VRIJDAG 3 APRIL 1936 No. 8385 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS 27ste Jaargang 3)e ftzkióeli£(5oti/fca/ttt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week i 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 t GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. c=^== =a V Zelfingenomenheid „Wij zijn de eer en het geweten der natie" aldus vangt .aan en eindigt een strooibiljet, dat dezer dagen wordt ver spreid door de N. S. B. Wij lezen dit en ons komen voor den geest leidende persoonlijkheden in de N. S. B. En nu achten w ij dezen niet mo reel slechter, dan de andere menschen. Maar z ij zien blijkbaar wèl op ons op de anderen neer als op een vulgus van zedelijk lager allooi. Zij zijn immers „de eer en het geweten" der natie. W ij niet-N.S.B.'ersstaan buiten degenen, die de eer en die het geweten vormen van het Nederlandsche volk. In gemoede als ons een gemoedelijke toon geoorloofd is gij, N. S. B.'s, zoo als wij er enkelen kennen, vindt gij zelf die hoogvaardige, die opgeblazen en prot serige zelfingenomenheid niet weer zinwekkend? Zóó hoogen eigendunk hebt gij toch waarschijnlijk bij degenen, die gij partij-bonzen noemt, in de partij, waartoe gij vroeger behoorde, niet aangetroffen?.. In die principiee 1-onaanvaard- bare zelfoverschatting van het nationaal- socialisme, van de N. S. B., ligt een der onoverkomelijke bezwaren, die wij tegen die partij móéten hebben. =3 WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN NIET-RAADSLEDEN ALS WETHOUDERS. In tegenstelling met de „Gelderlander", die wij gisteren citeerden, is de (A. R.) Nieuwe Leidsche Courant tegen de, in het vermelde adres bepleite, mo gelijkheid, om niet-Raadsleden als wet houders te kiezen. Het blad schrijft o.m.: „Adressanten hebben het er een beetje te dik opgelegd om vertrouwd te worden, 't Is met hun politieke scholing nog niet geheel in orde. Of speculeert men misschien op de a-poiitieke burgers, die alle staat kundige partijen haten en daarom zelf weer een nieuwe.... politieke groep for- meeren? De heeren hadden het een beetje tacti sch er moeten aanpakken. De goe-gemeen- te gelooft het wel, wanneer met aplomb beweerd wordt, dat wethouders onvoldoen de onderlegd zijn en mogelijk te weinig beschaving en ontwikkeling bezitten om hun verantwoordelijke positie te beklee- den. Maar.dan stelt men ook aan wethou ders onbehoorlijke eischen. Is het noodig, dat de wethouder van be drijven en publieke werken gastechnicus en electricien is; dat hij het vak van aan nemer en bouwkundige verstaat; moet hij ingenieur en brandweerman zijn; houtves ter en drinkwater-deskundige? Wij gelooven, dat zulke wethouders ner gens te vinden en onmogelijke bestuur ders zouden zijn. Wij gaan nog verder: naar onze meening verongelukken niet zel den wethouders, omdat ze zich teveel met technische en administratieve bijzonderhe den inlaten en geen leiding geven. Wie „deskundige" wethouders verlangt, begeert in feite hoofdambtenaren en het stelsel, dat Nat. Herstel voorstaat leidt dan ook onherroepelijk naar ambtenarenregee- ling. En dat juist willen wij niet. Wij wen- schen technisch goed onderlegde ambtena ren, die hun verantwoordelijkheid ten vol le dragen; maar het bestuursbeleid blijve in handen van de raad en de door hem uit zijn midden gekozen wethouders, als deel van het college van dagelijiksch bestuur, waarin de burgemeester meer het centrale gezag vertegenwoordigt. Alleen zoo is ware harmonie tusschen ge zag en autonomie mogelijk". DE „HINDENBURG" OP DE EVENNACHTSLIJN BERLIJN, 3 April (A.N.P.) Volgens nier ontvangen berichten had het lucht schip „Hindenburg" gisteravond te 20 uur een afstand afgelegd van 3786 zeemijlen. Vrijdagmorgen tegen drie uur werd de evennachtslijn gepasseerd, waarbij de doop der nieuwelingen heeft plaats gehad. Vanmorgen iets over zessen vloog het luchtschip over het eiland Fernando No- ronha. DREIGEND GEVAAR VOOR DE TUINBOUW. Als Engeland het invoerrecht verhoogt. De Engelsche kweekersorganisaties heb ben aan de Engelsche regeering verzocht het invoerrecht van tomaten gedurende het tijdvak van 15 Mei tot 15 November te willen verhoogen op 3 d per lb, hetgeen dus neerkomt op 20 ct. per K.G.! De adviescommissie voor de Engelsche Invoerrechten heeft in verband hiermee belanghebbenden opgeroepen, die hierte gen bezwaren hebben, en niet onwaar schijnlijk is, dat hun aantal in Engeland niet groot zal zijn! De Engelsche kweekers meenen n.l. dat uit Nederland nog teveel tomaten inge voerd worden, en op deze wijze hopen zij nog meer belemmeringen op te werpen te gen onzen export. Wanneer men weet dat het vorig jaar in het Westland gemiddeld pl.m. van 10 tot 3 cent per kilo voor de tomaten werd betaald in het betrokken tijdvak, dan be grijpt men wat een invoerrecht van 20 cent per kilo moet beteekenen voor den West- landschen tuinbouw. Dit klemt temeer, omdat de Kanaaleilan den, die in steeds grooter hoeveelheden tomaten gaan telen, vrij dit product in En geland mogen invoeren. Het Centraal Bureau der veilingsver- eenigingen in Nederland heeft zich dan ook reeds tot den Minister-President gewend, teneinde diens aandacht op deze nieuwe ernstige bedreiging voor den tuinbouw te Naar het oordeel van de „Tuinderij", is het niet onmogelijk om 't dreigende on- heid nog af te wenden, daar niet algemeen in Engeland men heil van steeds hooger tariefmuren verwacht. Indien de verhooging van het invoer recht voortgang zou vinden, zou bijzonder voor het Westland een nieuwe ramp drei gen in de toch reeds zwaar getroffen toma tenteelt. Reeds wordt onze tuinbouw gedupeerd door het heffen van een invoerrecht per pond op bloembollen en bloemzaden. VERZET TEGEN HET NIEUWE BACON-CONTRACT Een groot gevaar voor de varkenshandel genoemd Op initiatief van het Comité van Over leg inzake de uitvoering der Crisis-var- kenswet zijn gisteravond te Den Haag bij eengekomen de vertegenwoordigers van den Nederlandschen Bond van Varkens handelaren, den Nederlandschen Bond van Grossiers in geslachte varkens, den Neder landschen Bond van Groothandelaren in varkensvleesoh (Neprova), den Neder landschen Slagershond en den R.K. Sla gershond, ter bespreking van de nieuwe regeling van de bacon-export, welke den baconzouters de vrijheid geeft op de bin- nenlandsche markt onbeperkt te grossie ren en hun vleeschwarenproducten te De wereld in vogelvlucht De vergadering werd gepresideerd door den heer Turksma, voorzitter van den Ne derlandschen Bond van Varkenshandela ren, die er zijn diepe teleurstelling over uitsprak, dat de nieuwe regeling in plaats van meer gelijkheid toch nog weer be voorrechting brengt voor de groep bacon- fabrikanten, die hun baconexport gesteund en beschermd houden, terwijl zij in een bevoorrechte positie verkeerend, worden „losgelaten" op de binnenlandsche markt, aldus beconcurreerend de bedrijven en handel, die meer dan drie en een halfjaar lang de lasten draagt van de varkens steunmaatregelen. De vergadering nam het standpunt in, dat de nieuwe baconregeling een groot gevaar beteekent voor de geheele binnen landsche varkens- en varkensvleeschhan- del en ook deze maatregel weer demon streert hoe hoognoodig de afdeeling var kenscentrale met haar maatregelen dient te worden opgeheven en alleen een teelt beperking gehandhaafd blijft. Op een volgende vergadering zal nader worden besloten op welke wijze de actie voor opheffing der nieuwe baconregeling gezamenlijk zal worden voortgezet. KOSTWINNERSVERGOEDING AAN OUDERS VAN DIENSTPLICHTIGEN Circulaire aan de burgemeester De minister van Defensie heeft aan de burgemeesters een circulaire gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de tijd, dien sommige groepen van dienstplichti gen na het einde van den eerste-oefenings- tijd langer in werkelijken dienst worden gehouden, niet als een verlenging van den eerste-oefningstijd moet worden beschouwd De Duitsche tegenvoorstellen worden thans te Londen, Parijs, Brussel en Rome bestudeerd. Eden heeft tegenover von Rib- bentrop de eisch gesteld, dat Duitschland zich zou verbinden in de periode van on derhandelingen de Rijnzóne niet te ver sterken. In Parijs acht men de Duitsche voorstel len zuiver negatief, in Brussel teleurstel lend. Rome studeert en laat zich niet uit. Waarschijnlijk komen de vier Locarno- mogendheden op 8 April te Parijs of Brus sel opnieuw bijeen. In Abessynië gaat de opmarsch der Ita lianen verder. De Abbessijnsche regeering heeft zich wederom tot den Volkenbond gewend, om den Bond er aan te herinneren, dat zijn essentieele taak is het bevorderen van de vrede en de kracht van het recht te doen zegevieren boven het recht van de kracht. Uit Duitschland komt het bericht, dat dr. Eckener het misnoegen heeft opge wekt van de nationaal-socialistische autori teiten, omdat hij geweigerd heeft zich ac tief in te laten- met de politiek. Dr. Eckener bevindt zich momenteel aan boord van de „Hindenburg" op weg naar Rio de Janeiro. m.a.w. deze werkelijke dienst maakt geen deel van de eerste oefening uit. Dit brengt o.a. met zich, dat diegenen hunner, te wier aanzien zich thans om standigheden voordoen, die anders termen zouden opleveren voor vrijstelling we gens kostwinnerschap of persoonlijke on misbaarheid, geen recht op zoodanige vrij stelling aan art 14 of art. 15 der Dienst- plichtwet kunnen ontleenen. Daarentegen is het niet uitgesloten, dat j de verwanten van dergelijke dienstplich- j tigen voor het genot van kostwinnersver- j goeding in aanmerking kunnen komen. Dit kan o.a. het geval zij, indien de dienst plichtige voor zijn ouders landarbeid zou moeten verrichten, waarin zij niet anders kunnen voorzien dan door het tijdelijk in dienst nemen van een werkkracht, en hun de middelen ontbreken om zulk een werk kracht te bekostigen. Voorts is aan de korpscommandanten te kennen gegeven, dat aan hen wordt over gelaten, te beoordeelen, of de dienstplich tigen, die zich aanmelden voor vrijwillig verblijf in werkelijken dienst, geschikt zijn, om anderen, voor wie de werkelijke dienst is verlengd en die hiervan bezwa ren ondervinden, te vervangen. Ook beslist de korpscommandant, indien er een keus uit de zich aanmeldende dienstplichtigen moet worden gedaan. Echter verdient het aanbeveling om in den regel de voorkeur te geven aan per sonen, te wier aanzien vermoedelijk geen kostwinnersvergoeding behoeft te worden toegekend. UIT HET BAKKERSBEDRIJF Naar wij vernemen, heeft een Amster- damsch comité van bakkersvrouwen na mens 300 bakkersvrouwen een telegram gezonden aan H.M. de Koningin, waarin zij verklaren, dat de ellende in hun gezin nen niet langer te dragen is en waarin zij de Koningin verzoeken maatregelen te doen treffen, welke de bakkers weer in staat stellen zelf in hun levnsonderhoud te voorzien. Naar men ons mededeelde, wordt hier gedoeld op de wenschelijkheid tot verbin dendverklaring van ondernemersovereen komsten. NIEUW ARBEIDSCONTRACT IN HET BOUWBEDRIJF. Gaat 6 April in Naar wij vernemen, heeft de Nederland sche Aannemersbond en Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland te Amsterdam een ledenvergadering gehou den, over de landelijke collectieve ar beidsovereenkomst. Het compromis door de onderhandelaren van werkgevers en werknemersbonden samengesteld is na uitvoerige beraadslagingen tenslotte aan vaard met 204 tegen 5 stemmen en 2 blan co. Deze aanvaarding is geschied, nadat het hoofdbestuur had toegezegd, dat pre cies zal worden aangegeven, welke wer ken onder het contract, dat gelden zal voor den burgerlijken en utiliteitsbouw, zullen vallen, terwijl over enkele andere onderwerpen en eenige plaatsen nog na der overleg zal plaats vinden. Nu deze beslissing bij de grootste der werkgeversorganisaties gevallen is, staat vast, dat het nieuwe contract aldus zal gelden en op Maandag 6 April ingaan. „Hbld." NIEUW ARBEIDSCONTRACT IN HET DRUKKERSBEDRIJF Gaat 6 April in Te Utrecht is de algemeene vergadering gehouden van de Federatie der Werkge versorganisaties in het Boekdrukker sbe- drijf. Zeer vele leden waren uit alle deelen van het land aanwezig. In zijn openingswoord besprak de voor zitter, de heer S. S. Korthuis, verschillen de vraagstukken, die voor het boekdruk- kersbedrijf in den tegenwoordigen tijd van belang zijn, als o.a. de invloed van de contingenteering van papier, de con currentie van andere procédé's dan de boekdruk en de verhouding tot de lever anciers. Vervolgens kwam aan de orde het voor stel om een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst met de werknemersorgani- satiën aan te gaan voor den tijd van twee jaar. In een uitvoerige rede schetste de voor zitter der onderhandelingscommissie, de heer H. Diemer, de beteekenis van de wij zigingen in het contract. Tegenover dege nen, die trachten het vertrouwen, dat in het grafisch bedrijf tusschen patroons en arbeiders bestaat, te ondermijnen, bracht hij hulde aan de werknemersorganisaties, die thans het contract hebben aanvaard en die steeds getoond hebben niet alleen haar eigen belang, maar ook de belangen van het geheele bedrijf en het algemeen be lang onder het oog te willen zien. Tenslotte werd het contract door de vergadering aangenomen met slechts der tig stemmen tegen. Daar de werknemers- organisatiën reeds in de afgeloopen week het contract hebben aanvaard, hebben dus thans alle contractanten zich met het con cept vereenigd, dat op 6 April a.s. in wer king treedt. In de vergadering heeft voorts de heer J. Th. Ruygrok, namens een commissie uit de leden der Federatie, een huldeblijk aangeboden aan den heer Knuttel, den di recteur van het bureau, die op 1 Mei a.s. zijn functie zal neerleggen. Op hartelijke wiize werd de heer Knuttel gehuldigd, zoowel door de vergadering als door het algemeen hoofdbestuur. De heer Knuttel sprak een dank- en tevens zijn afscheids woord, waarbij hij in het bijzonder zijn erkentelijkheid betuigde voor de vele vriendschap, die hij steeds in den kring der Federatie heeft mogen ondervinden. Heffing boter en vervoervergunning bui- tenlandsche boter voor de week van 6 tot en met 11 April: ƒ1.10 per K.G. Sociale Studiedagen R.-K. Volksbond te Voorhout. Het Centraal Bestuur van den R.-K. Volksbond zal ook dit jaar wederom So ciale Studiedagen houden. Deze zullen als vorig jaar wederom plaats vinden in de Bisschopelijke Nijverheidsschool te Voor hout, derhalve op Oud-Hageveld. De Sociale Studiedagen worden dan ge houden, 22, 23, 24 en 25 Augustus as. Over de stof welke behandeld zal wor den, zullen nadere mededeelingen volgen. DE VERBINDING ROTTERDAM—'S-HERTOGENBOSCH. Wegenbouw in Midden-Nederland. Binnenkort zal uit werkverruimings fondsen worden aanbesteed het 17 K.M. lange gedeelte tusschen Gorinchem en Waardenburg van den weg No. 15 van het Rijkswegenplan van Rotterdam over Go rinchem naar Lent (ArnhemNijmegen). Dit wegvak krijgt naar de K. N. A. C. bericht grootendeels een gesloten wegdek BUITENLAND. Eden heeft Duitschland de eisch gesteld, dat het de verzekering geeft gedurende de periode van onderhandelen de Rijnzóne niet te versterken. (2de blad). De opmarsch der Italianen in Abessynië (2de blad). Dr. Eckener in ongenade. (2de blad). BINNENLAND. Een uit Engeland dreigend gevaar voor den tuinbouw. (1ste blad). OMGEVING. Ernstige ongelukken te Alphen en te Bodegraven. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. SlaatsCharlier winnen de Zesdaagsche te Amsterdam (3de blad). Vroom en Dreesmaim, Leiden, brengt speciale aanbiedingen op pag. 12. adv. van 6 m. breedte, zonder rijwielpaden. Aangenomen wordt, dat met de geheele voltooiing 2 jaar gemoeid zullen zijn. Zooals bijgaand schetsje aangeeft zal de totstandkoming van het nieuwe wegvak vooral bijzondere beteekenis krijgen voor de verbinding van Rotterdam met 's-Her- togenbosch en het Brabantsche industriè- gebied, wanneer ook het gedeelte tusschen Ridderkerk en Gorinchem ongeveer gelij kertijd zou zijn voltooid. Tusschen Gorinchem en Schelluinen ligt een gedeelte ter lengte van 5 K.M., waar van het tracé nog niet is vastgesteld. Van Schelluinen naar Hardinxveld is 3 K.M. gereed en voor het verkeer opengesteld. Het gedeelte van Hardinxveld naar Slie- den, zullen nadere mededeelingen volgen, drecht ter lengte van 10 K.M. is in aanleg en van Sliedrecht naar Ridderkerk (9 K. M.), in aansluiting met den weg Rotterdam IJsselmondeZwijndrecht in voorberei ding. De plaats van de brug over de Noord in dit laatste wegvak is vastgesteld. Vol gens het thans door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsontwerp „Versnelde Brugenbouw" zou deze brug in 1937 ver moedelijk opgeleverd zijn, hetgeen waar schijnlijk wel 1938 zal worden. Dan zou ook de geheele weg RidderkerkWaardenburg gereed kunnen zijn, indien met den aan leg van enkele stukken niet te veel tegen slag wordt ondervonden. De nieuwe weg van Vianen naar Waar denburg (brug Zaltbommel) een fragment in de verbinding UtrechtDen Bosch zal over eenige maanden ongeveer gelijktijdig met de brug bij Vianen in gebruik geno men kunnen worden. Bij Vianen zal bij de brug over het Zederik Kanaal nog eenigen tijd moeten worden omgereden, doch de voltooiing van dit kunstwerk wordt nog dit jaar verwacht. Ook bij Beesd zal bij de spoorwegkruising nog van een korte weg- verlegging tijdelijk moeten worden ge bruik gemaakt. De brug bij Hedel, is, zooals bekend, in aanbouw en kan in 1937 voltoond zijn.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1