NOG GEEN ANTWOORD VAN BERLIJN DINSDAG 24 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De aartsbisschop aan zijn geestelijkheid en geloovigen. Z. H. Exc. mgr. Johannes de Jong, die kort na zijn benoeming tot Aartsbisschop van Utrecht geen Vastenbrief had geschre ven, richt zich nu tot de geestelijkheid en geloovigen van het Aartsbisdom. Mgr. vangt zijn schrijven aldus aan: „Op den feestdag van Maria Lichtmis heeft Zijne Hoogwaardige Excellentie mgr. Jansen den H. Vader ontheffing gevraagd van zijn ambt als aartsbisschop van Utrecht. Reeds maanden lang werden zijn krachten gesloopt door een zware en pijnlijke ziekte, die hij met volkomen overgave aan Gods H. Wil heeft gedragen. Nog geen zes jaren was het hem gegeven zijn pontificaat uit te oefenen doch het is vruchtbaar geweest door velerlei initiatief, en door de bezieling, die van hem uitging. Onvermoeid was zijn ijver en zijn eigen persoon heeft hij nooit ge spaard. Met groote dankbaarheid zien wjj terug op hetgeen hij voor het aartsbisdom geweest is en wij zullen die dankbaarheid blijven toonen door veel voor hem te bid den, opdat God hem de kracht moge geven zijn kruis te dragen, dat hij als een offer God aanbiedt, sedert het werken hem niet meer mogelijk is. Nu is de zware taak, de verantwoording voor zooveel onsterfelijke zielen op Onze schouders gelegd. Als Wij alleen op men- schelijke krachten vertrouwden, zou de toe komst bijna hopeloos zijn, omdat van alle kanten de gevaren ons omringen. Reeds jaren lang heerscht in geheel de wereld een crisis, die door velen niet als een voorbij gaand verschijnsel beschouwd wordt, doch als een geweldige omkeer in geheel het maatschappelijk en economisch leven. Als onmiddellijk gevolg dreigen ook in ons land honderdduizenden de verarming ten prooi te vallen. Nog vreeselijker is de geesel, die zooveel jongere mannen in de beste jaren van hun leven tot gedwongen werkloosheid doemt en hun belet een eigen huisgezin te stichten. Doch wat het ergste is: niet alleen de tijdelijke, ook onze geestelijke goederen worden bedreigd. Men tracht ons den kost baren schat van het christelijk geloof te ontrooven. Valsche profeten staan op met verleidelijke leuzen, die vooral in dezen verwarden crisistijd gehoor vinden. Zij wij zen nieuwe wegen om de malaise te over winnen, doch buiten het Christendom om, dat alleen in staat is op de grondslagen der gerechtigheid en der liefde een gezonde maatschappelijke orde te vestigen. Zij er kennen niet een God, die boven de wereld staat, en haar regeert of zij maken zich eigen goden: de staat, de menschheid, het ras en het bloed. Zij gelooven niet in een leven hiernamaals, doch zoeken het geluk uitsluitend op deze aarde. Zij aanvaarden geen zedelijke verplichtingen, die ook het geweten binden, doch beschouwen iets al leen als goed of kwaad, naarmate het voor het individu of de gemeenschap voordeelig of schadelijk is. De mensch echter leeft niet van brood alleen (Luc. IV, 4). Als immer vormt ook bij de oplossing der huidige we reldcrisis de strijd om de eeuwige waar heden den dieperen ondergrond. Twee le vensbeschouwingen staan lijnrecht tegen over elkander. Wij kunnen er ons dagelijks van overtuigen: overal waar de materialis tische, zuiver op het aardsohe gerichte stroomingen tijdelijk zegepralen, vervolgen zij het Christendom". Nadat Mgr. vervolgens gewezen heeft op de beteekenis van het lijden, gezien in het licht der eeuwigheid, wijst Hij op enkele plichten van de katholieken van onze da gen: „Op de eerste plaats moeten wij smee kend onze harten opheffen tot God, vol ver trouwen in zijn eindelooze liefde. Hij is im mers onze Vader; zelf heeft Hij ons geleerd te bidden: „Onze Vader, die in de hemelen zijt". Hij zal zijn kinderen, die hem werke lijk liefhebben, nooit aan hun lot overlaten. „Uw hart worde niet bevreesd. Ge gelooft in God; gelooft ook in Mij". (Joh. XIV. 1). Vreezen wij ook niet voor de toekomst der Kerk, hoe groot de gevaren ook zijn, die haar thans bedreigen. Het woord van Chris tus staat er borg voor: „De poorten der hel zullen haar niet overweldigen" (Math. XVI. 18) en de geschiedenis heeft deze voorspelling bewaarheid. Zij kan in som mige landen vervolgd worden; meermalen scheen menschelijkerwijze haar ondergang nabij, doch altijd weer is zij met hernieuw de kracht herrezen. Bijna allee, wat de we reld aan hoogere beschaving bezit, heeft zij aan de Kerk te danken en de menschheid zal ook nu tot haar en haar in naam van Christus verkondigde wetten moeten terug- keeren, wil zij niet in ouderlingen strijd ten gronde gaan. Vervolgens moeten wij trouw, ieder op zijn eigen terrein, de plichten vervullen, die God ons oplegt, ook om de crisis op te los sen. Al is ons einddoel de hemel, ook het aardsche bestaan is ons door God geschon ken en wegens den innigen samenhang van het natuurlijke en bovennatuurlijke, is ook een zekere aardsche welstand noodig om onze geestelijke roeping te volbrengen. De crisistijd legt ons echter vooral twee bij zondere verplichtingen op. Moedig, zonder morren, in den geest der Kerk, die ons in den heiligen vastentijd aanhoudend daar op wijst, moeten wij de noodzakelijke le vensversobering aanvaarden, die volgt op een tijd van overmatige weelde, die velen tot verderf heeft gestrekt. Dan wordt meer dan ooit van ons ge vraagd het bijzondere gebod van het Chris tendom te beoefenen, de liefde tot den even- mensch. „Een nieuw gebod geef Ik u: be mant elkander. Hieraan zullen allen erken nen, dat gy Mijn leerlingen zijt, wanneer ge elkander lief hebt" (Joh. XIII, 34-35). Een nieuw gebod heeft Christus gegeven, want aan de heidenen was het niet bekend BUITENLAND ITALIË. Economische reorganisatie Von Ribbentrop zal het waarschijnlijk vandaag meebrengen ECONOMISCHE REORGANISATIE. ITALIë ONAFHANKELIJK VAN HET BUITENLAND. Redevoering van Mussolini. In een groote rede, welke Mussolini gis teren in de algemeene vergadering der cor poraties heeft gehouden naar aanleiding van den zeventienden verjaardag der stich ting van het fascisme, heeft de duce uit voerig zijn plannen ontvouwd in zake de economische en politieke reorganisatie van het land, welke ten doel heeft, Italië onaf hankelijk te maken van het buitenland. Onder meer deelde hij mede, dat in de definitieve corporatieve organisatie de groote industrie meer dan tot dusverre on der controle van den staat zal worden ge plaatst. De economische en politieke hervormin gen zijn drieledig: lo. het tot stand brengen van economi sche zelfstandigheid, vooral voor de pro ductie, welke voor de nationale verdedi ging is; 2o. een plan tot regeling van het econo mische leven van Italië in de naaste toe komst der fascistische periode; 3o. de vervanging van de Kamer van Af gevaardigden door de Kamer van fascio's en corporaties. Ten einde volkomen zelfstandigheid op economisch gebied voor de verdediging van het land te verkrijgen, is een nationale raad opgericht, welke moet nagaan over welke hulpbronnen het land beschikt en welke mogelijkheden de wetenschap biedt. Wat de vloeibare brandstof betreft, wil men in oorlogstijd bruinkool hydreeren, ge bruikmaken van alcohol, bitumineus ge steente distilleeren enz. Wat de vaste brand stof betreft, zal het binnenland binnenkort vijftig procent der behoefte kunnen dek ken. Tal van grondstoffen, zooals kwik, rubber en koper ontbreken echter. Italië zal dit jaar beginnen met de cul tuur van katoen; dank zij de wetenschap zal de textielindustrie steeds 44 millioen Italianen kunnen kleeden. Wat de organisaties der corporaties be treft, wees Mussolini er op, dat de landr bouw geen grondige wijzigingen zal onder gaan, doch wel door den staat zal worden gesteund. In den bmnenlandschen handel zal ook niet veel veranderd worden en deze zal aan 't particulier initiatief worden over gelaten. Het crediet is onder directe controle van den staat geplaatst. Het handwerk zal aan gemoedigd worden. De kleine en middelm atig-groote industrie zal aan het particulier initiatief overgelaten blijven, doch de groote industrie, of zij al dan niet voor de nationale verdediging werkt, zal één groote eenheid vormen. De operaties zullen vergemakkelijkt worden, doordat de staat reeds een groot aandeel bezit in de voornaamste industrieën, welke voor de defensie van belang zijn. Laatstgenoemde categorie fabrieken zal niet meer voor particulieren werken, waar door een einde komt aan oorlogswinsten. DE CONFERENTIE VAN DRIE GEëINDIGD. De nieuwe protocollen door Mussolini, Gombös en Schuschnigg onderteekend. De drie-mogendhedenconferentie te Rome is gistermiddag om zeven uur beëindigd met de onderteekening van drie protocollen door Mussolini, Gömbös en Schuschnigg. De publicatie dezer protocollen, waarvan een betrekking heeft op politieke en twee betrekking hebben op economische proble men, zal volledig plaats vinden in den loop van vandaag. Oostenrijksche gasten bij den Paus. Z. H. de Paus heeft Schuschnigg en Ber ger Waldenegg ontvangen. Voorts heeft de kardinaal-staatssecretaris een onderhoud van drie kwartier gehad met beide Oostenrijksche gasten. GRIEKENLAHD. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN VENIZELOS RECHTSTREEKS NAAR KRETA. In een officieel communiqué wordt me degedeeld, dat de torpedopager, die het stoffelijk overschot van Venizelos van Brindisi naar Griekenland zal overbren gen, rechtstreeks naar Kreta moet gaan zonder Piraeus aan te doen. Deze beslissing is genomen uit vrees, dat 't opbaren van het stofelijk overschot te Athene tot incidenten aanleiding zou kunnen geven. Wil Frankrijk geen Duitsche tegenvoorstellen overwegen? en vol bewondering wezen zij op de Chris tenen: ziet, hoe zij elkander liefhebben. Dit is de groote kracht geweest, waardoor zij de wereld hebben bekeerd. Moge de liefde tot de meedbroeders ook thans weer het kenteeken der Christenen zijn! En stellen we ons niet tevreden met het schenken van een aalmoes; trachten wij ook anderen werk te verschaffen, als het ons mogelijk is: beoefenen wij ook de sociale gerechtig heid, die onafscheidbaar met de christelijke liefde verbonden is". BRITSCHE AANDRANG OP SPOED. De Britsche ambassadeur te Berlijn heeft een dringend beroep gedaan op den rijksminister van buitenlandsche zaken, baron von Neurath, dat Duitschland het Londensche memorandum zal aanvaarden. De Britsche ambassadeur had met de Wilhelmstrasse omstreeks acht uur Zon dagavond een langdurig telefonisch onder houd. Officieel is omtrent den inhoud van dit gesprek tusschen ambassadeur en minis ter niets bekend gemaakt, maar men meent te weten, dat Erick Phipps er o. a. op aan gedrongen heeft, dat Duitschland interna tionale politie in de gedemilitariseerde zóne zal toelaten. VANDAAG ANTWOORD? Von Ribbentrop heden naar Londen. Naar het Duitsche Nieuwsbureau ver neemt, zal ambassadeur von Ribbentrop zich in den loop van Dinsdag weer naar Londen begeven. Men vermoedt, dat hij geen volstrekt afwijzend antwoord zal medebrengen, doch tegenvoorstellen. In verband daarmede ziet men ook met spanning de rede tege moet, welke Hitier vanavond te Berlijn zal houden in de groote Deutschland-halle. VERSCHIL VAN OPVATTING. Het zijn maar voorstellen, zegt Eden. In het Britsche Lagerhuis heeft Eden gisteren, in antwoord op een vraag van een der afgevaardigden, verklaard, dat hij er in zijn besprekingen met von Ribbentrop op had gewezen, dat de inhoud van het hem ter hand gestelde document bestond uit voorstellen. „Ik heb duidelijk gezegd", al dus Eden, „dat de Britsche regeering hoopt dat de Duitsche regeering in staat zal zijn, ze te aanvaarden, doch dat de Britsche re geering in elk geval van meening is, dat de Duitsche regeering de mogendheden dient te helpen bij haar taak, door een constructieve bijdrage te leveren tot ver betering van den toestand." Frankrijk wil niet onderhandelen over tegenvoorstellen. Met betrekking tot de gisterenmiddag door Eden in het lagerhuis afgelegde ver klaringen, die naar het schynt, de moge lijkheid lieten doorschemeren van onder handelingen over Duitsche tegenvoorstel len, werd gisterenavond in gezaghebbende kringen te Parijs verklaard, dat, voor zoo ver het haar betreft, de Fransche regeering geenszins van plan is, terug te komen op het tusschen de vier mogendheden, die het verdrag van Locarno trouw zijn geble ven, tot stand gekomen accqord. Zooals Flandin in de Kamer verklaard heeft, blijft de Fransche regeering de aan Duitschland gedane voorstellen als een ge heel beschouwen. Zij is van meening, dat deze voorstellen en bloc moeten worden aangenomen of verworpen. In ieder geval is Flandin vastbesloten, niet naar Londen terug te keeren, om te onderhandelen over tegenvoorstellen van Duitschland, in geval dit zulke voorstellen zou meenen te moeten doen. ZITTING VOLKENBOND UITGESTELD. De zitting van den Volkenbondsraad is gisteren tot Dinsdagmiddag 4 uur uitge steld. De raad had gistermiddag om. half vijf bijeen moeten komen om het debat te beginnen over de voorstellen der Locarno- mogendheden. Sommige leden hebben voor gesteld om hen in de op gistermiddag be paalde zitting de Locarno-mogendheden te hooren over de draagwijdte en het doel hunner voorstellen. Paul Boncour heeft dit voorstel van de hand gewezen, aangezien hij een dergelijk debat nutteloos achtte, zoolang de raad zich niet had uitgesproken over aanvaarding of verwerping van de voorgestelde procedure. De Duitsche de legatie, die haar standpunt over het ge heel der onderhandelingen, die geleid hebben tot aanbevelingen der vier Locar no-mogendheden, niet kenbaar behoefde te maken, achtte het doelloos gistermiddag een zitting te houden. DE NEUTRALEN PLEGEN OVERLEG. Beduchtheid voor nieuwe verplichtingen. Zooals gewoonlijk te Genève geschiedde, heeft ook thans de vertegenwoordigers der neutrale mogendheden in den volken bondsraad, de Deensche minister van bui tenlandsche zaken, Munch, op initiatief van zijn regeering voeling gehouden met de andere neutrale mogendheden, met betrek king tot het Locarno-pact. Aan deze besprekingen, welke geduren de het weekend gehouden werden onder voorzitterschap van den Deenschen minis ter Munch, namens de vertegenwoordigers van Nederland, Spanje, Denemarken, Zwit serland en Zweden deel. Omtrent deze besprekingegn, die van vertrouwelyken en informeelen aard zijn, verneemt Reuter, dat men het er over eens was, dat het memorandum van de Locarno-mogendheden nieuwe verplich tingen meebracht voor de leden van den volkenbondsraad, met name voor de neu trale mogendheden. Indien de volkenbondsraad dit memo randum zou goedkeuren, zouden zijn leden inderdaad de verantwoordelijkheid op zich moeten nemen, dit ook te doen eerbiedi gen. Hiervoor toonen de neutrale mogend^ heden eenige beduchtheid. MEXICO. „GEEN KERKVERVOLING" ZEGT PRESIDENT CARDENAS. Doch de feiten bewijzen het tegendeel. Tijdens een congres van onderwijzers der Staatsscholen in Guadalajara, hield president Cardenas een redevoering, waar in hij oun. verklaarde: „Deze regèering zal niet dezelfde fouten begaan, die vroeger ge maakt zijn door verschillende regeeringen, die het godsdienstig vraagstuk als een zeer belangrijk probleem beschouwden, en waaraan de andere gedeelten van het re volutionaire program ondergeschikt wer den gemaakt. President Cardenas verklaarde verder dat het niet tot de bevoegdheid van de regeering behoort, om anti-godsdienstige strevingen te bevorderen. Tot heden hebben verantwoordelijke personen op deze rede nog geen commen taar geleverd, doch dit verandert weinig aan de zaak. In Mexico heerscht groote on rust en er is een heftige strijd ontstaan tusschen kapitaal en arbeid. President Car denas heeft klaarblijkelijk er op willen zin spelen, dat het noodzakelijk is, om de nog bestaande religieuse instellingen wat meer te ontzien. Het is echter nog onzeker, wat hij hiermede bedoelt. Wel wordt eenige beteekenis gehecht aan het feit, dat President Cardenas, terwijl hij enkele zijner gezichtspunten betreffen de het godsdienstovraagstuk te kennen gaf, eveneens te verstaan gaf, dat aanvallen op onderwijzers, omdat zij socialistisch onder wijs geven, niet geduld zullen worden, ter wijl hij nogmaals de loftrompet stak op het socialistisch systeem van opvoeding en onderwijs. Nog slechts enkele dagen vóór Cardenas' redevoering, was wederom de inbeslagna me gevolgd van een aantal kerkelijke goe deren in Juebla. Reeds verschil lende malen heeft de pre sident ontkend, dat er in Mexico kerkver volging heerscht, doch de feiten bewijzen telkens weer het tegendeel. BUITENLANDSCHE BERICHTEN Enorme belangstelling. Aan boord van de „Queen Mary" te Glas gow wordt op het oogenblik in koorsachtige haast gewerkt door de talrijke arbeiders, die de laatste hand aan het schip leggen, opdat dit op tijd gereed zal zijn voor de moeilijke reis, die het heden zal moeten maken van de scheepswerf van Brown naar den Clydemond. Getrokken door 8 sleepbooten zou de „Queen Mary" om 11 uur van de werf ver trekken, en om 14.15 wordt het schip te Geeenock verwacht. De operaties zullen onder leiding staan van kapitein Cameron, den chef der Clyde- loodsen. Bij aankomst te Greenock zal het enorme schip voor anker gaan tot den volgenden morgen, om dan de reis naar Southampton voort te zetten. Vele zaken zijn heden te Glasgow ge sloten. De stad is stampvol met bezoekers uit alle deelen der wereld. Honderdduizenden mensohen hebben tijdens het weekeinde de Clyde bezocht om het schip te zien en de politie en geneeskundige dienst moesten in verband hiermede speciaal verstrekt wor den. ONGEREGELDHEDEN TE KRAKAU. Tal van dooden en gewonden. Naar aanleiding van een algemeene de monstratieve staking welke voor gisteren te Krakau was afgekondigd door de vak ver eenigingen, hebben stakers in een geslo ten lokaal een meeting belegd, welke door de autoriteiten werd toegestaan op voor waarde, dat na afloop geen optocht zou worden gevormd. Na afloop van de meeting, toen deelne mers het lokaal verlieten, hebben op Straat onverantwoordelijke elementen met De oorlog in Abessinië. DE COMMISSIE VAN DERTIEN. Contact tusschen Italië en Abessynië. De Commissie van Dertien van den Vol- kenibondsraad is gistermorgen in het St. James Palace te Londen bijeengekomen, ter bespreking van de Abessinische en Italiaan- sche antwoorden op het beroep der Com missie. De Commissie heeft een resolutie aange nomen, waarjn wordt verklaard, dat ken nis genomen is van de Italiaansche en Abessinische antwoorden op haar oproep van 3 Maart De commissie draagt aan De Madariaga en Avenol op, zich met Italië en Abessinië in verbinding te stellen, op dat de Commissie zoo spoedig mogelijk in staat zal zijn, besprekingen met de beide partijen te arrangeeren en het daarheen te leiden, dat binnen het kader van den Vol kenbond en in den geest van het pact zoo spoedig mogelijk de vijandelijkheden ge staakt worden en de vrede hersteld wordt. In Britsche parlementaire kringen is men zeer scheptisch gestemd ten aanzien van de huidige vooruitzichten van de pogin gen der Commissie van Dertien, een einde te maken aan het Italiaansch-Abessinisch conflict, doch niettemin bespreekt men de modaliteiten eener eventueele regeling. Men is van meening, dat het, wat het Noor den van Abessinië betreft, onmogelijk is te rekenen op ontruiming der gebieden, die door de Italiaansche troepen zijn bezet. Het kolonisatiegebied zou volgens de op vatting waartoe men te Londen thans is gekomen, onderworpen moeten worden aan een regime van de „open deur", waarvan alle buitenlandsche mogendheden zouden kunnen profiteeren, waarbij men zich heeft laten inspireeren door paragraaf 5 art. 22 van het Volkenbondspact, dat voorziet in voorwaarden „die eveneens aan de andere leden van den Volkenbond gelijke voor waarden zullen verzekeren voor het han delsverkeer". Ten aanzien van Amharisch Abessinië, blijft men in het algemeen het meeste voe len voor de instelling van een centraal organisme, afhankelijk van den Volken bond, dat den keizer bij het bestuur en de moderniseering van het land terzyde zou staan JUIGA VRIJWEL GEHEEL VERWOEST? Het zware bombardement van de stad Ji- jiga door de Italiaansche luchtstrijdkrach ten van het Zuidelijk front, waarvan maar- sohal Badoglio melding maakt in zijn 162ste legerbericht, heeft de stad, volgens nadere berichten blijkt, vrijwel geheel ver woest. steenen gegooid naar een groep agenten, op wie zy eveneens schoten. Verscheiden agenten werden gewond, waarna de politie van de wapens gebruik maakte. De menigte werd verspreid, maar op aan dringen van agitatoren verzamelden de be- toogers zich opnieuw. Zij wierpen van eeni ge winkelmagazynen de ruiten in en roof den in de etalages tentoongestelde voor werpen. Een groote groep betoogers verzamelde zich op den boulevard, waar zij met behulp van banken een barricade probeerden op te werpen. Toen de politie wilde ingrijpen, werd zij met steenen bekogeld, terwijl wederom op haar werd geschoten. Zij zag zich ook dit maal genoopt van de wapens gebruik te maken om de menigte te verspreiden. Meer dan 20 betoogers werden gewond, van wie zes intusschen zijn bezweken. Twaalf poli tiebeambten werden gewond. Eenige tien tallen personen zijn gearresteerd. De orde is geheel hersteld. NED. OOST-INDIE CHARLIE CHAPLIN IN INDIE. Met een vliegmachine te Batavia aangekomen Aneta seint uit Batavia: Met het Quantas- toestel „Sydney" arriveerde gistermorgen op Tjililitan de filmspeler Charlie Chaplin. Hij was met het toestel van Singapore ge komen en zag er monter en opgewekt uit. Hij was verheugd in het vooruitzicht van een werkelijken vacantietocht voor een periode van tien dagen over Java en Bali. Reeds vier 'jaar geleden was hij in Ned.- Indië. Charlie Chaplin zeide, dat hij hier aan nog zeer prettige herinneringen be waarde. Het kind in den man. In de speelgoedfabriek wordt een nieuw, autoped-model.geprobeerd!

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6