DE COMMISSIE VAN DERTIEN BIJEEN Schoonmaak Het Fransche vredesplan nden dringt aan op beëindiging der vijandelijkheden DONDERDAG 9 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BUITENLAND BELGIE. GEEN ECON. CRISIS MEER IN BELGIE. Van Zeeland's politiek goedgekeurd. In het verloop van de debatten over de volmachtenpolitiek der Belgische regee ring heeft minister-president van Zeeland in de kamer een rede gehouden, waarin hij allereerst wees op de wenschelijkheid van stabiliteit der valuta's. Voorts verklaarde hij, dat men verwach ten kan, dat de werkloosheid nog meer zal afnemen en dat België tengevolge van een internationale ontwapeningsactie een ver lichting van zijn militaire lasten zal ver krijgen. Het experiment, dat thans eindigt, zeide de premier verder, maakt het ons moge lijk te verklaren, dat er in België geen economische crisis meer is. Wij moeten ons aanpassen aan nieuwe omstandigheden, waarvoor slechts een op lossing kan gevonden worden in een wib ziging van de grondwet. Ten slotte deed van "Zeeland een beroep op den practischen geest van zijn landge- nooten, die geweld en onrecht van de hand wijzen. De kamer nam ten slotte het wetsontwerp waarbij de koninklijke besluiten, die op grond van de speciale volmachtenwet zijn uitgevaardigd, waarden goedgekeurd aan met 109 tegen 7 stemmen en 13 onthou dingen. SPANJE. FORMEEL ONTSLAG VAN AZANA. Het ontslag niet aanvaard. Zooals gisteren reeds gemeld, heeft de Spaansche minister-president Azana aan Martinez Barrois, den waarnemend presi dent der republiek, zijn ontslag aangebo den. Barrios gaf evenwel uiting aan zijn ver trouwen in Azana, met het gevolg dat deze premier zal blijven. Het ontslag van Azana was een zuiver formeele stap en het leed voor niemand twyfel dat Barrios den minister-president zou verzoeken zijn post te behouden. In de grondwet wordt gezegd, dat de presi dent der republiek het hoofd der regeering vrijelijk benoemt en ontslaat. Hij moet zich van hem ontdoen in geval het parle ment den premier duidelijk zijn vertrou wen ontzegt. Daar Azana aan het bewind is krachtens den wil van het Volksfront, den overwin naar bij de jongste verkiezingen, evenals Martinez Barrios door de kiezers van het Volksfront tot voorzitter van de Cortes en tijdelijk president der republiek werd aan gewezen, geniet Azana ongetwijfeld het vertrouwen van het staatshoofd en het parlement. Er is dus geen enkel motief om een andëren minister-president te kiezen. In welingelichte kringen verzekert men, dat Alcala Zamora, de afgetreden presi dent der republiek, ervan zal afzien bij het Gerechtshof voor constitutioneel waarbor gen in beroep te gaan van de stemming in de Cortes, die tot zijn aftreden heeft ge leid. De verkiezingen der gedelegeerden, die tezamen met de leden der Cortes een nieu wen president der republiek moeten kie zen, zullen 10 of 17 Mei plaats hebben. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. BUITENLANDSCHE BERICHTEN AMMONIAK-CYLINDER ONTPLOFT. Naar uit Rijssel (Noord-Frankrijk) wordt gemeld is te Escautpont op een fabriekster rein een op een vrachtauto geladein ammo niak-cylinder ontploft. Drie werklieden werden bij deze ontploffing gedood, terwijl nog een vierde wordt vermist. BRAND MET MELK GEBLUSCHT. In het Noorden van Zweden heeft een felle brand in een houtzaagmolen gewoed. Daar de waterleiding bevroren was, heeft men den brand met 40.000 liter melk ge- bluscht. DE TREINAANSLAG IN MEXICO. Het aantal dooden tengevolge van den treinaanslag by Paso del Macho is tot der tien gestegen. Achttien menschen zyn ge wond. Het ministerie van oorlog is overge gaan tot verscherping der bewaking van de verkeerswegen, om verdere aanslagen te voorkomen. GRATIE VOOR DEN DADER VAN DOLLFÜSS. Rudolf Dertil, de dader van den eersten aanslag op Dollfuss in 1933, die deswege tot vijf jaar dwangarbeid werd veroor deeld, heeft gratie gekregen en werd in vrijheid gesteld. HOTEL OP EEN VULCAAN. Dezer dagen is een nieuw hotel ingewijd op de Etna, aan het eindpunt van den nieu wen autoweg. AANTAL VRAGEN AAN DUITSCHLAND Nieuwe Europeesche organisatie Uit het Fransche vredesplan kunnen nog de volgende details gememoreerd worden: De Duitsche voorstellen kunnen naar de meening der Fransche regeering slechts dan van waarde zyn, wanneer de Duit sche regeering duidelijk wil zeggen, hoe zij de nakoming der verplichtingen, die zij op zich zou nemen, zal waarborgen. Voorts wil de Fransche regeering weten, hoe de houding der Duitsche regeering is ten aanzien van het voorstel der Locarno- mogendheden, volgens hetwelk in een na der aan te duiden grenszone geen verster kingen zouden worden aangelegd, waarop de Duitsche regeering nog in het geheel niet heeft geantwoord. De Fransche regee ring betoogt verder, dat de Europeesche veiligheid één geheel vormt. Zij zou niet kunnen deelnemen aan een regeling voor de veiligheid in West-Europa, indien zij zich daardoor bij de veiligheid in de rest van Europa zou moeten desinteresseeren. Het Duitsche voorstel tot instelling van een internationaal hof van arbitrage acht Frankrijk onaannemelijk. De Duitsche voorstellen tot beperking der bewapening worden onvoldoende geacht en in plaats van humaniseering van den oorlog acht Frankrijk het beter, teger. een eventueelen aanvaller een onmiddellijke collectieve ac tie te organiseeren. Tenslotte stelt de Fransche regeering Duitschland de vraag, of het zonder eenig voorbehoud het tegenwoordige territoriale en politieke statuut van Europa als geldig erkent, en of het toegeeft, dat dit statuut gewaarborgd kan worden door accoorden, die op de basis van wederkeerigen bij stand gesloten worden. In het constructieve vredesplan beveelt Frankrijk het systeem 'van den wederkee rigen bijstand aan als een middel tegen schending van het internationale recht, in dien mogelijk in het kader van den Vol kenbond, anders door middel van regionale verdragen. Frankrijk stelt voor de organisatie op te dragen aan een Europeesche commissie, die gevormd moet worden in het kader van den Volkenbond. In de nieuwe Europeesche organisatie, waartoe alle volken met gelijke rechten vrijelijk zullen toetreden, moet iedere staat zich verplichten tot eerbiediging van het territoriaal statuut, dat' slechts met al- gemeene toestemming zal kunnen worden gewijzigd. Geen verzoek om wijziging zal kunnen worden ingediend voor den af loop van een periode van 25 jaar. Handelt een der landen in strijd met de verplich tingen, die het op zich heeft genomen, dan zouden sancties moeten worden toegepast en zou desnoods zelfs tot wapengeweld moeten worden overgegaan. Hiertoe zul len de staten strijdkrachten ter beschik king van de Europeesche commissie of den Volkenbondsraad moeten houden. De Euro peesche commissie zal tevens toezien op de naleving der verplichtingen. De Fransche regeering stelt dan voor, dat de staten, wanneer de collectieve vei ligheid eenmaal georganiseerd is, overgaan tot beperking der bewapening, onder toe zicht der Europeesche commissie of eenig ander orgaan, aan te wijzen door den Volkenbondsraad. Alle bestaande of nog te sluiten verdragen tusschen de leden der Europeesche gemeenschap moeten worden voorgelegd aan de Europeeschee commis sie, die zal beoordeelen of zij vereenig- baar zijn met het Europeesche pact. Tenslotte stelt de Fransche regeering een aantal maatregelen van economischen aard voor, o.a. het sluiten van een tolunie, het instellen van een internationaal gerechts hof voor toezicht op de naleving der handelsverdragen, stabiliseering der valu ta's enz. Ook op koloniaal gebied acht Frankrijk wijzigingen noodzakelijk, niet ten aanzien der politieke souvereiniteit, doch meer ten aanzien der gelijkheid van economische rechten. DE DUITSCHE PERS OVER HET FRANSCHE VREDESPLAN Alle Berlijnsche ochtendbladen leveren uitvoerig critisch commentaar op de in Genève gepubliceerde Fransche documen ten. De „Voelkische Beobachter" spreekt over een bijna eindelooze vloed van fra ses, waarmee klaarblijkelijk ieder con creet detail moet worden weggeredeneerd. Deze nota is een schoolvoorbeeld voor den Parijschen geest, gelijk die met scheeve rechtsinterpretaties en valsche moreele ge zwollenheid sinds de oorlogsjaren boven Europa hangt. De geest van de Parijsche nota is een enkele weigering van rechtsge lijkheid aan Duitschland. Wat het vredesplan betreft, zal moeten worden afgewacht, wat in den loop der besprekingen tusschen de Europeesche mo gendheden aan den dag treedt. De „Berliner Lokalanzeiger" schrijft o.m.: Frankrijk vertrouwt het grootmoe dige Duitsche vredesplan als geheel niet, maar klampt zich vast aan details, om al dus de houding van het Rijk omlaag te halen. Het memorandum laat een pijnlij ken indruk achter. Wat bevat echter het Parijsche contra-plan? Het doet* bijna als een hoon aan, wanneer de verklaring plechtig aanvangt met den Franschen wil tot een vrede met allen, een vrede der rechtsgelijkheid, van vertrouwen en van eer. En dan worden die beginselen in de tails ontwikkeld, maar moeten het geen leege woorden blijven, zoolang de eerlijke geest van verzoening ontbreekt? Frankrijk heeft geproken, het heeft niet veel nieuws gebracht en desondanks kun nen de volkeren daarmede niet tevreden zijn. zij moeten verder. Wij gelooven, dat de Parijsche documenten den vooruitgang naar den vrede niet zullen tegenhouden. DE MADARIAGA NIET NAAR ROME. In de gisteren gehouden bijeenkomst der Commissie van Dertien stelde de voorzitter de Madariaga de vraag of hij zich naar Rome moest begeven. Daar slechts een kleine gedeelte der afgevaardigden zich hiervoor verklaarde, waaronder die van Frankryk en Chili zal de Madariaga zich te Genève in verbinding stellen met de afgevaardigden van Italië en Abessinië. Eden behoudt zich vrijheid van handelen voor. Tijdens de besprekingen wees Eden er op. dat sedert de oproep tot toenadering tot de beide strijdende partijen werd gericht, de vijandelijkheden nog in hevigheid waren toegenomen, en dat het tijd werd ze te zien beëindigen. Hij drong er dan ook op aan, dat de Madariaga van de beide partijen on middellijke staking der vijandelijkheden zal verlangen, alsmede het zonder verwijl ope nen van vredesonderhandelingen. Eden voegde er aan toe, dat voor het ge val er in deze zitting van de commissie geen resultaat zou kunnen worden bereikt, de Britsche regeering voornemens was zich volledige vrijheid van handelen voor te hou den. Flandin verdedigt Italië. Flandin Wees er op dat het slechts van belang is, dat de onderhandelingen succes afwerpen en vroeg zijn collega's, door welke middelen een onmiddellijke einde aan den oorlog kon worden gemaakt, indien de strij dende partijen zich niet leenen tot een her stel van den vrede Italië, zelfs indien het militair overwin naar is, moet zich verzoeningsgezind toonen in zyn eisehen. Maar ook Abessinië kan niet elke onderhandeling van de hand wij zen tot aan den dag dat het de volledige souvereiniteit over zijn grondgebied zal heb ben heroverd. Eden herinnerde er aan, dat Italië en Abessinië Je conventie hebben ondertee kend, waarbij het gebruijt van gifgassen wordt verboden en stelde namens Enge land voor, deze conventie uit te breiden door voortaan ook de vervaardiging van gifgassen te verbieden. Hij verklaarde, dat de toekomst van Europa afhangt van de op lossing dien aan de schending van de oor- logs wetten zal worden gegeven. Flandin deed opmerken, dat het gebruik van gifgas aigemeen wordt veroordeeld, doch dat misschien andere inbreuken op de oorlogswetten aan het gebruik van gifgas waren voorafgegaan aan beide zijden, te oordeelen naar de door de oorlogvoerenden gepubliceerde stukken. Als een onderzoek door het Roode Kruis moet worden ingesteld, moet dit zich uit strekken over alle gevallen rvan gesigna leerde wreedheden en niet slechts over het gebruik van chemische en verboden mid delen. Flandin gaf verder als zijn meening te kennen, dat de Commissie van Dertien niet de macht had zich uit te spreken over dit soort schendingen, Er werd daarom een commissie van ju risten belast met het bestudeer en'van deze kwestie en dez? zal Donderdag aan de Commissie van Dertien rapport uitbren gen. ITALIë ACHT COMMISSIE VAN DERTIEN ONBEVOEGD Voor onderzoekder Abessijnsche klachten. De Italiaansche regeering heeft den Vol kenbond doen weten, dat zij de Commissie van Dertien niet competent acht voor de bespreking der door de Abessijnsche regee ring tegen Italië ingediende beschuldigin gen, volgens welke het Italiaansche leger in Oost-Afrika gebruik van gifgas zou ma ken. Italië houdt vast aan de opvatting, adt de commissie zich slechts heeft bezig te houden met de regeling van het conflict. Slechts een speciaal door den Volkenbond aangewezen orgaan kan over deze beschul digingen oordeelen. Bovendien verlangt de Italiaansche re geering, dat een dergelijk orgaan allereerst zich uitspreekt over de door Italië aange voerde en gedocumenteerde beschuldigin gen, waarin het Abessijnsche leger het ple gen van wreedheden tegen krijgsgevange nen en arbeiders en het toepassen van bar- baarsche oorlogsmethoden wordt verweten. Dit verzoek, aldus meldt Stefani, is door de Commissie van Dertien ingewilligd. GEEN WRIJVING TUSSCHEN BADOGLIO EN GRAZIANI. Naar aanleiding van het feit, dat zekere buitenlandsche bladen melding hebben ge maakt van een wrijving tusschen. maar schalk Badoglio en generaal Graziani, welke laatste geen vergunning zou hebben gekre gen om tot een offensief over te gaan, ver klaart men in bevoegde Romeinsche krin gen, dat deze berichten niet alleen tenden tieus, maar ook belachelijk zijn. Uit het rapport van maarschalk Badoglio, dat gis teren gepubilceerd is, blyki duidelijk, al dus zegt men. dat het plan van den opper bevelhebber van voortreffelijke strategie getuigt. Het plan betreft niet dezen of genen sector, maar het geheele front, en niets wordt daarbij verwaarloosd. Indien Badoglio het noodig zal oordeelen, zal ook Graziani optrekken, hetgeen zich niet meer lang zal laten wachten. DESSIE OPNIEUW GEBOMBARDEERD. Zeven Italiaansche vliegtuigen hebben Dessie gisterenmorgen opnieuw hevig ge bombardeerd. De „Germania" schrijft, dat geen van de twee Fransche documenten richtingaange vende gedachten en nieuwe doelstellingen bevat. Ook de overige bladen achten de Fransche plannen teleurstellend. EEN LAUWE ONTVANGST IN ENGELAND Het Fransche vredesplan wordt in de Britsche pers lauw ontvangen, en alge meen dringen de bladen er bij de Brit sche regeering op aan, dat zij haar pogin gen zal hervatten om de landen tot elkaar te brengen, teneinde een regeling in Euro pa tot stand te brengen. Naar de „Daily Telegraph" verklaart, zijn de Fransche voorstellen voor een ge deelte onuitvoerbaar. Het Fransche ant woord wentelt de taak, den weg te effe nen voor onderhandelingen, af op de Brit sche regeering. De „Daily Herald" schrijft, dat de eer ste vereischte thans is, een collectieve po ging te doen om de Fransche en Duitsche plannen en de voorstellen van anderelan den onder te brengen in een practisch en algemeen aanvaardbaar geheel. Volgens de „Times" kan eraan getwij feld worden of alle Fransche voorstellen practisch uitvoerbaar zijn. De voorstellen in hun geheel vormen een veelomvattend en verstrekkend plan, dat niet met zuiver afbrekende kritiek mag worden ontvangen, doch tezamen met de Duitsche voorstellen moet worden bestudeerd, NEDERLAND EN DE BESPREKING DER GENERALE STAVEN Tijdens de debatten in het Hoogerhuis heeft Lord Strabolgi van de oppositioneele Labour fractie ook Holland ter sprake ge bracht in verband met de besprekingen tusschen de generale staven. Hij gaf hier bij te kennen, dat deze besprekingen ver werpelijk geacht moeten worden, wanneer zij eenzijdig beperkt blijven tot de Locarno- groep, daar zij, naar zijn meening, in het huidig tijdsgewricht van essentieel belang zijn en de staven van andere landen, in het bijzonder van Nederland, behooren te omvatten. Het conservatieve lid Kid Rennell ver klaarde, dat Frankrijk en België door de verplichtingen, die Engeland op zich neemt, beschermd moeten worden. Hij zou echter ook Nederland gaar ne aan deze landen zien toegevoegd. De Rotterdamsche voorjaarsbloemen- tentoonstelling Vanmiddag heeft de Minister van Land bouw en Visscherij, mr. dr. Deckers de voorjaarsbloemen- en tuinbouwtentoonstel ling primavera, welke voor de zesde maal op het voormalige Nenijto-terrein te Rot terdam wordt gehouden, geopend. Deze tentoonstelling is altijd een belang rijke gebeurtenis voor den Nederlandschen tuinbouw, daar de Primavera tevens is de groote keuring van de Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde. Daarenboven is het stre ven van de organisatoren er op gericht, de belangstelling voor bloemen en planten bij het publiek te vergrooten en daarom wordt de Primavera ieder jaar een ander aspect gegeven. Deze keer staat de tentoonstel ling in het teeken van waterwerken met decoratieve bloemen- en plantenversiering. Het midden van de tentoonstellingshal wordt gevormd door een 120 Meter lang grasgazon, waarvan de zoomen beplant zijn met in hoofdzaak mimosa en blauwe hor tensia's. Daarvoor is een dertigtal kleine waterfonteinen aangelegd. In het midden verrijst een groote lichtfontein, waaruit het water hoog opspuit, hetgeen bij avond een fantastisch gezicht biedt, vooral nu de beplanting van den vijver in de kleuren van de geillumineerde waterstralen is gehou den. Het verderop gelegen gazon is in den rozigen tint van de lente beplant. Berke boompjes vormen een wacht bij het water, waarin de rose beplanten van azalea's en rhododendrons weerspiegelt. Een andere bijzonderheid van deze ten toonstelling vormt de inzending van den heer P. de Ruiter (kweekerij Rosa Polyan- tha) te Hazerswoude( van een schat van bloeiende polyantha-rozen, de bekende trosroos, artistiek gegroepeerd tegen een donkere achtergrond van taxus baccata In vele vormen en kleuren. Dit rosarium be slaat een groote oppervlakte, waarvan de voorgrond wordt ingenomen door eenige nieuwe variëteiten klimrozen, welke oor spronkelijk lage planten waren. De klimro zen hangen betooverend haar takken over een ouden muur en spiegelen zich in een vijver als ware dit een deel van een ver vallen kasteel. De firma Felix en Dijkhuis te Boskoop toont een uitgebreide collectie Japansche acers met de diep-ingesneden fijne bla den en verscheidene soorten coniferen.' De Aalsmeersche bloemen- en planten- cultuur is o.m. vertegenwoordigd door de firma D. Baardse Dzn. welke de nieuwste soorten en kleuren hortensia's heeft inge zonden en bovendien nieuwe kleurscha keringen in begonia-planten heeft ge bracht. Eveneens uit Aalsmeer zond de firma Maarse een fraaie collectie cyclamen. Vorstelijk is de inzending<van den heer K. Wezelenburg te Hazerswoude, die in bloei getrokken heesters met een groep bloeiende planten tot een fraaien tuin heeft gerongschikt, met een rustig zitje onder den blauwen regen en een pergola met bloeiende clematis. De heer De Jong heeft koninklijke or chideeën, van Zuid-Ameriltaansehe oor sprong, maar in België gekweekt, ingezon den. De heer G. Lubbe te Oegstgeest toont bekende bloeiende bolgewassen, tulpen, hyacinthen, in grooter formaat en in nieu we kleuren. Van de firma J. A. Verschure te Haps is een groep nieuwe rozen op lange stelen te bewonderen, de veilingen uit het Zuid- Hollandsch glasdistrict komen gecombi neerd uit met een zeer groote groep artis tiek opgestelde bloemen en planten en bo vendien is er een miniatuur Westland- schen proeftuin met kweekbedden van champignons, de, naar men hoopt, nieuwe cultuur van het Westland. Het Zuiden des lands is vertegenwoor digd door den heer P. van der Dussen te 's-Gravenmoer (N.-Br.), die o.a. kalangoe (deelteeken op de e) toont. Van de andere groepen vermelden wij nog een uitgebrei de collectie zeldzame cactusplanten. België is als steeds buitengewoon goed voor den dag gekomen. De firma G. J. Bier te Melle bij Gent heeft bijzonder groo te azalea-planten ingezonden, waaronder variëteiten in nieuwe kleuren. De gemeente Rotterdam zond, der tra ditie getrouw, haar majstueuze versie- ringsplanten: palmen en laurieren, welke aan weerszijden bij den ingang zjjn ge groepeerd, en, aan den rand met bloeien de planten afgewerkt, een keurig entrée vormen. Op het buitenterrein is weer een rots- tuin aangelegd, waar nieuwe variëteiten rotsplanten zijn samengebracht. Tal van nevenbedrijven hebben tsands, van welke behalve die der zaadhandelaren en de uitgevers van bloemen- en planten- literatuur, die van de firma Braat te Delft met uit Engeland geimporteerde kleine kassen de aandacht trekken. De minister van Landbouw en VlsscherU, dr. Deckers, gaf in zyn openingsrede aller eerst uiting aan zijn vreugde, andermaal gelegenheid te hebben de Primavera-ten- toonstelling te openen. Het woord Primavera alleen, aldus sprak de minister, is reeds voldoende om het hart van de Nederlandsche bloemenkwee- kers sneller te doen kloppen. By de duizenden bloemenvrienden, die de tentoonstellingen in het verleden be zochten, wekt het woord kostelijke herin neringen op aan het hooge genot, dat zij er hebben gesmaakt te midden van de schitterende voortbrengselen eener edele cultuur. Vervolgens richtte de minister in het bij zonder woorden van dank tot de Belgische kweekers voor de medewerking, aan deze tentoonstelling verleend. Het stemt tot vreugde, dat de Primavera kweekers van de twee bevriende volken samenbrengt. Niet om elkander te vuur en te zwaard te bestrijden, doch om in goede harmonie de vruchten te toonen van onderzoek, studie, beroepsliefde en onverdroten vlijt en aldus, elkander leerend, nog meer en nog harte lijker elkander te gaan waardeer en. Dat is een daad en tevens een les, die, als zij ook elders begrepen mocht worden en er naar mocht worden gehandeld, het einde zou bespoedigen van den noodlot- tigen economischen oorlog, die Europa verarmt en verscheurt. Denkend aan de economische moeilijk heden, waarmede wij allen te kampen heb ben en onze bloemenkweekers zeker niet 't minst, worden wij te dezer plaatse vanzelf herinnerd aan de zware zorgen, drukkend op de stad, die aan de Primavera gastvrij heid biedt. Vermindering van handel, af neming van scheepvaart, verzwakking van koopkracht, onder dat alles heeft Neder- land's eerste havenstad veel te lyden. Maar wij weten, met welk een taaie wilskracht door de nijvere Rotterdamsche burgers wordt gestreden. De landelijke bloemen, geworpen in den schoot van deze zwoegen de grootstad, zijn het symbool der solida riteit tusschen land en stad en solidariteit beteekent bereidheid tot het dragen van elkanders lasten, het deelen van elkanders zorgen. De minister besloot zijn rede met den bestuurders der Primavera zijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden met het tot stand brengen van deze tentoonstelling. Er behoorde moed toe. Zeker, het staat vast, dat er enkele teekenen vallen waar te nemen, die wijzen op eenige verbetering in den economischen toestand. Maar de moeilijkheden zijn toch nog zóó groot en de beslommeringen zóó vele, dat men er ge makkelijk toe zou kunnen komen ze niet te vermeerderen met die, welke nu een maal onafscheidelijk aan de organisatie van een groote tentoonstelling verbonden zijn. Mogen ontelbaar velen zich hier komen verkwikken, zich hier komen sterken voor den dagelij kschen bestaansstrijd. Met deze woorden verklaarde minister Deckers de Primavera-tentoonstelling ge opend.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6