Een ommekeer in de berichtgeving DONDERDAG 26 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 „Hier Alg. Ned. Persbureau A. N. P. te Amsterdam 1" EEN ROEP, DIE UIT DEN AETHER VERDWIJNT. De verre-schrijver doet z'n entree. Permanente telex-verbinding. 76 DAGBLADEN VERBONDEN DOOR ééN NET. Een blik in eigen keuken. De krant, die haar lezers snel en betrouw baar wil voorlichten en geen hulpmiddel der techniek ongebruikt laat om het be trouwbaarste nieuws op de snelste wijze te verkrijgen, heeft nauwelijks tijd om haar lezers eens een blik in de keuken van het eigen bedrijf te gunnen en bovendien is het haar taak, te schrijven over wat ande ren doen en zeggen. Slechts in bijzondere gevallen vraagt de krant even aandacht voor zichzelf. Indien zoo'n geval bovendien een algemeen belang betreft, is het zelfs haar plicht, alle bescheidenheid een oogen- blik op zij te zetten en haar lezers volledig in te lichten. Als een zeer bijzondere zaak voor het dagbladwezen in Nederland en daarom te vens als een algemeen belang, moet onge twijfeld beschouwd worden de officieele iindienststelling op 6 April a.s. van het eigen Telexnet van het Algemeen Neder- landsdh Persbureau A.N.P. te Amsterdam en zijn bijkantoor te 's Gravenhage met zoo goed als alle Nederlandsche dagbladen. Hierdoor zullen 76 dagbladen direct en permanent verbonden zijn met het A.N.P., dat al het binnenlandsche en buitenlandsche nieuws uit de geheele wereld kan distri- bueeren op de snelste en meest ideale ma nier, die de moderne techniek toelaat. Dank zij het eigen Telexnet wordt de kopij, die het A.N.P. naar de bladen seint, op hetzelf de moment in persklaren vorm in duidelijk machineschrift op papier van normale breedte op 76 redactie-bureaux in alle dee- len van Nederland ontvangen. De wonder machine. Het initiatief van het A.N.P. en de me dewerking van het hoofdbestuur van P.T.T. hébben het mogelijk gemaakt, dat slechts enkele jaren, nadat de Telex of verreschrij ver zijn intrede in het particuliere bedrijfs leven heeft gedaan; deze wonderlijke ma chine voor het dagbladwezen kan worden toegepast op zoo groote schaal als nog ner gens in Europa het geval is. Reeds kort nadat het hoofdbestuur van de P.T.T. de Telex in Nederland introdu ceerde, zagen sommige particuliere onder nemingen het groote belang in van de mo gelijkheid, bepaalde mededeelingen niet slechts telefonisch, doch terstond schrifte lijk te kunnen overbrengen. Met de Telex kreeg men practisch zijn eigen telegraaf in huis, maar dan een telegraaf, die het nieuws overbrengt in idealen vorm en bo vendien door iedereen kan worden bediend, die het machineschrij ven machtig is. Het zend-appanaat is tegelijkertijd ont vanger. En het is vooral bij het ontvangen, dat men zich bewust wordt van het wonder, dat voor onze oogen geschiedt. Want, ter wijl niemand het apparaat bedient en het toetsenbord onberoerd blijft, slaan de let tertypen der ontvang-Telex in snel tempo tegen het papier, verspringt de wagen als de regel vol is en verschijnt op de papier- rol, als door geestenhand geschreven, woord voor woord, regel na regel, de tekst, die ergens ver weg de typiste op precies hetzelf de oogenblik op, de zend-Telex tikt. Als de typiste een regelruimte overslaat, als zij een zin midden op den regel af breekt om op den volgenden regel verder te gaan, ook als zij een vergissing begaat en een verkeerden letter aanslaat.... trouw volgt de ontvangende machine elke beweging van het zend-apparaat en het DE OMROEPSTER in de spreekcel in het hoofdkantoor van het A. N. P. te Amsterdam. papier met den ontvangen tekst toont pre cies hetzelfde beeld als het blad, dat de ty piste voor zich heeft. Een eigen net. In Nederland worden Telex-verbindingen tot stand gebracht via het gewone telefoon net. Abonné's, die over een Telex beschik ken, hebben die geschakeld op dezelfde verbinding, waarop ook him telefoon ge schakeld is. Doch het Algem. Nederlandsch Persbu reau heeft door de medewerking van den P.T.T. een eigen Telex-net beschikbaar ge kregen, met een totale kabellengte van meer dan 1400 kilometer, dat uitsluitend voor dit doel gereserveerd is en buiten het gewone telefoonverkeer valt. Derhalve be hoeven de verbindingen tusschen het A.N. P. en de aangesloten dagbladen niet inci denteel tot stand te worden gebracht, maar staan de ontvang-machines bij de dagblad- bureaux permanent op het A.N.P.-net ge schakeld en kan het A.N.P. op elk willekeu rig uur van den dag of den nacht zonder tusschenkomst van wie dan ook terstond elk bericht over de Telex verzenden, dat dan op hetzelfde oogenblik op de ontvang- machine wordt getypt, ook als op het be trokken redactie-bureau niemand aanwe zig is. Na 6 April as. is dus in Nederland de unieke toestand ontstaan, dat het centrale persbureau en 76 dagbladen practisch ge sproken de beschikking hebben over een eigen, geheel afzonderlijk Telex-telegraaf- net, waardoor de snelste en meest ideale vorm van nieuws-overbrenging gewaar borgd is. De strijd om snelheid. Wat dat beteekent kan ieder beseffen, die eenig idee heeft van den strijd om snel heid, dien het dagbladbedrijf sedert zijn ontstaan heeft gevoerd. De moderne tech niek heeft het mogelijk gemaakt, dat het nieuws, als het eenmaal binnen was, op de snelste wijze voor de pers gereed kon wor den gemaakt, dank zij de moderne zetma chine en de moderne rotatiepers. Het verkrijgen van het nieuws bracht tot nog toe altijd nog het grootste oponthoud, waar vooral de bladen buiten de hoofdstad van weten mee te praten. De telefoon was natuurlijk een veel ge bruikt hulpmiddel, doch kon door het pers bureau nauwelijks als een oplossing wor den beschouwd. Het aanvragen van onge veer 80 verbindingen voor een belangrijk bericht brengt, zelfs indien de aanvrager over verscheidene telefoonlijnen beschikt, enorme moeilijkheden en groot tijdverlies met zich mee. Een groote verbetering, die jaren stand beeft gehouden, bracht hierin de radio. De draadlooze omroep maakte het mogelijk, van het persbureau uit den geheelen dag door berichten te dicteeren aan alle bladen tegelijk, die slechts iemand noodig hadden om deze berichten op te nemen en uit te werken, zoodat zij geschikt waren voor de zetterij. Het grootste bezwaar van de radio nieuws verspreid ing was echter, dat er altijd iemand aan het ontvangtoestel moest zijn om het nieuws te kunnen: opvangen, en dat na het beëindigen van den zendtijd dit communicatie-middel niet meer werkte, zoodat men dan toch was aangewezen op de telefoon indien er zeer belangrijke be richten waren. Het alarm in den nacht! De Telex en vooral het Telex-net van het A.N.P. maakt aan dit alles een einde. In Amsterdam of op het bijkantoor te Den Haag wordt de kopij getikt en op 76 re- dactiebureaux behoeft men het papier slechts langs den snijliniaal van de rol te scheuren en het bericht is gereed voor de zetterij. De redacteuren behoeven niet bij de machine te blijven zitten, want tijdens him afwezigheid wordt alles trouw opge- teekend, zwart op wit, zoodat misverstan den uitgesloten zijn. Ook in de eenzaamheid van den nacht, als vele redactiebureaux duister en verla ten zullen zijn, zal ergens in een hoek van een der kamers het geratel klinken der spookachtige machine, die trouw opteekent wat duizenden gecompliceerde electrische str oomimpuls en, bestuurd door de ruste- looze zend-machine in het verwijderde Am sterdam, haar dicteeren. Mocht er bij deze nachtelijke berichten een zijn van zóó groote beteekenis, dat het noo dig kan zijn, dat een der verantwoorde lijke redactie-leden van elk der aangesloten bladen terstond gewaarschuwd wordt, dan beschikt het A.N.P. ook daartoe over de noodige middelen. Elke krant kan n.l. een redacteur aan wij zen,-in-wiens woning een alarmschei is aangebracht, die bij het slui ten van de redactie-bureaux wordt inge schakeld. Bij belangrijke gebeurtenissen behoeft de dienstdoende redacteur bij het A.N.P. slechts op een knop te drukken en in 76 woonhuizen van journalisten in alle deelen van het land ratelen de alarmschel- len door den nacht, ter waarschuwing dat op den Telex-ontvanger in de nabije redac tie-bureaux een zeer belangrijk, dringend bericht de onmiddellijke aanwezigheid van den verantwoordelijken redacteur eischt. De radio verdwijnt uit de dagblad-bureaux Het afscheid van Scheveningen-Haven Das Alte stürzt, es andert sich die Zeit, Und neues Leben blüht auf den Ruinen. Is het niet eenigszins voorbarig, boven staand citaat van Schiller te willen aanha len met betrekking tot den draadloozen omroep? De radio is nog altijd een van de wonderlijkste technische verworvenheden van onzen tijd en verkeert nog steeds in een stadium van ontwikkeling, waardoor zij waarschijnlijk nog ongekende moge lijkheden in zich bergt. Doch zóó snel is hëlTfempo, waarin we leven, dat op een oogenblik, waarop nog zeer veel van de radio verwacht mag wor den, er reeds gebieden zijn, waar men zij het ook bezield door dankbare herin neringen van haar diensten geen ge bruik meer kan maken omdat de voort schrijdende techniek er al weer iets beter voor in de plaats heeft gesteld. Dit is thans het geval met de nieuws- verspreiding voor de Nederlandsche dag bladen. Op 6 April as., als de toetsen der Telex-ontvangers op 76 dagbladbureaux tegelijk het nieuws _op het papier ratelen, dat het A. N. P. zaL seinen, zullen 76 re dacteuren of redactie-stenografen voor de laatste maal de stem hooren van de om- roepster van het persbureau, de heldere, sterk beklemtoonde stem, die dag in dag uit door luidspreker of koptelefoon het nieuws discteerde en die vertrouwd is ge worden aan een ieder, die dagelijks deze berichten moest opnemen om ze daarna in snel tempo te bewerken voor het avond blad. Het is gemakkelijk om thans, nu we het nieuwste en meest perfecte middel voor de nieuwsontvangst in huis hebben, vergelij kingen te maken en te wijzen op het on volmaakte van de radio-ontvangst, die toch jarenlang op zoo uistekende wijze haar taak heeft vervuld. We herinneren ons de lucht- storingen, die vaak elke ontvangst onmo gelijk maakten of toevallig juist den naam of het cijfer, waar het in het bericht op aan kwam, onverstaanbaar deden doorko men. We herinneren ons het vermoeiende spel len van vreemde eigennamen, die letter voor letter gedicteerd moesten worden, een euvel dat zijn toppunt bereikte wanneer het berichten inzake Chineesche generaals die Chineesche steden veroverden, betrof. We herinneren ons nog allerlei andere onr volmóaktheden van de radio, maar boven al herinneren we ons den tijd, toen de ra dio er nog niet was, en hoe het nieuws toen met zeer veel vertraging en toch nog met zeer hooge kosten zijn bestemming bereik te, waardoor het dikwijls precies een dag later in de krant kon komen dan tegen woordig. Toen op 21 Februari 1922 het Persbureau Vaz Dias zijn Draadoos-Telefondschen Persdienst opende beteekende dat een re volutioneer ende daad voor de Nederland sche dagbladpers, die een aanzienlijke ver betering in de nieuwsverspreiding bracht. Het was de eerste dienst van dezen aard in Europa, en zoowel in binnen- als in bui tenland ging deze gebeurtenis dan ook niet onopgemerkt voorbij. Vele vooraanstaande personen gaven' van hun belangstelling blijk. De radio-ontvangtoestellen waren toen nauwelijks het stadium der proefnemingen ontwassen, en ook de in het begin gebruik te zender van de Amsterdamsche Effecten beurs werkte alles behalve perfect, zoo dat er in die prillie dagen aan de ont vangst nog wel eens iets ontbroken zal heb ben. Inmiddels zijn echter radiotoestellen ge bruiksvoorwerpen in elke huiskamer ge worden, en toen eenige jaren na opening van den radiopersdienst het Rijk den zen der Scheveningen-Haven liet bouwen en beschikbaar stelde voor den Zakelijken Omroep, waardoor de zender met enkele onderbrekingen van 8 uur 's morgens tot 5 uur 's avonds voor het persbureau be schikbaar kwam, werkte dit systeem van nieuwsverspreiding met een zoodanigen graad van volmaaktheid, dat tot voor kort VAN ONZE ADVERTEERDERS. HAAGSCH MODEHUIS. Voorjaarsmodeshow 1936. Met de lente heeft ook de nieuwe mo de haar intrede gedaan. En het is verwon derlijk hoe op iedere nieuwe mode toch weer een geheel eigen cachet ligt. Ook met de nieuwe voorjaarsmode is dit weer het geval. Weer nieuwe kleuren, weer nieuwe vormen, de laatste meestal in details, nieu we ooupe, nieuwe garneering zien wij in het komende seizoen. Maar het geheel geeft een zeldzaam zonnigen indruk. Merkwaar dig is ook de oorsprong van iedere mode. Het zijn soms vreemde invloeden, die de mode beheerschen en zoo zien wij dezen keer sterk Chineesche invloeden niet alleen in sommige ex-chineesche modellen, maar ook in motieven als ceintuurs met Chinee sche draken en de karakteristieke groote ronde koeliehoed. In de hoedencreaties valt nog een merk waardige invloed te constateeren n.l. een kapje achter op het hoofd over beide ooren gedragen met een naar voren spits uitloopend middenstuk. Dit hoedje heet: „Marguerite de Valois" naar het gelijk namige stuk van Bourdet in een der Bou levard-theaters te Parijs gespeeld. Voorts memoreeren wij de hoedencrea- tie „Mary Stuart", de „Rose Valois", ge ïnspireerd qp een heeranhoed en zelfs de Tirolerdracht is in de komende mode geinspireerd. Maar het meest „en vogue" is wel de „Chineesche stijl" en 1936 wordt dan ook al „het Chineesche tijdperk" genoemd. De mode-uitingen nader beschouwend zien wij vaak nog hoog gesloten japonnen, met garneering aan de hals, ook wel met van onder tot boven geplisseerde voor- of achterbanen. De schouders zijn meestal markant, de mouwen stervormig of vier kant ingezet. Complets zoowel rok met mantel, als japon met mantel, voorspelt men als de dracht bij uitnemendheid voor het komende seizoen. Vooral bloemen als corsage spelen als garneering een voor name rol. De kleuren zijn weer geheel nieuw, als geheel nieuwe kunnen wij noemen Vieux rose, Camel, Agave, een turkoois-kleur en Tonkin, d.i. een maiskleur. Met andere kleuren als cobaltblauw en tête de nègre vormen deze modekleuren alleraardigste combinaties. Het mantelcostuum of tailleur mag zich in groote belangstelling verheugen. Er zijn echter tal van variaties met vroeger in taillelij n, lengte en mouwen. Deze varia- niemand zou hebben vermoed, dat ook de draadlooze verspreiding van persberichten voor de dagbladen weldra tot het verleden zou behooren. Hoe vele particulieren, die in den loop van den dag aan hun radio-toestel draai den en daarbij toevallig afstemden op de 1204-rneter golf hebben niet de stem van de omroepster gehoord, die in langzaam tempo, elk zinsdeel herhalend en elk vreemd woord spellend, haar berichten voorlas. „Hoe vervelend", zei men dan dikwijls, zonder te bedenken, dat men naar iets ge luisterd had, dat voor andere ooren be stemd was, n.l. voor de redacties van een groot aantal dagbladen, die het tempo lang niet altijd zoo langzaam vonden en wel dikwijls op veel kernachtiger wijze „hoe vervelend" gedacht zullen hebben als een gekraak in den luidspreker hun precies het woord of de zinsnede deed missen, die essentieel waren voor het bericht, dat zy opnamen. Thans is dat alles voorbij. En met ge mengde gevoelens zullen aanstonds vele journalisten in Nederland den zesden April, des namiddags omstreeks vier uren, afscheid nemen, als van een trouwe mede werkster, van Scheveningen-Haven en van de stem van de omroepster, die zal ver drongen worden door het koude, mechani sche geratel van de nieuwste technische aanwinst voor het dagbladbedrijf: de Telex. ties doen ons denken aan de bolero. Een zwart imprimé bolero op een Tonkin of Agave-kleurige japon behoort tot de der- nier cri dezer voorjaarsmode. In deze dracht is er een rijke verschei denheid van wollen-, tricot- en angoro- stoffen. Resumeerend kunnen wij zeggen, dat deze mode 'n persoonlijke mode is, waarin ieder naar haar eigen smaak en overeenkomstig haar eigen karakter keuze kan doen. In deze kleuren en vormen heeft het Haagsch Modehuis een schat van nieuwe model len voorgedragen, welke werden ingeleid door de maanden April tot en met Augus tus. Hierin werden vooral japonnen en mantels getoond voor elk dier maanden. Achtereenvolgens werden getoond voor jaarsmantels, tailleurs, complets, ensem bles, wollen- en angora-japonnen. Al deze werden getoond in zeer frissche kleuren en kleurencombinaties. Tijdens de pauze werd de vacantie in beeld gebracht en de zomersporten, tel kens door een groep van 3 mannequins. Bijzonder aandacht verdiende hier de tailleur ottomanne pointe, een rok en jasje van blauwe zijde met groote witte punten, de jas in den vorrm van een smo king. Tevens werd nog door vier manne quins een vacantie-verrassing gepresen teerd in den vorm van waardebons. Hier bij werden aardige impressies uit diverse landen, ook uit Holland gegeven. Daarna werden in alle genoemde kleu ren zijden tricot-japonnen, deux en trois pièces, imprimé-japonnen hoog-zomer- toiletten en middag- en avondtoiletten. Als bewijs van haar devies: „Voor de practijk" toonde het Haagsche Modehuis een modieuse imprimé-japon in diverse maten en kleuren, tegelijk door een groep mannequins voorgedragen. Het slot der zeer interessante show gaf een alleraardigste „lente-groet" te zien, een fantasie, getiteld „Blossom Time" ge maakt uit 1400 bloemen en door alle man nequins gedragen. De show gaf een prachtig beeld van het komende seizoen, en dank zij de keurig in gerichte perstafel konden wij ons van de komende mode-uitingen volledig op de hoogte stellen. Reeds in de morgenuren waren in een conferentie, over de dingen die komen zouden, gegevens aan de Pers verstrekt. Er bestond zeer veel be langstelling voor deze interessante show, zóóveel, dat zij des avonds moest worden herhaald. LEEST DE ADVERTENTIE IN UW DAGBLAD. EEN HOEKJE VAN DE A. N. P.-TELEXKAMER. De typiste zit voor den telex zender. Links van haar, met de lange papierstrook, de automatische zender, en daarnaast een controle-ontvanger, die eveneens als zender gebruikt kan worden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5