Wiet succes..,, DONDERDAG 23 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 MOTORSPORT De T. T. aan een zijden draad „De groote prijs van Nederland der K.N.M.V." op 11 Juli 1936. Weinig, griezelig weinig heeft het ge scheeld of we hadden op 11 Juli as. geen motoren over ons „Circuit van Drente" zien en hooren daveren. Samenwerking, vlotheid en breede opvattingen hebben het niet alleen mogelijk gemaakt een project van niet minder dan 120.000.in uitvoe ring te brengen, doch tevens is een nieuwe ruggegraat geschapen, die de T.T. tot in lengte van dagen ook op organisatorisch gebied veilig stelt. Alvorens in de wonderlijkheden van het heden te gaan genieten, is het gewenscht even in het verleden terug te gaan. De geschiedenis. We schrijven 1925; eer. aantal K.N.M.V.- ers, vereenigd in de Motorclub „Assen en Omstreken", vindt, dat het nu maar ein delijk eens beuren" moet, steekt de kop pen by elkaar en vindt een „Circuit" in de buurt van Rolde, waarin weliswaar een zandweg met rijwielpad is verwerkt, maar wat geeft het, we hebben een heusche race, die evenals dit jaar op 11 Juli werd ver reden. Piet van Wijngaarden, toen reeds algemeen winnaar, reed een gemiddelde van 91,4 km per uur, terwijl Bertus van Hamers veld het bestond een ronde van 104 km gemiddeld te maken. Het ligt voor de hand, dat dit motor- festijn naar meer smaakte en dus werd in 1926 een veel grootere race verreden op het tegenwoordig circuit, dat toen wel 2 1/2 meter breed was. In 1927 „internatio naal" door ie deelname van Stanley Woods; dn 1931 „Classic Event" van de F.I.C.M.; in 1934 „Groote Prijs van Europa"; haast van zelf groeide de Nederlandse he T.T. uit tot één van de hoofdnummers van het inter nationale motorprogramma en zeker de meest internationale van alle races ter we reld. De mannen van Assen, Hierboven vermeldden we, dat de T.T. „haast vanzelf" groeide en dat „haast van zelf' was de geheime kracht van „de man nen van Assen". Echte Drenten, zwijg zaam, een beetje stug en onbruikbaar, wat exclusief ook met als schrikbeeld „inmen ging van buiten Assen", namen deze „man nen van Assen" de ontzaglijke financieele verantwoordelijkheid van de races op hun schouders, zij bouwden en worstelden en ieder jaar maar weer zagen de Nederland- eche motorenthousiasten een grooter en grootscher T.T. met steeds meer rijders, nieuwe tribunes, enorme taluds; kortom een organisatie, die zelfs door de hooghartige Engelschen bij herhaling hun landgenoot en ais voorbeeld wordt gesteld. Moeten we namen noemen? Iedereen kent ze, het zijn stuk voor stuk mannen uit één stuk, de heengegane garde, waarin we de heer en Kramer, Van Dusseldcrp, Scherf, Froentjes, Baakman en Dieters moeten noemen en de nog steeds aanwezigen, waarbij de heeren Staal, Mulder en Hof de oude garde vormen en de heeren Ster- renberg en Schierbeek de jongeren. En ver geten we vooral niet de gebroeders Lint horst Homan, die in de latere jaren na el kaar de T.T. voortreffelijk geleid hebben en met bloedend hart tengevolge van bij zondere omstandigheden moesten vertrek ken en die een ieder zoo ongaarne zag gaan. De geschiedenis van de „mannen van As sen" was een roemrijke. Waar Weef de K.N3LV.? De geweldige, stille kracht van de Asser organisatoren en de groote, door hen ge dragen verantwoording waren oorzaak, dat men zich steeds zelfstandiger ging voelen en weieens vergat, dat men toch allen was voortgekomen uit de moedervereeniging, de K.N.M.V. O ja, tijdens en vóór de races zag men de bekende gezichten der K.N.M.V.- officials in tal van functies, doch uit puuT enthousiasme voor de T.T. waren ze daar in hun gevoel alleen maar voor die T.T. en ook zij vergaten wel eens hun herkomst. Terwille van het prachtige motorsport- evenement nam de K.N.M.V. in Assen ge noegen met de tweede plaats en soms zelfs werd het contact losser, dan voor het wel zijn van alle betrokken partijen wensche- lijk was. Tenslotte kwam men automatisch tot een soort gulden middenweg, langs welke de T.T. naar veler meening tot in lengte van dagen zou hebben kunnen voorthobbelen. Donkere wolken. 1934, het geweldige succes Jaar voor onze Asser races, bleek al heel gauw een ramp spoedig jaar te worden. Nauwelijks een week na onze races sneuvelden Demeuter, Noir en Kalèn en zeer kort daarna verloren wij onzen super-rijder Van der Pluym. En met deze vier dappere, jonge kerels ver dwenen er dat jaar nog meer van het too- neel. De F.I.C.M., de groote internationale mo torfederatie, hield in de eerste dagen van 1935 een extra-vergadering van de Inter nationale Sportcommissie, welke geheel aan de ongevallen en de beperking daar van in de toekomst, werd gewijd; strenge en kostbare maatregelen werden voorge schreven: een minimum wegbreedte van 5 meter, opgehoogde bochten, uitloopen op gevaarlijke punten, een goed signaalsys teem enz. enz. Hoewel voor ons veilige cir cuit van Drente minder noodig, eischte de F.I.C.M. doorvoering van deze strenge maatregelen over de geheele linie. Gelukkig wist de K.N.M.V. voor 1935 nog uitstel te krijgen van de wegverbreeding, doch voor 1936 werd onverbiddelijk eer biediging van dit voorschrift verlangd. En aangezien met deze wegverbreeding een bedrag van 120.000.gemoeid is, pak- ten zich donkere wolken boven onze T.T. samen. Onderhandelingen. De nieuwe K-N.M.V.-leiding, die in 1935 aan het bewind kwam, viel meteen met haar neus in de Asser boter, net alsof er al niet genoeg werk voor haar lag te wachten. Maar een herboren K.N.M.V. zonder T.T. zou ondenkbaar zijn en dus werden de moeilijkheden in samenwerking met de ge meentebesturen van Assen en Beilen en met de Organisatie-commissie terstond krachtig aangepakt. Al spoedig werd het duidelijk, dat groote veranderingen onvermijdelijk zouden zijn, dat men niet meer als tot dusver zou mogen steunen op het enthousiasme en de opof feringsgezindheid van eenige particulieren en dat de heele zaak op een basis gezet xou moeten worden, die alle verrassingen voor de komende 10 tot 15 jaar zou uitsluiten. Slechts met een hechte basis zou het moge lijk kunnen zijn de benoodigde gelden voor de wegverbetering te vinden. Het is duidelijk, dat de „mannen van As sen" slechts met bloedend hart een deel los lieten van de taak, die zij zooveel jaren met liefde voortreffelijk hadden vervuld. Maar beter dan wie ook beseften zij, hoe zeer het voortbestaan der Asser races aan een zijden draad hing en dus brachten zij ook dit persoonlijk offer. De nieuwe organisatie. In de toekomst zal de wedstrijdtechnische organisatie geheel in handen der K.N.M.V. liggen. Ingevolge de afspraken in de F.I.C.M. zullen de races voortaan „Groote Pry's van Nederland der K-N.M.V.", heeten, al zullen ze in de wandeling nog wel heel lang T.T. genoemd worden. Alle officials zullen weer K.N.M.V.-officials zijn en het behoeft wel geen betoog, dat bij de krachtige en bloei ende K-N.M.V. deze organisatie in veilige en deskundige handen is. De Asser vóór-organisatie zal voortaan geschieden door de Stichting „Circuit van Drente", die is opgericht door de gemeen ten Assen en Beilen en de Motorclub Assen en Omstreken, een financieel krachtige or ganisatie dus, waarin de „mannen van As sen" hun taak onder een anderen naam zul len voortzetten. Moeilijk zal men zich een gezonder en sterker combinatie kunnen denken dan die van deze Stichting met de K.N.M.V., en de motorwereld kan zich dus vast gaan voor bereiden op een lange reeks van motor races, die den grooten roem der voorgan gers zal handhaven en misschien zelfs over treffen. De rijden draad en de nieuwe weg. Toen de nieuwe organisatie gereed was, moest er nog geld zijn en het is aan de on vermoeide zorgen van de burgemeesters van Assen en Beilen te danken, dat op het moment, waarop de zijden draad dreigde te breken, waaraan het voortbestaan der races hing, een oplossing gevonden werd. De motorwereld mag dezen heeren hier voor wel zeer dankbaar zijn. En nu de weg! Het gedeelte vanaf de hairpin tot Hooghalen blijft zooals het is, want dat was reeds voortreffelijk; de ver dere 10 km worden eerst voorzien van een zwaarder en breeder wegdek, waarna een asfaltbetondek het „Circuit van Assen" tot een der mooiste en snelste wegcircuits ter wereld zal maken. De weg zal overal 5 meter breed worden en zelfs 6 meter in de meeste bochten, terwijl de startplaats even eens belangrijk zal worden uitgebreid. 11 Juli 1936. 11 Juli 1936 is de datum, die Iedere mo- ter-enthousiast in Nederland reeds nu dik met rood potlood op zijn kalender moet aanstrepen, want op dien dag zal hij in As sen zijn om de eenvoudige reden, dat hy de eerste races op het vernieuwde, moderne circuit niet missen kan. Een roemiijke T.T.-geschiedenis is afge sloten; op 11 Juli a.s. zal een nieuw en zoo mogelijk nog glorierijker tijdperk worden ingeluid met den GROOTEN PRIJS VAN NEDERLAND DER K.N.M.V. 1936. N. WIELRENNEN DE RONDE VAN PURMEREND. De Brabander Gijsen winnaar bij de profs. Voor de eerste maal werd gisteren de Ronde van Purmerend, een wegwedstrijd door den Midden - Beems ter, georganiseerd, waarbij de initiatiefneemster, de wieier- vereeniging „Le Champion" uit Amster dam de volledige medewerking verkreeg van Ged. Staten en de plaatselijke autori- titen. In de middaguren hebben de professio nals en onafhankelijken gereden. Te be treuren viel dat de ingeschreven Belgische renners als Dictus, Deryck en Leemans niet aan den start verschenen. De overige deelnemende Belgen speelden geen rol van beteekenis, zoodat het een zuiver nationale krachtmeting geldt. Het resultaat was: 1. Gysen, Putte, tyd 2 uur 22 min. 46 sec. 2. P. van Nek (Am sterdam) op 20 meter. 3. Braspenninx Jr. (Prinoenhage) 2 uur, 25 min. 37 sec. 4. Hiddes (Amsterdam) zelfden tijd. 4. Gom- mers (Dongen) 2 uur 27 min. 43 sec. 6. Kuystermans (Seppe). 7. E. Muller (Ey- gelshoven). 8. Bergers (Delft). 9. Markus (Amsterdam). 10. Heeren (Bosschen- hoofd), 11. G. v. d. Ruit, 12. De Meyer (België). De nieuwelingen reden een parcours van 45 kilometer, terwijl de amateurs, die na de nieuwelingen startten, 80 kilometer moesten afleggen. De resultaten waren: Nieuwelingen: 1. Th. de Boer (Amster dam), 1 uur 15 min. 14 sec. 2. N. Nak (Rot terdam). S. De Haag (Amsterdam). Amateurs: 1. G. Schulte (Amsterdam), 2 uur 10 min. 25 sec. 2. C. Medik (Amster dam) 2 uur 11 min. 32 sec. 3. J. van Swelm (Nijmegen) 2 uur 13 min. 24 sec. 4. A. Zwartepoorte (Amsterdam), 5. J. Opden- berg (Den Haag), 6. 1. Motké (Roermond) allen zelfden tijd. SCHAKEN KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. De derde ronde. In „In den Vergulden Turk" werd gis teravond de derde ronde gespeeld. Bosscha verdedigde zich tegen Van den Broek met d5 en e5 tegen d4 en c4 Albins tegengambiet en kwam al spoedig beter te staan. Ten einde stukverlies te voorko men, moest Van den Broek 2 officieren geven voor een toren. Bovendien won zwart den gambietpion terug. Hierna be gon Bosscha slecht te spelen, hij gaf een officier weg en verloor een pion. In de afgebroken partij heeft Van den Broek met de kwaliteit van een pion meer de beste kansen. Van Hoek en Segaar speelden een Fran- sche partij. Segaar voerde de witte kleuren en ruilde in het midden af. Oogenschijnlijk stonden de partijen gelijk bij den 15en zet. Van Hoek deed. even wel een afruil in het midden, waarna hij de kwaliteit won, zoodat hij bij goede voortzetting de partij moet winnen. De partij De BlécourtRutten was een geweigerd Damegambiet. Rutten speelde wederom de variant van Cambridge Springs met Da5 en Lb4. Na afruil van enkele officieren hadden beide in het mid den een gesloten stelling, die Rutten na enkele zetten kon breken, zoodat hij in de afgebroken stelling gunstig staat. Tenslotte de partij Van VeenDemmen- dal. Eerstgenoemde speelde e2e4 en Demmendal antwoordde met d7d5. Hy kwam heel goed te staan, doch overschreed bij den 20en zet den tijd (20 z. per uur). Hij verkeerde nl. in de meening, dat het tempo 40 zetten in 2 uur was, gelijk by de wedstrijden van L. S. G. gebruikelijk is. Van Veen eischte echter de partij op en zal dus op een gemakkelijke wijze aan een winstpunt komen. As. Dinsdag wordt niet gespeeld in ver band met de simultaanséance, die Mr. Spielmann op 28 April in „De Turk" zal geven. De datum voor de 4e ronde is nog niet vastgesteld. De afgebroken partijen. Van VeenRutten. Rutten stond door het bezit der 2 loopers tegen Van Veen twee paarden iets beter. Door tijd nood moest hy echter een looper voor een paard geven en verloor bovendien een pion. Van Veen kon daarop de party ge makkelijk in zijn voordeel beslissen. Ook de partij SegaarDemmendal werd voortgezet, doch andermaal afgebroken. Segaar vergooide zijn kansen, doch Dem mendal zette niet goed voort en de afge broken stand is voor Segaar gewonnen. De afgebroken partij BosschaVan Veen is nog niet verder gespeeld, doch staat voor Bosscha verloren. HET TO URNOOI TE MARGATE. De uitslagen van de zevende ronde te Margate luidden: Hoofdtournooi: Sir Thomas rem. met Sergeant. Lundin rem. met Tylor. Flohr wint van Milner Barry. Miss Menchik ver liest van Stahlberg. Reilly verliest van Capablanca. De afgebroken partij SergeantReilly, eindigde in remise. Daar zooweel Flohr als Capablanca weer gewonnen hebben, staan zij met ieder 5)4 punt op de eerste plaats, gevolgd door Stahlberg met 4)4 punt. HET INTERNATIONAAL TOURNOOI TE MOSKOU. Van 14 Mei tot 9 Juni. Bij besluit van het presidium van den oppersten raad van Lichamelijke Opvoe ding der Sovjet Unie is bepaald, dat het derde internationale schaaktournooi van 14 Mei tot 9 Juni te Moskou zal plaats hebben. hebben reeds velen hun kans gegrepen Hierdoor aangemoedigd, zullen wij de gestelde termijn, nogmaals met 2 weken verlengen. Wie in deze periode één abonné aanbrengt voor minstens drie maanden, ontvangt als premie een Heeren-armbandhorloge met verchroomde band of desgewenscht een Dames-armbandhorloge leder abonné in ons gewest, Doet zeker thans zijn best. VAN DE BERMUDA'S NAAR CUXHAVEN. Een Hollandsche zeiler dingt mee naar den prijs! Op den eersten Juli a~s. zal op de Ber muda Eilanden het startsignaal gegeven worden voor een wedstrijd voor zeiljachten een Oceaanwedstrijd zooals er zeker nog niet veel gehouden zijn. Van de Bermuda- Eilanden naar Cuxhaven als einddoel. Een afstand van 3400 zeemijlen, waaraan zal worden deelgenomen door acht Duitsche jachten, een Zweedseh. een Noorsch en een.. Hollandsch schip! Een „Hdbl."-verslaggever heeft den eigenaar-zeiler van dat Hollandsche jacht, den heer C. Bruynzeel Jr. in zijn woning „De Stormhoek" te Zaandam opgezocht en een praatje met hem gemaakt over dien bij zonderen wedstrijd en ook vooral over het nieuwe mooie jacht, dat de heer Bruynzeel speciaal daarvoor heeft laten bouwen. De heer Bruynzeel is in zeilerskringen een heel bekende figuur. Hij maakte met zijn jacht Goodewind eenige malen den zoogenaamd en Noordzee-wedstrijd rondom Helgoland mede, maar wat hij nu gaat on dernemen, steekt boven elk ander zee mans bedrijf van vroeger uit. Alvorens deze schepen in den tranaat- lantischen wedstrijd starten, zullen zij eerst nog een wedstrijd ondernemen van New York naar de Bermuda-Eilanden, 'n afstand van rond zes honderd zeemijlen, zoodat dit wel een zeer goede vooroefening mag heeten. „Een directe aanleiding o aan deze monsterrace deel te nemen, is er niet ge weest," aldus antwoordde de heer Bruyn zeel ons op een desbetreffende vraag. „De deelneming aan andere zeewedstrijden heeft mij, omdat ze bij my uit sportief oogpunt buitengewoon in den smaak geval len zijn, hiertoe doen besluiten, toen Ik uit Duitsche tijdschriften van dezen wed strijd kennis nam. Nadat ik ingeschreven had voor de transatlantische race, kreeg ik een uitnoodiging ook deel te nemen aan den wedstrijd van Newport naar de Bermu da-Eilanden, die hieraan vooraf gaat." „Was uw jacht „Goodewind", waarmee u aan zoovele zeewedstrijden hebt deel genomen, voor deze reis niet zeewaardig genoeg, of had u andere redenen een nieuw schip te laten bouwen?" vroegen wij. „De „Goodewind" is wel zeewaardig genoeg, maar het nieuwe schip, de „Zee arend", k meer voor dit speciale doel ge bouwd, wat noodig Is, omdat een noodza kelijk gevolg van deelneming, een verblijf van bijna anderhalve maand aan boord, is." Het jacht is als yawl getakeld met to- rentuig. De groote mast heeft een lengte van 19 meter boven dek. De bemanning zal bestaan uit zeven koppen, allen ama teurs, zooals trouwens bij de meeste deel nemende vaartuigen wel het geval zal xijiv hoewel de wedstrijdbepalingen een be manning van ten minste twee amatero voorschrijven. Allen hebben deze heeren, Gerrit Endt te Heemstede, Otto M till er te Haarlem, Jan Hin uit Amsterdam, Charles Felger en een broer van den heer Endt, die in Amerika verblijf houdt, alsmede een nog onbeken de zesde man, min of meerdere ervaring in het zeilen op zee, zoodat hun de posten, die de „skipper" C. Bruynzeel Jr. him heeft toebedacht, best toevertrouwd rullen zijn. .De heer Hin is van beroep cineast, zoodat deze van den tocht tegelijkertijd een film zal maken, die.voor de Nederlandsche zei lerswereld van documentaire waarde be looft te worden. Enthousiast is het kleine gezelschap, maar toch verraden de nauwgezette voor zorgsmaatregelen de nuchtere Hollandse*»# zakelijkheid. De heer Bruynzeel volgt met de heeren Endt en Felger reeds sinds eenigen tijd een cursus in navigatie aan de Zeevaartschool te Amsterdam, daartoe in de gelegenheid gesteld door de medewerking van den di recteur, den heer Haverkamp, en den heer De Hart, die de lessen geeft. De heer Fel ger volgt met niet minder groote animo een cursus voor marconisten-opleiding. Welke voorbereidingen overigens nog voor een dergelijken tocht noodig zijn, mag wel daaruit blijken, hoe er gewoekerd moet worden met de ruimte voor proviand en andere materialen. De voorschriften zeggen bijvoorbeeld, dat per man ten minste 35 gallon water (ong. 160 liter) aan boord moet zijn. Ook de proviandeering geeft begrijpe lijkerwijs nogal eenige zorg, boo wel wal betreft een juiste voeding voor ongeveer vijf weken op zee, als de nooctige stouw- ruimte. „Ieder hoekje en gaatje moet benul worden", zei mevrouw Bruynzeel-Ver- kade ons, toen zij zich gedurende enkeèe oogenblikken in het gesprek mengde. Omtrent het schip vernamen wij nog, dat dit een waterverplaatsing zal hebben van 21 ton, waarvan 8 H in de looden kiel. Het is gebouwd op stalen spanten en beeft een mahoniehuid, die witgelakt wordt» Het dek wordt omgeven door een ver schansing, die een voet hoog zal zijn. Een modern radio-ontvangtoestel zal belang rijke diensten moeten bewijzen roet hel oog op de weerberichten, hoewel op de te volgen route verwacht mag worden, dat de deelnemers de heerschende winden mee zullen hebben. Op 29 Mei zal het schip, dat een lengt# heeft van 16)4 m. (op de waterlijn 12.20 m.), een breedte van 3.65 m. en 120 vler kante meter zeiloppervlak, per ss. „Veen- dam" van de H. A. L. verscheept worden. Ongeveer een week zal in Amerika nog geoefend kunnen worden, alvorens de voorwedstrijd plaats heeft. Een zeldzaam staaltje van ondern em in ga geest, waarbij zakelijkheid en romantiek in zoo hooge mate samengaan. DE GEBROEDERS „G0CHEM" 279. Door die ellendige boeien konden ze echter niet loo- pen zoals zij wilden en reeds hoorden zij hun achtervolger vlak achter zich. Deze hief reeds zijn vuist op om hem een verdoovenden slag toe te brengen. Nog ongeveer een halven Meter en hij was er. 280. Doordat de jongens instinctmatig uit elkaar weken, miste de kapitein zijn slag en struikelde over de gespannen ketting, waarmede de boeien aan elkaar vast zaten. Het gebeurde alles bliksemsnel en de jongens begrepen ternau wernood wat hun redding beteekende.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10