DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang MAANDAG 30 MAART 1936 No. 8381 3)e Geid^clveSoii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, fciet Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Duitschland achter Hitier „Herr mach uns frei" Het Duitsche volk heeft zich thans, voor de vierde maal sinds Hitier aan het be wind kwam, uitgesproken en zich aaneen gesloten geschaard achter zijn Führer. Niet minder dan 98.9 pet. van de uitge brachte stemmen, hebben zich vóór Hitier verklaard. Deze uitslag is het resultaat van de ge weldige propaganda, welke in de afgeloo- pen dagen is gevoerd in alle deelen van het Duitsche Rijk, een propaganda, welke iederen Duitschen man en iedere Duitsche vrouw de gedachte heeft ingestampt: ge heel Duitschland moet als één man achter den Führer staan, dan alleen kan Duitsch land waarlijk groot en vrij worden. Wie Hitler's wil niet tot zijn eigen wil maakt, is een verrader van zijn volk. Zooals bij de vorige volksstemmingen het geval is geweest, was ook ditmaal het tijdstip zeer gunstig gekozen. Op 7 Maart jl. heeft Hitier het verdrag van Locarno opgezegd en tevens de Duit sche troepen laten., binnenrukken in de ge demilitariseerde zóne. Hiermede werd een einde gemaakt aan een jarenlange rechts ongelijkheid, welke zijn oorsprong vond in 't zoozeer gehate vredesverdrag van Versail les en werd de feitelijke souvereiniteit van het Duitsche Rijk in het geheele rijksge bied hersteld. „Die Wacht am Rhein" staat er weer „treu und fest" en het vaderland kan echter deze schutse wederom „ruhig" zijn. Welke Duitscher hij moge het natio- naal-socialistisch program goedkeuren of niet voelt niet een zekere trots, dat dit resultaat bereikt is, dat de regeering te Berlijn zich weer zoo krachtig weet, dat het zulk een daad aandurft, symbool van de opstanding van den overwonnene tegen over de overwinnaars? Onder zulke omstandigheden en na zulk een campagne was de altslag van de stemming niet onzeker. Het ging slechts om de laatste percenten. Wel zullen er velen geweest zijn, die zich afgevraagd hebben, of zij wel met een gerust geweten hun stem ten gunste van het nieuwe regiem mochten uitbren gen, omdat het niet alleen gaat om een goedkeuring van Hitler's daad op 7 Maart, (maar omdat de uitslag van het plebisciet zou kunnen werden opgevat als 'n onvoor waardelijke goedkeuring van fyet nationaal socialistische systeem. Speciaal de hou ding der bruine machthebbers tegenover den Godsdienst heeft zeer zeker niet de instemming van het Duitsche volk in z'n geheel. En met name de Katholieke bis schoppen hebben in een herderlijk schrij ven, dat vorige week Zondag van den kansel in alle kerken is afgelezen, het uitdrukkelijk voorbehoud gemaakt, dat de Katholieken met him ja-stem geen goed keuring willen hechten aan dingen, waar voor zij geen verantwoordelijkheid kun nen dragen. „Wij weten, zeggen de Duitsche bis schoppen, dat de verkiezingen voor velen uwer een pijnlijk gewetensconflict zullen brengen, omdat de deelneming aan de ver kiezingen zou kunnen schijnen een goed keuring in te houden van de anti-katho lieke en anti-kerkelijke maatregelen en publicaties, waarover ons hart in de laat ste jaren met droefheid en smart vervuld is. Teneinde ieder in staat te stellen op een besliste wijze „ja" te stemmen, verklaren wij, Duitsche bisschoppen, dat wij onze stem aan „het vaderland" zullen geven. Dit beteekent geen goedkeuring van din gen, waarvoor wij in ons geweten geen verantwoordelijkheid kunnen dragen." En de bisschop van Munster, mgr. Graaf von Galen, heeft in een predikatie dezer dagen gezegd: „Om voor ons Duitsche volk de eenige grondslag voor een zedelijke wereldbe schouwing te behouden en om ons volk te bewaren voor het wegzinken in een waar deloos godsdienstig nihilisme, zouden wij bij het afgeven van ons stembriefje aan dén Führer willen vragen, om de vrijheid De wereld in vogelvlucht De vol less temming in Duitschland is gis teren onder geestdriftige deelname van het geheele kiezerscorps verloopen. Er was een deelname van bijna 99 pet., hetgeen inder daad een record is. Van de kleine 45 mil- lioen kiezers, die him stem uitbrachten, stemden er niet minder dan 44^ millioen vóór Hitier en slechts 542.954 tegen, het geen derhalve een meerderheid opleverde van 98.8 pet. Geheel Duitschland vlagt van daag ter viering van deze historische stem uitslag. Men kan thans morgen het antwoord van de Duitsche regeering op de Londensche voorstellen tegemoet zien. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Flandin heeft in een rede gisteren eenige pertinente vragen gesteld aan Hit- Ier, waarop de Fransche regeering een dui delijk antwoord verwacht, alvorens met de Duitschers te kunnen onderhandelen over de eventueele Duitsche voorstellen. Uit Ethiopië wordt gemeld, dat de stad Harrar Zondag door Italiaansche bombar dementen is verwoest. De geheele stad staat in brand. De Abessijnsche regeering uit tegen dit bombardement protesten, daar Harrarer tot open en volkomen gede militariseerde stad was verklaard. Dr. v. Schelven is op weg naar Nederland te Dji- boeti aangekomen, waar hij een verhaal van zijn wedervaren heeft verteld. Tenslotte heeft de Bank van Fr ank ijk haar disconto verhoogd met 1 pet. wegens den druk, die opnieuw op de Fransche franc wordt uitgeoefend. van de belijdenis en openbare uitoefening van den Katholieken Godsdienst in vollen omvang weer te willen herstellen, zooals deze in het Rijksooncordaat uitdrukkelijk is gewaarborgd. Het is een rampzalige en verbitteringwekkende beperking dezer vrijheid, wanneer men alle openbare bij eenkomsten van Katholieken wantrouwend controleert, alle processies, bedevaarten en geloofsmanifestaties, die niet van ouds be stonden, verbiedt. Het is een betreurens waardige verloochening dezer vrijheid, wanneer men de Katholieke Pers vernie tigt of wanneer men het haar onmogelijk maakt om stelling te nemen tegenover de gebeurtenissen van onzen modernen tijd en deze te bezien van het standpunt der Christelijke waarheid. De Führer heeft alle Duitsche volksge- nooten opgeroepen om mede te werken, en herhaaldelijk heeft hij verklaard, dat niemand van deze medewerking uitgeslo ten mag worden. Maar wij moeten het thans openlijk zeggen: ontelbare malen wordt onze medewerking afgewezen, wordt ons recht en onze eer geschonden door het wantrouwen, dat in invloedrijke kringen wordt gewekt, en, waar men een afkeer van het Christendom van zijn leerstellin gen en van zijn zedeleer tot een noodza kelijke voorwaarde wil maken, voor de erkenning van nationale betrouwbaar heid." Ook de Katholieken in Duitschland heb ben hun stem aan den Führer gegeven. Zij hebben de bede, die door het geheele Duit sche land klonk „Herr, mach uns frei" tot de hunne gemaakt, maar diep in hun hart klonk dezelfde smeekbede voor de Kerk, voor haar vrijheid en recht, die onder het nationaal-socialistisch systeem in Duitsch land zoo bruut worden miskend en aan gerand. DE VERKIEZINGSUITSLAG. Nadere cijfers geven meerderheid van 99 pet. BERLIJN, 30 Maart (A.N.P.) Volgens de tot hedenmorgen bij den Rijks verkie zingsleider binnengekomen definitieve uit slagen uit de 35 kieskringen hebben van 45.431.102 stemgerechtigden 44.954.937, d. w. z. 99 pet., aan de verkiezing deelgeno- De verdeeling van deze 44.954.937 stem men is als volgt: Uitgebracht voor de lijst en daarmede voor den Führer: 44.411.911. Tegen de lijst en ongeldig: 543.026. Derhalve is 99 pet. van alle stemmen uit gebracht voor de lijst en daarmede voor den Führer. V Over: uitsluiting van Katholieken Wij hebben j.l. Woensdag gewezen op een uitlating in de liberale „Avondpost", waar van inhoud en strekking door ons, Katho lieken, niet kunnen worden aanvaard omdat wij, Katholieken, niet kunnen en niet willen aanvaarden en om geen enkele reden behoeven te aanvaarden dat wij, als zoodanig, voor het bekleeden van be paalde posten moeten worden uitgesloten krachtens onze beginselen, ons geloof! De „Avondpost" schreef n.L, dat „voor bepaalde posten die hun eigen conse quenties meebrengen een vertegenwoordi ger van die richting (de Roomsch Katho lieke richting bedoelt het blad) inderdaad practisch minder gewenscht moet worden geacht." Wij hebben, naar aanleiding daarvan, aan het liberale orgaan gevraagd: „Waar om een Roomsch-Katholiek voor benoe mingen als de bedoelde „practisch minder gewenscht" moet worden geacht. Men noeme de redenen onomwonden: wij zijn wel benieuwd deze te vernemen zoo schreven wij. De „Avondpost" heeft op onze vraag gereageerd, tegelijkertijd reflecteerend op opmerkingen in gelijken geest door „Maas bode" en „Tijd" gemaakt. Het blad heeft echter onze zoo eenvoudig en duidelijk mogelijk gestelde vraag niet kunnen beantwoorden! En het is er om heen gaan draaien, ten einde zijn door ons gewraakte stelling be treffende de uitsluiting van Katholieken, als zoodanig, van bepaalde posten, te rechtvaardigen. Maar meer dan een s c h ij n van recht vaardiging heeft het blad aan zijn stand punt niet kunnen geven en een schijn, die voor den onbevooroordeelden lezer bij eenig nadenken al heel spoedig zal vervlie gen in lucht. Het antwoord, dat de „Avondpost" op de gestelde vraag geeft, ligt in de vol gende regels uit twee artikelen van heel veel woorden: Als zulke redenen er niet zijn, waarom hebben dan rechtsche kabi netten, met katholieke ministers er in, en zelfs onder katholieke leiding, ook nooit een katholiek op die (welke in het door ons reeds geciteerde „Maasbode" - artikel werden genoemd. Red. L. Crt.) posten benoemd? Dit bewijst al afdoende, dat er zulke practische redenen moeten zijn. Dat is toch al een héél schrale verdedi ging! Eerstens: over het algemeen is inzake van benoemingen in de latere jaren naar billijk heid gestreefd in tegenstelling met wat voor dien tijd geschiedde. De invloed der rechtsche regeeringen is niet vreemd aan dit streven geweest. Vervolgens: als door katholieke ministers (in zooverre deze op de benoeming effectief invloed konden uitoefenen) voor bepaalde posten niet een Katholiek is benoemd of is voorgedragen, dan hebben deze ministers zekerniet zich daarbij laten leiden door de overweging, dat een Katholiek als zooda nig (krachtens zijn beginselen, zijn geloof) voor die benoeming niet in aanmerking kwam. En dat is juist het hatelijke argu ment voor niet-benoemen van Katholieken, hetwelk wij met volle overtuiging en laten we ronduit zeggen: met overtuigde veront waardiging verwerpen. Wat dan de reden geweest kan zijn? De „Avondpost" schrijft zelf aan het slot van haar artikelen: Dat ook, in een land, waarvan de be volking overwegend niet-katholiek is, gevoelsmotieven een zekere rol spelen, wat bepaalde hooge posten betreft, is overigens buiten kijf. Zouden wij, Katholieken, als wij zelf be noemingen in handen hadden, de gevoelig heden van anderen wil 'ns niet te veel hebben ontzien? Zouden wij ons niet wel 'ns teveel hebben laten leiden door gevoels motieven.... van anderen? Hoe 't ook zij: een regelrecht antwoord op de gestelde vraag: welke redenen er zijn, om Katholieken, als zoodanig, van het ver vullen van bepaalde posten uit te sluiten 'heeft de „Avondpost" niet gegeven heeft het blad niet kunnen geven. Dit feit mag als resultaat van de gevoerde polemiek worden vastgelegd. En worden onthouden. BINNENLAND Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS DE SLACHTOFFERS VAN DE „UIVER"- RAMP IN HET VADERLAND TERUG Aankomst van de „Radenfels" in de Rotterdamsche haven Gisteravond is het Duitsche stoomschop „Radengels" met de stoffelijke overschot ten van den „Uiver"-ramp aan boord in de Rotterdamsche Haven aangekomen. De kisten worden morgenochtend aan wal gebracht. De .Radienfels" meerde om 9 uur aan de kade. De kisten met de stoffelijke over schotten bevonden zich in een der ruimen, welke nog verzegeld waren, in verband met de inklaring, die hednochtend plaats had, alvorens met het lossen werd aange vangen. Voor de aankomst van het schip met de droev last waren geen bijzondere maat regelen getroffen. Hedenochtend waren, toen de kisten met de slachtoffers van de groote luchtvaartramp op den vader- landschen bodem werd geplaatst, de di- rechtie van de K.L.M. tegenwoordig. Eenige oogenblikken na de lossing zijn de kisten naar de onderscheiden begraafplaatsen overgebracht. Hedenmiddag naar Amsterdam. Hedenmorgen waren boven de poort van het Müller-terrein aan de Merwehaven te Rotterdam, de vlageng halfstok geheschen. Nadat de kisten met de stoffelijke res ten van de slachtoffers van de „Uiver"- ramp van het s.s. „Radenfels" aan den wal waren gebracht, werden zij op een electri- sche lorrie geplaatst en daarna naar de loods gereden. Teneinde deze overbrenging zoo rustig mogelijk te doen geschieden, had deze om 5 uur in den ochtend plaats, 1 toen er nog niet op het terrein werd ge- j werkt. Van de loods, waarin de kisten zijn neergezet, had men een deel op sobere i wijze tot chapelle ardente ingericht, met behulp van zwarte doeken. De kisten wer- den vanmorgen bedekt met kransen, waar- J aan linten in dé vaderlandsche kleuren, welke kransen namens de K.L.M. zijn neer- j gelegd. De eenvoudige houten kisten zijn verzegeld en voorzien van een officieel document van de autoriteiten in Irak, aan- j gevende den naam van den overledene, die in de kist rust. Tot twaalf uur hedenmiddag bleven de kisten in de sobere, donkere ruimte. Ver- tegenwoordigers van de K.L.M. en een en- kele nabestaande van de slachtoffers, ver- j toefden een oogenblik in de chapelle ar- dente. Om twaalf uur werd de loods gesloten j en werden de voorbereidingen voor het vervoer naar Amsterdam genomen. Hierbij was aanwezig de secretaris van de Direc- tie der K.L.M., dr. Slotemaker. Hedenmiddag zullen de kisten per auto naar de begraafplaats „Zorgvlied" te Am sterdam worden overgebracht. Het vervoer zal op zeer eenvoudige wijze plaats vin den. Naar wij vernemen worden de kisten op „Zorgvlied" in een Chapelle Ardente ge plaatst, In afwachting van de teraardebe stelling, welke Woensdag a.s. zal plaats hebben. DE HAARLEMSCHE BOLLENVEILING IN LIQUIDATIE. In re gisterenavond gehouden buitenge wone algemeene vergadering van aandeel houders der N. V. Haarlemsche Vesiling is de tegenwoordige directeur ontslagen en tot directeur benoemd de tegenwoordige procuratiehouder de heer J. de Weijer. Tevens derd in principe besloten tot liqui datie over te gaan. Er werd een commissie benoemd bestaande uit commissarissen der N. V., het Centraalbureau van de Veilin gen en den heer de Weijer, die de kwestie der liquidatie nader zal onderzoeken. Waarschijnlijk zal alleen de afdeeling bloembollen moeten worden opgegeven, zoodat dan de afdeeling groentenmarkt zal blijven bestaan. Voor de crediteuren bestaat geen ge vaar. De verliezen zullen gemakkelijk wor den opgevangen door het aandeelen ka pitaal. De aandeelhouders zullen echter wel een veer moeten laten, doch het verlies kan meevallen door de opbrengst van de gebouwen der N.V. Voor ingewijden is het plan om de Haar lemsche veiling, althans wat de afdeeling BUITENLAND. In Duitschland heeft de volksstemming over Hitler's politiek gisteren een meerder heid vah bijna 99 pet. vóór Hitier opgele verd. Vandaag vlagt het geheele Duitsche Rijk. (4de blad). Harrar door Italiaansche bommen ver woest. (4de blad). De Bank van Frankrijk verhoogt haar disconto met 1pet. (Fin. en Economie, 4de blad). Flandin stelt Hitier eenige concrete vra gen. (4de blad). BINNENLAND. Vergadering van de Al gem. Ver. voor Bloembollencultuur (3de blad). De aankomst van de slachtoffers van de Uiver. (lste blad). LEIDEN. De heer E. Th. Witte, oud-hortulanus, overleden. De Moeder-Overste van „De Goede Her der" te Zoeterwoude is Zondag overle den. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Eclatante Oranje-zege op de Belgen, die de grootste nederlaag in de se rie te slikken kregen. Ned. Limburg ver liest van Belgisch LimburgRotteram. Gelijke spelen van Amsterdam en Rotter dam. In den L V. C. B. werd Excelsior kampioen van West 2 B, in den D. H. V. B. behaalde VVL het afdeelings kampioen schap. (2de blad). WIELRENNEN: De Amsterdamsche Zesdaagsche (2de blad). ATHLETIEK: De jaarvergadering van den D. H. A. K. is gisteren te Leiden ge houden. (2de blad). bloembollen betreft, te liquideeren niet geheel onverwacht gekomen. Sinds 1932 is nog geen enkel jaar winst gemaakt. Er werden slechts verliezen ge leden. Bedroeg de omzet van de Haar lemsche Coöp. Bloembollen veiling (welke, zooals men weet, aan de Haarlemsche veiling voorafging) soms drie millioen gulden per jaar, de hoogste .omzet van de Haarlemsche Veiling was niet meer dan drie ton. Dat was niet alleen het gevolg van minder omzet, maar ook en vooral van de waardevermindering der bollen. Het principebesluit om te liquideeren, dat de aandeelhouders hebben genomen, is van dien aard, dat mocht de commissie de wenschelijkheid van liquidatie beamen, daartoe ook onmiddellijk kan worden over gegaan. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de gebouwen aan den Kleine Houtweg van de hand zullen worden gedaan. De ver koop daarvan kan een meevaller voor de aandeelhouders zijn, maar ook een tegen valler. De groentenveiling zal waarschijnlijk behouden blijven, omdat deze van groot belang is voor de tuinders uit Haarlem en omgeving. ARBITRAGE SIGAREN-INDUSTRIE. Oud-minister Steenberghe voorzitter. Daar ten aanzien van de vraag of han denslag voor het maken van sigaren (geen pen aalsigaren) aan te merken is als een werkwijze die afwijkt van de gewone, zoo dat daar extra loon en hoeveel moet wor den uitbetaald, geen overeenstemming is bereikt in de geschillen-commissie der siga ren industrie, werd besloten tot arbitrage. Van deze arbitrage-commissie heeft oud minister mr. M. P. L. Steenberghe het voor zitterschap aanvaard. Als technische advi seurs zijn toegevoegd door het Verbond van Sigarenfabrikanten de heer J. B. Looman, directeur der fa. Lokin Weisz te Amster dam, en namens de vier arbeidersorganisa ties de heer A. Kruithof, tot voor kort voorzitter van het C.N.V., van ouds aan de „sigarenmaker^" zeer verwant.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1