der stad hebben zij de keizerlijke benzine- en wapenopslag plaats in een nachtelijke overval bestormd en verbrand. De terugkeerende Abessijnsche soldaten beweren, dat meer dan de helft van de Italiaansche successen der laatste ander halve maand door deze wijze van strijden bevochten zijn. FRAHKRIJK. Verkiezingen in Frankrijk TOT NOG TOE WEINIG VERANDERING. Zeer groote opkomst der kiezers. De gisteren gehouden verkiezingen zul len waarschijnlijk voor Frankrijk voor de na-oorlogsche periode een record hebben gevestigd, wat de opkomst der kiezers be treft, althans wat Parijs en omgeving aan gaat. In de meeste burger- en arbeiders wijken moest iedere kiezer gemiddeld 25 minuten wachten, alvorens hij zijn stem kon uitbrengen. Blijkens de tot nu toe bekende uitslagen is Herriot te Lyon nog niet gekozen en zal de volgende week herstemming noodig zijn. Te Orange (Vaucluse) is de radicaal-socia listische oud-premier Daladier gekozen. Ook de radicaal-socialistische minister van handel, Bonnet, is herkozen. Voor de ra dicaal-socialistische minister van nationale opvoeding Quernut zal opnieuw gestemd moeten worden, evenals voor oud-minis ter Fabry (links-republikein). Te Avallon (Yonne) is minister Flandin (links-repu blikein) gekozen. De minister van arbeid Frossard (onafh. socialist) is eveneens ge kozen. Oud-minister Frot (soc. unie) is te Montargis herkozen. Om 5.15 uur gaven de statistieken aan, dat gekozen zijn: Onafhankelijken 10, positie onveranderd. Republikeinen 57, winst 10. Democrates populaires 8, verlies 2. Links-republikeinen 23, positie onverand. Onafh. radicalen 19, verlies 2. Radicaal-socialisten 21, verlies 4 Onafh. socialisten 3, verlies 3. Union socialisten 5, verlies 1. Socialisten (S.F.I.O.) 23, verlies 4. Communisten en Dissidenten 10, winst 4. Herstemmingen 432. De uitslagen van 7 kiesdistricten ontbre ken nog. Eenige cijfers en gegevens. Het aantal candidaten, dat gekozen moet worden, is 618, waarvan 598 in Frankrijk zelf, tien in Algiers en tien in de andere koloniën. Men kent in Frankrijk een ver kiezing in twee gedeelten. Gekozen is bij de eerste stemming de candidaat, die de volstrekte meerderheid in zijn arrondisse ment of stemdistrict behaalt, bij de tweede stemming degene, die de relatieve meer derheid heeft. Deze tweede stemming heeft plaats op Zondag 3 Mei a.s. De verkiezingen van 1932 brachten aan de conservatieven 5 zetels, aan de republi- keinsch-democratische unie 76, aan de ver schillende onafhankelijken 28, aan de volksdemocraten 16, aan de links-republi keinen 72, aan de onafhankelijke radica len 62, aan de soc.-radicalen 157, aan de republikeinsche socialisten 37, aan de socia listen 129, aan de communistische socialis ten 11 en aan de communisten 12 zetels. Daarna echter is de samenstelling van de Kamer door 49 partieele verkiezingen ge wijzigd en hebben zich nieuwe partijen ge vormd, zoo als de „socialistes de France", die zich van de socialistische partij heeft afgescheiden. Wanneer men bij de sterkte van elke fractie de vacante zetels meerekent en de geisoleerde geestverwanten bij de fractie telt, komt men tot het volgende overzicht: Onafhankelijken 13, republikeinsche fe deratie 45, republikeinsche en sociale groep 10, onafhankelijke groep voor economische, sociale en boerenactie 5, het republikein sche centrum 33, de republikeinen van het centrum 7, volksdemocraten 16, linksrpu- blikeinen 44, linksche onafhankelijken 26, radicale linkerzijde 48, radicalen en soc. radicalen 158, Fransche republikeinsch so cialisten 8, onafhankelijke linkerzijde 17, socialistische en republikeinsche unie 40, de socialistische partij S.F.I.O. 101, arbei derseenheid 10, communisten 10, wild 17. MOSKOU BEVEELT: ONLUSTEN IN FRANKRIJK. Op 3 Mei en op drie plaatsen tegelijk. Naar wij vernemen zal op 29 en 30 April a.s. in een stad in het Zuid-Westen van Frankrijk, een vergadering worden gehou den waaraan behalve de voorzitter van de Communistische Partij in Frankrijk, de Gedelegeerden van de Komintern, die op het oogenblik in Tsjecho-Slowakije, dicht bij de Roemeensche grens vertoeven en de voornaamste kopstukken der Spaansche Communisten zullen deelnemen. Op deze conferentie zal op de eerste plaats het resultaat der Fransche verkie zingen worden besproken, terwijl tevens onderhandelingen zullen worden gevoerd om te komen tot een samensmelting van het Fransche en Spaansche Volksfront te gen de Fascistische stroomingen. De Komintern hebben order gegeven om te zorgen dat 1 Mei zoo kalm mogelijk zal verloopen. Maar vanaf 3 Mei 's avonds of 4 Mei 's morgens, zullen onlusten uitbreken in Frankrijk, speciaal in Marseille en in Rijssel, terwijl, ook de Spaansche revolu- tionnaire actie zal worden uitgebreid. ENGELAND. SAMUEL HOARE MINISTER VAN MARINE. De „Mounding Post" meldt, dat aan sir Samuel Hoare het ambt van eerste Lord der Admiraliteit is aangeboden, in opvol ging van Lord Monsell, en dat Samuel dit zou hebben aangenomen. De vervanging zal over enkele weken plaats vinden. SPANJE. DE VERKIEZINGEN VOOR DE COMPROMIS ARIOS Bloedige botsingen. Bij de verkiezingen voor de „oompromis- sariots" (d.z. de vertrouwensmannen, die den president zuRen moeten kiezen), heeft het Volksfront de overwinning behaald te Sevilla, Toledo, Valladolid, Zamora, Sara- gossa en Las Palm as. Te Madrid heeft het Volksfront 13 zetels verworven. De republikeinsche conservatie ven behaalden vier zetels. Blijkens de uit verschillende deelen des lands on vangen verkiezingsuitslagen heetf voorts het Volks front de overwinning behaald te Albaeeta, Avila, Cordova, Castellon, Guenca, Guadal- jara, Huelva, Huesco, Leon, Malaga, Mur- cia, Ovieda, Santander en Ceuta. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn op verschillende plaatsen in Spanje bloedi ge aanslagen gepleegd. In het raadshuis van Arganda ontplofte een bom, kort nadat de gemeenteraad bij een was gekomen. In het gebouw werd groote schade aangericht. Een lid van den raad werd gedood, twee raadsleden werden zwaar en twee licht gewond. Te Madrid werd een bakker, toen hij zijn woning verliet, uit een hinderlaag neerge schoten. De vermoorde was van Portugee- sche nationaliteit en lid van de Katholieke Volksactie. Zijn begeleider, een Cubaan, liep ernstige schotwonden op. Te Sevilla werd een leeraar van de han delsschool overvallen en neergeschoten. Op den leider van de Kathol. Volksactie Gil Robles is eveneens een aanslag ge pleegd. Drie schoten werden op hem gelost, die evenwel niet hem, doch zijn begeleiders troffen, die gedood werden. DE ROODE TERREUR. Kerk getransformeerd in een „volkshuis". Vrijdagnacht zijn linksradicalle elementen binnengedrongen in de parochiekerk van San Juan de Aznaifarache. Nadat alle hei ligenbeelden e.d. waren weggenomen, is de kerk ingericht tot „volkshuis". Van overal uit Spanje komen berichten over nieuwe arrestaties van rechtsche per sonen en het sluiten van rechtsche partij lokalen. Zoo werd te Vivero een katholieke jeugd-organisatie verboden, terwijl te Villa- nueva dela Jara het partijgebouw van de Katholieke Volksactie werd gesloten. Op het oogenblik bevinden zich 55 rechtsche personen in de gevangenis van Rorrelavega. Te Ciudad Real werd een leider van de Spaansche phalanx voor den rechter ge daagd, beschuldigd van ordeverstoring. De onschuld van den beklaagde bleek evenwel en de man moest worden vrijgelaten. Nau welijks had deze vrijlating plaats gehad, of de man werd opnieuw gearresteerd en in de gevangenis geworpen. DE VIERING VAN 1 MEI IN SPANJE. De Communistische Partij heeft een ma nifest uitgevaardigd, waarin alle land- en fabrieksarbeiders worden uitgenoodigd ter gelegenheid van den eersten Mei zich te vereenigen tot een gemeenschappelijk revo lutionair front. In elke stad, in elk dorp en in ieder gehucht zal er minstens één ver gadering worden belegd, waarop zal wor den beraadslaagd over de meest geëigende middelen tot omverwerping van de burger lijke republiek en tot het uitroepen van de dictatuur van'het proletariaat. PALESTINA. DE TOESTAND IN HET H. LAND. Jeruzalem biedt een verlaten aanblik. De algemeene staking duurde Zondag morgen in geheel Palestina nog voort. Te Jeruzalem trokken patrouilles met automobielen door de ontvolkte straten. Nu het verkeer tot een minimum is beperkt, en vrijwel alle winkels gesloten zijn, biedt de stad den aanblik van' een feestdag. ALlerwege brandstichtingen. In een klein plaatsje is het tot een bom bardement met steen en gekomen van de politie, waarbij een Engelsoh officier van politie gewond werd. De politie vuurde op de menigte en wondde verscheidene perso- De Zaterdag in de oude stad van Jeruza lem uitgebroken brand, waardoor verschei dene joodsche huizen vernield werden, is gebluscht. De talrijke brandstichtingen in het geheele land, wijzen op een radioalisee- ring der beweging. De bijeenkomst van Arabische partijleiders met inbegrip van de Arabische jeugdorganisaties, heeft be sloten, na vastgesteld te hebben, dat de al gemeene staking zal worden voortgezet, een centrale stakingsleiding voor het geheele land te kiezen, hetgeen geschiedde. De troepen en de politie worden in het geheele land voortdurend gereed gehouden voor alarm, daar het gevaar voor botsingen nog steeds niet is geweken. EEN ONDERHOUD MET DEN DIRECTEUR VAN HET JEWISH AGENCY Naar aanleiding van het besluit der Ara bische leiders om de stakingsbeweging in Palestina met grootere intensiteit voort te zetten, had een speciale verslaggever van Havas een onderhoud met Chertok, den po litiek en directeur van Jewish Agency, het officieele instituut dat belast is met de be hartiging der Joodsche belangen. Hij was van meening, dat de op Arabisch initiatief afgekondigde algemeene staking op een zeer ongelukkig oogenblik kwam, ook voor de Arabieren zelf. Het land, dat in de af geloopen periode ten zeerste geleden had door het Italiaansoh-Abessijnsche conflict, toonde op het oogenblik overal sporen van economisch herstel. Den handel ook den Arabischen, komt de staking dan ook zeer ongelegen, want de zaken komen erdoor in gevaar. Bovendien is de Palestijmsche be volking verre van homogeen. De joden vor men de meerderheid der stedelijke bevol king, De staking treft alleen maar doel in $e steden en niet op het platteland. In de steden dwingen de Arabieren, die aan de stakingsbeweging meedoen, hun cliëntèle zich te wenden tot hun Joodsche concur renten. Chertok vroeg zich af, of het Arabi sche plan van actie succes kan hebben. Het Arabische plan is gebaseerd op een geweld dadige actie. Hij achtte het zeker, dat de regeering tegenover geweld geen politieke concessie zou doen. De regeering van den hoogen commissaris toonde reeds thans, dat de vertegenwoordiger van Groot-Brifctan- nië niet voor geweld zou wijken. In afwach ting van een oplossing zou het Jewish Agency het werk voortzetten. „Niets zal het vertrouwen van onze geloofsgelooten in onze beweging verzwakken", verklaarde Cherok. help! legen zenuwpijn allijd 'Uililultend verkrijgbaar in de oranje-bandbulijes van 20 tabi. 70 cit. en oranjezakjes van 2 labl. 6 10 cis. 8 EGYPTE. DE TOESTAND VAN KONING FOEAD Een lichte verbetering Volgens een gistermiddag gepubliceerd bulletin is er een lichte verbetering in den toestand van den koning ingetreden. MEXICO. DE TOESTAND VAN DE KERK IN MEXICO Eén priester in geheel Chihuahua Naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken verklaart heeft de Mexicaansche bondsregeering geen bezwaar tegen het herstel van de godsdienstoefeningen en het weder openen van de kerken, voor zoover de regeeringen van de staten hiertoe over gaan. Het Congres van den staat Chihuahua heeft besloten de wet, volgens welke een priester is toegelaten op 100.000 geloovi- gen, zoodanig te wijzigen, dat in den ge heelen staat nog slechts een priester wordt toegelaten. Deze staat telt 500.000 inwoners Het oordeel van een filmster De bekende filmster Ramon Novarro, die dezer dagen te Dublin is gearriveerd, heeft in een onderhoud met de journalisten enkele belangrijke mededeeiingen gedaan betreffende de Kerkvervolging in Mexico, die nog steeds in onverminderde heftig heid voortduurt. Ramon Novarro, wiens zuster Religieuse is in Mexico, verklaarde, dat de liefdezusters zich in Mexico niet in hun geestelijke kleeding in het openbaar kunnen vertoonen. Tal van religieusen zijn in particuliere woningen door katholieke families opgenomen, daar de meeste ker ken en kloosters in beslag genomen of ver nield zijn. Nog voortdurend zyn er priesters die de H. Mis opdragen, maar slechts in huizen van particulieren en voortdurend be dreigd door het gevaar dat zij ontdekt zul len worden. Ramon Novarro ontkende ten stelligste dat de Kerk in Mexico vervolgd zou worden, omdat de Kerk rijk zou zijn en over uitgestrekte bezittingen zou be schikken. Integendeel, zoo verklaarde de filmster, de Kerk is zeer arm en de kerk vervolging duurt voort, ondanks het feit, dat de meeste kerken door de burgerlijke autoriteiten aan den openbaren eeredienst zijn onttrokken". BUITENLANDSCHE BERICHTEN DERTIEN GEWONDEN BIJ ONTPLOFFING IN EEN WOONHUIS TE BERLIJN. In de Georgenkrichstrasse dicht bij de Alaxonderplatz te Berlijn, vond gisteren in een woonhuis een ontploffing plaats, waardoor in het gebouw groote schade werd aangericht. Bij den ingang van het trappenhuis werd een gat van 2 meter diepte in den grond geslagen. Dertien per sonen werden door vallend gesteente ge wond. Het onderzoek wees uit, dat de 61- jarige huisbewaarder uit wraak tegen den eigenaar en tegen sommige huurders den kelder met gas had laten volstroomen en toen het gas tot ontploffing had gebracht. MUNINSTORTING IN JAPAN. Bij een instorting in de Kokkaido-kolen- mijn in Japan zijn zeven personen bedol ven en een arbeider ernstig gewond. In de mijn .bevonden zich in het geheel 15 perso- nen. STORM TEISTERT JAPANSCHE KUST. In Japan hebben hevige stormen gewoed, gepaard gaande met zware slagregens, wel ke vooral te Tokio en Yokohama aanzien lijke schade hebben aangericht. In de pre- recturen Minami Noema en Niigata zijn meer dan 500 huizen verwoest. In de haven van Yokohama zijn drie visschersbooten gezonken. GROOTE BRAND IN HET ZWARTE WOUD. In het plaatsje Tunau is gistermiddag door onbekende oorzaak een brand uitge broken, die zoo hevig om zich heengreep, dat vier dubbele en vier enkele woningen, een herberg en het schoolgebouw geheel in de asch werden gelegd, tachtig perso nen werden door dezen brand dakloos. Vrij wel niets is gered. Het groote vee kon in veiligheid worden gebracht. GROOTE BRANDEN IN DE KAAP PROVINCIE. De Kaap-Provincie is door groote bran den geteisterd. Een groote brand, die over een opper vlakte van zes vierkante mijlen heeft ge woed, en waarvan de laaiende gloed op een afstand van vijftig mijlen te zien was, heeft de mooie Paarl-berg in een dorre woestenij hei-schapen. Ook bij de Mossel-baai werd door de vlammen over een uitgestrektheid van tien mijlen in den omtrek vruchtbaar land in een woestenij herschapen. Honderden scha pen en andere kuddedieren verbrandden levend. Muienberg wordt vanuit het Noorden en het zuiden door branden bedreigd. Een der branden woedde dwars over het geheele schiereiland. Drie honderd man trachte de huizen der inwoners te redden en be strijden de vlammen. y—iMMp«a— m cf P AN D ZUIVEL VOEDT U GOEDt Will—illlilllllllllll li

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11