fcOZfl €n POEZIjE DE LITURGIE DER KERK ITERDAG 11 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT TIERDE BLAD - PAG. 13 Niemand heeft het aan zien komen, Niemand heeft het blij verwacht, Niemand heeft er in de koude En de guurte aan gedacht. Niemand dacht nog aan het einde Van de stoven en de kou Niemand had nog de gedachte, Dat de Zomer komen zou Niemand dacht nog aan het einde Van het wintersche relaas, Maar opeens, zie breekt de zon door, Want op eenmaal is het Paasch. Dat is het worden van Paschen. Je weet niet vanwaar het komt en hoe het by je naar binnen is geslopen, maar je voelt je ineens lente-achtig, zomersch bijna. En nu kan het met Paschen warm zijn of frisch, bet kan zelfs waaien of stormen, dat alles doet je stemming niet teniet. Spreken wij niet altijd vem onze Paaschbeste kleeren? Vroeger toen het leven wat geregelder was dan nu, kwam dat meer tot uiting. Toen ging het zoo. Zondag was een feestdag en Paschen was de grootste Zondag. Op Za terdagavond voor iederen Zondag werden altijd de Zondagsche kleeren klaargelegd. U herinnert het zich nog uit uw kinder jaren. En als wij Zondagmorgen waren op gestaan, frisch gewasschen en gekleed wa ren, dan vonden wij in de huiskamer op tafel voor ieder een schoone zakdoek, een kerkboek en drie kerkcenten. En 's Maan dagmorgens werden de beste kleeren weer verzameld, zorgvuldig afgeborsteld en op geborgen tot den volgenden Zondag. Zoo ging het iedere week. Maar tegen Paschen gingen Vader en Moeder eens beraadsla gen wie er allemaal nieuwe kleeren moes ten heben. Die kreeg je alleen met Pa schen. Dan kwam de naaister thuis, die met vaardige hand de schoonste costuums voor meisjes en jongens vervaardigde. En dan wist je dat het Paschen was, omdat je een nieuw pak aan had en je daarmee toch niet thuis kon blijven zitten. Daar ging je mee de straat op, dat nieuwe pak moest de heele wereld zien. Nu is dat een beetje anders Nu gaat Jantje met zijn Ma In de maand der uitverkoopen Naar P. C. of C. en A. En daar koopt zij voor een tachtig 'n Prachtig pak voor kleine Jan En dat heeft hij dan met Kerstmis, Pinksteren en Paschen an. Zooals kleine geschenken de vriendschap onderhouden, zoo zijn het ook allerlei klei ne oorzaken, die een bepaalde aangename sfeer scheppen. Dat waren met Paschen dus het nieuwe pak, de lente die je rook en ook de Paascheieren. .op een stoel op de stoep van je huis. Met Paschen mocht je zooveel eieren eten als je wilde en een ordentelijke jon gen, die prijs stelde op zijn faam een goe den eetlust te bezitten, behoorde dan boven het aantal van twintig te komen, wilde hij tenminste dien goeden naam niet verspe len. En zoo was die Paaschdag een aller gezelligste dag, het begin van een nieuw tijdperk, de eerste dag, dat je weer eens op een stoel op de stoep van je huis kan tronen. Men wandelde wat in en om het huis en voelde zich vernieuwd, verjongd en verjeugdigd. Maar nu is Paasch twee dagen vrij En overigens niets, Ma hijscht zich vol met proviand En baby op de fiets. Pa gaat voorop, daarachter broer En Cissy sluit de rij Zoo hobbelt het modern gezin Op Paschen ons voorbij. De oudste haalt zijn motorfiets Op dezen dag van stal, Hij trapt er ergens tegenaan En 't apparaat zegt: Knal! Zijn girl, dat is een ééndags vlieg Stijgt schrijlings op het ros En daarna gaan zij met z'n twee Met Paschen erop los. Zoo wordt er tegenwoordig dikwijls Pa schen „gevierd". Met de motor naar de bloemenvelden, die bloeien op de Paasch- dagen. „Zij" achterop. En dan kleuren be wonderen en geuren opsnuiven. Maar de kleuren zijn niet te zien door de wolken van stof, die al deze motoren opjagen en de geuren bepalen zich tot golven van ben zine. Maar dat is geen Paschen meer. Dat is de alledaagsche gelijkschakeling van het doodgewone leven, dat vreugde zoekt waar deze niet te vinden is. Juist zonder dat is Paschen zoo mooi ook als symbool van het nieuwe leven. ....en de geuren bepalen zich tot golven van benzine. Dat symbool is het ei. Het nieuwe leven is er. Geestelijk en ook in de natuur. Is er daarvan wel aardiger symbool denkbaar? Het kuiken breekt zich uit het ei Tenminste als het lukt En als de kip al vóór deez' tjjd Niet netjes is geplukt Tenminste als zij broeden kan En zitten op het ei, En er komt ook geen moordenaar Of eierroover bij, Als 't ei maar niet wordt weggehaald Uit 't kippeneiernest, Omdat er zooveel noodig zijn Met Paschen smaakt het best. Met Paschen doen wij allen zonder re- geeringsbesluit aan kippenteelt-beperking. Wat op bevel der regeering't lot is van big getjes en kalveren, dat is het lot der toe komstige kippen op Paschen. Dan doen wij aan kippenbeperking door middel van ge kookte eieren, geklutste eieren, spiegel eieren, roereieren en omelettes. Paschen is nu eenmaal het feest van het ei, het Paaschei. Dan vinden wij bij het ontbijt Een eitje bij ons bord Op Paschen is één geen ei, Dan is één ei tekort Dan staan de kippen bij elkaar En kakelen venijn, Omdat zij niet begrijpen, waar Haar eieren toch zijn. Zij weten niet dat deze dan Schoon prijken op den disch In groot getal en schoon gesierd Omdat het Paschen is. Zij leer en ons dan het symbool Van Paschen, nieuwen tijd Van vreugde, hoop en zonneschijn Dus.... van gezelligheid. KLEURENDE BOLLENVELDEN. De Centrale-Commissie tot bevordering van Vreemdelingenverkeer in de Bloem bollenstreek te Hillegom deelt mede, dat allerwege in de bloembollenstreek de vel den thans beginnen te kleuren. De narcissen staan in vollen bloei, ter wijl ook de hyacinthen reeds veel schoons laten zien. Met eenig zonnig weer zullen deze met Paschen volop bloeien. En al zul len de Paaschdagen nog niet d e bloemen- zondagen zijn, het zullen in elk geval da gen zijn, waarop men veel bloemenweelde genieten kan. AAN POLITIEK DOEN. xin. In de eerste tijden van het Christendom zeiden de heidenen van de christenen: „Ziet, hoe zij elkander beminnen". Men behoeft geen profetenblik te heb ben, om schouwend over de wereld van een groot deel der huidige christenheid te getuigen: „Ziet, hoe zij elkander haten". Wij nemen aan, dat velen het zoo niet meenen met hun groote of kleine hatelijk heden, maar dan is en blijft het toch een bedroevend feit, daar de wereld buiten ons, ons beoordeelt naar wat wij te zien of te hooren geven. Even bedroevend is het, om dat van onzen kant niet te willen inzien. Velen meenen al spoedig, dat zoo iets al leen maar kan gelden voor de economisch- eociale verhoudingen, in het te veel zakelij ke zakenleven, en dat we op alle ander ge bied onder elkaar maar flink moeten cri- tiseeren. Alsof critiek niet kan overslaan naar afbrekend kankeren. Dat hebben we gezien in de kunst, nog pas zagen we het in de literatuur. Wat is dat toch voor een zucht om maar te ruï neeren? Stroomt er soms wat te veel geu zenbloed door onze aderen? Het ergst is het echter in het politieke le ven. Dat leent er zich dan bepaald uitste kend voor of het wordt grof misbruikt. En nu kunnen we ons dat nog wel voorstellen van zeer verwijderde standpunten uit; maar van menschen, die één zijn in geloof, dus op een en hetzelfde principieele stand punt staan, is een titanenstrijd onaanne melijk. En toch, leest brochures en kranten van partijtje-spelende menschen of van de Nieuw Soort Bewegingmenschen, en men voelt, dat de strijd een zeer harde is, een vaak meedoogenloozë en liefdelooze. Wij kunnen terstond hen uitschakelen, die door de beroerde tijdsomstandigheden gedreven wórden in de grijpstrikken van de dwaling. Zij verdienen geholpen, voorge licht en gesteund te worden, omdat in den grond van de zaak de onwetendheid hen misleidde. Maar daar tegenover staat, dat er ook zijn, die aldus bandelen uit onwil. Last van geuzenbloed en kanker zucht. Anders kun nen wij niet verklaren het schandelijk be jegenen van groote sociale werkers, doel bewuste kanselredenaars en hoogstaande katholieken. Het moeten dan toch wel stoere eikei wezen, dat geen storm hen kan vellen en nu de verbrekers der zoo noodige eensgezindheid het probeeren met een ve nijnig bijltje. En wat een aanblik voor de niet-katho- lieken. En wat een juiste gevolgtrekking weten velen ervan te geven. Nog onlangs zei ons een protestant: In de Kerk is jullie eenheid beroemd, maar in de politiek be roerd! Moet zoo het aanschijn der aarde vernieuwd worden? De man had gelijk. Want de ruimte, die er in de politiek zit, ook voor de katholie ken, is niet de groote werkplaats waar j ieder het zijne bijdraagt voor een construc tieven opbouw der maatschappij, maar heeft veel van een slooperswerf in het formaat van kinderspeelgoed. En dan bedoelen we vooral het politieke leven der katholieken, waar e>en deel, het grootste deel gelukkig, iets goeds wil, maar helaas een ander deel aan het groote en goede peutert en sloopt, en zoodoende aan de niet-katholieken, zij het dan in wel zeer klein formaat, een beeld geeft van anti-eenheid en fnuiken de liefdeloosheid. „Ziet, hoe zij elkander beminnen". Mocht de historie der laatste jaren allen één doen zijn, om dat gezegde tot waarheid te doen worden in al óns werk, ook in het poli tieke. SEVERUS. MEDEDEELINGEN. De tombola zonder nieten is Zondagavond leegverkocht. Zeer tot vreugde van den pen ningmeester der Retraiteclub. Ontspanning is goed en nuttig. Ter be vordering zijn diverse spelen in prijs ver laagd. Op het bord staat zelfs een officieele prijslijst. Dinsdag is de maandvergadering voor de Gezellen te kwart voor negen. Donderdag in de bovenzaal de vergade ring van de afd. Gehuwden. Tevens verkie zing van Senior en commissarissen. Jongere werkloozen, die gebruik willen maken van de werkkampen, kunnen ten allen tijde inlichtingen verkrijgen bij den Senior. UITREIKING VAN DIPLOMA'S. Zondagavond werden de diploma's uitge reikt aan de Gezellen, die met succes de boekhoud cursus hebben gevolgd. De vice- Praeses dankte den leer aar voor de toewij ding en de cursistenvoor him volgzaam heid; waarna de heer Bruschke in een pit tig dankwoord het idee opperde, om wat meer nog te doen aan ontwikkeling en spr. HOOGFEEST VAN PASCHEN. N.B. In deze week dagelijks Gloria en Credo. De Sequens: „Victimae Paschali". Prefatie van Paschen (invullen: vooral op deze dag). Men lette ook op veranderingen in de Canon (lijst der vaste gebeden van de H. Mis gedurende geheel de week.) Kleur: Wit ZONDAG 12 APRIL. Hoogfeest van Pa schen, of van de Verrijzenis der Heeren. Mis: Resurrexi. Uit de Misliturgie straalt ons tegen de Paaschvreugde, de blijde jubel over de op standing van Christus ten leven. „Ik ben verrezen en bij U, Alleluja" juicht Chris tus in de Introitus. Het heerlijk betuigd feit van de verrijzenis van Christus doet ook ons het Alleluja wellen naar de keel, want door de overwinning van Christus op de dood is voor ons de toegang tot het eeuwig geluk ontsloten. (Gebed). Ja, waar lijk, dit is de dag, dien de Heer gemaakt heeft! Hoe goed en hoe barmhartig is toch onze Heer Jesus Christus, Die ons Paasch- lam wil zijn. Alleluja! (Graduale en Allelu- javers). In het Epistel vemaant ons de Apostel, dat wij ons moeten reinigen van de „oude zuurdeesem", d.i. van onze zon den en onvolmaaktheden, willen wij deel hebben aan de zegepraal van de verrijze nis van Christus, welke ons in het Evan gelie door een Engel wordt aangekondigd. Offertorium en Communio zijn uitingen van de Paasch jubel, welke voor ons een maal een eeuwige zal zijne als wij, verloste broeders en zusters van den verrezen Chris tus, eensgzind zijn in de liefde tot God. Heer, stort in ons allen die Geest van Lief de (Postcommunio). MAANDAG 13 APRIL. Tweede Paasch dag. Dag van devotie. Mis: Introduxit. De Heer heeft ons door Zijn overwinning op de dood uit het land van de balling schap, de zonde, binnengevoerd in het land van de vryheid (de genade). Dat (uit dankbaarheid) de Wet des Heeren altijd in onze mond zy (Introitus). De overige deelen van de Misgebeden overtuigen ons nog meer van het feit van de verrijzenis. DINSDAG 14 APRIL. Derde Paaschdag. Mis: Aqua. WOENSDAG. 15 APRIL. 4e dag h. Paaschoctaaf. Mis: Venite. 2e gebed voor Kerk of Paus. DONDERDAG 16 APRIL. 5e dag van het Paaschoctaaf. Mis: Victricem. Gebeden als gisteren. VRIJDAG 17 APRIL. 6e dag van het Paaschoctaaf. Mis:Eduxit. 2e gebed v. d. H. Anicetus, Paus en Martelaar. ZATERDAG 18 APRIL. 7e dag van het Paaschoctaaf. Mis: Eduxit 2e gebed voor Kerk of Paus. IN DE KERKEN DER E.E.PJP. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender ran het Bisdom, behalve: DONDERDAG. 2e gebed van de plechti ge gedachtenis van de H. Vader Franci*- cus; 3e v. d. H. Benedictus Jozef Labre, Belijder. ZATERDAG. 2e gebed v. d. Z. Andreas Hibernon, Belijder. AMSTERDAM. AJLB. M. KOK. pr. gaf daaromtrent interessante cijfers, waar uit bleek, hoe van de andere zijde gewerkt wordt. Van onzen kant moeten we wat meer durven en daarom zal in het najaar een nieuwe cursus aanvangen in boekhou den en, zoo noodig, ook in moderne talen. UIT HET DISTRICT. Afdeeling Roelof arendsveen maakt be kend, dat op Vrijdag 27 Maart jd. aan den Senior Jan Klein Ez. op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag is verleend van deze functie. Als loco-Senior is aangesteld Jan Heemskerk Jz.; briefadre6 B. 262. COMMISSARIAAT. Het dagelij ksch bestuur der comm. afd. Gezellen is als volgt samengesteld: Steph. Menken, Senior; C. v. <l Meel, öss,-Senior; J. v. Steen, secretaris. VAN NISPEN-HERDENKING. In September dit jaar zal in Amsterdam op grootsche wijze herdacht wonden, dat onze eerste Ce n traal - Praeses, de Priester- Edeliman Jhr. van Nispen tot Sevenaer ge boren werd. In groote lijnen bestaat het plan uit een plechtige Hoogmis, een feest- vergadering en een tentoonstelling. Heel het Centraal-Verband zal dit alles actief meevieren en bizonder de oudste vereenl- gingen, waartoe ook Leiden behoort. Om vanuit de eigen vereeniging een flin ke deelname te krijgen is een comiitè van actie saemn gesteld, waarin zitting hebben de Senior en de comm. Klein en Uphoft Zeer spoedig wordt b.v. een spaargelegen- heid gevormd, om de deelname te verge makkelijken. PRAESES' VERJAARDAG. 2e Paaschdag, 's middags te 1 uur, zal in het Gezelelnhuis de aanbieding plaats heb ben van het cadeau der Gezellen. Onze mu- ziekclub zal daarbij feestelijk musiceeren. Raad van Bestuur, Gehuwden en Gezellen worden vóór 1 uur verwacht. Laat het wor den een frissche en spontane bijeenkomst. MODERNE VERVOERMIDDELEN VOOR DE MISSIE. Ook gebruikte motors en auto's zijn welkom! Ons jongste nationale Missiewerk, de Missie-Verkeersmiddel en-Actie, welke zich ten doel stelt den arbeid onzer missiona rissen te verlichten en te bevorderen door him moderne verkeersmiddelen ter be schikking te stellen, is zijn propaganda- arbeid onder de katholieken van Nederland begonnen. Het Miva-Comité heeft n.l. een propaganda-geschriftje het licht doen zien, dat door zyn keurig-verzorgd, typografisch uiterlijk al aanstonds belangstelling op wekt en tot lezen uitnoodigt. Het propaganda-geschriftje, welks om- zelfde lot beschoren zijn, tenzij de missie- actie een gezegende uitkomst brengt? Met verschillende voorbeelden wordt vervolgens aangetoond de groote beteeke- nis van moderne verkeersmiddelen in on derscheidene missie-gebieden, in tegenstel ling tot de atavistische voertuigen, waar over onze missionarissen op het oogenblik veelal slechts de beschikking hebben, om dan te besluiten met een oproep tot de Katholieken van Nederland, waarin drin gend aller medewerking wordt gevraagd om motorfietsen, auto's, motorbooten en vliegtuigen naar het missie-front te kun nen zenden. Het interessante werkje, dat met ver schillende foto's bovendien is geillustreerd, is op aanvraag gratis verkrijgbaar aan het Miva-secretariaat, Keizersgracht 65, Am sterdam C. Het vermeldt nog, dat men door 'n jaarlijksche gift van tenminste f 2.50 Miva-donateur kan worden (Post- De We.lEe.rw. Pater Ahlbrinek C.s.s.R., bij zijn terugkeer naar de missie in Suriname, met de hem door de M. I. V. A_ (Missie- Verkeersmiddelen-Actie) geschonken auto vang zelfs den meest gehaasten lezer niet behoeft te weerhouden van den inhoud kennis te nemen, schetst kort, maar inte ressant het ontstaan der Missie-Verkeers- middelen-Actie en dit treffende gebeuren verdient inderdaad ons aller belangstel ling. De aanleiding ertoe was n.l. de tragi sche, ontijdige dood in het hart van het zwarte werelddeel van pater Fuhrmann, wiens verdienstelijk Missionarisleven met groote waarschijnlijkheid gered had kunnen worden, indien een vliegtuig beschikbaar was geweest, dat hem in enkele uren naar een modern-ingericht ziekenhuis had kun nen overbrengen. Hoevele werkers zullen onder soortgelijke omstandigheden als pa ter Fuhrmann vóór hem den dood hebben gevonden en hoevelen zal na hem een rekening van den .Miva-penningmeester, Catharijnesingel 42, Utrecht: no. 272249), terwijl Miva-vriendjes en -vriendinnetjes 5 cent per maand contribueeren. Het Miva-Comité vestigt er voorts de aandacht op, dat het naast donaties ook dankbaar giften in natura aanvaardt, in den vorm van gebruikte motorfietsen, auto's of bootmotoren. Het zal deze gaarne door het geheele land laten halen of de vervoerkosten naar de hoSfdstad betalen. Met het schenken van gebruikte verkeers middelen zou in sommige gevallen mis schien al zeer spoedig hulp geboden kun nen worden. Men kan ervan verzekerd zyn» dat het Miva-Comité, indien noodig, voor een grondige revisie zal zorgen, waara». onverwijld doorzending plaats vindt.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 13