ONDERJURKEN VRIJDAG 27 MAART 1936 UE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BINNENLAND Onze Katholieke Lagere Scholen BEZUINIGING OP DE VERGOEDING EX ART. 205 DER L. O. WET Bij dezen vestigen Wij de aandacht van alle Ons rekenplichtige Kerk- en School besturen op de publicatie in dit nummer van St. Bavo op blz. 198 omtrent de be zuiniging op de vergoeding ex artikel 205 der L. O. Wet. In verband hiermede schrijven Wij voor, dat alle Ons rekenplichtige Besturen in eene bestuursvergadering, te houden in de maand April a.s., dit punt tot een onder werp van ernstige bespreking zullen ma ken, om dan vóór 15 Mei as. bij Ons „per Decanum" gedetailleerde voorstellen in te dienen, inhoudende of naar htm oordeel: lo. een verzoek kan en moet worden in gediend, nader omschreven onder letter A der bedoelde publicatie; 2o. óf wel een voorstel bij het respectie velijke Gemeentebestuur moet worden in gediend, nader omschreven onder letter B; 3o. óf wel zonder meer genoegen kan worden genomen met de verlaging der rentevergoeding tot 5 pet. Voor een juiste keuze tusschen deze drie Blogelijkheden, zal het vooral nooddg zijn te overwegen, of de terugbetaling van 80 pet. der geschatte waarde dusdanige schuld aflossingen mogelijk maakt, dat de Bestu ren aan hunne overige verplichtingen kun nen blijven voldoen. In dat geval zal ze ker het indienen van een voorstel onder 2o. aanbeveling verdienen, niet echter wan neer aldus de schuldenlast niet voldoende kan worden gereduceerd. Bij het indienen van een voorstel zullen zoodnaige gege vens moeten worden bijgevoegd, dat over de gegrondheid daarvan door Ons een ge fundeerd oordeel kan worden gevormd. Ten einde Ons in staat te stellen, al de te verwachten voorstellen aan een grondig en ernstig onderzoek te onderwerpen, verzoe ken Wij met allen aandrang en met den meesten ernst, dat alle Besturen zich houden aan den door Ons gestelden termijn van 15 Mei a.s., opdat bij de resp. Gemeentebesturen alle voorstellen vóór 1 Augustus 1930, den wettelijk gestelden ter mijn, zonder overhaasting kunnen zijn in gediend. De betreffende Kerkbesturen, welke zijn gesteld onder de "controle van de Commis sie tot Regeling van het Kerkelijk Crediet in het Bisdom van Haarlem zullen van deze Commissie hieromtrent een aanschrijving ontvangen en vallen derhalve niet onder deze bepaling. Haarlem, dl Maart 1936. t JOANNES PETRUS, „St. Bavo". Bisschop vap Haarlem. DE GEMEENTE VERGOEDING voor de schoolgebouwen, welke wordt uit gekeerd voor de L.O.-scholen, die vóór 1921 zijn gebouwd Bij de jongste wet tot bezuiniging op het onderwijs zijn ook wijzigingen aangebracht in de j aarlij ksche uitkeering krachtens ar tikel 205 der L.O.-wet, tot vergoeding van rente voor de L. O.-scholen, die vóór 1921 zijn gebouwd. De wijzigingen kunnen aldus worden sa mengevat. A. De rentevergoeding is m. i. v. 1 Ja nuari 1936 teruggebracht tot 5 pet. van de geschatte waarde. Op een daartoe strek kend verzoek van een schoolbestuur kan de Kroon beslissen, dat in verband! met de op de schoolvereeniging rustende geldelijke verplichtingen gedurende een door de Kroon vast te stellen termijn de vergoe ding naar een hooger percentage zal wor den berekend. B. De besturen van scholen, als bedoeld in artikel 205 der wet, kunnen vóór 1 Aug. 1936 aan het gemeentebestuur verzoeken om, ter vervanging van de jaarlijksche rentevergoeding, een uitkeering-ineens te ontvangen ten bedrage van 80 pet. van de geschatte waarde (eventueel verminderd wegens het buiten-gebruik-blijven of bui- ten-gebruik-stellen van een gedeelte van het gebouw). De besturen, aan wie deze uitkeering in-eens wordt toegekend, blij ven tot den dag, waarop de uitkeering plaats heeft, het hoogere rentepercentage ontvangen. Op het verzoek van een schoolbestuur om die uitkeer iing-in-eens te mogen ontvan gen moet het gemeentebestuur vóór 1 Nov. 1936 beslissen. Van een afwijzend besluit, dat met rede nen moet zijn omkleed, kan het schoolbe stuur binnen 30 vrije dagen, nadat het be sluit te zijner kenis is gebracht, bij Gede puteerde Staten in beroep komen, terwijl van een eventueel afwijzend besluit van Gedeputeerde Staten wederom beroep openstaat op de Kroon. Met betrekking tot de uitkeering-in-eens merkte de Minister in zijn Memorie van Toelichting o.a. het volgende op: „Het schijnt wenschelijk, het aanvaarden van deze uitkeering in-eens voor de schoolbe sturen niet dwingend voor te schrijven. Het is gewenscht rekening te houden met de rechten, welke tot dusver voor deze gelden. Aan de schoolbesturen wordt de keuze gelaten. Intusschen zal het voor de gemeenten in sommige gevallen mogelijk moeten zijn op het verzoek van een school bestuur om de uitkeerin in-eens afwijzend te beschikken. Het geval kan zich b.v. voor doen, dat een schoolgebouw in een zooda- nigen slechten toestand verkeert, dat als zeker mag worden aangenomen, dat binnen enkele jaren een nieuw gebouw zal moeten worden betrokken. In een diergelijk geval bestaat er geen aanleiding de schoolbestu ren in het genot van uitkeering te stellen" NIEUWE BACONREGELING. Met ingang van 30 Maart e.k. in werking. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met ingang van 30 Maart a.s. de nieuwe bacon- regeling in werking zal treden. Voor en aleer tot een individueele in schrijving zou worden overgegaan heeft de Minister van Landbouw en Visscherij aan de baconfabrieken de gelegenheid gege ven, gezamenlijk in te schrijven op de door hem vastgestelde voorwaarden. De over- groote meerderheid der baconfabrieken heeft hieraan voldaan en er is een over eenkomst bereikt op een bedrag van 2.80 per 100 K.G. geslacht gewicht, waarbij voorts aan de fabrieken geen belemmeren de bepalingen ten opzichte van hun bedrij ven meer zijn opgelegd. Het bedrag kon lager zijn dan het tot nu toe geldende, omdat geen rekening ge houden wordt met de vermindering van de slachtingen ten gevolge van de uitvoer- belemmeringen en de daardoor vrijgeko men capaciteit. Bij het bedrag is in aan merking genomen een bezetting van de fa brieken, die het uiteindelijk noodzakelijk zal maken, wil men met deze bedragen rondkomen, dat concentratie van slachtin gen bij verschillende bedrijven zal plaats hebben, waardoor de noodzakelijke sanee ring wordt verkregen. Dit zou bij een individueele inschrijving ook bereikt zijn, maar daar op de thans gekozen wijze een geleidelijker saneering kan worden bereikt, heeft de Minister ge meend, aan deze wijze van behandeling de voorkeur te moeten geven. Voorts kon een verlaging van het oorspronkelijk door de Nederlandsche Veehouderij-Centrale in uitzicht gestelde bedrag in overweging worden genomen, omdat besloten is, geen bijzondere vergoeding voor het exportrecht te geven. Door deze twee veranderingen zal het mogelijk zijn, een zeer aanzienlijke besparing te verkrijgen op de kosten van slachting. RUNDVEETEELTREGELING 1936. De toe te wijzen aantallen kalveren. De Staatscourant van Donderdagavond bevat het Reglement Rundveeteeltregeling 1936. De ten hoogste door elke landbouw crisisorganisatie in totaal toe te wijzen aan tallen kalveren binnen het tijdvak aanvan gende met ingang van 1 November 1935 en eindigende met ingang van 1 Novem ber 1936 bedragen voor de landbouwcrisis organisaties voor: Groningen 18.600; Fries land 55.132; Drente 24.804; Overijsel 43.627; INoord-Holland 25.064.. Zuid-Holland 35.739; Zeeland 14.091; Utrecht 20.038; Gel derland 50.527 Noord-Brabant 43.431; Lim burg 19.068. GOUDSCHE KAMER KOOPHANDEL. De Boskoopers en de reisbelasting. In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Kamer Van Koophandel en Fa brieken voor Gouda en Omstreken werd besloten aan de Tweede Kamer een adres te zenden, waarin bezwaren worden ken baar gemaakt tegen het invoeren der voor gestelde Reisbelasting. De Kamer heeft hierbij bijzonder het oog op de Boskoopsche kweekers van- en handelaren in boomen en planten, die voor 90 pet. zijn aangewezen op export, terwijl daarnaast ook de kaashandelaren in haar district uit den aard van hun be drijf regelmatig de grens moeten passee- ren. Vele malen per jaar en gedurende lange tijdvakken begeven b.v. de Boskoopsche kweekers zich naar overzeesche landen. Wanneer men nagaat, dat in 1934-'35 alleen in Boskoop 363 Ned. paspoorten zijn afge geven, behalve de bewijzen van Nederlan derschap, dan wil dit toch wel iets zeggen voor een kleine gemeente als Boskoop. Gaat men voorts na, dat het meermalen voorkomt, dat deze handelslieden geduren de 3 maanden achtereen en langer nog buitenslands vertoeven, dan valt gemak kelijk te berekenen, dat deze nieuwe be lasting inderdaad weer zal zijn een hef fing, die voor deze bedrijven, waarvoor aan de andere zijde steunmaatregelen in het leven zijn geroepen, moeilijk aanvaard baar is. Bovendien zullen ook deze Neder landsche handelaren ongetwijfeld in hun zaken den invloed gevoelen van de ongun stige stemming, welke door de nieuwe be lemmering van het internationale verkeer in het buitenland zal worden gewekt zal dit tot uitdrukking komen op de ver strekking van orders aan Nederlandsche firma's. Het behoud van den export is een der levensvoorwaarden voor vele Neder landsche bedrijven en dit behoud kan in zeer vele gevallen en Boskoop behoort daartoe o.m. met zijn cultures slechts worden in stand gehouden en bevorderd door persoonlijk contact. Elke belemme ring daarvan dient, vooral op dit oogen- blik, te worden vermeden, aldus besluit het adres. De Kamer van Koophandel en ook het gemeentebestuur van Gouda hebben kort geleden den Minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart gewezen op den be narden toestand, waarin de Aardewerk industrie verkeert, mede ten gevolge van den invoer van buitenlandsch aardewerk. Maatregelen .zijn verzocht ten einde de Ned. aardewerkindustrie en meer in het bijzonder die in het district der Kamer, voor ondergang te behoeden. De minister heeft toegezegd, dat een onderzoek zal worden ingesteld. De heer Goedewaagen kon hieraan toevoegen, dat een deputatie van den minister reeds in Gouda is ge weest en zich in enkele bedrijven van den gang van zaken op de hoogte heeft laten brengen. VERBLIJF IN WERKELIJKEN DIENST. Over korps Motordienst nog niets beslist. In sommige dagbladen is vermeld, dat de dienstplichtigen van den motordienst, voor wie de eerste oefening begin April eindigt, voorloopig in werkelij'ken dienst moeten blijven. Bij het departement van Defensie wordt echter verzekerd, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen. Zoodanige beslissing zal vermoedelijk eerst in het be gin van de volgende week verwacht kun nen worden. Hetzelfde geldt ten opzichte van andere dienstplichtigen, wier eerste oefening eveneens in het begin van April eindigt. Kostwinnersvergoeding. Er zijn verscheidene dienstplichtige grootverlofgangers, die gaarne in werkelij- ken dienst willen komen ter vervanging van anderen, voor wie het verblijf in wer kelijk en dienst is verlengd. Bij sommigen is evenwel de vraag gerezen, of hun verwan ten kostwinnersvergoeding zouden kunnen ontvangen. In het algemeen kan worden gezegd, dat toekenning van zoodanige ver goeding in dergelijke gevallen niet vol strekt uitgesloten is. Evenmin is het uitgesloten, dat de gezin nen, waartoe de dienstplichtigen behooren, die nu langer onder de wapenen zijn ge houden, voor kostwinnersvergoeding in aanmerking komen. Wie vergoeding wil vragen, moet zich daarvoor wenden tot den burgemeester. Deze stelt dan een onderzoek in en ver meldt de noodige gegevens in een staat van inlichtingen, die aan den minister van Defensie wordt gezonden. De beslissing ligt in handen van den minister. DE INVOER VAN AARDAPPELEN IN ENGELAND. Reuter meldt uit Londen, dat de Engel- sche Vereeniging voor den Aardappelhandel zich krachtig verzet tegen het besluit van de regeering om den invoer van aardappe len in Engeland vrij te laten. De vereeniging acht den maatregel voor barig, gezien de bestaande voorraden. Reeds is een verzoek ingediend om het in voerrecht te herstellen. COÖP. CENTRALE BOERENLEENBANK. Winst over 1933 en 1934 710.000; totale reserve 8.663.000. Verschenen is het jaarverslag van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven over het boekjaar 1935. Blijkens de statistiek over 1934 waren aangesloten 565 plaatselijke boerenleen banken. Het aantal spaargelden bedroeg 121.564.100.60, hetgeen een afneming be- teekent van 586.495.29, sedert het vorige jaar. Het aantal spaar- en depositoboekjes vermeerderde intusschen met 2020 en kwam zoo op 161401. Het aantal boekjes in loopende rekening bedroeg 9936 en be draagt dus minder dan het vorig jaar: 101. Het bedrag van het tegoed der gezamen lijke crediteuren in loopende rekening be droeg 3.807.639.72, hetgeen een vermeer dering aanwijst van 198.662.55. Het aantal voorschotboekjes bedroeg 40232 en dus minder dan het vorige boek jaar 1548 terwijl het bedrag der voor schotten was 48.310.230.61, of minder f 3.870.674.59. Het bedrag der schuld van de gezamenlijke debiteuren in loopende rekening bedroeg 21.648.084.08 of min der 2.264.950. De gezamenlijke reserves van de plaat selijke banken aangesloten bij de Centrale Coöperatieve te Eindhoven bedroeg op 31 December 1933 7.953.000 waaraan kan worden toegevoegd wegens behaalde winst over 1933 en 1934 710.000, zoodat de ge zamenlijke reserves op 31 December zul len bedragen 8.663.000. Op 31 December 1935 bedroeg het totaal aan spaargelden 119.300.000 of minder dan op het eind van 1934 een bedrag van f 2.300.000. Het totaal der voorschotten be droeg 46.700.000, zoodat daarin een te ruggang is te constateeren van f 1.600.000. Het totaal der loopende rekeningen, de biteuren min crediteuren liep in 1935 met ongeveer 1.000.000 terug. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK Verordening op de straatpolitie te Lelden Op den eersten April van het vorige jaar heeft voor het kantongerecht te Leiden te recht gestaan J. N. W. ter zake, dat hij in strijd met art. 22 in verband met art. 1 der Leidsche verordening op de straatpolitie zonder schriftelijke vergunning van B. en W. op den voor ieder toegankelijken weg, de Braassemerstraat met een koffietent (een handwagen met omtimmering) een standplaats had ingenomen. Art. 1 der Leidsche verordening op de straatpolitie luidt: Onder openbaren weg wordt in deze ver ordening verstaan alle straten enz. die, zij 't ook met eenige beperking, voor ieder toe gankelijk zfjn, enz. Art. 22 luidt: Het is verboden tenzij met schriftelijke vergun ning van B. en W. op den openbaren weg: a. met eenig vervoermiddel een stand plaats in te nemen; b. met een tafel, kraam of eenig ander voorwerp, geen vervoermiddel zijnde, een standplaats in te nemen enz. De gemachtigde van verdachte, mr. L.' Weijl uit Leiden, betoogde toen, dat het ten laste gelegde niet strafbaar was. Im mers, de Braassemerstraat is particulier eigendom en niet een voor ieder toeganke lijke weg en art. 4 van de Wegenwet somt van prima kwaliteit charmeu-' se tricot, uitsluitend le keus; gegarneerd met diverse fraaie passen of kant, brengen wij in de verkoop tegen m de zeer lage prijs van. - MODEMAGAZIJNEN Ziet onze etalages Passage Botermarkt. de voorwaarden op, waaraan een weg moet voldoen, wil deze onder het begrip openbare weg vallen. De gemeente vermag aan deze omschrijving geen ruimere uit breiding te geven. De kantonrechter te Leiden heeft toen op deze en andere gronden den verdachte van rechtsvervolging ontslagen. Van dit vonnis was de ambtenaar O.M. in Leiden in hoo ger beroep gekomen. Gistermiddag heeft de zaak voor de Haagsche rechtbank gediend. De officier van justitie, mr. Rouffaer, was het met het vonnis van den Leidschen kantonrechter eens, doch was bovendien van oordeel, dat de Leidsche verordening op dit punt na de inwerkingtreding van de Wegenwet niet meer verbindend was. Hij eischte daarom ontslag van rechtsvervolging. De verdedi ger sloot zich hierbij aan. Uitspraak 9 April. HAARLEMSCHE RECHTBANG. Zijn oom bestolen. Voor de Haarlemsche rechtbank stond een 31-jarige arbeider uit Lis se terecht, die ervan verdacht werd ten nadeele van zijn oom rijwielonderdeel en te hebben ont vreemd. De oom heeft te Lisse een rijwiel handel en wist, ondanks het feit dat hij bijna blind is, steeds het beheer over zijn eigen zaak te voeren. In het begin van dit jaar viel het hem op, dat er steeds kleine partijen onderdeelen uit zijn goedgevuld magazijn verdwenen, zonder dat het hem aanvankelijk mocht gelukken den dader van deze diefstallen op te sporen. Op het laatst viel de verdenking op zijn neef, die reeds jarenlang bij hem over de vloer kwam. Ten huize van den neef stelde de politie een onderzoek in en inderdaad wer den op zolder een aantal voorwerpen ge vonden, die de rijwielhandelaar als zijn wettig eigendom herkende. Ook voor de rechtbank gaf de gedupeer de oom een technische en zeer gedetailleer de verklaring, hoe hij door het betasten van de pedalen, fietskettingen en spaken, deze voorwerpen met zekerheid als behoo- rende tot zijn magazijn herkende. Hij ver telde nog, dat de neef zeer dikwijls bij hem aan huis kwam en dat hij aan zijn neef en zijn huisgezin steeds vriendelijkheid had bewezen. De verdachte, die geruimen tijd ontkend heeft iets van, de diefstallen af te weten, heeft ten laatste toegegeven, dat hij de pe dalen en de kettingen had gestolen. De rest had hij gekocht van een bediende van zijn oom. Volgens de verklaring van den rijwiel handelaar was dit onmogelijk. Volgens zijn schatting bedroeg het inbeslaggenomene waarschijnlijk slechts 't twintigste deel van het gestolene. De Officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op, dat verdachte zich tijdens het proces zeer onsympatiek heeft gedra gen, zelfs heeft hij gedreigd, dat zijn oom „zyn trekken wel thuis zal krijgen". De oom heeft zijn neef steeds in alles terzijde gestaan, zoodat ook van dezen kant geen enkel motief voor den diefstal kan wor den aangegeven. De Officier wilde niet zoo zeer letten op de hoeveelheid van het ge stolene alswel op het schandelijke feit, dat iemand zijn blinden oom besteelt, van wien hij niets dan goeds heeft ondervonden. Hij eischte tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger van verdachte, Mr. Is. Coopman, wees op de goede getuigschriften van verdachte. Verdachte is een persoon met een zwakken wil, die te gemakkelijk in verleiding komt. Pleiter drong aan op een voorwaardelijke straf. Zijn verzoek tot on middellijke invrijheidstelling van den ver dachte werd door de rechtbank afgewezen. UITSPRAAK TEGEN VOVA-REDACTIE Dr. Verviers en mr. Reydon veroordeeld Het Gerechtshof te Amsterdam wees gis teren arrest in de strafzaak tegen de drie redacteuren van „Volk en Vaderland" en dr. E. Verviers, redacteur van „Nieuw Ne derland", die in hooger beroep terecht heb ben gestaan wegens beleediging van de regeering en van regeeringspersonen. Het Gerechtshof bevestigde bij verstek het vonnis van de Rechtbank te Utrecht, waarbij verdachte Verviers is veroordeeld tot 100 gulden boete, subs. 50 dagen hech tenis wegens beleediging van minister Co- lijn en van den Ministerraad. De procureur-generaal had drie maanden geëischt. Voorts bevestigde het Hof de vrijspre kende vonnissen ten aanzien van de ver dachten J. Hollander* en mr. S. A. v. Lun- teren. De procureur-generaal had tegen hen resp. 100 gulden boete en een maand gevangenisstraf gevorderd. Het Gerechtshof veroordeelde mr. H. Reydon tegen wien het O.M. vier maanden had geëischt tot 100 gulden boete, subs. 25 dagen hechtenis. De Rechtbank had hem 200 gulden boete subs. 30 dagen hechtenis opgelegd. Het Hof overwoog, dat wat de adver- tenie betreft het laatste op de Regeering slaat en een opzettelijke uitlating in be- leedigenden vorm is, daar de indruk wordt gewekt, dat de Regeering een gedragslijn zou volgen, welke te vergelijken zou zijn met „verdeeling van den buit", welke sug gestie voor het gezag zeer beleedigend is. Wat het eerste deel van de advertentie betreft, waarin „een Minister van Defen sie wordt gevraagd" is het Hof van mee ning, dat het hier geld een uiting iif spot- tenden vorm, welke uiting echter niet de grens van het toelaatbare overschrijdt. (Dit is ook onze meening geweest. Red. L. Crt.). Betreffende het artikel over de Crisis- centrale overweegt het Hof, dat het hier betreft vereenigingen en stichtingen, die geen organen van het gezag zijn, hoewel met de uitoefening van 't gezag belast. Wat verdachte over deze centrale heeft geschre ven, is daarom voor het gezag niet belee digend, zoodat hij van dit deel van de ten lastelegging moet worden vrijgesproken. Waarop? Nu, natuurlijk op do verkeersfouten, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet, dat er geen agent in de buurt is

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7