ELTAX 666 is er met STADS NIEUWS VRIJDAG 27 MAART 1936 DE LEIDSCHE COIJRAW, EERSTE BLAD pao. HOE WORDT HET WEER? EENIGE REGEN. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, wellicht eenige lichte regen in het Westen, in het Oosten weinig of geen regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 766.1 te Ona in Noorwegen Laagste barometerst.: 746.3 te Valentia. Het gebied van hoogen luchtdruk in Fin- land en Noord-Scandinavië verdween ge heel en maakte plaats voor een depressie, die naar Rusland trok en weer gevolgd wordt door nieuwe en sterke luchtdrukstij gingen in het hooge Noorden. Het maxi mum over Zuid-Noorwegen werd door de luchtdnjkdalingen in het Noord-Oosten niet aangetast en vormt thans een uitloo- per van den hoogen druk in de Poolzee. In Zuid-Frankrijk en de Alpen vormde zich een gebied van hoogen luchtdruk na het passeeren van een depressie over Zwitser land, die aldaar veel regen gaf. (Zurich en Bern melden elk 12 m.m. regen, te Lu gano viel in den nacht 15 mjn.). Een lang gerekte strook van hoogen luchtdruk vormt de Oostelijke begrenzing van de station- naire depressie in het Westen, waarvan in de richting Zuid Noord trekkende se- cundairen in het Westen regen brengen. (12 m.m. te Scilly). In Noord-Scandinavië nam de vorst sterk af, in Oost-Duitschland en langs de Oostzeekust houden de koude Oostelijke winden aan, die ook in het Noorden van ons land de temperatuur veel lager houden dan in het midden en Zui den. In de bovenlucht werd het veel voch tiger en iets kouder, waardoor de kans op lichte regens grooter wordt met zwaarbe- volkte of betrokken luchten en minder hooge dagtemperaturen en hoogere nachte lijke minima. LUCHTTEMPERATUUR, 12.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS a. Van Vrijdagnamiddag 6.53 uur tot Zaterdagmorgen 5.17 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Zaterdag 28 Maart voorm. 6.08 en nam. 6.34 uur. SPORT BILJARTEN LIS SER BILJARTKRING. De uitslag van den Jubileum-wedstrijd van den L. B. K. tusschen de vereeniging Voorhout II en Luto VII is in een over winning voor Luto VII geëindigd. De uit slag is als volgt: car. brt.2 h.s. gem. Jac. van Dorp Nic. van Dijk (Luto) A. Diemei B. Bos N. Werkhoven, res. G. Boot T. Diemei Th. v. d. Ven Donderdag a.s. wordt de beslissing ge speeld van de 4e klas pers. kampioenschap van den L. B. K. tusschen A. Diemei en J. v. Dorp. Er wordt een partij van 150 caramb. gespeeld; aanvang des avonds 8 uur in café Welgelegen te Voorhout. HOCKEY 75 33 10 2,27 48 33 7 1.45 71 43 7 1-65 75 43 7 1.74 70 61 9 1.37 75 61 7 1.47 54 42 9 1 28 75 42 9 1.78 Hockeyclub „Zuidwijck". Het programma voor morgen en Zondag luidt: Zaterdag 28 Maart om 3.15 uur R.B.C. (R'dam)Zuidwijck 2, dames; 4.30 uur R.B.C. (R'dam)Zuidwijck, heeren. Zondag 29 Maart om 2.00 uur H.D.S. 2 Zuidwijck 1, dames. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde mej. F. Westerveld, Haarlem; de heeren L. P. Schreinemachers, Leiden en C. J. M. Beukers, Schiedam; Doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heer J. van Wolferen, Den Haag; Artsexamen le gedeelte: J. P. Guépin, Hilversum; J. van Buren, Rotterdam; W. Briët, Apeldoorn; Bevorderd tot arts: W. J. de Vries, Den Haag; M. Miete, Scheveningen; Mej. A. M. Doyer, Haarlem; A. J. H. Ebes, Den Haag. 1e Drastische Tariefsverlaging. 2e Grootere afstanden voor minder geld. 3e Een tarief voor geheel Leiden, Oegstgeest, Morschkwartier en Zoeterw. Weg (Tomatenstraat) 1 pers. 15 cent 2 pers. 20 cent 3 pers. 25 cent Vóórrijden 5 cent DES NACHTS van 1 tot 6 uur 30 per WAGEN voor stadsritten 25 ct. toeslag BUITEN RITTEN per wagen incl. voorrijden, o.a.: Den Haag2.25 li Katwijk aan Zee .1.20 Wassenaar (DEIJL) 1.00 II Noorclw.jk aan Zee 1.40 Ritten boven 100 K.M. ongekend goedkoop. 6 Standplaatsen S Telefoonlijnen 30 Gratis Bestelkantoren DE REGEERINGSMAATREGELEN TOT BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID EN HAAR GEVOLGEN VOORDRACHT VAN MINISTER SLINGENBERG Op uitnoodiging van de Studentenver- eeniging voor Sociale Lezingen heeft de minister van Sociale Zaken, mr. Slin- genberg, gisterenavond een rede ge houden over de regeeringsmaatregelen tot bestrijding der werkloosheid en hare ge volgen. Onder de talrijke aanwezigen wa ren de echtgenoote van den minister, mevr. Slingenberg, de president-curator der Leid- sche universiteit en burgemeester van Lei den, mr. Van de Sande Bakhuyzen, de se cretaris van curatoren, mr. Idenburg en de hoogleeraren van Blom en Kranenburg. Na een kort openingswoord van den voorzitter van Sociale Lezingen, de heer S. Klopper, ving de minister zijn rede aan met op te merken, dat hij het als een groot voorrecht beschouwde, over bovenstaand onderwerp in een studentenkring te mogen spreken, omdat hij dit van het grootste be lang acht voor het Nederlandsche volk. Spr. ging allereerst na, welke maatrege len de regeering heeft gehomen tot bestrij ding der werkloosheid. Daarbij was het eerst de taak, de oorzaken der werkloos heid op te sporen, welke zijn terug te brengen tot een samenstel van feiten en omstandigheden in de laatste 20 jaren. Toen zagen we West-Europa in groote wel vaart. Gedurende de oorlogsjaren heeft West-Europa zichzelf vermoord, ingesteld als het toen was op oorlogsproductie. In. die jaren hebben andere landen zijn plaats ingenomen. Vooral de Oostersehe landen met hun lagen levensstandaard zijn erin geslaagd, in dien tijd de plaats van West- Europa in te nemen. Het gevolg hiervan is geweest, dat er vele afwerende maatregelen moesten wor den genomen, welke in den regel gepaard gingen met sluiting der grenzen, zeer te onzen nadeele. Daarbij kwamen nog ver mindering van ons scheepvaartverkeer, da ling der groothandelsprijzen beneden kost prijs, dumping, enz. Alle nieuwe uitvindin gen op 't gebied der machines leidden tot ver laging van den kostprijs en machines kwa men in de plaats van menschen. De vraag was nu, wat Nederland daar tegen moest doen. Als men de oorzaken kent, is het makkelijker maatregelen te nemen en kan tevens makkelijker worden nagegaan, welke maatregelen genomen moeten worden. De minister zette hierna uiteen, dat ook in vroegere jaren soortgelijke problemen zich hebben voorgedaan, zij het ook niet in die mate, als thans zijn voorgekomen. Van regeeringswege is daar toen weinig tegen gegaan. Het gevolg was toen name loos lijden door de bevolking. Daartegen over stond, dat men een sneller aanpassing, vooral op het terrein der productiekosten, verkreeg. In vroeger eeuwen werd echter honger geleden en stierven velen onder de arbeidende klassen. Tegenwoordig is ech ter de toestand anders. Wij gaan niet, zoo als toen. langs ruwe wegen naar beneden. Dit is echter oorzaak, dat deze toestand veel langer duurt en maatregelen van dualistisch karakter met zich meebrengt. Een van deze maatregelen is getroffen voor den landbouw. De groothandelsprijs voor tarwe was in 1930 ver onder den kostprijs. Had de regeering drit laten gaan langs den weg van de 18de en de 19de eeuw, dan zou men dezelfde verschijnselen hebben gehad als men nu heeft beleefd in Amerika en Canada, waar men tot 1930 bloeiende landr- bouwbedrijven had, welke echter op het oogenblik geen rendement meer hebben. De vroegere vruchtbare landerijen zijn tot woestenij gebracht; boeren, hun gezinnen en schuren zijn verdwenen. In Amerika en Canada is men wel verder met aanpassing dan bij ons, doch dit komt, omdat wij de boeren hebben gesteund. Doch dientenge volge is het brood hier duurder geworden dan in die landen, waar men daaraan niets gedaan heeft. Hetzelfde geldt voor onze industrie, zoo als spr. uiteenzette. De minister behandelde vervolgens de afweerpolitiek onzer regeering. welke be oogden om onzen afzet en prijzen op peil te houden. Ofschoon de Nederlandsche re geering en in meerderheid ook ons volk voorstanders zijn van vrije handelspolitiek, zijn wij er tenslotte toe gekomen, de vrije handelsidee te laten schieten. Doordat an dere landen hun grenzen sloten, moesten ook wij onze handelspolitiek veranderen. Wij zijn nu zoover gekomen, dat wü een getemperde autarkie moeten dulden, en wij kurnien met andere landen niet komen tot uitvoer, dan met de verplichting, ook te laten invoeren. Als gevolg hiervan hebben wij tal van bedrijven moeten steunen. Daarbij is het standpunt ingenomen dat de consument zal betalen wat de producent noodig heeft om zijn bedrijf rendabel te maken. Dit is gedaan welbewust, omdat wij de daarvoor noodige 200 millioen niet uit de staatskas konden betalen, hetgeen tot ondragelijke lasten aanleiding zou hebben gegeven. Wij z(jn daardoor gekomen in een dualistische positie: levensmiddelen maken wij duurder en wij streven naar verlaging van den le vensstandaard. Ten aanzien van de industrie hebben we er tot nu toe voor moeten waken, dat deze niet werd geabsorbeerd door produc ten iiit de Oostersehe landen. Daarvoor is ingesteld het systeem van een contingen- teering, waardoor onze fabrieken op gang konden blijven. Het bezwaar ook daartegen is, dat de producten hooger in prijs blij ven, dan de internationale handelspositie noodig heeft. Thans overweegt de regeering het sys teem van contingenteer ing te verlaten en te komen tot verhooging van invoerrechten Uitvoerig schetste spr. hierna, welke maatregelen ten opzichte van de scheep vaart zijn getroffen, en waarvoor een be drag van acht millioen gulden is beschik baar gesteld. Uitvoerig stond de minister vervolgens stil bij de maatregelen, genomen voor den middenstand (credieten) en den kleinen middenstand (borgstelling). Als hier de regeering "zich meer afzijdig zou hebben gehouden, zou dit voor velen hun finan- cieelen ondergang hebben beteekend. Dit heeft echter tengevolge gehad, dat de goed koopte niet zoo snel kon intreden als an ders mogelijk was geweest. Spr. zette vervolgens uiteen, wat de re geering door industrialisatie tracht te be reiken. Aan het oprichten van nieuwe in dustrieën moet de regeering te hulp ko men. De politiek der regeering is erop ge richt den kostprijs van de fabrieken te ver lagen en ook de vaste lasten omlaag te brengen, opdat onze industrie zich kan aanpassen aan de lagere prijzen van de wereldmarkt. De regeering wenscht langs lijnen der ge leidelijkheid e.d. het Nederlandsche volk te brengen op lager niveau van kosten en leefwijze. Daartoe strekken ook de bezuini gingen bij regeeringslichamen. Om die las ten te verlagen en ook om de lagere in komsten op te vangen, daarop is de bezui- nigingspolitisk der regeering gericht. De inkomsten zijn zoo gedaald, dat men kan spreken van een catastrophale daling. De opbrengst der Inkomstenbelasting in vijf jaar is teruggeloopen van 90 tot 45 millioen. Dit is voldoende om te beseffen, hoe nood zakelijk het was tot bezuiniging over te gaan. Er was vijf jaar geleden voor werkloo- zen ondersteuning 10 millioen noodig, thans is dit bedrag meer dan vertienvoudigd. Een maatregel, welke ook een wonder lijken kant heeft, is die tot bestrijding der' rationalisatie en mechanisatie. In dit ver band wees spr. op de maatregelen, geno men voor de sigarenindustrie. Er is nu een wetsontwerp, waarbij de mechanisatie wordt beperkt. Voorts wees spr. op den maatregel tot bevordering der immigratie, waarbij met steun der regeeiing de mogelijkheid wordt geopend werk te zoeken in het buitenland, vooral in Zuid-Afrika. Een goed vakman kan daar 50 per week verdienen. Welis waar is de levensstandaard daar iets hoo ger, doch het weekloon is altijd hooger dan hier. Als deze emigratie door de re geering krachtig gestimuleerd wordt, lig gen hier prachtige perspectieven voor ar beiders. Spr. besprak vervolgens de maatregelen, welke er zijn genomen om te komen tot werkverruiming, waardoor Nederland kan concurreeren met het buitenland. Dikwijls is de buitenlanders goedkooper bij in schrijvingen. Als de inschrijving echter niet veel hooger is, geeft de regeering ter overbrugging een subsidie, waardoor werk in Nederland tot stand komt. Hierna behandelde de minister de we ring van buitenlandsche arbeidskrachten. Hierna werd gepauzeerd, waarna de mi nister uiteenzette wat de regeering doet tot leniging van den nood der werkloozen. In de eerste plaats neemt zij maatregelen om zooveel mogelijk werkloozen aan nor malen arbeid te helpen en ten tweede stuurt zij aan op werkverruiming zooveel mogelijk als de scahtkist toelaat. In de laatste 15 jaren, waarin de werkloosheid het felst heeft gewoed, heeft de regeering daarvoor VA milliard uitgegeven. Het re sultaat hiervan ziet men, als men door het land reist. Verkeerswegen, bruggen, afslui ting van de Zuiderzee, inpoldering van de Wieringerrneer enz. En niet alleen de Staat, ook de Provincies en Gemeente doen hier bij krachtig mee. De regeering beijvert zich voorts om, naast uitvoering van werken, buitengewone credieten te verleenen uit het Werkfonds, waarvoor een bedrag van ƒ60.000.000 gul den is beschikbaar gesteld. Tenslotte behandelde spreker hetgeen de regeering gedaan heeft op het gebied der werkverschaffing, waarbij hij er met dank baarheid op wees, dat de organisaties van arbeiders meewerken. De loonen zijn lager dan de normale, doch de overheid getroost zich groote offers, waartegenover staat een offer van de arbeiders, welke hierdoor wordt gemotiveerd, omdat de werkver schaffing moet worden beschouwd als een verlengstuk van de steunverleening. Hier bij gaat de regeering uit van het standpunt, dat het voor de arbeiders beter is dat zij werken dan dat zij door te laten stempelen hun brood verdienen. Sedert een aantal jaren zijn hierdoor aan het werk gesteld 50 a 60.000 arbeiders. Naast deze maatregelen om menschen aan het werk te stellen blijven voorloopig toch een groot aantal arbeiders, circa 18.000, niet te helpen. Deze vallen onder de steun regeling, onvangen geld, stempelen en wer ken niet. Uitvoerig weidde spr. over de maatrege len tot steunverleening aan arbeiders uit, waarbij hij de richtlijnen besprak, welke •bij werkverschaffing in acht moeten wor den genomen. O.a. zette hij uiteen, waarom bij werkverschaffing de loonen lager moe ten zijn dan in het vrije bedrijf. Ook bij werkverschaffing moet men echter, wat het loon betreft, een ethisch minimum in acht nemen. Aan het slot van zijn betoog vraagt spr.: Waartoe kan dit alles leiden? Is er eenig perspectief in dit alles of staan wij voor een wanhopigen toestand? Hij wijst er in dit verband op dat het doel, dat in het oog moet worden gehouden is, Nederland te doen aanpassen bij den algemeen gedaal- den kostprijs. De productiekosten in de Europeesche landen naderen elkaar meer en meer en hij wijst op hetgeen daarbij gezegd is bij de behandeling van de be grooting in de Eerste Kamer. Er zijn gun stige voorteekenen voor 1936. Er is geen reden tot wanhoop en wij kunnen bij de aanvang van 1936 de toekomst met gerust heid tegemoet zien. Wij kunnen ook zeg gen: Ende despereert niet. Hierna werden door enkele aanwezigen vragen gesteld, welke door den minister werden beantwoord. De voorz. bracht den minister hartelijk dank voor zijn leerrijke uiteenzetting. AFSCHEID RIJKSLANDBOUW- CONSULENT Ir. A. A. NEEB. Een hartelijke huldiging. Zooals begin dezer week gemeld heeft de heer ir. A. A. Neeb,' rijkslandbouwcon- sulent in noordelijk Zuid-Holland, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zijn functie neergelegd. Heden was het de laatste zitdag van den heer Neeb in hotel Rijnland en het behoeft gezien de populariteit welke de heer Neeb bezit geen verwondering te wek ken, dat deze laatste zitting een bijzonder karakter droeg. Er had zich uit de leden van de land bouworganisaties een comité gevormd om officieel afscheid van ir. Neeb te nemen. Namens het comité, gevormd uit leden van den L. T. B.. de Holl. Mij. van Land bouw en den C. B. T. B., werd het woord gevoerd door den heer C. Bakker uit Oegstgeest. Deze dankte de vele belangstellenden voor hun aanwezigheid. Onder hen merk ten we o.m. op den heer v. d. Weijden, lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, den heer L. A. Mennes, directeur van den Markt- en Havendienst te Lei den, dr. G. Ubbels, vee-arts hier ter stede, den heer Bonda, vertegenwoordigers en leden der verschillende organisaties, enz. De heer Bakker zeide het een eer en genoegen te vinden den heer Neeb te mo gen toespreken. Spr. roemde de eenvoud, hartelijkheid, 'n soort vaderlijkheid en ge moedelijkheid van den heer Neeb, welke hoedanigheid al van jaren her dateert. Spr. dankte den heer Neeb voor de vele wijze lessen, op zoo uitgebreid landbouw gebied aan zoovelen gegeven. Zijn werk noemde spr. zoo vruchtdragend, omdat de heer Neeb wist en besefte, dat hij steeds stond tegenover eenvoudige menschen. Steeds heeft hij getracht allen te dienen, zonder zichzelf of een of andere groep te bevoordeelen. Met de beste wenschen, dat den heer Neeb nog vele gelukkige levensjaren mo gen worden geschonken, bood spr. den heer Neeb als aandenken een zilveren si garendoos met inscriptie aan. De directeur van den Markt- en Haven dienst, de heer L. A. Mennes, zeide per soonlijk van den heer Neeb niet zoo heel veel te kunnen vertellen, doch hij sprak toch een afscheidswoord van spijt, in de eerste plaats, omdat de heer Neeb heen gaat, maar verder ook, omdat de korte kennismaking tusschen beiden nu reeds verbroken werd. Toch kende spr. den naam Neeb al twintig jaar en hij weet, dat er in dien tijd veel van hem is gevergd geworden. De menschen, die van de ken nis van den heer Neeb geprofiteerd heb ben, zijn zeer talrijk, maar ook tal van overheidsinstanties, niet in het minst de gemeentebesturen hebben de vruchten hiervan geplukt. Namens het college van B. en W. te Leiden bracht spr. dank voor hetgeen hij in zijn functie in het district Leiden heeft gedaan. Spr. wenscht den heer Neeb een gelukkigen levensavond toe. De heer de Hartog uit Den Haag sprak vervolgens een woord van waardeering voor hetgeen de heer Neeb als landbouw- leeraar voor de boeren is geweest. Toen de landbouwvoorlichtingsdienst onder lei ding van den heer Loving en later van den heer Hoek een aanvang nam, heeft de heer Neeb zeer goed aangevoeld wat er van hem gevraagd werd. En zijn taak heeft hij vervuld zonder over AGENDA LEIDEN. Vrijdag. Ledenvergadering „St. Chris tof- fel", Harmonie, 8.30 uur. Zaterdag. Jaarfeest Ciroolo italiano, ^Har monie" te 9 uur. Maandag. De Hanze, ledenvergadering café rest. „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Maart as. waarge nomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 274, Officieele Crisisberichten POOTAARD APPEL-VERGUNNINGEN De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt bekend, dat evenals het vo rig jaar, de mogelijkheid bestaat om de bij tuinbouwteeltvergunning toegestane oppervlakte vroege aardappelen uit te brei den tot 67 pet. van de oppervlakte, in 1933 beteeld met vroege aardappelen onder voorwaarde, dat de aardappelen geteeld op deze vergunning ter keuring worden aan geboden aan den Nederlandschen Algemee- nen Keuringsdienst, terwijl voorts van deze aardappelen alleen die boven de maat 55 m.m. vóór 1 Augustus ter veiling mogen worden aangevoerd. Bedrijven kleiner dan 8 h.a. komen niet in aanmerking voor deze aanvullende ver gunning, aangezien bij deze bedrijven het toegewezen percentage de 67 pet, reeds be reikt. Aanvraaggormulieren voor deze extra vergunningen zijn verkrijgbaar bij de ver schillende provinciale landbouwcrisisorga nisaties, afd. tuinbouw. De ten vorige jare uitgereikte pootaard- appelvergunningen zijn ook voor 1936 van kracht. (2037) STEUNVERGOEDING ERWTEN De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steun vergoeding voor groen erwten en schokkererwten, gedena tureerd in het tijdvak van 8 Maart tot en met 14 Maart 1936 voor de kwaliteitsklas sen C en D. respectievelijk 3.60 en 3.10 per 100 kg. zal bedragen: de steunvergoe- ding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaard monsters C en D, zal respectievelijk ƒ3 en 2.50 per 100 kg. bedragen. (2037) de ruggen der boeren naar boven te willen klimmen. Spr. dankte hem vooral voor hetgeen hij gedaan heeft voor de nieuwere richting in het landbouwonderwijs, het gebruik van kunstmest, de oprichting van rundvee-fok- vereenigingen, enz. De heer S. van der Stoel uit Wassenaar wees er nog op, hoe door de medewerking van den heer Neeb bij de inrichting van de landbouwcursussen te Wassenaar, welke alleen door zijn hulp aan afdeeling en aan spr. als voorzitter dier cursussen konden plaats hebben en daardoor uitstekend ge slaagd konden heeten. Namens de jongeren uit de landbouwwe- reld sprak de heer Roest uit Leiderdorp een woord van dank, omdat de werkzaam heden niet alleen vrucht hadden voor de ouderen, maar ook voor de jongeren. De heer Verkley uit Sassenheim memo reerde tenslotte het werk van den heer Neeb voor de landbouwwintercursussen. De heer Neeb sprak vervolgens een woord van dank. Hij dankte voor de pret tige samenwerking met zoovelen ondervon den. Toen spr. in 1901 in Ledden terug kwam (hfj is oud-Leidenaar), vond hij hier een groot arbeidsveld, want er was nog heel wat te doen. Er waren in de heele pro vincie slechts acht landbou wonder wijzers, welk aantal hij over het noorden der pro vincie tot honderd heeft weten uit te brei den. Het gebruik van kunstmeststoffen was totaal onbekend en al weten allen de juiste waarde er op het oogenblik nog niet vol doende van, geleidelijk aan wordt het toch beter. Toch blijft er voor spr.'s opvolger nog voldoende werk over en spr. hoopt niet an ders, dan dat het werk met liefde gedaan zal worden zonder ambtenarij, want daar is spr. steeds afkeerig van geweest. Spr. schetste vervolgens zijn werk ge durende den oorlog en zijn werkzaamhe den voor het noordelijk dJeel van Zuid-Hol land. Veel heeft spr. steeds voor Leiden ge voeld en vele herinneringen binden hem aan stad en omgeving. Wat z\jn leiding voor de jongeren be treft, zeide spr. steeds de leus van het Wa- geningsoh studentencorps: „durf te leven" te hebben voorgehouden in de juiste, in de hoogere beteekenis van het woord. Zich tot edn heer Bonda richtend als vertegenwoordiger van den handel, zeide spr., dat hij den handel hier van 'n andere z(jde heeft leeren kennen dan in andere provincies. Boerenbelangen zijn dikwijls niet dezelfde als handelsbelangen, doch 'n goed inzicht in beider belangen kan veel leering geven. Spr. dankte tenslotte voor de belangstel ling van zoovelen en voor het stoffelijk aandenken, hem aangeboden, waarna hij besloot met de verzekering, dat hij Leiden en omgeving niet zal vergeten. De heer Bonda gaf hierna nog 'n korte uiteenzetting over het totstandkomen van deze huldiging. Voorts huldigde spr. in den heer Neeb vooral dit, dat hij zijn adviezen steeds heeft weten te geven, getoetst aan de pnactijk, daartoe in staat gesteld door zijn eigen proefvelden. De heer Bakker sprak hierna een slot woord Waarmede de bijeenkomst werd ge ëindigd.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2