STADS NIEUWS "VRIJDAG 17 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? GUUR. DE BILT SEINT: Krachtige tot matige Noordelijke wind Betrokken tot zwaar bewolkt. Waarschijn lijk eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 770.9 te Janmayen. Laagste barometerst.: 738.4 te Dresden. Er komt in den guren weerstoestand ten onzent nog geen verandering. De toevoer van koude lucht uit het Noorden blijft aan houden, bovendien neemt thans de wind wat toe, tengevolge van barometerstijgin gen over de Britsche Eilanden en dalingen over Duitschland. De depressie, welke gisteren nabij de Duitsche Bocht was gele gen, vulde op, doch de Fransche depressie trok in Noord-Oostelijke richting. Zij bracht hier zeer zware neerslag over Frankrijk (Biarritz 76 m.m., Marseille 16 m.m., Lyon 15 m.m.) Zwitserland (Zurich 30 m.rn.) en West-Duitschland (Karlsruhe 17 m.m.). Thans bevindt de depressie zich over midden-Duitschland, waar zij zeer slecht weer veroorzaakt. In Munchen heerscht een zware storm met sneeuw, over het Noordelijk gedeelte van Duitsch land waaien krachtige Noordelijke tot Oostelijke winden. De temperatuur tegen stellingen tusschen Oost en West, waar aan de depressie haar activiteit ontleent, zijn zeer groot. Over Oost-Duitschland en Polen werden reeds hedenmorgen tempe raturen boven 15 graden Celsius aange troffen. In West-Duitschland blijft de tem peratuur ongeveer vijf graden. Op de Brit sche eilanden werd het weer kouder, even als over IJsland en Scandinavië. De hooge druk in het Noorden houdt nog stand. Voorloopig blijft het weer bij ons nog guur met betrokken tot zwaar bewolkte lucht en kans op regen. LUCHTTEMPERATUUR, 7— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 7.30 uur tot Zaterdagmorgen 4.29 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 18 April nam. 12.03 uur. Storm waarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt hedenmorgen te 11.25 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede." BINNENLAND DE RIJKSMIDDELEN De Rijksmiddelen hebben in Maart, bui ten de directe belastingen, 31.103.224 op gebracht, zijnde ƒ449.571 meer dan verle den jaar. In het eerste kwartaal nochtans was de opbrengst 86.312. of 4.761.390 minder. WERKVERSCHAFFING EN AANBESTEDING. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de inspecteurs voor de werkverschaffing medegedeeld, dat bij de voorbereiding van aanvragen om subsidies voor werkverschaf fing ernstig rekening dient te worden ge houden met het inzicht van den Minister, dat daar, waar mogelijk en verantwoord, de werkverschaffingen bij wijze van aanbeste ding worden uitgevoerd. De Minister heeft hierbij op het oog objecten als: aanleg van kanalen, verharding van wegen, aanleg van riolen, waterleidingen, zwembassins, brug gen, e.d. Ontwateringswerken, ontginnin gen, bebosschingen, verbetering van zand wegen, enz. worden door den Minister niet als objecten beschouwd, die in de eerste plaats bij wijze van aanbesteding dienen te worden uitgevoerd. De Minister heeft de inspecteurs verder erop gewezen, dat een verplichting en tot aanbesteding over te gaan door hem niet wordt opgelegd, om dat, alvorens daartoe over te gaan, meer ervaring met aanbesteding moet zijn ver kregen. Bovendien wordt deze verplich ting ook daarom niet opgelegd, omdat van rijkswege uitsluitend subsidie wordt ver leend en de verantwoordelijkheid voor het werk moet blijven daar waar zij in de eer ste plaats hoort, n.l. bij het gemeentebe stuur en/of de corporatie die het werk uit voert. Echter wenscht de Minister wel, dat van de zijde van de inspecteurs erop wordt gewezen, dat gemeentebesturen e.a. hun volle aandacht moeten schenken aan het vraagstuk van de aanbesteding en dat al leen dan, wanneer er gegronde bezwaren bestaan, om bij de werken, als hiervoren genoemd, tot aanbesteding over te gaan, de Minister toestemming zal geven om het werk op andere wijze uit te voeren. Ten slotte heeft de Minister den inspec teurs nog medegedeeld, dat, indien den in specties mocht blijken, dat het in een be paald geval bezwarend mocht zijn tot aan besteding over te gaan, vanwege de in spectie daarvan dan bericht moet wc n gegeven aan den Minister, die alsdan het oordeel zal inwinnen van de oommissie van advies voor het bouwbedrijf-werkverschaf fing. DE IN DIENST GEHOUDEN DIENST PLICHTIGEN KRIJGEN ONBEPAALD KLEIN VERLOF. De minister van defensie heeft bepaald, dat de dienstplichtigen, die na het einde van de eerste oefening in werkelijken dienst zijn gebleven, op Zaterdag 18 April in het genot van onbepaald klein verlof worden gesteld, voor zooveel zij het zelf wenschen en niet om een bijzondere reden bij den troep aanwezig dienen te blijven. GESPREK TUSSCHEN RECHTER EN VERDACHTE. Krenkende woorden. Het Eerste Kamerlid, de heer Hermans, heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Justitie: 1. Heeft de minister kennis genomen van het verslag eener zitting van den Haag- schen politierechter jhr. mr, Feith, voor komende in het Dagblad „Vooruit" van 30 Maart j.l., Avondblad, volgens hetwelk tusschen dien rechter en den verdachte de volgende vragen en antwoorden werden gewisseld: Mr. Feith: Hebt u werk? Verdachte: Neen, ik ben werkloos. Mr. Feith: Dat strekt u niet tot eer. Eigenlijk werk lukt u dus niet en daarom gaat u maar de straat op om politieke ru zie te maken. Waar leeft u eigenlijk van? Verdachte: Van den steun. Mr. Feith: Van een andermans beurs dus? 2. Is de minister niet van meening, dat verdachten recht hebben op een behoor lijke behandeling van de zijde des politie rechters, dat bedoelde magistraat de aan gehaalde, onnoodig krenkende woorden achterwege had moeten laten en, door de zelve te bezigen, heeft gehandeld in strijd met de waardigheid van zijn ambt? 3. Zoo ja, is de minister dan bereid, gelet op artikel 14, eerste lid van de wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der Justitie, den Officier van Justitie te 's-Gra- venhage te gelasten Zijner Excellence's meening dienaangaande kenbaar te maken aan den President van de arrondissements rechtbank aldaar, opdat deze, na den meer- genoemden politierechter te hebben ge hoord, hem een waarschuwing doe toeko men? DE KATHOLIEKE UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN Bij haar 12 H -jarig bestaan Het is heden twaalf en een half jaar ge leden, dat de Katholieke Universiteit te Nijmegen, het levenswerk der Radboud- stichting, op plechtige wijze werd geopend door den toenmaligen burgemeester der gemeente Nijmegen, den heer van Schaeck Mathon, president van het Curatorium. Bij die gelegenheid hield prof. dr. Jos. Schrij nen, toenmaals rector-magnificus, een rede, genaamd „Eigen cultuur". Ook Mgr. H. van de Wetering, die in de St. Ignatiuskerk, de latere Canisiuskerk, een Pontificale Hoog mis opdroeg, hield een kort openingswoord. Lange en zorgvuldige voorbereidingen zijn vooraf gegaan, alvorens de opening van de R.K. Universiteit te Nijmegen een feit werd. Men koos de stad Nijmegen juist omdat deze plaats een historische traditie bezit en de wieg droeg van den vader der studenten, Petrus Canisius. Toen het een maal een uitgemaakte zaak was waar de universiteit zou komen te staan, beijverde de Radboudstichting zich, om de voorbe reidende werkzaamheden zoo vlot moge lijk te doen verloopen. Natuurlijk was voor een dergelijke op richting veel geld noodig. De bisschoppen richtten een oproep tot Katholiek Neder land, dat niet doof bleef. Toen 't financieel bezwaar was opgelost, zag men uit naar geschikte mannen, die voor het hoogleeraarsambt in aanmerking zou den kunnen komen. Prof. dr. Schrijnen, de eerste rector-magnificus en de promo tor der stichting, was een der eersten, die werden aangezocht hun krachten aan de nieuwe hoogeschool te wijden. Verder wer den tot docent benoemd prof. de Langen Wendels, O- P., tot dan toe hoogleeraar te Freiburg, Dr. van Ginneken van Amster dam, de theoloog Pater Kors, en vereerde geleerden op juridisch gebied, Raayma- kers, van der Grinten, e.a. Aan Rome vroeg men de rechten tot het verleenen van academische graden en de rechten tot het toekennen van canonische graden in de faculteit der theologie. Het antwoord uit Rome was gunstig. Aanvankelijk moest het bestuur der Ka tholieke Universiteit zich nog eenigszins behelpen. Als hoofdgebouw werd ingericht een villa aan ret groote Keizer Karelplein. De bibliotheek en de instituten werden voorloopig ondergebracht in een bankge bouw met enkele aangrenzende percee- len enz. In 1927 werd de Universiteit van Nijme gen verrijkt met de stichting van de Theo- logisch-maatschappelijke afdeeling, welke een wetenschappelijken grondslag bedoelde te geven aan hen, die later als journalist, letterkundige, sociaal leider, paedagoog en dergelijke zouden moeten optreden. De nieuwe en praktisch ingerichte gebouw De afdeeling kwam onder leiding te staan van Prof. Mulders, voorzitter der Theologi sche Faculteit, een geleerde, die bij de stu denten in Nederland zeer gezien is. In 1930 kwam het nieuwe gebouw der R.K. Universiteit tot stand. Het is een ont werp van architect Van Ooyen, en een voorbeeld van moderne architectuur. Het nieuwe en praktisch i ngerichte gebouw bevat een groote aula en eenige bijlokalen, een ruimen hal, receptiezaal, ontvangka mers, en aparte vertrekken voor de pro fessoren, den pedel enz. Het mooie Universiteitsgebouw, dat dqs oog sedert kort in gebruik is, getuigt van den vooruitgang der Universiteit, waaraan momenteel vele jonge Nederlanders, ook niet-Katholieken, hun studiën voltooien. „Geld." DE KATHOLIEKE ONDERWIJZERS IN HET BISDOM HAARLEM BIJEEN. Nadat de dag met een H. Mis in de St. Dominicuskerk aan de Hoogstraat te Rot terdam was ingezet, is de diocesane ver- eeniging „St. Augustinus" gister den gehee- len dag in de bovenzaal van café „Het Gou den Hoofd" te Rotterdam bijeen geweest voor haar 44ste vergadering, welke stond onder voorzitterschap van den heer H. G. de Boer. De voorzitter zeide in zijn openingswoord, dat er sinds de laatst gehouden vergadering talrijke dingen zijn gebeurd, die zoowel het onderwijs als de onderwijzers in steeds klemmender positie brengen. Het bezui- nigingsontwerp bracht de verhooging van het aantal leerlingen aan kleine scholen en aan het U.L.O., hetgeen de afvloeiing van personeel tengevolge had. Daarnaast staat nog het probleem der werkloosheid van de jongeren. Matig berekend zullen er dit jaar twaalfduizend betrekkinglooze acte-bezit- ters zijn, voor wie niets gedaan wordt. Eenige werkverruiming komt er thans door het afvloeien van zestig- en meerjarigen. Een lichtpunt is, dat de bijzondere school meer iets vanzelfsprekends is geworden, steunend op het beginsel der vrijheid, wel ke vrijheid echter door paragraaf 12 van het bezuinigingsontwerp en de N.S.B., wanneer deze aan het bewind mocht ko men, weer bedreigd wordt. Men spiegele zich, wat dit tweede punt betreft, aan den naburigen staat: alleen door waakzaamheid kan veel gevaar worden afgewend. Spr. be sloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat door vrije sollicitatie, in welken vorm ook, aan de honderden gelegenheid zal wor den gegeven aan den slag te gaan. De notulen van het huishoudelijk gedeel te der 43ste jaarvergadering werden goed gekeurd, waarna de voorzitter met enkele woorden Mgr. J. D. J. Aengenent herdacht. De aftredende leden van het hoofdbe stuur werden bij acclamatie herkozen. Rec tor J. Nolet heeft den voorzitter gelukge- wenscht met diens 12^-jarig voorzitter schap. Amsterdam werd aangewezen als plaats van de 45ste algemeene vergadering. Pater C. Kuyp, C.ss.R., directeur van het retraitehuis te Noord wij kerhout, propa geerde het nut van de besloten retraite, welke voor den katholieken onderwijzer een machtig middel is om hem zijn ver antwoordelijke en verheven roeping te doen beleven. De retraite brengt een ieder nader met den mcdel-paedagoog, die Chris tus zelf is. Na de pauze werden langdurige discus sies gevoerd over het beleggen van de gel den van het O.I.Z., waarbij met 81 tegen 77 stemmen besloten werd, dat de algemeene richtlijnen aan het oordeel van de vergade ring en niet aan den raad van beheer zou den worden onderworpen. De begrooting ad 16.820.werd vastge steld. Het voorstel om de wetgevendemacht van het K.O.V. te leggen in de handen van de bondsvergadering werd aangenomen. De beide voorstellen van de afdeeling Leiden, waarbij het hoofdbestuur de algemeene vergadering opdraagt, met alle ten dienste staande wettelijke middelen er naar te stre ven, dat voor den R.K. onderwijzer, die noch wachtgelder is, noch voor rijks ver goeding in aanmerking komt, de wettelijke belemmeringen buiten werking worden ge steld, welke thans het solliciteeren naar een betrekking aan een R.K. school in den weg staan, en het voorstel, volgens hetwelk het hoofdbestuur alles in het werk dient te stellen, teneinde te bereiken, dat alle bezit ters van een hoofdakte kunnen solliciteeren naar vacante betrekkingen voor hoofd eener school werden aangenomen, evenals het voorstel van de afdeeling Aar en Am- stelstreek, dat inhoudt het verzoek aan het hoofdbestuur, om pogingen in het werk te stellen om te verkrijgen, dat het- bestuur van een school nog tot 1 April rijksvergoe ding geniet voor de vast-aangestelde onder wijzers, die op 1 Januari boventallig wer den, omdat het aantal leerlingen daalde be n-eden het in artikel 28 der L.O.-wet ver- eischte minimum. Het door de afdeeling den Haag geopperde voorstel tot het organisee- ren van opvoedkundige dagen door het hoofdbestuur werd met instemming be groet. Bij de bespreking van de verbondsverga dering K.O.V. van 15 April 1936 is door den heer Wisse voorgesteld het K.O.V. een bin dend mandaat te geven inzake de spelling- Marcbant, hetgeen aanvaard is. POSTZEGELS „HULP IN NOOD" Van vier bekende Nederlanders Ingevolge beslissing der regeering geeft het staatsbedrijf der P. T. T. dit jaar weer een serie van 'vier zomerpostzegels met toeslag uit (de zegels van lYi, 5, 6 en YIV* ct., worden respectievelijk 3, 8, 10 en 16 ct.), waarvan de extra opbrengst, na af trek der onkosten, onder de leuze „hulp hulp aan noodlijdende beeldende en sier en nijverheidskunstenaars, voor verpleging van t.b.c.-patiënten en voor een klein deel voor de arbeidszorg voor onvolwaardigen. Over de helft daarvan, die ten goede komt aan de kunstenaars, zal door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen worden beschikt, terwijl de andere helft, naar de beslissing van den minister van sociale zaken, voor drie kwart wordt afgedragen aan de Nederlandsche centrale vereenigingen tot bestrijding der tubercu lose en voor een kwart aan de Nederland sche vereeniging arbeid voor onvolwaar digen (A.O.V.). De vier postzegels zullen prijken met de beeltenissen van vier welbekende Ne derlanders, twee op cultureel en twee op sociaal gebied, n.l. D. Erasmus (1466 1536), Prof. Dr. H. Kamerling Onnes (1853 1926), Dr. H. J. A. M. Schaepman (1844 —1903) en Ds. A. S. Talma (1864—1916). De kop van Erasmus zal herinneren aan den sterfdag (12 Juli 1536) van dezen groo- ten humanist, welke in Nederland dit jaar, na 4 eeuwen, met internationale deelne ming, zal worden herdacht De beeltenis van prof. Kamerling Onnes, den wereld- beroemden Leidschen hoogleeraar in de natuurkunde en nobelprijswinnaar, is dit jaar gekozen in verband met het 7e in ternationale koude congres, dat hier te lande in Juni zal worden gehouden. Dr. Schaepman was de groote sociale dichter- staatsman op de grens der 19e en 20e eeuw en Ds. A. S. Talma was de predikant staatsman, die inzonderheid zich verdien stelijk heeft gemaakt als stuwkracht en bouwer op het gebied der sociale verze kering. De verkoop der zomerpostzegels zal dit jaar geschieden in de maanden Mei en Juni, ze behouden hun geldigheid nog ge durende vijf jaar na het jaar van uitgifte, gifte. PRINSES JULIANA IN DE BETUWE. H. K. H. Prinses Juliana kwam gister middag, na te Kerk-Avezaath een bezoek te hebben afgelegd, per auto door Tiel. H. K. H. nam vol belangstelling de ver siering van verschillende straten in oogen- schouw en liet hiertoe de auto langzaam rijden. Op verscheidene punten van de stad werd zij hartelijk toegejuicht. Hoewel Tiel voor een groot deel reeds in afwach ting van de komst van de bloesembezoe kers feestelijk en volkomen in stijl ver sierd is, prijkte de bloesem in de Betuwe nog niet in vollen luister. Van Tiel werd de tocht naar Arnhem voortgezet, waar, zooals bekend, Prinses Juliana eenige dagen zal verblijven. BESTELLING DOOR ARGENTINIë. Bouw van vier baggermolens voor een bedrag van 628.000. Naar Reuter uit Buenos Aires meldt, heeft de regeering van Argentinië aan de Nederlandsche industrie opdracht gegeven voor haar rekening te bouwen vier bagger molens. De kosten hiervan zullen bedragen 628.000. Zij zijn bestemd voor de Rio Plata. BOTERNOTEERING. Commissie-noteering boter 2025 April: 0.44 per kilogram. PATER BORR. DE GREEVE KOMT SPREKEN. Donderdag komt pater Borromaeus de Greeve O.F.M. spreken in de Stadsge hoorzaal. Hij komt invullen de belofte, door hem op de groote bijeenkomst ter viering van Christus' Koningschap gedaan zooals de genen, die toen aanwezig waren, zich zul len herinneren. Pater Borromaeus wil gaan betoogen, dat de Katholieken vooral in dezen tijd één moeten zijn, ook op het niet direct gods dienstig terrein. Waar de belangstelling voor dezen avond ongetwijfeld groot zal zijn, raden wij aan, spoedig toegangskaarten te halen bij den boekhandel Zandvliet, Haarlemmerstraat, firma Huibers, Haarlemmerstraat, of aan de adressen Aloëlaan 20 a, Anna Paulowna- straat 1, Witte Rozenstraat 18. Toegangs kaarten 10 en 25 cent. Plaatsbespreking bij den boekhandel Zandvliet 10 cent. Men zie verder advertentie morgenavond. ZESTIGJARIG BESTAAN VAN HET 6e REG. VELD-ARTILLERIE. Défilé en ruiterfeest. Op 1 Mea as. zal het 6e Reg. Veld-Ar- tillerie hier ter sted zestig jaar bestaan. Dit feit 'zal niet onopgemerkt voorbij gaan al laten de tijdsomstandigheden niet toe er een luisterrijk feest van te maken. Öp dien dag zullen de troepen natuur lijk met muziek en vaandel een marsch door de stad maken, waarbij zeer waar schijnlijk voor den commandant van het veldleger, luitenant-generaal jhr. Roëll zal gedefileerd worden. Des middags zal de overste van het 6e Reg. Veld-Artillerie, luitenant-kolonel Iongh, receptie houden. Des avonds zal er in de groote manege van de Doelenkazerne een ruiterfeest ge houden worden, waarvoor de voorberei dingen thans in vollen gang zijn. Het is reeds zeven jaar geleden, dat er een rui terfeest werd gegeven, zoodat we mogen verwachten, dat de belangstelling weer groot zal zijn. Deze gelegenheid wordt te vens benut om het ruiterfeest in dienst te stellen van een liefdadig doel. Behalve de gala-avond voor genoodig- den op 1 Mei, zal het ruiterfeest n.l. ook gegeven worden op 5, 6 en 7 Mei. De baten komen ten goede aan de Sanatorium-stich ting „Ons Belang" en aan de Leidsche Bui tenschool. We waren gisteren in de gelegenheid reeds een kijkje te neemn bij de oefenin gen der ruiters. En we mogen het wel verklappen dat feest belooft weer uit stekend te worden. Behalve de gebruike lijke nummers, als caroussel-rijden en a la fléche, zullen de toeschouwers dezen keer verrast worden op eenige fraaie staal tjes paardendressuur van wachtmeester Be verwijk. De oefeningen staan onder leiding van wachtmeester Opstal. De verwachtin gen zijn hooggespannen. Nadere mededeelingen volgen ter gele gener tijd. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Dinsdag 14 tot en met Zondag 19 April a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. DE H. VADER ZOU EEN ZOON ZIJN VAN EEN HOLLANDSCHE JODIN! Typeerend voor de verhoudingen ïn het Derde Rijk is wel het feit, dat het officieel Orgaan van den Aartsbisschop van Pader- born, dezer dagen ambtelijk, in naam van het Aartsbisschoppelijk Generaal Vicariaat, stelling heeft moeten nemen tegen een grove leugen, die in het Derde Rijk tel kens weer verbreid wordt, zonder dat het Katholieke volksdeel, dat van haar eigen dagbladpers beroofd is, zich daartegen te weer kan stellen. Aan deze officieele verklaring in het „Kirchliches Amtsblatt" ontleenen wij o.m. het volgende: „Telkens opnieuw duikt in de pers en in voordrachten de bewering op, dat onze tegenwoordige H. Vader Paus Pius XI de onechte zoon zou zijn van een Hollandsche Jodin, Lippmann genaamd. Vaak wordt daaraan nog toegevoegd, dat deze Jodin waarschijnlijk verwant is aan Professor Lippmann, die de beruchtte 14 Punten van Wilson zou hebben samenge steld". Het is overbodig, te bemerken, dat het Officieel Orgaan van den Aartsbisschop in staat is, om uitdrukkelijk te bewijzen, dat de H. Vader geboren is als zoon van Ka tholieke ouders n.l. van Directeur Francis- cus Ratti en zijn katholieke echtgenoote Theresia Ratti, geboren Galli en wel op 31 Mei 1857 in Desio bij Milaan, waar hij 's anderen daags het H. Doopsel ontving. Deze officieele verklaring zal niet kun nen verhinderen, dat de Duitsche regee ring, ondanks haar inzet voor het „posi tieve Christendom", deze smadelijke beje gening van het Opperhoofd der Katholieke Kerk straffeloos zal blijven toelaten! DE WIENER SaNGERKNABEN. De Wiener Sangerknaben zullen weder om een tournee door ons land maken en op Vrijdag 8 Mei hier ter stede concer teeren. Op het repertoire staan, verschillende opera's, geestelijke gezangen, volksliede ren en Weensche walsen. Vroqwelijke jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal". Hedenavond te 8.30 uur is er een be langrijke feestvergadering voor alle leden en leidsters. Wij rekenen op jullie aller cpkomst! De gym. clubs en de E. H. B. O.- cursus vervallen. R. K. Gem. Zangvereenlging „Pulcliri Studio". Het bestuur van bovengenoemde Zang- vereeniging heeft de uitnoodiging ontvan gen om a.s. Dinsdagavond 21 April mede werking te verleenen bij de Gezinsfilm „Roma", in de Stadsgehoorzaal. De leden worden daarom dringend ver zocht allen a.s. Maandag op de repetitie aanwezig te zijn. Het bestuur rekent op aller opkomst. Handelsregister K. v. K. W iy z i g i m g. 4129. N.V. Zilverfai™*ck „Voorschoten" voorheen J. M. van Kem pen en Zonen, Kon. Ned. Fabriek van Gou den en Zilveren Werken, Voorschoten, Leidscheweg 169. N. Comm.: D. Vos, Den Haag. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden, dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van bekwaam heid tot het geven van middelbaar onder wijs in de wis- en natuurkundige weten schappen, voor zooveel betreft de akten K 1, K II, K III, KV en K VI zullen wor den afgenomen te 's-Gravenhage, in de Grafelijke Zalen, en dat de examens voor de akte K IV (delfstof-, aard-, plant- en dierkunde) zullen worden gehouden in het gebouw der Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en aan de Rijksuniversiteiten te Utrecht, Groningen en Leiden. Zij, die zich aan deze examen wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 1 Juni aanmelden bij den voorzitter der examen commissie, den heer J. van Andel, inspec teur van het gymnasiaal en het middel baar onderwijs te 's-Gravenhage, Riouw- straat 128. Tot lid van de Commissie aan welke dit jaar is opgedragen het afnemen van het examen, vermeld in art. 55, 2e lid der Middelbaar Onderwijswet (eindexamen H.B.S. (extranei) is bij kon. besluit be noemd de zeereerw. pater drs. B. de Goede o.f.m., directeur der R. K. H.B.S. alhier. Onze oud-stad gen oote mej. Jeanne Krol slaagde gisteren te Breda voor het examc R.K. Ziekenverpleging.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2