It Een blanke broeder bij de zwarte negers DONDERDAG 9 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT Congo-ervaringen van een jongen Zoeterwoudenaar KERKNIEUWS PATER BARTHOLOMEÜS CATYN O.CARM. (De eerw. broeder Jean Damascenus (Th. Heemskerk uit Zoeterwoude) schreef aan zijn ouders een brief, waarin hij zijn eerste Missie-indrukken weergeeft. Aan dezen brief is het volgende ontleend). Eindelijk dan ben ik aangekomen in de Missie van Musenyi; wij zijn hier met z'n drieën, twee Paters en mijn persoontje. Ge woonlijk zijn wij maar met tweeën, want één van de twee paters gaat meestal op reis. Het is hier een heel arme missie. Alles wat er gebouwd is, is voorloopig. Als woon huis hebben wij voor ieder een klein kamertje uit gedroogde klei opgetrokken en als plafond bamboestokken. Ja, dat is net wat voor mij. Ik had altijd zooiets ver langd. Toen ik 's avonds in mijn bed stapte, merkte ik dat ik geen matras had en geen hoofdkussen. Het bed bestaat uit een soort gevlochten bamboebladeren, dus dat is nog al niet zoo erg hard, en als hoofdkussen heb ik maar gewoon een deken opgerold en daar slaap ik nu op, en ik slaap dan ook als een roos. Een ding was er waar ik nog wat aan moest wennen en waar ik nu dan ook al geheel aan gewend ben, en dat zijn die vlooien, Jonge, jonge je wordt hier haast weggedragen door de vlooien, 't Is de moeite niet waard om ze dood te maken, want maak je er een dood, dan komen er tien anderen op de begrafenis. Het klimaat is hier uitstekend, afijn dat kan ook niet anders als je op een kleine tweeduizend meter boven de zee zit. Op het oogenblik is het 't warme seizoen, maar de temperatuur komt nooit niet hooger dan 30 graden, terwijl in Thibar het soms steeg tot 45 graden. Haast eiken dag hebben wij hier een flinke onweersbui en dan regent het zoo ontzettend, dat je je in Holland er geen denkbeeld van kunt vormen. Die twee Paters hier zijn alle twee Fran- schen, reusachtige gezellige kerels en zoo nu en dan hebben wij dan ook het grootste pleizier. Het is: aanpakken! Wat het werk hier betreft: dat is „aan pakken Jan"; toen ik hier aankwam heb ben de Paters mij zoo laten zien wat ik te doen had. Hier, broeder, ga je het woon huis bouwen, daar het catechumenaat, hier de scholen, daar de timmerwinkel en hier de kerk en dan nog wel een kerk van tach tig meter lang met twee vleugels. Hier is de steenoven van tien meter diepte enz. enz. De steenen, cement, hout enz., waar moet ik dat vandaan halen Pater? Oh, dat is niets, Broeder, op 35 kilometer van hier heb je een bosch waar je boom en kan hakken, de steenen maak je zelf. Klei is er genoeg. Je graaft dë klei uit en je doet het in kleine vormen. Vervolgens leg je het te drogen in de zon. Als het regent dan bedek je het maar met rietmatten en de steenen zijn ook klaar. Vervolgens ce ment; ah ah cement in de binnenlanden van Afrika! Je neemt een stuk of twintig negers, vijf laat je den grond op een zekere plaats omwerken; de andere mengen het met water en tegelijkertijd met hun voeten kneden zij het en het cement is klaar. Vervolgens achter ons huis daar liggen 20 H.A. grond, die laat je omwerken en dan kan je er boomen planten om later ook wat boomen te hebben rondom ons huis, want die zijn hier zeldzaam. Vervolgens, Broeder, moet je nog een tuin aan zien te leggen om wat groenten te hebben, want dat mankeert hier ook nog. O ja, broeder, dan heb je nog 5 H.A. grond waar je niet aan mag komen want die is gereserveerd voor de Zusters. Daar moet je nog een woonhuis en scholen bouwen voor de Zus ters, enz. enz. Toen de Pater klaar was met vertellen zei hij lachend: En nu gaat het ergste nog komen en dat is wel, dat er geen centen zijn. Wij hebben precies 200 gulden bij el kaar kunnen scharrelen, maar wat is dat voor zooveel werk. Maar afijn, wij zullen ons vertrouwen maar stellen in den Godde lijke Voorzienigheid; die heeft ons altijd ge holpen en zal ons ook nu wel weer helpen. Ja beste Vader, Moeder, Broers en Zus ters, je had mij eens moeten zien staan, toen ik den eersten dag aan het werk ging. 150 mannen en vrouwen om het land om te hakken en vijftig voor de bouwerij. Je ver staat natuurlijk geen woord van alles, wat ze zeggen. Ik moest soms lachen om mij zeiven. Liever zout dan geld! Nu hoor ik jullie al zeggen: Maar als jij 200 man aan het werk hebt, dan moet dat nogal wat kosten. Dat gaat hier evenwel anders dan in Europa. Iedere neger, als hij den heelen dag gewerkt heeft, krijgt des avonds twee paplepels zout en daar is hij dan ook heel tevreden mee. Zout daar zijn ze gek op. Geld daar kennen ze toch haast de waarde niet van. Zooais jullie begrijpt, was dat in het be gin allemaal vreemd voor mij en toch, nu ik een maandje aan den gang ben, begin ik al aardig te wennen. Ik doe den heelen dag niets anders dan surveilleeren of hoe moet ik het ook in het Hollandsch zeggen, zoo'n beetje rondloopen om te kijken of alleman aan H werk is, want je moet niet vergeten, dat de neger ontzettend lui is. Zoo gauw als ik hier ben aangekomen, ben ik begonnen een timmerwinkel te bou wen. 17 M. lang, 7 M. breed en 5 M. hoog en afgeloopen week ben ik dan ook klaar gekomen met het metselwerk. Nu ben ik aan den kap begonnen. Dus deze week zal mijn eerste gebouw klaar komen. Mijn eerste gebouw in de missie. Het bouwen is dan ook niet zoo moeilijk als ik het mij had voorgesteld. Het beste is, dat je maar miet doet alsof je je heele leven niets an ders gedaan hebt. Wij doen onze best en O. L. Heer doet de rest wel. Ik ben ook begonnen om kaas te maken, wat dan ook heel best lukt en waar de Paters ook erg blij mee zijn. Dus zooals U ziet is hier voor den Mis siebroeder nog geen werkloosheid. Ik ben bezet van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Het gebeurt soms, dat ik tot 's avond half elf de taal zit te studeeren en ik begin het ook zachtjes aan erin te pompen, want het kirundi, die taal die de negers hier spre ken, is erg moeilijk, het is een van de moeilijkste talen van den Congo. Wat de negers betreft Wat de negers betreft, och man daar lach je je stuipen mee zoo nu en dan. Je kunt het U niet voorstellen, als je het zelf niet gezien hebt. Het zijn van die echte negers hier,- zoo zwart als schoensmeer. Van de melk van de koeien maken ze boter en die boter wordt nergens anders voor gebruikt dan om er zich mee in ,te smeren van kop tot teen. En dan moet je ze zien glimmen man! Vooral op feestdagen. Eén ding heb ben ze mee: als het regent, worden zij niet nat wegens de vettigheid. Maar hun klee- ren toch wel, hoor ik jullie al zeggen, Ha, ha, de kleeren! De nationale dracht hier is een soort geperste boomschors, bij de man nen net eender als bij de vrouwen. Vooral onder het werk komt die boomschors, waar zij een soort rokje van maken, niet hooger dan de buik en zelden tot aan de knieën. Dom dat sommige negers zijn! Deze week zat er een op vier meter hoogte een dwars balk te zagen en dan moet je rekenen dat hij was gaan zitten op het stuk balk. dat hij aan 't zagen was. Als ik niet gauw was toegeloopen, dan had hij zijn zwarte rib benkast gebroken! Gisteren stonden hier voor de deur van mijn kamer een stuk of twintig jongens te zaniken om tabak. Dat werd ik beu. Ik pakte mijn bak met waschwater en gooide de heele iinhcud over hun zwarte ruggen. Even later kwamen ze terug met een bende van wel vijftig man en tot mijn groote ver wondering zag ik dat ieder liep te ruiken op de ruggen en armen van de jongens, die ik gezegend had met mijn waschwater. JVat was het geval? Juist van te voren had ik mijn handen in dat water gewasschen met zeep, dus dat water rook een beetje naar zeep en dat vonden zij zoo heerlijk. Nog nooit hadden zij zoo iets gerooken en met alle geweld hadden zij nog een bak water over hun body willen hebben. Snuiven doe ik niet meer, daar ben ik vies van geworden, toen ik de negers voor 't eerst zag snuiven. Zy hebben een koehoorn om hun hals hangen en daar doen ze blade ren. gras en nog 'een hoop andere vuilig heid in. Vervolgens kneden zij dat met een stokje net zoo lang totdat 't een soep wordt. Dan vullen zij hun handholte daarmee en laten dat zoo in hun neus loopen. Nu splij ten zij een stokje tot in het midden en zet ten dat dan op hun neus om hun neusgaten goed dicht te knijpen. Anders loopt dat heele groene zaakje er weer net zoo hard uit. Ik zal je vertellen dat het een mooi gezicht is. Zij vechten om peukjes siga retten. Onze negérs hier kunnen niet loopen zon der de lans. Een griezelig gezicht. Als je Zondags onder de Hoogmis wil weten hoe veel mannen er in de kerk zijn, dan ga je de lansen maar tellen, die aan den ingang van de kerk in den grond gestoken staan. Soms staan er honderden; het eigenaardigste is, dat eenieder de zijne weer terugvindt. Als ik hier van onze kerk praat, dan moet je niet denken, dat het een mooie ruime kerk is met een toren enz. O, neen! verre van daar. Als je het voor het eerst ziet dan kun je absoluut niet gelooven dat het een kerk is en dat O L. Heer in zoo'n huis kan wonen. Stel je maar voor. De muren zijn uit klei opgetrokken en niet hooger dan twee meter, met hier en daar een paar vierkante gaten, welke moeten dienen als vensters. Vervolgens als dak een stuk of wat lange stokken, schuin tegen elkander geplaatst en vastgebonden met eigen ge maakt touw. Dat heele zaakje gedekt met gras, dat met kleine bosch j es- aan elkaar vastgebonden is. En ziehier de heele kerk! Van binnen is het natuurlijk al niet veel beter. Het voorloopig altaar is gemaakt van oude kisten. Banken die zijn er niet. Als de geloovigen naar de kerk komen, bren gen zij een mat mee, gemaakt van bananen bladeren en oaar gaan zij-dan op zitten. Als er een beetje veel wind is dan waaien de kaarsen uit op het altaar. Onder de Hoogmis en het Lof ben ik voorzanger, want daar wij meestal met tweeën zijn en daar de Pater de H. Mis moet opdragen, schiet ik alléén over als zanger. Dat is te zeggen: ik zing voor en de negers antwoorden zoo goed en zoo kwaad als het gaat. Wij zijn hier belast met de zorg van honderdduizend zielen,waarvan er 1800 Christen zijn, dus ongeveer 98000 heidenen. Die 1800 christenen zijn verspreid over 40 bij posten. Met groote feestdagen komen zij haast allen naar de missie. Er zijn erbij die 7 tot 8 uren moeten loopen en daarbij door moerassen heen moeten, waar zij soms in het water zakken tot aan de borst toe. Ja, dat i6 wat anders dan in Europa, waar die heeren en dametjes niet naar de kerk komen als hun auto kapot is of om zooveel andere redenen. Daar onze kerk veel te klein is, liggen er vooral met feestdagen honderden christenen buiten, die dan zoo de H. Mis bijwonen. Ik zal je vertellen, dat het erg aandoenlijk is. Van Kerstmis tot Nieuwjaar ben ik op reis geweest. Ik heb verschillende posten van het Vicariaat bezoekt en ik ben ook Zuster Teresia tegengekomen uit Hazers- woude. Ik heb een gezellig half uurtje met Vertrekt naar de Missie in Oost-Java. Men schrijft ons: Eenige maanden geleden werd door het Definitorium der P.P. Carmelieten Pater Barth. Catyn, leeraar aan het Gymnasium St. Alberti te Zenderen, benoemd tot leeraar-missionaris aan de nieuw op te richten A. M. S. te Malang, missiegebied der Paters Carmelieten op Oost-Java. Wel onverwacht kwam dat bericht, en het bracht groote beroering onder de be woners van den Zenderschen Carmel, als ook onder de studenten van 't Gymnasium. Doch het vooruitzicht dat Pater Bartholo- meus nog tot Paschen aan het Gymnasium zou verbonden blijven, temperde eenigs- zins de teleurstelling. Nu echter zal hij van klooster en Gymnasium afscheid nemen, om nog eenige weken in z'n familiekring door te brengen. Maar nu ook voelen wij ten volle wat Pater Barth. voor klooster en Gymnasium geweest is en kunnen wij ook begrijpen, waarom het bestuur van den Nederlandschen Carmel juist Pater Barth. heeft uitgekozen voor 't zware en verant woordelijke pionierswerk,-dat den nieuwen leeraar-missionaris in Malang wacht. Pater Barth. heeft zich sedert z'n benoe ming in 1926 aan 't Gymnasium St. Alberti een prima leeraar getoond, die met tact en inzicht de juiste methode vond om zijn les sen op te geven. Hij doceerde Engelsch en met een bewonderenswaardig gemak wist hij zich te verplaatsen in de mentaliteit van den jeugdigen student, dien hij de begin selen der moeilijke Engelsche taal moest bijbrengen. Voortdurend wist hy de belang stelling van zijn toehoorders te trekken en honderden aardigheden en kwinkslagen maakten z'n lessen zoo gezellig en tevens zoo vruchtbaar, dat ik menigmaal de stu denten heb hooren zeggen: Bij Pater Barth. moet je opletten of je wilt of niet en het moeilijke Engelsch weet hij smakelijk te maken als koek. Maar ook waren de studerv- ten er van overtuigd, dat zij zonder par don moesten voldoen aan de eischen, die hij aan hun Engelsche studie stelde. Z'n werk op het Gymnasium bleef echter niet tot de klaslokalen beperkt. Warm voel de hij voor alle mogelijke ambities der jonge studenten en was hun gaarne behulp zaam. Als directeur van de Schol-a Cantorum zorgde hij dat iedere feestdag op 't Gym nasium inderdaad een blijde dag was, vol zang en jolijt. Elk jaar had hij de muzikale leiding van de bekende openluchtspelen. Maar bovenal had de kerkelijke zang zijn volle belangstelling. Wat hij met een be perkt stemmenmateriaal in de kerkelijke zang heeft bereikt is bewonderswaardig en de Misuitvoering voor den K.R.O. op 24 November 1935 werd een succes. Ook was Pater Barth. de vertrouwens man van veel jonge leerlingen en bij voor keur kwamen ze bij hem, als ze hulp of licht moesten hebben in- moeilijke aange legenheden. Bij al z'n werk aan het Gymnasium was hij ook nog druk in de zielzorg en zelfs in de laatste Vasten hield- hij in twee pa rochies van Twente de meditaties. Noode zien wij dan ook dezen gezienen en talentvollen leeraar van het Gymnasium vertrekken, doch de gedachte dat hij z'n priester- en leeraarleven nog productiever kan maken in den dienst van God, geeft een blijde glans aan dit vertrek. Voor Pater Barth. zelf is z'n afscheid een groot offer. Met hart en ziel was hij aan 't Gymnasium, aan de studenten maar spe ciaal aan zijn klooster gehecht, doch waar priesters, weet hij groote offers te brengen, als het belang van z'n H. Orde en vooral het belang van de uitbreiding van Christus' Rijk er mee gemoeid is. En ofschoon hij ook een dierbaren, ouden vader en andere fami lieleden moet achterlaten, wil hy ook dat offer brengen om Gods roepstem te volgen. Pater Barth., ongaarne zien wij U van ons Gymnasium heengaan, maar we hebben groote bewondering voor het offer, dat ge zelf zoo waardig brengt. Moge God uw priester- en leeraars werk in Malang zege nen. moogt ge daar met evenveel vrucht arbeiden als op ons Gymnasium in Zende ren. Dat zullen we dagelijks aan God vra gen in ons gebed. Want hoe ver ge ook van ons heen zult gaan, onuitwischbaar zult ge in onze herinnering blijven voortleven. haar gepraat, maai daar ik niet veel tijd over had, moest ik weer spoedig weg. De negers hier zijn gek op muziek. Zoo nu en dan laat ik mijn wekker eens afloo- pen en dan moet je ze zien kijken man. Als ik de wekker den heelen dag voortdu rend zou laten afloopen, dan zouden er van 's morgens tot 's avonds honderden negers met veel belangstelling om heen staan. Op reis heb ik een sigarenaansteker ge kocht voor een paar kwartjes. Den eersten keer, dat ik hen dat liet zien, werd ik zoo wat doodgedrukt maar toen ik op het knop je drukte en er vuur uit kwam, stoof de heele bende uit elkaar en sloeg op de vlucht, want zij dachten, dat het een van die oorlogswapenen was uit Europa, waar zij wel eens van hadden hooren praten. En dan moet je ze hooren. Wat zijn die blan- .ken toch machtig, om vuur te laten komen uit zoo'n klein doosje. Een spiegel dat noemen zij het wonder- glas, want daar staat een levend beeld in, dat altijd veel weg heeft van dengene, die er in kijkt. Toen ik voor het eerst mijn sol- deerlamp aanstak zijn zij ook allen op den vlucht gegaan. Morgenochtend, zoo besluit Broeder Heemskerk, geef ik mijn brief aan een neger en die moet dan twee dagen loo pen eer hij aan de post is in Ngozie en van daaruit wordt hij weer te voet naar Urum- bura gebracht, weer een reisje van vyf dagen en dan natuurlijk nog is het de vraag of hy direct verbinding_heeft met de booten. Uitvaart Pastoor J. P. Reijnenberg O.F.M. Gisteren heeft te Haarlem de plech tige uitvaart plaats gehad van pastoor J. P. Reijnenberg O.F.M., pastoor der paro chie van O. L. Vrouw van het Allerh. Hart aldaar. De H. Mis van requiem werd op gedragen door den hoogeerw. pater H. Ca- minada, provinciaal der Franciscanen, met assistentie van pater Rich. Dekkers O.F.M., kapelaan der parochie en pastoor J. J. M. Rombouts uit Wormerveer. Ceremoniarius was pater H. J. Smits, uit Haarlem. Op verzoek van den overledene werd geen lijkrede gehouden. Onder de zeer vele aanwezigen de kerk was tot de laatste plaats bezet merkten wij op den vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, Mgr. Th. W. Pichot, oud-vicaris-generaal mgr. P. J. M. Möll- mann, deken H. Sondaal van Haarlem, vele priesters en religieuzen, wethouder W. van Liemt, eenige R. K. raadsleden en ver tegenwoordigers van diverse organisaties. De Lauden voor de H. Mis werden even eens gecelebreerd door den hoogeerw. pa ter Caminadae, met dezdlfde assistentie als by de H. Mis. Deken Sondaal had Dins dagavond de Metten gecelebreerd met as sistentie van pater P. Frankenmolen uit Sittard en pater H. J. Smits uit Haarlem. Na de H. Mis is het stoffelijk overschot overgebracht naar Katwijk, waar het op het kloosterkerkhof is ter aarde besteld. De lijkstoet werd door de collectanten der parochie tot aan de grens der gemeente uitgeleide gedaan. „Msbd." Oud-Pastoor H. IJzermans. f Woensdagavond omstreeks 10 uur is in huize „St. Bavo" te Heemstede, na een langdurige ziekte op 80-jarigen leeftijd overleden' de zeereerw. heer H. A. V. IJzer mans, oud-pastoor van de St. Bavo-paro- chie te Heemstede. De Metten worden Maandagavond a.s. om half acht in de St. Bavokerk gezongen, de Lauden Dinsdagmorgen half tien, waar na de plechtige uitvaart om 10 uur. Mor genmiddag van twee tot half vier is er ge legenheid in de rouwkapel van huize St. Bavo voor den overledene te bidden. De overledene werd geboren te Vlaar- dingen 19 Juli 1855 en priester gewijd 17 Augustus 1879. Achtereenvolgens werd hij benoemd tot assistent te N i e u w v e e n 10 October 1879; assistent te Hoogmade 10 Juni 1880; kapelaan te Overveen 25 Oc tober 1880; kapelaan te Hoorn 28 Maart 1887; kapelaan te Amsterdam (H. Catha- rina) 24 Februari 1890 en tot conrector der Weeshuizen te Rotterdam 3 November 1894. 1 Augustus 1905 volgde zijn benoeming tot pastoor te Berkenrode-Heemstede. In 1931 werd hem eervol ontslag uit zyn be diening gegeven. „Msbd." RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK Verordening op de straatpolitie te Leiden N. H. W. heeft onlangs voor het kan tongerecht te Leiden terecht gestaan vol gens overtreding van art. 22 der Leidsche verordening op de straatpolitie en zulks omdat hij zonder schritfelijke vergunning van B. en W. op den voor ieder toeganke- lijken weg, de Braassermeerstraat, met een koffietent, zijnde een handwagen met om- timmering, een standplaats had ingeno men. De kantonrechter te Leiden had, overeen komstig hetgeen verdachte's raadsman, mr. L. Weyl, had betoogd, het ten laste gelegde niet strafbaar geacht en dus verd. ontsla gen van rechtsvervolging. Van dit vonnis was het O. M. by het Leidsche Kantongerecht in hooger beroep gekomen. De Haagsche Rechtbank heeft heden het vonnis van den kantonrechter bevestigd. G. C. S., monteur te Leiden, werd we gens diefstal veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, waarvan acht maanden voor waardelijk. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. POELAU ROEBIAH vertr. 8 April van Batavia naar Amsterdam. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AMSTERDAM (thuisr.) arr. 6 April te Balbao. AMSTERDAM (thuisr.) vertr. 8 April v. Cristobal naar Curasao. BARNEVELD (thuisr.) arr. 6 April te Tocopilla. Berenice vertr. 8 April van Kopenhagen naar Gdynia. BOSKOOP (uitr.) arr. 6 April te Callao. COSTA RICA (uitr.) arr. 5 April te Cristobal. LUNA arr. 6 April van West Indië te New York. POSEIDON arr. 8 April van Amsterdam te Castellon. TELAMON arr. 5 April van Londen te Ceara. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ BANTAM vertr. 7 April van Batavia te Lourenzo Marques. HOLLAND—AMERIKA LIJN. EDAM v. New York naar Rotterdam, vertr. 7 April 12.1 nam. 210 mijl West van Valentia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. EURYBATES, Loverpool naar Batavia pass. 6 April Perim. PHRONTIS, JavaAmsterdam vertr. 7 April van eBlawan. VIERDE BLAD - PAG. 13 Meer dan f7.500.000,— be talen Neêrlands fietsers elk Jaar aan rijwiel belasting. Daarvoor krijgen zij o.m. hun veilige rijwielpaden - speciaal voor hen aangelegd. Maar... waarom gebruiken zij ze dan niet? leder op zijn eigen weg! VOOR DEN FIETSER IS 'T FIETSPAD DE VEILIGE WEG I MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 April. Groentenvelling. Per 100 stuks: bloemkool I 6.5022.40, bloem kool II 1.5016.roodekool f 7.40— 19.90, savoye kool 3.30—14.—, pieterselie 0.90—2.00, prei 0.30—1.40, radys 0.90 3.30, kropsalade 0.704.80, selderie 12, per 100 kg.: kroten 1.502.90, kroten, gekookt 7—11, stamboonen 1.07 witloof 2—16, postelein 18—23, spina zie 511, uien 3.304.10, wortelen 2.7016.60, andijvie f 510. VOORRSCHOTEN, 8 April. Veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren 2.703.30, eendeneieren 2.50—2.60, ganzeneieren 0.500.60, konijnen 0.701.50 en dui ven 1014 cent per stuk. BOEDEGRAVEN, 8 April. Eierenveiling Aanvoer 19112 stuks: Prijze; kippeneieren wit 2.40—2.60, bruin 2.50—2.80, een deneieren 2.10—2.50 per 100 stuks. BOSKOOP, 8 April. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Op helia 23 cent, Butterfly 3045 cent, Ro- salandia 15—25 cent, Florex 35—50 cent, E. G. Hill 50 cent, Edith Helen 4070 ct., Aug. Noack 2031 cent, Else Poulsen 20 31 cent, Else Poulsen 25 cent, Briarcliff 25 40 cent, Seringen 4075 cena, Rhodo dendron 80100 cent, Azalea 1.00—1.70, Andromeda 69 cent, Tulpen 817 cent, Iris 12 cent, Lathyrus 1521 cent, Ane- menen 914 cent, Cerasus Hisakura 2.00 2.80, Gerbera 1116 cent, Clematis Prins Hendrik 3.703.90; per stuk: Aza lea 3045 cent, Acer 2541 cent, Horten sia 4052 cent, Cactus 2031 cent, Cine raria 1523 cent. GOUDA, 9 Apri. Vee. Aangevoerd in totaal 2042 stuks waarvan: 31 slachtvar- kens 1617 cent en Londensche 1516 ct. per pond, levend met 2 pet. korting, 412 magere varkens 1825, 1038 biggen 9 —13, Geldersche biggen 1315, runde ren 120180, 501 nuchtere kalveren 3 5, 35 lammeren 46, 16 bokken of geiten 35. Handel redelijk. Kaas. Aanvoer 220 partijen. Pryzen: le kwal. met ryksmerk 18.0019.50, 2e kwal. met rijksmerk 16—17. Handel matig. Boter. Aanvoer 480 ponden. Goebo- ter 7075 cent en Weiboter 6570 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 189.500 stuks. Prij zen: kippeneieren 2.252.75 en eenden eieren 2.002.50 per 100 stuks. Handel vlug. KATWIJK a. d. RIJN, 8 April. Groen- tenveiling. Roodekool 6.2025.50, gele kool 5.8024.80 en knolselderie f 2.00 3.40 per 100 stuks; uien 2.103.20, waschpeen f 12.1015.50 en kroten 3.60 5.00 per 100 kg. LOOSDUINEN, 8 April. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 109 aanvoerders verkocht, om in de week van 13 tot 20 April dagelijks te leveren 17000 liter melk. Prijs af boerderij 5.50, melk voor industrie 4.104.30 per 100 liter. NIEUWKOOP, 8 April. Eierenveiling. Aanvoer 6115 stuks. Prijzen: kippeneieren 2.252.60 en eendeneieren 1.802.00 per 100 stuks. Kaas 22 cent per pond. TER AAR, 8 April. Centrale Veiling. Spinazie per kist 2746 cent, Postelein per kg. 1517 cent, uien 2.904.30, ra dijs 1.302.10, andijvie 4042 cent, prei 1.20—1.40. selderie f 1.70, sla 0.80—2.80, slavellen 1122 cent, bloemkool 312 ct., witlof per 100 pond 3.806.10, In ver band met Tweeden Paaschdag zal volgende week Dinsdag, Woensdag en Vrijdag vei ling gehouden worden. STOMPWIJK, 7 April. Eierenveiling. Aangevoerd 8456 eieren. Prijzen: kippen eieren 2.053.15, eendeneieren 1.90 2.15, ganzeneieren 78 per 100 stuks. VEUR, 8 April. Groentenveiling. Krop sla le soort 2.504.80, 2e soort f 1.20 2.30, stoofsla per 100 kg. 4.006.50, bloem kool le soort 7.0010,andijvie f 2.40, andijvie per 100 kg. 4.006.50, spinazie per kg. 2244 cent, postelein 18—22, ra barber 3.506.50, snijboonen per kg. 1.07, radijs f 1.002.50, prei 1.002.50, selderie 0.801.80. VINKEVEEN, 8 April. Groentenveiling. Kropsla 15 cent per krop, vellen 17 ct. per kist, rabarber 46 cent per bos, spi nazie 611 cent per kg., witlof 511 cent per kg. Radijs 716 cent per 10 bos. ZOETERWOUDE, 8 April. Veiling Alg. Belang bij de Wed. Schuur. Pryzen; kip peneieren 2.60—3.00, eendeneieren f 2.30 —2.60 per 100 stuks, duiven 16 cent, kip pen 80 cent. ZOETERMEER, 8 April. Eierenveiling. Aangevoerd 9000 stuks. Prijzen: kippen eieren 2.603.70 en eendeneieren 2.00 2.50 per 100 stuks.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 13