Alle soorten van verzekeringen. AGENDA WOENSDAG 8 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER 7 DROOG WEER. DE BILT-SEINT: Verwachting: Zwakke tot matige Noord oost. tot Noordwest, wind. Helder tot licht of half bewolkt. Droog weer. Kans op nacht vorst. Weinig verandering in temperatuur overdag. Hoogste barometers!: 766.6 tê BlackSód. Laagste barometers!: 740.1 te Janmayëii. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen is opnieuw in beteeken is toegeno men en heeft zich naar alle zijden uitge breid. Het strekt zich naar het Oosten thans tot in Polen uit, waar de luchtdruk nog stijgende is. Het vormt wederom een schei ding van de depressiegebieden in het Noor den en Zuiden, die beide naar het Oosten trekken, terwijl dat bij IJsland slechts tijde lijk afsluit, schijnt de depressie, dié zoolang stationnair voor de Strakt van Gibraltar gelegen heeft, nu op weg naar het Oosten. De voorloopers, die door het Zuiden trekken, gaven zware regens in Zuid- Frankrijk, Noord-Italië en in de Alpen. In de as van den West-Oost verloopen den rug van hoogen luchtdruk, heerscht mooi droog weer en is de bovenlucht-tem peratuur sterk toegenomen. In den onder sten kilometer bleef de lucht echter nog koud. Het is te verwachten, dat de rol van de Noordelijke depressie nog niet is uitgespeeld en dat de wind voorloopig nog in het Noor den zal blijven. LUCHTTEMPERATUUR, 8.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Woensdagnam. 7.15 uur tot Donder dagmorgen 4.49 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Donderdag 9 April voorm. 3.58 uur en ham. 4.13 uur. „PASSIE-AVOND" Voor de jeugdige werkloozen Gisteravond is de winteractiè voor dé jeugdige werkloozen afgesloten niet de aanbieding van een „passie-avond". Rector Beune heeft hiertoe een geslaagd programma samengesteld, dat geheel Op stichting en ontwikkeling van de aaïiwe^ zigen was gericht. De hoofdschotel van dé zen avond werd gevormd door declama ties, gegeven door den Christus-rol épeler uit het Voorburgsche Passie-spel, den heer Th. van der Meer, die mët zijn prachtige stem en voordracht de aanwezigen in ont roering naar het lijdensverhaal deed luis teren. Verdere medewerkende waren: het strijkje van de St. Jozefgezèllen èh hét jongenskoortje van S.F.L. De avcmd werd geopend met een num mertje muziek, waarna het koortje als mu zikale inleiding zong: „O Hart, vbor ons gebroken". Hierna droeg de heer van der Meer dee- len voor uit het Passie-verhaal van Cyriel Verschaeve, den grooten Vlaamschen pries terdichter. Op treffende wijze beeldde hij de verschillende personen uit dit drama tisch verhaal uit, iedere persoon karakte- riseerend met gebaar- en stemgeluid: Jezus voor Pilatus, de kruisdraging en kruisiging. Geen wonder, dat de aandach tig toeluisterende jongelui met een enthou siast applaus dit eerste deel besloten. Na eenige stukjes muziek en zang werd na de pauze voorgedragen: Jezus* dood en begrafenis van denzelfden schrijver. De beelden van dit verhaal gleden langs ieders geestesoog voorbij, gedragen door den bon- digen eenvoud van het Vlaamsche woord. In triomfantelijke woorden werd het ver- rijzenis-verhaal gedaan, dat zich toespitste in een machtige apotheose door het Alle luja, daverend aan het slot. Hierna vertelde de declamator nog een Vlaamsche schets: In de Paaschtijd, waar na de avond na muziek en zang beëindigd werd. All slot bedankte Rector Beune hen die medegewerkt hadden tot het slagen van de zen avond, in het bijzonder den heer Th. van der Meer en deelde mede, dat nader aangekondigd zou worden per „Leidsche Courant" op welke dagen het sportveld zou worden opengesteld en hoe de zomer- actie zou verloopen. Naar wij vernemen is pater Thaddeus van Eysden uit het klooster der E. P. Fran ciscanen aan den Haagweg verleden Maan dag naar het St. Franciscus Gasthuis te Rotterdam vervoerd en aldaar hedenmor gen van de llaatste H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien. NATUURPHILOSOPHISCH EN TECHNOLOGISCH CONGRES. Functie van pharmacie en chemie in de Maatschappij. Het congres voor studenten in de phi- losophisehe en technologische faculteiten in Nederland werd gisteravond voortgezet met een bijzondere bijeenkomst in de Leidsche Universiteit. Voordracht prof. dr. W. C. de Graaff. Prof. dr. W. C. de Graaff, hoogleeraar in de pharmacographie aan de Universiteit te Utrecht hield eert voordracht over: „De functie van de pharmacie in de maat schappij". Nadat spr. erop gewezen had, dat er over dit onderwerp de meest verbijsterende on kunde bestaat; memoreerde hij hoe de meer dan 70 jaar oude wet op de artse nij bereidkunst den apotheker de verplich ting oplegt, dat men dag en nacht bij hem in de gelegenheid moet rijn geneesmidde len te verkrijgen. Deze verplichting brengt mede, dat de uitsluitend tot het bereiden en tot geneeskrachtig doèl afieveren van geneesmiddelen bevoegde apotheker ge noodzaakt wordt aan zijn werkkamer het uiterlijk te geven van een winkel. Men vergeet daarbij, aldus prof. De Graaff, dat zijn geestelijke arbeid gezocht dient te worden in de deugdelijkheid van de medicijn, welke men ontvangt; men meent ten onrechte; dat het hier slechts handelt over een gewonen verkoop van stoffelijke objecten, in casu geneesmidde len. Toch heeft de wetgever terecht inge zien, dat de pharmacie bij het hooger on derwijs een plaats moest worden inge ruimd, terwijl bij die plaatsing binnen den kring van de faculteit van wis- en natuur kunde van hét volkomen juiste denkbeeld is uitgegaan, dat zij geheel dezelfde metho den toepast en volgt als de natuurweten schappen. Mochten haar natuurwetenschap pen eens door haar zijn gevoed, thans zijn de rollen omgekeerd. Het is de pharmacie, die op haar geheel te steunen heeft. Het beroep van apotheker is ontstaan als gevolg van een steeds toenemende ondeug delijkheid van de te koop geboden genees middelen, zooals spr. nader uiteenzete. Waar hét den apotheker werd toegestaan dit beroep in volle vrijheid te beoefenen, werd in zekeren zin daarmee tevens be reikt, dat een belangrijk deel van het land in het genot werd gesteld van een betrouw bare geneesmiddelvoorziening. Slechts voor die centra, waar door plaatselijke omstan digheden de vestiging van den apotheker vooralsnog was uitgesloten moest naar een andere wijze van geneesmiddelvoorziening worden mtgerien en het lag voor de hand daarbij het oog te richten op den ginds ge- vestigden geneeskundige^ ondanks het feit, dat deze te dier zake geheel onkundig was! Het is echter in hoogè mate bevreem dend, dat de wetgever zich daarbij niet be wust werd, dat mén hier niet anders dan één noodmaatregel had te zién, éen toe stand, dié verbetering eischté, zoodra dé omstandigheden zich wijzigden. Hét kon toch nimmer in dé bedoeling Idggèn eên al tijddurende concessie te verleerieti. Dé Wét- gever heeft échter geeri oogenblik geaar zeld den arts dit recht voor heel zijn léven toe tê kennen, ja er 'een soort erfrecht öp te vestigen, of althans toe té staan. Dit al les treft te meer, nu voor de jongeren de bestaansvoorwaarden zoo uiterst moeilijk zijn geworden. Indien men Wenscht te spre ken van een overbevolking onzer universi teiten en hooge scholen, daarover iijvige rapporten samenstelt en daarbij mede voor de pharmacie een numerus clausus predikt, dan mag men zich wel eens eerst ernstig afvragen, of daardoor het belang van onze rieken wordt gediend en of ook het belang van de studeerenden en afgestudeerden niet door een heel andere, zeker billijker oplossing zou 2ijn te bevorderen. Op den apotheker rust de dure verplich ting de hoedanigheid van zijn geneesmid delen ten volle te waarborgen. Door den van hem gevorderden eed, dat hij de art sen ij bereid kunst naar beste weten en ver mogen zal uitoefenen, is de apotheker ge bonden; maar door dezen eed van hem te vergen, wórdt tevens erkend, dat zijn be roep een bijzonder is, dat zeker nimmer commercieel mag of kan zijn. Dit alles wordt maar al te zeer vergeten, immers, de yerkoop van geneesmiddelen is weder me de in handen gekomen van handelaren en industrieelen, die de door hen veil gebo- "deai warén hiët anders kunnen, zien dan uitsluitend als handelsobjecten, waarvan de beoordeeling van samenstelling en deugde lijkheid geheel aan het oordeel van den to taal onkundigen kooper wordt geëndos seerd. Deze verkoop, wel verre van onbe- teekenend te zijn, heeft zich alom ingebur gerd, zonder dat de tot oordeelen wel be voegden zich daarover ook maar in het minst het hoofd gebroken hebben. Het niet ten volle begrijpen van de rol van den apotheker in het maatschappelijk samen stel heeft er ongetwijfeld krachtig toe mee gewerkt deze cngewenschte toestanden in het leven te roepen en te bestendigen. Het hoofddoel dat de pharmacie zich steeds voor oogen heeft te houden, is het deskundig beheeren van de apotheek, waar niet allen waakzaamheid over de deugde lijkheid der geneesmiddelen wordt betracht, maar waar bovendien verlangd wordt dat alle oncontroleerbare geneesmiddelvormen door eigen bereiding zullen worden samen gesteld: immers dan eerst zal het mogelijk zijn de volle verantwoordelijkheid daar voor te dragen. Waar bovendien bij de vorming van de hed endaagse he geneeskundigen het ars praescribendum nog al eens in de verdruk king komt, de moderne geneesheer zelden méér een samengesteld recept weet te schrij ven, dient de apotheker voortdurend een De Ned. Olympische ploeg naar Berlijn Waarschijnlijk 200 personen, waarvan 150 actief in twaalf takken van sport BERLIJN, 8 April. (Van een specialen AiNrPr-verstaggever): De Nederland- sche Olympische ploeg, die in de a.s. zomer maanden naar Berlijn en Kiel gaat, zal uit ongèvéer 200 pèrsonen zestaan,- waarvan 150 actieVen in twaalf verschillende tak ken fan Sport; aldus vernamen wij op een vraag onzerzijds van de heeren G. van Rossem, secretaris van het Nederland- sché Olympisch Comité en K. J. J. Lotsy, bestuurslid van het N. O. C. en Neder- fcmdsch chef de mission, toen wij heden een onderhoud met deze beide heeren hadden. Deze 150 actieven zullen Nèdèrïand ver tegenwoordigen in de volgende takken varr sport: athletiek, „schermen, zwemmen, hockey, zeilen, schieten, wiélrënrie'ri, kano sport, boksen, föélEYi en ruitersport err zeer waarschijnlijk ook in den modernen vijf kamp. Zóo'als ttiêh Weet staat voetbal hier nog niét bij, daar een beslissing hieromtrent riog niet kon worden genomen en uitge steld Is tot de eerstvolgende bestuursver gadering van den Kon: Ned. Voetbalbond: Mocht Néder land ook in het voetbaltour- rtöoi uitkomen; clari wordt het aantal uit gezonden actiévèrr nog aanzienlijk hooger. Maandag j.l. zijn beide Nederlandsche officials té Berlijn aangekomen en onmid dellijk toog men op stap om door middel van bezoeken en conferenties zoo mogelijk de laatste hand te leggen aan de voorbe reiding inzake de Nederlandsche uitzen ding. Buitengewoon veel lof hadden de heeren van Rossem en Lotsy voor den opbouw der Berlijnsche organisatie. De ziel daarvan is dr. Diem, secretaris-generaal van het Duitsch Olympisch Comité, die gedurende al die dagen, dat de N.O.C.-leden Berlijn bezochten, kostèn noch moeite spaarde om hen behulpzaam te zijn. De heeren van Rossem en Lótsy deelden ons mede, dat een 100-tal Ned. heeren athlèteri in vier huisjes in het Nederlandschedorp zullen worden ondergebracht. In elke villa deze benaming, mogen wij er heusch wel aan geven kunnen 22 athleten slapen, waarvan twee personen óp één kamer. Vanzelfsprekend zijn er waschkamers en recreatiezalen aanwezig. Èïfc huis in ner Olympisch dorp heeft een naam, afkomstig van. een stad of landstreek van Duitsch- land. Zoo heeten de vier Nêdêrlandsche vilia's in het Olympische'dorp Constantz, Baden-Baden, Keizerslautern en Neustadt. I>e hockeyspelers krijgen éen zonnig huisje. Verder worden, over de andere wo ningen verdeeld, de zwemmers, de athleten, de schermers, de wielrenners en de boksers hier ondergebracht. De voetballers zullen, indaen_ deelgeno men wordt, niet in het Olympisch dorp wonen, doch in een hotel te Berlijn. De Nederlandsche damesploeg, welke zal bestaan uit zwemsters en athleten, zullen fii hét zgn. Frauenheim, 'gelegen vlak bij het Olympisch stadion, worden ondergebracht. Komt men overal reeds plaats en ruimte tekort, hier in het Frauenheim zijn nog slechts 300 van de 450 beschikbare plaatsen bezet. De roeiers en kano-ers zullen in het ont- De Olympische dag in het Stadion Nederland- Spanje als voetbalwedstrijd Naar wij vernemen zyn er besprekingen gaande, welke, naar men hoopt, ertoe zul- len_leiden, dat op_ 7_Juni a.s. te Amster dam in fïëï kader van den Olympisch en Dag een voetbalwedstrijd Nederland: Spanje wordt gespeeld. Naar bekend, wordt op een Olympischen Dag nimmer een officieele voetballandenwedstrijd ge houden, doch het geldt hier een ontmoe ting tusschen het Nederlandsch bondself- tal, dat wellicht geheel uit internationale spelers zal bestaan en een sterk Spaansch elftal. Dè algeheels leiding van den Olympischen Dag ligt wederom in handen van den heer K. J. J. Lotsy. ruimde modern ingerichte politiebureau van Grunau Grunau worden ondergebracht. De schutters te Wannsee of in een hotel in de stad, de ruiters te Gatov en de zeilers na tuurlijk te Kiel. Voor tralnèrs, masseurs en verzorgers is in het Olympisch dorp geen plaats, deze worden in de nabijheid ondergebracht. De heeren van Rossem en Lotsy hebben in dé afgeloópen dagen.zóóveel mogelijk al lés bezichtigd. Zoo heeft men een langdurig bezoek gebracht aan het rijkssportveld, waar het Olympisch stadion, het zwemsta- ddon, het hockeystadion, het ruiter- en polo- veld liggen. De reis naar Grunau is ge blaakt, verder is men te Waitnsëe, Ruhleben waar de paarden komen te staan en iri de Derrtschlandhallë geweest. In de Deutschlandhalle, waar plaats is voor 20.000 personen, zal waarschijnlijk het slot feest voor de athleten worden gehouden. De algemeene indruk was, dat de organisatie óp tijd klaar zal zijn, trouwens het Olym- pisfch stadion zal reeds óp 20 Juni met groote plechtigheid worden ingewijd, een generale repetitie dus voor de Olympische spélen. Wat het wielrennen betreft, mén heeft dezer dagen eerst besloten rondom hét voet balveld vam de Berliner sportklub een hou ten baan te bouwen met lengtelatten. De baan zal 6 meter breed zijn en ongeveer i Juli a.s. geheel iri gereedheid komen. Wij vernamen voorts nog, dat het in de bedoeling ligt de Nederlandsche équïppé voor het vertrek naar Berlijn en Kiel, waarschijnlijk te Amsterdam samen te doen komen. Élke tak van sport zal te Berlijn een al- gemeènen Leider hebben. Zoö vernamen wij nog, dat de heer de Vries als zoodanig voor het zwemmen zal optreden, de heer Swaab de Beer voor het wielrennen, de heer Quar- les van Uffort voor hockey, de heer Burger voor athletiek, lt. kolonel Quaries van Uf- ford voor dè ruitéïs, terwijl dit vóór de an dere takken van sport nóg niet definitief bekend is. In het Frauenheim zullen de da mes Braun en van Wuyckhuise als leidsters optreden. De heeren van Rossem en Lotsy waren thans reeds voor de derde maal te Berlijn, waarschijnlijk zal men eind Juni nogmaals naar de Duitóche hoofdstad gaan om éen en ander voor het laatste aan een grondige inspectie te onderwerpen. waakzaam oog gevestigd te houden op deze door hem afgegeven voorschriften, om met zekerheid mogelijke vergissingen in het be lang van de rieken te voorkomen. De ver antwoordelijkheid van het lagere personeel in den apotheek strekt zich nimmer verder uit dan tot het recept, het is zelfs niet be voegd dat onderdeel der pharmacie uit te oefenen anders dan onder direct toezicht van den apotheker. Dat dit toezicht noodig is, wordt doorgaans nog wel begrepen, maar menigmaal vervalt men daarbij ver der tot de dwaze opvatting, dat hier mede de hoofdbezigheid van den apotheker moet worden gezocht! Evenmin schijnt men te begrijpen, dat geneesmiddelen van huis uit gewone han delsobjecten zijn, dat zij door den apothe ker uit den niet verantwoordelijken handel worden betrokken. Het is dan ook steeds aan den afnemer hun kwaliteit te beoor- deelen en waardeeren. Het kan daarom nooit de bedoeling zijn, dat de handel rechtstreeks het groote pu bliek van geneesmiddelen voorriet. Het zelfde geldt voor al die detaillisten, die zich op grond van het gemis aan noodzakelijke kennis, geen juist oordeel over de hoeda nigheid, samenstelling en deugdelijkheid van deze handelsproducten kunnen vor men. Het voortdurend toezicht van den apothe ker schijnt al heel weinig gewaardeerd en begrepen te worden, ik vrees zelfs niet in geneeskundige kringen! aldus spr. Tenslotte wees spr. nog op de toxicologi sche en de bronatologische kennis die de apotheker bezit. De verspreiding dar apothekers over het gansche land hrengt het ontzaglijk groot voordeel mede, dat men op vele plaatsen, die anders van dergelijke hulp verstoken zouden zijn, over zijn hulp en voorlichting kan beschikken, niet slechts hier te lande, maar evenzeer in de koloniën. Heeft men, zoo besloot prof. De Graaff, de maatschappelijke beteekenis van de pharmacie voor die uitgestrekte gebieden hier te lande wel ooit voldoende begrepen? Mogen de Franschen ons ten voorbeeld strekken, die beter en juister van het maat schappelijk nut der pharmacie hebben we ten te profiteeren en het daarbij ook open lijk hebben durven erkennen. Voordracht prof. dr. A. E. van Arkel. Vandaag was het de derde en laatste dag van het congres voor studenten in de phi- losophische en technologische faculteiten in Nederland. Vanochtend om 11 uur hield prof. dr. A. E. van Arkèl, hóogleeraar alhier, een voor dracht over: „De functie van de chemie in de maatschappij". Spr. herinnerde eraan, welk een enorme rol de scheikunde in het dagelij ksche leven speelt. Het materiaal, waaruit onze wonin gen zijn geconstrueerd, waaruit onze dage lij ksche gebruiksvoorwerpen en onze klee ding bestaan, allen hebben, voor zij in de zen toestand gekomen zijn, in het algemeen talrijke chemische bewerkingen ondergaan. Zelfs aan ons voedsel is de scheikunde te pas gekomen. Zoo wordt bijvoorbeeld meel dikwijls met chemische middelen gebleekt, terwijl aan allerlei voedings- en genotmid delen stoffen worden toegevoegd om smaak en geur te verbeteren. Zonder de scheikunde zou de wereld er geheel anders uitzien dan nu het geval is. Dat ondanks de geweldig toegenomen be volking, in weerwil van de verwoestingen in den werldoorlog aangericht, en ondanks den chaotischen toestand in de distributie der goederen, de aarde nog steeds in staat is haar bewoners te voeden, zelfs in ruimere mate dan bijv. een eeuw geleden, is te dan ken aan de ontwikkeling van de techniek, die daarbij gesteund werd door de exacte na tu urwetensohappen. Ongetwijfeld heeft hierin de scheikunde een belangrijk aandeel gehad. Wij behoe ven alleen maar te denken aan de betee kenis van de kunstmeststoffen De syntheti sche bereiding van stifstofverbindingen uit de atmosferische stikstof heeft het mogelijk gemaakt tekorten aan stikstofverbindingen in den akkerbodem, die door intensieve cultuur ontstaan, aan te vullen. Een probleem, in het belang niet ander- doende voor het slikstofvraagstuk, is ech ter tot nu toe niet opgelost. Sommige des kundigen vreezen namelijk, dat op den duur de intensieve cultuur een ernstig te kort aan fosfor zal doen ontstaan, welke tekorten niet zouden kunnen worden aan gevuld uit de natuurlijke fosforvoorraden. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. SLUITING GEMEENTELIJKS BUREAUX, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de bu reaux der Gemeente-Secretarie en van den Gemeente-Ontvanger en het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal" op Goeden Vrijdag, 10 April a.s., zullen rijn gesloten, en dat het bureau van den Burgerlijken Stand op dien dag slechts zal zijn geopend van des voormiddags 9 tot 10 uur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. De Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electricteit brengt ter alge meene kennis, dat de kantoren- Lange- gracht 70 en Hooigracht 14, op 10 April a.s. (Goeden Vrijdag) den geheelen dag ge sloten zijn, terwijl ook op dien dag geen aflevering van cokes zal plaats hebben Voor klachten inzake de gas- of electri- citeitslevering kan men zich wenden tot den portier in het Administratie-gebouw Langegracht 70 (Tel. 1220). De Directeur voornoemd, 2371 G. A. VAN KLINKENBERG. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en rtiet Zondag 12 April (lsten Paaschdag) waargenomen door apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523, Maandag 13 April (2den Paaschdag) nemen waar de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807 en E. B. de Metz, Kamerlingh Onneslaan 28, tel. 3553. Voor Oegstgeest worden deze beide diensten waargenomen door apotheek: C. van Zijp, Wilhëlminapark 8, telef. 274. Hoewel volgens anderen deze voorraden toch nog wel zoo groot zijn, dat een spoe dige uitputting niet te vreezen is, rijst toch de vraag, of niet alreeds in de naaste toe komst maatregelen moeten worden geno men, om de fosfor, die aan het bouwland wordt onttrokken, zooveel mogelijk weer fii de circulatie terug te brengen. De eco nomische verwerking van den afval der groote steden tot fosformeststoffen biedt een probleem van zeer groot belang, dat waarschijnlijk alleen door samenwerking van chemie en biologie tot oplossing kan worden gebracht. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat aan de verschillende physiologische processen, die zich in het lichaam van planten en die ren afspelen een veël grooter aantal ele- fnefiten deelneemt dan men oorspronkelijk vermoedde. Lagen de problemen die tot dusver wei den aangeduid, voornamelijk op het gebied der anorganische scheikunde, ook de orga- hische scheikunde zal in de toekomst nog een uiterst belangrijke taak in de toekomst te vervullen hebben. Een zeer belangrijk gebied is hier de bereiding van geneeskun dige praeparaten. Onderzoekingen van de laatste tientallen jaren hebben aangetoond, dat de scheikun de ook in den strijd tegen de kanker een belangrijke rol zal kunnen spelen. Sedert men heeft aangetoond, dat zeer bepaalde chemische verbindingen, wanneer zij ge durende langen tijd met den huid in aan raking komen, kanker kunnen veroorzaken, kan men de hoop koesteren, dat het voort gezet onderzoek ons den weg kan wijzen hoe wij ons kunnen beschermen tegen deze gevaarlijke stoffen, terwijl de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat middelen gevonden worden, om de schadelijke werking ervan te niet te doen. Buitengewoon belangrijk werk zal nog verricht kunnen worden door de nauwkeu rige studie van de z.g. hormonen en vita minen. Van beide groepen zijn reeds eenige vertegenwoordigers door directe synthese verkregen. In het vitamine D, dat tegenwoordig reeds op groote schaal gefabriceerd wordt, heeft men de beschikking gekregen over een af doend middel tegen de vroeger vaak voor komende Engelsohe riekte Waar wij hier pas in het begin van een groot gebied van onderzoek staan, mogen wij verwachten, dat door samenwerking van scheikunde, biologie en geneeskunde heilzame resultaten bereikt kunnen wor den. Schrijvende over de waarde der weten schap zegt Poincaré het volgende: „achter datgene, wat de wetenschap ons als grootsch laat zien, doet zij ons het nog grootschere vermoeden. Dit schouwspel is een genot voor ons, maar een genot, waar in wij onzelf vergeten". Indien de weten schap erin mocht slagen in breedere kring dit gevoel van ontzag voor de natuur en wat daarachter ligt te verbreiden, dan zou zij daarmede aan de menschheid een dienst bewezen hebben, belangrijker misschien dan al wat rij heeft gedaan tot verhooging van de materieele welvaart. Des middags werd een excursie gemaakt naar het Zeiss-planetarium in Den Haag. Tot besluit van het congres werd een gemeenschappelijke maaltijd gehouden. EMMABLOEM-COLLECTE De opbrengst der gehouden Emmablot^— collecte bedraagt 1624.36 (vorig jaar 2150.21). Voor hen, die alsnog een bij drage willen storten: het adres van den penningmeester is giro 4539R

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2