DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Uitvaart en begrafenis van Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck 27 ste Jaargang DINSDAG 21 APRIL 1936 No. 8399 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentien 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden ot gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Ruys gaf een grenslijn aan. Da antirev. „Rotterdammer" wil in een #rtikel, gewijd aan wijlen jhr. Ruys de Bee- tenbrouck, twee momenten releveeren. Het blad schrijft ojn.: Het eerste moment was een ontmoe ting op het Binnenhof. In de Kamer was een beslissing gevallen, welke den „drankbestrijder" Ruys grootelij ks te leurstelde. En, toen hij ons na afloop passeerde, vroegen wij, zander meer: Wat nu? Het antwoord luidde: de pro paganda onder het volk met ver dubbelde kracht voortzetten. Dat was de man, die voor het volk werkte. Het andere moment, waaraan we tierinneren, is van jonger datum. Ruys gprak als minister-president bij het ju bileum van de Vrije Universiteit. En het hoogtepunt van zijn rede was de geloofsbelijdenis: Als geloovig roomsch- katholiek sta ik met u, mannen en vrouwen der Vrije Universiteit, aan de zelfde zijde der grenslijn: één God en Vader bidden wij aan in Jezus Chris tus, onzen Koning. Ruys gaf hier een scheidingslijn aan, die ook wij aanvaarden, met volle overtuiging. Aan de eene zijde staan zij, die werke lijk erkennen Christus' Godheid, Christus' Koningschap aan de andere zijde de niet-Christenen. En nu zullen wij tegenover de laatsten, die der overzijde van de scheidingslijn, ocns zelf zeker niet verheffen; natuurlijk niet! Veeleer moet ons bezielen het besef van een gemeenschappelijke schuld te genover hen, schuld van slecht voorbeeld, schuld van nalatigheidMaar wij moe ten toch erkennen, dat die scheiding s- 1 ij n ex is, en dat het is d e groote schei dingslijn tusschen ons menschen! Zeker, wij zijn wars van, wij veroordee- len absoluut een zeker inter-confessionalis- me, een zeker Christendom boven geloofs verdeeldheid. Er is tusschen Protestanten en Katholieken een beginsel-klove helaas! Maar, deze realiteit aanvaardend, erkennen wij daarnaast, dat, door de er kenning van Christus' Godheid, Christus' Koningschap, Katholieken en Protestanten óók veel gemeenschappelijks hébben in de practijk van het leven. We bedoelen natuurlijk geloovige Protestanten, zooals wij op 't oog hebben Katholieken, die niet louter den naam „Ka tholiek" dragen. Tusschen hen moet zijn, vooral in dezen tijd, het besef van saamhoorigheid, dat gegrond is op de feitelijke eensgezind heid: in de aanbidding van één God en Va der in Jezus Christus, onzen Koning. EEREDOCTORATEN. De Senaat der Rijks-universiteit te Utrecht heeft besloten ter gelegenheid van haar driehonderd-jarig bestaan verschillen de eere-doctoraten te verleenen, o.a. aan prof. dr. Karl Barth te Bazel, den heer F. H. Fentener van Vlissingen te Utrecht (voorzitter internationale Kamer van Koop handel te Parijs), prof. P. C. Flu te Lei den, prof. dr. J. J. Baron Von Uexkuell te Hamburg, Dom Jac. Huyben O.S.B. te Egmond, superior van het Sint Adelbertus- klooster aldaar. VERJAARDAG VAN DE STICHTING VAN ROME. ROME, 21 April. (A.N.P.). De verjaardag van de stichting van Rome wordt heden met groote feestelijkheden gevierd. De stad Rome is rijk versierd met vlaggen en bloemen en in geheel Italië worden pu blieke werken worden ingewijd. De duce zelf opent te Rome een kliniek voor mala- riologie en voor radiologie, terwijl hij de eerste slag met de houweel zal doen voor een nieuwen weg door het Renaissanoe- kwartier. Verder zullen in geheel Italië 66.400 pensioen-certificaten worden uitgereikt aan oude arbeiders en invalieden en zul len zij, die zich in den arbeid hebben on derscheiden, worden gedecoreerd. Temidden van de Geldersche bosschen in de onmiddellijke omgeving van zijn geliefd Suideras, is hedenochtend het stoffelijk overschot van den Minister van Staat, Jhr. mr. Oh. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voor zitter van de Tweede Kamer der Stat en- Generaal ter ruste gelegd. Suideras, de buitenplaats* van de familie Ruys de Beerenbrouck ligt aan den land weg van Zutfen naar Warnsveld, bij Vier- akker. Hoog opgaand geboomte onttrekt het huis aan het gezicht der voorbijgangers. De smalle en stille landweg gaf heden een geheel ander beeld, dan op andere da gen. Ontelbare auto's en vele autobussen voerden autoriteiten en belangstellenden van heinde en verre aan. De politie had, van Zutphen af, bijzonde re maatregelen genomen, waardoor het ver keer zoo vlot mogelijk voortgang kon heb ben. Tegen 10 uur verzamelden zich de auto riteiten op het Suideras. De Kamerbewaarder van den overleden Kamervoorzitter stond, getooid met zijn ambtslint, aan de deur, geassisteerd door de boden van de Tweede Kamer. De regeling der plechtigheid bij de villa geschiedde door mr. Kesper, griffier van de Tweede Kamer, die de autoriteiten bij den ingang ontving. Het was een plechtige aanblik, het in re- naissance-stijl opgetrokken huis, omringd door bosschen en aan een zijde een wijd uitzicht gevende over gazons, vijvers en weilanden. De oprijlaan was gevuld met een ontelbare menschenmenigte. Hier ver zamelden zich de Kamerleden, vertegen woordigers van corporaties, geestelijken, de notabelen van Warnsveld en omliggende Aan de overzijde van de groote vijver stond het muziekcorps der mijnwerkers uit Limburg opgesteld, in him typische donker blauwe kleedij met groote witte pluimen. Ook was er de harmonie uit Holthem (Lim burg), welke met vaandels en banieren langs den weg geschaard stond. Voorts de putaties van Sobriëtas, van de Roomsch- Katholieke Studentenorganisaties, van het Hoofdbestuur van den Roomsch-Katholie- ken Mijnwerkersbond, van het Roomsch- Katholieke Werkliedenverbond, alsmede van bestuursleden van vereenigingen, die steeds de belangstelling van Jhr. Ruys had den mogen ondervinden. Tusschen 10 en half 11 kwamen de meeste autoriteiten op Suideras aan. De leden der regeering hadden voor het meerendeel in Apeldoorn overnacht en kwamen per auto uit Warnsveld. Het eerst kwamen de ministers de Graeff en van Lidth de Jeude, daarna de minister-presi dent, dr. H. Colijn, met minister Slingen- berg, vervolgens minister de Wilde met den directeur-generaal der P.T.T., ir. Damme, en daarna de overige leden van het Kabi net. Enkele minuten voor half elf arriveerde de vertegenwoordiger van H. M. de Konin gin, J. H. F. Graaf du Monoeau, oppercere- moniemeester en grootmeester van het ci viele huis van H. M. de Koningin. Nadat vele autoriteiten in Suideras wa ren ontvangen, kwam het plechtig moment, dat het stoffelijk hulsel van Jhr. Ruys de Beerenbrouck uit zijn woning zou worden gedragen naar de R.K. kerk van Vierakker. Twaalf pachters van den ontslapene, allen in zwaren rouw, droegen de draagbaar tot voor de hoofdingang. Enkele oogenblikken later werd de eikenhouten kist met zilve ren kruis bij de deuropening zichtbaar. De pachters namen de kist over en plaatsten deze op de baar. Geen bloemen werden er op gelegd. Slechts een eenvoudig zwart kleed dekte de kist. De pachters namen de baar op hun schouders en langzaam droe gen zij hun droeve last enkele passen. Toen werd de baar op den grond geplaatst en stelde de stoet zich op. Voorop ging de Kamerbewaarder van den ontslapene. Daarop volgden twee pachters, dragende een groote krans met witte linten van H. M. de Koningin. Dan de eigenlijke lijkstoet met de boden der Tweede Kamer, gaande terzijde van de kist. Dadelijk daarop ging de vertegenwoordiger der Koningin Graaf du Monceau met de weduwe en ver dere familieleden. Hierna volgden de beide waarnemende Kamervoorzitters, 'de heeren van Dijk en Vliegen. Onmiddellijk hierna kwamen alle leden der regeering, gevolgd door de Com missarissen der Koningin in Zuid-Holland, Groningen, Utrecht, Gelderland en den nieuw benoemden Commissaris in Limburg. Voorts zeer vele Kamerleden, de oud-mi nisters de Geer, Aalberse," Rutgers, Reijmer, Donner, Marchant, de Graaff, Steenberghe, de vice-president van den Raad van State, Jhr. Beelaerts van Blokland, staatsraad Rambonnet, leden van Gedeputeerde Staten en de griffier dier Staten in Limburg. Van het Bureau der Tweede Kamer wa ren voorts aanwezig de heeren J. J. Pippel, directeur der griffie, en T. K. van Iter- son, bibliothecaris der Tweede Kamer, met alle ambtenaren van de Griffie en de bi bliotheek. De eerste Kamer was vertegenwoordigd door den president, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, den griffier, mr. de Block en den referendaris Kiewit. De Roomsch-Katholieke Staatspartij was vertegenwoordigd door mr. Goseling en mr. Kolfschoten, voorzitter en tweede secreta ris van het dagelij ksch bestuur. Er waren ook zeer vele geestelijke hoog waardigheids bekleeders. Z. H. Exc. mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roermond, mgr. J. G. van Schaik, proost van het metropoli- taan kapittel als vertegenwoordiger van den Aartsbisschop, mgr. dr. Poels. Zij allen schaarden zioh achter het stof felijk overschot van Jhr. Ruys de Beeren brouck op den korten weg naar de be graafplaats. Zachte treurmuziek van de beide harmo- niën klonk, zich mengende met het klok gebeier der kerk. Langs de lanen van het buitengoed ston den de belangstellenden dicht opeen ge drongen, eerbiedig een laatste groet bren gende, toen de kist voorbij gedragen werd. Op het kerkplein had zich de mijnwer kersharmonie opgesteld, die, terwijl de kist naar binnen gedragen werd, de treur- marsch van Chopin ten gehoore bracht. Recht tegenover Suideras ligt de kerk van den H. Willibrordus omgeven door de dorpsbegraafplaats. Daar werd een plech tige H. Mis van Requiem gecelebreerd door den parochie-pastoor dr. J. ter Heerdt, ge assisteerd door pastoor Ingendaal uit Maas- stricht als diaken en Dom. Huibens, prior van Egmond, als subdiaken. Op het priesterkoor hadden plaats geno men de vertegenwoordiger van den Aarts bisschop, de Bisschop van Roermond en mgr. dr. Poels. Plechtig werd de Gregoriaansche Mis ge zongen door het parochiale zangkoor, ter wijl het orgel voor deze gelegenheid be speeld werd door den heer W. van Brugge, organist der St. Lebuinuskerk in Deventer. Na den uitvaartdienst werd de absoute verricht door den bisschop van Roermond mgr. dr. Lemmens. Bij het verlaten van de kerk speelde de Holthumsche Harmonie eveneens de treur- maisch van Chopin. Omstreeks half twaalf werd de kist, voor afgegaan door de geestelijkheid en gevolgd door een onafzienbare schare, uit het dorps kerkje naar het graf gedragen. De beaarding geschiedde hier door pas toor ter Heerdt. Er waren slechts enkele kransen. Behalve die van H. M. de Koningin was er een van Commissarissen en oud-Commissarissen der Koningin en een van het diplomatieke oorps. Onder de aanwezigen werden, behalve de reeds boven genoemden, nog opge merkt de oud-ministers mr. Kan, Koenig, de secretaris-generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken mr. dr. Fr ederiks, de algemeen voorzitter van het verbond van Nederlandsche Werkgevers, de heer Gelderman, alsmede verscheidene leden der Eerste Kamer der Staten-Gene- Onder de vertegenwoordigers der organi saties kunnen nog genoemd worden het Egmond-comité, de St.Adelbert-vereeniging de dx. Ariëns-vereeniging, de Nederland sche Journalistenkring, de Katholieke Jour- nalisten-vereeniging en de Haagsche Jour- nalisten-vereeniging. Ook werden nog opge merkt de oud-gezant in Brussel, Jhr. van Nispen tot Sevenaer, het oud-Tweede Ka merlid Baron van Wijnbergen, vele hoog leeraren en vele burgemeesters van ge meenten in Limburg. Nadat op de begraafplaats de kist in de familie grafkelder was geplaatst en de beaarding had plaats gehad, speelde de mijnwerkersharmonie, die zich inmiddels op de begraafplaats had opgesteld, Ases Tod. De zoon van den overledene bracht ver volgens namens zijn moeder en de kinde ren in de eerste plaats eerbiedigen dank aan den vertegenwoordiger van de Konin gin voor zijn aanwezigheid en verzocht hem aan de Koningin zijn dank over te brengen voor de vele blijken van deelne ming, welke de familie in deze droeve da gen van Haar had mogen ondervinden. In de tweede plaats dankte hij allen, van hoog tot laag, van eiken rang en stand, die door hun belangstelling de smart van de familie hadden helpen lenigen. Maar niet alleen aan de menschen wilde hij dank brengen, doch ook, en allereerst, den Schepper wilde hij danken, voor al dat gene, wat Hij in den persoon van den over ledene had geschonken. Thans is hij van ons heengegaan, maar met christelijke be rusting kunnen wij zeggen: de Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de Naam des Heeren zij geprezen Omstreeks 12 uur was de indrukwekken de plechtigheid ten einde. De ministers, Kamerleden en verdere autoriteiten begaven zich vervolgens naar Suideras om de familie Ruys de Beeren brouck persoonlijk te condoleer en. IN MEMORIAM. In de „Maasbode" wijdt prof. mr. Aal berse het volgend in-memoriam aan jhr. mr. Ruijs de Beerenbrouck: Vrijdagavond.... telefoon.... wat? het kan niet zijn!Ruijs dood.... Nooit greep een doodstijding mij zóó zeer aan. Wel hadden wij er de laatste we ken van Maart onder elkaar over gefluis terd: wat ziet Ruijs er toch slecht uit. Wel was in de vorige week het krantenbericht verontrustend: de Voorzitter der Tweede Kamer moet enkele weken rust houden. Rust houden, hij, de rustelooze Maar nu eensklaps dat somber bericht uit die zwarte telefoon: Ruijs is dood. Van 1893 af zyn onze levens evenwijdig Dit nummer bestaat uk drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Begin Mei 1893 spraken wij elkaar voor het eerst. We hadden in Leiden de R.K. Studentenvereeniging opgericht, op 3 Mei. Ruijs was daar niet bij tegenwoordig. Ik stelde voor, hem tot voorzitter te kiezen. Daaiom trok ik enkele dagen later naar Den Haag. waar hij bij zijn vader, den Minister van Justitie, inwoonde. Zoo ont moetten wij elkaar voor 't eerst. Wij vón den elkaar. Hij nam aan, en we werkten tot in '95 samen als voorzitter en secre taris. >4 In 1905 ontmoetten we elkaar weer in de Tweede Kamer, en werkten, met van Wijnbergen, samen vooral op het gebied der sociale wetgeving. Op het ontwerp- wet Arbeidsovereenkomst dienden wij ge drieën een heel reeks amendementen in. In IE 16 ging ik de Kamer uit wegens mijn professoraat in Delft, en Ruijs anderhalf jaar later wegens zijn benoeming tot Com missaris der Koningin in Limburg. Maar reeds in 1918 bracht Nolens ons weer bij elkaar in het Ministerie, dat tenslotte niet door hem, maar door Ruijs geformeerd werd. Een samenwerking van zeven lan ge, zware jaren. Op van het werk, snakte ik naar het einde, maar Ruijs en Heems kerk hadden nog wel willen blijven. Weer vonden wij elkaar terug in de Tweede Kamer, tot aan zijn dood, al on derbrak hij zijn Kamerlidmaatschap nog eens voor het Ministerambt. Drie en veertig jaren lang liepen onze levens parallel. En nu heeft de dood ons gescheiden, juist nu, nu ons beider taak zwaarder was dan wellicht ooit tevoren. Ruijs was een en al levendige opgewekt heid. Maar hij was een rustige geest, kalm wikkend en wegend, met klaar inzicht, met dóórzicht, met lange ervaring op practisch staatkundig terrein. In de Katho lieke Kamerfactie, welker vergadering htf tijdens zijn Kamervoorzitterschap als re gel niet bezocht, was hij steeds aanwezig als moeilijke vraagstukken moesten be sproken of verdragende beslissingen ge nomen worden. En zijn woord woog daar zwaar. En nu zullen wij hem missen Welk een vol, rijk leven heeft de dood in hem afgesneden. Want ook buiten zijn staatkundigen arbeid heeft hij vooral op sociaal, charitatief en godsdienstig gebied gewerkt zijn leven lang. Hij was een ini tiatiefnemer, een opstuwer, een organisator Zijn kracht lag in het leiding geven aan anderer werk. Hij overschatte zichzelf niet. Hij wist wat hij kon, en hij deed het met al de kracht van zijn geestdrift. En het werk, dat hem minder goed afging, liet hij aan anderen over. Zoo heeft hij, van zijn studententijd af tot vlak voor zijn dood, gewerkt en met de gaven, die God hem geschonken had, gewoekerd. Hij komt niet met leege han den voor den Troon Gods. Zijn levensboek is op zijn bladen vol van zijn daden, ver richt voor het heil van ons volk, en ter eere Gods. Hij was de trouwe knecht, die nu tot intreden wordt genood. Maar wij zullen hem missen, missen om zijn Roomsche blijmoedigheid, steunend op zijn krachtig Godsvertrouwen. BUITENLAND. De Volkenbondsraad heeft gisteren een slappe resolutie aangenomen en is zonder verder Mm te doen uiteengegaan. (2de blad). Hevige gevechten In Noord- en Zuid- Abessynië. (2de blad). Mexico wil den Volkenbond verlaten. (2de blad). De verjaardag van Hitter. (2de blad). Nog steeds onlusten in Palestina. (2de blad). BINNENLAND. De Ned. Verkennersver. en de Graal btf Z. H. den Paus. (2de blad). Noodlanding van Tsjechisch verkeers vliegtuig bij Eelde. (Luchtv., 3de blad). Uitvaart en begrafenis van Jhr. mr. Ch, J. AL Ruys de Beerenbrouck. (1ste blad). Overleden is pater dr. C. Wilde 8.J. (Kerkn„ 2de blad). De wereld in vogelvlucht Wat wij gisteren verwachtten, is gebeurd. De bijeenkomst van den Volkenbondsraad heeft inderdaad al heel weinig nieuws ge bracht. De Raad is uiteengegaan na aan vaarding van een resolutie, waarin nog maals een beroep wordt gedaan op Italië. Overigens is de zaak gelaten zooals ze was. De met algemeene stemmen (behalve van Italië natuurlijk) aanvaarde resolutie be treurt, dat de verzoeningspogingen van de Commissie van Dertien geen resultaat héb ben gehad. Eveneens betreurt de Raad. dat onder deze omstandigheden de vijandelijk heden niet konden worden gestaakt en dat de oorlog wordt voortgezet in strijd met het Volkenbondsverdrag en de verplichtingen der Volkenbondsstaten. De Raad richt nogmaals tot Italië een plechtige oproep by de oplossing van zijn conflict met Abessynië den geest te doen heerschen, die den Volkenbond mag ver wachten van een zijner oprichters en van een lid, dat in den Volkenbondsraad een vaste zetel heeft. Ziezoo, denkt Mussolini, wij gaan weer verder. In Rome verwacht men vandaag, bij de viering van den verjaardag van de stich ting van Rome, groot nieuws. Naar het schijnt, wordt aan dat „nieuws" in Abes synië hard gewerkt, want er worden van Abessijnsche zijde hevige gevechten gemeld in het Noorden zoowel als in het Zuiden. De slappe houding van den Volkenbond heeft in Mexico reeds een stemming doen ontstaan om uit te treden uit deze „dure en nuttelooze organisatie". Ook in Zweden heeft een blad een enquête ingesteld onder zijn lezers om te vernemen, of men uittre ding uit den Bond verlangde. Niet minder dan 95 pet. der lezers verklaarde zich vóór uittreding. Nu zegt dat niet veel, omdat het blad reeds langen tijd een campagne tegen den Volkenbond gevoerd had. Maar door de houding van den Bond in de jongste conflicten is het prestige van den Bond er waarlijk niet grooter op geworden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1