Paaschvee tentoonstelling te Eist. In het museum van het Koloniaal Instituut te Amsterdam wordt een tentoonstelling gehouden, bestaande uit een keurverzameling van aanvals- en verdedigingswapenen Een detail van de expositie De onderteekening van de vlootovereenkomst door Engeland, Frankrijk en Amerika had Woensdag in St. James palace te Londen plaats. Een overzicht tijdens de historische zitting Aan den voet van den toren. Een typisch kijkje op de Paasch- veetentoonstelling, welke Donderdag te Eist werd gehouden De laatste voorbereidingen voor de .Hiswa", de watersporttentoon stelling, die in de Apollo-hal te Amsterdam geopend is De nieuwste foto van Z. M. Koning Edward VIII van Engeland in zijn werkkamer In York House, St. James' te Londen FEUILLETON. DE GOUDEN BRUG Roman van Hanno Plessen. (Nadruk verboden). 29) Eenige minuten later staat zij tegenover Sylvester Voniberg, die met gesloten oogen languit op den grond ligt. In het vale licht van de maan lijtot zijn gelaat nog bleeker dan het in werkelijkheid is.... Een doode, denkt Renate. In een eerste opwelling van schrik en afgrijzen doet zij instinctief een stap achterwaarts. De dog echter blaft wederom kort en scherp. Het klinkt als een aanmoediging. Hij duwt zijn kop tegen het gelaat van den man en be gint dit, eerst aarzelend, maar gaandeweg sneller en systematisch met haar vochtigen, warmen tong te streelen. „Bella, brave hond", zegt Renate zacht jes, bijna beschaamd, terwijl ook zij zich nu over den verongelukte heenbuigt. Dan ziet ze, hoe uit diens half geopen- den mond een lichte, fijne damp in de kou de lucht stijgt. Nóg ademt de man! Hier in de sneeuw in te slapen, zou zeker zijn ein de hebben beteekend, als de hond hem niet ontdekt had. Snel overleg Renate, wat haar te doen staat en even snel gaat zij tot han delen over. Zij tilt het hoofd van den man wat op, knoopt zijn sldpak open en masseert zijn borst. Daarna knielt zij bij hem neer en begint zijn armen regelmatig op en neer te bewegen om de ademhaling te bevor deren. Spoedig moet zij echter erkennen, dat het onmogelijk is haar Samaritaan werk hier ter plaatse te voleindigen. Zij taxeert den afstand tot haar woning. Het moet gaan, denkt ze en zich daarna tot den hond wendend, beveelt ze luid: „Pak aan, Bella.naar huis!" Het slimme dier begrijpt onmiddellijk, wat zijn meesteres bedoelt. Het zet zijn tan den in de kleeren van den man en sleept het lichaam handig over de dikke sneeuw laag tot voor den ingang van de woning. Zóó snel volbrengt de dog haar taak, dat Renate het transport slechts in de looppas kan volgen. Spoedig heeft ze den bewustelooze in de hall neergelegd. Hier in de Lantaarn zijn kussens en dekens, cognac, warme thee en verder alles, wat noodig is om den man weer tot bewustzijn te brengen. En Renate's pogingen worden met succes bekroond. Eenige diepe zuchten ontsnap pen den mond van den bijna verongeluk te. Daarna begint hij met de handen om zich een te tasten en keert hij het hoofd om Op dit oogenblik weerklinkt het ontplof fen van donderbussen, waarmee de Tiro- lers het nieuwe jaar plegen in te luiden. In den langzaam tot het leven terugkee renden geest wekken deze detonaties al lereerst 't gehoor. Luisterend heft de man het hoofd op en nu bewegen zich ook zijn lippen in een vraag: „Wat is dat....?" Renate, dié even moet zoeken naar een antwoord, dat den ontwakenden man aan haar voeten niet verontrust, zegt de dubbele beteekenis van het woord wel al lerminst vermoedend op geruststellen den toon: „Sylvester.Daarbij buigt zij zich vol vrouwelijke zorg over hem heen om haar arm voorzichtig onder zijn schouder te schuiven. Het woord en de aanraking van de vrouw tooveren een glimlach op zijn gelaat en tot haar verbazing ziet Renate hoe dit plotseling verheldert en oneindig veel knapper wordt. Langzaam openen zich nu ook zijn oogen. Groote, donkere oogen zijn het, die geleidelijk het beeld van de vrouw in zijn opnemen. Het ontpopt zich als de tot mensch geworden goedheid, waarop ware zielenadel het stempel der schoonheid heeft gedrukt. En de donkere, sprekende oogen omvatten het met een blik, waarin dankbaarheid en diépe vereering liggen opgesloten. „Hemelschestamelt de man. Dan zinkt zijn hoofd terug op haar arm. Zijn oogen sluiten zich weer en spoedig hoort men nog slechts zijn regelmatige ademha ling. Hij slaaptDe slaap der genezing. Innerlijk diept ontroerd bewaakt Rena te deze sluimering. Teneinde hem niet te storen, volhardt zij in haar half knielende, half gebukte houding. Zij verroert haar arm niet, niettegenstaande deze onder het zware gewicht van den man spoedig in slaapt. Er hangt een hoopvolle stilte in de hall, een stilte, welke slechts even verbroken wordt door een slag van de oude pendule, die het eerste uur van het nieuwe jaar aan kondigt. Renate heft het hoofd op. Door de half geopende deur blijven haar oogen gericht op den trouwen metgezel van haar leven. Er ligt een vraag in opgesloten, een drin gende vraag aan de toekomst Nog slechts een uur geleden vervulde haar geen en kele wensch, was zij vrij van alle nieuws gierigheid, omdat zij de toekomst voor zich afgebakend achtte en in de stellige over tuiging verkeerde, dat geen enkele beleve nis daarin ook maar eenige verandering zou kunnen brengen. En nu staat zij plot seling met al haar ervaring en met al haar resignatie voor de poort van die toekomst als een klein kind voor de deur van een kamer vol geschenken. In zestig minuten, een belachelijk korte spanne tijds, kon een dergelijke omwenteling zich in haar vol-' trekken. Wat moet dat alles beteekenen,...? Haar vragende blik verkeert in een drin gende bede om raad en hulp. „Tik-tak, tik-tak", antwoordt de oude Mok. „Tracht er toch zelf een verklaring voor te vinden. Jij, alwetende vrouw met zooveel rijpe ervaring...." De 1ste Januari 1936 heeft in den vroe gen ochtend wat sneeuw gebracht. Tegen 10 uur scheuren de wolken uiteen. De zon breekt door, stralender dan ooit en een half uur later koepelt een diepblauwe he mel over het Innsbrucker bergland. Dat is het weer, zooals de all round win tersportbeoefenaar in Iglerhof zich dat wenscht. De levendige drukte in de hall van het hotel legt van deze stemming vol doende getuigenis af. Onder gelach en ge- scherts, onder Ski-heil en Gelukkig Nieuw jaar-geroep worden tochten samengesteld, wandelingen besproken, ski's ingewreven en rugzakken gepakt Om 11 uur zijn allen uitgevlogen. Besluiteloos staat Sz ar tossy bij den in gang van het hoteL Deze stralende Nieuw jaarsdag dreigt voor hem in grenzenlooxe eentonigheid te zullen verloopen. Renate heeft hem immers uitdrukkelijk voor een der eerste dagen van het nieuwe jaar ge- inviteer d en door nu maar lirtea recta naar de Lantaarn te loopen, waar hü met hart en ziel heen wordt gedreven, zou hij too- nen haar wenschen niet te respecteeren. Hij zal er zich dus goedschiks of kwaad schiks bij moeten neerleggen. Onwillekeu rig ontsnapt hem een zucht, terwijl hij met de punt van zijn ski-stok fantastische or namenten in de sneeuw teekent. Reeds eenigen tijd slaat de directeur van het hotel den Hongaar gade. Zijn functie brengt mee, dat hij zioh voortdurend van het doen en laten van zijn gasten op de hoogte houdt, al was het alleen maar om aan eventueele wenschen onmiddellijk ge hoor te kunnen geven, klachten te voor komen en in alle opzichten de atmosfeer ■van tevredenheid en de goede toon in zijn hotel te kunnen handhaven. Bovendien be hoort meneer Szartossy door zijn naam, afkomst enportefeuille tot dien elite groep van hotelgasten, die men met zekere voorrechten pleegt te behandelen. Het is zoowaar een eerezaak bij zoo'n hoogge achte persoonlijkheid zelfs maar het ge ringste gevoel van onbehagen, ontevre denheid of voorbijgaande verveling on middellijk in den kiem te smoren. (Wordt vervolgd). Carillonmuziek zonder klokken. In den kleinen toren van het stadhuis te Pur- merend is door Philips een installatie geplaatst, waarmede via groote luid sprekers welke men op den torentrans onderscheidt, carillonmuziek ten ge- hoore kan worden gebracht

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5