S)e £cid4ehe6oti/fca/iit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang VRIJDAG 27 MAART 1936 No. 8379 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ToormtbetaRng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: S 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Een oordeel over de beoefening der weten schap in Duitschland. Naar aanleiding van het besluit van de Amsterdamsche Universiteit, om n.l. om principieele redenen geen vertegenwoordi ging te zenden naar het jubileumfeest van de universiteit van Heidelberg, is de so cialistische pers hier te lande enthousiast. Zij schrijft: „Er is reden een eeresaluut te bren gen aan de Nederlandsche wetenschap en aan de Amsterdamsche universiteit in het bijzonder, nu de senaat van deze universiteit besloten heeft „om prin cipieele redenen" geen vertegenwoordi ger te zenden naar het jubileumfeest van de universiteit van Heidelberg. Deze „principieele redenen" zijn, zooals wij reeds uitvoerig betoogden, naar ons oordeel inderdaad aanwezig. De wetenschap kan niet leven zonder geestelijke vrijheid; de nazi-censuur maakt het den Duitschen beoefenaren van de wetenschap onmogelijk, zich te houden aan him eerste plicht: het die nen van de waarheid. Niet minder dan vier en veertig hoogleeraren zijn in Heidelberg op de keien gezet, omdat zij niet van „arischen" bloede waren, of omdat hun politieke beginselen de dic tatuur niet aanstonden. Zij zijn ver wijderd, ongeacht de beteekenis van hun arbeid voor hun tak van weten schap. Reeds dit feit bewijst, dat de werkelijke wetenschap op dit oogenblik in de oude universiteitsstad Heidelberg niets heeft te zoeken". Men gaat juist de strekking van dat be sluit van de Amsterdamsche Universiteit bederven, als men het gaat zetten In een sfeer vanpolitieke geestdrift. Beter zijn eenige zakelijke en nuchtere opmerkingen, als naar aanleiding daarvan, gemaakt door den Leidschen hoogleeraar dr. Keesom in een interview met een Tijd- „redacteur", hetwelk wij gisteren hebben overgenomen, en waaruit wij hier nog 'ns een passage willen citeeren: „Natuurlijk", zoo antwoordde professor Keesom, „bestaat voor ons, wetenschappe lijke onderzoekers, geen politiek en ken nen wij geen grenzen of geografische toe valligheden waarbij de waarheid tegenge houden wordt als contrabande. Het we reldverkeer van geleerde tot geleerde heeft zich daar nimmer aan gestoord. Maar.... er is een sterke inzinking te constateeren bij hetgeen thans als wetenschappelijk nieuws uit Duitschland tot ons komt, ver geleken bij den omvang en den inhoud der publicaties en mededeelingen, welke ons voorheen uit dat belangrijke cultuur-cen trum bereikten. Men heeft er een belang rijk deel van het intellect van de hooge- scholen verdreven!" Wij willen hier de aandacht vestigen op deze verklaring van een zoo gezaghebben de zijde over den invloed van het nationaal- socialistisch regearingssysteem in Duitsch land op de beoefening van de wetenschap! DE VERHOUDING DUITSCHLAND—FRANKRIJK. Een eeuwigdurend non-agressie-pact? BERLIJN, 27 Maart. In politieke krin gen beweert men, volgens het agentschap Stefani, dat Hitier de volgende week aan Frankrijk een eeuwigdurend absoluut non- agressiepact zal voorstellen. Baconzouterijen en slagersbedrijf. Volgend adres is gezonden aan den Mi nister van Landbouw en Vissoherij: „Het bestuur van den Ned. Slagershond en het bestuur van den Ned. R.K. Hanze- bond van Slagerspatroons hebben met groo- te teleurstelling uit een dagbladbericht ken nis genomen, dat bij de nieuwe regeling op den baconexport aan de baconzouters geen beperking meer is opgelegd ten aan zien van hun zaken doen op de binnenland- sche markt. Genoemde besturen betreuren deze be slissing ten zeerste, wijl de ervaring met de uitvoering der Crisisvaxkenswet reeds voldoende heeft geleerd, dat van de door de Regeering veilig gestelde baconzoute rijen verschillende met him vleeschwaren- fabrieken en grossierderijen op de binnen- landsche markt een zeer ongelijke concur rentie hebben aangedaan aan de bestaande, niet beschermde bedrijven. Dat een hun ner, de fa. Udema te Gieten, zijn verkoop aan particulieren, dus een detailhandel, dusdanig heeft uitgeberid en nog uitbreidt, dat de middenstanders-slagers in het Noor den des lands van him reeds zoo geslonken debiet ook nog op deze wijze ten deele worden beroofd. Genoemde besturen voorzien dat de ba- conbedrijven, wier export is veilig gesteld voor concurrentie van anderen, wier winst door de Regeering nog ruimschoots is ver zekerd, thans vrij gelaten op de binnenland- sche markt het normale en onder cnisislas- ten gebukt gaande slagersbedrijf nog meer zullen ontwrichten, waarom uwe Excellen tie dringend wordt verzocht, om zoolang de baconbedrijven niet in vrije concurrentie voor export werken hen in de vrije con currentie op de binnenlandsche markt te beperken, gelijk bij het derde baconcontract het geval was". Gisteren heeft men in onze courant kun nen lezen het verslag van een protestver gadering van patroons en personeel bij de firma Tieleman en Dros te Leiden. Op zich 'n sympathieke uiting van gemeen schappelijk bespreken en optreden inzake de behartiging van gemeenschappelijke be drijfsbelangen, welke gemeenschappelijk heid in deze en andere ondernemingen ook bij andere gelegenheden tot uiting moge komen! Dit terloops. Wat de zaak zelve betreft. De Regeering geve nu 'ns een duidelijke uiteenzetting van haar politiek ten deze. Breede kringen van belanghebbenden, het geheele volk verlangt daarnaar. Een heldere, klare mi- nisterieele radio-rede b.v. zou zeer op prijs worden gesteld. Ook en vooral zelfs als daarin werd medegedeeld een wijziging in de toe nu toe gevolgde politiek inzake uitvoering Crisisvarkenswet. Oud-minister Verschuur heeft in een ra dio-rede wel 'ns over dit onderwerp ge sproken. Maar zeer onbevredigend. De ver onderstelling, door den heer Verschuur toen geuit, dat oppositie tegen den adviseur, den heer Zwanenburg, gevolg was van anti semitisme, was meer uit de phantasie van den minister, dan aan de werkelijkheid ont leend. 't Is allerduidelijkst, dat althans de overgroote meerderheid van opposanten tegen de uitvoering van de Crisisvarkens wet (en tegen den adviseur ten deze, den heer Zwanenburg) geen oogenblik denkt aan ras of religie van genoemden heer! KERKNIEUWS De wereld TOEDIENING VAN HET H. VORMSEL. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft in het Dekenaat Gouda van 11 tot 13 Maart het H. Vormsel toegediend aan mannel. vrouwe! tot. Gouda, O.L.Vr. Hemelv. 140 118 258 Moordrecht 47 10 57 Nieuwerkerk 21 21 42 Gouda, H. Sacrament 62 64 126 Gouda, H. Joseph 86 102 188 Haastrecht 52 56 108 Waddinxveen 42 57 99 Boskoop 120 148 268 Reewijk 91 88 179 Schoonhoven 52 53 105 Oudewater 149 150 299 Woerden 184 190 374 Totaal 1046 1057 2103 Z .H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week géén audiëntie verlee- in vogelvlucht De Engelsche minister van buitenlandsche zaken Eden heeft gisteren in het Lagerhuis in een belangrijke rede de politiek van En geland inzake het Locarno-vraagstuk ver dedigd. Eden erkende, dat Duitschland ver plicht was geweest deze aangelegenheid te regelen volgens de methoden, waarin het Locarno-pact zelf voorziet. Engeland hecht groote waarde aan de nakoming der ver dragen, maar nog meer aan de handhaving van den vrede. Onder applaus verklaar de Eden, dat hij niet de eerste Engelsche minister van buitenlandsche zaken wilde zijn, die terugkwam op een door Groot- Brittamnië geplaatste handteekening. Hij is echter bereid met Duitschland te onderhan delen over eventueele constructieve voor stellen om op die basis tot een accoord te komen. Zonder constructieve voorstellen van den kant van Duitschland echter zal de taak van hen, wier eenig doel is tot onder handelingen te komen, vrijwel onmogelijk zijn. Eden rechtvaardigde de voorstellen van het Witboek met de groote belangen, die op het spel stonden, en drong er nogmaals bij Duitschland op aan, een bijdrage te leveren tot vermindering der spanning. Hij opperde in dit verband de mogelijkheid van een Duitsche toezegging om geen versterkingen in het Rijnland aan te leggen, maar deelde tevens mede, dat Berlijn hiervoor niet voelt. Ten slotte deed Eden een hartstochte lijk beroep op den vredeswil van Frankrijk en Duitschland. Vervolgens zijn nadere berichten bin nengekomen van de bandieten-overval op de Nederlandsche ambulance in Abessyndë. Dr. v. Schelven is door de long geschoten en via Dessie naar Addis Abeba overge bracht. Zijn toestand is niet ernstig. Hij is gisteren uit Addis Abeba vertrokken op weg naar Nederland. In Mexico heeft een groote vliegramp plaats gevonden, waarbij 14 personen om het leven zijn gekomen. De 10 passagiers waren allen Duitschers, die een reis maak ten. Onder hen .bevonden zicch de prins en prinses zu Schaumbuxg Lippe. MINIMUMPRIJZEN CONSUMPTIEMELK. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zullen ingevolge besluit van het Dage lij ksch Bestuur der af deeling Zuivelsteun van de Nederlandsche Zuivelcentraie voor de hiena genoemde door den Minister van Landbouw en Visscherij aangewezen ge meenten in de Provincies Zuid- en Noord- Holland met ingang van 29 Maart 1936 de volgende minimumprijzen per lieier voor den verkoop van consumptiemelk gelden: Zuid\Holland 9 cent. Alle gemeenten, in deze provincie, welke zijn aangewezen als gebied, bedoeld in den zin van artikel 5 sub 1 van het Crisis-Melkbesluit 1935 en genoemd onder A van artikel 5 van de Cri- sis-Melkbeschikking 1935 I (dit zijn die gemeenten, voor welke de volledige wet telijke consumptiemelkregeling voor het westen des lands van kracht is), met uit zondering van Pernis, Hoogvliet, Rhoon en Poortugaa! voor welke plaatsen een mini mumprijs van 8 cent geldt. Voorts Bos koop, Pijnacker, Waddinxveen. 8 cent. Alle gemeenten in de Hoeksche Waard. Alblasserdam, Alkemade, Ar kei, Bodegraven, Brielie, Giessendam, Gorin- chem, Gouderak, Hardinxveld, Hekendorp, Krimpen a/d Lek, Krimpen a/d IJssel, Leerdam, Lekerkerk, Lexmond, Nieuw- Lekkerland, Nieuwerkerk a/d IJssel, Nieuwkoop, Oostvoorne, Ouderkerk a/d IJssel, Oudewater, Papekop, Schoonhoven, Stolwijk, Woerden, Zwammerdam. Noord-Holland, 9 cent. Alle gemeenten in deze provincie, welke zijn aangewezen als gebied, bedoeld irn den zin van artikel 5 sub 1 van het Crisis-Melkbesluit 1935 en genoemd onder A van artikel 5 van de Cri sis-Melkbesluit 1935 I (dit zijn die gemeen ten, voor welke de volledige wettelijke con sumptiemelkregeling voor het westen des lands van kracht is), met uitzondering van Haarlem, voor welke gemeente geen mi nimumprijs geldt. Bovengenoemde prijzen gelden niet voor den verkoop van melk aan wederverkoo- pers en aan degenen, die tenminste 100 li ter melk of een zoodanige hoeveelheid melk en room, als overeenstemt met tenminste 100 liter melk per week afnemen (z.g. groot verbruikers). Voor de omrekening van room in melk wordt 7 liter slagroom of 14 liter koffie room gelijk gesteld met 100 liter melk. Nadrukkelijk wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat niet, evenals voorheen bij de uitvoering der z.g. half-vrijwillige consumptiemelkregeling, de overtreders van het prijzenvoorschrift her- NIEUWVEEN. EEN NIEUWE BURGEMEESTER. De heer J. H. Bakhuizen, burgemeester van Leimuiden en Rijnsaterwoude. Naar wij vernemen is de benoeming te verwachten van den edelachtbaren heer J. A. Bakhuizen, burgemeester der gemeen ten Leimuiden en Rijnsaterwoude tot bur gemeester der gemeente Nieuwveen De heer Bakhuizen zal dus burgemeester worden van drie aan elkaar grenzende ge meenten. Deze drie gemeenten tezamen tellen ongeveer 4500 zielen. De heer J. A. Bakhuizen werd geboren 27 April 1891 te Nieuwer-Amstel. Hij ge noot zijn school-opleiding aan het insti tuut Brandsma te Bussum en bekwaamde zich vervolgens in de gemeente-admini stratie op de secretarie der voormalige ge meente Schoten. Vervolgens werd de heer Bakhuizen benoemd tot ambtenaar ter se cretarie te Naarden, alwaar hij ook hoofd was van het distributie-bureau. In 1917 werd hij benoemd tot burge meester der gemeente Spaamdam, van wel ke gemeente hij later ook secretaris werd. Op 15 Februari 1922 werd de heer Bak huizen benoemd tot burgemeester der ge meenten Leimuiden en Rijnsaterwoude; op 1 Mei 1929 werd Z.Ed. tevens secretaris van beide gemeenten. De heer Bakhuizen is voorzitter van de drinkwaterleidingstichting „De Drie G* meenten" en bestuurslid van de Gewes telijke Landstormcommissie stelling Am sterdam. Burgemeester Bakhuizen is gehuwd met mevrouw M- P- Bakhuizende Jonge. De nieuwe burgemeester van Nieuwveen is lidmaat van de Gereformeerde Gemeente en, in het politieke leven, de anti-Revolutio naire beginselen toegedaan. De heer Bakhuizen zal thans ontslag ne men als secretaris der gemeenten Leimui den en Rijnsaterwoude. Aan burgemeester Bakhuizen onze ge- lukwenschen bij deze benoeming. Ook de gemeente Nieuwveen kunnen wij met den nieuwen burgemeester feliciteeren. De heer Bakhuizen heeft tijdens zijn bestuurs-pe- riode in de gemeenten Leimuiden en Rijn saterwoude zicfh doen kennen als een toe gewijde burgemeester, die de belangen der bevolking tot z ij n belangen maakte en die om zijn sympathiek en tactisch optre den door alle ingezetenen wordt geprezen. VOORNAAMSTE NIEUWS haaldelijk zullen worden gewaarschuwd al vorens strafmaatregelen worden getroffen. Bij het constateeren van ontduiking van bovengenoemde minimum verkoopprijzen voor consumptiemelk, gepleegd door bij de Nederlandsche Zuivelcentraie georga niseerde melkvergunninghouders, zal on middellijk tot tuchtrechterlijke vervolging worden overgegaan, waardoor ongeacht eventueele andere op te leggen straffen een verdere ongestoorde uitoefening van het bedrijf der overtreders in gevaar wordt gebracht. BUITENLAND. Minister Eden over de Britsche politiek ten opzichte van het Locarno-vraagstuk. (2de blad). Nadere berichten omtrent de overval op de Nederlandsche ambulance in Abessynië. (2e blad). In Mexico is een vliegtuig neergestort, waarbij 14 dooden te betreuren zijn. De 10 passagiers waren allen Duitsche toeristen, o.a, de prins en prinses Zu Schaumburp Lippe. (Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. Minimumprijzen consumptiemelk. (1ste blad). De nieuwe baconregeling. (2de blad). De arrestatie van een kwakzalver. (3de blad). OMGEVING. Tot burgemeester der gemeente Nieuw veen is benoemd de heer J. A. Bakhuizen, tevens burgemeester van Leimuiden en Rijnsaterwoude. (1ste blad). HET WEER OP ZONDAG. DE VLIEGRAMP IN MEXICO. MEXICO-STAD, 27 Maart. Naar thans bevestigd wordt, zijn bij het vliegtuigon geluk nabij Amecameca in totaal 14 perso nen om het leven gekomen. Elf der lijken zouden geheel verkoold zijn. Prins Adolf au Schaumberg-Lippe, die eveneens bij deze ramp om het leven geko men is, is het hoofd van het Huis Schaum- burg-Lippe, dat op 16 November 1918 af stand van den troon heeft gedaan. Hij was gehuwd met prinses Ellen Elisabeth Bi- schoff Korthaus, die eveneens gedood is. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt nog mede, dat van de 10 om het leven gekomen passagiers 8 Duitschers waren. De eveneens verongelukte Dr. von Ro'honczy was van Hongaarsche en het slachtoffer Adolf Franz Igler (niet Siegler) van Oostenrijksche na tionaliteit. De gezagvoerder van het vliegtuig was een Mexicaan en de tweede piloot een Amerikaan. VEEL VERANDERING IS NOG NIET TE VERWACHTEN. Sedert de vorige week heeft zich over geheel West-Europa een merkwaardige weerstaestand ontwikkeld, die ons als het ware een zeer vroege lente heeft gebracht. Daarbij is nog merkwaardig, dat het weer een zeer bijzondere neiging vertoont om weinig te veranderen en over het alge meen goed te blijven al brachten de laatste dagen meer bewolking en een iets lagere temperatuur. Wat deze laatste omstandigheid betreft, de lagere temperatuur, moeten wij bij de verwachting er rekening mee houden, dat de oorzaak van die lagere temperatuur, het toestroomen van vrij koude lucht uit het Oosten en Noord-Oosten, misschien aan het einde der week nog doorwerkt. Ove rigens is de neiging tot een zekere stabili teit thans een factor, waarmede rekening moet worden gehouden. Hierbij toch zijn naar alle waarschijnlijkheid omstandighe den in het spel, waarvan niet verwacht kan worden, dat zij snel kunnen verande ren. Over Noórd-Oost Europa ligt nog een gebied van hoogen druk, dat in beteekenis afneemt maar dat voorloopig van grooten invloed is op de algemeene richting van de luchtstroomen over Midden-Eur op a en bij ons. In het Westen ligt nog steeds een uit gebreid depressie-gebied, dat weinig actie en bewegelijkheid vertoont. Blijkbaar ont breekt het aan de krachten, die anders de depressies tot de groote gebieden van ster ke atmosferische actie maken. Ook dit de- pressiegebied heeft grooten invloed op de algemeene luchtstrooming. Deze zal aan het einde der week nog Zuid-Oostelijk zijn, waarvan de beteekenis is, dat het weer dan nog weinig of geen regen zal brengen en dat de temperatuur boven de normale zal zijn. Waarschijnlijk wordt het depres- siegébied iets meer actief en komt er dus wat sterker wind en meer bewolking. In het laatste geval worden de nachten iets minder koud. De ontwikkeling van een sterkere actie in het Westen van Europa in den damp kring heeft tevens de beteekenis, dat de vooruitzichten voor Zondag onzeker wor den. Blijft de barometer tot Zaterdag zoo weinig bewegelijk als hij den laatsten tijd was dan kunnen wij voor Zondag nog rus tig, droog, gedeeltelijk bewolkt weer en een vrij hooge temperatuur over dag ver wachten. Bij sterke daling van den* barometer is het op geen stukken na te zeggen hoe de weersgesteldheid zich dan verder ontwik kelen za! ROOMSCH KATHOLIEKE KERKEN IN MEXICO HEROPEND. MEXICO-CITY, 27 Maart. (A. N. P.) In het geheele land zouden steeds meer Roomsch-Katholieke kerken worden her opend als gevolg van de soepeler houding, die president Cardenas in de godsdienst kwestie aanneemt. (Voorloopig een vraag- teeken achter dit bericht!).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1