No. 8409 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang ZATERDAG 25 APRIL 1936 Ste Êcicbelie(Soii^<Mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bjj roornitbetaliiig: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ie voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE IS H GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11! DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eo verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Jeugd en politiek De jeugd. 't Is zoo afgezaagd, en toch tóch moet f worden herhaald en her haald, opdat het levend sta in aller over tuiging: Wie de jeugd heeft, heeft de toe komt! En: Wie. niet heeft de jeugd heeft de toekomst niet! Welnu, de politiek der R. K. Staats party heeft niet een niet onaanzienlijk deel onzer jeugd. Deze zal die politiek ook nietNeen, wij willen deze conclusie nog niet trekken. Wij hopen en vertrouwen, dat alsnog middelen zullen worden gevon den, wegen zullen worden begaan, om de hier bedoelde jeugd te bereiken en te bren gen tot belangstelling voor de politiek der R.-K. Staatspartij. De Belgische priester Colens schrijft het volgende: „Men klaagt er over dat de jeugd rich steeds meer vervreemdt en vijan dig aanstelt tegenover het leven van de katholieke partij. Dat is niet te ver wonderen vermits deze onverschillig heid en vijandigheid werden aange leerd als waren ze een deugd. Men slaat leelijk de bal mis als men bedenkt, dat het voldoende is in alge- meene bewoordingen aan -de jeugd voor te houden wat hun plichten zijn als katholieke burgers, om er later, als zü de ouderdom bereikt hébben om hun politieke rechten te doen gelden, goe de katholieken van te maken bereid om de rechten van de Kerk te verdedigen in het politieke leven van hun land. Het politieke leven is geen abstracT tie, maar ontrolt rich in wél-bepaalde omstandigheden. Hier in België ken nen wij maar één partij in staat om de verdediging der belangen der Kerk in het politieke leven op zich te nemen: het is de Belgische katholieke partij. Maar als men de jeugd deze politieke partij leert misprijzen, haar programma en werking, hoe wilt ge dat op 21-jari gen leeftijd dezelfde jeugd zich met toewijding aan haar zijde zou scharen? Denkt u dat zij zullen slikken wat men hen vanaf de preekstoel in kiest ij d zal zeggen: t is een gewetensplicht voor de katholieke partij te stemmen? Priesters en kloosterlingen, bestuurders van jeugdgroepeeringen hebben hen zorgvuldig buiten en boven alle poli tieke partijen gevormd en, eens de ouderdom bereikt hebbend, waarop zij him politieke rechten gaan uitoefenen, rijn er andere priesters om hun te zeg gen dat stemmen voor een bepaalde partij een zware gewetensplicht is! Dergelijke tegenstelling tusschen de ge geven onderrichtingen is niet geschikt om den geest van scepticisme of ten minste van onverschüigheid uit te roeien." ffeen de jeugd zal t niet begrijpen, «is in hun jeugdvereenigingen de priesters, de bestuurders voorlichting geven over al le belangrijke zaken in het latere leven, maar niet spreken over de politiek, niet spreken over de politieke organisatie voor de nabije toekomst dierzelfde jeugd. Dat is een misvatting, een verkeerde „voorzichtigheid", welke funest kan zijn! Koninklijk Bezoek aan de Zuid-Hollandsche eilanden Koning Foead niet overleden BERICHTEN OMTRENT OVERLIJDEN VOORBARIG. CAIRO, 25 April. (A.N.P.) Het Duit- sche Nieuwsbureau meldt, dat de berich ten, die hedenmorgen omtrent het overlij den van koning Foead de ronde deden on gegrond gebleken zijn. De toestand van den koning is evenwel zeer ernstig. In den afgeloopen nacht is een bloed transfusie toegepast, waarvan het resultaat echter nog moet worden afgewacht. GRIEKSCH SCHIP GESTRAND. Hedenmorgen is de binnenkomende Grieksche zeeboot „Kalliopos" tijdens dik ken mist tusschen Hansweert en Hoede- kenskerke gestrand. Bij laag water komt het schip bijna geheel droog. Sleepbooten zijn in de nabijheid, om assistentie te ver- leenen. H. M. de Koningin en de Prinses te Vlaardingen. Gisteravond om vijf minuten voor negen arriveerde H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met gevolg, bestaande uit jonk vrouwe H. D. van Tets, jonkvrouwe M. J. Baronesse van Heemstra en den ad judant van H. M., den kapitein-luitenant ter zee N. A. Rost van Tonningen, aan de Konigin Wilhelminahaven, teneinde zich aan boord te begeven van Hr. Ms. politie- kruiser „Nautilus", die het hooge gezel schap, buiten om, naar de Zuidhollandsche eilanden zou brengen, in verband met het voorgenomen bezoek aan Goeree en Over- flakkee. Aan de valreep werden hunne majestei ten opgewacht door den Commandant van de „Nautilus", den kapitein-luitenant ter zee P. J. M. Cikot en den eersten officier. Toen de vorstinnen aan boord waren werd de etat-majoor voorgesteld, waarna H. M. en H. K. H. door den commandant naar de voor haar bestemde vertrekken werden geleid. De vorstinnen begaven zich daarna naar de brug om de uitbundige toejuichin gen van de samengepakte menigte minzaam buigend in ontvangst te nemen. Hierna werden de trossen losgegooid en stoomde de „Nautilus" statig de nieuwe haven uit, begeleid door Hr. Ms. mijnenleg- ger „Hydra" onder commando van den lui tenant ter zee eerste klasse J. H. van Rink- huyzen. De politie zorgde onder leiding van den commissaris voor de afzetting. De burgemeester was op het terrein aan wezig ter begroeting. Door de afdeeling Vlaardingen van de vereenigmg de Princevlag was aan boord van de „Nautilus" een prachtig bloemstuk bezorgd, terwijl de bemanning de long- room op eenvoudige wijze met bloemen had versierd. Gedurende den nacht nam de „Nautilus" ligplaats in het Haringvliet. Feestdag voor Goeree en Overflakkee. Uit Middalhaimas meldt mesn ons: Voor Goeree en OverfLakkee is het vandaag een feestdag, en overal wapperen de vlaggen van woonhuizen en openbare gebouwen, als welkomstgroet aan de hooge bezoeksters, dis hier vandaag worden ontvangen. Het is thans die eerste maal, dat de Koningin en de Prinses een bezoek aan het eiland bren gen. Slechts eens, in de eerste mobilisatie- jaren, heeft Hare Majesteit het eiland be treden op een korte inspectietocht naar het fort Ooltgensplaat. De bewoners hebben daarvan toen echter niets van te zien ge kregen en de dorpen heeft de Koningin niet bezichtigd, zoodat dit bezoek niet als het eiland geldende kon worden beschouwd. Voor de Prinses is het de eerste maal, dat rij het eiland betreed en vooral de jeug dige inwoners, die nog nooit een lid der koninklijke familie hébben aanschouwd, zagen den dag van heden met spanning e- gemoet. De aankomst Het meerendeéL der bevoliking was in de dorpen gebleven om daar getuige te zijn van de aankomst en de ontvangst der hoo ge bezoeksters, doch niettemin hadden rioh aan de haven nog tal van belangstellenden verzameld, toen tegen negen uur de „Nau tilus" met den koninklijken standaard in den mast voor het havenhoofd van Middel- hamis bijdraaide. Eenige vaartuigen van de rijkspolitie vergezelden het marineschip, en met een barkas werd het hooge gezel schap aan land gébracht, waar de Koningin en de Prinses verwelkomd werden door den Commissaris der Koningin in de Pro- vinvie Zuid-Holland, Jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek, den burgemeester van Middel- harnis, L. J. den Hollander, en den reeds gisteravond op het eiland gearriveerden Kamerheer der Koningin Jhr. mr. M. C. Dadel en den districtscommandant der Rij ksvétd wacht in de vierde divisie, den heer F. H. A. H. Tielens. Naar Middelharnis en Sommelsdijk Nadat Jihr. van Kamebeek den burge meester aan de koningin en de prinses en de overige leden van het gevolg had voor gemeld, werd in de auto's plaats genomen. Er reden drie hofauto's in den stoet, waar van de kap was neergeslagen. In de eerste auto, die de koninklijke standaard voerde, namen de Koningin en de Prinses plaats. In de volgende auto zetten rich de Com missaris der Koningin Jhr. van Kamebeek, de eerste hofdame der Koningin Jvr. D. H. van Tets en de kamerheer van H. M. de Koningin Jhr. M. C. Dedel, terwijl in de derde auto plaats namen de hofdame van Prinses Juliana, baronesse van Heemstra, en de adjudant van de Koningin, kapitein ter zee N. A. Rost van Tonmingen. De drie kilometers, die de haven van het dorp Mid- deJharmis scheidden, werden in snel tempo afgelegd en te ruim half tien naderden de auto's de kom van het dorp, waar men aan zienlijk langzamer begon te rijden. Tusschen de bevlagde huizen en de jui chende bevolking door ging het naar de Nieuwstraat, tot aan het plein voor de la gere school, waar buien schoolkinderen uit Middelharnis en Sommelsdijk stonden op gesteld, en juichend en zwaaiend met him vlaggetjes de hooge bezoeksters verwel komden. De auto's stopten en uit duizend jonge kelen klonk het oude Wilhelmus, waarvoor de Koningin en de Prinses lachend en buigend dankten. Van hier ging het door het dorp naar Sommelsdijk, waar voor het raadhuis de leden van den Raad stonden opgesteld. De heer den Hollander, die evens burgemeester van Sommelsdijk is, stelde de wethouders en" de raadsleden oollectief aan de hooge bezoeksters voor, die de auto niet verlieten. Ontvangst op het raadhuis van Middel harnis. Van hier ging de stoet langs een ande ren weg terug naar Middelharnis, naar het raadhuis, waarvoor bijna de geheele bevol king zich had opgesteld. Voorafgegaan door den burgemeester be klommen de hooge gasten de met loopers belegde trappen van het bordes. In de vestibule van het raadhuis boden mevr. en mej. den Hollander, echtgenoote en dochter van den burgemeester, de Konin gin en de Prinses bloemen aan, waarna het gezelschap zich verzamelde in de fraaie antieke raadszaal, waar wethouders en raadsleden van Middelharnis aanwezig waren. Hier richtte burgemeester den Hollander het woord tot de Koningin en de Prinses, zeggende: „Het is mij een groote eer uwe majesteit en uwe koninklijke hoogheid har telijk welkom te heeten en u dank te be tuigen, mede namens de ingezetenen voor het bezoek, dat thans aan onze gemeente wordt gebracht". De Koningin dankte voor deze vriende lijke woorden, waarna de wethouders en de raadsleden aan de Koningin en de Prin ses werden voorgesteld. De hooge bezoeksters plaatsten hun hand- teekening in het speciaal voor deze gele genheid vervaardigde in leer gebonden ge denkboek, en hiermee was het bezoek aan het raadhuis geëindigd. Langs de dorpen. Onder het gejuich der bevolking ver schenen Koningin en Prinses opnieuw op het bordes en zette de stoet zich in bewe ging, thans in oostelijke richting naar Stad aan het Haringvliet, waar voor het raad huis werd stilgehouden en aan de Konin gin en de Prinses de burgemeester F. Nie- borg persoonlijk en de wethouders en raadsleden collectief werden voorgesteld. Een dochtertje van den burgemeester en dat van een der wethouders boden bloe men aan en de tegenover het raadhuis op gestelde kinderen zongen den bezoeksters het Wilhelmus toe. Op dezelfde wijze verliep het bezoek aan de andere dorpen. In den Bommel stonden de autoriteiten onder leiding van burgemeester W. J. Don kersloot eveneens voor het raadhuis opge steld, en ook hier waren bloemen en het Wilhelmus van de schooljeugd. Aangezien de kom van het dorp Ooltgensplaat te ver buiten de route lag en Hare Majesteit er toch! prijs op had gesteld de vertegenwoor digers dezer gemeente op him eigen ge bied te verwelkomen, werd te Achthuizen, dat tot de gemeente Ooltgensplaat be hoort, gestopt bij de R. K. Pastorie aan de Oudelandsche dijk, waar zes honderd schoolkinderen en de leden van den bij zonder en vrij willigen landstorm in uni form alsmede vertegenwoordigers van de R. K. Landarbeidersorganisatie „St. Deus- dedit" stonden opgesteld, om de Koningin het Wilhelmus toe te zingen. Burgemees ter Donkersloot, die tevens burgemeester van Ooltgensplaat is, stelde de wethou ders, de raadsleden en pastoor M. M. Nolet aan Hare Majesteit en de Prinses voor. Gaarne had de Koningin nog een bezoek gebracht aan Ouddorp, doch deze gemeen te lag te sterk uit de route om bezocht te kunnen worden, temeer daar het bezoek voor de Koningin reeds zeer inspannend was, en niet langer gerekt kon worden dan den thans reeds vastgestelden tijd. Te Oude Tonge werd halt gehouden voor de lagere school, waar burgemeester H. Vooys werd voorgesteld, evenals te Nieuwe Tonge zijn ambtgenoot R. J. Sterk. In beide gemeenten zong de schooljeugd en werden bloemen aangeboden. De wereld in vogelvlucht Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Uit Egypte wordt het overlijden bericht van koning Foead, die sinds de onafhanke lijkheidsverklaring in 1922 koning van Egypte is geweest. Het merkwaardigste hierbij is evenwél, dat bij een latere infor matie aan het koninklijk paleis wend mede gedeeld, dat het den koning iets beter ging! Maar inmiddels waaien de vlaggen halfeok bij verschillende legaties te Oaïro. Later op den dag werd het overlijdensbericht we derom tegengesproken. Omtrent den Italiaanscihien opmairsch in Abessynië wordt bericht, dat die Italianen Dagaimodo, 80 K.M. ten Westen van Sassa Baneh, hebben bezet, hetgeen de verwach ting wékt, dat de val van deze laatst ge noemde stad binnen zeer korten tijd zal plaats hebben. Zoo gaat de eene stad na die andere in Italiaansche handen over en wordt langzaam het net rond Addis Abe ba dicht getrokken. Naar te Rcxme verluidt zou de Negus reeds zijn persoonlijke bezittingen te Dzjiboeti in veiligheid hebben gesteld. Italiaansche vliegtuigen cirkelen boven die Abessijnsdhe hoofdstad en verkennen de ligging der voornaamste gebouwen. Nadert het einde van het Abessijnsahe drama? In Duitschland heeft Hitier een amnestie afgekondigd, waaronder o.m. vallen de geestelijken, die tegen de z.g. Kansel-para graaf gezondigd hebben, d,w.z. die vanaf den kansel critiek hebben uitgeoefend op het nationaal-soGiahsme. Eindelijk acht Hitier dan blijkbaar de tijd gekomen, om niet ai te halsstarrig te blijven ingaan te gen hen, die eerlijk hun meening durven zeggen en critiek uitoefenen op hetgeen onjuist is in het nationaal-eocialistische re giem. Heeft het aantal blanoo-stemmen bij de jongste verkiezingen die als vóór stemmers warden genoteerd hem iets ge leerd? Bezoek aan het ziekenhuis te Dirksland Zoo naderde de stoet Dirksland) waar voor het gemeentehuis wederom de plaat selijke autoriteiten stonden opgesteld, on der leiding van burgemeester D. J. Vis- scher. Nadat deze aan de Koningin was voor gesteld, begaf de stoet zich naar het nieu we fraaie ziekenhuis, dat hier in 1934 dank zij het groote legaat van mej. P. M. van Weel kon worden gesticht en dat een ze gen is voor het eiland. In het groote ge bouw zijn ondergebracht het diaconessen- ziekenhuis „Bethesda" en het chirurgische van Weel-ziekenhuis. Hier stapte het ge zelschap uit en in de vestibule werd H. M. de Koningin en de Prinses verwelkomd door den voorzitter van het ziekenhuis „Bethesda", ds. C. van der Wal, die aan de beide hooge bezoeksters werd voorgesteld, het dagelij ksch bestuur, de geneesheer-di recteur dr. P. Boot en de chirurg J. J. de Laife. Het personeel stond eveneens in de hall opgesteld en bood den gasten eenige ververschingen aan. De uiterst moderne uitrusting van het ziekenhuis wekte de bewondering van de Koningin en de Prin ses, die zich vervolgens naar de zieken zalen begaven en een bezoek brachten aan de 28 patiënten, die hier op het oogenblik verpleegd worden. Met velen hunner on derhielden de Koningin en de Prinses zich eenigen tijd. Ook de beide zuigelingen, die zich op het oogenblik in het ziekenhuis bevinden, werden niet vergeten. Het vertrek uit Stellendam. Onder groote belangstelling en warme toejuichingen begaf het gezelschap rich weer naar de auto's en door Melissant ging het naar Stellendam, dat te ongeveer 1 uur werd bereikt. Bij het begin van de Voor straat stonden de autoriteiten opgesteld onder leiding van burgemeester J. E. Char- bon, die eveneens werd voorgesteld waar na het muziekkorps „Apollo" het Wilhe mus ten gehoore bracht en voor de laatste maal twee meisjes bloemen aangeboden. Na een rit door het dorp werd het ha venhoofd bereikt, waar de Koningin af scheid nam van de burgemeesters der ver schillende gemeenten, die zij bezocht en die zich bij den stoet hadden aangesloten. De „Nautilus" lag reeds eenigen tijd voor de haven te wachten op zijn hooge passagiers en het muziekgezelschap scheep te zich in op een der in de haven liggende vaartuigen om het afscheid met muziek te kunnen opluisteren. Met een barkas begaf het gezelschap zich weer aan boord van de „Nautilus", die het anker lichtte te half twee, om naar Vlaardingen te stoomen, of naar Hoek van Holland, al naar het weer en het getij. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Italianen hebben Dagamodo bezet, 80 K.IVL tea Westen van Sassa Baneh (2de blad). Koning Foead van Egypte overleden? Het bericht wordt tegengesproken. (2de blad en Telegram 1ste blad). Amnestie in Duitschland voor verschil lende delicten (2de blad). BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan Goeree en Over flakkee. (1ste blad). Verschillende contingenteeringsbepalin- gen. (2de blad). LEIDEN. ZILVEREN KLOOSTER-JUBILEA. Eerw. Zuster Nepomucena. Den 28sten April (wegens retraite wordt het jubdlé gevierd op 3 Mei a.s.) hoopt onze oud-stadgenoote, de Eerw. Zuster Nepumiu- öena (in de wereld mej. D. J. E. van der Bijl) in het klooster aan de Hendrikstraat te Breda haar zilveren Professiefeest te vieren. De Jubilarasse is ongeveer 10 jaar in het St. Elisabeth- Ziekenhuis te dezer stede werkzaam geweest, waarna thans ruim 15 jaar steeds in particuliere ziekenverpleging. Velen hebben haar leeren kennen als een blijmoedige en offervaardige verpleegster. Zoo zal het haar zeker dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Donderdag 30 April zal het 25 jaar gele den zijtn, dat onze oud-stadgenoote, de Eer waarde Zuster Rita (mej. Agatha J. Ouwer- kerk), het kleed ontving van de Francisca nessen. van Oirschot (Poenitenten Recollec- trnen). De proeftijd .bracht rij door in het Moederhuis in Oirschot en in Wassenaar, daarna is zij werkzaam geweest in Vught, vervolgens wederom in Wassenaar en ten slotte in Hilversum, waar rij.tot heden nog werkzaam is in het St. Ainina-Gesticht. Het zilveren, feest zal in de Communiteit gevierd worden op 's Heeren Hemelvaart. DE BOLLENVELDEN. Ter aanvulling van voorgaande berich ten meldt de K.N.A.C., dat tengevolge van het voortgezette koudere weer de hyacin- thenvelden nog steeds in vollen bloei staan. De vroege tulpen zijn reeds in bloei ge komen en verwacht mag worden, dat de tulpenbloei nog wel eenige weken zal aan houden. In ieder geval zijn thans de tulpenvelden prachtig op kleur en dit, gevoegd bij den nog steeds rijken bloei van de hyacinthen, doet aanstaanden Zondag een druk bezoek aan de bollenstreek verwachten. De volgende week zullen vele hyacinthen van hun bloemen worden ontdaan. De K.N.A.C. brengt nogmaals in herinnering, dat het zaak is vooral bij het berijden van de binnenwegen tusschen de velden de noodige voorzichtigheid in acht te nemen en steeds het parool in gedachten te hou- i den: „veiligheid voor alles".

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1