DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang VRIJDAG 24 APRIL 1936 No. 8402 S)e £eid&eli£(Sowfca/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Vroolljke en sombere menschen In de socialistische dagbladen van gister avond wijdt A. B. K. een beschouwing aan Jhr. Ruys de Beerenbrouck z.g. Hij merkt daarin op: „Van de vele stukken, die over Ruys de Beerenbrouck verschenen zijn, en die zonder uitzondering geen opge schroefde doodenvereering waren, maar echte genegenheid verrieden, heeft mij het meest getroffen dat van den pastoor uit het dorpje, waar zijn buitenverblijf stond en waar hij ook begraven is. Dat stuk liet hem zien in de dorpskerk en tusschen de dorps- menschen, waar zijn twee voornaamste eigenschappen het best vielen waar te nemen: vroomheid en eenvoud. Treffend liet de pastoor dat uit kleine trekjes spreken. Maar treffender nog liet deze schrijver uitkomen, dat die eenvoud weer uit de vroomheid voort kwam. Want Ruys was wel zeer los van het aardsche". Na deze waardeerende woorden kan er wel een betere getuigenis van een christen worden gegeven, dan dat hij zeer „los van het aardsche" is? gaat de schrij-j ver verder, en zegt, dat voor hem het merk waardige was, dat „uit die albeheerschen- de vroomheid niet alleen zulk een sober heid voortkwam, maar ook een door alles heendringende vroolijkheid". Tegenover die vroolijkheid, zoo gaat A. B. K. dan voort, yan iemand als Ruys staat echter een „donkere herfststemming" van andere katholieken als b.v. Brüning. Hij schrijft n.L verder ojn.: Denk'eens naast hem die andere ka tholieke staatsmansfiguur, welke ook door vroomheid en losheid van het aardsche gekarakteriseerd wordt: Brü ning. Kan men zich voorstellen, dat deze ooit van harte gelachen heeft? En het merkwaardige is, dat ook die donkere hefststemmigheid zuiver Roomsch is. Die zonnige kant heeft me altijd doen denken,.dat er geen gelukkiger leven kon zijn, dan het Roomsche. Die andere heeft me altijd bang gemaakt, als een kind in het duister. En men schen van de beide soorten heb ik on ophoudelijk ontmoet. Beteekent dit tenslotte, dat niet de leer de mensch vormt, maar dat de menschen haar beleven naar de inge boren aanleg van hun natuur? Op deze laatste vraag willen wij wel trachten den schrijver te antwoorden. Inderdaad de „leer", de bovennatuur lijke leer of de bovennatuur doodt de natuur niet! De Katholieke leer zal over het algemeen een mensch, die „naar den ingeboren aanleg" alles zwaar tilt en dinker ziet, niet tot een „vroo- Ujke Frans" maken over het algemeen zal dat niet gebeuren. Maar de boven natuur veredelt de natuur, behoedt haar voor uitersten, voor excessen, haar leidend in het licht der verheven beginse len, in het licht der eeuwigheid. De Katholieke leer zal den van aanleg vroolijken mensch afhouden van die uit gelatenheid, waarmede anderen zich aan het aardsche overgeven, De Katholieke leer zal den van aanleg donker-gestemden mensch terughouden van die zwaarmoedig heid, waarmede anderen, die geen hoop en geen vertrouwen hebben, het leven door gaan en het leven torsen als een looden last. De menschen beleven de leer naar de in geboren aanleg van hun natuur. Dat is waar. Maar ook is waar, dat de leer de menschen vormt. Daar is tusschen deze twee feiten geen tegenspraak zooals A. B. K. volkomen ten onrechte schijnt te willen constatee- ren. De wereld in vogelvlucht Hedenochtend heeft de Nederlandsche ambulance de Abessijnsche hoofdstad Ad dis Abeba verlaten en zich langs de eenige Abessijnsche spoorlijn naar Dzjiboeti in Fransch Somaliland begeven, waar' een Nederlandsch vrachtschip gereed ligt, om de leden van de ambulance mee te nemen naar het vaderland. Het overhaaste ver trek, terwijl er nog zooveel te doen is, is niets naar den zin van dr. Winckel, maar er zit niets anders op. Van het oorlogsterrein worden aan weerskanten successen geboekt, welke wij echter met het noodig scepticisme aan vaarden. Zoo zouden de Abessijnen aan het Zuidelijke front wederom een groote slag hebben gewonnen en den Italianen een verlies van duizenden dooden hebben bezorgd. De Italianen moesten terugtrek ken, doch ontvingen versterking en sloegen op hun beurt de troepen van Ras Nassi- boe weer op de vlucht. Er zal wel iets van aan zijn. Merkwaardiger is echter het bericht, dat de Abessijnen verspreiden omtrent de Gal- la-stammen, die zich in de buurt van Des- sië aan de Italianen hadden onderworpen en thans weer naar de Abessijnen zouden zijn ovërgeloopen. Zij zouden nU de Ita- liaansche troepen in den rug aanvallen. Soortgelijke berichten zijn wel meer ver spreid, en een enkele maal zal het wel eens voorgekomen zijn, dat een kleine bende achter de linies verraad pleegde, maar veel heeft dit nooit om het lijf ge had. Intusschen herinnert dit bericht nog eens aan de waarheid, dat het behouden van veroverd gebied een minstens even moeilijk werk is als het veroveren. In het H. Land dat wij ons zoo gaar ne voorstellen als een land van vrede, waar de pelgrims ongestoord de H. Plaatsen kunnen bezoeken, maar dat in werkelijkheid een land is van twist en gekrakeel zijn de gemoederen nog steeds in heftige op winding. De Arabieren gaan te keer tegen de Joden en het is te Jaffa en elders (te Hebron b.v.) een geregelde oorlogstoestand Jaffa is reeds geheel door de Joden ont ruimd, daar de Arabieren hun huizen in brand steken. De ondergrond van deze animositeit van de Arabieren tegen de Joden, is de toene mende imigratie van de Joden, die hoe langer hoe meer de Arabieren verdringen. Ook een vredelievende verovering gaat niet altijd zonder bloedvergieten! Onrustig Spanje ONLUSTEN IN VERSCHILLENDE STEDEN Een 10-jarige jongeman heeft te Alme- ria, een aantal revolverschoten gelost op een troep communisten, waarvan er twee gewond werden. Bij zijn arrestatie ver klaarde de dader het te betreuren, dat hij niet meer patronen bij zich had gehad. De eerste schoten deden onder het publiek een paniek ontstaan. Verscheidene perso nen werden onder den voet geloopen en liepen kwetsuren op. Naar aanleiding van het gebeurde werd direct een betooging georganiseerd. Een lid van de stormtroepen, die enkele der betoogers wilde arresteeren, werd gedood. De politie heeft tal van aanhangers der rechtsche partijen gearresteerd. De civiele gouverneur heeft uiterst strenge maatre gelen genomen om nieuwe incidenten te vermijden, want er heerscht buitengewoon groote nervositeit. Naar uit Sevilla wordt gemeld, hebben ook te Lebrisa ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Verscheidene groepen extre misten hebben getracht de kerk van San Francisco in brand te steken. Zij veroor zaakten brand in verscheidene particu liere woningen, o.a. in die van den plaat selijken voorzitter van de Katholieke Volksactie, waarna zij een inval deden in het bureau van deze partij, het meubilair kort en klein sloegen en vervolgens in brand staken. Een luitenant van de Civiele Garde werd met stokslagen gedood. Twee transportauto's met Civiele Garden zijn naar de plaats van het gebeurde gezonden. Uit Zamora werd bericht, dat in verband met het ontploffen -van een bom in het Volkshuis van Requipo, aldaar zes perso nen zijn gearresteerd, o.a. de pastoor en de ex-burgemeester. Vier inbrekers in het be lastingkantoor te Haarlem betrapt De Haarleonsche politie is er in den af- geloopen nacht in samenwerking met de centrale recherche uit Amsterdam in ge slaagd de hand te leggen op vier beruch te individuen, juist toen deze bezig waren de kluis te forceeren van het rijksbelasting kantoor te Haarlem. Het was ter kennis gekomen van dé centrale-recherche te Amsterdam, dat vier personen, die reeds geniimen tijd door de de politie gevolgd werden, het plan hadden opgevat, in den af geloopen nacht hun slag te slaan in een belastingkantoor te Haar lem. Hiervan werd mededeeling gedaan aan de politie te Haarlem, die gisteravond de beide belastingkantoren aldaar dat van den rijksontvanger en dat van den ge meente-ontvanger liet bewaken. Daar het de centrale-recherche in de hoofdstad gisteravond inderdaad bleek, dat de vier verdachte personen zich naar Haarlem begaven, begaven ook de inspec teur Rocher en eenige rechercheurs zich daarheen. Te ruim elf uur bemerkte de Haarlem- sche recherche van politie, die belast was met de bewaking van het kantoor van den rijksontvanger aan het Klein Heiligland na bij d- Gasthuisvest, dat vier mannen bin nendrongen in de leegstaande garage naast het belastingkantoor en dat zij door dit pand aan de achterzijde het belastingkan toor binnengingen. Hij maakte onmiddellijk alarm en spoe dig had de hoofdinspecteur van politie te Haarlem, bijgestaan door een inspecteur en eenige rechercheurs van de Haarlem- sche politie, door een inspecteur uit Am sterdam en een Amsterdamschie recher cheur, het belastingkantoor omsingeld. De politie was in het bezit van de sleutels van alle deuren, welke toegang gaven tot het kantoor en van verschillende kanten te gelijk drong de politie daarop het kantoor binnen. Toen de politie het kantoor binnenkwam, waren de inbrekers juist bezig met hun po gingen een der beide kluizen, welke in het kantoor staan, te forceeren. Met steek vlammen was reeds een groot gat In de kluis gebrand. Met een tweede gat was men juist bezig. Een der mannen bedien de het zuurstofapparaat, de drie anderen stonden te kijken, wachtende op het oogen- blik, dat de buit bereikbaar zou zijn. Onder bereiging van de politie-revolvers gaven de inbrekers zich onmiddellijk over. Het bleken te zijn, vier beruchte indi- diduen, n.l. de 49-jarige G. de J., die de leiding van de expeditie schijnt te hebben gehad, de 35-jarige J. v. D., de 39-jarige D. C. en de 34-jarige G. P. D. van P., al len uit Amsterdam. Zij werden onmiddel lijk naar het hoofdbureau van politie te Haarlem overgebracht, waar zij voorloopig zijn ingesloten. Eenige agenten van de hon denbrigade, die tevens bij de politie aan wezig waren, behoefden geen dienst te doen. In de kluis, welke de inbrekers getracht hebben te openen, bevond zich een be drag van ongeveer 25.000. Het is gebleken, dat de vier mannen per auto van een particuliere auto-onderne ming in de hoofdstad naar Haarlem waren gekomen, waar zij van de zijde van de Gasthuisvest het Klein Heiligland zijn ge naderd. De politie heeft den geheelen nacht getracht de auto op te sporen en zij ont dekte deze, toen de wagen tegen vier uur in den ochtend in de omgeving van het Klein Heiligland verscheen. De auto werd aangehouden en de chauffeur werd voor loopig in arrest gesteld. Het staat echter nog niet vast, of hij wist, welk doel de passagiers, die hij naar Haarlem had ge bracht en die hij later kwam halen, met htm bezoek aan Haarlem hadden. Dit wordt thans door de politie onderzocht. In ieder geval blijkt hieruit, dat de vier ir brekers er op gerekend hadden gerui- men tijd in het belastingkantoor van den rijksontvanger werkzaam te zijn. Nadere bijzonderheden- Wij vernemen nader: De Amsterdam- sche politie schaduwde reeds eenig maan den „de zware jongens". Het was daardoor opgevallen, dat zij speciaal belangstelling aan den dag legden voor rijks- en gemeen tegebouwen. Toen het viertal jl. Maandag in Amsterdam .op de tram naar Haarlem stapte, werd direct de Haarlemsche politie gewaarschuwd, die onmiddellijk uitgebrei de maatregelen nam om de vier mannen na te gaan. Weldra bleek, dat zij veel in teresse toonden voor het belastingkantoor aan het Klein Heiligland en voor een leeg staande garage aan de Gasthuisvest, welke aan de achterzijde grenst aan het belasting kantoor. De veronderstelling was dus ge wettigd, dat de hoeren het voorzien had den op de kluis van de belasting-admini stratie, die vooral aan het einde van deze maand goed gevuld is, in verband met het afloop en van den drie-maandelijkschen termijn voor de wegenbelasting. Een paar dagen geleden werd het viertal 's avonds om elf uur weer op de Gasthuis vest gezien door rechercheurs, die zich in de omgeving verdekt hadden opgesteld. De heeren leunden toen quasi onverschillig tegen de garage-deur,» maar de nauwlet tend toeziende rechercheuds zagen, dat een hunner bezig was, verschillende sleu tels te probeeren. De hoofdinspecteur der directe belastingen werd nu door de po litie op de hoogte gesteld met de dingen, die waarschijnlijk spoedig zouden komen. Uit voorzorg werd een belangrijk bedrag uit de kluis gehaald en tijdelijk elders ge borgen. Gisteravond laat verscheen het viertal met een auto op de Gasthuisvest. Onbe wust van de omstandigheid, dat zij door rechercheuds werden gadegeslagen, laadden de mannen een koffer en een groot pak uit de auto en gingen met een valschen sleutel de garage binnen. Zij klommen aan de achterzijde over een muurtje en open den, eveneens met een valschen sleutel, een deur van het belastingkantoor. De po litie liet de inbrekers rustig aan het werk gaan. De mannen plaatsten een tafel met de pooten tegen de kluisdeur en legden daarover heen een dekzeil, dat zij hadden meegenomen. In het hierdoor gevormde „kamertje" werden de snijbranders ge ïnstalleerd. Door de goede afsluiting met het dekzeil was van buiten af geen licht schijnsel te zien en ook werd het geluid van de branders sterk gedempt. Nadat het rechterslot van de kluisdeur uitgebrand was en de dekplaat van het linkerslot was verwijderd achtte de politie den tijd ge komen, in te grijpen. Onder leiding van den hoofd-inspecteur der recherche, den heer M. Wout, gingen eenige recherchelrs met politie-honden naar binnen en door hun plotseling ver schijnen waren de inbrekers zoo van streek, dat zij zonder eenigen tegenstand gearresteerd konden worden. Aanvankelijk ontdekte men slechts drie mannen. De Amsterdamsche inspecteur van politie, de heer Rocher, die ook aan wezig was, vroeg daarom: „Waar is Piet". Hierop ging het dekzeil een eindje omhoog en verscheen het hoofd van Piet van onder den tafel. „Hier ben ik", was het ant woord. Zonder eenig verzet werd het viertal naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Een groote collectie inbrekerswerk tuigen, waaronder ook het splinternieuwe snij-apparaat, alsmde eenige koevoeten, welke blijkbaar waren klaar gezet om eenige eventueele nachtwakers neer te slaan werden in beslag genomen. Om vier uur 's nachts is nog op de Gast huisvest aangehouden de 23-jarige chauf feur B., in dienst van een Amsterd amsche garagehouder, die op dat uur besteld was om de heeren af te halen. Zijn auto werd in beslag genomen en hij werd in bewaring gesteld. De man schijnt niet geweten te hebben, dat zijn passagiers inbrekers wa ren en hij meende te doen te hebben, met vier ingenieurs, die 's nachts in een garage eenige werkzaamheden aan een auto moes ten verrichten. Hedenmorgen vroeg de man, die met den snijbrander onder het dekzeil had ge werkt, om een dokter, daar hij zich onwel gevoelde. De geneesheer constateerde, dat dit een gevolg was van het inademen van gassen, welke bij het branden waren ont staan. Zijn toestand was echter zonder gevaar. ZONDAG A.S. NOG BOLLENZONDAG. De A. N. W. B. meldt: A.s. Zondag zal men nog van de prach tige kleuren der bollenvelden kunnen ge nieten. Hyacinthen en vroege tlpen staan in vol len bloei, ook zijn nog enkele narcissenvel- den te aanschouwen. DE OPSPORING VAN BARON VON STOHER HEEFT 20.000 POND GEKOST. LONDEN, 24 Aprü (A.N.P.) De „Dai ly Telegraph" meldt uit Cairo, dat 50 toe stellen van de Royal Air Force drie dagen lang hebben deelgenomen aan de opspo ring van den Duitschen gezant te Cairo, baron van Stoher, die gedurende vijf da gen vermist werd. Ook hebben vele man schappen van het automobielcorps gepa trouilleerd. De kosten van het onderzoek bedragen naar schatting 20.000 pond. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Nederlandsche Ambulance heeft he denmorgen Addis Abeba verlaten (2de blad). De Abessijnen melden nieuwe successen (2de blad). Engelsche en Fransche vragen aan Duitse hl and inzake het Duitsche vreds- plan (2de blad). De onrust in het H. Land (2de blad). Onlusten in Spanje (1ste blad). BINNENLAND. De R. K. Verkenners van hun reis naar Rome teruggekeerd. (2de blad). Mislukte inbraak in het kantoor van den rijksontvanger te Haarlem. Vier beruch te individuen ingerekend. (1ste blad). Onderwijzeres te Tilburg op trottoir dood gereden door auto. (Gem. Ber. 4de blad). Verscheidene branden. (Gem. Ber. 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De inschrijvingen voor de Voor-Kaag ter opening van het zeilseizoen. (3de blad). Iedereen naar Vroom en Dreesmann. Zie pagina 8. Adv. VOORSCHOTEN. DE NIEUWE BURGEMEESTER. De heer M. F. Berkhout. Zooals gisteren reeds in een groot gedeel te onzer oplage gemeld, is met ingang van 15 Mei a.s. benoemd tot Burgemeester der Gemeente Voorschoten, de heer M. F. Berkhout, thans secretaris der Gemeente Uithoorn. De heer Berkhout is geboren te Zeven huizen op 28 Maart 1901: De nieuwe bur gemeester behoort tot de Geref. Kerk en tot de Anti-Rev. Party. Sedert Juli 1925 was hij secretaris te Uithoorn en daarvoor werkzaam ter secretarie te Boskoop. Uit hoorn verliest in hem een uiterst bekwaam en ambitieus secretaris. Ook in het vereeni- gingsleven nam hij een vooraanstaande plaats in. Zoo was hij o.a. voorzitter der Geref. Mannenver., Scriba der Geref. Kerk, voorzitter Geref. Jeugdbeweging, secretaris Bijz. Vrijw. Landstorm, secretaris Oranjever. en bestuurslid A.-R. Kiesver- eeniging. Burgemeester Berkhout is gehouwd met een dochter van den oud-burgemeester van Uithoorn, den heer Van Meetelen, en heeft drie kinderen. Ook Mevr. Berkhout had een vooraanstaande plaats in het vereenigings- leven.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1