Afbraak van oud-Rome. Het eeuwfeest der vestiging van de Paters Minderbroeders te Weert. Een overzicht tijdens de aankomst der Paters aan de St. Martinuskerk, waar door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, een Pontificale H. Mis werd opgedragen Het vliegtuigongeluk bij Senlis kostte den piloot en den radio-telegrafist van het Sabena-toestel op den nachtdienst Parijs-Keulen Brussel het leven. De resten der vernielde machine Voor de verkiezingen in Frankrijk worden op het ministerie van bin- nenlandsche zaken te Parijs telefoon- en telegraafinstallaties aange bracht, teneinde het resultaat op de snelst mogelijke wijze te kunnen vernemen Mussolini hanteert een houweel bij het officieel begin der weg ruiming van oude gebouwen te Rome ter gelegenheid der her denking van het 2689-iarig bestaan der stad Het stoffelijk overschot van de vijf Londensche scholieren, die De motorboot -Jong", bestemd voor een Fransch handelshuis te Cherbro in bij een sneeuwstorm in het Zwarte Woud om het leven kwamen, Britsch West-Afrika, om dienst te doen op de rivieren, is Donderdagmiddag arriveert op Liverpool Street Station in de Engelsche hoofdstad per s.s. -Wigbert" naar de plaats van bestemming vertrokken. - Het inladen te Amsterdam FEUILLETOM. DE GOUDEN BRUG V Roman van Hanno Plessen. (Nadruk verboden). BS) „Voor mij geldt slecht* één ding, Renate: dat alles, wat je doet door jou wordt ge adeld.... Dat is een onomstootelijk dog ma voor me, sinds ik je voor het eerst ont moette en dat zal het ten eeuwige dage blijvenZoo zal ik ook deze pijnlijke kwestie beschouwen.... Ik kan het alles niet zoo mooi uitdrukken Daar voor laat je je daden spreken, Ste fan en daarop komt het ten slotte aan En nu zonder omwegen of misplaatste con sideratieik ben bereid....I" En Stefan Szartossy verteltHij ie een objectieve berichtgever en weet door de wijze, waarop hij een en ander te harer kennis brengt, het leed van de vrouw te verzachten. Toen ik nu met Rudolf Von Berg in Munchen samen was, nam nog iemand deel aan onze reminiscentieseen vroe gere Duitsche strijdmaker, Gabriel Schwar- zer, die thans aan het hoofd staat van een gerenommeerd Recherche- en Informatie bureau. Mijn belangstelling voor den per soon van Sylvester Von berg - opgewekt door zijn betrekkingen tot de bewuste Jo hanna, op wie ik straks nog terugkom gaf mij canleid>^g mijn vriend Schwarzer om een nauwkei .-ijre informatie omtrent Vonberg's levensloop te verzoeken. Wat ik daarin te lezen kreeg, wat niet veel goeds. Ik heb dat belangwekkende docu ment bij me, aoodat je het kunt inzien. Ik zou je echter willen aanraden je daarmee in de stilte van je eigen kamer terug te trekken. De patiënt ordt weer onrustig.... Ik waoht hier op den dokter en de ver pleegster en zal me dan straks bij je voe gen. „Goed", zegt Renate. Zij neemt de getyp te vellen papier, welke Szartossy haar overhandigt verlaat met lioht gebogen hoofd het vertrek. En zoo bewerkt de willekeur van het noodlot, dat de zakelijke mededeelingen van het Recherche- en Informatiebureau Schwarzer te Munchen, oorspronkelijk be stemd voor Johanna, Barones von Geitler- Hattorf, thans worden gelezen door Renate Lien, die langzaam en aandachtig van den inhoud van het rapport kennis neemt.... En Renate vindt, wat Johanna ontzegd is gebleventranen, welke althans voor een deel haar smart verlichten. De smart, die zoo nieuw is en toch zoo oud als de menschheid zelf.... Niet slechts zichzelf helpt Renate met deze tranen, maar ook den man. Zy ma ken ruimte in haar voor medelijden in de ware beteeken is van het woord, voor een volkomen doorgronden van dingen, die, zoolang zij slechts uiterlijk worden be schouwd, onbegrijpelijk blijvenBoven haar zelf en haar leed verheft zich dit meegevoel, daarbij de klem leggend voor haar innigste wensch: „Leven.... en hel pen levenI" Onafgebroken stroomen de tranen haar over de wangen en op het papier in haar schoot.Het strenge, rechte machine schrift wordt gedeeltelijk uitgewischt. Een symbool van het treffende pleidooi van haar hart. Wanhopig klemt zij zich vast aan het on derhoud met Sylvester, waarbij zij hem het geld, dat hij noodig had bijna heeft op gedrongen, daarmee wederom onbe wust en ongewild zijn eerly'k streven verijdelend om alles te bekennen.... Een speling van het noodlot Noch de aankomst noch het vertrek van den dokter uit Innsbruck dringt tot haar door. Volkomen onttrokken aan haar omge ving, geheel in haar eigen gedachten ver diept, gaat de tijd aan haar voorbij. Eerst Szartossy's binnentreden plaatst haar weer midden in de gebeurtenissen van het oogenblik. Met de hem aangebo ren tact vindt hij onmiddellijk de juiste woorden om haar tot de werkelijkheid te rug te brengen: „Het is, zooals ik dachtbehalve ma laria, longontstekingtengevolge van een gevatte koude.Zijn toestand is wel ernstig, maar toch zonder direct levensge vaarDe verpleegster is haar taak reeds begonnen.... De dokter komt mor gen terug „Dank je", zegt Renate en met een smar telijk glimlachje laat zij er op volgen: „Ik wist wel, wat ik deed, toen ik juist jouw hulp inriepNu is alles in goede han denEn nu nog het laatste, Stefan. De informatie van Schwarzer heb ik gelezen; ik zou haar voorloopig graag willen be houden. Wat heb je me verder nog te ver tellen Szartossy neemt uit zijn zak het doosje met Johanna's ring, welke hij Renate over handigt. En daarbij vertelt hy haar in eenvoudige bewoordingen van de fijne draden, welke de liefde tusschen Sylvester Vonberg en Johanna Geitier heeft gespon nenTerwijl hij spreekt, blijft zijn blik onafgebroken gevestigd op den ring, welke tusschen Renate en hem op het glimmende mahoniehouten blad van de tafel ligt.... Alleen als hij gewaagt van de mogelijk heid van een aanstaande verloving van Johanna met Fritz Mollander, richten zijn oogen zich even op de stille vrouw tegen over hemHij ziet een gelaat, waarin de smart scherpe lijnen heeft getrokken en grijze oogen, verduisterd door nameloos leed. Om haar tijd te geven zich te herstellen, spreekt hij door.... aan zijn, in groote trekken geschetst verhaal nog een en an der toevoegend en enkele details wat uit voeriger belichtend.... Als dan eindelijk zijm blik weer de hare ontmoet, ziet hy, hoe haar gelaat langzamerhand weer zijn oude, rustige uitdrukking heeft terugge kregen. Zij staat op en steekt hem de hand toe. „Nogmaals dank, Stefan Szartossy.... Ik hoop, dat je me toestaat voorloopig ook den ring te behouden.nee,, vraagt niet waaromik zou het je op het oogenblik zelf niet kunnen zeggen, want nog is alles zoo verward.... Maar één ding kan ik je verzekeren: het komt alles in orde en het zal worden, zooals het worden moestAch, weet je, ik geloof nu eenmaal aan de verantwoordelijkheid van den mensch als van een wezen, dat gebonden is aan het verleden, het heden en de toekomst. En ik geloof, dat voor elk mensch eens het uur van het ontwaken komt, waarin hij zich, al naar zijn krach ten, bevrijden moet. Moet, om lang zaam uit het gebonden zijn los te ko men...." Daarmee gaan Renate Lien en Stefan Szartossy voor dezen, zoo belangrijken dag in hun leven uiteen In den hierop volgenden nacht is The resa de e enige in de Lantaaarn, die de slaap vindt. Want wat Sylvester Vonberg omvan gen houdt, is verdooving en tijdelijke be wusteloosheid. Aandachtig slaat de ver pleegster aan zijn bed elk zyner bewegin gen gade.... In het aangrenzende vertrek heeft Ste fan Szartossy zich weliswaar op Renate's verzoek te bed begeven, maar hoe zou hij kunnen slapen, terwijl zijn |edaohten geheel by de vrouw zijn, die in de stilte van haar kamer en in de beschermende duisternis van den nacht den zwaar sten strijd van haar leven uitvecht. Den strijd tegen die menschelijke zwak heid, van wie niemand geheel vrij is, die ook de sterkste van geest en ethisch hoog staande, ongeacht zyn innerlijke bescha ving in zich draagt en welker taal, als zij eenmaal aan het woord komt.... wan hoop is. Den strijd tegen wenschen, die onver vulbaar, tegen toezeggingen, welke bedrie- gelijk bleken te zijn. Den strijd tegen ge krenkte trots en geschokt vertrouwen.... Maar de vrouw, die hier met zichzelf afrekent zonder over anderen te oordee- len, is vervuld van zulk een absolute goed heid, welke niets gemeen heeft met de weldadige neigingen van bewust barmhar- tigen, dat er geen plaats is voor afgunst, wrok en jalouzie. En zoo gelukt het haar ten slotte mees ter te worden over zichzelf.... (Wordt vervoladi-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5