STADS NIEUWS DONDERDAG 16 APRIL 1930 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang No. 8395 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele vao het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 V Een Leidsche leider der S.D.A.P. In de soc.-democratische „Vooruit" lezen we volgend stukje: In het Partijbestuur heeft ons con gres Van Eek vervangen door v. d. Goes van Naters. De eerste, hoe frisch en krachtig ook nog, stelde zich niet meer beschikbaar, nu hij sinds enkele jaren den 65-jarigen leeftijd over schreden heeft en een congrebesluit met het in het algemeen stellen van die leeftijdsgrens de bedoeling heeft gehad ruimer baan te maken voor de jongeren. Het congres heeft die be doeling in toepassing gebracht; de plaatsvervanger is 35 jaar. Van Eek vertegenwoordigde een bij zondere richting in de partij. Hij was Vein een diepe ethische instelling en pleitte er steeds voor, ook in het per soonlijk leven zooveel mogelijk naar de socialistische gedachten te hande len. In Van der Goes van Naters huist veel van diezelfde ideeënwereld. Hij heeft er in zijn persoonlijk leven ook getuigenis van afgelegd. Uit het zui verste idealisme heeft hij de zekerheid van een welbeklante Nijmeegsche ad- vocaten-practijk vaarwel gezegd om zich in het mijngebied geheel aan on ze beweging te wijden. Onze stadgenoot mr v. Eek, voorzitter van de Leidsche S. D. A. P.'sche fractie in den Gemeenteraad, is inderdaad nog frisch en krachtig! Wij willen gaarne naar aanleiding van bovenstaand stukje een paar opmerkingen maken. Wij respecteeren mr. v. Eek. Maar heel eerlijk en oprecht gezegd niet zijn politiek over het algemeen. En, als wy dit zeggen, dan doelen wij niet op zijn sociaal democratisch beginselen en denkbeelden, maar dan doelen wij op het feit, dat in zijn politiek het partij-belang vaak te veel op den voorgrond treedt, en dat de keuze van de middelen, om dat partijbelang te dienen, zijn oppositioneele politiek, vaak wordt geleid door die laten we zeggen: ouderwetsche partijen-politiek, wel ke terecht weerzin heeft gewekt bij ve len en het partijen-stelsel in miscredlet heeft gebracht. Wij respecteeren mr. v. Eek om het idealisme, de belangenloosheid, waarmede hij zich aan de zaak der S. D. A. P. geeft, nu reeds jaren-lang. Hij streeft niet naar eer, en, zoo mogelijk, nóg minder naar geld. 't Is niet noodig, dat hij naar geld streeft niet omdat hij zoo erg rijk is, maar omdat hij zoo weinig behoeften heeft voor zichzelf, zoo eenvoudig leeft. Dat is voorbeeldig.Wij vonden jm het boven staande stukje van de „Vooruit" een mooie aanleiding, om dit van onzen beginsel-te genstander te getuigen, naar eerlijke en oprechte meening. ERNSTIG ONGEVAL IN LOCOMOTIEVENLOODS. Buis uit elkaar gesprongen. DRIE ARBEIDERS GEWOND. Door het springen van een buis in een locamotievenloods aan de Rietlanden te Amsterdam zijn vanmorgen dóe arbeiders verwond geraakt van wie een zoo ernstig, dat hij in het gasthuis moest worden opge- De arbeiders waren bezig met het door branden van deze buis, waarvoor zij een autogeen laschapparaat gebruikten. De buis was, blijkbaar zonder dat dit den arbeiders bekend was, met water gevuld. Door de enorme hitte, die er op wend uitgeoefend, ontstond stoom vorming, tengevolge waar van het metaal plotseling met een hevigen slag uiteensprong. Twee der arbeiders, resp 50 en 38 jaar oud, werden door den heeten stoom getroffen, de oudste liep zul ke ernstige brandwonden op, dat hij in het O. L. Vrouwegastbuis moest worden opge nomen. De andere kon, na daar verbonden te zijn, naar huis worden gebracht. De der de arbeider werd door een der wegvliegen de stukken aan de borst getroffen, echter niet zoo ernstig ,dat hjj vervoerd moest worden. De wereld in vogelvlucht In Italië wordt vandaag de val van Des- sie in het geheele land uitbundig gevierd. Overal wordt gevlagd en de bladen schrij ven opgetogen commentaren. Men hoopt in Italië, dat Addis Abeba bezet zal kunnen worden op 21 April a.s. den verjaardag van de stichting van Rome. Het is de gewoonte, op 'dien dag verschil lende groote openbare werken in te wijden en ook op andere wijzen de resultaten van den fascistischen arbeid aan het volk te toonen. De tijding van de inneming van de Abessijnsche hoofdstad op dien datum zou van de grootste propagandistische waarde zijn. Inmiddels begint generaal Graziani zich aan het Zuidelijk front ook weer te roeren. Langen tijd heeft men weinig van hem ge hoord, en het is zelfs vrij onzeker, waar diens leger zich eigenlijk precies ophoudt, en tot hoever het is doorgedrongen. Thans wordt gemeld, dat de Italianen ten Zuiden van Sasabaneh tot den aanval zijn overge gaan. Baron Aloisi is te Genève aangekomen en onderhandelt met de Madariaga en Avenol, die in opdracht van de Commissie van Dertien het contact tusschen de oor logvoerenden tot stand moeten brengen. Tot nog toe is geen resulaat bereikt. In het Verre Oosten neemt de spanning tusschen Rusland (dat met Buiten Mon golië een wederzijdsch verdrag van mili tairen bijstand heeft gesloten) en Japan, (wiens vazal-staat Mandsjoekwo is) voort durend toe. Op de grens van Mandsjoek wo en Mongolië hebben telkens inciden ten plaats, welke het gevaar met den dag doen groeien, dat er een oorlog uit voort spruit. LEIMUIDEN—RIJNZATERWOUDE. - BENOEMING GEMEENTE-SECRETARIS. De heer J. W. de Ren. Gisteren is in openbare raadsvergade ring tot secretaris benoemd de heer J. W. de Ren, gemeente-ontvanger en ambtenaar ter secretarie van Leimuiden en Rijnsater- woude. Hij is 32 jaar oud en in 1923 als volontair te Leimuiden op de secretarie gekozen. In 1926 werd hij benoemd tot ambtenaar ter secretaris en tevens gemeente-ontvanger van Leimuiden. In 1928 is hij benoemd tot ontvanger van Rijnzaterwoude en in 1920 tevens tot ambtenaar ter secretarie aldaar. De nieuwe functionaris is in het bezit van H.B.S.-dipl. en diploma gemeente-ad ministratie. De heer De Ren is tevens secretaris- penningmeester van verschillende polder besturen. In de gisteravond gehouden Raadsver gadering te Rijnsaterwoude is de heer De Ren ook benoemd tot secretaris der ge meente. Beide benoemingen geschiedden met alge- meene stemmen. JEMEN GESLOTEN VOOR EUROPEANEN. JERUSALEM, 16 April. (A.N.P.) De re geering van Jemen heeft aan alle Euro peanen verboden het gebied van Jemen te betreden. Dit nummer bestaat uit vier bladen. PASTOOR BOUTERS O.F.M. In den toestand van Pater Bouters, Pastoor te Coevorden, is nog weinig ver andering ingetreden. Zijneerw. is nog niet buiten levensgevaar, al zijn er enkele teekenen die iets hoopvoller stemmen. ST. LIDUINA-PROCESSEE Wij verwijzen naar een aankondiging in dit nummer betreffende de St. Liduina- processie op Maandag 20 April naar Schie dam. Degenen, die wellicht kaarten voor deze bedevaart hebben gekocht, doch er om een of andere reden geen gebruik van kunnen of willen maken, kunnen een goed werk doen door deze ter beschikking te stellen van het St. Liduina Huis aan den Zoeter- woudschen Singel, opdat ook enkele der kinderen kunnen deelnemen. PATERSPRAATJE OVER DE FILM 't Is dezen keer maar een praatje in vestjeszak-formaat. Ik wil namelijk alleen even uw aandacht vragen voor den feest avond van onze film „Roma" op Dinsdag 21 April a.s. in de groote zaal van de Stads gehoorzaal. Aanvang 8 uur. Komt allen! Zie affiches en advertenties in dit blad! Pater AUX. VAN SCHALEN, Voorzitter. OPERETTE „ROZETTE". De vasten is weer voorbij en er worden plannen gemaakt om nog eens een avondje uit te gaan Dat hebben we na dien stillen tijd ook verdiend. Maar waarheen? We zullen het u zeg gen. 24 April a.s. komt mej. Mulder uit Den Haag met haar ensemble op veelvuldig verzoek andermaal in Leiden een uitvoe ring geven in den Schouwburg. Opgevoerd zal worden de première van de operette „Rozette' in 3 bedrijven, tekst van Jo Mulder, muziek Antoon Voerman. Het belooft, een schitterende avond te worden. Aan allen die de „Wonderbloem" wel en niet gezien hebben geven wij den goeden raad om spoedig enkele kaarten te bestel len. Vooral zij, die het zoo jammer vonden de vorige operette niet te hebben gezien, sporen wij aan thans er vlugger bij te zijn. En het mooiste van alles is: U hebt een mooie genotvolle avond. De speelsters en hun leidster zijn vol daan over uw opkomst enda St. Vin centius-vereeniging is u hoogst dankbaar. GEMEENTELIJKE GROENTEN- DISTRIBUTIE. Ter vorkoming van misverstand, merken de drie Leidsche Organisaties van Groen tehandelaren het volgende op: Door de Rotterdamsche Kamer van Koophandel is een antwoord gepubliceerd van Z.Exc. Minister Deckers op de be zwaren der Rotterdamsche Kamer van Koophandel, tegen de Gemeentelijke groen- tendistributie. In het slot van dit eerst de vorige week gepubliceerd schrijven merkt de Minister o.a. op, dat het hem wil voorkomen, dat tegen de wijze waarop de distributie plaats heeft, geen gegronde bezwaren kun nen worden ingebracht, dit te minder, waar geen voorstellen omtrent een den handel meer bevredigend distributiesysteem, waar bij evenwel de vlotheid en eenvoud van het huidige systeem niet verstoord, de con trolemogelijkheden niet verminderd en de kosten niet verhoogd zouden worden, tot heden niet zijn aangeboden. Dit antwoord van den Minister is echter reeds van 14 Maart jl. De voorstellen op verzoek van den leider der Gemeentelijke Groentendistributie bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale en bij Zijne Excellentie ingediend door de drie Leidsche organisaties, dateeren van 21 en 23 Maart. De Minister heeft derhalve bij zijn ant woord met deze voorstellen geen rekening kunnen houden. Uit het antwoord van den Minister moet daarom worden afgeleid, dat de Minister uitdrukkelijk de mogelijkheid open laat, dat er een voor den handel meer bevredi gend systeem zal worden ingevoerd. Overtuigd, dat de ingediende voorstellen volkomen beantwoorden aan de eischen door den Minister gesteld, zien de drie Leidsche organisaties met vertrouwen de beslissing van den Minister tegemoet. FR. A.M. STRAATSBURG t VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Italië viert de bezetting van Dessie. j (2de blad). j Nieuw offensief van generaal GrazianL (2de blad). Misnoegen in Duitschland over de Lon- densche bespreking der generale staven van de Locarno-mogendheden. (2de blad). Redevoering van Sarraut. (2de blad). Het nieuwe kabinet-Axana voor het par lement. (2de blad). Vliegongeluk op de lijn Turijn—Milaan. (Luchtv. 1ste blad). Ook een vliegongeluk in Indië (Ned. O.- Indië, 1ste blad). Gisteravond is in het St. Elisabeth-Zie kenhuis overleden de heer Frans Straats burg, in den ouderdom van 74 jaar. De heer Straatsburg is slechts een twee tal weken ongesteld geweest. Zijn over lijden komt voor allen, die hem kenden, on verwacht. Tot aan den laatsten dag vóór zijn ziekte hebben wij den heer Straatsburg gekend, zich bewegend met vluggen, veer- krachtigen tred, zich interesseerend en wer kend voor zijn zaken met levendige ambi tie, als ware 't een jonge manDe ja ren hadden bij hem niet den minsten in- invloed op de hem van nature geschonken frischheid en opgewektheid en vroolijkheid. Sedert 1923 maakte de heer Straatsburg deel uit van het Kerkbestuur van de pa rochie van O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen (Hartebrug) en als afgevaardigde van ge noemd Kerkbestuur was hij ook mede-be stuurder vein de R.K. Begraafplaats. In bei de functies heeft hij zich met veel toewij ding aan de door hem aanvaarde taak ge geven. De nagedachtenis van den heer Straats burg zal bij allen, die hem hebben gekend, in eere blijven en in een aangename herin nering. 't Was in den omgang een hoffelijk en eenvoudig, een levenslustig en even wichtig mensch. Voor allen, die met hem, min of meer van nabij, mochten omgaan, be teekent dit overlijden een verlies, dat hun veel leed doet. Hij ruste in vrede. NED. BOND VAN LEERAREN EN LEERARESSEN BIJ HET NIJVERHEIDS. ONDERWIJS De jaarvergadering. (Vervolg). Na de pauze stelde de voorzitter een voorstel van de afdeeling Eindhoven aan de orde om de regeering te verzoeken het volgende personeel te pensionneeren: 1. zij die 60 jaar zijn en een voor pensioen in aanmerking komenden diensttijd van 35 jaren hebben; 2. zij die een diensttijd van 35 jaren doen meetellen en jonger zijn dan 60 jaar; 3. de onder 1 en 2 genoemden, die op 60-jarigen leeftijd 3 of meer kinde ren te hunnen laste hebben beneden den leeftijd van 18 jaren te pensionneeren op een leeftijd, gelegen tusschen 60 en 65 jaar, ais het aantal kinderen in dat tijd vak minder dan 3 beneden een leeftijd van 18 jaren gaat bedragen. De pension neer in g zou tijdelijk moïten zijn, b.v. voor een tijdvak van 5 jaren, Indien tegen defi nitieve pensionneering op dien leeftijd van regeeringswege bezwaren mochten be staan. De gelegenheid zou geopend moe ten worden, dat de leerkrachten by het nijverheidsonderwijs op 55-jarigen leeftijd vrijwillig worden gepensionneerd, in ver band met de reorganisatie van het nijver heidsonderwijs. Het hoofdbestuur adviseerde een rege ling, zooals die bestaat voor de leerkrach ten bij het l.o. Deze omvat o.m.: leerkrach ten met ten minste 10 dienstjaren worden uiterlijk 4 maanden na het bereiken van den leeftijd van 60 jaren voorloopig ge pensionneerd behalve wanneer a. de leer kracht één of meer minderjarige kinderen heeft, b. de leerkracht minder dan 36 dienstjaren voor pensioen kan doen gel den. De afdeeling Middelburg amendeerde het voorstel-Eindhoven door de bepaling, dat leerkrachten op 60-jarigen leeftijd vrij willig kunnen worden gepensionneerd. Ook BINNENLAND. Een vergadering van R. K. Onderwij zers. (2de blad). Een vergadering van de Ned. Planten- ziektenkondige Vereeniging (2de blad). Verschillende ernstige verkeersongeluk ken. (3de blad). de afd. Leiden had een amendement inge diend, dat het hoofdbestuur overnam en dat luidde als volgt: leerkrachten worden uiterlijk 4 maanden na het bereiken van den 60-jarigen leeftijd voorloopig gepen sionneerd, behalve wanneer de leerkracht minder dan 36 dienstjaren voor pensioen kan doen gelden of een of meer minderja rige kinderen te zijnen laste heeft of eeni- ge bijzondere lasten. Deze leerkrachten kunnen echter op eigen verzoek wel voor loopig gepensionneerd worden. Het door Leiden geamendeerde voorstel van de afdeeling Eindhoven werd na breedvoerige discussies aangenomen. Aan de orde was vervolgens een voorstel van de afdeeling Deventer om aan de be sturen van de nijverheidsscholen het recht te verleenen buiten de gewone vacantie- dagen om de school te sluiten, indien dit ook plaats heeft voor andere inrichtingen van onderwijs in de gemeente. Na een uiteenzetting van de vacantiere- geling bij de verschillende inrichtingen van onderwijs wees de voorzitter er op, dat die voor het nijverheidsonderwijs scherp daarvan afwijkt. Het gaat niet om verlenging van va can tie, maar het is nood zakelijk, dat het nijverheidsonderwijs op dezelfde wijze wordt behandeld als andere takken van onderwijs. Besloten werd by den minister aan te dringen op een rege ling als door de afd. Deventer aangegeven. Aangenomen werd een voorstel-Haar- lem om er by den minister op aan te drin gen een sdhoolgeldregeling vast te .stel len gebaseerd op de rijksinkomsten- en vermogensbelasting. De officieele ontvangst. Om vijf uur 's middags zijn de congres sisten in de Groote Pers van de Lakenhal door burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen namens het gemeentebestuur van Leiden ontvangen. De burgemeester achtte het een voorrecht zulk een groote groep van leerkrachten bij het nijver heidsonderwijs uit alle deelen des lands hier welkom te mogen heeten. Het gemeen tebestuur heeft, aldus spr., groote belang stelling voor uw onderwijs, waarmede een algemeen volksbelang gebaat is. Spr. me moreerde dat Leiden de moeder van alle ambachtsscholen, nl. het 151-jarige genoot schap Mathesis Scientiarum Genitrix be zit. Op de Nijverheidsscholen worden de grondslagen van de vakkennis gelegd, wel ke vakkennis in steeds grootere mate ge vergd wordt. In dit verband wees spr. op de instrumentmakersschool te Leiden, een instituut waarvan de leerlingen steeds gaarne geplaatst worden. Spr. besloot met de beste wenschen voor het slagen van het congres. De voorzitter van den Bond, de heer Meurs, sprak hierna woorden van dank voor de hartelijke ontvangst.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1