DONDERDAG 23 APRIL 1936 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Hoe de Eerste Kamer over de Landbouw politiek oordeelt. VOORNAAMSTE NIEUWS BINNENLAND 27 ste Jaargang No. 8401 S)e £cld^clie0oii^<mt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit De wereld vier bladen. V Kerk en Staat In de verwarring der geesten verlangen zeer velen naar leiding. Véél meer, dan men veronderstelt. Véél meer, dan er zich zelf van bewust zijn! Leiding in het godsdienstige, het ker kelijke leven, allereerst. Maar zeer velen beseffen of gevoelen, dat die leiding in het godsdienstige, het kerkelijke leven niet beperkt kan blijven tot de enkelingen en de huisgezinnen; dat die leiding ook tot op zekere hoogte, binnen bepaalde grenzen móet omvatten het maatschappelijke, sociale en politieke leven. Op dat terrein verlangen zeer velen leiding van de autoriteit, van de gezagsdragers, van de leiders op gods dienstig, op kerkelijk gebied, voorzoo ver 't betreft de beginselen, de a 1- gemeene lijnen. En dit verlangen spruit voort uit het zoo redelijke en gezonde inzicht, dat de Gods dienst domineert over, beheerscht ól het andere; dat de Godsdienst leiddraad moet zijn voor het handelen in héél het maat schappelijk leven, moet bezielen Alle da den van den godsdienstigen mensch. Uit deze overtuiging volgt logisch, dat de katholieken de leiding van de Kerke lijke Overheid, van Paus en Bisschoppen ook op niet-direct godsdienstig of kerkelijk terrein aanvaarden aanvaarden als een vanzelf sprekend feit! In Paus en Bisschoppen erkennen de katholieken hun inderdaad door God ge geven Leiders. Hen te volgen, is hun altijd maar vooral in dezen zoo ver warden tijd een voorrecht. En een katholiek zal, b.v. waar het betreft de vraag, of hij al dan niet nationaal-socialist zal zijn, de zoo duidelijke vingerwijzingen van onze Nederlandsche Bisschoppen verstaan en volgen liever dan zich ten deze te scharen achter een leiding, die zichzelf als zoodanig heeft opgeworpen. Het voorrecht, dat de katholieken deze leiding bezitten, wordt hun benijd door anderen. In een gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van de Ned. Herv. Predikanten- vereenigng hield prof. dr. Paul Scholten een rede over Kerk en Staat en hij zeide daarin: Ook op het gebied van het staats leven ligt er een taak voor de Kerk, mèèr voor de Kerk in haar geheel, niet een op eigen gezag handelende predi kant moet die aanpakken. Juist! Met deze reeds door ons ge maakte beperking, dat alleen bedoeld wor den de beginselen, de algemeene 1 ij n e n van de politiek, waarvan het ver band met den Godsdienst voor hen, die dieper zien dan de oppervlakte, duide lijk is. De „Kerk in haar geheel" 't zijn in de Katholieke Kerk, wat de bestuursmacht betreft, Paus en Bisschoppen. In de Ned. Herv. Kerk zal 't moeilijker zijn de „Kerk in haar geheel" concreet aan te wijzen. Eeuwfeest Paters Franciscanen te Weert VIERING VAN DEN HONDERDJARIGEN TERUGKEER. Heden had te Weert de feestelijke herden king plaats van het feit, dat de Paters Min derbroeders voor honderd jaren terugkeer den in hun aloude klooster aan de Biest aldaar. Volgens de laatste wilsbeschikking van de op 2 April 1461 overleden Johanna van Meurs, gemalin van graaf Jacob van Home, stichtte deze laatste een klooster voor de paters Franciscanen. Hiervoor had graaf Jacob zijn kasteel de Aldenborch bestemd. Op den Zondag morgen van 1 November 1461 had deze schenking plaats. Na het overlijden van zijn vrouw voelde graaf Jacob zich meer tot het kloosterleven aangetrokken en hij trad omstreeks het jaar 1470 in de Orde der Min derbroeders. Bij de consacreering van het kerkje van het klooster was o.a. aanwezig in vogelvlucht Het werk van de Nederlandsche ambu lance in Abessinië is afgedaan; de Hol- landsche missie keert in Mei naar het va derland terug. Wel is de oorlog nog niet afgeloopen en zou er nog meer dan genoeg werk te doen zijn, maar het geld is op en het .materiaal is in handen gevallen van de Italianen. Derhalve zit er niets anders op, dan terug te keeren. Het is ondankbaar werk geweest in Abessinië daar de meeste tijd is heenge gaan met trekken over onbegaanbare we gen op zoek naar het „oorlogsterrein" en de hulp, die gebracht kon worden bij lange na niet evenredig is geweest aan de ge maakte kosten. In ieder geval zijn de Hol- landsche dokters een avontuur rijker ge worden en zullen zij bij hun behouden te rugkeer in het vaderland heel wat te ver tellen hebben. De snelle opmarsch der Italianen is ge stuit en dank zij den tegenstand der Abes- sijnen en het uiterst moeilijk terrein zal het waarschijnlijk nog geruimen tijd du ren, voordat zij de Abessijnsche hoofdstad zullen hebben bereikt. De Keizerin heeft blijkbaar de hoop nog niet opgegeven, dat de Europeesche landen Abessynië te hulp zullen komen, want zij heeft een beroep gedaan op de wereldpers, om te trachten een einde te maken aan deze verschrik kelijke slachting. Zij heeft zeker de uit slag van de jongste besprekingen te Ge- nève nog niet gelezen. Intusschen vraagt men zich af, waarvan Italië zijn geweldig oorlogsapparaat in Oost-Afrika betaalt? De kosten van de expeditie worden thans reeds geraamd op meer dan 8H milliard lire. 't Is geen kleinigheid voor een land, dat door do sancties de helft van zijn han del heeft zien inkrimpen. DE DAGBLADRECLAME. „Dat de dagbladreclame een groote waar de heeft, Is volkomen bewezen door het feit, dat op een plotseling afgebroken recla me een INZINKING VAN DEN OMZET volgt". Aldus prof. dr. J. E. de Quay, hooglee raar aan de Handelshoogeschool te Tilburg, in een rede, die hij Dinsdagavond heeft ge houden iin de j aarlij kséhe vergadering van het departement Breda van de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel. de beroemde redenaar en kloosterhervor mer Jan Brugman, toen vicarius provin- cialis dier Orde, wiens faam betreffende welsprekendheid tot op heden nog voort leeft. Door de Geuzen werd in 1566 een aan val op dit klooster gedaan, terwijl de paters later nog enkele malen in 1572 en 1637 verjaagd en hun klooster en kerk ver nield werden. Op 9 Februari 1797 werden de paters, die intusschen hun klooster weer ©enigszins hadden hersteld, nogmaals uit gedreven door den commissaris der Fran- sche republiek. De paters bleven toen in het geheim hun bediening uitoefenen, zich schuil houdend bij burgers, op de zolders van het verlaten klooster of in de gewelven der kerk. Ein delijk echter op Zondag 16 April 1836 werd het regelmatig kloosterleven op de Biest hervat, welke heugelijk feit door gansch katholiek Weert en omgeving van daag feestelijk herdacht werd. Om 9 uur vanmorgen verzamelde zich een stoet van bruidjes op den huize Cha- ritas op de Biest, waarna omstreeks kwart over negen de paters van het klooster, bruidjes, huldigingscomité en vele belang stellenden onder begeleiding van de Bies- ter harmonie naar de pastorie in de Maas straat trok, waar men Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond afhaal de, die in de parochiale hoofdkerk een pon tificale Hoogmis opdroeg, onder assistentie van de paters Minderbroeders. De gezangen werden uit gevoerd door de schola canto rum. De zeer ruime St. Martinuskerk was ge heel gevuld met geloovigen en belangstel lenden. Na afloop van den H. Dienst trok de stoet wederom naar het patersklooster. De geheele stad, de buurtschap Biest en diver se omliggende gehuchten hadden door het uitsteken van vlaggen hun belangstelling voor deze feestelijke herdenking betuigd. Van 12 tot 1 uur had de receptie plaats in de aula van het provincialaat, welke zeer druk bezocht was. Vervolgens had door het comité de aan bieding plaats van de feestgave der gan- sche gemeente, welke bestond uit een ver nieuwing en verfraaiing van het voorplein voor de kloosterkerk. crisis- Aan het Voorloopig Verslag van de Eer ste Kamer over de begrooting van het land bouwcrisisfonds voor 1936 wordt het vol gende ontleend. Verscheidene leden verklaarden zich slechts zeer ten deele te kunnen vereeni gen met de door de regeering gevoerde landbouwcrisispolitiek, die dwars ingaat te gen het streven naar aanpassing van de prijzen aan een lager niveau van uitgaven. Zij duchtten dan ook, dat de door de regee ring voorgestane politiek van aanpassing, gelet op de wijze, waarop de landbouw thans wordt gesteund, niet zal slagen. Zij erkenden, dat als overgangsmaatregel die steun niet kon uitblijven en dat men de na doelen, daaraan verbonden, tijdelijk heeft te aanvaarden. Daartegenover stelden zij evenwel, dat bij het huidige stelsel van steun verleening de crisis blijft voortwoe keren. zonder dat eenig uitzicht wordt ge opend op beëindiging van den daaruit ont- stanen onbevredigenden toestand. Sommige andere leden betreurden even eens, dat in de landbouwcrisispolitiek van de regeering de vaste lijn ontbreekt, en wa ren van meening, dat de minister meer moet streven naar ordening in productie en distributie. Meerdere leden betoogden, dat de land bouwcrisispolitiek in haar huiddgen vorm een gevolg is van onze onjuiste handelspo litiek. Aan verhoog ing van de invoerrechten gaven zij verre de voorkeur boven het in gewikkelde stelsel, dat wij thans op het gebied van den landbouwsteun hébben. Weder andere leden verklaarden zich met de tegenwoordige landfoouwcrisdspolitiek wel te kunnen vereenigen. Zij spraken als hunne overtuiging uit, dat een regelend op treden van overheidswege ten aanzien van de prijzen der landbouwproducten en in verband daarmede verleening van steun aan land- en tuinbouwbedrijven vooralsnog, in het algemeen landsbelang, niet kan wor den gemist. Eenige leden opperden bezwaren tegen de huns inziens te streng toegepaste cen tralisatie bij de landbouwcrisispolitiek, wel ke belemmerend werkt op de vrijheid van de betrokkenen. Sommige leden herinnerden aan de be narde positie, waarin de landarbeiders ver- keeren en het feit, dat de werkloosheid stij gende is, mede, doordat steeds meer land arbeid door machines wordt verricht. Verscheidene leden verzochten den mi nister met den meesten spoed te bevorde ren, dat voor de kleine boeren eene rege ling tot stand komt voor de z.g. tewerkstel ling op eigen bedrijf met toekenning van 2/3 van het loon in werkverschaffing. Eenige leden betreurden, dat de richt prijs van tarwe van 10 tot 9 Opnieuw wezen verschillende leden op de hooge distributiekoeten van groenten en fruitten op de wenschelijkhedd, dat in het bestaande stelsel spoedig wijziging wordt gebracht. Sommige leden vroegen of de minister van ptlan is eene heffing voor groenten en fruit in te voeren. Deze leden meenden, voor het geval dit voornemen inderdaad mocht bestaan, intijds het invoeren van zulk eene heffing met grooten ernst te moe ten ontraden. Verschillende leden drongen aan op maat regelen, om den zoo schadelijken export van boter naar Engeland te beëindigen. Verschillende leden spraken de hoop uit, dat de minister niét zal toegeven aan den drang om de bemoeiingen van de regeering ten aanzien van de varkenshouderij geheel of ten deele te beëindigen. Verschillende leden achtten de verschaf fing van eieren uit koelhuizen onvoldoen de vervanging van de verstrekking van vleesch. Eenige leden meenden, dat grond bestaat voor de vrees, dat door de bevoorrechte po sitie, welke de bacanfabrikanten hebben verkregen, binnen korten tijd niet alleen tal van vleesch war enfabrikanten en gros siers in varkensvleesch noodlijdend zullen zijn geworden, doch dat zelfs een aantal dezer bedrijven zal moeten worden geslo ten. BUITEHLAND. De Nederlandsche ambulance keert uit Addis Abeba naar het vaderland terug. De geheele uitrusting in handen der Italianen gevallen. (2de blad). Nog steeds onrust in Palestina. (2de blad) BINNEJILAND. De Eerste Kamer over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds. (1ste blad). Eeuwfeestviering van de Franciscanen te Weert. (1ste blad). DE STEUN AAN DE BLOEMENTEELT. Wat er van verwacht mag worden. Aan het einde van de vorige week zal de bloemistenwereld ongetwijfeld aange naam getroffen zijn bij het vernemen van het besluit van den Minister van Land bouw en Visscherij, waarbij f 300.000 be schikbaar gesteld is van de Nederlandsche Sierteeltcentrale, teneinde haar in staat te stellen van georganiseerde kweekers op de veilingen producten van de bloementeelt aan te koopen. Bovenstaande is voor velen een aanlei ding geweest tot het trekken van verkeerde conclusies. Men was n.L de meening toe gedaan dat in den loop van het jaar voor ƒ300.000 bloemen uit de markt genomen zouden worden, doch dit is geenszins de bedoeling van het ministerieele besluit, daar met deze gelden uitsluitend op pro- dicten, die den vastgestelden minimum prijs niet opbrengen, gesteund zullen wor den. De bloem blijft een eigenaardig artikel, dat in hooge mate afhankelijk is van de weersgesteldheid De koude van deze maand liet niet na haar invloed te doen gelden op het prijsniveau zelfs zoo, dat diverse tul pensoorten nog hooger genoteerd stonden dan voor de Paaschdagen, hetgeen onder staand staatje duidelijk aangeeft: 10 Apr. 13 Apr. 15 Apr.17 Apr. Copland 6—10 5— 9 6—12 9—15 Bartigon 11—17 8—11 8—11 12—19 William Pitt 16—20 11—15 10—17 17—22 Elisabeth 19—22 8—17 9—11 16—20 Dergelijke verschijnselen doen zich voor het geheele jaar door. Bij een plotseling invallende hitte neemt de aanvoer der bloe men zoo geweldig toe, dat b.v. de rozen te Aalsmeer ver beneden den minimumprijs blijven. Door bovengenoemd regeeringsbesluit wordt het overtollige thans niet meer ver nietigd, maar krijgen de kweekers een klei ne vergoeding. Dit brengt nog mede dat de markt niet meer overstroomd wordt en dus de han delskweekers die buiten het veilingsver- band staan, de kans op een kleine winst behouden. Ook de grossiers zijn hierbij gebaat, daar een geheel ontwrichte markt groote verliezen in zich bevat. Wij hopen dan ook dat de hooge verwach tingen, die de bloemisten wereld van dit be sluit heeft, niet teleurgesteld zullen worden doch het regeeringsbesluit ten volle aan het gestelde doel zal beantwoorden. ONTSLAGEN BIJ KWATTA OPGESCHORT. De directie der Kwatta-fabrieken te Breda, heeft na onderhandelingen met de drie vakbonden der werklieden de ontsla gen, welke in verband met de vervanging der jongeren, waren aangezegd, voorloopig opgeschort. Voor deze kwestie zal intusschen de be middeling van den rij ksbemiddelaar wor den ingeroepen. a K de Koningin, R K. H. Prinses Juliana en de Prinses Von Vlied betreden hel paleis Voorhout te den Haag, waar de vorstin Woensdag den Prins Von Wied en lijn geiln een noenmeol oanbood

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1