DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang WOENSDAG 25 MAART 1936 No. 8377 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt b§ vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 r GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0-50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Uitsluiting van katholieken gebillijkt I Zelden of nooit hebben wij de uitslui ting van Katholieken van het vervullen van vele openbare ambten zoo onomwon den zien goedgekeurd en gebillijkt, als in een artikel van de „Avondpost" van gis teren, welk artikel bedoeltte betoo- gen, „dat in ons vaderland geen enkele richting welbewust wordt achtergesteld". De hoofdredacteur van de „Avondpost" formuleert zijn meening omtrent „evenre digheid bij benoemingen" aldus: Wjj eischen geen mathematische evenredigheid in de overheids-betrek- kingen, wanneer de bekwaamheid van de benoemden maar vast staat. Wij zijn overtuigd, dat in ons vaderland geen enkele richting welbewust wordt achtergesteld. Zelfs al zou in een bepaald geval een bepaalde benoeming eens wat be vreemdend zijn, uit numeriek oogpunt, en de schaal ten onrechte eens wat naar den verkeerden kant overslaan, wat dan r.og? Een volgende keer is het mis schien andersom. Wij denken dan maar aan het rijmpje ven den Schoolmeester over zijn eigen verzen: „Ontbreekt aan een regel scanwijlen een voet andere hebben er zooveel te meer, dat is door elkandren goed!" Wat in het citaat hierboven gespatieerd staat, is gespatieerd door den schrijver zelf. Wij begrijpen niet, hoe iemand, die uit zijn oogen kijkt, die weet, wat er zich zoo- al op het terrein van het openbare leven afspeelt zóó kan schrijven, zulk een be wering, als vervat in de gespatieerde ali nea, durft doen. Wij begrijpen dat niet, vooral als daar nog bijkomt, dat degene, die deze feitelijke onwaarheid po neert, een eerlijk en scherpzinnig man is als de hoofdredacteur van de „Avondpost". Maareven verder in het artikel wordt ons een verklaring gegeven van dat onbegrijpelijke een verklaring, die, zoo als wij zeiden, ons frappeert door de open hartigheid, waarmede de uitsluiting van Katholieken van het vervullen van vele openbare ambten wordt in bescherming ge nomen! De „Avondpost" citeert eerst het volgen de uit een artikel in de „Maasbode". „Kan men ons verklaren, waarom nog nimmer, zoolang het Koninkrijk be staat, een katholiek directeur werd van het kabinet der Koningin, vice-presi dent van den Raad van State, presi dent van den Hoogen Raad, procureur- generaal, gouverneur van Suriname of behalve een Belg vóór 1830 gouver neur-generaal van Indië? Kan men ons verklaren, dat nog nimmer een katho liek burgemeester werd van een on zer groote gemeenten, noch commissa ris van een in meerderheid niet-katho- lieke provincie, uitgenomen Overijsel?" En het liberale blad merkt dan hier bij op: „Wij volstaan, in hoofdzaak met de vermelding van deze vragen, omdat zij gesneden zijn uit een polemiek van „De Maasbode" met een ander blad. Maar wij zouden, voor het oogenblik, alleen willen verzoeken te bedenken, dat de Roomsch-Katholieken een be ginsel, een kerkleer, tegelijk een staat kundige overtuiging, vertegenwoordi gen, die, alles bijeengenomen, wellicht scherper omlijnd en gekwalificeerd is dan welk andere ook in ons land, en die voor de belijders er van zeer be paalde verplichtingen en opvattingen en voorgeschreven verhoudingen mee brengt, zoodat voor bepaalde pos ten, die hun eigen consequenties mee brengen, een vertegenwoordiger van die richting inderdaad practisch min der gewenscht moet worden geacht. Maar voor andere richtingen geldt dit voor andere posten evenzeer. Het is moeilijk, om dit delicate punt nader te omschrijven, maar wij zijn overtuigd, dat de Roomsch-Katholieken zélve er toch ook wel iets van gevoe len en zich daarom over het algemeen bij de feiten door „De Maasbode" ge noemd, neerleggen". Als men, dit lezende, zich zou afvragen: maar dan worden de Katholieken tóch uit gesloten, de schrijver erkent het feit rond uit; is deze erkenning niet in strijd met zijn boven-geciteerde (gespatieerde) bewe ring? dan voorkomt de schrijver deze vraag met de opmerking, „dat zij (de Katholieken) niet ver drukt of achteruitgezet worden in ons land en dat geen enkele richting dit wordt, die er zélf geen aanleiding toe geeft". Daar zullen we 'er zijn! De Katholieken worden van de vervulling van geen enkel ambt uitgesloten, tenzijtenzij zij er zélf aanleiding toe geven (krachtens hun beginselen, hun leer)! 't Is niet waar, dat „de Roomsch-Ka tholieken zélve er toch ook wel iets van gevoelen", n.l. iets gevoelen van de bewe ring, dat zij krachtens hun beginsel, hun leer „practisch ongewenscht" moeten worden geacht voor het vervullen van openbare ambten, als de in het „Maasbode"-citaat genoemde. De Roomsch-Katholieken voe len die bewering alléén als een onrecht. En nu behoeft de „Avondpost" niet be vreesd te zijn om „dit delicate punt nader te omschreven". Wü stellen er geen prijs op, op„delicate" wijze, om onzen gods dienst te worden uitgesloten van ambten, die blijkbaar wél alle openstaan voor b.v. geestverwanten van den schrijver in de „Avondpost". De hemel beware ons voer zulk 'n.... „delicate" bejegening! Wü vragen den hoofdredacteur van de „Avond post": Op de eerste plaats, ons uiteen te zetten, waarom een Roomsch-Katholiek voor be noemingen als de genoemde „practisch min der gewenscht" moet worden geacht. Men noeme de reden onomwonden. Wij zijn wel benieuwd, deze te vernemen. We meenen nog altijd te kunnen volhouden de waar heid, die er ligt in het bekende gezegde, dat er wél even trouwe, maar géén trou were onderdanan zijn van de Koningin dan de Katholieken. Op de tweede plaats zouden wij van de „Avondpost" ook wel gaarne vernemen, of er óók zoovele posten zijn, waarvoor een liberaal „practisch minder gewenscht moet worden geacht" en of het blad deze dan 'ns zou willen noemen. Waar 't hier betreft de rechten, de grond wettelijke rechten van een zoo groot deel van het Ncderlandsche volk, is, ons inziens, vooral een duidelijk bescheid op onze eer ste vraag van héél groot belang! DE OHIO ZAKT NOG NIET. Ook overstroomingen langs de Mississapi. NEW YORK, 25 Maart (A.N.P.). Door het water van de Ohio zijn weer groote opper vlakten land overstroomd. Tientallen plaat sen in het zuidwesten van Ohio, in Ken tucky en Indiana staan blank. Door de nieuwe overstroomingen zijn 20.000 perso nen dakloos geworden, terwijl tien men- schen om het leven zijn gekomen. Men vreest, dat de rivier opnieuw zal stijgen door den toevloed van water uit de Mahoning en de Tuscarawas, die door zwaren regenval gezwollen zijn. Volgens weerkundigen is het gevaar voor nieuwen was echter niet groot. Ook de Mississippi stijgt snel en zonder onderbreking. Doordat verschillende zij rivieren huiten haar oevers zijn getreden, zijn groote gebieden in Wisconsin over stroomd. In de omgeving van Tyler in Texas en in het noordelijk stroomgebied van de Mississippi hebben cyclonen groote schade aangericht. De afgevaardigden van vijftien door de overstroomingen geteisterde staten hebben in het Huis een motie ingediend, waarin wordt aangedrongen op de instelling van een gemengde congrescommissie voor de uitwerking van een omvattend plan tot steun verleening en tot permanente bestrij ding van het overstroomingsgevaar. De wereld in vogelvlucht Von Ribbentrop heeft gisteren het voor- loopige antwoord der Duitsche regeering aan den Engelschen minister van. buiiten- landsohe zaken, Eden, overhandigd. Daarin wijst de Duitsche regeering de te Londen geformuleerde voorstellen af, welke in staat zijn de eer der natie wederom te diffamee- ren of de rechtsgelijkheid in twijfel te trekken, resp. op te heffen. Welke punten de Duitsche regeering nu precies onaanvaardbaar acht, wordt niet gezegd, maar Berlijn behoudt zich voor, om zijn afwijzend standpunt in verband te brengen met een nieuw, diepgaand voor stel voor de overwinning van de Europee- sche crisis. Deze week heeft de Duitsche regeering nog geen tijd in verband met campagne voor de volksstemming, maar Dinsdag 31 Maart zal von Ribbentrop nogmaals naar Londen komen om positieve voorstellen iiit Berlijn mede te brengen. De Volkenbondsraad heeft daarop zijn zitting verdaagd en zal zijn eerstvolgende bijeenkomst te Geiiève houden. Daar Duïtsobland weigert naar Genève te gaan, zullen de Locarno-staten waarschijnlijk te Lausanne bijeenkomen. Wolde Mar jam, de Abbessijnsche minis ter is te Londen aangekomen en heeft zich in verbinding gesteld met de Madariaga en Avenol, die tot opdracht hebben het contact tusschen de oorlogvoerenden voor te bereiden. Hitier heeft gisteravond een groote rede gehouden te Berlijn, waarin hij zeide, geen vertrouwen te hébben in een vrede, die slechts op paragrafen berustte. Hij noodig- de het Duitsche volk uit, om op Zondag a.s. de „geste" te stellen, waarom het buiten land gevraagd heeft. HET ZELF MAKEN VAN MARGARINE. Haarlemsche kantonrechter acht het strafbaar. De Haarlemsche kantonrechter mr. Bijl de Vries heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen de 39-jarige dame uit Heem stede, die 14 dagen geleden terecht heeft gestaan omdat zü voor huishoudelijk ge bruik margarine had vervaardigd en daar door de Landbouwcrisiswet zou hebben overtreden. De kantonrechter heeft bewe zen geacht, dat de voorschriften der Land bouwcrisiswet zijn overtreden. Hij verwierp het verweer van den raadsman, dat het nimmer de bedoeling is geweest van den wetgever de bereiding van margarine voor eigen gebruik te verbieden en dat het ver bod slechts betrekking zou hebben op de economische productie van margarine. In art. 13 van he Crisiszuivelbesluit is die beperking echter niet opgenomen. Het laat de vervaardiging van margarine slechts toe aan hen, die als georganiseerde zijn aange sloten bij de Crisiszuivel-centrale en aan hen, die toegelaten zijn tot de groep van margarinefabrikanten, terwijl voorts uit de redactie van genoemd artikel en die van art. 7 van het Crisiszuivelbesluit 1934, krachtens welk artikel het verwerken van vet voor huishoudelijk gebruik wel is toe gelaten, het argument kan worden geput, dat de wetgever het vervaardigen van mar garine voor huishoudelijk gebruik niet lan ger heeft willen toestaan. Daar de verd. onzekerheid verkeerde of het feit al of niet strafbaar was, heeft de kantonrechter de minimum-boete van 0.50 subs. 1 dag heoh- Jf Zij, die zich vanaf heden abonneeren op „De Leidsche Courant" ontvangen de num mers tot 1 April a.s. gratis. INBRAAK TE ADAM. Een brutale inbraak heeft in den afge- loopen nacht plaats gehad in de Leidsohe- straat 43 te Amsterdam, waar de bekende corsettenmagazijnen van de firma Hunke- möller Lexis zyn gevestigd. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door open sluiting van de straatdeur van het boven huis. In de gang, waar zij toen kwamen be vindt zich een luik, dat toegang geeft tot den kelder van hét winkelhuis. Door ver breking van eenige planken kwamen de ongewenschte gasten in de magazijnen. Zij hebben daar het kasregister opengebroken, waar rij 170.in vonden. Voorts namen zij een groote partij dameskousen mee, waarvan de waarde nog niet geheel kon worden vastgesteld, maar die zeker eenige honderden guldens bedraagt. Indische conferentie. Van Vrijdag 20 tot Maandag 23 Maart werd op Woudsohoten onder Zeist een Indische conferentie van studenten gehouden, georganiseerd door een 15-tal studentenvereeni- gingen. Zij stond onder leiding van mr. F. M. baron van Asbeck, vroe ger hoogleeraar aan de Recfrtshoo- geschool te Batavia. De Indonesi sche, de Chineesche, de Nederland- sche Studentenwereld waren in al hun geledingen en groepeeringen, zooals deze verspreid rijn over de universiteiten en hoogesoholen, ver tegenwoordigd; ook ouderen ont braken niet, hetzij verlofgangers, hetzij in Nederland gevestigden. Een der deelnemers geeft in een paar artikelen in ons blad zijn in druk over het op deze conferentie verhandelde. Zooals in ons blad van Vrijdag 20 Maart beloofd werd, zullen wij eenige mededeelin gen geven over de Indische Conferentie, die nu al weer „geschiedenis" is geworden. ..We moesten eigenlijk een week lang zóó, op deze marnier, bij elkaar kunnen zijn", zei mij een Javaan, de laatste avond, of liever de laatste nacht, want 't was ongeveer twee uur. Men denke niet dat dit gezegde, op zoo'n vergevorderd uur, te be schouwen is als niet volledig verantwoord. 't Is op Woudschoten zooals de leider, mr. van Asbeck zeide: Het zwaartepunt, 't meest belangrijke schuilt niet in de lezingen of voqrdraohten, maar ligt in de nabespre kingen; deze worden, zooals de ervaring leert, om 12 uur hartelijk en om twee uur intiem". En zoo was deze uiting de weer gave van een intiem verlangen: konden we op deze manier maar wat langer bijeen zijn. De conclusie ligt voor de hand: deze con ferentie is volledig geslaagd te noemen. De inzet was dan ook al heel gelukkig. De heer H. Meyerink gaf naast zijn in lan ge ervaring gewonnen groote liefde voor de inheemsche bevolking in Indië mede blijk van een uitgebreide kennis der paeda- gogiek, hetgeen aan de behandeling van een onderwerp als „het Westersch onderwijs in Indië" ten goede moet komen. De economische crisis heeft stagnatie ge bracht in de verdere uitbouw van het schoolwezen in Indië; en daarom is bezin ning over de doelmatige functioneering van het sedert 1906 opgebouwde schoolsysteem wel gewenscht. Noemt prof. Huizinga de resultaten der methode in Europa van het onderwijs aan de jeugd bedroevend en beschouwt hij de algemeene oppervlakkigheid van oordeel als een der meest verwerpelijke gevolgen daarvan, ook in Indië is de verbroedering tusschen Oost en West, die men verhoopte van een gelijkwaardig onderwijs der on derscheiden volksgroepen, uitgebleven. Men behoeft niet te ontkennen dat Westersch onderwijs noodzakelijk is voor Indië; de eeuwenlange isolatie is verbroken en Indo nesië zal niet zyn volkeren mee moeten doen in het groote wereldbestel, waarop de Westersche denkwijze nu eenmaal het stempel gedrukt heeft. Echter dient men te zorgen dat dé eigenlijke bedoeling van elk onderwijs tot verwezenlijking komt; onderwijzen wil niet zeggen feiten en feit jes bijbrengen, doch onderwijs dient te ge ven „Bildung", vorming. Het dient aan te sluiten aan de rielefunctie's; het moet er naar streven functies, die in kiem aanwe zig zijn, te ontwikkelen. 't Is een gelukkig verschijnsel, dat, nu de Regeering niet meer in staat is, in de behoefte aan onderwijs te voorzien, de In donesische maatschappij actief is geworden en er naar streeft tóch de gelegenheid tot onderwijs te verschaffen. Natuurlijk waren hiermede de sluizen opengezet. Zooals de groote blokken hout onophoudelijk verteerd werden door het groote houtvuur waar men zich om ge schaard had, zoo werden uiteenzettingen, opmerkingen, en pogingen tot omschrij ving van het stellig aanwezige, maar moei lijk te omschrijven verschil in denkwijze der Oostersche en' Westersche volkeren door de aanwezigen verteerd. Botsingen, uitingen van zeer persoonlijke, voor een ander onaanvaardbare levensopvatting, zij zijn onvermijdelijk. Maarze doen geen kwaad, 't Was dan ook weer laat. En dat beteekent daar, te midden van goedwillen de menschen, in dat uitstekend ingericht huis, met die prachtige natuur en last not least 't uitgezochte weer: hartelijk en in tiem! We gingen in de zomersahe morgen naar Zeist naar de kerk; en we konden daar vragen, dat diie sfeer van broederlijkheid, die wij te midden van zooveel niet-katho- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het voorloopig antwoord der Duitsche regeering te Londen overhandigd. (2de blad). Groote rede van Hitier te Berlijn. (2de blad). De as. volksstemming in Duitschland op Zondag ajs. De houding der Katholieken. (2de blad). BINNENLAND. Invoer van aardappelen in Engeland vrij gesteld. (lete blad). De leider van de Ned. Ambulance in Abeseynlë, dr. van Schelven, blijkt licht gewond te zijn. (1ste blad). lieken aantroffen te Woudschoten, een gunstige basis zou vormen voor verdere sa menwerking aller leden onzer volksgemeen schap aan het groote werk dat iedere mensch aan zich zelf en anderen te vol trekken heeft: God kennen en beminnen, zooals Hij dat van ons allen vraagt. En wij hebben gedacht aan de komende Missie- week in Leiden; wij hebben gedacht aan de hopelooze traagheid van zooveel Katho lieken om eenige welmeenende belangstel ling zich eigen te maken voor Indië Wat doet men als het weer zomersch is, ook al is 't dan pas Maart? Gemeten van de buitenlucht. Zoo werd de bespreking van dr. de Stoppelaar over het Bevolkings vraagstuk: Kolonisatie en Transmigratie gehouden in de koesterende zon, buiten in hét amphitheater, dat nijvere werkelooze jongens daar hadden gemaakt. De conclusie worde hier medegedeeld: Het geboorteoverschot van Java per jaar kan onmogelijk opgevangen worden door transmigratie. Wel kunnen plaatselijke spanningen verzacht en soms weggenomen worden. De meer psychologische kant van de zaak: hoe moet een transmigreerende groep uit b.v. Java zich gedragen in b.v. Suma tra, was een heele kluif, hetgeen echter niet verhinderde, dat, toen de bel luidde en de gong vermaande tot aanzitten aan tafel, er nog heel wat meer gekloven werd, zij het in stoffelijken zin. „Gezondheid doe je hier met lepels op", zei er een, en hij nam nog een aardappeltje. Wij stemden'hiermee in, met woord en met daad. G. DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN BRA ZILIë RIO DE JANEIRO, 25 Maart (A.N.P.). De politie geeft in een officieele mededeeüng een overzicht over de door haar getroffen maatregelen ter bestrijding der communis tische actie. Tot midden Maart zijn 901 bur gers en 2146 militairen, onder wie 66 offi cieren, gearresteerd; 586 burgers en 2058 militairen, onder wie 11 officieren, zyn weer op vrije voeten gesteld. Alleen de laatste dagen zijn 480 perso nen door politie en militairen in arrest ge steld. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN VENIZELOS TE BRINDISI. BRINDISI, 25 Maart (A.N.P.). Het stof felijk overschot van Venizelos is heden morgen van Parijs te Brindisi aangekomen, tezamen met de weduwe en de zoons van den overleden staatsman. Delegaties van de Grieksche liberale en republikeinsche par tijen, alsmede verschillende Venizelistische persoonlijkheden, w.o. admiraal Demesticas, die aan boord van de torpedojagers „Kon- doeriotis" en „Psara" waren aangekomen, brachten condolatiebezoeken aan de we duwe van Venizelos. Voordat het stoffelijk overschot aan boord van de „Kondoeriotis" werd gebracht, werden redevoeringen ge houden door den vroegeren voorzitter van den senaat, Genatas, en oudminister Conoe- donsos, die hulde brachten aan de nage dachtenis van den overledene. Toen de kist, die met de Grieksche vlag was bedekt, aan boord gebracht werd, brachten de beman ningen der oorlogsschepen de eerbewijzen. Om half elf vertrokken de beide torpedo jagers met de vlag halfstof naar Kreta.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1