STADS NIEUWS WOENSDAG 22 APRIL 1936 Ut» LLlUöUiÊ tUUKAfll «i&lCSTE BLAD PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? KOUDER. DE BILT SEINT: Matige tot krachtige, later afnemende irind uit Noordelijke richtingen. Afne mende bewolking. Wellicht nog enkele regen- of hagelbuien. Aanvankelijk kou der. Hoogste barometerst.: 762.0 te La Coruna. Laagste barometerst.: 743.9 te Karlsruhe. De laatste depressie, die gisteren over Frankrijk snel dieper werd, verspreidde zich over Frankrijk en Duitschland. De kern ligt ten Zuid-Oosten van ons land, zoodat de wind geheel naar Noord-Oost liep en de regen tot het Zuiden van ons land beperkt bleef. De depressies in Scan dinavië nemen in diepte ai in het Westen en Zuid-Westen is de barometer geweldig gestegen, zoodat opnieuw een koude Noor delijke luchtstroom zich over onze omge ving gaat uitbreiden. In Scandinavië houdt de dooi aan zonder dat het veel zachter wordt. Krachtige winden komen er alleen nog in de Oostzee en in het hooge Noorden voor. Op de Britsche Eilanden klaart de lucht op en verdween de vorst uit Schot land, maar de Noordelijke winden zijn guur. In Frankrijk zijn weer zeer zware regens gevallen, zoowel in het Zuiden als in het Noorden (Biarritz had 34, Calais 14 m.m.) en de regen duurt in het Zuid en Noord-Oosten nog voort; de tempera tuur is er gestegen. In de Golf van Bis- caye waait een Noord-West er storm. In Duitschland werd het onder den invloed van de Oostelijke winden kouder; er valt plaatselijk sneeuw en in het Zuiden regen, welke regens zich vermoedelijk over Noord-Duitschland zullen uitbreiden. Voor- •loopig is opklarend maar guur weer met enkele regen- of hagelbuitjs te wachten. L U C HTTEMPER ATÜUR, 0.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Woensdagnamiddag 7.39 uur tot Donderdagmorgen 4.18 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 22 April voorm. 3.26 en nam. 3.48 uur. BOETE-PROCESSIE L. T. B. De leden van den L. T. B. zullen dit jaar tweemaal in de gelegenheid worden ge steld, een Boete-processie naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo mede te maken. Als data zijn vastgesteld: Maandag 18 Mei as. voor de eerste, en Woensdag 2 Sep tember 1936 voor de tweede boete-proces sie. De plechtigheden zullen op 18 Mei a.s. om tien uur van. aanvangen. Wij wijzen er nog even op, dat de dag van 18 Mei a.a. tevens de eerste dag is der Kruisdagen. WIJZIGING ARBEIDSOVEREENKOMSTENBESLUIT. Bij koninklijk besluit zijn de straffen, welke aan arbeidscontractere ingevolge het arbeidsovereenkomstenbesluit kunnen wor den opgelegd, aangevuld met een bepaling, waarvan de strekking is, om op het per soneel op arbeidscontract werkzaam, ook de straf van extra dienst te kunnen toepas sen. Tot dusverre bestonden de straffen voor dit personeel uit: a. een schriftelijke beris ping; b. een beperking van het recht op een jaarlijksche vacantie voor ten hoogste 1/3 van het aantal dagen, waarop per ka lenderjaar aanspraak bestaat; en c. een geldboete van ten minste 10.25 en ten hoogste 25. Thans is daaraan toegevoegd het opleg gen van een buitengewonen dienst op an dere dagen dan Zondag en de voor den art>eider geldende kerkelijke feestdagen, zonder loon of tegen een lager dan het nor male loon. Deze oplegging kan geschieden voor ten hoogste zes uren, met een maximum van drie uren per dag. De collectieve arbeidsovereenkomst in de schoenindustrie opgezegd. De federatie van schoenfabrikanten heeft de met de werknemers gesloten collectieve arbeidsovereenkomst opgezegd. N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" werden de jaarstukken over 1935 behandeld en met overgroote meerderheid van stemmen goed gekeurd. Eenige aandeelhouders hadden bezwaar tegen de balans en,de winstuitkeering, doch met 12706 stemmen vóór en zeven stem men tegen werden de voorstellen van het bestuur geaccepteerd. DE R.K. STAATSPARTIJ EN DE MIDDENSTAND. De heer E. Stampei voor de Hanze. Gisteravond hield de Hanze in „Zomer- zorg" een matig bezochten ontwikkelings avond onder voorzitterschap van den heer J. Schoondergang. Deze heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den spreker van den avond, den geest, adviseur prof. Cleophas en pater ter Brink, O.F.M. De heer E. J. M. Stumpel, bondsvoorzitter van de Hanze, zeide in de inleiding tot zijn onderwerp, dat het beeld van den Midden stand wel zeer juist wordt weergegeven door het bezoek op deze vergadering. 't Is wel eens ontmoedigend om te zien hoe weinig medewerking zoovele leden der Hanze hun bestuur verleen en, maar hier hoopte spr. toch aan te treffen de kern van getrouwen, die ook in dezen tijd van moei lijkheden met het bestuur meeleven. Over het algemeen gesproken is de on verschilligheid van zoo velen te wijten aan onkunde, 't Mag bekend worden veronder steld, dat juist de Middenstand steeds zoo moeilijk voor de organisatie te vinden was, ondanks toch de Middeleeuwen in den vorm der gilden zulk een ander beeld gaven. De vrijheid, na de Gilden ontstaan, had tot ge volg. dat zich een groep welgestelden vormde naast een veel grootere groep van economisch zwakkeren. Deze wisten zich echter het eerst te ver eenigen, vooral na het verschijnen van de Encycliek „Rerum Novarum" van Paus Leo xm. En terwijl de arbeiders, zich steeds sterker organiseerden, bleef de middenstand werkeloos toezien. Het duimde zelfs jaren alvorens de middenstand ook ten deze zijn taak begreep. Na 30 jaren van werken zijn er nu om streeks 30.000 georganiseerden. Het konden er minstens 100.000 zijn, aldus spr. Wel is er gelukkig een kern, die achter het be stuur staat, maar zoo talrijk velen houden zich afzijdig. De sociale wetgeving in ons land, wel licht de beste der gebeele wereld, is voor namelijk ingesteld op den arbeidersstand. En wat zij na jaren van strijd hebben ver kregen, dat zou de tegenwoordige midden stander in enkele jaren willen hebben. Het is de schuld van den middenstand zelf, dat de regeeringen der laatste tien tallen jaren zoo weinig hebben gedaan, want.... de middenstanders hebben im mers altijd zelf hun eigen boontjes willen doppen? Als er dan ook gevraagd wordt, wat de regeering nu eigenlijk wel doet voor den middenstand, dan heeft de middenstand het aan zichzelf te wijten, als er zoo weinig bereikt wordt. Desondanks zijn er in de afgeloopen ja ren belangrijke resultaten verkregen, doch men houde toch steeds voor oogen, dat elk groepsverlangen door de regeering moet bezien worden in het algemeen belang. Wat de R.K. Staatspartij voor den Mid denstand doet? Rechtstreeks kan zij niets doen, want om iets te bereiken moet er zijn: een meerderheid in de Tweede Ka mer, een meerderheid in de Eerste Kamer en samenwerking tenslotte van die meer derheden met de regeering. De R.K. Staatspartij kan dui direct niet meer doen dan de geuite verlangens steu nen en verdedigen. Maar daarboven staat, dat een te nemen maatregel slechts ontstaan kan, indien de verschillende middenstands organisaties het met elkaar eens zijn. En daar ontbreekt nog wel eens iets aan. En dat is de eerste zeef, waardoor de voorstel len moeten gaan. Van hoeveel belang een stemmigheid onder de organisaties is, bleek wel uit de voorgestelde vestigingswet. De Katholieke middenstandsorganisatie toch, vreezend, dat bij indiening van het ont werp-vestigingswet velen zich maar hals over kop in zaken zouden werpen, wilde een sperr-verbod, waarbij die vestigingen ten slotte toch onder die wet zouden val len. De neutralen wilden hiervan echter niets weten en dreigden zelfs, dat, indien de Katholieken eenzelvig dit plan wilden doorvoeren, zij van de heele vestigingswet n/iets wilden weten. Toch is er de laatste jaren wel een en an der bereikt en spr. noemt het wetsontwerp tot inning van kleine vorderingen, ld. op de uitverkoopen, id. tot verbindend verklaren der arbeidsovereenkomsten, de vestigings wet, de wetten voor middenstandscrediet en klein crediet via de borgstellingfondsen, enz. Hoe er verder op het oogenblik gewerkt wordt om de kleinste onder de middenstan ders door de moeilijke tijden heen te hel pen, desnoods a fond perdu, toont spr. na der aan. Daarnaast zijn er nog wenschen, die de volle aandacht hebben, als b.v. ten aan zien van de vaste lasten. Maar, wanneer de lijdensweg ten einde zal zijn, vreest spr„ dat het den middenstand tenslotte toch zal tegenvallen. Verder noemt spr. nog de wen schen ten aanzien van de regeling van het cadeaustelsel. Een van de grootste wenschen van den Middenstand is ten slotte de kwestie der warenhuizen van het groot-kapitaal. Naast enkele andere kwesties, waarmede de R.K. Kamerfractie zich momenteel ern stig bezig houdt, is er het vraagstuk der ordening in het middenstandsbedrijf. 'n Bescheiden bezit en een krachtige ar beid, tezamen noodzakelijk voor een goed staatsbestel, dat zijn de factoren, welke de RK. Staatspartij stuwen om achter den R.K. Middenstand te staan. Spr. wijst er voorts nog op, dat de uit- voer van diverse producten in het afgeloo pen jaar 1500 millioen minder heeft be dragen, terwijl de economische omstandig heden beduidend de landsuitgaven hébben doen stijgen. Tenslotte wijst hij nog op het feit, dat er in de laatste twee jaar alleen uit het bui tenland niet minder dan 2400 personen in het Handelsregister zijn ingeschreven. Tenslotte spoort spr. aan tot krachtige sociale en politieke organisatie, welke noo- dig is om den middenstand voor ondergang te behoeden en uit daarbij den wensch, dat de wereld weer terug moge keer en tot God, zonder Wien men in het maatschappelijk leven niets bereiken kan. Na de zeer interessante en leerzame rede van den bondsvoorzitter, werd een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om vragen te stellen, o.a. werd gevraagd naar de hooge salarissen, naar de maatregelen welke genomen zouden moeten worden te gen het vestigen van de gxoote bedrijven en concerns, alsook het vraagstuk van oneer lijke concurrentie, deflatie of devaluatie, de groentendistributie en dergelijke. Hier op werd door den heer Stumpel uitvoerig en naar aller voldoening antwoord gegeven. Tot slot was het woord aan den Geest. Adviseur, prof. A. Cleophas, die wees op den toestand van den middenstand, die het blijkbaar nog niet zoo slecht heeft, gezien de opkomst op de vergaderingen, enz. Het bestuur had dezen winter een zeer interessant en leerzaam win terprogram samengesteld en alles gedaan om de mid denstanders eens wakker te schudden, maar het heeft niets geholpen. In de hoop, dat allen het volgend seizoen eens wat meer belangstelling zouden to oen en voor alles wat door het bestuur werd aangeboden, be sloot de Geest. Adv. zijn korte, maar krach tige rede. Nadat nog een vraag werd gesteld en beantwoord door den heer Stumpel, sloot de voorzitter te plan. kwart voor twaalf deze hoogstaande vergadering. DE GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE-DIENST. De storing van Brasow geëlimineerd. Radio in huis behoort tegenwoordig haast tot de noodzakelijke levensbehoeften. On- telbaren hebben een eigen toestel en tap pen met een eigen antenne op hpn dak de electrische energie uit den aether. Maar duizenden, wien een eigen installatie te duur is, of die te veel last van luchtstorin- gen hebben, genieten collectief van de ra dio-klanken en sluiten zich aan bij de Ge meentelijke Radio-distributie. Deze sinds 5 jaar bestaande Gemeentelijke dienst, die zich telken jare in een stijgend aantal aan sluitingen mag verheugen, doet alle moeite om het zijn abonné's naar den zin te ma ken. Vooral in twee richtingen wil hij zijn cliëntèle gerieven, n.l. door de kosten tot een minimum te beperken en de ontvangst zoo zuiver mogelijk te doen zijn. Wat de kosten betreft: de aansluitkosten zijn reeds .verlaagd van 17.50 tot f 7.50 2.50 voor aansluitingen in huizen, waar van de vorige bewoner reeds abonné was), terwijl het vooruitzicht bestaat, dat het tarief van 7.50 in de toekomst nog verder zal kunnen worden verlaagd. En wat de storingen betreft: deze zijn door de gunstige ligging van de antenne van den Leidschen dienst minimaal. Sinds Januari van dit jaar echter doet zich een storing voor, die met de beste antenne en met het meest selec tieve toestel niet is te elimineeren, n.l. de storing van den Roemeenschen versterkten zender Brasow, die eveneens op de 1875 M. golf uitzendt. Daar besprekingen te Genève geen re sultaat hebben opgeleverd en het er voor- als nog niet naar uitziet, dat de storing eer lang zal worden opgeheven, is de Leidsche Gemeentelijke Radio-distributiedienst er thans toe overgegaan voor de 1875 M. golf een rechtstreeksche verbinding aan te doen leggen met de studio's van de Omroepver- eenigingen, die op deze golflengte uitzen den. Daardoor wordt een absoluut storings vrije ontvangst verzekerd. Daar deze recht streeksche verbinding groote kosten met zich meebrengt, mogen de ongeveer 4000 abonné's deze voorsprong op de bezitters van eigen ontvangtoestellen wel waarde e- ren. De heer ir. F. Stokhuizen, de leider van den Radio-distributieddenst, heeft ons gister de nieuwe verbetering getoond, wel ke uiteraard slechts een bescheiden techni sche apparatuur meebrengt. Een vóór-ver- sterkertje is er bij gekomen; de kosten worden gemaakt door de vrij hooge huur van de extra-lijn. Andere radio-distributies kennen deze lijn-overbrenging reeds lang, vooral die in de veraf gelegen provincies, doch in Leiden had men aan dit voor een „radio"-dienst eigenlijk minder elegante hulpmiddel geen behoefte. Maar tegen Brasow was niet op te tor nen! Zoodra deze storing zal zijn opgehe ven, verdwijnt ook het kabeltje weer. Instituut Pont. Deze maand slaagden te den Haag voor Stenografie Ned. (130 lettergr.): mej. M. Loth, Woubrugge; mej. H. Emeis, Oegst geest; mej. G. Nijland, alhier; de heeren Pluim Mentz, Oegstgeest; Trel, alhier. Stenografie Ned. (165 lettergr,): de heer V. d. Oever, Katwijk aan Zee. Stenografie Duitsch (130 lettergr.): de dames L. Dettmar, Katwijk aan Zee; J. Boot, Leiderdorp; A. Weeda en S. Frens, alhier. Allen zyn leerlingen van het Instituut Pont, Breestraat 89a, alhier. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". De lezing, die morgenavond door dien Zeereerw. heer Rector L. Beune zou ge houden worden over het „Apostolaat van de Moeder" zal vervallen. De datum voor de cursus is nu Donderdag 30 April, Vrijdag 1 Mei en Zondag 3 Mei. Wij verwachten dus volgende week Don derdag al onze oudere leden en leidsters om 8.15 uur in het Graalhuis. De vioolclub gaat dus morgenavond ge woon door. K. J. O. Aan de leiders is reeds medegedeeld, dat de eerstvolgende recollectie in het St. Ll- duina-huis zal gehouden worden Vrijdag avond a.s. Het aanvangsuur is echter niet 7.30 uur, doch 8.30 uur. DE ESPERANTO COMPETITIE. ff Feestelijke prijsuitreiking. Gisterenavond vond in „Zomerlust" de feestavond plaats, welke georganiseerd was door de drie Leidsche Esperantoclubs, te weten „Pacen", „Fajrero" en R. K. Klubo Esperantista, ter gelegenheid van de be ëindiging der competitie en de daaraan ver bonden prijsuitreiking. De voorz. van de commissie van organi satie voor dezen avond, Sro Timmers, opende deze bijeenkomst en sprak zijn vreugde uit, dat zulk een groot aantal Es perantisten dezen avond met hun bezoek vereerde. De geheele zaal was tot de laat ste plaats bezet. Vervolgens verwelkomde hij de aanwezi gen, in het bijzonder den initiatiefnemer tot deze competitie Sro v. d. Meyden en Sro Faulhauber, die de slottaak heeft be oordeeld, de vertegenwoordigers van de clubs uit den Haag, Haarlem, Noordwij- kerhout, Alphen, Roelof arendsveen e.a., welke in grooten getale vertegenwoordigd waren en verder nog eenige buitenlandsche esperantisten, zoodat van een waar inter nationaal gezelschap kon worden gespro ken. Daarna zette hij in het kort het doel en de groote waarde van deze competitie uiteen, er tevens op wijzende, dat de sa menwerking van de drie clubs, die in grondslag van elkaar verschillen, in alle opzichten perfect te noemen is. Hierna was het feestelijke gedeelte aan de orde, ingeleid door het staande zingen van „La Espero". Met de parodie op vertalen, een komi sche declamatie, oogstte de vertolker groot succes, waarna een 20-tal kinderen een tooneelstukje opvoerde, geheel in Esperan- to-zangspel, hetgeen voor zulke jonge ama teurs op de planken en in Esperanto keu rig yrerd uitgevoerd, zoodat ze dan ook een welverdiend overdonderend applaus in ontvangst moesten nemen. Een woord van lof aan den leider van dit clubje mag niet ontbreken. Vervolgens de clou van dezen avond n.l. het bekend worden van de winnaar der competitie. Sro v. Putten als voorzitter van het com- petitiecomité, opende de gezegelde enve loppe en las onder spannend zwijgen de motto's met de daaraan verbonden punten voor. Het resultaat was dat de R. K. Klubo Esperantista het hoogst aantal punten be haalde n.l. 21, gevolgd door Fajrero met 20 en Pacen met 19 punten. Sro Timmers noodigde de drie uitverkorenen Fino E. Bernard, Fino J. Streefland en Sro v. d. Meyden bij zich op het podium, en felici teerde hen en hun club met het behaalde succes, en verzocht de fraai uitgevoerde zilveren Ster (vervaardigd door de Zilver- fabriek te Voorschoten) voor hun club in ontvangst t.e nemen. Sro Timmers dank- kend en buitengewoon verheugd keerde het drietal in de zaal terug. Alvorens tot de pauze over te gaan, sprak Sro Faulhauber een woordje, waar in hij de beoordeeling toelichtte, gevolgd door een Franschen en Duitschen Esperan tist, die de groeten brachten uit hun lan den. In de pauze werden de tombolaprij- zen uitgereikt, welke bijna iedere loten- houder een prijs schonk, daar er ongeveer evenveel prijzen waren als loten. Vervolgens een tooneelstukje „De doove visscher", dat de zaal deed brullen van het lachen en een hartelijk applaus oogstte. De Schnitzelbank werd door eenige hon derden personen volmondig medegezongen en werkte er toe mede dezen avond zoo mogelijk nog succesrijker te maken. Hierna nam Sro Timmers het woord, zeide dat het programma vanwege het late uur bekort moest worden, waarna hij een slotwoord sprak, waaron hij de verschil lende commissieleden dankte voor de ber gen werk door hen verzet; hij .richtte zijn dank aan de band, welke den geheelen avond vulde met vroolijke muziek enz. enz. Tot slot sprak spr. de overtuiging uit, dat deze avond van onberekenbare waarde is geweest voor de propaganda van Espe ranto, en sprak de verwachting uit, dat Leiden met deze competitie toonaangevend moge zyn en deze zich een weg moge ba nen door geheel Nederland. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 2946. N.V. Hotel Res taurant „de Kaag" Warmond. Uittr. comm. J. van Vliet, 's-Gravenhage. N. Comm.: C. A. Vermaat, 's-Gravenhage. 797. Hotel Bamberger, Leiden, Lammer markt 135, café en restaurant. Wijz. handelsn. in: Café Restaurant „Bamber ger". Opheffing: 2438. Kweekery „De Koepel", Leiden, Witte Rozenstraat 47, bloemisterij en handel. Hedenmiddag te ruim 2 uur is een Mo- da-autobus op de Breestraat ter hoogte van de Harmonie op een Chevrolet-auto gereden, waardoor deze wagen vrij ernstig van achteren werd beschadigd. De politie maakte procesverbaal op van het gebeurde. AGENDA LEIDEN. Woensdag, Vriendenkring ter eere van het Allerheiligst Sacrament, jaarverga dering in Gebouw Jos. Gez. Ver. 8.15 uur. Donderdag, R K. Dioc. Vrouwenbond, foyer van Den Burcht, 8 uur. Donderdag: Rede pater Borromaeua de Greeve, getiteld: „Rotsvaste een heid". Stadsgehoorzaal, 8.30 uur. Vrijdag. Uitvoering operette „Rozette" Leidsche Schouwburg, 8 uur. Vrijdag, Handelsreizigersvereen. „St. Chris- toffel", ledenvergadering, „Harmo nie" te 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 April as. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35, tel. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 274. REDE PATER BORROMAEUS DE GREEVE. Om teleurstelling te voorkomen deelen wij mede, dat de kaartverkoop voor morgen avond ia geëindigd. De groote stadsgehoor zaal is „uitverkocht"; nu reeds zijn meer dan honderd aanvragen afgewezen moeten worden: Wel kunnen degenen, die reeds een kaart hebben, hedenavond nog (morgen niet meer) een plaats bespreken bij de firma Zandvliet, Haarlemmerstraat. Zonder kaart kan niemand worden toe gelaten. ST. JORISDAG. Elk jaar op 23 April vieren de padvin ders der geheele wereld hun St Jorisdag, om hem weer als voorbeeld van eer en ridderlijkheid zich voor te stellen en hun belofte van trouw, hulpvaardigheid en ge hoorzaamheid te hernieuwen, opdat ook zij in de lente van him leven den strijd tegen de altijd nog offersvragende draak egoisme en futloosheid zullen aanbinden en.... hoe moeilijk het ook zij in dezen strijd overwinnen. Der gewoonte getrouw zal morgen zoo veel mogelijk de uniform worden gedra gen met op de linkerborst een tulp, ter wijl de dag zooveel mogelijk wordt besteed aan hulpvaardigheid en ridderlijkheid. Des avonds zullen op meerdere plaatsen de kampvuren worden ontstoken en zul len zonder onderscheid van rang of stand, jongeren en ouderen zich om de kampvu ren verzamelen om te luisteren naar het aloude verhaal van den jongen Ridder Joris, geboren op 23 April te Lydda in Palestina. LEIDSCHE SPAARBANK. Aan het jaarverslag van de Leidsche Spaarbank over 1935 is het volgende ont leend: Het tegoed der inleggers bedroeg op 1 Januari 1935 8.932.958, dit vermeerderde door inlagen met 5.052.064, door rentebij- schrijving met f 239.109 en verminderde door terugbetalingen met 5.769.978, naar reserve niet opgevraagde posten werd over gebracht 860, zoodat het saldo op 31 De cember 1935 bedroeg 8.453.293. Ten laste van de reserve voor koersver schil van effecten moest 220.895 afgeschre ven worden; de rekening effecten geeft op 31 December 1935 een saldo aan van 4.722.235. In hypotheken werd in 1935 f 84.000 be legd, naar de reserve overgebracht 116.900 en afgelost 292.755. Wij waren genoodzaakt tot executie der onderpanden van zes hypotheken over te gaan. Deze executies veroorzaakten een ver lies van 42.955, welke ten laste der Re serve voor hypotheekrisico is gebracht. Het saldo per 31 December 1935 bedraagt 3.925.446. Het voordeelig saldo bedraagt 147.518. Door de belangrijke waardevermindering der landerijen en de bijzonder lage prijzen, die de boeren voor hun producten ontvan gen, werd het wenschelyk geoordeeld voor eventueele verliezen op in hypotheek be legde bedragen, een som van 100.000 en voor renteveiiies 40.000 te reserveeren. De reserve sluit met een saldo van 762.033, uitmakende 9.015 pet. van het in leggerskapitaal en 16.137 prt. van het ef fectenbezit der Spaarbank. De rekening van het hoofdkapitaal sluit met een voordeelig saldo van f 39.367. De rente welke dit jaar gemiddeld van het hoofdkapitaal werd gemaakt, bedroeg 4.260 pet. In 1934 was du 4.497 pet. Hedenmorgen te ruim 9 uur is op het Rapenburg ter hoogte van het gemeente huis de 45-jarige wielrijder D. v. S., wo nend aan de Rijn en Schiekade 79, door een luxe auto aangereden. De wielrijder liep vermoedelijk een kniefractuur op en werd door den E. H. D. naar het Acad. Zieken huis vervoerd. De heer B. C. van Ovost, Kloksteeg 11, slaagde voor het diploma A. Schoenherstel ler, afgenomen in de Vakschool voor Schoenmakers te den Haag.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2