DONDERDAG 9 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Officieele Crisispublicaties De Nederlandsche Akkerbouw centrale maakt bekend, dat ieder, die spinazie- en radijszaad wil in- of uitvoeren, daarvoor bij haar erkend dient te zijn als impor teur c.q. exporteur van deze zaden. De voor de aanvraag tot erkenning noo- dige formulieren kunnen bij de Centrale worden aangevraagd. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat zij, indien zij een of meer partijen van de hier bedoelde zaden in het buitenland hebben aangekocht en nog niet hebben ingevoerd, daarvan ten spoedigste opgave moeten doen aan de Ne derlandsche Akkerbouwcentrale, onder vermelding van de grootte der partyen en de vermoedelijke data van invoer. 's-Gravenhage, 8 April 1936. 2404 SPORT De Nederlandsche Visscherij-Centrale te Den Haag maakt bekend, dat haar bu reau op Vrijdag 10 en Zaterdag 11 April slechts van 9 uur tot 10.30 uur vm. ge opend zal zijn voor de afgifte van consen ten. 's-Gravenhage, 8 April 1936. JONGE GORILLA IN ARTIS TE ADAM. Voor het eerst gedurende het thans ruim 98-jarig bestaan van Artis te A'dam is dit Genootschap op het oogenblik in het bezit van een gorilla, een geschenk van de ver- eeniging artis-fonds. Het dier is een jong mannetje, naar schatting ongeveer 1 1/2 jaar oud. Eenige dagen na aankomst woog het 12,5 kg, veertien dagen later 13,16 kg en nog weer veertien dagen later Maan dag jd. 13,65 kg. Jaapje, die in Equatoriaal Afrika (Ka meroen) vanwaar hij werd meegebracht door opvarenden van het s-s. „Regge- stroom" Jacquot genoemd werd, is een door en door gezond, bijzonder levendig kereltje. Zoo nu en dan voert hij ware negerdansen uit. Jaapje is reeds buitengewoon goede vrienden met zijn oppasser en ook elke an dere bezoeker, die zijn verblijf betreedt, wordt met vreugde begroet en vriendelijk, zij het soms handtastelijk, ontvangen. Hij eet zeer behoorlijk zijn bordje leeg, waarbij hij zich reeds van lepel en vork bediend. Een buitengewone attractie is het bad, dat hij dagelijks om twee uur des middags krijgt en waarbij hij duchtig met zeep ge- wasschen wordt. Dat deze plechtigheid zeer veel publiek trekt behoeft nauwelijks ge zegd te worden. Een groote attractie is voorts het serveeren van de lunch tusschen half een en een uur, evenals het opdienen van het ontbijt, des morgens om even half negen. Maar het hoogtepunt vormt wel het naar bed brengen des middags tusschen half zes en zes uur. Nadat de oppasser Jaapje in zijn bedje toegedekt heeft en het verblijf verlaten heeft, wil het ondeugende jong nog wel eens uit bed komen. Een en kel streng vermanend woord van den op passer is dan echter voldoende om hem weer ijlings in bed te doen schieten, waarna hij dan aLs een ondeugend kind de dekens over zijn kop trekt. Gorilla's behooren tot de zeldzaamheden in dierentuinen. Over het algemeen heeft men ze alleen grootere, werkelijk zoölogi sche tuinen kunnen aantreffen. En dat is dan maar goed ook, want alleen in derge lijke inrichtingen, waar men over voldoende natuurwetenschappelijke kennis en inzicht beschikt, is het houden van gorilla's en andere mensen-apen, zooals orang-oetans en chimpansee's verantwoord. De gorilla is de grootste onder de mensch-apen. Een vol wassen gorilla-man is een enorme, angst wekkende verschijning. Een mannelijke gorilla kan zelfs langer dan twee meter worden, terwijl gewichten van meer dan 250kg. en meer geconstateerd worden. Van de gorilla zijn twee vormen, soorten of ondersoorten bekend. De eene soort, waartoe ook Jaap behoort, leeft in de tro pische oerwouden van den Franschen Con go en Kameroen, in het gebied gelegen tus schen de Sana ga (of Lom- en Kameroen- rivier) en de Congo-rivier. De tweede vorm, de berg-gorilla of go rilla van von Beringen komt uitsluitend voor in het gebergte, gelegen tusschen het Edward meer en het Kiwoe meer, op de grens van den Belgischen Congo en het Tanganyika territorium. De dieren leven daar in uitgestrekte bamboebosschen en schijnen zich ook voor een belangrijk ge deelte met bamboespruiten te voeden. Van verdere aanwinsten voor Artis mo gen genoemd worden een paar casuaris- sen, geschenk van den heer A. Brouwer, gezagvoerder van het motorschip „Polyphe mus",, eenige Magellaan pinguins, geschenk van de heeren J. A. Berkhout en L. J. H. Peters, resp. gezagvoerder van en hofmees ter aan boord van het ss. „Alkmaar", als mede een paar Chileensche zwarthals zwa nen. Gedurende den Paaschtijd van 9 tot en met 19 dezer zal Artis voor alle bezoekers toegankelijk zijn tegen den gereduceerden entreeprijs van 0.50 per persoon. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: C. J. Fangman, caféhouder, Aalsmeer Uiterweg. Cur. mej. mr. D. M. 't Hooft, Aalsmeer. J. J. v. d- Weele, winkelier in kruide nierewaren, Hoofddorp, gem. Haar lemmermeer, Parklaan 78. Cur. jhr. mr. L. U. Rengers Hora Siccama. Vernietigd: I. A. Dobbe, Noordwykerhout. Opgeheven: W. J. Kats, Zwanenburg. WIELRENNEN Een groot internationaal wielercriterium te Scheveningen. Een wedstrijd over een parcours van 140 K.M. In verband met de Residentie-feestweek heeft het comité tezamen met de directie van de maatschappij Zeebad Scheveningen, het initiatief genomen, om deze voor de stad 's-Gravenhage belangrijke gebeurtenis op een zeer bijzondere wijze in te luiden door op Zaterdag 6 Juni as. een voor Nederland nog niet gekend internationaal wielercrite rium te organiseeren te Scheveningen, waarvoor de geheele boulevard benut zal worden. De voorbereidende werkzaamhe den hebben een aanvang genomen en nu reeds kan worden vermeld, dat de sterkste beroepswegrenners uit verschillende landen van Europa aan dit wielercriterium zullen deelnemen. Voor dezen wedstrijd wordt door de Maatschappij Zeebad Scheveningen een groote prijs, de grand prix vain Schevenin gen ter beschikking gesteld en het ligt in de bedoeling van dit evenement in ons land een jaarlijks wederkeerende gebeurtenis te maken. Het comité van de Residentieweek heeft voor dit gebeuren een sub-comité ge vormd, waarin zitting hebben de heeren jhr. van de Berch van Heemstede, mr. Ro land us Hagedoorn, Viruly en Swaab de Beer. De technische leiding is in handen gesteld van den heer J. van Eok, bestuurslid van de N.W.U., terwijl de maatschappij Zeebad Scheveningen de commercieele lei ding heeft opgedragen aan den heer Jules Perel, den bekenden organisator van de eerste drie Amsterdamsche Zesdaagschen. Het ligt in de bedoeling van de organisato ren om voor dezen wedstrijd den boulevard geheel af te sluiten en deze tegen en niet te hoog entree voor het publiek toeganke lijk te stellen. Het gemeentebestuur van den Haag heeft hiervoor reeds zijn toestem ming verleend. De afsluiting zal plaats vinden 's middags om 12 uur en worden opgeheven na beëin diging van den wedstrijd. Dat met dit internationaal wielercrite rium niet alleen voor de stad 's-Graven hage, maar ook voor ons land iets bijzon ders wordt gebracht, moge blijken uit het feit, dat de wedstrijd wordt gehouden over een parcours van 104 K.M., zijnde 20 keer het traject van de geheele strandboulevard. Om de aantrekkelijkheid van den wedstrijd te vergrooten, wordt een aantal klasse- mén tspr mts ingelascht. Een groot aantal wegrenners, waaronder de wereldkampioen, zijn reeds geëngageerd. Op deze wijze op gezet, hoopt de directie van de maatschap pij Zeebad Scheveningen in samenwerking met haar adviseur, dit beoogde doel te be naderen door Scheveningen op 6 Juni in het brandpunt van de belangstelling van Neder land te zetten. In verband met deze belangstelling, wel ke ongetwijfeld voor dit criterium in ons land zal bestaan, wordt door de organisato ren nader overleg gepleegd met de directie van de Nederlandsche spoorwegen, tenein de het publiek met extra treinen goedkoop vervoer te waarborgen. De lengte van den boulevard, aan twee kanten benut, biedt een waarborg, dat aan tenminste 200.000 bezoekers een gunstige gelegenheid kan worden gegeven, den wedstrijd te volgen. Bijzonderheden over den wedstrijd. Nader deelt men ons omtrent den groo- ten prijs van Scheveningen nog de volgen de by zonderheden mede: Dit wordt het grootste wielercriterium, dat ooit in Europa is verreden. Er zullen in totaal 90 renners aan deelnemen. Van de volgende renners staat de deelneming al zoo ongeveer vast: Frankrijk: Archambaud, Magne, Marcel en Jean Bidot, Vieto, Speicher en Pelissier. België: Jean Aerts, F. Haemerlinckx, K. Kaers, Vervaecke, Romain, Maes, Loncke, Decaluwe, Hardiquest, Dictus, Danneels, Horeman en Duerlo. Spanje: Truba en Monteöro. Italië: Gerardengo, Guerra, Olmo en Martano. Oostenrijk: Gebrs. Bulla en Czucalla. Luxemburg: Mersch. Zwitserland: Egli en Blattmann. Denemarken: G. Hansen en Christensen. Engeland: Stuart en Cozens Duitschland: Schön, Oszmella, Moller en Stoepl, Nederland: Pijnenburg, Slaats, Wals, Pel- lenaars, gebr. van Schendel (uit Toulouse, die hierbij hun debuut in Nederland ma ken), Braspenninx Sr. en Jr., Valentyn, van der Ruit, Middelkamp en gebr. Vroomen. Den Haag is vertegenwoordigd door van der Meer, van den Heuvel, van Rossum, Matena en HesJinga, Zeeland door Cesar Bogaert en de Jonge. Friesland door Sta- pensia, Twijte door Jazet en Schotman, Gelderland door Hosmuus en oude Keyzer. Limburg door Clignet, Muller, Savelberg, en Bovendeerd, Zuid-Holland door Schip pers en Noord-Holland door de Reus en W. Metz. Over de samenstelling van de wedstrijd leiding het volgende: kamprechters zyn de heeren John Stol en P. C. Adriaan, starter H. Vintgesz, wedstrijdcommissarissen: J. de Voogd, G. Hogenkamp en v. Boelaers, tijd- waarnemers M. Hirschman, J. Zegers Veecken en A. van Lier, commissarissen: van Turnhout, Martin, Logger en Water reus. Voorts verleent de Scheveningsche Ren nersclub „De Kampioen" haar medewer king, waar deze noodig mocht zijn. Over den boulevard komen twee voetbruggen voor de verbinding met het strand, een by het Wiener café en een bij Seinpost, tevens als toegang tot de beide banen. De boule vard zal geheel met ijzeren palen en tou wen ter lengte van 7 K.M. worden afgezet, terwijl ook in het midden, waar noodig, af scheiding komt. Het traject is als volgt samengesteld: Start bij de „rotonde" in zuidelijke richting, aan de 2ijde van den boulevard tot aan de buitenhaven, daar links af, de tweede Vis- schershaven-Dwaxsweg in, voor een af stand van 25 meter, dan weer links af door een nieuwe naamlooze straat naar den eer sten Visschershaven-Dwarsweg. Hierna de zeer steile helling op naar den boulevard in noordelijke richting tot het einde, waar een keerpunt is bij den Gevers Deynoot- weg, vanwaar weer in zuidelijke richting wordt gereden tot de startplaats. Dit tra ject is 5200 meter lang en wordt 20 maal gereden, in totaal dus 104 K.M. in elke ron de zullen op verschillende punten premie sprints worden ingelascht. Aan een even tueel batig saldo zal door B. en W. van den Haag nadere bestemming worden ge geven, terwijl de maatschappij Zeebad ga rant staat voor een eventueel tekort. Gede puteerde Staten hebben reeds hun goedkeu ring aan het betrokken raadsbesluit ge hecht. Gerard Leene's jubileum. 25 jaar actief wielrenner. Men schrijft ons: De bekende Haagsche renner Gerard Leene beoefent reeds sinds 1911 de wieler sport. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal in verband met Leene's 25-jarige loopbaan als wielrenner deze populaire prof. a.s. Maandag (Tweeden Paaschdag) ter gele genheid van de openingswedstrijden op de Rijswyksche wielerbaan worden gehul digd. De directie van deze baan heeft in verband hiermee een bijzonder nummer op het programma geplaatst, een nummer, waarin de a.s. jubilaris schitterende triomfen heeft mogen behalen in de ge passeerde kwarteeuw. De nu 41-jarige Ha genaar zal thans tegen niemand minder uitkomen dan den Belg Scherens, sinds 1932 wereldkampioen en den Franschman Gerardin, eenige malen kampioen van Frankrijk. Ongetwijfeld zullen velen a.s. Maandag er getuige van willen zijn hoe de Hage naar zijn sterke de drie sterksten ter wereld, op dit oogenblik tegenstanders partij zal geven. Leene was 17 jaar toen hij voor het eerst in een wedstrijd uitkwam. Vijf jaar later legde hij reeds beslag op den natio- nalen titel bij de onafhankelijken, terwijl hij het volgende jaar bij de profs zege vierde. Twee jaar later, in 1919 dus, won hij wederom den proftitel. Daarna startte hy vele malen in het buitenland. In 1920 reed hij in de lichtstad in den Grand Prix de Paris, waarin hij tweede werd achter den toenmaligen wereldkampioen Bob Spears, maar voor den snellen Schilles en Dupuy. Het volgend jaar werd hy in de zen klassieken wedstrijd 3, na Spears en Moretti, maar voor Jean-Louis. In 1922 kwam hij weer in de finale, doch nu werd hy vierde na Spears, Bailey en Moretti. Een fraaie zege behaalde Leene in 1923 te Parijs in den Grand Prix de Noël, ter wijl hij een jaar later te Bordeaux beslag legde op den Grand-Prix de la Republique door in de finale o.a. Schilles te verslaan. Eenige jaren later bleek de Hagenaar j opnieuw in puike conditie. Hij werd weer i eens kampioen van Nederland, te Parijs werd hij derde achter Faucheux en Mi- chard in den Grand Prix de l'U.C.I. en eveneens derde in den Grand Prix de Copenhague na Moretti en Spears. Verdere opmerkelijke prestaties waren op sprintgebied Leene's overwinningen in de nationale kampioenschappen van 1928 en 1932. Daar Leene een specifiek sprinter was hebben wij hier alleen zijn sprintsuccessen gememoreerd, maar ook op ander gebied kon hij heel goed mee, b.v. op tandem met De Castro, Storm en Tulleken, in koppel wedstrijden of zesdaagsdhen met Piani, Klaas van Nek en Storm, maar ook wel achter motoren telde hij terdege mee. Men ziet: Leene heeft heel wat gepres teerd is ik ook nu nog een onzer sterkste sprinters. Met trots kan hy op zijn sportcarrière terugzien: deze mag genoemd worden. Er zijn weinig renners in ons land onder de profsprinters, uitgezonderd natuurlijk het fenomeen Moeskops, die op zoo'n staat van dienst kunnen wyzen. En nu zullen de Haagsche wielersport- liefhebbers den oudste der wielrenfamilie Leene gaan huldigen. Een hulde, die Ge rard alleszins toekomt. VOETBAL ExcelsiorLiersche Sportkring In verband met het 5-jarig bestaan der Vereeniging Sportman, wordt op 2en Paaschdag een jubileumwedstrijd gespeeld tusschen Excelsior I uit Rotterdam, le kl. K.N.V.B., en de Liersche Sportkring uit België, uitkomende in de Eere-Afd. van den Kon. Belg. Voetbalbond. Veel bekende goe de spelers komen hierin uit, zooals de Belg Voorhoof en anderen. De volledege opstel ling der elftallen wordt nader bekend ge maakt. De wedstrijd wordt gespeeld op het N.B. L.O.-terrein aan den Zoeterw. Singel en vangt aan om 2 uur. HOCKEY HET INTERNATIONAAL DAMES- TOURNOOI TE BERLIJN De indeeling der wedstijden Het programma van het internationale nockeytournooi voor dames, dat morgen te Berlijn aanvagt, is als volgt samenge steld: Vrijdag: 12 uur: N e d e rl a n dHonga rije. 16.30 uur: DenemarkenOostenrijk (vriendschappelijk). 17 uur: Spanje Duitschland. Zondag: 11.30 uur: eerste verliezerronde. 15.30 uur: Oostenrijk tegen den winnaar van de ontmoeting SpanjeDuitschland. 17 uur: Denemarken tegen den winnaar van de match NederlandHongarije. Maandag: 9.30 uur en 10.45 uur: tweede verliezersronde. 12 uur: eindstrijd. HONGAARSCHE DAMEfcPLOEG GEKLOPT De Hongaarsche dames hockeyploeg, welke zal deelnemen aan het internatio nale tournooi te Berlyn, speelde gisteren te Breslau een match tegen een Saksisch Silezisch team, dat de gasten met 30 (rust 10) versloeg. SCHAKEN KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. In „In den Vergulden Turk" werd gister avond de eerste ronde van den eindstrijd gespeeld, waarvoor nog al belangstelling bestond. W. Dememndal speelde tegen M. M. Segaar een d4 opening en vervolgd met e3 en daarna c4. Hij kreeg een schitterenden stand, doch werd misschien juist daardoor eenigszins onachtzaam, zooadt hij overzag, dat zijn koningin gevangen kon worden. Voor een toren en een paard moest hij deze prijs geven. Nu zal hij hart moeten vechten voor remise, hoewel wij gelooven, dat de partij niet voor hem te houden is. G. Bosscha verdedigde zich tegen ir. J. J. G. van Hoek op z'n Siciliaansch, rul. e4c5. De stand was nog gelijk, toen bij afruil van officieren Van Hoek met een verkeerden pion sloeg, waardoor hij een officier ver loor. Wel waren in de stelling nog eenige dreigingen, doch toen Bosscha deze gepa reerd had, gaf Van Hoek de partij op. Ook mr. A. G. de Blécourt wist zijn par tij te winnen. W. v. d. Broek speelde tegen hem e4, waarop De Blécourt zich verde digde met c7c6 (Caro-Cann). Van den Broek stond na eenige zetten bijzonder goed, doch wist het voordeel niet te reali- seeren, zoodat het slechts een paar zetten duurde, of de stellingen waren wederom gelijk. Hierna verbeterde De Blécourt lang zamerhand den stand, Van den Broek kon verlies, eerst van een pion en daarna van de partij niet voorkomen. Ten slotte de partij Johs. v. VeenL. J. Rutten. Ook hier een d4 opening, gewiegerd Damegambiet, met de verdediging van Cambridge-Springs. Langen tyd leek het, dat Rutten in het voordeel zou komen, doch Van Veen deed steeds den goeedm zet en bij het afbreken was de stand nog onge veer gelijk. Alleen bezit Rutten 2 loopers tegen Van Veen 2 paarden. Het eerste geldt als een voordeel. As. Dinsdag 14 April wordt op dezelfde plaats de tweede ronde gespeeld. TWEEDAAGSCHE WEDSTRIJD TE LEIDEN. Op 16 en 17 Mei ajb. In de eeregroep van dezen wedstrijd zul len medespelen, in de eerste plaats de we reldkampioen, dr. M. Eu we, voorts jhr. mr. dr. J. H. O. v. d. Bosch, mr. G. S. Fontein en één der sterkste spelers vain het Leidsch Schaakgenootschap, prof. dr. J. Droste. SIMULTAANSéANCE MR. SPIELMANN. Zooals we reeds vermeld hebben, zal de Oostenrijksche schaakmeester, Rudolf Spielman, een sim ultaanséance geven voor de leden van de clubs, aangesloten bij den Schaakbond voor Leiden en Omstreken. Als datum voor deze séance isthans definitief vastgesteld: Dinsdag 28 April as. in de bo venzaal van „In den Vergulden Turk". RUITERSPORT GROOTE ESTAFETTE-RIT DOOR NEDERLAND. De Koninklijke Nederlandsche Federatie van Landelijke Rijvereenigingen, die dit jaar haar tien-jarig bestaan viert, organi seert 5, 6, en 7 Mei as. een grooten estafet- terit door Nederland. De afstand bedraagt niet minder dan 2000 K.M., dat is dus ongeveer 1000 KM. meer dan in 1931, toen de eerste estafette- rit werd gehouden. Alle per 1 Januari aangesloten landelijke rijvereenigingen zonder uitzondering zullen haar medewerking verleenen. In totaal zullen plm. 700 paarden en ruiters de ver schillende oorkonden overbrengen. BILJARTEN AFVAL WED STRIJDEN ADO DEN HAAG Het is D.O.S. gelukt in de finale met 131 caramb. te winnen van Entre Nous I Den Haag. Hiermede heeft D.O.S. in de le en 2e afd. van bovengenoemde wedstrij den een le prijs gewonnen. De volledige uitslag luidt: H. Badoux E.N. 150 26 33 5.76 L Masurel D.O.S. 139 25 27 5.56 Bebber 69 27 14 2.55 A. Verstraaten 150 27 32 5.55 Dekker 139 45 16 3.09 E. Bakker 150 45 18 3.33 IJzendoorn 100 51 9 1.96 P. Horree 150 51 19 2.94 KERKNIEUWS Goede VrijdagPaschen Dag van sterven en dag van herleven. Per crucem ad lucem, langs het kruis naar het licht, langs Calvarië naar de verrij zenis. Op Goeden Vrijdag hebben wij bij het harde sterfbed van den Heiland gestaan. Op Paascbmorgen hooren we den jubel kreet bij het open graf: „Hij is niet hier, Hij is verrezen". Christus heeft den hemelpoort voor ons geopend, maai niemand wordt gedwongen er binnen te gaan. Wij kunnen geen ware Christus-dragers zyn zonder met Hem ons kruis te dragen. Geen huisje zonder kruisje. Men wil graag anderen gelukkig noemen en den ken: wat leven die toch zonder zorgen. Men kan zich daarin vergissen. Als er ooit tranen vielen op het katoenen schort van een boerin, vaak zijn er meer gevallen op de zijden japon van een koningin. Een kruisje dragen moet iedereen, 't Is zaak er een Christus-kruis van te maken. Eens was het kruis een teeken van schan de; thans een teeken van heil. Het kruis staat temidden van het drukke menschen- gewoel. Het staat hoog op de torens der kerken, want de weg naar den hemel gaat langs het kruis. Bij het Doopsel werd het kruisteeken over ons gemaakt; eens hopen we stervend, als afscheidsgroet aan deze wereld, een kus te drukken op het kruis beeld; en dan zal het kruis zijn schaduw werpen op ons graf ten teeken dat daar in de hoop ligt op de verrijzenis. Het kruis van Christus planten in het hart der volkeren, Christus, Die verrezen is, prediken aan de heidenen, het „Zalig Paschen" leeren begrijpen en beleven door alle menschen, dat is het doel van het missiewerk. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, postrek. 120937. Fath, J. v. HEININGEN. DE GEBROEDERS „GOCHEM" 257. Toen dit geregeld was begaf de kapitein zich naar zijn hut om de verborgen schatten te halen. Doch wie beschrijft zijn verbazing en woede toen hij de geheime bergplaats leeg vond. Hij dacht eerst dat hij droomde, maar kwam weldra tot besef van de werkelijkheid. 258. Razend van woede ontbood de kapitein éénoog en vroeg hem of hij soms wist wie of er in zijn hut was ge weest en de schatten gestolen had. „Sta daar niet zoo rus tig", bulderde de kapitein. „Zie er liever achter te komen wie of er de schataen gestolen heeft.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10