ER KOMT IN LEIDEN VRIJDAG 24 APRIL 1936 UE LElüSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 OP 1 MEI IN „ZOMERZORG" NA EEN SUCCESVOL TOURNÉE IN ZWIiSfcRLAND n I Ikl A l^'Nl ,~r DE BEROEMDE HOLLANDSCHE VIOLIStE FSlNA OULV.C MET HAAR ATTRACTIE-ORKEST MET DE VERKENNERS NAAR ROME DE LAATSTE UREN VAN EEN GRANDIOZEN TOCHT. MGR. SCHULTIS VERWELKOMT DE KATHOLIEKE VERKENNERS. Geestdriftige bevolking. Er is een spreekwoord, dat aftandsch is geworden en te pas en te onpas wordt ge bruikt en toch is het hier, aan het slot van den grandiozen tocht der vijfhonderd ver kenners naar Rome zoo goed toepasselijk: „Partir, c'est mourir un peu". Werkelijk, het was een sterven ongeveer. Na de heerlijke (tegen in Rome, na de ont roerende audiëntie bij den H. Vader was het pijnlijk heen te. gaan. Met een paar stevige lunchpaketten bengelend aan den arm zijn de jongens het groote perron op gestapt, zooals aan alle stations werden weer enkele daverende yells ten gehoore gegeven en toen ving de terugreis aan. Daar de Po-vlakte vrij eentonig is en de regen met vlagen tegen de ramen plaste, werden de eerste uren besteed, om de te- kortgekomen nachtrust in te halen, waar schijnlijk; in ieder geval, er werd geslapen. Maar toen tegen den middag de Z wits er- eche grens naderde, werden gauw de lunch- paketten onder handen genomen, om toch maar niets te missen van het heerlijke Zwit- sersche landschap, dat we nu ingingen. Suizend door de lange tunnels, snel zwie rend langs de steile bergwanden, was spoe dig Kandersteg bereikt. Wél onttrokken grauwe wolken de besneeuwde bergtoppen aan onze oogen, maar hier was gelegenheid, het schoone berglandschap van nabij te gaan bewonderen. Allereerst werd in een vroolijk tempo naar het Internationale Pad vindershuis gewandeld, waar ook de Ne- derlandsche kamer met geklompte Volen- dammers, bezichtigd werd en toen was het enthousiasme niet meer te temperen. Achter het Padvindershuis lag een schoone berg er in een minimum van tijd waren leidsters en leiders, aalmoezeniers en verkenners onder een heusche sneeuwbui op weg naar den top. Hoe de tocht over de glibberige helling verliep laat zich raden. Toen allen op terugweg waren naar den trein werd overal geïnformeerd naar de aanwezigheid van schoensmeer, kleerborstels en even- tueele reserve shirts.... Zoo zag men tot aan de Duitsche grens aalmoezeniers met hoogrood gelaat heel on wennig bezig, om met tandenstokers en lu cifers de moddermassa's, die in alle kieren en spleten van het schoeisel was gedron gen, te verwijderen. Enkele voortrekkers achtten het bepaald noodig, dat verschil lende leiders en ook aalmoezeniers, van hun erbarmelijke baarden werden ontdaan en richtten in een der coupé's een scheersa- lon in, later uitgebreid tot manicure en schoenreinigingsinstituuttot permanent waves werd niet overgegaan. De tocht in de koude berglucht had blijk baar de vijfhonderd goed gedaan en „Galm gaten werd voor den dag gehaald. Tot aan Freiburg werd gezongen en „geyelld", er werden zelfs in de coupé's kampvuren ge organiseerd, waarbij een zeer handige Hop man een rood papier om den coupé-lamp wond en het bagagenet tot kattenbak in richtte. Het is donker, als de trein Freiburg bin nenstormt. Langzaam vermindert de vaart als plots op het perron een hevig tromge roffel weerklinkt. Nieuwsgierig loopen de jongens naar de raampjesLangs de trein staat een lange rij Hitier jongens met trommen, er worden vele uniformen zicht baar, er schittert ergens paars van een ker kelijke hoogwaandigheddsbekleeder De leiders van de bedevaart stappen uit de treindaar treedt een priester naar voren. Mgr. Schultis, die in naam van den Aartsbisschop van Freiburg de Katholieke Verkenners welkom heet. Dan komen naar voren Gebietsfuehrer Reinhold Schultze, die de bedevaart welkom heet in naam van den Rijksjeugdleider Baldur van Schirach, Gebietsfuehrer Kemper en Buergemeister dr. Hoffner. In een keurige formatie wordt dan naar den uitgang gemarcheerd, waar honderden jongens van de Hitlerjugend met fakkels staan opgesteld, waar een corps pijpers een marsch ten gehoore brengen. We staren ver rast rond, kijken, of er ook katholieke ver kenners zijn, maar wij missen hen, zij blij ken slechts enkele minuten voor de aan komst te zijn verwittigd. Mgr. Schultis. die nog juist aanwezig kon zijn, heet de Ver kennersbedevaart welkom en met een forsch' geluid verwelkomt hij de Nederland- sche verkenners, die in toch zoo'n groote zieleverwantschap één zijn met de Duit sche jeugd. „Gij hebt een schoone jeugd organisatie in Nederland", aldus Mgr. Schultis, „gij komt uit het schoone Holland, dat voor ons, Duitsche katholieken, in ve lerlei opzicht een voorbeeld kan zijn". Ook de andere autoriteiten spraken de verkenners toe, dan vertrekken allen naar hun hotels. Na de H. Mis, diie des morgens in de Dom wordt opgedragen en waaronder Aalmoe zenier Huysmans de St. Jorisbloem wijdt, trekt de bedevaart naar den tuin van het Bisschoppelijk Seminarie, waar Z. H. Exc. Mgr. Gröber de jongens gaat toespreken. Mgr. blijkt ontroerd en al spoedig leeren wij, waarom slechts Hitlerjeugd ons des avonds aan het station opwachtte. „Gaarne Officieele Crisisberichten HANDEL IN GROENTEN EN FRUIT. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt bekend, dat bij een aan vraag om erkenning als handelaar in ge wassen van den tuinbouw, het overleggen van een verklaring, waarbij een derde af stand doet van zijn erkenning als zoodanig, voortaan geen waarborg geeft, dat het ver zoek zal worden ingewilligd. Ten einde teleurstelling te voorkomen, wordt'dezen aanvragers in hun eigen be lang aangeraden, geen groentenwinkel, ventwijk of anderen handel in tuinbouw- gewassen over te nemen, noch zich in het bezit te stellen "van een afstandsverklaring, alvorens zij zich bij de Centrale er van hebben vergewist, dat deze hen als han delaar in gewassen van den tuinbouw zal erkennen. 2756 had de Katholieke Jeugd u hier verwel komd, maar de Katholieke Jeugd is dood. Zij zal echter blijven strijden voor het geloof, waarin wij ons één gevoelen". De grijze bisschop in ontroerd. Wij sta ren stil voor ons uitEn in den tuin. die naast dien van het Seminarie is gelegen staan mannen en luisteren scherp toe; zij behooren niet tot de bedevaarters Wanneer de trein gereed staat om te vertrekken, wordt het „Wilhelmus" aange heven. De groote menigte belangstellenden brengt den Duitschen groet, dan een signaal, een korte ruk, langzaam passeeren wij de Nazi-autoriteiten, wuivende men- schen, bijna aan het einde van het station staat Mgr. Schultis, die vriendelijk glim lacht. Hij staat daar slechts met zijn secre taris, eenzaam. Aan zijn zijde missen wij zoovelen, die wij er gaarne hadden ge zien.... Een somber gevoel bekruipt ons. Jubelend en juichend gaan de vijfhonderd den vertegenwoordiger van den Bisschop voorbij. Dan stoomen wij Rijnland in, steeds meer huiswaarts. De jongens zijn in een blijde stemming. Allerlei herinneringen aan de reis worden nog eens voor den geest gehaald. Er. wordt blij gelachen en gezongen en het is bijna donker, wanneer het uur van scheiden is aangebroken. In Nijmegen gaan zij vaneen, die tien dagen lang samen lief en leed deelden, wier vreugde was samengesmolten tot één stuk onschuldige jongensblijheid. De broederband is tijdens de reis nag nauwer aangehaald, zij zal blijven voort duren, door den Paus gezegend, God, Kerk en Vaderland tot heil.... Ad. W. R.K. VERKENNERS THUIS. Donderdagavond 6 uur arriveerden zij te Nijmegen. Donderdagavond zes uur is met een uur vertraging de extra-trein met 500 Neder- landsche verkenners, die naar Rome ge weest zijn, te Nijmegen aangekomen. Allen waren welgemoed en zeer tevreden over het verloop en de leiding van de reis. Een der deelnemers is te Rome moeten achter blijven wegens riekte en wordt verpleegd bij de Kruisheeren te Rome. Op het station te Nijmegen was zeer veel belangstelling, vooral uit verkennerskringen, uit alle dee- len van het land. Ter begroeting waren mede aanwezig de districts-aalmoezenier, dr. de Gruyter uit Nijmegen, kapelaan Su- rinck en de districtscommissarissen Lom baars en Bax uit Nijmegen en Arnhem. Vooral de hoofdkwartiermeester Van Leeu wen uit Den Haag werd hartelijk begroet. Er heerschte groot enthousiasme. De deel nemers uit Amsterdam, Utrecht, Den Haag, enz. vertrokken per extra Dieseltrein, wel ke te Nijmegen klaar stond, naar huis; die uit het Zuiden gingen per trein en extra autobussen. LETTEREN EN KUNST ARCHITECTUURWEDSTRIJD TE BERLIJN. Naar wij vernemen, heeft de bekende architect van het Olympisch Stadion te Amsterdam, de heer Jan Wils, een uitnoo- diging ontvangen zitting te willen nemen in de internationale jury, die de ingekomen werken voor den Olympischen Architec tuurwedstrijd te Berlijn zal beoordeelen. SPORT DAMMtN JEUGDTOURNOOI der L. D. V. De wedstrijden der 3e ronde, hadden het volgende resultaat: Groep A.: D. OffringaW. Huisman 02; M. KulkJulius Hins 02; C. Koo- tenEli Brinks n. gesp.; J. BarthenF. Klinkenberg 02. Groep B.: SchoutenE. Klinkenberg 0—2; N. Bloot—J. Kukler 2—0; J. Delfos— K. Nievaart n. gesp.; v. d. KaaiC. Hen- sing n. gesp. Uitgestelde wedstrijden: M. KulkC. Kooten 02; F. KlinkenbergC. Kooten 2—0. BINNENLAND DE KONINGIN EN PRINSES NAAR GOEREE EN OVERFLAKKEE. Hedenavond tusschen 8 uur en half ne gen zullen H. M. de Koningin en Prinses Juliana van Vlaardingen vertrekken met Hr. Ms. „Nautilus" teneinde morgen een bezoek aan Goeree en Overflakkee te brengen. De Koningin en de Prinses zullen den nacht aan boord van de „Nautilus" door brengen en morgenochtend om kwart over negen in Middelharnis aankomen. Allereerst wordt een autotocht gemaakt door Middelharnis en Sommelsdijk. In het Raadhuis van Middelharnis zullen de Ko ningin en de Prinses eenigen tijd vertoe ven. Vervolgens wordt een rondrit over het eiland gemaakt, waarbij de volgende ge meenten bezocht zullen worden: Stad aan het Haringvliet, den Bommel, Achthuizen, Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Dirksland. In laatstgenoemde gemeente zullen de Koningin en de Prinses het ziekenhuis be zoeken. Via Melisand wordt dan naar Stellendam gereden, waar ook de „Nautilus" inmiddels zal zijn aangekomen. De vorstelijke perso nen zullen zich daar aan boord begeven en de terugreis aanvaarden. ONZE DEFENSIE. Uitgaven gedaan, voordat de Kamers er kennis van droegen. Volgens het voorloopig verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp Supple- toire defensie-begrooting voor 1935 be treurden vele leden, van wie verscheidenen de noodzakelijkheid van de gedane uitga ven erkenden, dat de minister tot een be drag van 1.534.000 uitgaven heeft gedaan ten laste van den gewonen dienst, zonder dat de Kamers daarvan te voren kennis droegen. In het bijzonder had deze grief betrekking op de voorgestelde verhooging van artikel 25. Deze aanvrage heeft immers zoo laat 5 Maart 1936 de Kamer bereikt, dat het onderzoek in <le afdeelingen plaats had daags voordat het gekochte materieel in dienst werd gesteld. Naar het oordeel dezer leden had de mi nister het voorstel tot verhooging van dit artikel aan de aanschaffing van de pantser auto's moeten doen voorafgaan. De Kamer zou dan in de gelegenheid zijn geweest, zich over de wenschelijkheid van de aanschaf fing van pantserwagens uit te spreken zon der daarby voor een voldongen feit te staan. Eenige leden vroegen of niet bezuiniging zou kunnen worden verkregen door een zoodanige wijziging van de dienstplichtwet, dat gedurende het geheele jaar voldoend geoefende dienstplichtigen aanwezig zijn, zoodat het korps politietroepen wederom zou kunnen worden ingekrompen. Tenslotte vroegen eenige leden, of het juist is, dat voor plaatsing bij dit korps al leen in aanmerking komen Roomsch-Katho- lieken en anti-revolutionnairen(?!); zij zouden het betreuren, indien de minister op deze vraag een bevestigend antwoord zou moeten geven. DE HEFFING OP KOFFIE. Kamerlid Teulings vraagt inlichtingen. Het R. K Tweede Kamerlid Teulings heeft den betrokken ministers een aantal vragen gesteld over de heffing op koffie. 0.m. vraagt hij, of de regeering volledige mededeeling wil doen over de bedoelingen der heffing, of de heffing niet langs den weg eener normale belastingwetgeving had behooren te loopen en of de heffing kan eindigen door den eventueelen steun aan de koffiecultures te plaatsen in het kader van algemeene steun verleening, in welken vorm dan ook, aan de Ned.-Indische volkshuis houding. TIJDENS EEN VERHOOR MISHANDELD? Het C.-H. Tweede Kamerlid Weitkamp heeft den minister van Justitie gevraagd, of het juist is, dat een arbeider te Harden- berg tijdens verhoor in de kazerne door een wachtmeester der marechaussee op er gerlijke wijze is mishandeld. INVOER VAN BENZOL. Voor drie maanden gecontingenteerd. Bij Kon. besluit is bepaald, dat geduren de het tijdvak van 3 maanden, aanvangende 1 April 1936 en eindigende 30 Juni 1936, de invoer uit Leder land is verboden van benzol en alle in hoofdzaak daaruit be staande met A zonder bewerking of ver menging als motorbrandstof geschikte vloei stoffen, voor zoo vei deze meer bedraagt dan 100 procent van het netto-gewicht, het welk gemiddeld per 3 maanden in het jaar 1935 uit dat xand is ingevoerd. De Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is bevoegd daarboven bijzon dere contingenten vast te stellen voor den invoer uit nader door hem aan te wijzen landen. DE JAMBOREE. Terreinmoeilijkheden opgeheven. Naar wij vernemen, is de Koninklijke goedkeuring verleend op de overheidsmaat regelen, welke waren vereischt voor het wegencomplex in de nabijheid der terrei nen, waarop de Jamboree zal worden ge houden. Hiermede zijn thans de terreinmoeilijk- heden, welke den aanvang van de uitvoe- ringswerken nog in den weg stonden, opge heven. Staking van arbeiders in de Werkverschaffing. lm Wieringen wordt gemeld: Ongeveer 200 arbeiders uit de werkver- I echaffing in den Wieringermeerpolder zijn gistermiddag tegen twaalf uur in staking gegaan, uit protest tegen het rouleerings- systeem. Zij verzamelden zich, na een "rondgang I door Hippolytushoef, voor het gemeente- j huis. Eenigen hunner hadden een onderhoud met den Burgemeester, doch daar alles op rijks voorschrift berust, kon de burgemees- ter geen enkele toezegging doen. In een gisteravond door de arbeiders be- i legde protestvergadering, waarin ook de burgemeester de heer L. C. Kolif het woord voerde, gaf deze in ernstige overweging het werk te hervatten. „Het gemeentebe- stuur", zoo zeide hij, „zal alles in het werk stellen om het rouleeringssysteem uit de wereld te helpen. Bij niet-hervattting van het werk zal dit zeker belemmerend werken (Inderdaad, zit er in bedoeld rouleerings systeem iets onaangenaams en bitters. Red. L.Crt.). Niettegenstaande deze raadgeving was hedenmorgen te half twaalf het werk nog steeds niet hervat. Notarieel examen. De minister van Justitie heeft bepaald, dat het notarieel examen zal aanvangen op 16 Juni 1936 en zeil worden gehouden te 's-Gravenhage. Benoemd is tot lid en voorzitter der commissie, belast met het afnemen van ge noemd examen mr. dr. M. Polak, oud raadslid van den Hoogen Raad. Secretaris is mr. H. J. Scholvinck. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. Juniorenavond. Donderdagavond werd in het Patronaatsgebouw te Leidschendam de 3e junioren-feestavond gegeven voor de Junioren van de Vereenigingen A. V. V. Wilhelmus, Blauw Zwart en W. D. Z. en zeker mag deze avond een geslaagde pro- paganda-bij eenkomst genoemd worden. De groote zaal was vrijwel geheel gevuld met naar schatting 250 jeugdige voetbal-en thousiasten, die zich wel deden hooren. De avond werd geopend met een vroolijk stukje muziek van „The Golden Star Band" waarna de voorzitter van de Junioren commissie, de heer Simhoffer opende met den Christelijken groet en op enthousiaste wijze het doel dezer avonden uiteenzette en allen aanspoorde tot medewerking tot grootmak in g van den Katholieken Haag- schen Voetbalbond. Spontaan werd door heel zijn jeugdig gehoor de belofte gedaan, dat ieder er één lid zou bij winnen. Hierna werden diverse humoristische films vertoond, die bij de jongens wel in den smaak vielen en de zaal deden dave ren van het lachen; een en ander werd afgewisseld met vroolijke muzieknummers, waarbij de jongens zich natuurlijk danig lieten hooren. Na de pauze zette de heer Born de prijs vragen uiteen en wel drie in getal, o.m. ook een mooie prijsvraag van „De Resi dentiebode", waarmede prachtige prijzen te winnen waren. Dank werd hierbij nog gebracht aan hen, die de prijzen beschik baar stelden. Vervolgens werden nog eenige komische films afgedraaid, welke telkens met groot enthousiasme werden begroet. De Districts voorzitter, de heer N. van Wijk, dankte de heer Dijkman voor het opzetten van den filmavond en spoort alle Junioren aan om lid te worden van zijn eigen afdeeling en dankt ten slotte allen voor de opkomst en sluit de bijeenkomst met den Christelijker groet. Het was zeker, een alleszins geslaagde propaganda-avond voor de Roomsche sport en een woord van hulde komt zeer zeker toe aan hen, die deze avonden voor dit mooie en goede doel organiseerden. Emmabloem-collecte. De Emma- bloem-collecte heeft te Veur-Leidschen- dam opgebracht de somma van 109.93. NOORDWIJK. Boerenleenbank. Woensdagavond ver gaderde de Boerenleenbank afd. Noordwijk in Hotel „Royal" onder presidium van den heer C. G. J. Alkemade Sr. In zijn openingswoord verwelkomde hij de aanwezige leden, in het bijzonder den heer Balkenende van den Raad van Toe zicht en zijn medebestuurders. Spr. wees erop, dat door de tijdsomstandigheden de Boerenleenbank zich niet kan ontplooien, zooals zij zou willen. Alle transacties moe ten thans nauwkeurig worden nagezien en daarom is het te meer verheugend, dat de financieele toestand der Bank nog kern gezond is en de uitkomsten zich in een iet wat stijgende lijn bevinden. Hij spreekt den wensch uit, dat economische toestanden meerdere lichtpunten zullen aanwijzen, waardoor de algemeene toestanden weer beter zullen worden. De notulen van de vergadering van 24 April 1935, werden onder dank voor samen stelling, ongewijzigd vastgesteld. Hierna volgde het verslag over het 24ste boekjaar der Bank, waaruit wij het volgende ont leen en: Het ledental bedroeg per 31 Dec. 1935 180. In het dagboek werden gedurende 1935 ge boekt 954 posten en in 't Spaarbankboek 726 posten. Het totaal der ontvangsten over 1935 bedroeg f 307.102.95 en de uitgaven f 301.569.52, zoodat het kassaldo per 31 Dec. 1935 f 5533.43 bedroeg. In omloop zijn thans 237 spaarboekjes, het totaal der spaargelden op 31 Dec. 1934 bedroeg f 92.506.41, bijgestort in 1935 f 54.922.95, terugbetaald in 1935 f 53.923.62, zoodat het totaal der spaargelden op 31 Dec. 1935 f 93.505.74 bedroeg. Aan rente werd bijgeschreven f 3047.57 en uitbetaald f 7.84. Voorschotten aan leden: op 31 Dec. 1934 stonden 111 voorschotten tot een bedrag van f 93.170 98 en 20 1ste hypotheken tot een bedrag van f 50.119.totaal f 143.289.98; gedurende 1935 werden 6 nieuwe voorschotten verstrekt tot een be drag van f 8895.totaal dus f 152.184.98. Gedurende 1935 werden 8 voorschotten ge heel, 38 voorschoten en 14 hypotheeken ge deeltelijk terugbetaald tot een bedrag van f 144.426.85. Alzoo stonden op 31 Dec. 1935 nog uit: 109 voorschotten tot een bedrag van f 88.429.03, 20 1ste hypotheken tot een bedrag van f 49.329.10 in totaal f 137.758.13. Over 1935 werd aan rente en kosten ont vangen f 6243.54, nog aan rente te ontvan gen over 1935 f 1329.70. Loopende rekening met de leden: Stand der rekeningen op 3i Dec. 1934 totaal debet f 23.086.17 en totaal credit f 3257.10, gedu rende 1935 uitgegeven f 15.634.91 en ont vangen f 15.086.26, stand dezer rekening op 31 Dec. 1935 totaal debet f 23.432.72 en to taal credit f 3055. Over 1935 is aan rente en provisie door de Bank ontvangen f 1278.en door <ie Bank uitbetaald f 99.35. Stand met de Centrale Bank: Op 81 Dec. 1934 schuld aan de Centr. Bank f 56.614.09, gedurende 1935 opgenomen bij de Centrale Bank f 36.262.04, totaal f 92.876.13, gedu rende 1935 gestort bij de Centrale Bank f 47.690.41, op 31 Dec. 1935 schuld aan de Centrale Bank f 45.185.72. Over 1935 werd aan rente aan de Centrale Bank betaald f 1705.23. De winst over 1935 bedraagt f 2192.92, hetwelk aan de reserve zal wor den toegevoegd, waardoor het reserve fonds thans f 26.808.74 bedraagt. Na een kleine toelichting door den voor zitter werd dit verslag door de vergade ring goedgekeurd. De verkiezing van een bestuurslid en een ■lid van den Raad van Toezicht wegens pe riodiek aftreden van de heeren Hugo Hoek Jr. en J. Th. de Groot-Mulder werden bei den, respectievelijk met 43 en 40 stemmen herkozen. Als gewoonlijk gaf de voorzitter nog een kort resumé van de vergadering van de Centrale Bank gehouden te Utrecht, het winstcijfer over 1934 der Centrale bedroeg f 199.939.terwijl thans het Reservefonds f 5.530.520.93 groot is. Staande deze vergadering werd nog een voorstel ingediend te trachten verlaging te verkrijgen van de notaris-tarieven. Op de komende vergadering zal over deze actie een rapport worden uitgebracht. In de rondvraag werd nog gevraagd naar verlaging der rentevoet. Door het bestuur werd medegedeeld, dat de rente op voor schotten van 5 1/2 op 5 1/4 zal worden ge bracht; meerderen drongen er op aan ook de hypotheek-rente te verlagen. Het be stuur zegde toe dit nader te bezien en zoo mogelijk aan de geuitte wensch en te vol doen. De voorzitter bracht hierna nog dank aan Raad v. Toezicht, zijn medebestuurders voor de prettige samenwerking en aan den kassier, den heer S Hiep, voor het accu raat en loffelijk beheer der Bank. Spr. deed alsnog de toezegging, dat, nu het 25e boekjaar ingaat, het bestuur bijtijds zal overwegen het zilveren bestaansfeest op eenigszins feestelijke wijze te doen herden ken. Korenmolen in brand. Gistermiddag omstreeks half drie brak er brand uit in de korenmolen van Gebr. Vis te Aardam. Het eerst werd de brand: ontdekt op de tweede verdieping, de zgn. stof zolder waar de resten komen te lig ger, ontstaan uit het zuiveringsproces van de granen. Spoedig werd door den knecht alarm gemaakt en trachtte men het vuur, wat nog in een beginstadium was, te blus- schen. Dit ging met veel moeilijkheden ge paard, want niet alleen moesten zij met emmers water tegen ladders opklauteren, maar ook over en langs het opgeslagen graan, om het vlammende gedeelte te be reiken. Inmiddels was de groote brand spuit ter plaatse gearriveerd, doch de brand was van dien aard. dat het onnoodig ge acht werd, dit machtige bluschapparaat in volledige werking te stellen. Het vuur was reeds na tien minuten overmeesterd. In den beginne heerschte er groote be- zorgheid voor de volgende verdieping, al waar duizenden kilo's graan lagen opge borgen, maar het snelle en tactische in grijpen beperkte den brand tot één ver trek. Veel ledig fust is een prooi der vlammen geworden en verder is er veel waterschade ontstaan met het blusschen. De vermoede lijke schade, welke gedekt wordt door ver zekering, schat men op een kleine duizend gulden. Over de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister. Aan kort sluiting wordt nog gedacht. Vermelden wy, dat Burgemeester Hogen- boom spoedig op het brandende perceel aanwezig was.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10