DINSDAG 31 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 BUITENLAND DUITSCHLAND. HEDEN HET DUIT SC HE ANTWOORD. Vermoedelijke inhoud. Heden zal, naar gemeld wordt, de bij zondere ambassadeur van Hitler, von Rib- bentrop, zich naar Londen begeveh, ten einde het definitieve Duitsehe antwoord op de voorstellen, vervat in het Londen- sche accoord der 4 Locarno-mogendheden, aan Eden te overhandigen. Li politieke kringen te Parijs verwacht men, naar Stefani seint, dat Hitler's nieuwe voorstellen de volgende vier punten zullen omvatten: 1. Handhaving van den thans in het Rijnland bestaanden toestand. 2. Een West-Europeesch pact tot weder- keerigen bijstano voor den duur van vijf en twintig jaar. 3. Bilaterale nonagressiepacten met de ten Oosten en ten Zuiden van Duitschland gelegen staten. 4. Een in Mei te houden conferentie, waarop de koloniale kwestie ter tafel zou worden gebracht. Geen bijeenroeping van den Rijksdag. Een bijeenroeping van den rijksdag, wel ke men blijkbaar in zekere politieke krin gen verwachtte, om Hitier gelegenheid te geven, zijn vredesplan voor de wereld te ontvouwen, schijnt om technische redenen onmogelijk te zijn. Het resultaat van de verkiezingen is nog niet officieel vastgesteld; het verifieeren der voorloopige uitslagen immers duurt ge meenlijk verscheiden dagen. Overigens heeft de rijksminister van bin- nenlandsche zaken, dr. Frick, op het oogen- blik ook nog niet de 750 of 800 nazis uit de lijst met de 1035 candidaten uitgezocht, welke de door het Duitsehe volk Zondag gekozen rijksdagafgevaardigden zullen zijn. FRANKRIJK. DE FRANSCHE VALUTA. Minister Regnier dementeert alle onzinnige in omloop zijnde geruchten. In een persconferentie heeft de Fransche minister van Financiën, de journalisten op nieuw gewezen op het onzinnige van de geruchten, die de ronde doen over een op handen zijnde devaluatie van den franc, een embargo op goud of een gedwongen con versie der staatsleeningen. De minister verklaarde, dat maatregelen van dien aard die trouwens nooit over wogen zijn de tusschenkomst van den wetgever zouden behoeven, zoodat zij der halve niet genomen zouden kunnen worden zoolang de Kamer met vacantie is. De mi nister voegde hier nog aan toe, dat derge lijke maatregelen in het bijzonder ondenk baar zijn op een oogenblik, dat de prijzen der landbouwproducten aanzienlijk zijn ge stegen, een stijging, die reeds van gunstigen invloed is geweest op handel en industrie. De minister wees er op, dat de begroo ting door 'aanmerkelijke besparingen ge saneerd is, dat de schatkist haar verplich tingen reeds stipt nakomt. ZWITSERLAND. ZWITSERLAND VERSTERKT ZIJN GRENZEN. Leening van 235 millioen fr. overwogen. In den Zwitserschen Bondsraad is gis teren ook de verdediging van de Zwitser- sche grens ter sprake gebracht. De leider van het militaire departement Minger heeft gewezen op de noodzakelijkheid van de versterking daarvan. De regeering heeft zich in principe accoord verklaard met Min- ger's inzichten. Vervolgens werd de kwes tie van de voor de versterking van de landsgrenzen benoodigde gelden besproken, waarbij de mogelijkheid onder het oog werd gezien van een eventueele leeding tegen lage rente. Het totale bedrag der benoodig de fondsen bedraagt 235 millioen Zwitser- sche francs, welke som verdeeld kan wor den over verscheidene jaren. ZWEDEN. OOK ZWEDEN VERSTERKT ZIJN DEFENSIE. De Zweedsche regeering heeft in den Rijksdag een voorstel tot uitbreiding van de defensiemiddelen ingediend, waarbij vooral is voorzien in versterking van de afdeelingen luchtvaart en verdediging tegen luchtaanvallen. De jaarlijksche begrooting voor de luchtvaart wordt gebracht op 21 millioen kronen, hetgeen een vermeerde ring met tien millioen beteekent. 0.m. is het de bedoeling een aantal bommenwer pers aan te schaffen. De marine zal op het bestaande hooge niveau worden gehand haafd in verband met het nut van dit wa pen. Hierbij zal rekening worden gehouden met de moderniseering van kruisers en den bouw van nieuwe torpedojagers en duik- booten. Bij het veldleger zal het aantal mi trailleurs, mortieren en kanonnen worden vergroot. Het aantal regimenten infanterie zal worden verminderd', doch het kader van de meeste regimenten zal worden uitge breid. De partijen van het centrum en van de rechterzijde, welke op het oogenblik de meerderheid in den Rijksdag hebben, vér- langen een nog sterkere vergrooting van de defensie, dan thans door de sociaal-de mocratische regeering wordt voorgesteld. Mogelijk zullen zij de voorstellen van de regeering door de hunne vervangen. Gebruiken de Italianen gasbommen? EEN AANKLACHT EN EEN PROTEST. Van de dochter van den Negus. In het Engelsche Hoogerhuis heeft lord Cecil of Chelwood de regeering een vraag gesteld inzake een telegram van de doch ter van den Negus, waarin zij zegt: „Gedurende zeven dagen, zonder ophou den, is mijn land bestookt met bommen, wel ke verschrikkelijke gassen bevatten. Onze soldaten zijn dapper en weten, dat zij de consequenties van een oorlog moe ten dragen, doch tegen deze wreede gas sen hebben wij geen bescherming, geen maskers, niets. Het lijden en de pijniging is niet te be schrijven, honderden van mijn volksgenoo- ten schreeuwen en kreunen van pijn, ve len van hen zijn onherkenbaar, de huid is hen van het gelaat gebrand" Lord Cecil vroeg de regeering, wat zij wel denkt van deze beschuldigingen tegen Italië en welke stappen zij denkt te ne men. Halifax, de lord grootzegelbewaarder, antwoordde namens de regeering: Ik zou wenschen, den afgevaardigden de verze kering te kunnen geven, dat die berichten over gasaanvallen ongegrond zijn. Ik kan die verzekering echter niet geven, wijl ik ter zake, op het oogenblik, over geen vol doende inlichtingen beschik. Maar, indien de berichten inderdaad juist blijken, indien Italië gas gebruikt heeft of gebruikt tegen non-combattanten en zelfs tegen de militaire strijdkrachten van een volk, dat tegen dergelijke aanval len zonder-verdediging is, dan zal de heele beschaafde wereld zich aansluiten bij de moreele vëroordeeling en de verontwaar diging, welke hier hedenavond tot uiting zijn gebracht. In antwoord op vragen inzake het ge bruik van strijdgassen door Italië in Abes- synië verklaarde Eden gisteren in het la gerhuis dat deze kwestie 23 Maart door de commissie van dertien te Londen is bespro ken, die besloot de klachten van de regee ring van Abessynië over te brengen aan de Italiaansche regeering en deze te her inneren aan de protocollen van Genève van 1925 Eden voegde hieraan toe, dat hij geloof de, dat dit was geschied. De vertegen woordiger van Engeland was het met deze beslissing eens. Zoodra het antwoord van de Italiaansche regeering ontvangen zal zijn, zal de Britsche regeering zoo spoe dig mogelijk trachten, den toestand te ver anderen. HET BOMBARDEMENT VAN HARRAR. Verontwaardiging in Engeland. In een officieel telegram aan het secreta riaat-generaal van den volkenbond meldt de Ethiopische minister van buitenlandsche zaken, Gueta Herouy betreffende het bom bardement van Harrar: „Op 29 Maart, om half acht 's morgens, hebben 37 Italiaansche vliegtuigen de stad Harrar gedurende een uur met bommen bestrooid en haar met mitrailleurs be stookt. Het aantal slachtoffers is niet be kend. Onder de verwoeste gebouwen bevinden zich de kerk van den H. Verlosser, de ka tholieke kerk, verscheidene gebouwen der katholieke missies, het Fransche hospi taal en het Fransche consulaat. Vijftien bommen troffen het Egyptische Roode Kruis-hospitaal, verscheidene raak ten het Ethiopische Roode Kruis-zieken- huis, terwijl twee bisantgranaten binnen de omheining van het Zweedsche hospitaal vielen. Hierbij dient er op te worden gewezen, dat al deze gebouwen duidelijk zichtbaar het Roode Kruis-teeken droegen". Voorts protesteert de Ethiopische minis ter bij het volkenbondssecretariaat tegen het bombardement van de Britsche ambu lance te Jsjilga op 20 Maart j.l. De Ethiopische regeering maakt tevens melding van een bombardement op 19 Maart in de omgeving van Gondar, waar bij twintig bommen werden geworpen op de missie der Fransche Lazaristen. Bij dit bombardement zijn geen slachtoffers ge vallen. Minister Herouy wijst de verklaring der Italianen van de hand, volgens welke door de Britsche ambulance te Kworam, die op 4, 5 en 6 Maart werd gebombardeerd, scho ten op de Italiaansche vliegtuigen zouden zijn gelost. De Abessynische minister herinnert er ten slotte aan, dat het volkenbondssecre tariaat op de hoogte is gesteld van demili- tarisatie van Harrar. De berichten over het bombardeeren van Harrar hebben op de Engelsche openbare meening een diepen indruk gemaakt, aan gezien het hier gaat om een open niet ver sterkte stad. De gevoelens van het publiek komen duidelijk tot uiting in de ingezonden stuk ken in de bladen, terwijl ook in het par lement reeds stemmen zijn opgegaan, en vragen werden gesteld omtrent de hou ding der Britsche regeering en van den volkenbond. Reuters speciale correspondent seint, dat het volgens te Addis Abeba ingekomen be richten onmogelijk is, de brandende puin- hoopen van Harrar te naderen, wegens de groote hitte. Dank zij den waarschuwingen, welke een half uur voordat de vliegtuigen boven de stad verschenen, werden gegeven, is, naar men gelooft, het aantal dooden niet zeer groot. De bevolking vluchtte onmiddellijk naar de rond de stad liggende heuvels, winkels en huizen onbeschermd achterlatend. Bij het eerste bombardement werden hoofdzakelijk brandbommen geworpen, waardoor de huizen der inboorlingen ter stond vlam vatten en uitbrandden. DE JONGSTE KRIJGSOPERATIES. Het legerbericht. Het Italiaansche legerbericht No. 168 luidt als volgt: Maarschalk Badoglio tele grafeert: Na de overwinning in Sjire zijn onze troepen de Takkaze overgetrokken en heb ben den opmarsch voortgezet in het gebied van Woldebba en Tzellemti. Op 10 Maart bereikten zij Addi Arcai en nadat de inten dance-diensten in het gebied waren geor ganiseerd, rukten de Eritreesche detache menten en de Italiaansche troepen weer verder. Groote terreinmoeilijkheden wer den overwonnen en gisteren werd Deba- rek, de hoofdstad van Oeghera, bezet, na dat onze troepen den bijna onbegaanbaren bergpas Lemalemo waren doorgetrokken. Ter uitvoering van het uitgebreide ope ratieplan van het oppercommando in Oost- Afrika is het derde legercorps uit het Feanroa-gebied opgerukt door de passen van Sam re en Tzellari. Na een moeizamen marsch werd gisteren Sokota, de hoofdstad van Wagg, een belangrijk knooppunt van karavaanwegen, bereikt; van hier leiden wegen naar Dessie, Addis Abeba, het ge bied van het Tsana-meer en Goj am. De bezetting van Sokota vormt de basis voor een nieuwen opmarsch. Onze bewon derenswaardige troepen hebben wederom een bewijs geleverd van hun ontembaar enthousiasme en weerstandsvermogen. Vooral verdient lof de tocht van 4000 man, die behalve hun persoonlijke uitrusting en bewapening nog 60 ton levensmidde len op him rug vervoerden over een weg van 36 kilometer. Een vliegtuig van het Noordelijk front is niet naar zijn basis teruggekeerd. Gisteren bombardeerden 33 vliegtuigen van het Zuidelijk front Harrar in gesloten formatie en troffen de duidelijk zichtbare militaire doelen. Niettegenstaande de felle beschieting van den grond af, werd geen enkel vliegtuig getroffen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN KRUITHUIS IN HONGARIJE ONTPLOFT. Te Nagyteremi in Hongarije is een kruit huis in de lucht gevlogen, waarbij verschei den personen werden gedood of gewond. Het kruishuis zelf is totaal vernield. RECHTZAKEN HAUPTMANN KRIJGT GEEN GRATIE. Terechtstelling heeft heden plaats. He Hof van gratie van den staat New Jersey heeft na een zitting van vijf uur gisteren het door Hauptmann ingediende nieuwe gratieverzoek verworpen. Dientengevolge zal Hauptmann heden avond om acht uur terechtgesteld moeten worden. Gouverneur Hoffman heeft verklaard, dat hij Hauptmann niet nogmaals uitstel van executie zal toestaan. Er zijn reeds be velen gegeven met betrekking tot de ten uitvoerlegging van het doodvonnis. Mevrouw Hauptmann, die er zeer slecht uitziet, heeft gisteren haar man in zijn cel bezocht, vermoedelijk voor de laatste maal. Zij blijft verklaren, dat Hauptmann on schuldig is. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. HOOGE RAAD. Vallen „coupondagen" onder de wet op de uitverkoopen? De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, heeft conclusie geno men in de eerste zaak, bij dit college aan hangig gemaakt betreffende de wet op de uitverkoopen en opruimingen. De firma Gerzon heeft in een Utrechtsch blad „coupondagen" aangekondigd. De Utrechtsche kantonrechter zag daarin, aan gezien de Kamer van Koophandel geen ver gunning had verleend, een overtreding van de wet en veroordeelde de firma tot 5 boete. De firma ging van deze uitspraak in cassatie. Mr. Wijnveldt merkte op, dat de hoofd regel der wet is: een verbod tot uitverkoo pen en opruimingen en al wat daarop lijkt, te houden zonder vergunning. Spr. meent, dat men ook maandelijksche uitverkoopen niet mag houden dan met toestemming van de Kamer van Koophandel. Zou de tegen overgestelde opvatting juist zijn en de aan kondiging „coupons" elke maand niet on der de wet vallen, omdat het woord „oprui ming" niet gebruikt wordt, aldus de ad vocaat-generaal dan zijn in vrijwel elke zaak opruimingen mogelijk en wordt de toestand weer, zooals hij was vóór de wet. Een zaak in conserven b.v., die gewoon zou zijn elke week haar voorraad te vernieu wen en aan te vullen, zou dan ook elke week opruiming kunnen houden onder het motto: „oude blikjes, pas twee weken in huis", wanneer zij maar het woord „oprui ming" verzweeg. Meermalen heeft de mi nister bij de behandeling van het wetsont werp opgemerkt, dat het geven van eenigS' is des te belangrijker, wanneer het om Uw gezondheid gaat. Waarom de kwelling van pijn te ondergaan, wanneer per slot van rekening maar één geneesmiddel helpen kan. Daarom snel besluiten en direct het juiste: INSTANTINE Prijs per doosje slechts 50 ets. zins vage omschrijvingen bij dit ontwerp onvermijdelijk was. Begripsbepalingen zijn daarom vrijwel achterwege gelaten en het komt mij zeide mr. Wijnveldt daar om juist voor, bij de ruime redactie der wet niet te veel waarde te hechten aan haar ge schiedenis, d.w.z. aan de uitlatingen, welke gedaan zijn bij de besprekingen, nJ. in dien zin, dat daaruit zou volgen, dat die ruime tekst ruimer uitgelegd zou moeten worden. Op deze gronden werd geconcludeerd tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal op 4 Mei arrest wij zen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voortgezette zaak. Voortgezet werd de zaak tegen J. O. te Warmond, die aanwezig heeft gehad een karnton, terwijl hij niet gerechtigd was zulk een ton te gebruiken, daar hij niet inge schreven was als kaasproducent. Aangezien verdachte thans wel erkend kaasproducent is, vroeg de ambtenaar een boete van ƒ15 subs. 6 dagen. Uitspraak ƒ15 subs. 5 dagen. Overtreding vleeschkeuringswet. N. L. D., slager te Noordwijkehout, heeft daar ter plaatse een varken geslacht zonder vergunning. Bovendien had hij het vleesoh niet laten keuren, zoodat hem ook ten laste was gelegd het ter aflevering voor handen heb ben van vleesch, dat niet van de vereischte stempels was voorzien. Verdachte had twee varkens gekocht; een had hij aangegeven en het andere frauduleus geslacht. De ambtenaar noemt het nogal een ern stig feit en eischte twee geldboeten van 30 subs. 10 dagen. Uitspraak tweemaal 25 subs, tweemaal 10 dagen. Burengerucht. P. H. te Leiden, die verstek liet gaan, had blijkbaar een antipathie tegen eenige bewoners van de Nieuwe Beestenmarkt te Leiden. Tot een openlijken aanval durfde hij het echter niet te laten komen. Hij had meer succes verwacht van een guerilla-tac- tiek. Daartoe had hij een strategisch plan uitgewerkt om den vijand in zijn slaap aan te vallen, 's Nachts onder bescherming der duisternis ging hij tot den aanval over, wel ke bestond in het b.v. met geringe tus- sdhenpoozen aan de bel te trekken. De te genpartij ook niet mis in het bedenken van afweermaatregelen had een spion- nagedienst georganiseerd, welke heel een voudig was. De broer van de bewoonster van het huis stelde zich verdekt op achter de deur, zijn strijdros, hier een doodgewo ne fiets, aan de hand. De juffrouw maakte het zich gemakkelijk in de erker. En nu was het wachten op den vijand. Het wach ten duurde erg lang, want pas om half twee kwam de verwachte aanvaller, die dadelijk tot daden overging en aan de bel begon te luiden. Plots kwam de tegenaanval in den vorm van den broer van de bewoonster, die den bel luidende lawaaimaker op heeterdaad betrapte. Deze, geen uitweg meer ziende, had een schitterenden inval gekregen. Bot weg en brutaal vertelde hij aan zijn over valler, dat het niet ging om de menschen wakker te bellen, maar dat hij een af spraakje had met de dienstmaagd des huizes. Zoowel de ambtenaar als de kantonrech ter vonden het een ongewone tijd voor af spraakjes, bovendien een afspraakje waar de geheele buurt voor wakker gemaakt werd, lijkt niet erg logisch. Dit luidruchtige bijeenkomstje kwam verdachte te staan op een eisch van 15 subs. 6 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. Baldadige jeugd. N. B. te A1 k e m a d e heeftdaar ter plaatse, terwijl hij met een kameraad liep te wandelen, diens vriend onverwachts een duw gegeven. De vriend was tegen een juist passeerende wielrijder gevallen, die op zijn beurt weer kennis maakte met moeder aarde. De wielrijder, die gewond werd, had de politie er op af gestuurd, zoo dat het laatste bedrijf van dit duw- en valpartij tje zich voor het hekje afspeelde. Eisch 5 subs. 2 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. Geen voorrang verleend. H. J. A. te 's Gravenhage heeft te Oegstgeest nabij de Emmalaan als be stuurder van een auto niet den d ng vrij gelaten voor een andeer auto >r hem van rechts kwam. Een aanri.. .ts het gevolg geweest. Eisch en uitspraak 15 subs. 5 dagen. Van den regen in den drop. P. C. te Leiden was aangehouden, ter wijl hij een motorfiets bereed. Een rijbe wijs kon hij niet toonen. Om een boete te ontloopen had hij toen maar een valschen naam opgegeven. Natuurlijk was dit uit gekomen. Eisch voor het rijden zonder rijbewijs ƒ7.50, subs. 3 dagen, en voor het opgeven van een valschen naam 10 subs. 4 dagen. Daar verdachte zonder werk is wilde de kantonrechter het nog eens probeeren met verdachte en veroordeelde hem tot twee geldboeten van ƒ6 subs, tweemaal 9 dagen. Het witte spatbord bij een race-fiets. H. K. te Oegstgeest heeft daar ter plaatse gereden met een racefiets. Een spat bord was op deze fiets niet aanwezig ge weest. Om toch een wit gemaakt vlak te kunnen vertoonen had verdachte een wit gemaakt langwerpig plankje aan de achter- vork bevestigd. Zoowel de ambtenaar als de kantonrech ter vonden zulks niet voldoende. Dan moe ten er aan racefietsen ook maar spatborden aangebracht worden. Eisch en uitspraak 1 subs. 1 dag. Voorts werden nog veroordeeld: G. C. W. te L e i d e n, venten zonder ver gunning. Eisch en uitspraak ƒ1 subs. 1 d. A. Z. te A1 p h e n, iedem. Eisch f 1 subs. 1 dag; uitspraak conform. W. F. T. de M. te Leiden, het linker rijwielpad berijden. Eisch 2.50 subs. 1 dag. Uitspraak 2 subs. 1 dag. J. C. S., te L e i d e n, wegens het 's nachts onbeheerd laten staan van een vrachtauto op de Garenmarkt. Eisch en uitspraak ƒ3 subs. 1 dag. H.A. S.teSassenheim, overtr. m. en r.-rglement. Eisch en uitspr. 2 subs. 1 dag. J. C. B. teOegstgeest wegens het be rijden van het linkerrijwielpad. Eisch en uitspraak 2 subs. 1 dag. W. v. D. te Katwijk, wegens het on verlicht laten staan van een auto te Noord- wij kerhout. Eisch 5 subs. 2 dagen. Uit spraak conform. B. R. te Leiden, wegens het niet vol doen aan een stopteeken van een verkeers agent. Eisch ƒ5 subs. 2 dagen. Uitspraak over 8 dagen. BOLLEN GEKWEEKT ZONDER VERGUNNING. De crisisregeling ontdoken. Voor den kantonrechter te Haarlem stonden ongeveer twintig bloembollenkwee kers terecht, meerendeels afkomstig uit Heemskerk, doch ook elders uit de bollen streek, die bloembollen hadden gekweekt, -zonder zich te hebben aangesloten bij de Sierteelt-centrale. Dientengevolge hadden zij geen vergun ning, terwijl zij de verplichte heffing niet hadden betaald. Ergo wensohten zij wel de voordeelen van de saneering te genieten, o.m. de prijsregeling, doch zij weigerden een deel bij te dragen in de groote offers die anderen zich hadden getroost. De kantonrechter noemde Heemskerk wederom een centrum van verzet, waar waarschuwingen blijkbaar niet helpen. Als getuige werd gehoord de heer Van' Maa- nen, namens de Sierteeltcentrale, die de bedragen aan onrechtmatig door de ver dachten genoten voordeel mededeelde. Die sommen varieerden van 2 tot 88 gulden en de ambtenaar, mr. Klein, vroeg hoogere boeten, ten einde dit genoten voordeel ge voelig te niet te doen. Een enkele verdachte bleek toch wel ©enigszins gevoeld te hebben, dat hij iets onrechtmatigs deed. Hij hielp op zijn ma nier ten minste mee aan de teeltbeperking, door nu en dan een mand bloembollen naar zijn buurman te brengen als veevoeder, maar dat vond hij dan ook meer dan vol doende. Een 71-jarige Heemskerker was nie te overtuigen. Als het dan moest zou hij wel gaan zitten, want betalen kon en deed hij niet. De kantonrechter veroordeelde de ver dachten overeenkomstig de eischen tot geldboeten van 2 tot 100 gulden. „Tel." WILT U IETS WETEN? Vraag: Kimt U mij zeggen, of er in Scheveningen een R.-K. pension voor Da mes is? En weest U ook misschien het adres ervan? Ik bedoel niet „Maris Stella". Antwoord: Op deze vraag, waarop wij ontkennend moesten antwoorden, deelt een onzer lezers ons mede, dat er in Sche veningen zulk een pension bestaat n.L „De Voorzienigheid" aan de Oude Schevening- sche weg. lederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge juridische inlichtingen r>~ - ons bureau

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5