Een oogenblik W. A. ELSHOF Zn. BINNENLAND Kleurenweelde langs Hollands duinvoet LUCHTVAART KERKNIEUWS FINANCIëN EN ECONOMIE DONDERDAG 2 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 SOLLICITANT NIET AANBEVOLEN. Omdat hij voorstander van bijzonder onderwijs was. Het Tweede Kamerlid Amelink heeft aan den minister van Onderwijs gevraagd, of het juist is, dat de inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs in de zesde inspectie, blijkens zijn advies, be doeld in het eerste lid van artike 17 der Hooger Onderwijswet, voor de benoeming van een leeraar in de klassieke talen aan het gemeentelijk gymnasium te Leeuwar den, van oordeel bleek, een sollicitant niet te kunnen aanbevelen, omdat deze „een overtuigd voorstander is van het bij- aonder onderwijs, dat de vreezen is, dat hij het openbaar onderwijs zoo spoedig mo gelijk den rug zal toekeeren"? Indien dit juist is, zoo vraagt de heer Amelink voorts, is de minister dan niet van oordeel, dat deze inspecteur onjuist handelt door een sollicitant niet aan te be velen, omdat deze een voorstander is van het bijzonder onderwijs? „REMPLACANTEN" MOGELIJK. Het Tweede Kamerlid K» ter Laan vraagt ingrijpen der regeering. Ons Tweede Kamerlid K. ter Laan heeft aan den minister van Defensie a.i. ge vraagd: Is het juist dat een dienstplichtige, die volgens besluit van de regeering langer onder de wapenen zou moeten blijven, van de verdere vervulling van zijn dienstplicht kan worden ontheven, indien hij een an deren dienstplichtige in zijn plaats kan stellen? Zoo ja, is de minister dan bereid onver wijld aan deze mogelijkheid een einde te maken, daar deze in strijd is met het be ginsel van de Dienstplichtwet, die geen plaatsvervanging kent? (Het vroegere remplacanten-stelsel was in wezen iets anders dan de nu in de zen tijd van werkloosheid door den mi nister van Defensie voorgestelde regeling. Red. L. Crt.). DIRECTIE „VOLKSGEZONDHEID". Benoeming van dr C. v. d. Berg te verwachten. Naar wjj vernemen» zal tot directeur-ge neraal, hoofd van de afdeeling Volksge zondheid aan het departement van Sociale Zaken, worden benoemd de heer dr. C v. d. Berg, thans chef van de afdeeling On derwijs van de gemeente "Den Haag. De bedoeling is, dat deze de zaken van de Volksgezondheid te behandelen zal krij gen met uitzondering van de Volkshuis vesting, welke aan een afzonderlijke af deeling onder leiding van den heer mr P. A. van het Drift, administrateur aan het departement, zal worden toevertrouwd De heer v. d. Berg heeft gestudeerd aan de Rotterdamsche Handelshoogeschool. Hij is in 1932 gepromoveerd op een proefschrift getiteld: „Onderzoek naar de werking van de wet tot herziening van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten." Voor hij tot chef van de afdeeling Onder wijs van de gemeente Den Haag werd be noemd, was de heer Van den Berg werk zaam als adjunct-directeur van de vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten. Bij de raadsverkiezingen van 1931 was de heer Van den Berg een der Haagsche candidaten van de Vrijzinnig-Democrati sche Bond. „Vooruit". BRUG OVER HET HOLLANDSCH DIEP. Achtste spanning geplaatst. Om kwart over negen gistermorgen ver trok van de werf van de firma Penn en Bauduin te Dordrecht, de achtste spanning voor de nieuwe brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk. Getrokken door Vier sleepbooten ging het, onder leiding van den heer N. de Wit, in vlot tempo door de Dordtsche Kil, waarna te omstreeks elf uur het Hollandsch Diep werd bereikt. In ver band met het tijd ging het transport gedu rende twee uren tusschen de pijlers voor anker. Om één uur was er stilstand in het wa ter gekomen, zoodat het gevaarte - in de lengterichting van de brug kon worden draaid. Zoodra het brugdeel precies boven de pijlers was gekomen, zorgden de pom pen van de pompboot Nerel, dat de bak ken, waarop de brug rustte, werden volge pompt, waarna het geheel met het zak kende water mee omlaag kwam en om streeks half vier op de pijlers rustte. Bij het werk waren o.m. aanwezig ir. Harmsen, hoofdingenieur-directeur van het Rijksbruggenbureau en de heeren Mijnlieff en Groeneveld, ingenieurs van den Rijks waterstaat. Tevens waren aanwezig de hee ren ir. G. van Aardene en ir. de Vries van de firma Penn en Bauduin. SMOKKELENDE BOEREN. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de Minister van Landbouw en Visscherij gebruik makende van de Jiem in de Land- bouw-Crisiswet 1933 verleende bevoegdheid, heeft besloten ten aanzien van een aantal smokkelende landbouwers die landbouw steun genieten, een gedeelte van dezen steun in te houden. Het betreft hier een aantal landbouwers, bij wie verboden nederlage van Belgische melissuiker was geconstateerd. Door het smokkelen van deze suiker worden groote bedragen aan de schatkist onttrokken, .waartegen naar de meening van den Minis ter krachtig dient te worden opgetreden. Van deze landbouwers, die belangrijken steun voor suikerbieten genieten zal een hoeveelheid garantiebieten worden inge houden. Het ligt in het voornemen van den Minis ter voort te gaan met het nemen van stren ge maatregelen, opdat aan een algemeen als hoogst onbillijk gevoelde toestand een einde wordt gemaakt. HET OPGESCHORTE GROOT VERLOF. Aanbod v^n vrijwilligers kleiner dan aantal van hen, die weg willen. Zooals men weet, heeft de minister van Defensie een regeling vastgesteld, waarbij den corpscommandanten de bevoegdheid wordt verleend om aan dienstplichtige groot-verlofgangers gelegenheid te geven vrijwillig in werkelijken dienst te komen, voor zoover zij anderen, die liever naar huis willen, kunnen vervangen. Vanwege het departement van Defensie wordt thans een onderzoek ingesteld naar het resultaat van dezen maatregel. De corpscommandanten moeten voor dat on derzoek de cijfers verstrekken van het aan tal dergenen, die vrijwillig in dienst wen- schen te komen en van degenen, wier groot verlof is opgeschort, maar dit liever naar huis zouden willen. Deze cijfers zijn nog niet volledig op het departement ontvangen, maar voor zoover zij zijn binnengekomen, kan er de conclusie uit worden getrokken, dat het aantal van hen, die naar huis willen, groo- ter is dan het getal van hen, die zich voor vrijwillig onder de wapenen komen aan melden. Het Tweede Kamerlid de heer K, ter Laan heeft aan den minister van defensie a.i. de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist dat een dienstplichtige, die volgens besluit van de regeering lan ger onder de wapenen zou moeten blij ven, van de verdere vervulling van zijn dienstplicht kan worden ontheven, indien hij een anderen dienstplichtige in zijn plaats kan stellen? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid on verwijld aan deze ifiogelijkheid een einde te maken, daar deze in strijd is met het beginsel van de Dienstplichtwet, die geen plaatsvervanging kent? DE SOCIALISTEN EN DE CORPORATIEVE GEDACHTE. Voor het Paaschcongres der S. D. A. P. heeft het partijbestuur een ontwerpreso lutie opgesteld, die op het congres door mr. dr. G. van den Bergh zal worden toege licht. Volgens deze resolutie spreekt het con gres als zijn oordeel uit: dat een organissche of corporatieve grondslag voor de samenstelling van de volksvertegenwoordiging pioet worden af gewezen, aangezien het algemeen belang niet mag worden opgevat als de som van bijzondere belangen en evenmin in bijzon dere belangen kan worden ontbonden, wes halve een organisatie 'of corporatieve sa menstelling van het parlement in tegen stelling is met het beginsel der volksver tegenwoordiging, die hoedster moet zijn van het algemeen belang; dat er evenwel binnen het kader der par lementaire democratie wel behoefte be staat aan en ruimte is voor nieuwe orga nen, waarin naast vertegenwoordigers van het algemeen belang vertegenwoordigers van bijzondere belangen worden opgeno men en waaraan een taak kan worden op gedragen bij de voorbereiding en bij de uitvoering van maatregelen voor bijzon dere gebieden van het staatkundig en maat schappelijk leven; dat door instelling van zulke nieuwe or ganen ook kan worden voorkomen, dat de leiding van het oeconomische leven, welke de gemeenschap in toenemende mate in handen zal moeten nemen, uitsluitend zal uitgaan van een centraal staatsgezag en zal worden bereikt, dat aan die leiding in ruime mate zal worden medegewerkt door deskundigen en vertegenwoordigers van belangengroepen, uit het vrije maatschap pelijk leven voortgekomen; dat echer de volksvertegenwoordiging moet blijven berusten op het recht- streeksch algemeen kiesrecht van mannen en vrouwen en op de vrijwillige groepee ring van staatkundig gelijk-gezinden, zoo dat daarin de verschillende bij het volk levende rechtsovertuigingen tot uitdruk king kunnen komen. COLLECTIEF CONTRACT IN TYPOGRAFIE AANVAARD. Ook boekbindercontract goedgekeurd. Het referendum, door den Alg. Ned. Ty pografenbond gehouden, naar aanleiding van het besluit van het hoofdbestuur om de nieuwe C.A.O. te aanvaarden, heeft het hoofdbestuur met een vrij groote meerder heid in het gelijk gesteld. Ook het collectief contract voor het boek bindersbedrijf is, zij 't met een iets gerin ger meerderheid, aanvaard en derhalve van kracht geworden. De overige (confessioneele) vakbonden hebben beide contracten reeds vroeger in hun ledencongressen aangenomen. Telegram van vetweiders. Ons wordt medegedeeld, dat de onlangs, na verkregen toezegging van de regeering en in overleg met den minister van Land bouw tot nader order uitgestelde alge- meene vergadering der Ver. van Vetwei ders en Mesters thans Is vastgesteld op 15 April a.s., n.m. twee uur, in „De Kroon" te 's-Gravenhage. Het bestuur der vereeniging heeft he den het volgende telegram aan den mi nister gezonden: „Wij veroorloven ons, in verband met ernstige moeilijkheden, hoofd zakelijk ontstaan ten gevolge van ten ba te van melkveehouders getroffen crisis maatregelen, waardoor de leden met on dergang bedreigd worden, laatste dringend beroep op Uwe Excellentie om voorziening tot steun aan leden." Invoerrecht -op bloembollen in Engeland. Reuter meldt uit Londen: De Raad van advies voor de invoerrechten maakt bekend dat een invoerrecht per pond geheven zal worden op bloembollen en bloemzaden. vragen wij Uw aandacht voor de inwendige restauratie van onze zaak. Wij zijn er in geslaagd hierdoor een verkoop ruimte te verkrijgen die een prettige sfeer schept en U een heter overzicht geeft van de groote verscheidenheid onzer artikelen. Bij deze gelegenheid noodigen wij U tot een bezoek uit, waarbij wij Vrijdag en Zaterdag, iederen kooper van minstens f. 1.50, een smakelijke verrassing aanbieden. Wijn- cn Cognachandel HAARL.STRAAT 139a - TELEFOON 1023 VEILINGVEREENIGINGEN IN Z.-HOLLAND. Jaarlijksche vergadering van de provinciale commissie. De Prov. commissie van de veilingsver- eenigingen in Zuid-Holland heeft gistermid dag in Den Haag haar jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden, waarvoor veel belangstelling was. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Q. A. Nederpel uit Loosduinen, bleek dat sleohts 5 van de aangesloten vei lingen een vooruitgang in het omzetcijfer konden boeken. De totale omzet van de 36 aangesloten veilingen beliep 25.749.3666.88, hetgeen 4.227.879.68 minder ies dan in 1934. De slechte exportgelegenheden worden hiervan de oorzaken genoemd. Het jaarverslag Werd, evenals het finan cieel verslag, goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren M. Prins uit Honselersdijk en W. v. d. Zwet Pzn. uit Roelofarendsveen, werden herko zen. De heer S. Schonerveld uit Rijnsburg was niet herkiesbaar. In zijn plaats werd benoemd de heer J. v. d. Perk uit Katwijk. Als bestuurslid had voorts de heer J. O vervoorde uit Rotterdam ontslag genomen, en in zijn plaats werd benoemd de heer Alb, van 't Hart Jr. uit Rotterdam. Nadat de voorzitter den schei denden bestuursleden dank had gebracht voor hun werk in het belang der organisa tie, heeft de heer Overvoorde woorden van erkentelijkheid gesproken voor de prettige samenwerking die steeds heeft bestaan. Mr. Niemöller heeft vervolgens een lezing gehouden over den Duitschen export en de clearingmaatregelen. Spr. meende, dat een eind moet worden gemaakt aan de onbil lijke regeling inzake de betaling van de Duitsche renten via de clearing. Het zal mogelijk zijn verbeteringen in onzen export te brengen door meer van Duitschland te koopen. Spr. betoogde, dat nu het bedrag van de oude schulden op de clearing bin nenkort vrij "komt, dit aan den tuinbouw- export ten goede zal moeten komen. Tenslotte werden nog enkele opmerkin gen gemaakt omtrent de regeling van den verkoop van warenhuizensla voor Duitsch land, waarbij werd opgemerkt, dat soms op de Genehmigungen een lager bedrag wordt betaald voor sla, dan de Ned. groenten- en fruitcentrale als prijs vaststelde. VOEDING SCHOOLKINDEREN. Commissie om op korte termijn een bruikbare onderzoekmethode aan te geven. Bij beschikking van den minister van So ciale Zaken is ingesteld een Commissie van deskundigen, aan wie wordt opgedragen op korte termijn een voor het geheele land bruikbare methode aan te geven, vol gens welke het onderzoek naar de voe dingstoestand van schoolkinderen en de verwerking van de verkregen gegevens zal moeten plaats hebben. Benoemd zijn tot lid, tevens voorzitter dier commissie, prof. dr. J. Tinbergen, te Den Haag, tot leden: arts C. L. Deyll, lei der van de Schoolartsendienst te Amster dam, dr. E. H. J. van der Heyden, direc teur van de Gemeentelijke Geneeskundi ge en Gezondheidsdienst te Maastricht; dr J. C. Streng, leider van de Schoolartsen- dienst te Den Haag; arts G. D. Swanen- burg de Veye, schoolarts te Veendam, Taxegedeelte consumptiemelk. Nederlandsche Zuivelcentrale, 5 April t/m. 11 April 1936 Consumptiemelk Re- geeringscontract, taxegedeelte 5 yK cent, eventueel verhogod met premie of vermin derd met afdracht voor de kwaliteit; over- melk Regeerings-minimumprijs 3,8 cent; afdracht bij levering in Consumptie van andere dan taxemelk 2cent. Kroonprinses Ingrid op Schiphol. Gisteren heeft Kroonprinses Ingrid van Denemarken, met de „Roerdomp" van de gewone luchtlijn op haar doorreis van Ko penhagen naar Brussel, korten tijd op Schiphol vertoefd, waar de gezant van De nemarken Harald de Scavenius en de con sul mr I. Müller de Prinses begroetten. Nadat de Prinses, die bloemen kreeg aan geboden, in het kantoor van den haven meester* ver verschingen had gebruikt, ver trok zij te 12.40 met het Parijsche toestel, dat te haren gerieve een tusschenlanding maakte te Brussel, waarheen Prinses In grid zich voor een particulier bezoek begaf. Hoe U de bollenvelden het beste ziet. In ons vaderland is het pas écht-defini- tief lente, wanneer de dikke laag stroo, die gedurende den winter de velden bedekte, verwijderd is en de bloembollenrechthoe ken weer een tinteling van kleuren ver- toonen. Nauwlettend volgt men alom in den lande de ontwikkeling dezer gewassen en zoodra de tijd rijp geacht wordt, vinden ware volksverhuizingen plaats. Dan zijn de wegen tusschen Haarlem en Den Haag overvol en de tram maakt weer winsten. Onafzienbare colonnes van wielrijders trek ken erop uit, en alles, wat nog maar eenige motorische kracht heeft wordt méér dan bemand: zoo oud kan een vehikel niet zijn, of het. is nog wel goed genoeg om den klassieken rit langs de bollenvelden te maken. En al hebben de crisisvoorschriften den aanplant ook beperkt, er is ook dit jaar nog meer dan genoeg te zien al zal de ware natuurliefhebber als het even kan liever een rustigen ochtend uitkiezen voor zijn tocht dan zoo juist werd beschreven! Inderdaad, de van ouds beroemde „Bloem bollenzondag" is wel uitermate ongesehikt om op reis te gaan, Wie eenigszins kan, blijven dan liever thuis, want een hyacin- thenveld moge nog zoo onafzienbaar zijn en nog zoo z'-n best doen om de lentelucht met zoet parfum te verzadigen, koning motor wint het dan nog gemakkelijk! Het is trouwens ook heelemaal niet noo- dig, aldus schrijft ons de Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B. om zich te beperken tot het meest bekende bloembollengebied: de streek tusschen Leiden en Haarlem. Want ook ten noorden van laatstgenoemde stad is heel wat te zien en héél wat te ge nieten! Vooral in de laatste jaren is de bollencultuur sterk gedecentraliseerd. Men vindt de bloemenvelden o.m. in het z.g. „Westfriesche deel" van Noord-Holland (de streek n.l. in den driehoek Hoorn MedemblikEnkhuizen), in den Anna- Paulowna-polder, in het gebied tusschen Haarlem en Alkmaar, in den Haarlemmer- meerpolder, ja zelfs in het noordwestelijke gedeelte van Noord-Brabant, op Texel en de Zeeuwsche eilanden en ook hier en daar in Groningen en Friesland. In de laatstge noemde streken zijn bloembollenvelden echter min of meer rara aves; de route, die op bijgaand kaartje in beeld is ge bracht leidt echter langs een overdaad van kleurenpracht. Dit geldt óók voor den rondrit door het Westland, waar deze cul tuur zelfs vrij intensief beoefend wordt. In het bekendste bollengebjed (Leiden Haarlem) is de teelt sterk gerationaliseerd, d.w.z. dat de bloembollenvelden er niet T» wille iu de overzlahtelijldbcid ie op dit kaartje dechta tén roote aangegeven. De groote wegen, de toegangiroutee en da algemeen bekende centra ale Lisee en Uillegom ajjn om deaelfde reden weggelaten. zoo schilderachtig liggen als verder noord waarts, waar men b.v. in plaats van de eternieten afscheidingen nog veelvuldig de natuurlijke heggen toepast, wat aan de entourage in belangrijke mate ten eoede komt. Wanneer? Dank zij de vele echte lentedagen, die wij dit jaar gehad hebben, zijn de bollen velden aan den vroegen kant. In het alge meen kan gezegd worden, dat de crocus- sen omstreeks half Maart beginnen; de gele soorten zijn er het eerst, daarna ko men de paarse en de bonte. De omgeving van Uitgeest en Beverwijk is hiervoor be roemd (welke mededeeling de lezer in zijn ooren mag knoopen met het oog op het volgende bloeiseizoen, want de crocussen zijn thans vrijwel afgeloopen). Direct daarna kopien de kortstelige narcissen, be gin April gevolgd door de hyacinthen, die hun kleurenpracht weer moeten „afstaan" aan de kortstelige tulpen. Als het lang koud blijft kan men het wel eens treffen, dat deze hyacinthen en tulpen ongeveer gelijktijdig bloeien; dit jaar zal er wel een groen interval tusschen beider bloeiperio den liggen. En tenslotte prijken de late tulpen dikwijls nog tot het einde van Mei en zelfs wel tot begin Juni. De in ons land nog altijd voortwoeke rende lintbebouwing heeft het uitzicht op de bollenvelden van de groote wegen af niet verbeterd. Veel meer schoonheid vindt men dan ook langs de binnenwegen, welke grootendeels gevolgd worden door de route op ons schetskaartje, er zijn natuurlijk vanuit de bekende centra langs den „groo- ten weg" (Hillegom, Lisse, enz.) nog vele andere uitstapjes te maken. De prachtige (ofschoon zeer bochtige en smalle en daarom op drukke dagen niet ongevaarlijke) binnenweg, welke van Aer- denhout over de Zilk, Noordwijkerhout en Noordwijk naar Katwijk en Wassenaar voert, biedt een overdaad aan natuur schoon. Van dezen weg leiden talrijke ver bindingen naar den Rijksstraatweg Oegst- geestSassenheim, Lisse, Hillegom, Heem stede, Bennebroek, Haarlem. Zeer bekend (en befaamd) is b.v. de weg, die langs het fraaie kasteel Keukenhof bij Lisse voert. Langs deze verbindingswegen vindt men een rijke verscheidenheid van bollenvel den, omdat ze niet alle even beschut lig gen en daarom de diverse stadia als het ware naast elkaar te zien zijn. In de om geving van Hillegom en Lisse vindt men de meeste hyacinthen, de narcissen zijn het rijkst gezaaid in de buurt van Sassen heim (ook wel nabij Noordwijk en Was senaar). DE „HINDENBURG" ONDERWEG. De bijzondere D.N.B.-berichtgever a/b van de L. Z. „Hindenburg" meldt, dat er in den nacht van Dinsdag op Woensdag 910 m. wind stond: stormweer! Men zag de schepen beneden zich in de hoogstaande golven van de Golf van Biskaye stampen en slingeren. De Zeppelin lag evenwel zeer rustig. Om half acht Woensdagochtend zagen de luchtreizigers ter 'hoogte van Kaap Finis- tère een thuisvarend Engelsch oorlogsschip. Er werden over een weer groeten gewis seld: de Engelschman wenschte de L.Z. 129 behouden varen. De koers lei op Las Palm as: daar hoopt kapt. Lehmann voordeel te krijgen van de N.O.-passaat. Tengevolge van den gedwongen omweg over Nederland en over de Golf van Bis- caye zal de „Zep" eerst Vrijdagochtend vroeg te Pernambuco kunnen zijn en om streeks middernacht daarna te Rio de Ja neiro. LESVLIEGTUIG TE PLETTER GEVALLEN. Naar Reuter uit Southampton meedeelde, is daar gisteren een' lesvliegtuig te pletter gevallen. De beide inzittenden, de heer Clive Muttal, jongste broeder vein een be kend industrieel uit Manchester, en zijn leermeester vonden den dood. PATER DAMIAAN-HULDE TE ANTWERPEN. Alle Katholieke bonden, zoowel manne lijke als vrouwelijke, kunnen afgevaardig den zenden naar de Pater Damiaan-hulde, welke op 3 Mei te Antwerpen zal plaats hebben. De afgevaardigden der Katholie ke bonden zullen te zamen in de processie een Nederlandsche delegatie vormen. Bonden en vereenigingen kunnen zich. opgeven en nadere inlichtingen ontvangen bij het Huldigingscomité Pater Damiaan, Paters der H.H. Harten, Ginniken. DE GOUD-INHOUD VAN DEN BELGA. Thans officieel vastgesteld. De Belgische Staatscourant kondigt de Koninklijke besluiten af, waarbij wordt be paald, dat de op 31 Maart 1935 op een ge wicht fijn goud van 0,150632 gram per Bei- ga voorloopig vastgestelde muntpariteit, de finitief op dit bedrag wordt vastgesteld en dat vanaf 1 April het egalisatiefonds der wisselkoersen dat 3 April 1935 werd opge richt, wordt afgeschaft. België is door dezen maatregel feitelijk weder teruggekeerd tot den gouden stan daard.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7