DINSDAG 21 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COÜRANi TWEEDE BLAD - PAG. SUBSIDIEERING VAN BIJZO ND KRB SCHOLEN. Vragen van het Tweede Kamerlid Saring. De heer Soring heeft aan den minister van Onderwijs, K. en W. gevraagd of het joist is, dat de minister d.d. 31 Maart aan de besturen der door het rijk gesubsidieer de bijzondere hoogere burgerscholen, gym nasia, lycea en handelsdagscholen een om zendbrief heeft gericht, waarin aan die be sturen wordt medgedeeld, dat de minister subsidieering in de kosten van bezoldiging van directeuren, rectoren, leeraren en be ambten, die den leeftijd van 65 jaar heb ben overschreden en uit dien hoofde niet zijn ontslagen, als regel slechts zal bevor deren tot het bedrag, dat benoodigd zou zijn geweest, indien zij door jongeren met aanvangswedde waren vervangen. Voorts of de minister niet van oordeel is, dat hem de bevoegdheid ontbreekt, een zoodanige korting op de subsidieering in de kosten van bezoldiging der in die vraag genoem de functionarissen te bevorderen, en of de minister bereid is, totdat eventueel ter zake een wijziging der M. O.-wet en der H.O.-wet is tot stand gekomen, den a an ge- duiden omzendbrief, indien deze inder daad is uitgegaan, in te trekken. KON. NEDERLANDSCH LANDBOUW- COMITé. Onder voorzitterschap van den heer J. L. Nijsingh te De Wijk heeft op 15 en 16 April 1936 de maandelijksche vergadering der eerste af deeling van het Koninklijk Neder- J&ndsch Landbou w-comité plaats gehad. Breedvoerige besprekingen werden ge wijd aan de bestaande ongunstige verhou ding tusschen de prijzen der 8 10-week- sche biggen en die der sl ach tv ark ens, waar door voor degenen die hun biggen moeten koopen de varkensmesterij een onrendabel bedrijf is. Inzonderheid de kleine varkens houders, die deze biggen mogen fokken, omdat hun geen merken toegewezen zijn, ondervinden groote moeilijkheden. Voorts werd de aandacht gevestigd op de slechte prijzen voor varkens welke niet aan de Ned. Veehouderij Centrale kunnen wor den geleverd. Men drong er op aan, dat de regeering het betrekkelijk geringe overschot aan 8lachtvarkens tegen loonenden prijs uit de markt zou nemen en tot blikvleesch zou doen verwerken. Daar de varkensstapel vrijwel met de binnenlandsche en buiten- landsche behoefte in overeenstemming is, zou in dat geval spoedig de prijs der slaoht- varkens op zoodanig peil komen, dat de thans in absoluten zin niet te hooge big gen prijzen kunnen worden betaald. Besloten werd, het bureau te machtigen, stappen te doen tot verbetering van den toestand. Besloten werd, met het college van regee- ringscommissarissen te bespreken de vraag, op welke wijze de producenten van hooi voor den handel, die door het stil leggen van dien handel zwaar worden getroffen, kunnen worden geholpen. Daarbij zal wor den overwogen of genoemde categorie ware te helpen door bevordering van den afzet van hooi, dan wel door het toewijzen van extra-kalveren, ter beweiding van deze meestal laag gelegen gronden. De motiveering van het ministerieel be sluit tot verlaging van den toeslag op de industrie-melk, dat n.1. deze verlaging noo- dig zou zijn om de heffing op boter te kun nen verlagen, teneinde aldus de kosten van levensonderhoud van den consument te kunnen verminderen, heeft in landbouw- kringen ontstemming gewekt. Het bestaans- peil van den melkproducent en van de landbouwende bevolking ligt thans reeds zoo laag, dat een verdere verlaging niet in aanmerking mag komen, alvorens de nood zakelijke aanpassing aan de gewijzigde eco nomische omstandigheden ook bij andere volksgroepen (de consumenten) in dezelf de mate is doorgevoerd. Uit een oogpunt van doelbewuste crisis- politiek, welke is gericht op instandhou ding van het boerenbedrijf, moet een der gelijke motiveering dan ook, als zijnde on deugdelijk, met nadruk worden afgewezen. DE FINANCIEELS TOESTAND VAN 'S GRAVENHAGK. Naar aanleiding van een persbericht be treffende een voorstel van den wethouder van Financiën tot verhooging van de op centen der gemeentefondsbelasting van 65 op 75, welk voorstel in een Zaterdag ge houden vergadering van B. en W. behan deld zou zijn, vernemen wij van bevoeg de zijde, dat deze zaak niet Zaterdag jl. aan de orde is gewwest en dat van eenig Voorstel geen sprake is. Wel is in een vorige vergaderiig van B. en W. de vraag aan de orde geweest, of, in verband o.a. met de verhoogde uitgaven voor maatschappelijk hulpbetoon, de be staande middelen wel toereikend zijn. B. en W. koesteren echter gegronde hoop dat zonder belastingverhooging die hoo gere uitgaven kunnen worden gefinan cierd. BENOEMING HOOGLEERAAR TE WAGENINGEN. Bij Koninklijk besluit is met ingang van den datum, waarop hij zijn ambt zal aan vaarden, benoemd tot hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, om onderwijs te geven in microbiologie, dr. J. Smit, te Amsterdam. DE „NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN**. De naam is bekend! Sinds de Roomsche Reis Unie van 1935, toen „in Katholiek ver band" meer dan 500 geloofsgenooten op de „Johan van Oldenbarnevelt" het week-end- op-zee hebben meegemaakt, dat de „Ned. Reisvereeniging voor Katholieken" uit schreef, kent èlk Katholiek Nederlander althans den naam dier Vereeniging, die voor onze geloofsgenooten de aangewezen organisatie is, wanneer men op reis wil gaan in groepsverband. Maar velen weten van die Vereeniging niet veel méér, dan den naam! Een reisadres als 'n ander, zegt men wellicht. Dèt nu is juist geheel anders! De N. R. V. K. is géén .preisadres", als een of ander reisbureau, heeft niet ten doel „eraan te verdienen", zooals elke andere onderne ming op reisgebied moet doen, de N. R. V. K. heeft een hooger, een geestelijk, een godsdienstig doel! En dat mag wel eens in het licht gesteld, om zooveel verkeerde begrippen recht te zetten, om veel vooroordeelen weg te ne men. De N. R. V. K. heeft als hoofddoel: de groote gevaren, die het reizen-in-neutraal- verband steeds meebrengt, te ontgaan! Voor Katholieken is dat logisch. Wij le ven héél ons leven „in Katholiek verband": in de school reeds, in de vakorganisatie, in het vereenigingsleven, in lectuur en pers. Waarom dan juist niet bij uitgaan en va- cantiereis, bij excursies en reisonitspanning? Zelfs bij de sport is door de kerkelijke Overheid „Roomsch verband" voorgeschre ven,waarom zou het dan bij het zoo veel gevaarlijker vacantie-uitgaan b.v. an ders moeten zijn? Tallooze gemengde huwelijken zijn het gevolg van reizen-in-neutraal-verband: dat getuigen de zielzorgers, en waarlijk niet alleen in het Noorden des lands, maar evengoed in ons Brabant en Limburg! Wan neer men alleen reisde met gewestgenooten, ware het misschien nog te verontschuldi gen, zoo men niet op „Katholiek verband" zou letten. Maar juist dat is geheel anders: we behoeven het maar aan te stippen, om de waarheid ervan door ieder, die van ge- zelschapsreizen iets afweet, bevestigd te hooren. Waarom dan niet die Reisvereeniging ge kozen, die juist „voor Katholieken" is op- gericht, die steeds de grootste zorg heeft, dat op reis, in hotels, bij excursies, bij avondvermaak, de Katholieke wetten wor den onderhouden, de Katholieke regelen niet worden geschonden, de voorschriften der kerkelijke Overheid worden gevolgd? K a n ze het bijgeval niet, die Katholieke Reisvereeniging? De Roomsche Reis Reünie van 1936 al veegt zulk een dwaas denkbeeld finaal op zij! Straks gaan met de „Marnix van St. Aldegonde", het grootste schip van Amster dam, ongeveer 700 Katholieken van eiken stand en stiel zes dagen mee naar zee, met een bezoek aan Kopenhagen, en zoowel het programma als de geheele opzet van die unieke reis bewijzen, dat de N.R.V.K. ook technisch op peil staat, het evengoed kèn, als wie ook! Wanneer men de moeite wil doen, aan het Centraal Bureau van de N.RJC.V., Hee rengracht 215 te Amsterdam, eens het Pro gramma-Jaarboek aan te vragen, zal men met eigen oogen zien, dat er energie en durf zit in deze vereeniging, en dat haar reisplannen, haar technisch werk, voor geen andere vereeniging of bureau onderdoet. Reizen naar Rome, naar Lourdes, naar Lisieux, naar het Heilig Land, reizen naar mooi Frankrijk, naar Zwitserland. Oostenrijk, Italië en Engeland, naar Duitschland ook als dat gewenscht wordt, naar Portugal en Noord-Afrika, naar Java zelfs, zijn in dat reisprogram opgenomen, en de N-R.V.K. is in al die landen bekend, en geëerd als een graaggeziene gast! En buiten het eigenlijke reisseizoen orga- mseeren de af deelingen der vereeniging, overal in den lande gevestigd, voortdurend excursies en ontwikkelingsavonden, die eveneens het „Katholiek verband" volgen, en met inachtneming daarvan ieders smaak en voorkeur gaarne voldoen en dus ook in het kleinere het nut van Roomsch reis- verband voortdurend demons treeren Dat alles toont, dat de Nader landsche Reisvereeniging voor Katholieken voor haar taak tenvolle is berekend, dat haar óók in volle gerustheid het organiseeren van „reizen in Roomsch verband" kan worden opgedragen. De N. R. V. K. stelt zich immers ook ten doel, naast het organiseeren van reizen voor hare leden, de groote Nederlandsche Reis- centrale te worden voor alle Katholieken, dde in groepsverband op reis willen gaan. Verschillende groote Katholieke stands- en beroepsorganisaties hebben dan ook reeds voor hun reizen de N.R.V.K., die be langeloos werkt, in den arm genomen: het Katholieke Onderwijzers ver bond bijv., met zijn vele duizenden leden over geheel het land, doet zijn reizen verzorgen door de N.R.VJC., en deze vereeniging wanhoopt niet, ten slotte ook de verzorging op zich te kunnen nemen van vele groote bede vaarten en vereenigingsreizen, waartoe zij de middelen en gegevens ten volle bezit. Dit alles zal den weiwillenden lezer en beoordeelaar overtuigen, dat inderdaad de NJl.VJC. méér is dan een „reisadres", dat haar technisch werk op de hoogte staat van de taak die zij zich stelt, en dat zij, het hoogere en ideëele en godsdienstige steeds vooropstellend, ook voor de verzorging van het materieele deel van gezelschaps- en groepsreizen naar behooren en goed ver zorgd en geoutilleerd is! GLASFABRIEK LEERDAM. Minister Gelissen geeft denkbeeld voor rendabele werkgelegenheid aan. Maandagmiddag zijn onder leiding van minister Gelissen opnieuw besprekingen gehouden in verband met de moeilijkheden, waarin de glasfabriek te Leerdam geraakt is. Aan deze besprekingen namen deel ver tegenwoordigers van de glasfabriek Leer dam, van de Maastrichtsche en Schiedam- sche glasindustrie en van de arbeidersorga nisaties. De minister gaf aan, op welke wijze be houd van een rendabele werkgelegenheid in Leerdam mogelijk zou kunnen zijn. De beraadslagingen hierover zullen wor den voortgezet. WERKTIJDEN IN DE KALKZAND INDUSTRIE. Naar wij vernemen is binnen niet te langen tijd de beslissing van den minister van sociale zaken te verwachten in de voor de kalkzandsteenindustrie zoo belang rijke vraag, of bij de tegenwoordige, groo te overproductie in deze industrie een voortzetting van het tweeploegenstelsel ge wettigd is, dan wel of overgegaan zal wor den tot vaststelling van een uniforme 48 uren week. Deze beslissing, welke van Minister Slingenberg verwacht kan worden, houdt verband met een in voorbereiding zijnde wijziging van het werktijdenbesluit voor fabrieken. Thans wordt in een twee-ploegenstelsel gewerkt van 5 uur v.m. tot 23 uur n.m. In den kring der kalkzandsteenindustrie bestaat echter geen eensgezindheid over deze kwestie; een groep belanghebbenden heeft verzocht de werkuren-verdeeling zoo te wijzigen, dat met twee ploegen geduren de het geheele etmaal gewerkt kan wor den (afgewisseld met rusttijden, welke dan benut zullen worden voor reparaties enz.). Een andere groep wenscht evenwel te breken met het twee-ploegenstelsel. Voorts Is nog hangende een verzoek van de Ver eeniging van Kalkzandsteenfabrikanten aan den Minister van Sociale Zaken om een ondernemersovereenkomst verbindend te verklaren. Over deze aangelegenheid zijn de besprekingen tusschen de departe menten van Sociale Zaken en Handel, Nij verheid en Scheepvaart nog gaande. DE ZOMERPOSTZEGELS. Gedurende het tijdvak 1 Mei tot en met 15 Juli as. zullen, evenals vorig jaar/ op de postkantoren zomerpostzegels verkrijg baar worden gesteld, met een toeslag bo ven de frankeerwaarde, welke, voor zoo veel de sociale doeleinden betreft, ten goe de komt aan tuberculosebestrijding en de bevordering van arbeid voor onvolwaardi- gen, en, voor zooveel 't cultureele gedeelte betreft, zal worden besteed ten behoeve van onze kunstenaars, in hoofdzaak aan opdrachten. Frankeerwaarde en toeslag zijn wederom 1 )4 (plus 1)4) cent, 5 (plus 3) cent, 6 (plus 4) cent en 12)4 (plus 3)4) ct. De zegels dragen de beeltenissen van prof. dr. H. Kamerlingh Onnes (18531926), als hoogleeraar te Leiden bekend door zijn onderzoekingen bij lage temperaturen, ds. A. S. Talma (16841916), Nederlandsch staatsman en predikant, onvermoeid wer ker op het gebied der sociale wetgeving, Mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman (1844 1903), den veelzijdigen Nederlander, die als staatsman een belangrijk aandeel heeft gehad in de geschiedenis van ons land op sociaal gebied, en Desiderius Erasmus (1466 1536), den grooten humanist van wereld- reputatie, wiens sterfdag, dit jaar vier eeuwen geleden, op 12 Juli a.s. op groot- ache wijze zal worden herdacht. De kleur der zegels, welke in plaatdruk worden uitgevoerd, is respectievelijk: se pia, groen, rood en blauw, de afmetingen zijn dezelfde als die van de zomerzegels van verleden jaar. Binnen een schema, aangegeven door den kunstschilder W. A. van Konijnenburg, zijn de beeltenissen van Kamerlingh Onnes en Erasmus getee- kend en gegraveerd door den grafischen kunstenaar S. Hartz, die van ds. Talma door mevrouw E. ReitsmaValenca en het zegel voor mgr. Schaepman werd getee- kend door H. Seegers en gegraveerd bij de firma Enschedé. De Primavera te Rotterdam. Zondagavond te half elf is de zeste Pri mavera te Rotterdam gesloten. Het Primavera-bestuur kan over het be zoek niet tevreden zijn. Het totale aantal bezoekers heeft bedra gen 69.559. In 1933 is de tentoonstelling door 78.493 personen bezocht en in 1934 door 99.600 personen A. B. G. M. van Rijckevorsel. Dezer dagen is een Kon. besluit te wach ten, waarbij mr. dr. A. B. G. M. van Rijcke vorsel, commissaris van de Koningin in Noord-Brabant voor zich zelf en al zijn wettige nakomelingen in den Nderland- schen adelstand wordt verheven en zulks met het praedicaat jonkheer en jonk- vrcruwe. KERKNIEUWS MGR. N. STAM. Naar wij vernemen, zal mgr. N. Stam, benoemd tot apostolisch vicaris van Kisu- mu, half Juni in Nederland arriveeren, waar hij, zooals gemeld, te Haarlem de H. Bisschopswijding hoopt te ontvangen. „Msb." PATER DR. C. WILDE Te 's-Gravenhage is Maandagavond 7 uur, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden de zeereerw. pater dr. Carel Wilde S.J.. directeur der Schola Carolina aan het St. Aloysius-College aan de Oostduinlaan aldaar, die in de laatste weken lijdende was aan algeheele inzinking van levenskrachten. De plechtige uitvaart is Donderdag 23 April a.s. te negen uur, in de kapel van het S.t Aloysius-College waarna de begrafe nis op het kerkhof Mariëndaal te Grave. Carel Wilde werd te Amsterdam geboren 31 Juli 1858. Zijn gymnasiale studie deed hij te Katwijk. 26 September 1876 trad hij in de Socië teit van Jezus. 8 September 1892 werd hij te Maastricht priester gewijd. Aan de Rijks universiteit te Leiden promoveerde hij. Zijn proefschrift verscheen in 1889 en brak een lans voor de echtheid van de brieven van Plinius aan Trajanus over de christenen in Bithynië Klein-Azië Zoowel aan het St. Willibrordus-Coliege te Katwijk als op Ma riëndaal te Grave heeft hij les gegeven in de klassieke taler. en in de geschiedenis. De thans ontslapene is ook bekend ge worden door de oprichting van de Schola Carolina, een cursus oorspronkelijk tot opleiding van jongelieden, die de H.B.S. met 5-jarigen cursus doorliepen of een daarmede gelijkstaande opleiding genoten en die later roeping tot het priesterschap gevoelden. In later jaren is daaraan uitbreiding gegeven, zoodat ook zij, die voldoende ontwikke ling en aanleg bezaten, dezen cursus kon den volgen. PASTOOR JOS. M. P. H. LOKIN t Gistermorgen om 4 uur is te Ankeveen overleden de zeereerw. heer Joe. M. P. H. Lokin, pastoor der St. Martinusparo- cchie aldaar. De overledene werd geboren te Voorst 1 Aug. 1880 en priester gewijd 15 Augustus 1905. Achtereenvolgens werd hij benoemd tot ass. te Vreeswijk 16 Febr. 1906; kap. te Etten (G.) 26 April 1907; kap. te Groes- sen 19 Mei 1911; rector te Almelo (Goede Herder) 24 Sept. 1915 en tot pastoor te Ankeveen 22 Aug. 1924. Te Ankeveen bouwde pastoor Lokin een nieuwe kerk en een nieuwe school. UIT DE OMGEVING Onteigening wegenaanleg Leiden Rijpwetering. Bij Kon. besluit van 3 April is bepaald, dat ten behoeve van aanleg en verbetering van twee gedeelten van den weg Leiden RijpweteringNieuwe Wetering, met bij komende werken, gelegen in de gemeenten Leiderdorp en Alkemade ten algemeenen nutte en ten name van de provincie Zuid- Holland zullen worden onteigend de per- ceelen, aangeduid op de grondteekeningen, welke ingevolge artikel 12 der onteigenings wet ter secretarieën der gemeenten Leider dorp en Alkemade ter inzage hebben ge legen. (Men zie de St.ct. no. 76). OEGSTGEEST. St. Joseph-Gezellen-Vereeniging. In het Vereenigingsgebouw „St. Willibrord" gaven de leden der St. Joseph-Gez.-Ver. een uitvoering, die uitstekend is geslaagd en ook zeer goed was bezocht. Kap. Roest sprak een kort openings woord, waarbij hij ook het Symphoniege- zelschap „Franz Schweitzer" uit Leiden voorstelde, dat eenige muzieknummers ten beste zou geven. Vervolgens verwelkomde spreker de ouders der gezellen en dankte hen voor hun aanwezigheid, waaruit spreekt een medeleven met het werk van Kolping. „Franz Schweitzer" voerde daarna op verdienstelijke wijze een viertal met zorg gekozen muzieknummers uit. Met een har telijk applaus werden zij na ieder nummer beloond. Vervolgens kwam de tooneelclub der Ge zellen onder leiding van den heer Quint voor het voetlicht met de klucht ,,'t Kan nou lye". Over de opvoering kunnen wij getuigen, dat zij in vergelijking met vorige een stap naar voren beteekent. Het stuk zelf is wel geen geweldig kunstwerk, maar het heeft de eigenschap het publiek een avond van leuke en gezellige verpoozing te bezorgen en zulks is geschied. In de ver- tooning zat werkelijk pit en de wijze waar op de spelers him snedige gezegden en grollen aan den man brachten, voldeed zeer. Geen wonder dan ook, dat de lachsalvo's niet van de lucht waren en na ieder bedrijf een luid applaus door de zaal weerklonk. Dat de leider een juiste kijk op zijn disci pelen heeft, bewijst wel het feit, dat het uitbeeldingsvermogen van iederen speler in nauw verband stond met de toebedeelde rol. Er zijn gisteravond spelers voor het voetlicht geweest, die een groote dosis ge mak van beweging hebben en door hun goed aanvoelen op den duur tot nog betere prestaties in staat zijn. Wij achten het dan ook voor onze gezellen van groot belang, dat een aparte tooneelclub wordt gevormd. Bij het einde bracht kap. Roest den lei der, den heer Quint, welverdienden dank en bood hem namens de gezellen een stof felijk bewijs van waardeering aan. Hoogst voldaan en in dankbare stem ming ging men daarna huiswaarts. Vermelden we nog, dat de grime op keu rige wijze was verzorgd door den heer G. Hoppezak uit Leiden. NOORD WIJK Volksbond. Al» besluit van het ver gaderseizoen hield de R. K. Volksbond afd. Noord wijk haar Jaarvergadering in het Ju venaatsgebouw, waarbij de belangstelling niet groot was. De voorzitter, de heer P. Smit, opende met een woord van welkom waarna de no tulen ongewijzigd werden vastgesteld. Na behandeling van den beschrijvingsbrief van den Centralen Raad, welke geen bijzondere besprekingen opleverde, bracht de secre taris een keurig Jaarverslag uit, alsmede een resumé der verslagen van de onderafd. te weten: Herw. Levenskracht, Damclub, Transportarbeiders „St. Bonifacius", Land arbeiders „St. Hyacinthus", Overheidsper soneel „St. Paul us", Weduwe-fonds, Hulp in Nood, Coöp. D.S.S., Centrale Volksbank, Reeraiteclub, Bouwvakarbeiders „St. Jo seph", Ziekenhuisfonds „St. Joannes de Deo" en het Agentschap van de Volkskrant, terwijl van „St. Barbara" geen verslag was ingekomen. De voorzitter bracht dank aan den ijverigen secretaris voor de vele werk zaamheden door hem in liet afgeloopen jaar verricht en voor de samenstelling van het Jaarverslag. Op enkele onderafdeelingen wilde spr. nog wel even de aandacht ves tigen en wel op het mooie Weduwefonds en Hulp in Nood. In het belang van onze lij dende medemensch beval hij deze twee in stellingen bij ieder aan, om déze zoo mo gelijk nog eens extra te gedenken met een geldelijk offertje. Ook de Coöp. wilde hij in ieders daadwerkelijke belangstelling plaatsen. Inzake het Agentschap der Volks krant, deelde de voorzitter nog mede, dat binnenkort weder een 'actie hiervoor op touw zal worden gezet. Spr. verwachtte hiervan goede resultaten. Het jaarverslag van den penningmeester gaf aan een eindbedrag van 2122.58 met als batig saldo f 65.16. Ook dezen functio naris werd dank gebracht voor zijn veel omvattend werk. Tot kasnazieners werden aangewezen de heeren A. Hoogervorst, Gr. Warmerhoven en Jer Koele wijn. Tot afgevaardigde naar den Centr. Raad werden benoemd de heer P. Smit en Jer. Koelewijn, als plaatsvervanger P. Vink. De bestuursverkiezing wegens periodiek af treden van de heeren W. Schelvis, P. Smit, A. Meskers en C. Ruigrok, had tot uitslag dat allen bij enkele candidaatstelling wer den herkozen. De verkiezing van een voor zitter had tot uitslag, dat de heer P. Smit met 22 van de 28 stemmen werd herkozen. Bij de rondvraag werd nog ter sprake ge bracht de bepaling van wederzijdsch lid maatschap. De voorzitter verzekerde dat, na de noodige soepelheid, dit besluit ten volle zal worden toegepast. Nog kwam ter sprake de huisbroei van bloembollen voor de leden in samenwer king met andere organisaties. De voorzit ter deelde mede, dat in den afgeloopen win ter de bestaande commissie gemeend heeft eens niet een huisbroei-tentoonstelling te doen plaats hebben, omdat er zoo weinig belangstelling van vakmenschen en an deren in Noordwijk was. Hij zegde echter toe, dat het bestuur met deze commissie in overleg zal treden om de mogelijkheid te bespreken dat de volgende winter wel een dergelijke tentoonstelling zal worden ge organiseerd. Nu het vergaderseizoen ge sloten is, werd 't bestuur vrij mandaat ver strekt om in spoedeischende gevallen naar bevinding te kunnen handelen. Nog werd aan allen uitgereikt een exemplaar van de Vobi-Roman serie. Hierna sluiting. SASSENHEIM. Personalia. Onze-, plaatsgenoot, F. J. van Breukelen, slaagde te Den Haag voor het examen „Onder Rijkstoezicht gediplo meerd schoenhersteller" (Diploma A) WASSENAAR. School-schaaktournooi. De groepswed strijden van het Frassati-Paaschvacantie- tournooi werden verleden week in de R. K. M.U.L.O.-school te Wassenaar voortgezet en beëindigd. De resultaten waren: Groep I: L. de Haas (Frass.) en B. Vrede- goor (H.B.S.) 3 pnt., Ph. Hendriks (H.B.S.) 2 pnt., J. de Raaf (S.A.C.) 11/2 pnt., A. Verkade (Fress.) 1/2 pnt. Groep II: A. Hendriks (S.A.C.) 3 1/2 pnt., P. v. Leeuwen (Frass.) 3 pnt., W. de Haas (H.B.S.) en P. Paanakker (S.A.C.) 11/2 pnt., de heer C. v. Gils 1/2 pnt. Deze week wordt het tournooi besloten met de demi-finale, waarvoor de partijen B. VredegoorP. v. Leeuwen en A. Hen driksL. de Haas op het programma staan en de finale tusschen de beide winnaars. De Moderator der MULO-S.C. „Frassati" de weleerw. heer Jos. Blankers, zal na af loop de prijzen uitreiken. -=a VAN M'N BOEKENTAFEL De Echo-serie. Uitgave: van Hol- kema en Warendorf N.V. Am sterdam. Het is een goede gedachte van deze groote uiigeversfirma geweest, om „oude bekenden" en wel een 42-tal belangrijke werken, in een nieuw en goedkoop kleed op de markt te brengen. Zij noemt deze serie de „Echo-serie". De banden zullen in kleurecht linnen met goudstempel worden uitgegeven en verkocht worden a 1.50 per nummer, ter wijl de ingenaaide, gebrocheerd in zwaar omslag, slechts 1 kosten zal. Wie de vol ledige serie koopt, krijgt twee nummers cadeau. Wij wenschen deze firma geluk met deze mooie uitgave. J. G. T.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8