STADS NIEUWS DONDERDAG 2 APRIL 1936 Uc. LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? KOUDER. DE BILT SEINT i Matige, tijdelijk toenemende Westelijke tot Noord-Westelijke wmd, zwaar bewolkt met regen- of hagelbuien, kouder. Hoogste barometers!: 768.6 te Thorshavn. Laagste barometers!: 742.8 te Haparanda. Het geheele depressiesysteem van Lap land tot het Kanaal trekt Oostwaarts en aan de achterzijde ontwikkelt de hooge drukking zich onverwacht snel, zoodat het er naar uitziet, dat de hooge drukking vanuit het Noord-Westen zich met die over Frankrijk zal vereenigen en de depressie op den Oceaan voorloopig niet kan door dringen. In Scandinavië waarien vooral in Noorwegen krachtige Noord-Westelijke winden, die weer matige vorst deden in vallen. Bij IJsland nam de vorst nog iets toe en de koude drong reeds tot Schotland door, waar de lucht begint op te klaren, maar af en toe sneeuw zal vallen. In En geland valt nog veel regen. Noord-Frank rijk heeft Westelijken storm met regen, in het Zuiden heerscht windstilte met bedek te lucht. In Zuid-Duitschland waait het krachtig uit West, het overige Duitschland heeft weinig wind, maar vrij veel regen. In de bovenlucht wordt de afkoeling reeds merkbaar en bij het invallen van Noord- Westelijke winden zal ook in onze omge ving de temperatuur flink dalen en zijn regen- en hagelbuien te wachten, waarbij later opklaring kan volgen. LUCHTTEMPERATUUR 11.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 7.04 uur tot Vrijdagmorgen 5.03 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 3 April voorm. 0.56 en nam. 1.16 uur. De oorlog in Abessinië. GROOTE OVERWINNING VAN DE ABESSIJNEN? ADDIS ABEBA, 2 April. Naar verno men wordt hebben de Abessijnen een groo- te overwinning behaald. Het Abessijnsche hoofdkwartier deelt mede, dat vier voorloopige versterkingen van de Italianen zijn veroverd. 700 Italianen, waarvan 36 officieren en 2000 Erythreanen zijn in den tijd van 48 uur gesneuveld. Bijzonderheden over de inneming van Gondar. ASMARA, 2 - April. (A. N. P.) Het Ita- liaansche hoofdkwartierf heeft thans nade re mededeelingen gedaan over de inne ming van de stad Gondar door de Italiaan- 6che troepen. Een sterke Italiaansche afdeeling onder commando van den secretaris der fascis tische partij, generaal Starace, heeft de stad Woensdag na een marsch van 800 km. over een bijzonder moeilijk terrein bezet en er de Italiaansche vlag geheschen. De marsch naar Gondar is in twee etap pes geschied. Op 15 Maart zijn 5000 man met 500 vrachtauto's, talrijke tanks en ander modern oorlogstuig van Asmara vertrokken; zij marcheerden allereerst naar Om Aher gelegen aan de Setit. Op den 24sten Maart tro c*.en de troepen over deze rivier. Bij den daarna volgenden op- marsch door het tropische gebied ten Zui den van de Setit werd de proviandeering der troepen door vliegtuigei verzorgd. Bij den berg Chonoher besloot Starace de tanks achter te laten om den opmarsch niet te vertragen. De troepen zetten den tocht te voet voort, om zich bij de Zuid- Westelijke uitloopers van het Semienpla- teau te vereenigen met de Italiaansche inheemsche afdeelingen, die juist de stad Desbara bezet hadden. De Abessijnen hebben bij dezen op marsch geen weerstand geboden. De over blijfselen van de troepen van Ras Imroe en Haile Boerroe, die na den slag in Sjire van den Negus het bevel gekregen hadden, de Italianen op te houden, hadden zich te ruggetrokken in het gebied ten Zuiden van het Tanameer, eenerzijds omdat zij tegen de Italiaansche strijdkrachten geen weer stand konden bieden, anderzijds wegens de vijandige houding der bevolking. De stad Gondar, welker bezetting in Ita- laansche kringen reeds lang verwacht werd, is tijdelijk zelfs de hoofdstad van Abessinië geweest. HET LEGERBERICHT. ROME, 2 April (A.N.P.) Maarschalk Badoglio seint het volgende legerbericht: Gisteren hebben onze troepen Gondar bezet. Nadere bijzonderheden zullen in een volgend bulletin worden meegedeeld. DE MODESHOW BIJ GERZON. i Reeds gisteren waren wij in de gelegen heid een zeer uitvoerig verslag van de welgeslaagde voorjaarsshow van Gerzon in ons blad te publiceeren. Aan alle dames, die de show bezochten werd bij het heengaan een exemplaar van ons blad met het verslag der show over handigd. Na de uitvoerige beschrijving, die wij gisteren reeds gaven, behoeft ons verslag nog slechts weinig aanvulling. Van de zeer chique avondjaponnen mogen wij nog j vermelden een prachtig crème zijden i avondjapon, geheel met groene zijde ge- voerd, dat zichtbaar is in de zeer ruime op den rug overvallende hals en aan de keerzijde van de lange sleep. Vooral de zeer chique lijnen van het rokgedeelte waren hier opmerkenswaardig. Een ander opzienbarende dracht was nog een zwart zijden doorgestikte mantel, te dragen over gekleede middag- of avondjapon. Opmer kelijk waren hier de mouwen, met de eigenaardige ingang onderaan op zij, wat intenties aan een Chineesche dracht ver ried. Vermelding verdienen ook nog de zeer chique, veel voorkomende pellerines, ook in bontsoorten. Over de hoedenmode tenslotte nog het volgende. De hoedenmode brengt ons dit seizoen weer een groote verscheidenheid. Naast de vlotte Breton- en Matelot-modellen heeft de mode zich op de in het tijdperk van Maria Stuart gedragen hoeden ge- inspireerd. Ook de heerenhoed wordt weer in nieuwe uitvoeringen gebracht. Wat de kleuren betreft, heeft marine de boven toon, daarnaast veel bruin, havanna, goud bruin en maistinten. Patou lanceert naast marineblauw een violine, een roodachtig lila, de kleur van de heidebloem, die hij „Cattieya" noemt, een vert printemps, een heel licht char treuse. De verwerkte kwaliteiten zijn in hoofd zaak panama papier en exotische stroo- soorten, als Balibuntal, Parabuntal, Bakou, Bakoushantung (bijzonder fijn gevlochten bakou) Sisal en Haarvil! Als nieuw vilt wordt een zeer mooie peau de pêche, op perzikhuid lijkende kwaliteit, welke voor al in de pasteltinten opvalt, gebracht. Voor garnituren gebruikt men veel bloe men, voilettes, zelfs gekleurde, en ook en kele eenvoudig veertjes. Madame Agnes lanceert fraaie tullehoe- den, waarbij bloemen en satijn ciré motie ven tusschen de tullelagen verwerkt zijn. Deze modellen zijn zeer bewerkelijk. Wij toonen mooie, practische sportieve vilt- modellen van Descat en Rose Valois, gekleede hoeden van Lemoinier, Susy, Mo- lyneux, Mile Marthe en Violette, Marsan en dameshoeden voor meer geposeerde leeftijd, en groote maten van Marguérite en Léonie. Al deze modellen zijn in de nieuwe collecties van Gerzon vertegen woordigd en in alle pry zen. GOLGOTHA. De film „Golgotha", welke vanaf morgen in het Trianon-Theater wordt vertoond, is een nieuwe film van het Lijdensverhaal van Christus. Deze verfilming is wel de bekro ning van min of meer bescheiden pogingen om dit teer en verheven drama in beeld te brengen. De film is niet speciaal voor katho lieken, maar ook, zooals mgr. Reymond, de scenario-schrijver, in een interview zeide, voor hen, die slechts weinig of niets van Christus' offerdood weten, een film voor het groote publiek. Inplaats ze met „Holly wood goed" te vergiftigen of hoogstens nut teloos bezig te houden, wil deze film pogen Christus' lijden ook onder de groote massa te brengen. De film is grootsch van opzet; niet min der dan 3000 figuranten werken er aan mee. De opname geschiedde in het zonnige Marokko, 20 K.M. ten Zuiden van Algiers, zoodat de omgeving den toeschouwer geen indruk geeft van studiowerk en gefingeerde landschappen. De majestueuze tempel en andere gebouwen als het Sanhedrin ma ken een diepen indruk en benaderen een fascineerende sfeer van echtheid. De film wordt geheel beheersoht door de Christusfiguur die schitterend is getrof fen. Waardigheid en weldoende goedheid z\jn de opvallende indrukken van zijn spel, dat nergens in de film ook maar eenige verzwakking toont. Maria, zijne heilige Moeder, treedt slechts sporadisch op den voorgrond en dan weegt haar spel nog lang niet altijd op tegen de Christusfiguur. Pila- tus speelt r°l van besluiteloos en on standvastig stadhouder voortreffelijk. Ook de vrouw van Pilatus, hoewel geheel op den achtergrond blijvende, geeft prachtig spel te zien. De Hoogepriesters en Pharizeëers, 't krijschende Sanhedrin benaderen zoo echt, de giftspuwende doodelyk hatende volks verleiders dien we door 't eenvoudige Pas sieverhaal meekrijgen en bij de opge zweepte volksmenigte overweldigt de intie me sfeer rond de Christusfiguur. Niet door goed bedoelde vrome voorstel ling maar door levensechte uitbeelding boeit deze film die naast hoofdmomenten als het Avondmaal, verraad van Judas, ver oordeeling en kruisdraging, zich culmineert in de Kruisiging, doch waarvan 't slot niet de volle bevrediging schenkt, en dan ook niet in overeenstemming is met de film als geheel. Dit is dan ook ae eenige zwakheid in deze imposante en indrukwekkende film. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert op Maandag 6 April 1936, des namiddag te 2 uur in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen, Steen- schuur 21. Alsnog te behandelen: Voorstel: a. tot aankoop in het belang van de volks huisvesting van het huis en erf Oude Vest No. 147, kad. bekend gemeente Leiden Sec tie H No. 1524; b. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat. Voorstel inzake overdracht van den La gen Rijndijk c.a, en van de Leiderdorpsche brug met bijbehoorènd huis en erf aan de gemeente Leiderdorp en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat. BEBOUWING BOUWELOUWESTEEG, HOEK OUDE VEST. De heer A. Karstens heeft aan de ge meente voor den prijs van f 3850.te koop aangeboden het huis en erf aan de Oude Vest no. 147, hoek Bouwelouwensteeg, groot 60 M2. Aankoop van dit perceel is voor de ge meente van belang met het oog op zijn lig ging ten opzichte van het aan de Vereeni- ging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen in erfpacht uitgegeven terrein, gelegen tusschen de van der Werf- straat en de Oude Vest. Op de strook grond, gelegen op den Oos telijken hoek Oude Vest en Bouwelouwen steeg, is thans n.l. bebouwing niet wel mo gelijk, zoodat bij den bestaanden toestand deze strook onbebouwd zou moeten blijven en in plaats van 99 slechts 98 woningen zouden kunnen worden gebouwd. Wordt echter het perceel Oude Vest no. 147 bij het in erfpacht uitgegeven terrein getrok ken, dan kan de grond ter plaatse econo mischer worden verkaveld; het wordt als dan mogelijk twee woningen meer te stich ten, terwijl tevens een architectonisch betere hoekoplossing wordt verkregen. De koopsom, welke ook naar het oordeel van de Commissie van Fabricage, aanne melijk is te achten, zal uiteraard niet uit sluitend op de weningen, die op het te koopen perceel worden gebouwd, drukken, doch over het geheele woningcomplex kun nen worden verdeeld. Het laat zich aan zien, dat de exploitatie van het woning complex door dezen aankoop niet onguns tig zal worden beïnvloedden de huren der halve niet behoeven te worden verhoogd. Een voorstel tot uitgifte in erfpacht van het perceel Oude Vest no. 147 aan „Werk manswoningen" en wijziging van het raadsbesluit'inzake het verleenen van voor schot voor den woningbouw zal den Raad, wanneer hij tot aankoop besluit, binnen kort bereiken. OVERDRACHT DER LEIDERDORPSCHE BRUG. Ook de tol en de Lage Rijndijk worden verkocht. Zooals bekend is, behoort aan de ge- gemeente Leiden de weg- en watertol der Leiderdorpsche brug (daaronder begrepen de bij de brug gelegen woning met café en erf). De opbrengst van den tol c.a., werd steeds verpacht, laatstelijk bij Raadsbe sluit van 30 Januari 1933 tot 1 Mei 1936 voor 2.000.per jaar. Voorts berust bij Leiden het onderhoud van het onder de gemeente Leiderdorp ge legen gedeelte van den Lagen Rijndijk over een lengte van 1300 M., vanaf de Span- jaardsbrug tot de Leiderdorpsche brug, als mede van de boordvoorziening langs den weg. In de onderhoudskosten van den weg draagt Leiderdorp jaarlijks 73.60 by. Met de gemeente Leiderdorp werden reeds geruimen tijd onderhandelingen ge voerd over overdracht van den weg c.a. en van de brug aan die gemeente, welke onderhandelingen eindelijk tot een gunstig resultaat hebben geleid. Bij deze besprekingen werd er vooreerst van uitgegaan, dat dergelijke buiten Lei den's territoir gelegen objecten in onder houd en beheer behooren te zijn bij die lichamen, die door hun publiekrechtelijke positie daartoe meer zijn aangewezen dan Leiden. Verder namen B. en W. het standpunt in, dat de overdracht van den weg en de boord voorziening kon geschieden onder bijbe taling door Leiden van de gekapitaliseer de onderhoudskosten. Ook ten aanzien van de brug behoorde in deze als maatstaf te worden genomen het financieele resultaat, dat zij voor Leiden oplevert. Aangezien de brug zich ongeveer bedruipt en Leiden, in tegenstelling met Leiderdorp, bij opheffing van den landtol slechts een verwijderd be lang heeft, ontmoette 't bij B. en W. beden king, in de exploitatie van de brug by eventueele opheffing van den landtol een bijdrage te verleenen, zooals Leiderdorp aanvankelijk had gevraagd. Aan de genoemde punten voegde Leider dorp nog een ander toe. Het gemeentebestuur van Leiderdorp wees er op, dat het zich laat aanzien, dat spoedig een verbreeding van den Lagen Rijndijk moet plaats hebben. In dien weg liggen eenige leidingen voor gas en elec- triciteit, deels voor Leiderdorp alleen, deels mede voor aangrenzende gemeenten. Het verbreeden van den weg zal verlenging van de verschillende leidingen noodig ma ken. Nu komt in de overeenkomsten be treffende de levering van gas en electrici- teit aan de gemeente Leiderdorp de bepa ling voor, dat de kosten van verlegging geheel voor rekening van de gemeente Leiderdorp komen. Mede met het oog op de kosten van de weg verbetering, verzoekt Leiderdorp een gedeelte van de kosten van verlegging van de leidingen voor rekening van Leiden te nemen. In aanmerking ne mende o.a., dat onder de bedoelde leidingen er zich bevinden, die ook voor andere ge meenten dan Leiderdorp dienst doen, kwam de toekenning van een bijdrage als bedoeld B. en W. niet onbillijk voor. Op den volgenden voet werd nu met Bur gemeester en Wethouders van Leiderdorp overeenstemming bereikt: a. overdracht van den Lagen Rijndijk en van de boordvoorziening langs dien weg aan Leiderdorp, tegen uitkeering door Lei den van een bedrag van resp. 10.000. en 5.000.ineens. Naar een rente van 4% komt dit neer op een jaarlijksch on derhoudsbedrag van 400.en 200. b. overdracht om niet van de Leider dorpsche brug met het recht van tol- en bruggeldheffing (daaronder begrepen de woning met café, erf, enz.). Wegens de in 1925 plaats gehad hebbende vernieuwing van de brug ~ust nog op de brug een res tant-schuld per 1 Januari 1936 van 17.100. Het spreekt vanzelf, dat overdracht van de brug c.a. gepaard dient te gaan met resti tutie van dit bedrag van 17.100.aan onze gemeente, hetgeen kan geschieden in verrekening mei de door Leiden te beta len som van 15.000.zoodat onze ge meente per saldo een bedrag van 2.100. ontvangt. c. ingeval later by verbreeding en ver betering van het over te dragen gedeelte van den Lagen Rijndijk verlegging van gas leidingen en electriciteitskabels noodig is, zal Leiden in de kosten van die verleg ging voor een derde gedeelte tot een maxi mum van f 6 467.in totaal bijdragen. (Hiervan 4.890.door de Lichtfabrieken en 1.577.door de gemeente zelf). De kosten van de eventueele verlegging van de leidingen worden geraamd op 19.400. De Commissie van Fabricage kan zich met de aangegeven transactie eveneens vereenigen. Aangezien by totstandkoming van de overdracht der brug door Leiden niet meer behoeft te worden verpacht, doch dit door Leiderdorp zal moeten geschieden, kan het tot den Raad gerichte verzoek van J. A. Ramaker om de pacht te verlengen, buiten verdere behandeling blijven. HET TRIDUUM VOOR DE R.K. WERKLOOZEN. Hedenmorgen is het Triduum voor de R.K. Werkloozen, dat dit jaar voor de zesde maal werd gehouden, plechtig gesloten. De zeereerw. pater dr. Henri v. Rooyen O.S.Cr., die de geestelijke oefeningen leid de, heeft hedenmorgen in de St. Lodewijks- kerk voor een treffend slot gezorgd. De gezangen der H. Mis werden door de Zus ters van het Gesticht aan de St. Jacobs- gracht op uitnemende wijze vertolkt. De directeur en de adj.-directeur van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, de heeren Wijkmans en Oostveen, gaven hier blijk van hun belangstelling. Na de H. Mis vereenigden de deelnemers ten getale van ongeveer 250 zich aan een gemeenschappelijk ontbijt in de zaal der St. Joseph-Gez.-Vereeniging, waar o.m. blijk van belangstelling gaven de zeereerw. heer pastoor Th. M. Beukers, prof. Cleophas, Geestelijk adviseur van den Volksbond, pa ter W. ten Brink en de kapelaans W. Hes- sing en B. Dorbeck. Voorts merkten we nog op de heeren v. d. Staak, namens den Dienst voor Soc. Za ken en Pley namens Maatschappelijk Hulp betoon. Na het ontbijt, dat allen zich natuurlijk uitstekend lieten smaken, sprak de heer H. L. J. Tobé, w.n. voorzitter van het comité, 'n woord van dank tot de geestelijkheid en verdere genoodigden voor hun aanwezig heid en wees er den werkloozen op, dat hun eerste plicht was de plicht vam dank baarheid. Al wat deze week in de Geeste lijke oefeningen is verkregen, is om niet verkregen. Dank bracht spr. aan pater v. Rooyen, die veel werk voor de werkloozen heeft verricht, dank aan pastoor Beukers, die zijn kerk Wederom afstond, dank aan Soc. Dienst en Maatschappelijk Hulpbetoon, die den werkloozen op gemakkelijke wijze in de gelegenheid stelde te stempelen, dank aan den praeses der St. Jos. Gez. voor het afstaan van het gebouw, dank aan zoovele anderen nog, die op zoo velerlei wijzen het hunne bijdroegen om alles vlot en geregeld te doen verloopen. Hierbij dankte spr. spe ciaal den heer v. Dam, die wel de steun pilaar van het geheele werk genoemd mag worden en op wien alles rust. Spr, richtte dan enkele woorden van op wekking tot de deelnemers aan het triduum en hoopte, dat hun vrouwen ook eens aan dergelijke vreugden mogen deelachtig wor den. Als bijzondere intentie beval spr. allen aan steun te zoeken bij O. L. Vr. van Al tijddurende Bijstand. Prof. Cleophas wees er vervolgens op, dat het werk na dit Triduum niet ten einde is, doch dat allen in het dagelijks bijwo nen van de H. Mis een voortgezet triduum zullen vinden. Het Comité wil echter nog meer doen voor de werkloozen en is voor nemens een maandelijksche H. Mis op den laatsten Maandag van elke maand te doen opdragen. Voorts vraagt spr. weer. de aan dacht voor de Beevaart naar St. Jeroen en wijst erop, dat het morgen Eerste Vrijdag is en tevens feest van O. L. Vr. van Smar ten. Zy moet voor de werkloozen en hun vTouwen in dezen tijd de bijzondere patro nes zijn. Het comité hoopt nog veel meer te kun nen doen, wanneer zulks noodig is, maar rekent daarbij op aller steun en volgzaam heid. De heer S. Strijk sprak vervolgeps na mens allen een woord van dank en herin nerde eraan, hoe thans gelukkig ook aan dacht aan de Jeugdwerkloozen wordt be steed. AGENDA LEIDEN. Donderdag, Jaarvergadering „Katholiek Leiden", Turk, te 8.30 uur. Donderdag. R.K. Reclasseeringsvereen. afd. Leiden, zitting gebouw St. Vin- centius-eVreeniging, Hooglandsche Kerkgraoht 32, 89 uur. Donderdag, Ledenvergadering R.-K. Bond van Transportarbeiders „St. Boni- facius", Bondsgebouw, 8 uur. Vrijdag, Jaarvergadering A. R. K. A., den Burcht, te 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Maart tot en met Zondag 5 April a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502, D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest telef. 274. Spr. roemde het werk van het comité als 'n stuk sociaal werk, dat niet genoeg ge waardeerd kan worden. De financieele be langstelling van Leiden's Katholieken is daarbij niet te vergelijken. Daarom hoopt spr., dat de finantieele steun zal groeien. De heer v. Dam wees de hem gebrachte lof terug, zeggend, dat hij zijn plicht slechts had gedaan. Hij bracht dank aan de Zusters voor de Kerkzang en spoorde de aanwezi gen aan propaganda te maken voor het geestelijk genot van het Triduum. Pater v. Rooyen sprak daarna een slot woord, een afscheidswoord, doch uitte daar bij den wensch, dat het weerzien hem zou mogen brengen niet tegenover werkloozen, maar tegenover vrije arbeiders, die hun brood weer kunnen verdienen. Hierna volgde sluiting met gebed. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Dr. F. C. Bursch sluit de serie voorjaars voordrachten. Dinsdagavond is het voorjaarsprogramma van de wetenschappelijke voordrachten in het Rijksmuseum van Oudheden alhier ge sloten met een lezing van dr. F. C. Bursch, wetenschappelijk assistent bij dit Museum, over: „De Midden-Europeesche Elementen in de Mykeensche beschaving". De Mykeensche beschaving is de eerste uiting van den Europeeschen geest, die in het lioht der historie valt. Dit is het groote belang van deze cultuur, die op tal van plaatsen op het Grieksche vasteland wordt aangetroffen. Wat haar kunst betreft, staat zij sterk onder Kretensischen invloed, doch meer en meer geeft zij ons daartegenover ook haar eigen karakter bloot. Spreker toont dit nader aan met behulp van licht beelden. Moet dus aangenomen worden, dat de Mykeensche beschaving een andere oor sprong heeft dan de Kretensische, dan geldt het, deze nu na te sporen. In de vroeg-Hel- ladische periode is nog duidelijk invloed uit Klein-Azië zichtbaar, doch dit verandert op slag bij den aanvang van het middel- Helladische tijdvak, omstreeks 2000 voor Chr. Uitteraard treden deze verschillen het duidelijkst aan het licht op die punten, waar de Kretensische invloed het gering ste was. Spr. gaat nu verder na, waar in midden- Europa analoge verschijnselen optreden, en komt dan tot de slotsom, dat er daar drie verschillende, doch deels samenhangende stroomingen zijn, die ten slotte in de My keensche cultuur uitmonden, en die dus als componenten ervan zyn op te vatten. Zoo meent spr. te kunnen aantoonen, dat de dragers der Mykeensche beschaving, die in onlangs te Bogasköi gevonden documen ten reeds Achaeers worden genoemd, en dus al Grieken waren, oorspronkelijk uit Mid den-Europa stamden. Ook de verspreding der voor-Grieksche plaatsnamen leert ons, dat degenen, die omstreeks 2000 v. Chr. Midden-Griekenland binnendrongen, reeds de eerste Grieken genoemd mogen worden. Ook in ons land worden vertegenwoordi gers gevonden dezer stroomingen, evenals in vele andere landen van Europa. Welke van deze drie samenstellende elementen der Mykeensche cultuur nu verantwoorde lijk te stellen is voor de verbreiding van het Grieksoh.dat is heden nog niet met volle zekerheid te beslissen, ook al heeft men zijn vermoedens. LEERKRACHTEN NIJVERHEIDS- ONDERWIJS. Algemeene vergadering te Leiden. Het jaarlijksch congres van den Ned. Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs zal dit jaar hier ter stede worden gehouden en wel op Woens dag 15 April a.s., terwijl op Donderdag 16 April de Bond in huishoudelijke vergade ring bijeen is. De uit alle deelen des lands komende congresbezoekers zullen door het Gemeen tebestuur in de Lakenhal officieel worden ontvangen. De vergaderingen worden gehouden in „Den Burcht". Tijdens het congres wordt in de Jacoba- zaal van dit hotel een interessante exposi tie georganiseerd van leermiddelen, mate rialen en derg., welke bij het Nijverheids onderwijs in gebruik zijn, dan wel ten dienste van dit onderwijs kunnen worden aangewend. Voor de fabrikanten uit Lei den en omgeving een mooie gelegenheid om hun artikelen te demonstreeren! Voor de dames der leden worden excur sies georganiseerd naar de Wollendeken- fabriek van de firma Zaalberg en naar den Hortus.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2