EEN WAARSCHUWING EN EEN AANKLACHT. DE ZEGETOCHT VAN DE K XVIII VRIJDAG 27 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 FUNESTE GEVOLGEN VAN KWAKZALVERIJ. Ervaring van een arts. Niettegenstaande het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunde in ons land ver boden is, en ondanks de waarschuwingen van verschillende zijden aan het adres van het publiek gericht, blijkt het toch mogelijk te zijn, dat deze „wonderdoktoren", de cri sis ten spijt, goede zaken maken. Hoe funest en treurig zijn echter de ge volgen van dergelijke „behandelingen!" Een open brief van den heer J. de Clercq Zubli, arts te Dedemsvaart, gericht aan ze keren Herr Fick, die zich onder dezen naam „aanbiedt als trouwe en goede hulp voor zieken en lijdenden", willen wij onzen le zers niet onthouden. (Wij hebben er giste ren; in in het kort iets uit medegedeeld). In zijn geheel ontieenen wij deze aan klacht uit de „Dedemsvaartsche Courant": „Herr Fick! Terwijl ik dit schrijf, is een patiënte van mij stervende. Een zorgzame moeder zal over eenige oogenblikken aan haar gezin worden ontnomen. Het is droevig! Maar het is niet anders. Herr Fick! Van dit heengaan draagt gij de schuld. Want wat was het geval? Deze vtouw was reeds lang lijdende aan een zeer ernstige ziekte. Een ziekte, die met tusschenpoozen van vele maanden terug pleegt te komen met een levenbedreigende crisis. Vroeger kwam men zoo'n crisis bijna nooit te boven en slechts weinigen beleefden toen een der- den aanval. Eerst enkele jaren terug is het heilzame geneesmiddel gevonden, dat, we tenschappelijk toegepast, met onfeilbare zekerheid een crisis voorkomt of haar vol komen geneest. Mijn patiënte had reeds zoo'n crisis door gemaakt en het goede succes dankte zij mede aan het genoemde geneesmidel. Maar de behandeling met herhaalde inspuitingen was haar zeer pijnlijk geweest. Angst voor die pijn (waarvoor zij, in tegenstelling met de meeste anderen, blijkbaar zeer gevoelig was) deed haar de geregelde toediening van het geneesmidel weigeren. Langzaam maar zeker ging toen haar toe stand achteruit en ten slotte werd een snelle en juiste hulp dringend noodig. Die hulp kón haar gegeven worden, Herr Fick! Het geneesmiddel bestaat. Zij be hoefde toen nog niet te sterven! En toch. Angst voor pijn dreef haar naar u. „Men" •had haar dat geraden. „Men" stelde ver trouwen in uw kunde. „Men" stelde ten minste vertrouwen in uw gevoel voor ver antwoordelij kheid. En wat deed gij, Herr Fick? Wat deed gij toen daar die doodsbleeke vrouw tot U kwam om hulp? Gij gaaft voor haar kwaal, waarvoor een absoluut zeker werkend geneesmiddel door de wetenschap reeds is gevonden en dat haar reeds eenmaal met goed succes van 't zekere einde heeft gered, eenige van uwe genummerde fleschjes. Gij, die zoogenaamd alle ziekten uit 's menschen oog weet te le zen! Hebt gij dan toen in die bloedelooze moede oogen nog niét den dood gezien? Iedereen toch, die haar kende en haar zag, maakte zich zorgen over haar. En gij, die zegt, dat gij de ziekte kimt af lezen van het menschelijk oog, gij gaaft haar droppels om in te nemen, in plaats van haar terug te sturen naar den medicus, die haar ziekte en het geneesmiddel reeds een maal met goed gevolgd bij haar mocht aan wenden. Herr Fick! Door uw gebrek aan kennis over haar ziekte, door uw onwetendheid over het bestaan van het volkomen zeker geneesmiddel voor haar kwaal, maar boven al door uw gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel tegenover deze vrouw, zyt gij schuldig aan het feit, dat zij pas één maand later in een hopeloozen toestand tot mij kwam. Er is nog hard gewerkt, Herr Fick, om de funeste gevolgen van uw gepruts tegen te gaan. Maar helaas, het bleek te laat. Nu kan hier niets meer baten. Het is wel droe vig, maar 't is niet anders. Mijn patiënte was bang voor pijn en daarom ging zij van mij weg en zocht u. Gij, Herr Fick, gaaft haar droppels en onderwijl liet gij den dood zijn gang gaap, "Dit alles was niet noodig geweest. O! ik weet wel! daar zullen nog velen tot u komen met echte en vermeende kwa len. En velen onder hen zullen bij het ge bruik van uw droppels kostbaren tijd ver loren laten gaan voor de juiste behande ling van een beginnende tuberculose, kan kerlijden of bloedziekte en andere kwalen meer. Ik vlei mij niet met de hoop dat gij zult ophouden, met voor iedere kwaal een genummerd fleschje te geven. Nietwaar? Evenals ieder ander hebt gij geld noodig om te leven! Maar het doel van mijn schrijven is, in het openbaar uiting te geven aan mijn groote ergernis, dat gij met bedriegelijke voorspiegelingen, deze vrouw aan de voor haar goede behandeling hebt onttrokken en daardoor haar dood met vele jaren hebt verhaast. Een gezin is te vroeg, véél te vroeg, zonder moeder gekomen. Ik wacht uw volgend slachtoffer met angstige nieuwsgierigheid. Beste wenschen voor den vrede in uw hart. ZUBLI". Naar aanleiding van dezen open brief is de z.g. Duitsche dokter Fick gearresteerd. HOOGMADE. Volksbond. Gisteravond hield deze vereeniging haar gewone maandvergade ring in de zaal van café Witteman. Na het zingen van het Bondslied werd een schrij ven voorgelezen van het Centr Bestuur, over de werkkampen voor de jeugd-werk - loozen. Daar er hier geen belanghebbenden zijn, werd het schrijven voor kennisgeving aangenomen. Daarna werd behandeld de agenda van de Centr. Raadsvergadering, welke gehouden zal worden op Maandag 11 Mei in het gebouw „St. Bavo", Smede- straat 23, te Haarlem. Daar de afdeeling met verschillende voorstellen zich kan vereenigen, werd den afgevaardigden vrij mandaat gegeven. De voorz. deelde mede, dat onze bode heeft bedankt wegens zijn leeftijd. De voorzitter bracht den heer A. v. d. Ploeg hartelijk dank voor al het geen hij in die jaren voor onzen bond (niet enkel als bode, maar hij was tevens een goed propagandist) gedaan heeft. Spr. uit den wensch, dat de bode nog jaren in goede gezondheid lid van onze afd. moge blijven. Daarna verkiezing bode. Drie le den hadden zich daarvoor opgegeven, n.L M. van Goozen, P. Zoetemelk en H. Th. Elstgeest. Bij meerderheid van stemmen werd P. Zoetemelk gekozen als bode. De voorzitter uit den wensch, dat de nieuwe bode de voetsporen van onzen ouden bode moge volgen. Daar er twee leden van de inkoopcommissie hadden bedankt, moest een verkiezing plaats hebben. De voorzitter van deze commissie zette uiteen, dat er een schuld is van 200.De geest, advi seur, binnenkomende, werd door den voorzitter verwelkomd. Bij de verkiezing werd de heer Th. van Goozen gekozen als bestuurslid van de inkoopcommissie. Een tweede lid zal op de volgende vergadering gekozen worden. De geest, adviseur het woord nemende, sprak over de geschiede nis met de inkoopcommissie. We moeten echter, aldus spr., over dit bedrag niet al te pessimistisch zijn. Als wij door een drachtig samenwerken deze coöperatie steunen, dan is de schuld weldra gedekt. Spr. spoorde de leden vooral aan het over schot van klompen, dat nog voorradig is te koopen, en allen den brandstof, die bin nen enkele dagen weer te koop zal wor den aangeboden, ook te koopen, en, wat natuurlijk het noodzakelijkste is te betalen. Dan zijn wij er zoo uit, aldus spr. De voorz. dankte de geest. adv. voor zijn woorden van aansporing en hoopte op de medewer king van alle leden. Na rondvraag slui ting. „Hulp in Nood" bracht op 0.60. HAARLEMMERMEER. Geboren: Jan z. v. A. Dompeling en Ea van der Stelt. Jan z. v. W. J. Wal pot en G. van Essen. Helena Joanna Ma ria d. v. J. Lammers en J. F. Leiten. Johannes z. v. J. Hoogland en C. M. van WeH. Ondertrouwd: Jan Arie Kooij 21 j. en Petronella Gezina Witziers 22 j. Christiaan Cornelis Groeneweg 32 j. en Neltje Maria van Veen 25 j. Jacobus Hermijndert Bouter 36 j. en Maria Johan na Kersten 30 j. Arie Kranenburg 23 j. en Emmetje Cornelia Groot 20 j. Jan Wortel 31 j. en Johanna Elizabeth Hobo 27 jaar. Gehuwd: Albert Berghoef 30 j. en Jeannette Engelina Terlouw 27 j. Arie Groeneweg 21 j. en Wilhelmina Magchiel- se 21 j. Gerard Branderhorst 23 j. en Jansje Johanna Delsman 25 j. Arend Hamstra 24 j. en Margje Jonkman 22 j. Paul Hendrik Gijsbrecht Sabel 28 j. en Lea Carola Schurman 23 j. Overleden: Marinus Kroon 53 j. ge huwd met J. C. A. Sallé. KATWIJK AAN ZEE. Reddingsbrigade. De Katwijksche red dingsbrigade hield de jaarvergadering in hotel de Jong onder voorzitterschap van den 2en voorz.. den heer D. C. O. Boek hoven. Deze wijdde een woord aan de na gedachtenis van dr. J. Eikelenboom, den eminenten voorzitter. Spr. deelde mede, dat het bestuurlid, de heer van der Vlis, en het lid, de heer Jungerius, bedanken. Zij volgen het voorbeeld van vele anderen om in Zuid-Afrika hun geluk te gaan be proeven. Het doed ons goed te kunnen con- stateeren, dat er nog mannen zijn, die ver der durven kijken dan Katwijk, dan Hol land, dan zelfs Europa, en trachten werk en loon te gaan zoeken, wanneer het hier niet te vinden is. De secretaresse mevr. BootMontagne las de notulen. Na behandeling der inge- gekomen stukken las de secretaresse het jaarverslag, waarin hulde werd gebracht aanu de nagedachtenis van dr. J. Eikelen boom, dank aan den heer Vis die de lessen in 't droogzwemmen geeft. Woorden van lof werden gebracht aan de materiaalcom missie, die de binnenwatering tot een lust hof maakte. Met medewerking van de gemeente is voor de centrale tent op het noorderstrand een heele zeewering aangebracht; wij dan ken daarvoor het gemeentebestuur en ook de heer De Bruijn. Door de leden, die de strandwachten waargenomen hebben, zijn ruim 150 eerste hulpen verleend; voor ze ven gevallen is een dokter geroepen. Uit voerig werden de diverse hulpverleeningen gememoreerd. Het verslag eindigt met een woord om de K. R. B. groot en sterk te maken. De voorzitter bracht mevrouw Boot dank voor haar verslag en tevens voor al haar bemoeiingen met de seoondeverloting, alle hulde komt haar toe voor haar taai volhouden. Deze verloting heeft opge bracht een batig saldo van 638.78. De vergadering ging er mee accoord om na aankoop van het noodige materiaal een reservefonds te stichten, van het restant. De penningmeester, de heer L. H. Slote- maker bracht zijn verslag uit. De ontvang sten bedroegen ƒ91.89, de uitgaven bedroe gen ƒ638.94, batig saldo 52.95. De kascommissie bestaande uit de hee- ren A. Parlevliet en D. Varkevisser had alles in goede orde bevonden. De voorzitter bedankte de heer Slotemaker voor zijn fi nancieel beheer. Aan de orde was nu de benoeming van een voorzitter. De heer P. Ruwhof leidde dit punt in. Het bestuur beval de heer Boekhoven aan, die als tweede voorzitter getoond heeft groote sympathie voor de brigade te bezitten. Deze werd met algemëene stemmen ge kozen. De heer Ruwhof dankte de verga dering voor het genomen besluit, waarna de heer Boekhoven het voorzitterschap aanvaardde. Volgt bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn de heeren P. Ruwhof en B. Franse. Er moet bestuurs- aanvulling plaats hebben wegens het over lijden van dr. J. Eikelenboom, en het ver trek van den heer A. van den Vlis. De heer Ruwhof werd herkozen. Gekozen wer- H. K. H. Prinses Juliana bracht Donderdagmiddag een bezoek aan de tentoonstelling van Zuid-Afrikaan- sche producten te Amsterdam. - De Prinses werd ontvangen en rondgeleid door den gezant van Zuid-Afrika, Z. Exc. H. D. van Broekhuizen A. W. P. Angenent: Alles welK XVIH, eenig officieele uitgave van het ge denkboek der reis langs, vijf we- relddeelen, samengesteld door On ze Marine, Den Helder, met een inleidend woord van zijne excel lentie mr. dr. L. N. Deckers, met medewerking van alle 35 op varenden en vele anderen, met tallooze foto's, teekeningen, kaar ten. Uitgave van de N.V. Het Ne- derlandsche Boekhuis, Tilburg en Semarang: ingenaaid 2.90, ge bonden ƒ3.90. Het was een uitmuntende gedachte van de samenstellers, het officieele gedenkboek van de wereldreis der K XVin aanvan kelijk door het comité Onze Marine in een zeer beperkt aantal exemplaren gedrukt DE LUITENANT TER ZEE le KLASSE D. HETTERSCHIJ, on der wiens commando de reis op succesvolle wijze werd volbracht voor de bemanning, de autoriteiten, de pers, etc. thans onder het bereik van het geheele Nederlandsche volk te brengen. Met de verschijning van dit kloeke werk bij de N.V. Het Nederlandsche Boekhuis te Tilburg en Semarang is dan ook een wensch van vele belangstellenden in ver vulling gegaan. Door wijziging en aanvulling in den tekst door uitbreiding van het illustratiemate riaal met vele prachtige foto's en verhel derende teekeningen heeft het boek, dat oorspronkelijk meer was ingesteld op de insiders, nog breeder beteekenis en groo- ter aantrekkelijkheid verkregen ook voor de buitenstanders. Uitvoering en afwer king zijn boven alle lof verheven; de band van een rustige pretentielooze schoonheid, verzinnebeeldt op waardige wijze den fie- ren eenvoud, waarmede deze grootsche prestatie werd volbracht. De grootste charme van dit reisverhaal is wel de bui tengewone veelzijdigheid er van, de rijk geschakeerde inhoud. Hier toch is niet slechts één enkeling aan het woord, die zijn eigen subjectieve schildering geeft van wat hij onderweg zag en beleefde. Hier geeft de geheele bemanning haar indruk ken en gevoelens weer; hier spreken de commandant en de kok, de geleerde van wereldreputatie en de stoker-olieman, de telegrafist en de ziekenverpleger. Wij zien hier de wereldreis der K XVHI met de oogen van minister Deckers en door den bril van den eenvoudigen matroos. Wij zien ze met de oogen van de landgenooten in verre werelddeelen, in Oost en West, wier Hollandsch-gebleven hart popelde van trotseh en blijdschap, toen ze dit dapper stukje Nederland in vreemde havens moch ten begroeten en getuigen zijn van de be wondering, die het alom wekte. Wij lezen wat er omging in de wakkere Snip-bemanning, wier marconist zoo leven dig de ontmoeting met de hulpvaardige K XVIII schildert. Trouwhartige Afrikaan- ders geven in hun eigen taal uiting aan hun respect voor de „beskeie, kalme" man nen, die in hun „klein skuitjie en onder die water deur" kwamen aangevaren uit dat verre Holland, waarmee Zuid-Afrika zich nog steeds door een warm besef van verwantschap verbonden voelt. Medewer kers van de Phohi geven ontroerende bij zonderheden over het „verrassingsge- sprek": het contact tusschen de opvaren den der K XVIII op het verre Mauritius en hun naaste dierbaren in het vaderland. Het is juist deze belichting van alle zij den, die diit omvangrijke boek tot een uniek document maakt. Geen aspect van deze belangrijke prestatie of de lezer raakt er mee vertrouwd, geen phase van de lan ge reis of hij leeft ze mede. Hij volgt het inspannend leven aan boord en de nog grooter inspanning der hartelijk-geboden doch vermoeiende festiviteiten aan den wal. Hij voelt den zengenden gloed der windstil le middagen in tropische wateren en ziet den kok door de kombuis rollen, als de storm het ranke scheepje bestookt. Hij ziet Neptunus aan boord komen om de nieuwelingen te „doopen" hij is getui ge van de ontroerende kerstviering bij een ge improviseerde boom van ijzerdraad en groen papier. Uit de officieele toespraken te So era- baja en elders gehouden, leert hij ten vol le het groote gewicht van onberispelijk vlagvertoon beseffen; de uitvoerige en on gemeen belangwekkende uiteenzetting van professor dr. ir. F. A. Vening Meinisz doet PROF. VENING MEINESZ, die de tocht meemaakte voor weten schappelijk onderzoek. hem inzien, hoeveel ook de wetenschap dankt aan dezen langen en roemrijken tocht, en waarom de geleerde juist een on derzeeboot noodig had voor zijn gewichtige onderzoekingen. Door deze zeldzaam rijke afwisseling biedt „Alles welK XVIII" inderdaad elck wat wils, het vermag zoowel den in tellectueel als den eenvoudige van geest, zoowel den H.B.S.'er als diens grootouders te boeien! Wie dit boek niet las, weet niet alles van de K XV LU. ^CrV#l«8JKf -iVj. DE K XVIII als een walvisch drijvend aan het wateroppervlak. den de heeren A. Parlevliet en A. Durieux en mevr. Kuipersvan der Voort. Verschillende plannen werden besproken waarna werd binnengedragen de vlag van de K. R. B. Mevr. Boot wees er op, hoe juffrouw G. van Duivenbode er aan ge werkt heeft om het geld daarvoor van de leden te verkrijgen. Het gunstig resultaat was nu te zien. Het was een ontwerp van den heer A. Durieux en is op de Katwijksche naaischool onder leiding van mej. H de Waerd vervaar digd. De voorzitter zeide heer B. Franse, die niet als bestuurslid herkozen was, harte lijk dank voor hetgeen hij voor de K. R. B. gedaan heeft, waarna hij de vergadering sloot. LISSE. Geboren: Josephina Maria, dochter van G. de Ree en J. C. van den Bunt Theodora Wilhelmima Henriëtte, dochter van Th. Freriks en F. J. van der Horst. Ondertrouwd: Gerrit Horsman, 25 jaar met Pieternella Groeneveld, 25 jaar beiden te Lisse Cornelis van Voorst, 28 jaar met Catharina Pieternella de Jong 27 jaar beiden te Lisse Anthonius Jo hannes Mesman, 29 jaar, te Haarlemmer meer met Alida Maria Josephine Schoone 24 jaar, te Lisse. Overleden: Adriana Maria Gulde- mond 73 jaar, wed. van A. van der Willik. OEGSTGEEST. Veiling. Op de wekelijksche veiling werden de volgende prijzen besteed: Ko nijnen van 35 cent tot 1.90 per stuk, een deneieren 3 per 100. Kaas van 2025 ct. per pond. VOORHOUT. Kleinveever. D. V. V. Gisteravond hield D. V. V. haar gewone wijkelijksche veiling. De aanvoer was bevredigend en de prijzen goed. Aangevoerd waren 35 ko nijnen, die opbrachten 0.251.40 per stuk, 12 kippen van 3060 ct. per stuk. Verder nog 25 nos. diversen, die ook al len verkocht werden. Volgende week Don derdag weer veiling om 8 uur. Zie de ad vertentie a.s. Woensdag in dit blad. Verder vragen we de aandacht voor on ze reclame-maand April 1936 wat betreft het lid worden onzer vereeniging. Gedu rende April kan men zich opgeven als Kd van D.V.V. zonder het reglementaire inleg- geld te betalen. VOORSCHOTEN. Geboren: Jacobus Johannes z. van H. P. Verhaar en S. de Jong. Getrouwd: A. J. de Cler 21 j. en J. C. Kooyman 23 j. Overleden: H. A. ter Haar 43 j. Ingekomen: H. Las, van Leiden. L. Groeneboom, van Leiden. C. Ben schop en gezin, van Wageningen. G. M. Letterie, van Groningen. Vertrokken: A. Correljé, naar Amersfoort. J. H. Menningh, naar Nieu- werkerk. J. Bak, naar Bergambacht. M. Dijkstra, naar Leiden. J. W. v. d. Bruinhorst, naar Driebergen. H. Schaap, naar Zeist. J. M. Herfurth, naar Duitsch- land. O. P. Rijsdijk, naar Reeuwijk. C. Zwollo, naar Den Haag. A. J. M. A. v. d. Zijden, naar Den Haag. Wed. H. v. d. Dussen, geb. Aalleberts, naar Voor burg. A. J. Bijtelaar, naar Santpoort.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9