Katholieken, ik bezweer II VRIJDAG 24 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? HET BLIJFT KOUD. DE BILT SEINT: Zwake tot matige wind uit Westelijke richtingen. Half tot zwaar bewolkt of be trokken. Aanvankelijk opklarend, later weer eenige kans op regen. Kans op nacht vorst. Weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 770.1 te La Coruna. Laagste barometerst.: 739.0 te Vestmanoer. De depressie in het Westen breidt zich naar het Noorden uit. Op IJsland daalde de barometer in het laatste etmaal 12 m.m. In het Zuid-Westen blijft de luchtdruk stijgen, evenzoo in Centraal Europa, en Scandinavië. De depressie in het Oosten is bezig te verdwijnen. Een secundaire van de Westelijke depressie geeft regen op de Noordzee en in ons land. In Scandinavië en Centraal Europa tot ver in het Zuiden blijft het nog zeer koud. Alle toppen van de middelgebergten melden temperaturen onder het vriespunt, die in de Alpen boven 2500 M. onder 10 gr. Celsius. In het Westen werd het iets warmer; in het Oos ten, in de Baltische Staten ligt een gebied van voorj aars warm te. De neerslag was alleen ver in het Westen van beteeken is. Alle vliegtuigwaarnemingen melden groote atmospherische koude, behalve die van Koenigsbergen. Boven Breslau is het iets minder koud. Het is te verwachten, dat het weer een tijdlang betrokken en guur zal blijven. Op de daaropvolgende opklaring is nog geen warmte te wachten. LUCHTTEMPERATUUR, 8.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 7.42 uur tot Zaterdagmorgen 4.14 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 25 April voorm. 4.56 en nam. 5.21 uur. REISBUREAU LINDEMAN OPENT ZATERDAG 25 APRIL BREESTRAAT 151 TELEFOON 604 ALLES OP REISGEBIED ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Arts examen 1ste gedeelte: J. Pos, O e gat geest- J. R. von Ronnen, Scheveningen: Mej. J. A. Goed, den Haag. Bevorderd: tot arts: J. G. Antvelinck, Rotterdam; J. Collet, Heemstede. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: Amsterdam, 23 April. N.V. Heimans' Fabrieken, Uithoorn; cur. mr. H. C. W. Worst. „GRAF ZEPPELIN" WEER BOVEN ONS LAND. Op de terugreis van Zuid-Amerika. Vanmiddag om kwart voor één werden de inwoners van Bergen op Zoom verrast door de komst van de „Graf Zeppelin", die op de terugreis van Zuid-Amerika ook over ons land vloog. Waarschijnlijk tengevolge van het misti ge weer vloog het luchtschip zeer laag en langzaam, zoodat het langen tijd en bui tengewoon duidelijk was te zien. De „Graf Zeppelin" begaf zich in de richting Roosendaal, Breda, naar de Duit- sche grens. Een en ander trok natuurlijk zeer veel belangstelling. Pater Borromaeus de Greeve waarschuwt voor het Nationaal-Socialisme UITVERKOCHTE STADS- ZAAL IN GEESTDRIFT Honderden en honderden moesten worden afgewezen voor de bijeenkomst, welke de afd. Leiden van de Kath. Staatspartij giste renavond had belegd. De Stadsgehoorzaal was dagen tevoren uitverkocht om Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. te hooren spreken over de N.S.B. Onder de vele geestelijken, die deze avond bijwoonden, was ook de deken der stad, de hoogeerw. heer Homulle. De voorzitter van de afd. Leiden der R.K. Staatspartij, mr. E. Bolsius, sprak het ope ningswoord en herdacht het overlijden van Jhr. Ruys de Beerenbrouck, wiens leven ons ten voorbeeld moge strekken. Daarna verleende mr. Bolsius het woord aan Pater I de Greeve. Pater de Greeve stelde, ter inleiding van zijn rede, het doel van dezen avond voorop: licht te werpen over de verwarde denkbeel den, die onder ons volk worden verspreid en de brallende leuzen van nieuwlichters te onderzoeken en aan de kaak te stellen. Meer dan ooit is vereischt een dringen en jagen naar de rotsvaste eenheid der Staats partij, als eenige kans om het heil van het volk, en in het bizonder ook van het Ka tholieke volk, te dienen. Mag een priester wel op een vergadering als deze optreden? Men zegt ons wel eens: blijft jullie maar in je kerk! Spr. is echter van een ander gevoelen. Als wij toog en kloosterkleed aantrekken, roept spr. uit, houden wij niet op Nederlandsche Staats burgers te zijn. Evenals Paulus zelfbewust verklaarde: „Civis roman us sum, Romeinsch burger ben ik", zoo verklaar ook ik, aldus spr., met re delijke trots: ik ben een vrije burger in het vrije Nederland. Ik wil deelnemen aan de zen strijd, omdat het gaat om het heil van ons eigen dierbaar volk. Bovendien beroept spr. zich op de ency clieken der Pausen, op de uitspraken der Bisschoppen. Pater Borromaeus naar een concentratiekamp Tot een van spr.'s vrienden zeide een N.S.B.'er: „Als wij de baas zijn, dan gaat je vriend Borromaeus het eerste in een con centratiekamp!" In „Volk en Vaderland" is geschreven, dat Pater Borromaeus zijn roeping mis bruikt. Maar ik doe niet anders dan te ver kondigen wat onze Oversten leeren en wil len! roept spr. uit en God geve mjj de kracht met sterke stem door heel Ne derland mijn roeping te vervullen. Men kan op verschillende wijzen aan po litiek doen. Voor velen heeft politiek een slechte klank. Wanneer het gaat om een baantje of een zeteltje, over een spoortje of een trammetje dan heeft men in zijn af zijn afkeuring gelijk. Maar politiek is óók: het heilige dienen, de rechten van den Koning der wereld ver dedigen, en dat is het alleen, wat spr. drijft. Tot nog toe hebben wij de waarde van de Staatspartij uitsluitend positief belicht: als een instelling waarbij gezag, gezin en vorstenhuis veilig zijn. Thans moeten wij de Staatspartij ook ne gatief belichten ter bestrijding van de machten, die de Katholieke eenheid willen verbreken. Pater de Greeve schilderde in donkere kleuren de druk waaronder wij leven: de rampspoed van het geslagen zakenleven, de nog grootere rampspoed van de werk loosheid. Onder de menschen is gekomen een ver langen naar iets anders. Dat is de gevaar lijke zielestemming, waarop de nieuwe po litieke stroomingen speculeeren. De bijna 10 pet. van het totale aantal stemmen, die de N.S.B. bij de crisis-Statenverkiezing be haalde, wordt gevormd voor het grootste deel door hopeloozen en beginselloozen en helaas ook door het afschrapsel van de Rots van Petrus. Wild en hoogmoedig gedaas. De propaganda voor de N.S.B. zal steeds intenser worden gevoerd. De heer Mussert voelt zich reeds dictator, hij heeft geen be hoefte aan menschen met ervaring, maar aan critiekloozen, hij eischt kadaver-ge- hoorzaameid; hij eischt ook gehoorzaamheid van de Katholieken want anders wordt het.... knuppelen Wie zich laat vangen ,zegt spr., door dat wild en hoogmoedig gedaas, loopt gevaar zijn eerenaarn van Christen te verliezen. Ik bezweer allen, die gelooven in God, in Christus, in de zending der Kerk, zich te houden aan wat het Katholiek inzicht en de bisschoppen voorschrijven. Verondersteld, dat het waar was: de heer Mussert rijkskanselier; de werkloosheid en de crisis zouden zijn verdwenen; wel vaart en rijkdom waren in het land terug gekeerd. Maar als wij alle religieuse rech ten zouden inboeten en onder slavernij en knechtschap zouden vallen, begTijpt ge niet, dat dat de grootste ramp voor ons volk zou zyn! Dat zal de grootste ramp zijn, als de vrijheden van school en gezin, van pers en vergadering, van woord en daad opge offerd zullen worden aan de Staats-totali- teit. In ons land zal dat niet zoo'n vaart loo- pen zegt men. Maar, dat hebben de Ka tholieke Duitschers, vóór de Nazi's aan het bewind kwamen, óók gezegd. En dezelfde beginselen moeten leiden tot dezelfde ge volgtrekkingen. De beginselen van de N.S.B. zijn dezelfde als die in Duitschland: De Staat zal ook hier alles bepalen. De Staat beperkt het eigen domsrecht, de Staat toetst de waarde van gewetensbezwaren, de Staat beoordeelt of „geen misbruik" wordt gemaakt van dè bi- zondere school, de Staat geeft of ontneemt vrijheid van godsdienst, de Staat is „de ver werkelijkte zedeleer zelf". Wat goed" is voor de Staat is zedelijk goed, wat slechts is voor de Staat is zedelijk slecht. Daarom schendt men in Duitschland het huwelijksrecht; daarom is het hier in Nederland geoorloofd brieven te openenDe Staat staat bóven het recht. Zijn wil is wet neen, zijn wil is recht. Maar wij aldus besloot pater Borro maeus deze korte revue van de nationaal- socialistische leerstellingen wij bedan ken om te leven onder een oncontroleerbare macht. Wij bedanken voor het Führer-prin- cipe, zelfs al kwam er in plaats van den heer Mussert, een bekwaam staatsman aan het hoofd. Volgens de N.S.B. moeten godsdienst en gewetensvrijheid wijken voor de nationale eenheid. Maar wij zullen het de heeren van de N.S.B. niet laten uitmaken, wanneer of onze godsdienstige beginselen een bedrei ging vormen voor de eenheid. Katholieken in Nederland, „let op uw saeck"! Hier géén Duitschland! „Het Antipapisme tiert welig in den tuin van de N.S.B.", schreef de „St. Jans-klok- ken" en spr. noemt een reeks namen op van Nat, Socialistische dominée's, die als de vurigste antipapisten van Nederland be kend staan. Wie vond in „Volk en Vaderland" ooit een afkeuring van hetgeen onze geloofsge- nooten in Duitschland is overkomen? Nooit! Priesters worden daar in concentratie kampen gesloten. Hier durft de N.S.B. vra gen, of Mgr. Poels noê wel Christelijk is, omdat hij de theorie over „bloed en bo den" onwetenschappelijk noemde! Men moet eens naar Limburg gaan om te zien, wait Mgr. Poels heeft opgericht in zijn prachtige levensperiode. Mussert moet de eerste steen nog leggen. Het kan nog slechter! Men zegt wel eens moedeloos: „laat ko men wat wil; het kan toch niet slechter worden". Kan 't niet slechter worden? Kijk dan eens over de grens: een gezag zonder wet, een vonnis zonder rechtsspraak. De Kerk mag zelfs de schandelijkste aantij gingen niet veroordeelen, omdat Zij dan aan „politiek" doet. Met dat al is de N.S.B. toch niet ver boden? merkt men op. Meent ge dat wer kelijk? Heeft het Vastenmandement van de Bisschappen geen enkele bedoeling gehad. Als de Bisschoppen verklaren: „Wie ondanks dit Ons waarschuwend woord meen en hun eigen inzichten te moe ten doordrijven, mogen weten, dat zij een zware verantwoordelijkheid op zich laden en dat zij zich tegenover God en hun gewe ten hebben te verantwoorden voor hun kortzichtige roekeloosheid" als de Bis schoppen dit verklaren, wil dat dam zeggen: Katholieken, ga je gang maar? Wij zijn het parlementarisme beu! roept men. Dat „verfoeide" stelsel echter is ons vaderland tot heil geweest. De regeering handhaaft het gezag op krachtige wijze. Het eenige punt, waarin zij niet krachtig optreedt, dat is tegen de N.S.B. Een schandelijke verwatenheid noemde spr. het, de Christelijke partijen verant woordelijk te stellen voor de crisis. Dan kan iedere huisvader, die werkloos wordt, dan kan iedere zakenman, die failliet gaat, verantwoordelijk gesteld worden, want ons land is de dupe van de ellende in geheel de wereld. Laten wij, Katholieken, toch nooit ver geten: de eenheid is onze macht. Er zijn zoovele bewijzen van een krachtig inner lijk leven bij ons Katholieke volk: de Stille Omgang van 40.000 biddende mannen in de nacht, het Retraitewerk, het Congrega tieleven, de Katholieke pers, het Vereeni- gingsleven.Maar wat kan dat spoedig veranderen, als de politieke macht ons ont breekt. Zie maar naar Duitschland met zijn grootsche Katholiekendagen, met zijn jeugdorganisaties van eens en van thans. Het kan ook in Nederland zoo spoedig veranderen als de macht ons ontglipt. En daarom bezweer ik u de Staatspartij te steu nen, kleine geschillen en persoonlijke ver langens over het hoofd ziende. Laten wij onze godsdienstvrijheid toevertrouwen aan de Staatspartij, die altijd op de bres zal staan om ons volk te leiden volgens Gods ordonnantiën. Laat bij de volgende verkiezingen de stem van het Katholieke volk uit de stem bus komen als een belijdenis, als een bede en als een gelukwensch: Geloofd zij Jezus Christus. De rede van Pater Borromaeus werd her haaldelijk door geestdriftig applaus onder broken. Aan het einde weerklonk een stor mend gejuich. De voorzitter dankte den grooten rede naar voor zijn enthouüast betoog en wekte eenieder op de Staatspartij te steunen en lid te worden van de afdeeling. De bijeenkomst werd daarna gesloten met den Christelijken groet. NOODKREET VAN KATHOLIEKE JONGENS Den edelen schenker, die zijn gave voor ons jongenswerk wilde geven zonder zijn naam bekend te maken, wordt hartelijk dank gebracht! Ik kan hem verzekeren, dat aan zijn ver zoek zal worden voldaan. L. BEUNE, Pr., Voorzitter Distr. K.J.C. Giro 69230. MARIACONGREGATIE (AFD. JONGENS) UAAGWEG De leden der Maria-Congregatie (afdee ling jongens), die deel willen nemen aan den socialen Zondag op 24 Mei, en die niet behooren tot K.J.C. St. Jozef-Gezellen, K.J.M.V., worden verzocht, Zondag (26 April) om half één, tot oefening in de Ge zangen, in onze Kerk, aanwezig te zyn. De Direct. P. F. W. TEN BRINK, AGENDA DISTRICTS-LEERLINGEN-COMMISSIE VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Uitreiking diploma's aan handzetters en drukkers. Vanwege de districts-leerlingen-commis- sie voor Leiden en Omstreken in het typo grafisch bedrijf is gisteravond in de foyer van „Den Burcht" een bijeenkomst be legd, waarin met eenige plechtigheid de uitreiking plaats vond van de diploma's aan de gecontracteerde handzetters- en drukkers-leerlingen die aan het einde van hun leertijd zijn gekomen en met goed ge volg het examen hebben afgelegd. De bij eenkomst stond, bij ontstentenis van den voorzitter den heer S. J. v. Looy, onder leiding van den heer K. J. Kok, controleur van de centrale leerlingen-commissie, die een kort openingswoord sprak om daarna dadelijk aan de heeren Koenen en Mulder te verzoeken de diploma's uit te reiken. Bijzonderheden over den cursus. Bij deze uitreiking bleek, dat geslaagd zijn als handzetter de heeren A. J. Blans- jaar, J. J. Dijkman, A. Eradus, W. Fasel, J. A. M. v. d. Gaag, J. P. J. Huisman, J. N. Kouwenberg, N. Oosthoek, S. Overes, B. Pont, F. Regeer, A. Sneeuw, G. Verlind, P. Verlooy en L. A. F. A. de Winter, als drukker de heeren F. Leget, B. Ouwerkerk en J. A. van Polanen, als zetter-drukker de heer Th. v. Dijk. Niet geslaagd zijn drie handzetters en vijf drukkers, waarvan vier leerlingen voor de tweede maal. In de examen- commissie hadden zitting voor de handzetters de heeren A. L. Koe nen, C. Haasbeek, D. J. Looman en A. G. de Mooij; voor de drukkers de heeren S. G. van Looy, P. J. Mulder Jr., J. C. Pille- kers en P. M. M. Pont. De heer A. W. van Steenbergen was als secretaris met de al- gemeene leiding der examens belast Toespraken. De heer Kok wenschte de geslaagden geluk. Het behalen van het diploma betee- kent helaas niet, dat men nu werk heeft en werk houdt. De jeugd bezit echter op timisme genoeg om de rijzende moeilijk heden het hoofd te bieden. En in elk geval i staat de weg naar het bedrijf thans voor i de geslaagden open. Laten zij echter de studie vooral bijhouden. Spr. bracht ook hartelijk dank aan de leermeesters en aan de leeraren van de vakcursus. De heer van Doorn feliciteerde namens de leeraren van de vakcursus. De vakcursus in het district Leiden heeft in den lande een goeden naam. De gediplomeerden moe ten er thans aan medewerken, dat die goede naam behouden blijft. Blijf, aldus spr. belang stellen in alles wat er op het gebied der typografie verschijnt. Blijf trouw aan de organisatie en wordt daar van een werkend en strijdend lid. De heer Wittenaar sprak namens de afd. Leiden van de A.N.T.B. en sprak de hoop uit, dat de werkgevers de jongelui nu ook verder gelegenheid zullen geven om zich in hun vak te bekwamen. Spr. dankte de leeraren van de vakcursus, die onder zeer moeilijke omstandigheden werkten, voor hun toewijding. De heer van Wijngaarden, een der leera ren van de vakcursus, besprak de moeilijk heden die de Nijverheids Onderwijswet veroorzaakt en sprak zijn hoop uit op ver betering daarvan. Na een pauze waarin de ouders en voog den zich met het onderwijzend personeel der ambachtschool over hun jongens kon den onderhouden, hield de heer Kok een causerie over toestanden in de drukkerij in vroeger eeuwen. Aan de hand van het boek van dr. Gabbe over de Plantyrische werkstede, welk boek handelt over de be roemde middeleeuwsche drukkerij van Plantijn te Antwerpen, vertelde spr. tal van interessante bijzonderheden over de ook toen reeds nauwkeurige regelingen en voorschriften in het drukkersbedrijf. Na mens de Centrale Leerlingencommissie sprak hij tenslotte alvorens de bijeenkomst te sluiten, opnieuw woorden van geluk wensch tot de jongens. Laten zij alles in het werk stellen om mede te werken aan de omhoogbrenging van het bedrijf. De drukker heeft een stiel vol wonderlijk vertoon Hij maakt zijn vellen zwart en maakt ze daardoor schoon. LEIDEN. Woensdag, R.K. Bond van Handels-, Kan toor, en winkelbedienden, Huize „Maria", Pieterskerkkoorsteeg, 8.15 uur. Donderdag, R. K. Dioc. Vrouwenbond, foyer van Den Burcht, 8 uur. Donderdag: Rede pater Borromaeus de Greeve, getiteld: „Rotsvaste een heid". Stadsgehoorzaal, 8.30 uur. Vrijdag, Handelsreizigersvereen. „St. Chris- toffel", ledenvergadering, „Harmo nie" te 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 April a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35, tel. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. .274. JOHAN HEESTERS NAAR HOLLYWOOD. Onze reeds beroemd geworden jonge landgenoot, de tenor Johan Heesters heeft, door zijn eclatant succes in de Opera te Weenen, de aandacht getrokken van film regisseurs. Na aldaar de hoofdrol te heb ben vervuld in de film „De kandelaren van den Keizer" werd hij geëngageerd door de U.F.A. te Berlijn. Wat bij deze stijgende carrière door velen werd vermoed is thans werkelijkheid geworden Heesters is nu aangezocht door <te Metro Goldwyh Mayer te Hollywood en heeft een voorloopige overeenkomst voor 5 jaren geteekend. Voor waar een onderscheiding voor den jongen Hollandschen kunstenaar. UNIVERSITEITS-PRENTENKABINET. Aanwinsten 193636. Van 25 April af stelt het Leidsche Pren- ten kabinet ten toon een keuze uit hetgeen gedurende de laatste 15 maanden verkre gen is door schenking en aankoop. Op het gebied der oude kunst trekken o.a. de aan dacht een tweetal fraaie met de pen getee- kende landschappen van Guercino, een tee- kening van Tobias Verhaecht; een album met 65 teekeningen van Leonaert Bramer, voorstellende ambachten en tafereelen uit het straatleven der 17e eeuw; een prent van Aegidius Sadeler naar de „Madonna met de vele Dieren" van Dürer, alsmede eenige mooie-exemplaren van gegraveerde portretten door Jonas Suyderhoef en wat historieprenten. De afdeeling moderne kunst blijkt ver rijkt met een aantal bijzonder vlotte tee keningen en aquarel-schetsen van wijlen Isaac Israëls, met prenten, proefdrukken en houtblokken van wijlen Prof. J. J. Aarts en met een serie bijzonder fraaie afdrukken van etsen van James Ensor. Ook zijn ver kregen een tweetal vroege teekeningen van Bakker Korff twee etsen van Jozef Is raëls, twee Vein Jongkind en een viertal etsen van Matthys Maris. De tentoonstelling, die op werkdagen van half twee tot half vijf gratis toegankelijk is, blijft geopend tot 1 Juli. Directe Belastingen enz. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is ingetrokken de verplaatsing van den ontvanger der directe belastingen, enz. A. D. van Doorn van het le kantoor der di recte belastingen hier ter stede naar het kantoor der accijnzen te Rotterdam. „Reuvens". De openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" hield gisteren een buitengewone ledenvergadering ter verkiezing van twee nieuwe bestuursleden. Een en ander we gens bedianken van den heer ir. F. C. Rau- wenhoff, die de gemeente heeft verlaten en wegens bedai.ken van dr. I. M. van der Vlerk, die door drukke werkzaamheden de functie van penningmeester niet langer kon blijven waarnemen. In hun plaats werden bij enkele candi- daatstelling gekozen verklaard mej. dr. J. H. Lessen en de heer B. W. de Waal. Aan de beide aftredende heeren werden woorden van dank gebracht voor het werk, dat zij voor Reuvens hebben verricht. In de gehouden bestuursvergadering wer den tenslotte de functies verdeeld. Mej. dr. J. H. van Lessen zal het secretariaat waar nemen, de heer B. W. de Waal het pen ningmeesterschap. In de centrale ontspanningszaal van het Gesticht Endegeest gaven de mannelyke en vrouwelijke patiënten en de Zusters Gymnastiek-Ver. O.D.I. resp. onder leiding van Br. W. Hoebert, Zr. A. W. Smit en mej. M. de Wekker, een gymnastiek-uitvoe- ring voor de patiënten der Gestichten. Zaal en balcon waren dicht bezet met belang stellenden w.o. de geneesheer-directeur dr. F. J. Stuurman en mevrouw Stuurman en eenige geneesheeren der gestichten. Bij den aanvang sprak mej. M. de Wek ker het welkom tot alle aanwezigen, spe ciaal tot den geneesheer-directeur dr. Stuurman voor de sympathie, welke hij steeds toont voor de gymnastiek. Een flinke groep Zusters trad toen voor 't voetlicht met Voor-oefeningen, die hiermede al di rect 'n zoo krachtig figuur maakten, dat de verwachtingen voor het overige der mede spelenden gespannen werden. Bij het klassikaal brugturnen der mannen bleken goede krachten aanwezig te zijn. De Zusters hebben eveneens goed gewerkt. Bijzonder slaagden de Danse Mazurka ge geven door de Zusters der Gym.-Ver. Na de pauze kregen wij nog een tweetal dansen te :öen, o.m. „Rosen aus dem Sü- den" van Joh. Strauss. Een woord van hul de aan mej. M. de Wekker, Zr. A. W. Smit en Br. W. Hoébert, die een en ander op zoo danig peil hebben weten te brengen. Een en ander werd zeer op prijs gesteld, ge zien het voortdurend applaus. Piano-begeleiding was in goede handen van mej. Heysterborg. Een strijkorkest onder leiding van den heer N. Verhoeven, verhoogde een en an der. Mej. de Wekker gaf nog eenige dan sen ten beste.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2