No. 8389 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN STADS NIEUWS 27ste Jaargang nutnaDAG 8 APRIL 1936 S)e £cld^elve0oii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DRIE DAGEN VAN GEHEIMENIS. Wie zal in onze dagen nog den zin van geheimenissen vatten? Het is immers de tijd van de techniek, de machine, het me chanisme. Olie, raderwerk, buizen, riemen, stroom, dat verklaart alles. Het is zoo een voudig, nietwaar? Een nieuwe kruk, een nieuwe moer, nieuwe brandstof: draai de knop maar om, haal de handle over, steek de stekker in: en de machine draait weer perfect. „De motoren hebben goed gedraaid, we hebben geen pech gehad". Zoo zal de mecanicien voor de radio verklaren na een recordvlucht. Dat is het nieuwe geloof van dezen tijd: de heerschappij van berekening en techniek. Maar de wonderbare groei van het ma deliefje zul je niet verklaren, beste vriend. Hier sta je stil, hier ben je uitgepraat. Zoek al je formules maar bij elkaar, je kennis van de wetten van mechanica en physica en chemie: die wetten en formules zijn dood: en hier begint het leven! Een zeer geringe vorm van leven nog maar, zoo weggedo ken tusschen het gras van onze weiden, zoo uiterst bescheiden en stil.' Maar een wonder, dat den werkelijk wetende be schroomd maakt en klein; hij buigt zich voor een geheimenis: het leven, een schuchter beeld van dat Leven, dat gren- zelooze Overvloed en Weelde is. God zelf is het Leven, de ongeschapen volheid van leven, bron, die niet verdroogt, vuur, dat niet uitdooft, kracht, die niet sliijkt en niet sterft. Wij hurken samen in deze benauwde wereld in de kringetjes van onze relaties, buren, kennissen, vrienden. Alles is klein, onnoozel, belachelijk. Onze pretjes, onze gezelligheid, onze belangstel ling. Sensaties, nieuwtjes, foefjes Shocking! Maar God is groot, de oneindige Volheid van het Leven, een onbevroede vreugde. De Vader, die in zijn schoot van eeuwigheid een Zoon verwekt, afstraling van zijn Glo rie en afdruk van zijn Wezen; uit den storm van hun wederzijdsche Liefde komt de Geest voort, de Gave, het Vuur, de Liefde zelf! Dit is de allerinnigste geheimenis, het Mysterie der allerheiligste Drievuldigheid, uitstijgend boven al het geschapene, ontoe gankelijk voor de wijsheid van philosophie en het diepe inzicht van hemelsche geesten. Wij zijn en blijven maar schepselen en kun nen de grenzen van deze schepping niet overschrijden. Maar hoort nu God's raadsbesluit. De Volheid wil buiten zichzelven treden. God roept ons tot Hem. Hij had ons geplaatst in dit heelal, waarin als in een spiegel zijn heerlijkheid ons tegenkaatst. Het is Hem niet genoeg. Hij opent zijn Goddelijke Schoot, om ons daarin op te nemen. Hij wil ons tot zijn kinderen verwekken en ons met zijn eigen Volheid vervullen. Wij wor den boven de schepping opgeheven, boven de sfeer van al de geschapen dingen; en treden binnen in het Wezen van God. Hij laat ons Hemzelf in de oogen schouwen en beurt ons op aan zijn Hart! O onuitspreke lijke goedheid van God, o onnaspeurlijke rijkdom van Christus! Ja, want toen de dwaze mensch zich had afgewend, zijn oogen sloot voor het licht, zijn hart grendelde voor de Liefde, toen heeft God hem met teedere barmhartigheid gestraft, opdat hij wijs zou worden. En toen de dwaze mensch smeekend omhoog zag om redding en genade, na zooveel eeuwen, toen is de Zoon van God naar buiten ge treden, uit de beslotenheid van het ontoe gankelijke Heiligdom. Hij kwam in de ge stalte van een mensch, als slaaf, om slaven weer tot kinderen te maken. En Hij heeft zichzelven in niets gespaard. Hij leverde zich over aan alle smarten en aan den dood; opdat Hij door den dood het Leven herstellen zou. Broeders, dat is de geheimenis van deze dagen. De Zoon van God gaat het wonder bare werk voltrekken, dat hemel en aarde verbinden zal, dat ons binnenvoert in den schoot van den Vader! Hij viert zijn laatste paaschmaal met zijn leerlingen, wij zien oplettend toe en luiste ren. Geheel zijn wezen ademt Liefde: Hij is stervensbereid, het Lam, dat sterven gaat voor onze zonden. Hij neemt het blan ke brood van den paaschdisch, Hij heft den diepen gloed van zijn oogen naar den he mel, Hij breekt het brood en zegent het. Dan deelt Hij het uit en zegt: „Neemt en eet, dit is mijn lichaam, dat voor u wordt overgeleverd. Dan reikt Hij hun den kelk. „Dit is mijn Bloed, van een nieuw en eeuwig verbond, dat voor u vergoten wordt tot vergeving van zonden". De leerlingen zien Hem aan. Zij begrijpen niet. Maar een ongekende ontroering doorhuivert hen. Want zij gelooven. Het is God zelve, die daar spreekt. En zij ontvangen de kleine broodsgedaante in him bevende handen, zij zetten eerbiedig den kelk aan hun lippen en proeven diep in hun zielen de zoetheid van God. Hij kwam de verstrooide kinderen van God verzamelen. Hij kwam redden, wat verloren was. Hij gaf zichzelf, Offer voor de zonden van deze wereld, en Goddelijk zuurdeeg, om heel de menschheid te door dringen met de kracht van God. Dat is de geheimenis van Witte Donder dag. Er zijn zure critici geweest, die zijn woorden in twijfel trokken. Dat kan Hij niet bedoeld hebben, zeiden ze. Ze zagen voorbij, dat hier God zelve sprak. En ze zochten spitsvondig naar middelen, om den zin te verdraaien. Die zin is helder als de dag, voor wie maar gelooven wil. „Dit is mijn lichaam! Wij eten goddelijk brood, den Zoon van God. En worden met God ver vuld. Nog even luiden de klokken, nog even valt het orgel bruischend in. Ons hart wil juichen om deze grenzelooze Liefde, maar wy worden plotseling stil, als wij bedenken, dat dit de laatste maaltijd is, een afscheids maal. „Mijn kinderkens, hebt elkander lief", zegt de Meester vol teederheid. Dat is zijn testament. Judas is heengegaan: het lijdensdrama zal spoedig beginnen. Laat ons dan in stilte beminnen en lij den! Pater VAN ROOIJEN, Kruisheer. Zoeterwoude, 6 April '36. HET FRANSCHE VREDESPLAN. De tekst gepubliceerd. GENEVE, 8 April (A. N. P.) De tekst van het Fransche plan omvat 20 pagina's, verdeeld over twee documenten, het eer ste getiteld „Verklaringen van het con structieve Fransche plan tot actie voor den vrede", en het tweede getiteld: „Memoran dum op het Duitsche antwoord van 1 Fe bruari'". Het eerste document is verdeeld in 25 paragrafen, verdeeld in 4 hoofdstukken. Hierin wordt o.a. voorgesteld gelijkheid van rechten in te voeren, met eerbiedi gen van de overeenkomsten, het interna tionale recht en geen hegemonie van eenig land. Verder wordt gesproken over collec tieve veiligheid, wederkeerigen bijstand en ontwapening. In verband hiermede wordt voorgesteld, een commissie in te stellen, welke alleen Europeesohe kwesties zal be handelen. Frankrijk stelt eveneens een vrede van 25 jaar voor met wederkeerigen bijstand en de organisatie van een internatio nalelegermacht, ter beschik king van den Volkenbonds raad, welke beschikt oyer gemotoriseer de eenheden en luchtvaart. Een commis sie zal worden ingesteld, welke de con trole uitoefent over de bewapening van alle landen. Op economisch gebied wordt voorge steld een samenwerking tusschen alle vol keren, met uitbreiding van het crediet en monetaire stabiliteit, uitwisseling van de voornaamste grondstoffen en koloniale markten. In het tweede document worden de po gingen van Duitsohland om de bezetting van het Rijnland te rechtvaardigen ver worpen. De tegenvoorstellen eindigen met een kort communiqué, over het algemeen van beide documenten. De wereld in vogelvlucht De Spaansche president Zamora, de stichter van de Spaansche republiek in 1931, is gisteren moeten aftreden tenge volge van de aanneming van een motie in de Cortes. Deze motie was ingediend door de partijen van het Volksfront (com munisten, sociaal-democraten, Catalaan- sche linkerzijde, republikeinsche actie en linksch-republikeinen) en behelsde, dat de president op 7 Januari j.l. de Cortes zon der noodzaak had ontbonden. Volgens de grondwet moet de president na aanvaar ding van een dergelijke motie aftreden. De motie werd aanvaard met een meerder heid van 238 tegen 5 stemmen. De Action Popular (de R.-K. partij) en de beide mo narchistische partijen onthielden zich van stemming. De president is derhalve ten val gebracht juist door degenen, wien hij den weg naar de macht gebaand heeft. Men vreest thans, d£it zijn opvolger een socia list of zelfs communist zal zijn. Heden komt te Genève de Commissie van Dertien bijeen ter bespreking van het Abessijnsche conflict. Inmiddels doet Ita lië zijn best om zooveel mogelijk terrein te winnen, voordat het belooft de vijandelijk heden te zullen staken in ruil voor ophef fing der sancties. Ecuador heeft reeds doen weten, dat het niet langer zal deelnemen aan de economische en financieele sancties tegen Italië. Het voorbeeld van Oostenrijk schijnt aan stekelijk te gaan werken op Bulgarije, dat sterke neiging gevoelt om zich in strijd met het vredesverdrag van Neuilly even eens te gaan wapenen en den dienstplicht te gaan invoeren. Vooralsnog wordt het evenwel tegen gehouden door gebrek aan financiën. Dit nummer bestaat uit vier bladen. De politiek in miscrediet! Wij moeten, zooals wij al meermalen hebben opgemerkt, de politiek, en in 't bijzonder ook de politiek inzooverre zij p art ij en-politiek is, trachten te zuiveren van vele fouten, die daarin zijn binnen gedrongen. Om dat te kunnen doen, is het nuttig en noodig, dat die fouten natuurlijk be doelen wij erns;ige fouten gesigna leerd worden. Men signaleert echter niet fouten, als men insinueert! Het schijnt, dat deze waarheid héél strak gespannen moet worden, opdat zij niet in de verstandelijke voorstelling van velen verslappe! Herhaaldelijk kan men opmerken, dat men het politieke „bedrijf" ernstige fouten verwijt, zeer positief, terwijl men., niet anders weet te doen, dan te insinueeren. Zaterdag jj. wezen we b.v. op zulk een insinueerende uitlating in het weekblad van de K.D.P., waarop wij nog nader be scheid verwachten. Maar op de straat en in de tram en in den gezelligen kring kan men dagelijks op merken, dat er maar kant-noch-wal-rakend geïnsinueerd wordt tegen de politiek, zoo als wij die kennen. Nogmaals herhalen wij: Er is ten onzent in de politiek spe ciaal in wat wy verstaan onder partijen- politiek op den dag van heden ver keerds. Dat verkeerde moet gesigna leerd, bestreden en uitgesneden worden. Maar een middel, om dat doel te berei ken, is geenszins het wapen van de insinuatie! Welk wapen trouwens ook niet door iemand, die zich behoorlijk wil gedragen, mag gehanteerd worden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Zamora door de Cortes gedwongen af te treden als president der Spaansche repu- pliek. (2de blad). De tornado in Amerika; reeds zijn 450 lijken geborgen. (Buitend. Ber., 2de blad). Vliegramp in Pennsylvanië; elf dooden. (Luchtv., 2e blad). Dynamietaanslag op een trein in Mexico. (Buiten! Ber., 2de blad). BINNENLAND. Wetsontwerp Gemeentelijke Lasten van Werkloozenzorg. (4de blad). Vergadering van de Vereeniging „De Hyacinth" te Lisse. (4de blad). Moordaanslag te Den Haag. De dader gearresteerd. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De inschrijvingen voor de Leidsche Cou rant-bekers. (3de blad). De uitzending van de Ned. Olympische ploeg naar Berlijn. (1ste blad). Op den Olympischen Dag zal waar schijnlijk de wedstrijd NederlandSpanje worden gespeeld. (1ste blad). Vroom en Dreesmann brengt speciale Paaschaanbiedingen. (Bladz. 12). (Adv.) UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. De Raadszitting van Maandagmiddag be gon in de vriendelijke sfeer van gelukwen- schen en woorden van dankbaarheid. De heer Vos, hersteld van een ernstige ziekte, mocht een gelukwensch van den voorzitter in ontvangst nemen, welke woorden door den geheelen ra^d met applaus werden on dersteund. De heer Vos bewees in deze zitting ter stond, dat hij zijn rechten op het leven herwonnen had, want bij het voorstel tot overplaatsing van een drietal schoolhoofden viel hij den wethouder van onderwijs aan, evenwel zonder succes, want mr, Tepe wist de aanval slagvaardig te pareeren. De wethouder van onderwijs had ook overigens een succes-vollen dag, want hij zag thans eindelijk de regeling van den rechtstoestand van het onderwijzend per soneel, welker behandeling zioh reeds maanden heeft voortgesleept, in veilige haven aangeland. De oppositie was thans echter gebroken; er waren slechts een paar amendementen overgebleven, waarvan er een (van den heer v. d. Voort) werd over genomen en de andere verworpen werden. Zonder veel discussie; men was het beu. Slechts op één punt dreigde de gemoede lijke stemming te worden verstoord en dat was toen het voorstel ter tafel kwam om het fabrieksgebouw met kantoor van de voormalige biscuitfabriek „Nutrix" aan te koopen. De heeren de Vries en Bergers vonden de bijkomende onkosten zoo hoog en vroegen specificatie. Toen bleek, dat er een provi sie bij was van niet minder dan 1500.op een koopsom van rondom 14.000.„In wiens handen is de gemeente gevallen?" vroeg de heer de Vries. „Dat kan ik wel zeggen, maar niet in openbare zitting", ant woordde wethouder Splinter. Waarop de raad in geheime zitting ging en vrij lan gen tijd achter de gesloten deuren bijeen bleef. Na afloop werd door wethouder Splinter een „communiqué" uitgegeven, waarin ver meld werd, dat door een misverstand bij de afmijning het perceel de gemeente ontglipt was en dat de koopers wel geneigd waren om het perceel op naam van de gemeente te doen schrijven, maar dan tegen een pro visie van 1500.Deze koopers hebben de zaak blijkbaar „door" gehad en gebruik gemaakt van de mogelijkheden, wélke een openbare verkooping biedt, om een extra winstje te maken, 't Is gemakkelijk ver diend! Behalve andere perspectieven, welke de gemeente met het zoo pas verworven be zit van dit fabrieksgebouw heeft in het be lang van het verkeer, zit er voor de ge meente nog een ander voordeelte aan het verdwijnen van deze fabriek. Iedere fabriek trekt scheepvaart aan en daarom was de gemeente gedwongen beweegbare bruggen te onderhouden in den Nieuwen Rijn. Zoo was ook de nieuwe Rijnbrug weer gedacht als beweegbare brug. Met het vervallen van deze industrie overweegt thans het ge meentebestuur of de Rijnbrug niet een vaste brug kan worden, wat belangrijk goedkoo- per zou zijn. 't Is de waag of deze vlieger opgaat, want de Rijn is toch nog steeds een doorvaart- water. In ieder geval is het desbetreffende Rijnbrug-voorstel voorloopig aangehouden in verband met deze overweging. Daarmede verviel ook wij wel de intexpellatie-Goslin- ga, waarom nog steeds niet begonnen was aan dien nieuwen Rijnbrug, ondanks het feit, dat het raadsbesluit daartoe reeds bijna een jaar geleden genomen was. De boosheid van den heer Goslinga was inmiddels ver keerd in blijdschap, omdat de vertraging achteraf wel eens een voordeeltje kan blij ken voor de gemeente. Tenminste als die vlieger opgaat, zie boven. Zoo ging deze agenda uit als een nacht kaars. Mr. H. G. Raadpleegt onze advertenties VANDAAG EN VOLGENDE DAGEN ALVORENS uw Paaschinkoopen te doen. STRANDING TE KATWIJK De vis schersboot Katwijk 72 is hedenmorgen bij het verlaten van de haven te Katwijk, door de woeste zee op het strand geworpen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1