DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De „Hindenburg1' heeft motor-pech Keert huistoe over Frankrijk 27ste Jaar VRIJDAG 10 APRIL 1936 No. 8391 S)e £eki&eli£(2oti/fcml: DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.5U per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week - 1 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 K GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DRIE DAGEN VAN GEHEIMENIS. m. „Zoo de graankorrel niet ir* de aarde valt en sterft, blijft ze alleen; maar zoo ze sterft, brengt ze rijke vruchten voort". Dat zei de Meester vijf dagen voor zijn dood. Het ia de geheimnisvolile grondwet, die deze dagen van goddelijke mysteries beheerscht en verklaart. Jezus is gestorven. Met volle stem heeft Hij getuigd, dat alles volbracht is: zijn taak als sterveling is ten einde. Zijn laatste woord zweeft als een jubelkreet den Vader tegemoet, naar Wien Hij heengaat: „Vader, in Uwe handen beveel Ik mijnen geest". Het bleeke hoofd zakt langzaam schuin. Het is gedaan. Misschien waren er mensohen, die dachten: het is uit, voorgoed, het spel is afgespeeld. Misschien! Want terstond begon de natuur te getuigen. Duis ternis bedekte het land, de aarde beefde, de rotsen spleten, het voorhangsel van den tempel scheurde doormidden, graven gin gen open en de dooden traden naar buiten. De honderdman, een Romein, die tegenover het kruis had post gevat, heeft het 't eerst erkend: „Deze mensch was werkelijk de Zoon van God". En het volk, dat van verre toezag, klopte zich ontsteld op de borst en ging beschaamd naar huis. Het waren de eerste symptomen van de overwinning, die komen zou. O blijde Paaschmorgenals het nieuwe licht verschijnt, het licht van Christus. Daar begint het te blozen aan de kim, een gouden schemering, daar rijst het hooger en verschijnt in zijn overrompelende glo rie: het valt als een diamanten betoovering over het land. Het nieuwe land, de ver nieuwde aarde! Want alles wordt ver nieuwd, alles wordt herschapen, alles wordt opgenomen in een hooger lidht. Christus is herleefd: zijn verrijzenis is tee- ken en getuigenis van ons aller herleven. Hy stierf voor onze zonden: voor de zon den van heel de wereld. Toen Hij uitgeput de oogen sloot, werd aan het monster van de zonde de definitieve hartsteek toege bracht. De zonde is overwonnen, de dood moet wyken, het Leven begint. Nu, zoolang we nog pelgrims zijn, héb ben we nog te strijden tegen de zonde. Want Christus wil, dat wij elk opnieuw zijn over winning herhalen: wij moeten, elk in ons eigen leven, aan de zonde de doodsteek geven. Laat ons toch niet versagen: Chris tus zelf strijdt in ons. Hij werd immers ons Leven: Hij leeft in ooize harten, in onze ziel en in ons lichaam. Een nieuwe vervoe rende geheimenis: ik leef niet meer, maar Christus leeft in mij. Hij is mijn kracht; ik kan alles in Hem, Die mij versterkt! Maar we bezitten Hem slechts door het Geloof. „Zoolang ge het Licht hebt, gelooft in het Licht, opdat ge kinderen van het Licht zoudt zijn". Voortschrijdend in die won derlijke nacht, die doorlicht wordt door het eerste gloren van de Zon der eeuwigheid, moeten we de overwinning bevechten. Laat ons Geloof dan levend en lichtend zijn. Dragen wij het kostbare licht helder en sterk in onze harten. En laat ons luiste ren naar wat Sint Jan getuigt: „Wie be weert in het Licht te zijn, maar zijn broe der haat, hij is ook nu nog in de duister nis. Wie zijn broeder liefheeft, blijft in het licht". Broeders, de dingen van deze we reld gaan voorbij; zij zijn als glinsterende meteoren, die even verschijnen, even boeien, en daarna spoorloos verdwenen zijn. Het licht van Christus blijft: het is voor teeken en bode en voorproef van de eeuwigheid. Geef dan, o God, dat wij door deze Paasohfeesten zóó in hemelsche verlangens worden ontvlamd, dat wij met zuivere har ten tot het feest der eeuwige klaarheid mo gen geraken. Door Christus onzen Heer. Amen. Pater VAN ROOIJEN, Kruisheer. Zoeterwoude, 7 April '36 V Over benoemingen Met een enkel woord willen wij nog te rugkomen op onze gedachten wisseling met de „Avondpost" inzake benoemingen van Katholieken. Uit een weder-woord van de „Avond post", in antwoord op door ons gemaakte opmerkingen, mogen wij concludeeren, dat de „Avondpost" het passeeren of uitsluiten van Katholieken alléén gerechtvaardigd vindt, waar de benoeming „ten oorzake van een overwegend anders gerichte samenstel ling der bevolking moeielijkheden zou kun nen geven bij de uitoefening van een veel beteekenend ambt" (de geciteerde woorden zijn niet van de „Avondpost" zelf, maar uit een beschouwing over dit onderwerp in de „Maasbode", welke wij hieronder laten volgen). Tegen een dergelijke opvatting zal onzer zijds niet worden geprotesteerd, als twee voorwaarden warden vervuld: Ten eerste: indien het werkelijk een veel beteekenend ambt geldt, bij de uitoefe ning waarvan werkelijk moeielijkheden zouden kunnen ontstaan! Ten tweede: indien bij benoemingen van niet-Katholieken Protestanten, Joden, paganisten, dezelfde overwegingen gelden, dezelfde maatstaf wordt aange legd, dezelfde voorzichtigheid wordt be tracht, als bij benoemingen van Katholie ken! Indien de „Avondpost" deze gedragslijn wil propageeren, dan staan wij niet zoo ver van elkaar af! Hier volgt het artikel uit de „Maasbode", waarop wij hierboven doelen: „Men schrijft ons uit Arnhem: Het is goed, wanneer zich hier of daar eene opmerkelijke achterstelling van Ka tholieken voordoet, dit telkens te signalee- ren. In Arnhem moest benoemd worden een „super-directeur" van de beide licht fabrieken en het trambedrijf. De voordracht van B. en W. gaf als num mer één een Katholiek. Over de personen, op de voordracht voorkomende, werd in de raadsvergadering met geen enkel woord gesproken. Aan de stemming werd deelgenomen door: 18 linksche raadsleden, 8 katholieken en 6 prot. christelijken. De uitslag der stemming was: nummer één der voordracht 8 stemmen, nummer twee der voordracht 18 stemmen, nummer drie 6 stemmen. Omtrent stemmingen beroept men zich veelal op het geheim daarvan, maar dit al thans staat vast, dat de eerste candidaat alle acht stemmen der Kath. Raadsleden gehad heeft. Er blijkt dus, dat alle anderen dan de ka tholieke raadsleden den eerst-voorgedrage- ne hebben afgewezen, zonder dat iemand weet, waarom hij niet en de tweede of der de wel geschikt was. In' feite is de katho lieke candidaat zonder vorm van proces af gewezen. En dat gebeurt nu weer niet door een gemeenteraad in het achterland waar be krompen, plaatselijke politieke inzichten zoo geheel kunnen overheerschen, maar in een raad, waar een S.D.A.P. Eerste-Kamer- lid, een A. R. Tweede-Kamerlid en C. H. en Vrijheidsb. oud-wethouder aan zoo'n stemming deelnemen. Het gebeurt ook niet in een gemeente, waar dit ten oorzake van een overwegend anders gerichte samenstelling der bevolking moeilijkheid zou kunnen geven bij de uit oefening van een veel beteekenend ambt. Naar kerkelijke indeeling zijn de Katho lieken het sterkst; in aantal waren zij op 1 Jan. 1936 34.169 van de 84994 inwoners. Het gebeurt ook niet in een gemeente waar de katholieken in het bestuur reeds een zoo danige plaats innemen, dat het ontstemming zou kunnen wekken, wanneer eene zoo beduidende functie opnieuw aan een ka tholiek werd opgedragen. Het staatje toch der hoofdambtenaren ziet er als volgt uit. Burgemeester, secretaris, ontvanger, com missaris. Aantal 4. Aantal katholieken 0. Directeuren e.d. aantal 12. Aantal katho lieken 1, (de katholiek bekleedt de halve functie van directeur van het Gemeentemu seum). Groep X (onderdirecteuren e.d.). Aantal 6. Aantal katholiek 0. Groep VIII en IX (ingenieurs-hoofdamb tenaren e.d.). Aantal 14. Aantal katholiek 0. Bij de 35 hoogste, leidende ambtenaren der gemeente is dus practisch geen katho liek". De omweg over Nederland moest nu vermeden worden FELLE TEGENWIND OP DEN KOOP TOE De LZ 129 „Hindenburg" kampt op het oogenblik met motorpech. Dat was het al- armeerende bericht, dat ons hedenmorgen uit Bordeaux gewerd. Inderdaad bleek, dat de commandant draadloos toestemming had gevraagd aan de Fransche regeering om wegens motor- averij over Frankrijk te mogen vliegen. Wat natuurlijk werd toegestaan. De berichten omtrent de averij, eerst eenigszins verward en onbestemd, namen langzamerhand vasteren vorm aan. De Duitsche minister van luchtvaart en de Zeppelin maatschappij gaven geen bijzon derheden over de averij. Maar telegrammen uit Berlijn spreken van geruchten, dat de averij zeer ernstig is: de kleppen van de Dieselmotoren, welke van een nieuwe alu- minium-alliage zijn, zouden zijn gebroken. Andere berichten spreken over krukas defecten. Twee van de vier motoren defect. Om 8 uur G. M. T, (8.20 Amst. tijd) gaf het luchtschip „Hindenburg" als zijn po sitie op 70 mijl ten Zuidoosten van Barce lona. De commandant deelde mede, dat twee van de vier motoren wegens een de el eet gestopt waren, en dat het luchtschip met een feilen tegenwind te kampen had. Hij voegde hier nog aan toe, dat het moei lijk was, hooger dan 3.000 meter te stij gen, teneinde over de Alpen te kunnen vliegen en dat hij derhalve zijn weg door het Rhonedal moest kiezen. De „Hindenburg" zal dan dezelfde rou te nemen, die de „Graf Zeppelin" eenige jaren geleden nam, toen die onder onge veer gelijke omstandigheden averij kreeg: via de Rhone-vallei, de Jura en Basel naar Friedriohshafen. Boven Frankrijk. Het luchtschip „Hindenburg" vloog om 10.18 (Amst. tijd) over St. Marie de la Mer. Alles was wel aan boord. Het lucht- De wereld in vogelvlucht De Commissie van Dertien heeft een dringend beroep gedaan op de beide oor logvoerende landen Italië en Abessynië, om geen gifgassen te gebruiken. De juris tencommissie inzake het recht van de Com missie van Dertien om een onderzoek in te stellen naar beweerde overtreding van de oorlogsgebruiken, meent, dat de Commis sie daartoe geen recht heeft. Vandaag zal de Commissie te dezer zake een beslissing nemen. De Spaansche gedelegeerde de Madariaga heeft een onderhoud gehad met den Abessijnschen vertegenwordiger, die zeide, dat Abessynië bereid was tot di recte onderhandelingen met Italië, onder voorwaarde, dat de Madariaga en Avenol daahbij tegenwoordig zouden zijn. Daarna had de Madariaga een onderhoud met den Italiaanschen gedelegeerde baron Aloisi, dat niets opleverde, daar deze zeide, geen opdracht te hebben om in het Italiaansch- Abessijnsche conflict te onderhandelen. In middels wordt de Italiaansche opmarsch voortgezet. De Italiaansche troepen zou den Gondar reeds gepasseerd zijn. Het luchtschip „Hindenburg" heeft met hetzelfde euvel te kampen als de „Graf Zeppelin" eenige jaren geleden, n.l. motor pech. Twee van de vier motoren zijn de fect en staan stop. Het luchtschip bevond zich vanmorgen boven Spanje en heeft toestemming ge'vraagd en verkregen om over Frankrijk te vliegen. Daar het met twee defecte motoren niet boven de 3000 M. kan stijgen en derhalve niet over de Alpen kan vliegen, zal het zijn koers kie zen door het Rhone-dal, dezelfde route welke de „Graf Zeppelin" indertijd onder schip zal het Rhone-dal volgen en zyn weg nemen over Valence en Bazel. Uit Montelimar wordt gemeld, dat het luchtschip om 11.40 uur (Amst. tijd) over deze stad vloog. Valencia gepasseerd. Het luchtschip „Hindenburg" is heden ochtend 11.35 uur in Noordelijke richting Valencia gepasseerd. Het scheen, dat de snelheid van het luchtschip beperkt was. LYON, 10 April (A.N.P.) Het luchtschip „Hindenburg" passeerde hedenmiddag 12.15 uur Lyon. OVERIGENS WAS DE REIS VOORSPOEDIG. Een overzicht van de vlucht. Zooals men weet is de L.Z. 129, die „Hin denburg" gedoopt werd, na een lange reeks van proefvluchten het luchtschip bleef in totaal omstreeks 80 uren in de lucht op haar eerste groote reis gegaan naax Zuid-Amerika. Een proefvlucht zou dit ook zijn. Het werd, heengaande, een triomf- vlucht. Dinsdagochtend 31 Maart, des morgens om half vijf, steeg het luchtschip van Frie- drichshafen op, met 35 passagiers en 40 man bemanning. Gezagvoerder was kapi tein Lehmann; dr. Hugo Eckener was eveneens aan boord. De koers lag Noord. Door het Rijndal, over Nederland. Wij weten het: in Bra bant, Dordrecht, Rotterdam, Scheveningen heeft men het lüchtschip kunnen waarne men tegen den middag; daarna zette het koers over de Noordzee, werd om 3 uur Dinsdagmiddag te Folkestone en een uur later te Eastbourne gezien. Daarna ging het zuidwaarts, op Las Pal- mas aan. Woensdagochtend half acht dwars van kaap Finisterre; des avonds 8 uur zagen de luchtreizigers Agadir. En Agadir zag de Zepp. Zoo ging het vlot. En sneL Soms wel te gen de 150 KLM. per uur, maar gemeen lijk met een gemiddelde van 125. Niet slecht. De Kaap Verdische eilanden liet men aan bakboord: de groote oversteek was prettig rustig; Na het aanloopen van de Zuid-Ameri- kaansche kust de vaart daarlangs, na Ba- hia naar Rio de Janeiro, waar op 4 April om 11.38 M. E. G. de landing vlot ge schiedde. De terugreis werd op 6 April om 7 uur aanvaard. Veel was er niet te vertellen: al les ging naar wensch: de motoren liepen regelmatig. Woensdag om 1 uur 's middags was de Zepp bij de Kaap Verdische eilan den. Het laatste bericht van de „Deutsche Seewarte" was van gisteren 18 uur M. E. T. ongeveer 100 K.M. Z.W. van Larache aan de kust van Noord-Marokko. Volgens een mededeeldng van de Duit sche Zeppelin-reederij is het luchtschip „Hindenburg" om 9 uur 's avonds Gibral tar gepasseerd. Dit nummer bestaat uit drie bladen. NOODLANDING VAN ENGELSCH PASSAGIERSVLIEGTUIG. Hedenmorgen omstreeks tien uur land de te Bargeroosterveld (gem. Emmen), een Engelsche tweedekker, gemerkt G.A. A.A.A., waarvan de bestuurder, de heer Steffenson, dein koers was kwijtgeraakt. Het vliegtuig ma-akte zijn noodlanding op een weiland en raakte hierbij een omhei ning van prikkeldraad, als gevolg waarvan licthe averij aan een der vleugels ontstond. De heer Steffenson en zijn echtgenoote, die de eenige inzittenden waren, werden niet gewond. Het vliegtuig was op weg van Schiphol naar Hamburg. Het zal zoo spoedig moge lijk, ter voortzetting van de reis, worden hersteld. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De „Hln»* - - heeft op de thuisreis met motorpech te kampen. (1ste blad). De Commissie van Dertien en het Abec- sijnsche conflict. (2de blad). Nieuw grensincident in het Verre Oos ten. (2de blad). De Duitsche ambassadeur te Londen von Hoesch hedenmorgen plotseling overleden. (lste blad). BINNENLAND. De glasfabriek „Leerdam" zal aan het werk blijven, tengevolge van Regeerings- maatregelen. (2de blad). Verlaging van den boterprijs. (lste blad). Melkverkoop door coöperaties te Haar lem. (lste blad). Nabij Barendrecht werd een vrachtauto door de tram gegrepen, waarbij twee ge wonden vielen en de locomotief ontspoor de. (Gem. Ber., 3de blad). Te Rotterdam brandde het cabaret „Jos- tin" uit en werd schade aan belendende perceelen toegebracht. (Gem. Ber., 3de blad en lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het jeugdtournooi der Leldsche Dam- vereeniging aangevangen. (3de blad). PijnenburgSlaats winnen den drie-uurs- koppelwedstrijd te Berlijn. (3de blad). Von Hoesch plotseling overleden. DE DUITSCHE AMBASSADEUR TE LONDEN. LONDEN, 10 April (A.N.P.) De Duitsche ambassadeur te Londen von Hoesch is plotseling overleden. Zijn loopbaan. De Duitsche diplomaat Leopold Gustav Alexander von Hoesch, werd in 1881 ge boren. Hij genoot zijn opleiding te Genua, Heidelberg, Muenchen en Leipzig. In 1907 werd hij benoemd tot attaché bij het gezantschap te Peking, in 1909 werd hij overgeplaatst naar Parijs. Na eenigen tijd te Madrid werkzaam te zijn geweest, volgde in 1911 zijn benoeming aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken. Van 1911'14 verbleef hij te Londen, in 1915 te Sofia en in 1916 te ConstantiopeL In 1917 werd hij particulier secretaris van den minister van buitenlandsche zaken, waarna hij in 1918 tot kanselier te Oslo werd benoemd. Het volgend jaar ging hij als zaakgelastigde naar Madrid, tot hij in 1921 benoemd werd tot kanselier aan de ambassade te Parijs, waar hij in 1923 werd bevorderd tot zaakgelastigde en het vol gend jaar tot ambassadeur. Sedert 1932 was von Hoesch ambassa deur te Londen als opvolger van baron von Neurath, den tegenwoordigen rijksminis ter van buitenlandsche zaken. LONDEN, 10 April. (A. N. P.). Von Hoesch is overleden in zijn kamer, op het oogenblik, dat hij zich aan het kleeden was. Gisteravond scheen zijn gezondheid nog zeer goed. Te Berlijn heeft het bericht van den dood van den ambassadeur groote emotie gewekt. Men betreurt dit overlijden in diplomatieke kringen, ook omdat Duitsch land thans te Londen zulk een groote acti viteit ontplooit. Men verwacht, dat von Ribbenttop onmiddellijk naar Londen zal vertrekken

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1