VRIJDAG 27 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURAN. DERDE BLAD - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN NOORDW1JKERHOUT NOOTDORP. Mr. Marchant over zijn bekeering. Op initiatief van de organisaties was oud- Minister rar. H. P. Marchant uitgenoodigd voor de Nootdorpsche Parochie een rede te houedn over zijn overgang tot de Katholieke Kerk, welke rede gisteravond door hem werd uitgesproken in de zaal van het Ver- eenigingsgebouw. Onder de zeer vele aanwezigen, merkten wij op de Zeereerw. heeren Pastoors van Nootdorp en Leidschendam, Pater van Schaik, de Burgemeesters van Nootdorp en Stomp wijk en de voorzitters van de Hanze, L, T. B., Volksbond en J. M. V. Na een welkomstgroet van Pastoor v. d. Meer, kwam mr. Marchant aan het woord. Spr. gaf na eenige inleidende woorden een schets van zijn vroegere houding ten opzichte van de Katholieke Kerk. Onbe kend met onze Leer, zonder er echter scherp tegenover.te staan, liet het Protestantisme hem in zooveel punten onvoldaan, dat hier uit zijn zoeken ontstond naar bevrediging. Spr. schilderde zijn toenmaligen geestes toestand in treffende bewoordingen, de toehoorders aantoonende, hoe hij door diep gaande studie en zoeken in verschillende richtingen tenslotte tot de overtuiging kwam, dat al wat hem tot nog toe onbe vredigd had gelaten, alleen in de Kaholie- ke Kerk tot oplossing was gebracht. Op schoone wijze bewees hij de onfeil baarheid van den Paus, de noodzakelijk heid van de Eenheid en het daaraan onaf scheidelijk verbonden Oppergezag van de Kerk, die daarbij tevens vergelijkend met het Protestantisme, dat juist door het gemis hieraan in zooveel secten is verbrokkeld. Hartelijk applaus dankte den spreker voor zijn overtuigende en bevattelijke ver klaring, waarin hij den door hem bewan delden weg had aangetoond, die hem zou leiden tot het Stralende Licht. In het tweede gedeelte van zyn rede bracht mr. Marchant ter sprake de Godde lijke Genade, die onontbeerlijk is voor het omhelzen van ons H. Geloof, daar noch de rede noch diepgaande studie alléén iemand Katholiek kunnen maken, wanneer dit eene niet aanwezig is. In gloedvolle woorden bracht hij zijn toehoorders onder het oog, hoe een schoon en rijk bezit wij hebben in ons Katholieke Geloof. Diep ongelukkig zijn de Katholieken in het naburige Duitsch- land, die zelfs in him godsdienstig leven zoo zeer worden onderdrukt en beknot, maar juist daardoor beseffen zij thans hoe een schoon en rijk bezit zij verloren hebben. Met vurigen aandrang deed spr. een be roep op de Katholieken, toch nooit of te nimmer door verbreking van onze eenheid meed te werken aan den ondergang van ons godsdienstig en moreel leven. Daverend applaus brak los na beëindi ging van deze rede, uitgesproken doocr een man met een diepvoelend hart en vurig strijder voor de Katholieke zaak. T.B.C.-Commissie. Ten Raadhuize ver gaderde onder voorzitterschap van den Burgemeester de T.b.c.-commissie. Met ver heugenis werd kennis genomen van het be sluit der Ziekenhuisvereeniging „Voorzorg" om vanaf 1 Januari 1935 75.per in een sanatorium verpleegde t.b.c.-patiënt aan de comimssie te schenken. De Emmabloemcol- lecte werd weder op den 2en Paaschdag vastgesteld. Uit het jaarverslag van den se cretaris-penningmeester, den heer M. C. Casteleijn, stippen wij aan, dat in 1935 3 tu berculoselijders in een sanatorium verpleegd zijn geworden, terwij laan 4 personen ver sterkende middelen zijn verstrekt. Aan ver- pleegkosten in sanatorium werden betaald 1466.75, aan versterkende middelen 59.en wegens huisbezoek door de twee verpleegsters 550.De totale uitgaven in 1935 bedroegen 2117.60 (vorig jaar ƒ999.65), de inkomsten ƒ2310.73, zoodat nog een batig saldo te boeken vied van 193.13. De heer Casteleijn werd door de commissie dank gebracht voor zijn zorgvul dig gevoerd beheer, waardoor de rekening sloot, ondanks de over 1935 wel zeer hooge uitgaven. Het werk van de T.b.c. contact commissie, ingesteld door het Groene en het Wit-Gele Kruis, onder wier leiding de strijd tegen de tuberculose in Nootdorp ge voerd wordt, moge nog eens in de belang stelling van geheel Nootdorp aanbevolen worden. Rest ons nog te vermeiden, dat de Th.c.-commissie onder 2800 personen haar zegenrijk werk verricht. ROELOFARENDSVEEN. BESTRIJDING VAN TUBERCULOSE BIJ MENSCHEN. Door bestrijding dezer ziekte bij h©t vee. Donderdagavond werd op uitnoodi- ging van de besturen der vereenigingen Wit Gele Kruis, Groene Kruis en T. B. C. bestrijding onder het vee een vergadering gehouden van melkslijters uit deze ge meente. Van de 20 uitgenoodigd en waren er 15 ter vergadering aanwezig. De heer de Ko ning als voorzitter heette de aanwezigen van harte welkom en sprak een kort inlei dingswoord daarbij wijzende ou het vele werk, dat de T. B. C.-bestrijding en het Wit Gele Kruis in de laatste jaren op dit gebied reeds heeft gedaan door uitzen ding naar sanatoria en hospitiums, waar mede een uitgaaf was gemoeid van ruim 8000.Waar een der oorzaken van tu berculose is gelegen in de besmetting van de melk, daar is op initiatief van den Burgemeester een commissie gevormd uit de drie voorgenoemde lichamen, ten einde met medewerking van het publiek de noo- dige maatregelen te treffen ter bestrijding van de zoo gevreesde ziekte. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. nog tot de beide sprekers van dezen avond, de heeren Dr. v. d. Bijl, arts en C. van den Berg, vee arts alhier, waarna de voorzitter het woord verleende aan dr. van der Bijl, die op duidelijke wijze uiteenzette de besmettings gevaren van de melk- en tevens de mid delen aangaf om haar te bestrijden. De heer van den Berg behandelde het vete rinaire gedeelte en besprak de overbren ging van de tuberculose door de melk en hetgeen door den veeartsenij kundigen dienst wordt gedaan om de tuberculose on der het vee te bestrijden. Vervolgens zette de heer v. d. Bijl nog uiteen de werkwijze van de commissie. De bedoeling is, dat in den loop van den zomer aan de melkslij ters gelegenheid wordt gegeven er voor te zorgen, dat zij melk kunnen betrekken af komstig van boerderijen wier vee geen open tuberculose heeft. Omstreeks Novem ber zal dan een circulaire huis aan huis worden bezorgd, waarbij dan het publiek gewezen wordt op de gevaren van tuber culeus besmette melk, terwijl daar aan toegevoegd zal worden een lijst van melk slijters die onbesmette melk verhandelen, alsmede een lijst van de boeren die zuivere stallen hebben. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd tamelijk gebruik gemaakt en ter vergadering geen klachten naar voren gebracht, terwijl bovendien geen der aan wezigen oppositie voerde. Na een dank woord van den voorzitter tot de beide sprekers en tot de aanwezigen voor hun groote opkomst werd deze leerzame avond gesloten. RIJNSBURG. Tuinbouw. De prijzen waren gedu rende deze week nog hoog. Voor wasch- peen werd van 12.10 tot 15.60 per 100 K.G.„ een prijs die sinds jaren niet geno teerd kon worden. Hetzelfde kan gezegd worden van Kroten die van 3.70 tot 4.40 per 100 K.G. konden opbrengen. Extra par tijtjes gaan zelfs tot ruim ƒ5.Uien ble ven goed gevraagd; wat goed van kwali teit was ging voor 3.60 tot 4.10 per 100 K.G. Selderieknollen brachten van 2 4.60 per 100 stuks op. Roode en Gele kool waren duur, van 14.8029.50 per 100 stuks. Groene kool van 0.802.10 per 100. TER-AAR. VEEHOUDER GEARRESTEERD. Publieke verkooping, die niet kon doorgaan. Een dezer dagen zou te Ter-Aar een pu blieke verkooping plaats vinden ten huize van den veehouder D. EsvelcL Toen de no taris met den verkoop wilde beginnen en tal van belangstellenden zich op het erf verzameld hadden, bleek een en ander niet te kunnen doorgaan, omdat de koopwaar, bestaande o.m. uit 10 stuks vee, landbouw-, kaasmakerij- en melkerij-inventaris niet meer aanwezig waren. Naar wij thans vernemen, is de veehou der gisteren door de politie gearresteerd en naar het huis van bewaring te 's-Graven- hage overgebracht, o.m. wegens misleiding van den curator in zijn faillissement, mr. H. P. van Heyst te Alphen aan den Rijn. Toen nï. bleek, dat E. den dag, vooraf gaande aan de verkooping het vee had ver kocht en een groot deel van den inventaris was verdwenen, vroeg zijn 86-jarige moe der, die elders woont en aan wie een en ander in eigendom toebehoorde, zijn faillis sement aan. Bij het onderzoek door den cu rator weigerde de man echter mee te dee- len, waar zich de verdwenen inventaris be vond. Ook de opbrengst van het veè, welke onder het faillissement viel, was groot en deels verdwenen. De zaak werd daarop in handen gegeven van den Officier van Justitie, die E.'s arrestatie gelastte, waar toe men gisteren is overgegaan. De verdwenen inventaris is inmiddels grootendeels teruggevonden in een schuur onder Wilnis, waarheen E. een en ander had gebracht. Tegen dezen man zal waarschijnlijk even eens een vervolging worden ingesteld we gens verduistering en bedriegelijke bank breuk. „Adolf Kolping". In het R.K. Ver.ge- bouw hield bovengenoemde sportvereeni- ging een buitengewone ledenvergadering onder leiding van den heer P. Blom. Na opening en verwelkoming, volgt voorle zing der notulen. Bij de vele mededeelin- gen vernamen wij, dat de zgn. „potjesactie" zeker als geslaagd mag heeten, want de opbrengst heeft verre de verwachtingen overtroffen. Er is gepot zegge ƒ57.81. Uit deze actie blijkt, dat de sympathie voor de vereeniging lang nog niet verdwenen is, in tegendeel zelfs. Naar aanleiding van het ge sprokene op een vorige bijeenkomst, be treffende het verzekeren, heeft nu het be stuur verschillende opgaven gevraagd. Na alles serieus behandeld te hebben, kan het de leden adviseeren zich aan te sluiten bij de Ned. Lloyd. Men wordt aangespoord zich in te laten schrijven via het bestuur, doch willen sommigen een andere verzekering, dan staat het hen geheel vrij. Algemeen kreeg het voorstel om de ver gaderingen boetplichtig te stellen, de goed keuring. De boete bedraagt slechts vijf cent. Wegens het overlijden van den heer A. Vlasman, is er een vacature ontstaan in de elftalcommissie. Ook de twee andere leden, die tevens bestuurslid zijn, achten het wen- schel ijker zich uit deze commissie terug te trekken. Heel goed gezien! Reeds bij eerste stemming werden benoemd de heeren C. J. Koeleman, P. v. d. Laan en Hub. van Lam meren. Er is nog een schrijven binnengekomen van den heer A. v. d. Vlugt, die z'n misnoe gen te kennen geeft over het feit, dat hij zonder meer gepasseerd is met het vervoe ren van de voetballers, ja zelfs niet in aan merking kwam voor inschrijving. De voorz. deelt mede, dat ten spoedigste zal worden overgegaan met het drain eer en van het ter rein. Het aanschaffen van materiaal komt alleen ten laste der vereeniging, het ar beidsloon gaat via de werkverschaffing. Als nog geïnformeerd is naar kinder-donateurs- kaarten worden de legitimatie-kaarten uit gereikt en dan gaat de voorz. over tot slui- Vergadering van den raad der gemeente Noordwijkerhout op Donderdag 26 Maart 1936 des namiddags te twee uur. Tegenwoordig 12 raadsleden. Afwezig de heer J. Padding wegens ziekte met ken nisgeving. De voorzitter spreekt de hoop uit, dat de heer Padding spoedig herstel van krach ten mag herkrijgen. Wellicht kan het mil dere seizoen, dat op komst is, daartoe me dewerken. De vergadering wordt geopend met ge bed. De notulen der vorige zitting worden voorgelezen en onveranderd gearresteerd. Bij de ingekomen stukken worden een groot aantal door Gedeputeerde Staten goedgekeurde raadsbesluiten vermeld. Daarbij was tevens de mededeeling, dat het tekort van 1933 ad 19968.69 door het Rijk in den vorm van een renteloos voor schot zal worden gedekt. Een aantal fi- nancieële eischen worden daarbij gesteld. Aan alle is reeds vroeger voldaan. Er is echter een nieuw bij n.l. de post: Kosten van abonnementen op bladen en voor aan schafing van boeken tot 100.moet worden beperkt. Deze beperking is aan leiding, dat het abonnement op Lutten- bergsch chronologische Verzameling moet worden opgezegd. Dit is volgens den voor zitter zeer te betreuren te meer daar de gemeente alle verschenen jaargangen ge bonden voorhanden heeft. Onbewoonbaar-verklaring van woningen. Het voorstel van B. en W. om onbe woonbaar te verklaren de woningen Dorp straat 39 en 41, Harde Pad 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18 en 20, Zeeweg 58, Zeestraat 31, 33, 35, 37 en 39, Schoolstraat 27, 29, 31 en 33 geeft aanleiding tot wijdloopende discussies. De heer van Parera acht de opmerkin gen, die op het trasraam van die wonin gen gemaakt zijn, overdreven. Als men op die manier optreedt, kunnen nog wel meer woningen worden afgekeurd. Afgescheiden hiervan wordt niet voldoende rekening gehouden met de huiseigenaren. Ook de heer L. M. van Noort meent dat met dit voorstel met de belangen der huis eigenaren onvoldoende rekening wordt gehouden. De heer J. v. d. Berg Verdegaal begrijpt, dat het op den weg van het gemeentebe stuur ligt om goede hygiënische toestan den op woninggebied te bevorderen. Spr. is evenwel van oordeel, dat dit voorstel voorloopig moet worden aangehouden tot dat een voldoende aantal woningen is ge bouwd, waarin de menschen, die de onbe woonbaar verklaarde woningen moeten verlaten, kunnen worden ondergebracht. De heer A. H. van Noort meent, dat de lijst van onbewoonbaar te verklaren wo ningen nog aanmerkelijk kan worden uit gebreid. Spreker is echter ook van oordeel, dat.eerst de woningbouwvereniging wo ningen moet bouwen vooraleer de onbe woonbaarverklaring aan de orde wordt gesteld. De heer A. v. d. Voet vindt het niet zoo erg, dat het zootje wordt opgeruimd. Als men echter daartoe overgaat zullen er woningen te kort zijn en zullen de huis huren stijgen. Spr. zou daarom aan den voorzitter de vraag willen stellen of er plannen aanhangig zijn om in de woning nood die bij onbewoonbaarverklaring ontstaat te voorzien. De heer Brugman vraagt waarom de woning van „rooie Bet" niet onbewoon baar wordt verklaard. De heer de Winter vindt het een voor deel, dat men voor een beetje kan wonen, al is de woning dan ook niet te best. Dat komt in den tegenwoordigen tijd goed te pas. De heer v. d. Klauw zou het voorstel van den heer v. d. Berg Verdegaal om dit voorstel tijdelijk aan te houden willen on dersteunen. Laat men eerst met nieuwe bouwplannen komen. De voorzitter beluistert in de aange voerde bezwaren tweeërlei toon. Sommige sprekers komen op voor de belangen der huiseigenaren, andere voor de belangen der huurders. Het is moeilijk deze belan gen met elkaar in overeenstemming te brengen. B. en W. hebben hun voorstel gedaan in het algemeen hygiënisch belang, los van elk particulier belang. De bezwaren van den heer v. d. Berg e.a. zijn gemakkelijk te ondervangen. Immers de woningen wor den onbewoonbaar verklaard met in acht neming van een ontruimingstermijn van zes maanden. Zijn binnen zes maanden niet voldoende nieuwe woningen gereed, dan kan deze termijn worden verlengd. De heer van Parera repliceert en zegt, dat, zoodra het bordje „onbewoonbaar ver klaarde woning" naast de deur hangt, vele bewoners weigeren huishuur te betalen. Zij weten, dat de huisbaas er hen dan toch niet uitzet, want dat kost hem geld en een andere bewoner mag hij in zijn huis niet meer nemen. Op die manier worden par ticuliere belangen onnoodig geschaad. Ook vraagt spr. waarom de enkele oude wo ningen der Woningbouwvereniging, die ting. Eerst doet hij een ernstig beroep op de spelers, dat zij gezamenlijk uit en terug gaan met wedstrijden, dankt verder allen voor de steun en medewerking van de bo vengenoemde actie, en tot slot vraagt hij een spontane samenwerking der leden. Geboren: Catharina Petronella, d. van Joh. Fransen-v. d. Meer Petrus Jozef, x. van A. de Jong-Veelenturf Wilhelmina, d. vail W. v. d. Hoorn-v. d. Laan. Overleden: C. Zevenhoven 27 jaar. Vertrokken: R. Nauta naar Acht- karspelen M. C. v. d. Pijl naar Amster dam J. N. Griffioen naar Nieuwkoop W. Pieterse naar Leimuiden M. C. Kou- wenhoven naar Haarlem A. Verlaan naar Alphen a. d. Rijn. bovendien „half op den weg" staan, wor den gespaard. De heer van den Berg Verdegaal dringt er nogmaals op aan de voorstellen aan te houden. Zijn eenmaal nieuwe woningen gebouwd, dan is er in den Raad gemakke lijk een meerderheid te vinden om tot on bewoonbaarverklaring te besluiten. Nu zijn deze voorstellen echter praematuur. De voorzitter zegt, dat als deze voor stellen worden aangenomen, voor ontrui ming van de woningen een termijn van zes maanden zal worden gesteld. Neemt men het besluit tot onbewoonbaarverkla ring later en men verkort den ontruimings termijn dan komt dit practisch op het zelfde neer. Daardoor worden dan de be langen der huiseigenaren mede gediend, daar de voor de huiseigenaren gevaarlijke periode tusschen onbewoonbaar verklaring en ontruiming wordt verkort. Op grond van deze overwegingen zijn B. en W. be reid hun voorstel tijdelijk aan te houden. De plannen voor nieuwbouw behoeven daardoor niet te worden vertraagd en zul len met den meesten spoed worden ter hand genomen. Wat de opmerking van den heer van Parera over de oude woningen der bouw- vereeniging aangaat, men moet verkeers- eischen niet met hygiënische eischen ver warren. Er zal geen onderscheid worden gemaakt tusschen woningen van de wo ningbouwvereniging en particuliere wo ningen. De voorgedragen reeks woningen kan nog worden uitgebreid en zal zoo noodig nog wel uitgebreid worden. Wat de opmerking van den heer Brug man aangaat, het verblijf van „rooie Bet" is nooit bewoonbaar geweest en behoeft dus ook niet onbewoonbaar verklaard te worden. Met algemeen goedvinden worden daar op de voorstellen van B. en W. aangehou den. Vernietiging van afgekeurd vleesch. Op voorstel van B. en W. wordt met de N.V. Gekro te Schiedam een overeen komst aangegaan ter zake van destructie van afgekeurd vee en vleesch. In dit verband merkt de voorzitter nog op dat de geldelijke verplichtingen door deze overeenkomst ontstaan niet ten laste komen van de gemeentekas, doch worden gedragen door den keuringsdienst en dat het slachtafval bij de slagers zél worden afgehaald. De heer Westrik zegt, dat dit laatste wel noodig is, daar verschillende slagers aan het eind van de Havendwarstraat slacht afval deponeeren. De voorzitter moet daar maar eens een kijkje gaan nemen. De voorzitter uit de onderstelling, dat deze afval zeker afkomstig is van dieren, die frauduleus zijn geslacht. (Dit in ver band met het feit, dat in de laatste dagen er een paar slagers zijn ingevlogen). Bij de behandeling van het punt „af- en overschrijving dienst 1935" wijst de voor zitter er op, dat de post „kosten van zie kenverpleging" met 3000 is overschre den en de post „rente van kasgeldleenin- gen" met ruim 4100. Dit laatste houdt verband met het feit, dat wij in 1935 leen den van vader Staat, waaraan we 5 pet. moesten betalen, terwijl wij vroeger van particulieren voor 2 yt pet. leenden. Centrale verwarming in de burgemees terswoning. De wijziging der begrooting van 1936 bestaat uit een voorstel van B. en W. om in de woning van den burgemeester cen trale verwarming aan te leggen. De kos ten van aanleg worden geraamd op 850. De kosten van breekwerk en het verven der radiatoren op ƒ250. De voorzitter zal over deze zaak niet veel zeggen. Alleen wil hij opmerken, dat de woning zoo vochtig is, dat zij zonder centrale verwarming in den winter niet wel bewoonbaar is. Bij B. en W. heerscht de overtuiging, dat op dien grond de post bij hooger hand genade zal vinden. An ders waren zij niet met dit voorstel ge komen. De heer Westrik verwondert dit voor stel niets. Acht jaren geleden waren er verrotte binten. De heer L. M. v. Noort heeft geen be zwaren tegen het voorstel. Alleen VTaagt spr. zich af of B. en W. met dit voorstel niet beter bij de indiening van de begroo ting 1936 hadden kunnen komen. De voorzitter zegt, dat in zijn gezin wel eens over centrale verwarming is gespro ken, maar dat hij persoonlijk daar nooit iets voor heeft gevoeld. De aanleg brengt last en het gebruik kosten mede. De voch tigheid van het huis is echter aanleiding geweest om eens naar de aanlegkosten te informeeren. Die vielen erg mede. Van daar het voorstel. Nu hadden B. en W. wel tot de begrooting van 1937 kunnen wach ten, maar de vraag is of de aanleg dan nog zoo billijk zal kunnen geschieden. Dan zou men weer op het kostenbezwaar stui ten. Het voorstel van B. en W. wordt daar na bij acclamatie aanvaard. Aan de orde komt thans het schrijven van Gedeputeerde Staten omtrent een mo- WASSENAAR. Damclub. De R. K. Dam- en Schaak club „St. Willibrordus", onderafdeeling van den R. K. Volksbond alhier, ontplooit een verblijdende activiteit. Reeds nu is een si- multaan-seance vastgesteld, die zal plaats vinden op Donderdag 2 April as., 's avond te 7.30 uur, in het R. K. Vereenigingsge- bouw. Men zal zich alsdan in damvaardig- heid kunnen meten met den heer A. Waas dorp, secretaris van den R. K. Dambond. Alle R. K. damspelers zyn welkom en mogen den strijd aanbinden met den heer Waasdorp. Dat belooft een interessante avond te zullen worden! Voorts is besloten tot aansluiting bij den R. K. Dambond waardoor onze plaatselijke numentverordening. Ged. Staten houden vast aan het reeds vroeger ingenomen, doch door den Raad verworpen standpunt, dat het niet gewenscht is raadsleden in de adviescommissie op te nemen, terwyl voorts nog enkele wijzigingen worden voorgesteld. B. en W. adviseeren aan de verlangens van Gedeputeerde Staten te voldoen. De heer van Parera zegt, dat hij heden ochtend den voorzitter van de Rijksmonu mentencommissie te Amsterdam heeft be zocht. Deze deelde hem mede, dat de op vatting, dat geen raadsleden in de advies commissie behooren te zitten, juist is. Deze deelde echter ook mede, dat de onderwer- pelijke verordening voor de gemeente fi- nancieele consequenties medebrengt. De voorzitter merkt op, dat het hem ge noegen doet, dat de heer van Parera ein delijk van de mindere wenschelijkheid van raadsleden in de adviescommissie is over tuigd. Wat de bewering van de financieele consequenties aangaat, spr. herhaalt, wat hij reeds vroeger heeft gezegd, dat uit deze verordening voor de gemeente geen financieele verplichtingen voortspruiten. Overigens is mede door de Noordwijker- houtsche verordening de aandacht der provniciale autoriteiten op de onderwer- pelijke aangelegenheid gevestigd, zoodat er reden is om aan te nemen dat deze ma terie in de toekomst provincieel zal wor den geregeld. De door Gedeputeerde Staten aanbevo len wijzigingen der verordening worden daarna bij acclamatie aanvaardt. Op voorstel van B. en W. wordt van N. J. Alkemade een stukje grond gekocht voor 12. Het ophalen van vuilnis. Op voorstel van B. en W. wordt de ver ordening op de heffing van rechten voor het ophalen van vuilnis gewijzigd. Het komt maar al te vaak voor, dat personen, die niet bij den ophaaldienst zijn aange sloten op daarvoor niet aangewezen plaat sen hun huisvuil e.a. deponeeren. Ten einde dit voortaan te voorkomen, zal voortaan de reinigingsbelasting ver schuldigd zijn door den gebruiker van elk gebouw of gedeelte van een gebouw, ge legen binnen den kring, waar vuilnis van gemeentewege wordt opgehaald. Indien uit een gebouw of gedeelte van een ge bouw niet geregeld vuilnis behoeft te wor den verwijderd, zulks ter beoordeeling van B. en W., wordt de gebruiker vrijgesteld van de betaling van het recht. Practisch komt dit er op neer, dat zoo wat ieder aan den reinigdienst zal moeten bijdragen of hij vuilnis medegeeft of niet. De heer Brugman vraagt of het reini gingsrecht niet kan worden verlaagd. De voorzitter zegt, dat het recht slechts 1.per jaar bedraagt en niet voor ver laging in aanmerking komt. Door de nieu we bepaling zal het reinigingsrecht meer opbrengen en daardoor zal hopelijk worden voorkomen, dat men in den Haag verhoo ging van de belasting eischt. Op voorstel van B. en W. wordt bij Staat en Co. in den Haag een tijdelijke leening aangegaan van 170000.tegen 3% pet. De voorzitter zegt, dat wij als noodlijdende gemeente niet lager terecht kunnen, ofschoon het geld bij ons even safe is als elders. Hier schijnt te gelden: Hoe kaler een kip is, hoe beter ze moet worden geplukt. In verband met het jaarlijksch concert op 21 en 28 Juni as. van den Zuid-Holl. Bond van R. K. Muziekgezelschappen, wordt op voorstel van B. en W. besloten, vrijstelling van de Vermakelijkheidsbelas ting te verleenen, behoudens voor één dag. De heer Westrik vraagt of op die dagen rekening zal worden gehouden met gods dienstige gevoelens. De voorzitter zegt, dat zulks in zooverre zal geschieden, dat voor 12 uur 's middags geen muziek gemaakt wordt. Bij'de rondvraag verzoekt de heer v. d. Voet inlichtingen omtrent de crisiscomité's nu het Nationaal Crisiscomité wordt op geheven. De voorzitter zegt, dat het plaatselijk crisiscomité A binnenkort nog een uitdee- lnig zal doen en dan zal worden opgehe ven. Crisiscomité B zal zijn werkzaamheid blijven voortzetten in onveranderde vor- menstelling. Alleen het ter beschikking gestelde bedrag zal, in vergelijking met verleden jaar, worden verminderd. De heer J. v. d. Berg Verdegaal vraagt hoe het staat met het rapport omtrent de stankboel aan Schippersvaart. De voorzitter zegt, het desbetreffend rapport nog niet te hebben ontvangen. Spr. heeft er hedenochtend nog over gerappor teerd en zal op spoedige indiening aan dringen. De heer van Parera zou alvast met bag geren willen beginnen, al was het maar voor 14 dagen. De voorzitter zegt, dat reeds machtiging voor het baggerwerk is aangevraagd, doch dat die nog niet is verkregen. Spr. zal daarvoor nog eens met den Haag spreken en als de machtiging er is zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten. club in het algemeen nationaal verband is opgenomen en dus straks ook aan de com petitie-wedstrijden zal deelnemen. JTaV [nJ^TWB V'l! v Eerst naar LINKS, dan naar RECHTS uitkijken vóór u oversteekt, en..., even uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan., de auto van den „Eerste Hulp dienst".)

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10