DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN GOD'S VREUGDE Het surplus aan Nederlandsche boter. 27ste Jaargang ZATERDAG 11 APRIL 1936 No. 8392 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. i Buiten het gewoel van de menschen staat onbewogen, mateloos: de Vreugde van God. Als een zee, als een ondoorgrondelijke storm van licht, als een tornado van Liefde, Vreugde, die nimmer slinkt en die niet groeien kan, omdat zij een ondeelbaar, on metelijk genieten is. De eenheid van de Drie, het verslonden zijn, het rusten, het geven zonder zichzelf te verliezen, het on uitsprekelijk omvatten. Wij zoeken gebrek kige menschenwourden, om er iets van op te vangen; maar menschelijke taal staat hulpeloos, waar menschelijk begrip zich onmachtig moet buigen. O wonderbare Vreugde van God! De mensch laat zich graag wat..voorstaan op zijn prestaties. Hij wijst op de vernuf tige vindingen van zijn geest, zijn machine'6, zijn trotsche stoomers, zijn machtige lucht gevaarten. Hij toont de schoonheid van het werk van zijn hemden, de huizen, diie hij optrok, het spel van zijn geest en zijn taal, alles wat hij schiep in marmer en hout en kleuren. Zijn hart kan zwellen bij de aan schouwing van wat hij zijn eigen werk mag noemen. En toch is dit alles voorbijgaand: het wordt nem als speelgoed uit de handen geslagen. De mensch kent nog andere vreug den, edel en zuiver, de vreugde van het diepe weten, van vriendschap en liefde, van vaderschap en moederweelde. Grootsch zijn deze vreugden en heilig*, zij voeren hem in werkelijkheid naar de toppen van zijn men schelijk leven: maar eeuwig en blijvend zijn zij niet. Ook dit kan men hem ontne men: hij kan van zijn weten verdwalen, vriendschap kan verkoelen, liefde kan ster ven, de dood kan de vrucht van zijn liefde rooven. Alleen de Vreugde van God is zonder ver andering en kent geen schaduw van wis selvalligheid Wat is zij immers anders dan God's eigen wezen, God zelve, die de on-» eindige Vreugde is? Ziet, broeders, dit is het gebeuren van diezen dag, dat onze zielen overweldigen moet. Vandaag is God's Vreugde naar bui ten getreden, de oceaan vloeide over, een golf van licht heeft ae aarde gedrenkt. God's Vreugde viel als dauw uit den hemel, om zich mee te deel en aan alle menschen. Aan allen, ja, die ze ontvangen willen met een zuiver en rouwmoedig hart. De hemelslui zen waren eeuwenlang onverbiddelijk ge sloten en de luister van deze aarde verdor de in de kille atmosfeer van zonde en dood. Toen is God's Zoon uit den hemel gekomen. Toen Hij de kruisboom beklommen had en afstand deed van alle vreugden, heeft Hij de eenige ware Vreugde opnieuw voor de menschen heroverd Dat is het, wat onze harten heden met hemelsch verblijden ver vullen moet: dat God ons zijn eigen Vreug de schonk. Wij leven bijna steeds in een te kleine sfeer en zijn ons maar zoo zelden van onze eigenlijke roeping bewust. Laat ons nu maar zwijgen van de banale lol, waaraan we onze Zondagen vaak vergooien, de plat te of onbeteekenende moppen, de frivole Schlager-muziek, de kinderachtige sensa tie lust. Zelfs als we cultureel-ontwikkelde menschen zijn en een gewichtig gezicht zetten bij uitingen van werkelijke cultuur, vergeten we al te dikwijls, dat dit alles maar geschapen schoonheid is, iets wat ons in den sfeer van menschen gevangen houdt. En dat is God's bedoeling niet. Hij roept ons rechtstreeks tot Hem zelf. Tot de volheid van zijn Wezen, tot de overstel pende heerlijkheid van zijn Liefde. Hij heft ons op tot zijn eigen Vreugde. Daarom moet dit besef in onze zielen gaan leven. Niet hier hebben wij het eigenlijke geluk te zoeken: het ligt verder, hooger, dieper. Alles, wat hier aan schoons en lie felijks gevonden wordt, het is maar een vonk, aan den hemel ontsnapt, het is maar een sein van de eeuwigheid. Daarom moeten onze harten elders verwijlen; de heerlijk heid van de aarde mag ons slechts een spie gel zjjn van de eenige glorie, die blijvend is. Hoe hebben de eerste Christenen dat be grepen en beleefd! „Al bedriegt de wijn gaard, zegt Sint Cyprianus, en stelt de olijf boom teleur en al verdort het gloeiende veld door de droogte van het stervend gras, wat raakt dat de Christenen, de dienaren van God, de genoodigden van het para dijs, wien alle genade en overvloed van het hemelsch rijk te wachten staat? Zij juichen altijd in den Heer en ze zijn blij en ze ver heugen zich in hun God, en moedig dragen ze boosheid en tegenslag van deze wereld, terwijl ze de toekomstige goedheid en voor spoed verwachten Want wij, die met prijs- geving van onze aardsche geboorte, naar den geest herschapen en herboren zijn en niet meer voor di wereld leven, maar voor God, wij zullen eerst, als we bij God zullen komen, God's gaven en beloften ontvan gen". Wat maakt dat woord van den mach tigen bisschop van Carthago ons be schaamd! Hebben wij het Christendom niet tot een uitfluiting gemaakt door onze we reldsgezindheid, onze koopmansgeest, onze verheidenste levensopvattingen? Wij vin den zoo'n woord van Cyprianus nu een maal theorie, mooie theorie, goed, maar de praktijk leert het wel anders. Zorg maar, dat je schaapjes op het droge komen. Die binnen bennen, bennen binnen, o zoo! Als je de kans hebt te profiteeren, zou je wel gek zijn als je het niet deed. Dat is allemaal menschenpraat, benepen, laffe leugentaal, een verkrachting van de eigenlijke waar den. De echte Christen weet, dat dit alles dwaasheid is. Zorgen? Waarom? Werpt al uw zorgen op den Heer, Hij heeft immers zorg voor u. Zeker, het kruis kan in ons leven verschijnen, meedoogenloos hard. Maar juist als Christenen weten we, dat het kruis ook een zegen is: een deelen in het zalige Lijden van Jezus. Het voert ons dieper de Vreugde binnen. Broeders, ons Paaschlam Christus is ge slacht: Hij bracht ons stervend het blijvend verblijden. Laat ons dan feestmaal houden met ongedecsemd brood van gerechtigheid en waarheid. En laat ons bidden, dat onze zielen worden meegesleurd in de onweer staanbare siorm van God's Vreugde, opge tild, weggerukt in de eindelooze stratosfeer van zijn Liefde. Want daar ligt ons werke lijk Leven, daar zal ons het matelooze Ge luk verschijnen, dat blijvend en onbedrie- gelijk is. Pater VAN ROOIJEN, Kruisheer. Zoeterwoude, 8 April '36. Over benoemingen De „Avondpost" neemt over het gisteren ook door ons uit de „Msb." geciteerde over I het passeeren van een katholiek bij direc teursbenoeming te Arnhem, waarin met cijfers wordt aangetoond, hoe de verhou dingen zijn tusschen het aantal katholieke en niet aantal niet-katholieke ambtenaren aldaar. En het liberale orgaan erkent: Wij moeten, van deze cijfers kennis nemend, onbewimpeld toegeven, dat zulke verhoudingen zeer stellig niet in orde zijn. Deze „onbewimpelde" erkenning notee- ren we met waardeering voor de eerlijk heid, waarmede ze wordt gegeven. Maar dan laat het blad volgen: Het vormt als zoodanig een bevesti ging van ons standpunt, dat, al is er over het geheel in ons land genomen van achteruitzetting stellig geen sprake, er incidenteel wellicht nog onzuiver heden voorkomen. Dat is te zwak uitgedrukt dat „inci denteel" en „wellicht"! Helaas, wettigen en eischen de feiten een veel sterkere terminologie, een veel stelliger afkeuring! De wereld in vogelvlucht De vertegenwoordigers der Locarno- mogendheden (Engeland, Frankrijk, België en Italië) zijn gisteren te Genève tot over eenstemming gekomen inzake hun verdere houding ten opzichte van de schending van het Locarno-pact door Duitschland. Zij heb ben besloten, dat Eden zich met Duitsch land in verbinding zal stellen, teneinde eenige door Frankrijk gevraagde ophelde ringen te verkrijgen omtrent sommige pun ten van het Duitsche vredesplan. De Locar- no-staten zullen in Mei, wanneer de Vol kenbondsraad bijeenkomt, opnieuw te Genève vergaderen. In afwachting van het antwoord van Duitschland behouden 'op Locarno-staten zich een gezamenlijk op treden voor, indien zich wijzigingen voor doen in het Rijnland. De bespreking van de generale staven op 15 April as. gaat door. De Britse he delegatie was vooral hierom tevreden over dit accoord, omdat de weg naar verzoening nog niet is afgesneden en de Britsche regeering een maand langer tijd heeft gekregen voor haar pogingen, om met de Duitsche regeering tot overeenstem ming te komen. De Mexicaansche oud-president Calles, de beruchte geloofsvervolger, die ook na zijn aftreden als president achter de schermen langen tijd de touwtjes in handen had, is gisteren plotseling op zijn landgoed te Santa Barbara gearresteerd en per vlieg tuig naar de Ver. Staten gedeporteerd. President Cardenas schijnt tot deze maat regel te zijn overgegaan wegens beweerde revolutionaire plannen van Calles. Ook de onlangs voorgekomen treinaanslag wordt aan Calles geweten. In Abessynië rukken de Italianen steeds verder naar het Zuiden op. Gisteren hebben zij Kobbo ten Zuiden van Kworan bezet. Het leger van den Negus zou tot een 5.000 man zijn ingekrompen. Het A.N.P. zendt ons het volgende com muniqué. Wij geven het aan de zoowel critische als eerlijke en objectieve beoor deeling van onze lezers, speciaal van de vele deskundigen en belanghebbenden on der hen. In den laatsten tijd wordt herhaaldelijk critiek uitgeoefend op de crisimaatregelen ten aanzien van de boter. Teneinde omtrent deze maatregelen een beter inzicht te verkrijgen hebben wij bij een ter zake deskundige inlichtingen ge vraagd. Wij vernamen in verband daar mede het volgende: De groote moeilijkheid, waarvoor men staat, is het beperken van de melkproduc tie Eenige jaren geleden is een teeltbe perking van rundvee ingevoerd. Dat deze nog niet tot voldoende inperking van den melkstroom aanleiding gegeven heeft, is een gevolg van het feit, dat de teeltbeper king van rundvee in tegenstelling b.v. met die van pluimvee en varkens veel langzamer doorwerkt omdat het rundvee een veel langeren levensduur heeft. Wanneer men de uitkomsten van de rundveetellingen nagaat, dan blijkt het volgende: Juni Mei- Mei- Juni Juni 1933 1934 1935 vrouwelijk jongvee, jonger dan 1 jaar 516000 459000 399000 drachtig en gust, 1 jaar en ouder 612000 673000 533000 melk- en kalfkoeien, 1 maal gekalfd 335000 325000 299000 melk- en kalfkoeien, 2 maal gekalfd 284000 288000 287000 melk- en kalfkoeien, 3 maal gekalfd 258000 264000 279000 melk- en kalfkoeien, ouder 575000 559000 570000 Ieder kan daaruit zien, dat onder het jongere rundvee een sterke teeltbeperking is toegepast. Daarentegen is nog een stij ging te constateeren van het aantal melk en kalfkoeien, die 2 en 3 keer gekalfd heb ben. De toegepaste teeltbeperking krijgt dus ieder jaar meer beteekenis, naarmate de oudere koeien afvallen. Over eenige ja ren, wanneer de teeltbeperking voldoende heeft doorgewerkt, zal een aanpassing aan den verminderden melkafzet kunnen wor den verkregen. DE UITVOER NAAR ENGELAND Ontkend kan dus niet worden, dat op dit oogenblik de melkproductie nog veel te ruim is. Een groot deel van deze melk wordt tot boter verwerkt, waarvan een belangrijk gedeelte tegen lage prijzen naar Engeland wordt geëxporteerd. Deze export vooral heeft tot heel wat critiek aanleiding gegeven. De vraag rijst al dadelijk: waarom wor den zulke groote kwantiteiten naar Enge land uitgevoerd? Het antwoord is zeer een voudig. De uitvoer naar andere landen, met name naar Duitschland, is zooveel ge ringer geworden. Een groot deel van het surplus wordt naar Engeland uitgevoerd, omdat dit land nog een vrije markt heeft. Maar, zoo wordt gezegd, waarom brengt deze boter dan zulk een lagen prijs op? Hierbij spelen verschillende factoren een rol. In de eerste plaats is de Deensche bo ter in England meer geliefd, dan de Hol- landsche. Vandaar, dat de prijs van de Deensche boter in Engeland altijd ligt bo ven den prijs van de, Hollandsche boter. De oorzaak moet worden gezocht in het feit, dat de Deensche boter van een har dere samenstelling is dan de Hollandsche, en dat de Engelsche kooper deze hardere boter prefereert. Op het oogenblik wordt onderzocht of het mogelijk is, dat in Hol land boter wordt gemaakt van een soort gelijke structuur als de Deensche. Men be grijpt, dat allerlei omstandigheden als voe ding, bodem, e.d. daarbij een belangrijke rol kunnen spelen. Het is dan ook de vraag of aan dit bezwaar kan worden tegemoet gekomen. Een tweede oorzaak, dat de Nederland sche boter in Engeland een relatief lagen prijs opbrengt, spruit voort uit onzen zeer ongeregelden export. Nederland is voor Engeland tot op zekere hoogte een gele- genheidsverkooper, die nog te weinig ge regeld zijn klanten bedient en aan zich bindt. Alleen in het voorjaar en in den zo mer, wanneer wij een zeer groote melk productie hebben, heeft de export van bo ter naar Engeland een groote beteekenis. Met het gevolg, dat Nederland den Engel- schen verbruiker niet aan zich heeft ge bonden zooals Denemarken dit heeft ge daan. Nu zal natuurlijk worden gevraagd: maar waarom wordt de export dan zoo on regelmatig beoefend? Het antwoord luidt: dat zulks samenhangt met de structuur van 't geheele Nederlandsche veehouderij bedrijf. In Nederland worden de kalveren voor het overgroote deel geboren in het voorjaar. Vandaar, dat de groote melk productie juist in het voorjaar en in den zomer valt. Wil men een geregelden export naar Engeland onderhouden, dan zou men de productie van winterm elk moeten aan moedigen. Dit is meermalen ernstig over wogen, o.a. in verband met het voorstel om voor wintermeik een premie te geven. Hiermede wordt evenwel het gewenschte resultaat, n.l. inperking van de melk productie, niet voldoende bereikt. Het re sultaat van een dergelijke premie zou veelal zijn, dat de zomerproductie gelijk blijft en dat de winterproductie wordt uit gebreid door het toedienen van kracht voer. Een oplossing van deze moeilijkheid zou worden verkregen, wanneer de kalve- rengeboorte meer regelmatig over het ge heele jaar plaats had. Men begrijpt, welk een algeheele omwenteling het voor het veehouderijbedrijf zou beteekenen, indien daartoe krachtige maatregelen zouden wor den genomen. liet is zelfs de vraag of een en ander doorvoerbaar is, omdat de vee houder in de zuivere weidestreken zoozeer op het gras is aangewezen, dat hij het kal veren niet naar het najaar kan verschui ven. Bovendien zou de betrekkelijk dure wintermeik veel meer dan thans moeten worden gebruikt voor het opfokken van kalveren, wat het opfokken duurder maakt Wie dit alles rustig overweegt, zal moe ten toestemmen, dat het vraagstuk van den export van boter naar Engeland zeer moeilijk is en dat het wel begrijpelijk is, dat een afdoende maatregel hier nog niet is gevonden. Intusschen meenen wij te weten, dat de betrokken instanties ern stig nagaan wat kan worden gedaan om dit probleem op te lossen. DE PRIJS VAN DEN BOTER Een ander bezwaar, dat men ten aanzien van de crisiszuivelpolitiek vaak hoort op peren, betreft den prijs van de boter in ons land. Dikwijls wordt de raad gegeven om dezen prijs, die op het oogenblik in den groothandel ongeveer ƒ1.50 bedraagt (plus minus 50 ets. noteering plus onge veer 1 heffing), beduidend te verlagen. Het is velen een doorn in het oog, dat de Nederlandsche verbuiker de boter zoo duur moet betalen, terwijl er een zooda- Wegens het Hoogfeest van Paschen zal „DE LEIDSCHE COURANT" Maandag niet verschijnen. De Directie VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Locarno-staten zijn gisteren tot over eenstemming gekomen omtrent de houding tegenover Duitschland. (2de blad). Calles gearresteerd en naar de Ver. Staten gedeporteerd. (2de blad). Een plan voor een Amerikaanschen Vol kenbond. (2de blad). De opmarsch der Italianen in Abessynië. (2de blad). De „Hindenburg" is gisteravond vlot te Friedrichshafen geland. (3de blad). BINNENLAND. Een uiteenzetting van de boter-politiek der regeering. (1ste blad). Op het stationsemplacement te Olden- zaal botsten twee locomotieven tegen el kaar. (Gem. Ber., 4de blad). Te Snakkerburen brandden zes arbei derswoningen af. (Gem. Ber., 4de blad). Bioscoopbrand te Eindhoven. Men ver moedt kwaadwilligheid. (Gem. Ber., 4de blad en 1ste blad). Poging tot ontvoering te Vlijmen? (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De loting voor de Leidsche Courant bekers. (3de blad). nige overvloed aan boter is, dat deze tegen zeer lagen prijs naar Engeland wordt uit gevoerd. De heffing is noodzakelijk om de gelden bijeen te brengen, die noodig zijn om het veehouderijbedrijf voor den ondergang te bewaren. Zou men b.v. den prijs van de boter in den groothandel van 1.50 op ƒ1 willen brengen, dan zou men de heffing van 1 tot 0.50 moeten reduceeren. Dit zou beteekenen, dat voor het veehouderij bedrijf niet meer de gelden beschikbaar zijn, die het als steun noodig heeft om in stand te blijven. Er wordt hiertegen aangevoerd, dat bij een lageren boterprijs zooveel meer boter zal worden gegeten en dat de lagere hef fing per kilogram zal worden goedgemaakt door het greotere aantal kilogram boter,' dat zal worden verbruikt. Deze redenee ring is niet juist. Vooreerst is het zeer de vraag of de af zet van boter door een prijsverlaging van 50 cents zoozeer zal toenemen, dat de groo- ler omzet de lagere heffing per kilogram goedmaakt. Men bedenke, dat de afzet dan ongeveer zou moeten verdubbelen, zonder dat zulks gaat ten koste van mar garine, oliën en vetten. Iedere Nederlan der zou voor elk pond boter twee pond moeten gaan eten. Een dergelijke verrui ming van den boterafzet is in Nederland ondenkbaar. Maar al ware dit anders, en al zou de afzet van boter zulk een ongekende uit breiding ondergaan, dan nog zou men fi nancieel vastloopen. Er ligt immers voor het verkrijgen van de benoodigde steun gelden niet alleen een heffing op boter, maar ook op margarine. Zou derhalve de heffing op de boter met 0.50 worden ver laagd, dan zal de heffing op de margarine een evenredige verlaging moeten onder gaan. Doet men dit niet, dan zou de mar garine-industrie worden vermoord. Zulks zou zeer te betreuren zijn. De margarine- industrie vormt in ons land een belangrijk bedrijf, dat zich niet alleen heeft toegelegd op de productie van margarine, maar ook op de voortbrenging van tal van bijpro ducten (olie, vet, veekoeken, zeep, enz.). Zou- dit bedrijf door regeeringsmaatregelen kunstmatig worden kapotgemaakt, dan zou hiermede een in- en uitvoer van tiental len millioenen guldens verloren gaan. Han del, scheepvaart, havelbedrijf, enz. zou den daarvan de ernstige nadeelige gevol- I gen ondervinden. Wanneer men den boter prijs met 50 ets. verlaagt, dan zal men derhalve ook, teneinde tot een verlaging I van den margarineprys te komen, de hef-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1