HAGEMRN VanPaschen totPinksteren zt er leen adres besfaaf met Het ontwerp vestigingswet kleinbedrijf van belang voor den middenstand J. J. v. d.BLIi GROOT PAASCHBAL TE KOOP 2e PAASCHDAG DANSEN Café LEENDERS, De Kwake! GELD TER LEEN. Door onze kwaliteiten, als sorteering Hebben wij altijd de grootste nering, Onderstaande koopjes trekken U zeker wel aan Om direct even naar de „Wereld-Bekende" BOTERMARKT 10 BOTERMARKT 10 BOTERMARKT 10 BOTERMARKT 10 BOTERMARKT 10 BOTERMARKT 10 BOTERMARKT 10 90 ZATERDAG 11 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Dezer dagen heeft de fiegeéïing een wets- ontwerp aan de Tweede Kamer ingediend tot regeling betreffende het vestigen van j inrichtingen, waarin eenige tak van detail- j handel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend. De a.s. wet kan nader aangehaald onder den titel „Vestigings- j wet Kleinbedrijf". Dit ontwerp is van groot belang voor den middenstand. De vrijheid van vestiging, welke tot nu toe in detailhandel, ambacht en kleine nijverheid, in welke branche het middenstandsbedrijf nog altijd de overhand heeft, geldt, heeft juist hier veelal andere dan gunstige gevolgen gehad. Zoo is geens zins nieuw de klacht, dat het aantal derge nen, die met weinig of geen vak- of koop man-bekwaamheid als zelfstandig onder nemer een zaak beginnen, alle perken te buiten gaat. Mogen al enkelingen slagen, groot is het aantal dergenen, die bij ge brek aan kennis en ervaring teleur gesteld uitkomen en zoodoende het weinige kapi taal, dat zij als niet in den strijd om een zelfstandig bestaan konden bijbrengen, in boeten. Van mededinging, die een heilzame, velecteerende werking uitoefent, tot een rationeelen bedrijfsbeheer leidt of de kos ten van voortbrenging op een lager peil brengt, is hier geen sprake. Veeleer wordt aldus een ongezonde concurrentie in de hand gewerkt, kapitaal.vernietigd en door vermindering van de omzetten per onder neming daling der kosten belemmert, wel licht zelfs prijsverhooging teweeggebracht. Alleen wie met het bovenstaande reke ning houdt, begrijpt, waarom de gemid delde levensduur der winkelzaken ontstel lend kort, hun sterftecijfer ontstellend hoog is. Van 109 kruidenierswinkels, in Mei 1928 te Tilburg geteld, bestonden er in Juli 1934 nog slechts 53. In het Hoefkadedistrict te 's-Gravenhage werden in 1927 95' kruide niers winkels aangetroffen, waarvan er in Juli 1932 nog 36 „in leven" bleken te zijn. Tijdens een in een achttal gemeenten in gesteld onderzoek naar het euvel der uit- verkoopen (November 1932/Februari 1934) verdwenen er in 16 weken tijd 61 van de 2049 winkels, waarover zich het onderzoek uitstrekte. Tot schade van zich zelf en van anderen, wier debiet zy uiteraard ongunstig bein- vloeden, tot schade ook veelal van him leveranciers, moeten de personen, om wie het hier gaat, eivaren, dat men zich niet straffeloos zonder kennis van zaken in het bedrijfsleven kan wagen. Teneinde in deze toestanden verbetering te verkrijgen, stelt de regeering zich ten doel het verkrijgen van meer waarborgen in zake deskundigheid en financieele draag kracht van hen, die beoogen zich in ge noemde takken van bedrijf als ondernemer te vestigen. De toeleg is daarbij niet, te waarborgen dat slechts volkomen voor hun taak berekende personen zich vestigen, maar alleen den grooten stroom van inge- schikten te keeren, die zich, blijkens de cijfers, bij voorkeur juist in deze zóne van het economisch leven plegen te wagen. Verheffing van het vak is een der voor naamste gedachten, die de Regeering aldus wenscht te verwezenlijken. Daarnevens ziet zij in een regeling in dezen trant de moge lijkheid, zij het langs indirecten weg, de in verschillende branches van het klein bedrijf bestaande overbezetting tegen te gaan. Het is te dien einde, dat de Regeering als gezegd uitsluitend voor den detailhandel, het ambacht en de kleine nijverheid deze laatste zijn practisch niet gemakkelijk van elkander te scheiden wenscht aan te 6turen op het geleidelijk tot stand brengen van een stelsel van vestigingseischen, wel te verstaan, in dien zin, dat het ieder, die daaraan voldoet, vrijstaat zich als onder nemer te vestigen. Volgens het ontwerp kan, indien een of meer rechtspersoonlijkheid bezittende ver- eenigingen van ondernemers in een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid d aartoe het verzoek doen, bij al gemeen en maatregel van bestuur worden bepaald, dat een inrichting, waarin deze tak zal worden uitgeoefend, alleen kan worden gevestigd met vergunning van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. De bedoeling is in de mogelijkheid te voorzien om bij algemeenen maatregel van bestuur voor het vestigen van inrichtngen, waarin een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend, ten aanzien waarvan het noodig is gebleken zekere eischen te stellen, een stelsel van vergunningen in te voeren. Geen vergunning zal vereischt zijn in het geval, dat de inrichting eenvoudig wordt verplaatst naar een ander, binnen dezelfde gemeente gelegen perceel, hetgeen niet met het „vestigen" van een nieuwe inrichting op één lijn te stellen is. Voorts blijft de mogelijkheid bestaan uitzonderingen te maken voor die soorten van zeer kleine handels- en ambachtslieden, van welke het voldoen aan vestigingseischen bezwaarlijk te vergen is. Een vergunning zal uitsluitend verleend worden, indien wordt voldaan aan bij al gemeenen maatregel van bestuur, den Middenstanisraad gehoord, vast te stellen minimum eischen van credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid, in de wet genoemd „vestigingseischen". Hier raken we de kern van de beoogde regeling: het verkrijgen eener vergunning wordt n.l. afhankelijk gesteld van het ant woord op de vraag, of degenen, die bij de vestiging der inrichting daarvan de leiding zullen hebben, voldoen aan zekere mini- mum-eischen van credietwaardigheid, han delskennis en vakbekwaamheid, derhalve zoodanige minima, als in het algemeen voor het slagen van een ondernemer onmisbaar zijn. Een vergunning moet schriftelijk worden aangevraagd door dengene, die bij de ves tiging der Inrichting als ondernemer zal op treden, of, indien er twee of meer onder nemers zullen zijn, door hen gezamenlijk. De aanvrage moet vergezeld zijn van zoo danige bescheiden als noodig zijn om de Kamer van Koophandel en Fabrieken in 6taat te stellen te beoordeelen of aan de „vestigingseischen" wordt voldaan. De Kamer van Koophandel moet uiterlijk binnen vier weken na de ontvangst op de aanvrage beslissen. Indien de Kamer besluit tot het verlee- nen der vergunning verstrekt zij den aan vrager, of, indien er twee of meer aanvra gers zijn, aan hen gezamenlijk, daarvan een gedagteekend bewijs vermeldende: a. de naam van den ondernemer of van de ondernemers, zoomede, in voorkomend geval, van den beheerder of beheerders; b. de tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid, welke in de inrichting zal worden uitgeoefend; c. de gemeente en het perceel, waarin de inrichting zal worden gevestigd. Doordat het bewijs der vergunning ook de vermelding zal bevatten van het per ceel, waarin de inrichting zal worden ge vestigd, wordt de controle, vooral ten aan zien van het verplaatsingen van inrichtin gen, vergemakkelijkt. Bij weigering van de vergunning door de Kamer van Koophandel kan de aanvrager binnen twee weken in beroep komen bij den Minister van Handel- Nijverheid en Scheepvaart door indiening van een met redenen omkleed beroepschrift. De uit de regeling voortvloeiende -kosten zullen tot zeker maximum op de belang- hebenden worden verhaald; door de Kamer van Koophandel kan n.L ter zake van elke by haar ingediende aanvrage een vergoe ding worden geheven ten bedrage van ten hoogste 10. Ten slotte zij nog vermeld dat vestigings eischen ten aazien van een tak van detail handel, ambacht of kleine nijverheid alleen kunnen worden vastgesteld op verzoek van een of meer rechtspersoonlijkheid bezitten de vereeniging van ondernemers in den be- treffenden tak. Het ontwerp huldigt het beginsel, dat op dit gebied voor de Overheid geen taak is weggelegd, alvorens uit het bedrijf zelf de drang tot het stellen van vestigingseischen opkomt. De Betuwe roept. BLOEIENDE VRUCHTBOOMEN EN ZEELAND, LIMBURG EN DE BEEMSTER De KNAC. schrijft ons: De vruchtboomen gaan weer bloeien! De bongerds zullen de toeristen weer onder de bekoring brengen van hun betooveren- de bloesempracht. Duizenden zullen veer een bezoek brengen aan de boomgaarden en hiervan genieten. Voor hen eenige goede raadgevingen. Volg zooveel mogelijk de rijrichting, welke op bijgaand kaartje door middel van pijlen is aangegeven. Hierdoor voorkomt men het rijden tegen „den stroom" in, wat op de smallere wegen veelal zijn bezwaar lijke zyde heeft. Rijdt niet te hard, De wegen leenen zich hiertoe lang niet overal en gij geniet niet half zooveel van uw tocht, als bij het rijden met een matig gangetje. Voorts zult gij dan de voor u uitrijdende auto's steeds inhalen en gehinderd worden door het op waaiende stof. Indien dit mogelijk is, be zoek de Betuwe dan eens op een achter middag. zoek een eenigszins hooggelegen dijk uit en bezie de boomgaarden met de ondergaand zon in den rug. U zult dan van een betooverend schouwspel met schil derachtige vergezichten kunnen genieten. Tiel In feestgewaad De Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer te Tiel heeft dit jaar, in samen werking met verschillende instanties op toeristisch gebied een plan ontworpen om meer nog dan voorheen het bezoek voor de toeristen zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. De hoofdstraten in de binnenstad zullen alle op uniforme wijze worden versierd. Eerepoorten, in stijl met de bloeiende boomgaarden, zullen worden opgericht. Een extra parkeerterrein zorgt voor vol doende ruimte voor 1000 auto's, terwijl als bijzonder aantrekkelijkheid, de directie van de Maatschappij „De, Betuwe" zich be reid heeft verklaard alle bezoekers aan de Betuwe in de gelegenheid te stellen haar fabrieken te bezichtigen. Op werkdagen is de fabriek in werking te zien. Op Zaterdagen en Zondagen zullen verschillende machines in werking worden getoond. Een fotowedstrijd voor amateurs wordt georganiseerd, terwijl met de be langrijkste café's en restaurants een rege ling is getroffen om de toeristen gelegen heid te geven tegen gereduceerde prijzen den inwendigen mensch te versterken. Eenige routes door de Betuwe. 1. UtrechtCulemborg 18 K.M. Gel- dermalsen 11 Waardenburg 8 vóór de verkeersbrug links af de Waalbandijk op (denk aan de onbewaakte overweg) dijk volgen over NeerijnenOpijnenVa- rikQphemert 12 naar Tiel 6 Waaldijk volgen over IJzendoorn 8 Ochten 2 Dodewaard 7 tot Hien 1 daar afweg afrijden en via Andelst 4 Valburg 5 Eist 3 naar Arnhem 8. (Totaal 93 K.M.) 2. Utrecht driesprong bij K.p. 710 Vechten 5 Bunnik 3 Odijk 3 Werk hoven 3 Cothen 7 Wijk bij Duurstede 4 veer rechts af langs dijk naar Zoel- mond 5 of Utrecht Houten 8 links afslaan bij splitsing rijksweg Beusichemsche veer BeusichemZoelmond 14. Dan verder over Asch 1 Buren 3 Kerk Avezaath 5 brug over de Linga 1 Drumpt 1 Tiel 2 Waalbandijk vol gen over IJzendoorn 8 tot Ochten 2 daar links afslaan naar Kesteren 3 via Lienden 3 Ommeren 3 Ingen 1 Eek en Wielsche veer 2 Amerongen Utrecht. 30 (Totaal 95 of 87 K.M.). 3 a. GorinchemDalen 2 Vuren 5 Herwijnen 5 Hello w 4 Haaf ten 4 Tuil 3 Driesprong bij K.M. paal 2152 3 links den dijk af Neerijnen Opijnen 2 Ophemert 7 Driesprong bij K.M. paal 2148 1 op dijk linksaf Tiel 5 Drumpt 2 Brug over de Linge 1 over de brug Kerk Avezaath 1 Buren 5 Buurmalsen 4 Zyweg naar Geldermal- sen 1 rechtshouden Tricht 1 Beesd 6 Rhenoy 5 Acquoy 2 Kruispunt bij Asperen 1 aan de overzijde van de Linge ligt Asperen Leerdam 2 Kedr- chem 6 Arkelschendam 4 Arkel 2 Gorinchem 3. (Totaal 91 K.M.). 4. Arnhem over brug rechts af naar Elden 1 Rijnbandijk volgen over Driel Heteren 8 Randwijk 3 Op- heusden 6 Kesteren 5 Lienden 3 Ommeren 3 Ingen 1 Eek en Wiel 2 Maurik Groote Brug 6 voor de brug rechts af naar Zoelen 3 Kerk Ave zaath brug over de Linge Drumpt Tiel 4 verder langs Waaldijk over IJ/Cndoorn 8 Ochten 2 Hien 7 Andelst 4 Vzlburg 5 Eist 3 Arn hem 8 (totaal 82 K.M.). Extra ponten en inlichtingendienst Teneinde verkeersopstoppingen te voor komen heeft de /V.V. Tiel een regeling getroffen, zoodat op de verschillende pont en veerdiensten met dubbele ponten zal worden gevaren. Bij de toegangswegen al daar zullen zich personen bevinden, her kenbaar aan een band om den arm, waar op V.V.V. Tiel, die bereid zijn alle ge- wenschte inlichtingen te verstrekken. Bloeitijd in de Betuwe Eerst tegen eind April in vollen bloei Naar alle waarschijnlijkheid zullende kersen en pereboomen in de Betuwe tegen Zondag na Paschen, dus tegen 19 April in bloei staan. De appelboomen, de boomen, die de mooiste bloesem dragen, zullen pas één anderhalve week later bloeien, ter wijl de bloei van kersen en peren dan nog niet zal zijn afgeloopen. Tegen het einde van April mag men dus verwachten, dat de Betuwe in vollen bloesemtooi zal zijn. Haarl.straat II Wat 'n ander niet heeft, vindt U bij ons SötëT FRITSCHY, Uithoorn, Tul. II 2e PAASCHDAG van 3 tot 12 uur met medewerking van 's'Werelds beroemdste Radio Accordionisten „THE BROADWAY SERENADERS" Zang Dans Stemming Bekend van de A.V.R.0. en K.R.0. Entrée 25 cent. 2457 een goed onderhouden EIKEN SLOEP 51/2 Meter lang, met Johnson ft p.k. buitenboord motor, buis- kap en verder toebehooren. Te bevragen bij L. VERHAAR, Dorpstr. 220 8, Warmond. 2462 van 6V2 IIV2uur 2454 hooigracht 51 TECEF: 2945 voor 50,70 en 90 ets. per week een TORPEDO Stof zuiger in 2 jaar Uw eigendom. Voor de le R. K. Kerk sinds 240 jaren te Aalsmeer vraagt ondergeteekende geld ter leen tegen 4 of lager, of tegen lijfrente Pata? H. M. C. HEGGELMAN Pastoor te Aalsmeer Gironummer 53007 AUTOHOBtm.CI.UB. De bloeiende Beemster Hoewel een bezoek aan de bloeiende Beemster nog alleszins de moeite waard moet worden geacht, is deze polder toch niet meer zoo ryk met bloesems getooid als voorheen. De oorzaak hiervan vindt men in het feit, dat steeds meer grond als bouwterrein wordt verkocht. Toch blijft de Beemster een der schoonste polders van ons land. Een mooie route door den Beemster is de volgende: PurmerendPurmerenderweg linksaf Volgerweg rechtsaf Middelweg links af Rij per weg rechtsaf Jispenweg rechtsaf Oost Huizerweg rechtsaf Mid delweg linksaf Horbrederweg rechtsaf Purmerenderweg. Vanzelfsprekend is dit tochtje voor uit breiding vatbaar. Naar mag worden verwacht zullen de vruchtboomen in den Beemster tegen be gin Mei bloeien. De polder zal dan, mede door het dan ontloken jonge groen op haar fraaist zyn. Bloei der vruchtboomen in Zuid-Limburg. Ook Zuid-Limburg mag zich verheugen in een aantal boomgaarden, die mede door het glooiende landschap een schitterend natuurtafreel bieden. Bij Eysden treft men thans de kersen reeds in voorjaarstooi, terwijl mag wor den verwacht, dat de appelen en peren tegen 20 April hun bloesempracht zullen vertoonen. Een aardige tocht langs de boomgaarden is die, welke van Maastricht uit leidt over Eysden, St. Geertruid-Slena- ken en Epen naar Vijlen, dus dwars door het Zuidelijkste deel van Zuid-Limburg. Een tocht door Zeeland Ook in Zeelandt vindt men vele bloeien de boomgaarden. De bloei is hier in den regel echter later dan in de overige stre ken van ons land. Als vermoedelijke data van de mooiste bloei kan hier de tijd van 20 April tot 2 Mei worden opgegeven. Zuid-Beveland is het eiland, dat op de mooiste bongerds in dezen streek mag bo gen. Men kieze hier als route Kruiningen IersekeWemeldingeKapellenaar Goes of KruiningenSchore's Gravenpolder Overzande's Heerenhoek's Heer Arend>- kerkeGoes. Iets wat men bij een bezoek aan Zee land zeker moet doen is an tochtje rond Kapelle of Ziezelinge. De aanblik van deze toch reeds schilderachtige dorpjes wordt door de bloeiende vruchtboomen ten zeerste verhoogd. Van Biezelinge rijde men dan verder over den dijk naar 's Gra venpolder om daar de aansluiting op de boven opgegeven route te vinden. Een aanbevelenswaardige tocht op Wal cheren, de tuin van Zeeland is de volgen de: Middelburg, Serooskerke, Vrouwen polder, Oost Kapelle en vervolgens langs den Seisweg naar Middelburg. Zoo wel RHTFRMARKT in De nieuwste Engelsche Bouclé- en PU I LnifinniV I lil Tailleurstoffen voor mantels, com- plets en costuums in prijzen van 4.50, 3.98, 3.49, 2.98, 2.49 tot Zoo juist ontvangen zuiver wollen Japonstoffen w.o. Angora, Cloque Diagonal, Fresco, 2 el breed in prij zen van 2.75, 2.49 tot Uitgebreide collectie Zijden Cloqué in effen en fantasie, de mode voor Japonnen en Blouses in prijzen van 1.98, 1.49, 1.19, 89 tot Buitengewone sorteering Japonrui ten In prijzen van 1.25, 99, 79, 59, 39 tot Moderne Wollen Fresco, dubbel breed, 'n prettig artikel voor sport- japonnen 59, Geheel nieuwe sorteering Tafzijde, effen, gestreept en plissé, 1.49, 1.29, 99 tot Gabardine voor regenjassen, in blauw, bruin, mais, grijs, beige, 150 c.m. br., 2.98, 2.49, 1.98, 1.49 tot Toile de Soie, effen, gestreept en ruitdessins voor Blouses en Japon nen, waschecht 59, 49, 39 tot EEN COUPON MARINE KAMGAREN, extra zwaar, voor Heerencostuum SST" U weet dus waar het op staat CADEAU Bij aankoop van f5.00 knippatroon naar maat.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7