DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ONTWERP - VESTIGINGSWET THANS VERSCHENEN 27ste Jaargang DINSDAG 24 MAART 1936 No. 8376 S)e Ceidóehe (Bou/fca/rit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11' DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Adverteotiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Men vraagt om „een princi- piëel geluid" Daar zijn er ondjer de katholieken, die van de Kerkelijke Overheidi liever geen uit spraken hebben op een terrein, dat niet d i- r e c t kerkelijk is, in zaken, die niet totaal van godsdienstigen aard zijn. 't Zijn katholieken, die zij 't dan ook onbewust de waarde van den Godsdienst miskennen, de taak van de Kerk onder schatten. De Godsdienst moet heel het leven dragen en bezielen. De Kerk is de leidster •bij alle waarlijk groote levensvragen, die uiteraard van invloed zijn voor ons gods dienstig leven. Och, anderen zoo vele anderen! verlangen naar de leiding van een Kerk in die groote levensvragen.... In het vrijzinnig-godsdienstige weekblad „Opbouw" wijst ds. Faber op het feit, dat verschillende kerkgenootschappen htm ver houding ten opzichte van den N.S.B. heb ben afgebakend en de grens „scherp heb ben getrokken". En dan vervolgt hij1: „Hier komt de vrijzinnige wereld weer onbekommerd .achteraan. Zij denkt over de problemen, die hier lig gen, blijkbaar niet na. Voor „ketter- jagerij" voel ik in het minst niet. Ook geloof ik, dat de problemen, die hier liggen, voor ons moeilijker zijn, dan men vaak meent. Maar men zou zoo gaarne eens een doelbewust, principieel geluid willen hooren uit de plaatsen, waar onze „leiders" zich plegen te ver zamelen. Uit de Remonstrantsche Broe derschap hebben wij een goede „verkla- klaring" hieromtrent, in de vrijzinnige jeugdbeweging heeft men zijn houding ook wel ongeveer bepaald. Maar wij zouden het vraagstuk eens wat meer algemeen en wat meer concreet gesteld willen zien. Ook a.1 zou men wellicht niet tot een exacte grensbepaling kun nen komen. We zouden weten, waar wij aan toe waren". Het liberale blad „De Avondpost", het welk deze opmerkingen overneemt, schrijft er bij: Zou hier niet een taak liggen voor de Centrale Commissie voor het Vrij zinnig Protestantisme? In vrijzinnig Protestantsche kringen heeft imen klaarblijkelijk behoefte aan een soort. Protestamtsch „Bisschoppelijk Mandement" betreffende Nationaal Socialisme! V Vestigingseischen Ingediend is een wetsontwerp, betreffen de vestigingseischen voor „middenstands- zaken". Als iemand een „middenstandszaak" wil beginnen, zal hij moeten voldoen aan zekere eischen van credietwaardigheid, handels kennis en vakbekwaamheid. Uitstekend! 't Is een maatschappelijke ramp, dat iedereen maar „een zaak" kan beginnen, een tijdje leven en in dien tijd zijn „collega's" schade berokkenen, om dan weer te verdwijnen, om dan te beëindigen zijn bestaan als „middenstander", hetwelk feitelijk bekostigd is door zijn credietgevers. Uitstekend is de strekking van het wets ontwerp, dat bedoelde maatschappelijke wantoestanden wil uitsnijden. Maar.hoe zal deze strekking verwer kelijkt worden? Hoe zal men in de prac- tijk de beoogde eischen concretiseeren, de candidaten daaraan toetsen? Het wetsontwerp laat ons hieromtrent raden! De Middenstandsraad zal de vesti gingseischen moeten vaststellen; doch niet voor een bepaald bedrijf dan nadat uit dat bedrijf daarop is aangedrongen. De betrok ken Kamer van Koophandel zal onderzoe ken en beslissen. 't Is alles nog vrij vaag. Eerlijk gezegd, de resultaten van de goede bedoeling, welke het wetsontwerp heeft, schijnen ons héél ver weg te liggen. Wij hopen echter, dat dank zij ook de activiteit uit middenstandskringen zelf de practijk zal bewijzen, dat we nu de zaak te donker inzién! De wereld in vogelvlucht De Duitsche regeering heeft nog niet ge antwoord op de voorstellen, vervat in het te Londen opgestelde accoord der vier Lo carno-statenMen verwacht dat antwoord vandaag, daar von Ribbentrop, de leider der Duitsche delegatie, heden weer van Berlijn naar Londen terugkeert en Hitier vanavond een groote rede houdt in de Deutschland-halle te Berlijn. Uit het feit, dat von Ribbentrop zelf naar Londen te rugkeert, leidt men af, dat de Duitsche re geering niet volstaan zal met een afwijzing der voorstellen zonder meer, doch tegen voorstellen heeft geformuleerd, waarover zij te Londen wil onderhandelen. Eden heeft gisteren in het Lagerhuis me degedeeld, dat hij van de Duitsche regee ring een bijdrage verwacht tot venbetering van den toestand. Flandin verklaarde ech ter in de Fransche Kamer, dat hij niet naar Londen wilde terugkeeren om over even- tueele Duitsche tegenvoorstellen te onder handelen. Het wachten is nu op den inhoud van het Duitsche antwoord. De Commissie van Dertien heeft gisteren aan de Madariaga en Avenol opgedragen zich in verbinding te stellen met Italië en Abessynië om besprekingen met de beide oorlogvoerende partijen voor te bereiden. In Engeland is men sceptisch gestemd over de vooruitzichten. Mussolini heeft gisteren bij gelegenheid van den 17en verjaardag van het fascisme plannen ontvouwd inzake een economische reorganisatie van Italië, ten einde Italië onafhankelijk te maken van het buiten land. LANDROUW-CONSULENT IR. A. A. NEEB. Officieel afscheid door de landbouw organisaties. Door het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zal de heer ir. A. A. Neeb op 1 April as. zijn functie als Rijkslandbouw- oonsulent voor noordelijk Zuid-Holland neerleggen. In 1896 werd de heer Neeb tot directeur van de Gerard Adr. van Swieten Land- bouwvakschool te Willemsoord (Overijsel) benoemd. Tot 1901 bleef hij aan deze school verbonden. Met medewerking van hem werd in dezen tijd hier de Coöp. Steen wij- kerwold gesticht, thans een der grootste coöperaties. Na van 1901 tot 1916 leeraar en directeur van de Rij kslandbouw winterschool te Dordrecht te zijn geweest, werd hij in 1916 tot rijkslandbouwoonsulent benoemd. In 1917 was hij gedurende eenigen tijd gedetacheerd aan het departement van Landbouw. Nijverheid en Handel. Daarna werd hem noordelijk Zuid-Holland als ambtsgebied toegewezen, alwaar hij tot he den werkzaam was. Tijdens de jaren van zijn consulentschap is er in Zuid-Holland, wat de landbouw betreft een zeer groote vooruitgang te be speuren, welke onder zijn leiding tot stand is gekomen. Memoreeren wij enkele feiten: Met de ontwatering was het treurig gesteld, de on doelmatigste begrippen waren er op vee- voedingsgebiéd, terwijl de bemesting zeer veel te wemschen overliet. Op dit terrein is door ir. Neeb zeer veel werk verricht tot steun van den landbouw. Het is de overtuiging, die hij steeds voor oogen hield, ni. dat er, hoewel er veel ver- Vergunning voor ieder, zich te vestigen in detailhandel, ambacht o£ kleine nijverheid, mits hij daartoe de noodige vereischten bezit. Vergunning wordt afhankelijk gesteld van credietwaardigheid, handelskennis en vakbe kwaamheid. Verheffing vak voornaamste doel DRIE HOOFDEISCHEN Kamers van Koophandel zullen vergunningen verleenen. Verschenen is thans het reeds verwach te wetsontwerp, houdende regeling betref fende het vestigen van inrichtingen, waar in eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitge oefend (het z.g. „vestigingsontwerp"). In de toelichtingen lezen wij o.m.: De Regeering is van gevoelen, dat de te nemen maatregelen ter verlichting van de lasten van den middenstand alleen dan doel zullen treffen, indien zij gaan in de richting van duurzame verbetering en mits dien daarvan ook voor minder ongunstige tijden nuttig effect mag worden verwacht. De vrijheid van vestigiging, welke tot nu toe in detailhandel, ambacht en kleine nijverheid, in welke branches het midden- standsbedrijf nog altijd de overhand heeft, geldt, heeft juist hier veelal andere dan gunstige gevolgen gehad. Zoo is geenszins nieuw de klacht, dat het aantal dergenen, die met weinig of geen vak-of koopmans bekwaamheid als zelfstandig ondernemer een zaak beginnen, alle perken te buiten gaat. Mogen al enkelingen slagen, groot is het aantal dergenen, die bij gebrek aan kennis en ervaring teleurgesteld uitkomen en zoodoende het weinige kapitaal, dat zij als inzet in den strijd om een zelfstandig bestaan konden bijbrengen, inboeten. Van mededinging, die een heilzame, selectee- rende werking uitoefent, tot een rationee- ler bedrijfsbeheer leidt of de kosten van voortbrenging op een lager peil brengt, is hier geen sprake. Veeleer wordt aldus een ongezonde con currentie in de hand gewerkt, kapitaal vernietigd en door vermindering van de omzetten per onderneming daling der kos ten belemmerd, wellicht zelfs prijsverhoo- ging teweeggebracht. Alleen wie met het bovenstaande reke ning houdt, begrijpt waarom de gemiddel de levensduur der winkelzaken ontstellend kort, hun sterftecijfer ontstellend hoog is. Tijdens een in acht gemeenten ingesteld onderzoek naar het euvel der uitverkoo- pen verdwenen er in 16 weken tijds 61 van de 2049 winkels, waarover zich het onderzoek uitstrekte. WAT HET DOEL IS Teneinde in deze toestanden verbetering te verkrijgen, stelt de minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart zich ten doel het verkrijgen van meer waarborgen inzake deskundigheid en financieele draag kracht van hen, die beoogen zich in ge noemde takken van bedrijf als onderne mer te vestigen. De toeleg is daarbij niet, te waarborgen dat slechts volkomen voor hun taak bere kende personen zich vestigen, maar alleen den grooten stroom van ongeschiktheid te keeren, die zich bij voorkeur juist in deze zone van het economisch leven plegen te wagen. Verheffing van het vak is een der voor naamste gedachten, die de minister aldus wenscht te verwezenlijken. Daarnevens ziet hij in een regeling in dezen trant de mogelijkheid, zij het langs indirecten weg, de in verschillende branches van het klein bedrijf bestaande overbezetting tegen te gaan. Aan dezen modus geeft de minister, al thans voor het kleinbedrijf, verreweg de voorkeur, boven een rechtstreekschen af- beterd werd, nog steeds zeer veel op ver betering wachtte, die gemaakt heeft, dat hij voor zijn ambtsgebied zoo veel heeft kunnen zijn. Er heeft zich een comité gevormd uit de leden van de landbouworganisaties om offi cieel van ir. Neeb afscheid te nemen. Dit afscheid zal plaats hebben op 27 Maart a.s., (dit is n.l. de laatste zitdag in Leiden van den heer Neeb) in hotel Rijn land, v.m. 11 uur. Wij twijfelen niet of zeer veel personen, die den heer Neeb gedu rende zijn consulentschap hebben leeren kennen, zullen deze gelegenheid om af scheid van hem te nemen, benutten. weer, die met inschakeling van het z.g. be hoefte-element de toestrooming van nieu we, levenskrachtige elementen in den weg zou staan. Gezond maatschappelijk inzicht gebiedt, naar het den minister voorkomt, met be trekking tot het onderhavige vraagstuk te streven naar een regeling, die aan de Overheid geen andere taak toekent dan het bevorderen, steunen en bekrachtigen van hetgeen uit het bedrijfsleven zelf is opge komen. Hieruit vloeit aanstonds voort, dat geen sprake zal kunnen zijn van eenig initiatief ten deze door de Overheid te nemen in branches, waarin de bedrijfsgenooten zelf in dit opzicht tot dusverre in gebreke ble ven. DE GRONDSLAGEN De grondslagen der regeling, welke in het ontwerp is vervat, zijn hiermede in algemeenen zin aangaeduid. Prmcipieele handhaving der vrijheid van bedrijf voor den détailhandel, het ambacht en de kleine nijverheid zóó, dat het zonder uitzondering aan ieder, die aan bepaalde minima van deskundigheid en credietwaardigheid vol doet, vrijstaat zich te vestigen, is daarvan de markante trek. De minister acht het gewenscht, duide lijk tot uiting te doen komen, dat geen ver gunning vereischt zal zijn in het geval, dat de inrichting eenvoudig wordt verplaatst. WAT WORDT GEëlSCHT Art. 3 betreft de kern der beoogde rege ling: het verkrijgen eener vergunning wordt hier n.l. afhankelijk gesteld van het antwoord op de vraag, of degenen, die bij de vestiging der inrichting daarvan de leiding zullen hebben, voldoen aan zekere minimum-eióchen van credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid, der halve zoodanige minima, als in het alge meen voor het slagen van een onderne mer onmisbaar zijn. Dat vestigingeischen niet zullen worden vastgesteld, dan nadat de Middenstands- raad omtrent deze belangrijke aangelegen heid is gehoord, ligt voor de hand. In verband met het gewicht van de be slissingen der Kamers van Koophandel en Fabrieken, die vergunningen voor vesti ging verleenen, is beroep opengesteld en wel bij den Minister, die met de uitvoe ring van deze wet zal zün belast. De regeling ten aanzien van de voort zetting van het in een inrichting uitge oefende bedrijf brengt een eigenaardige moeilijkheid met zich mede, welke die ten aanzien van de vestigiging van een zoo danige inrichting niet kent. Alvorens tot vestiging wordt overgegaan, kan het verkrijgen der betreffende ver gunning daartoe worden afgewacht: ten aanzien van de voortzetting van het be drijf kan zulks in bepaalde gevallen niet wel mogelijk zijn, n.l. indien de omstan digheden medebrengen, dat de gelegen heid ontbreekt, om nog tijdig een vergun ning aan te vragen of te verkrijgen of in dien bij overlijden b.v. de voortzet ting reeds een feit is, alvorens tot aan vrage der vergunning kan worden over gegaan. Het wil den minister voorkomen, dat het hiertoe het beste is, de Kamer van Koop handel en Fabrieken een voorloopige ver gunning te doen verleenen, welke bij het verleenen der definitieve vergunning door deze laatste zal worden vervangen. De voorloopige vergunning sanctionneert de voortzetting op het tijdstip der wijziging. Het niet nakomen van de voorschriften dezer wet dient te worden gestraft als overtreding. Een bijzondere regeling eischt het geval, waarin een verguning door misleiding van de Kamer van Koophandel en Fabrieken is verkregen. De vergunninghouder heeft zich dan toegang van het betreffende be drijf weten te verschaffen zonder dat is komen vast te staan, dat aan de daarvoor gestelde eischen in feite door hem wordt voldaan. Het belang van het bedoelde be drijf, in het licht van de onderhavige re geling gezien, brengt mede, dat de op grond van onjuiste gegevens toegelaten onder nemer daaruit kan worden verwijderd. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Berlijn heeft nog niet geantwoord op ae Londensche voorstellen. Von Ribbentrop keert heden naar Londen terug. (2de blad). De Commissie van Dertien heeft de Ma dariaga en Avenol opgedragen contact tot stand te brengen met Italië en Abessynië. (2de blad). Economische reorganisatie in Italië. (2de blad). De nieuwe protocollen van Rome getee- kend. (2de blad). BINNENLAND. Herderlijk schrijven van Z. H. Exc. Mgr. J. de Jong. (2de blad). Wetsontwerp inzake vestiging van klei ne zelfstandigen. (1ste blad). Overleden is de zeereerw. Pastoor J. W. B. Nagel te Rotterdam. (Kerkn., 3de blad.) Bij een grooten brand te Eist werd een loodsen-complex van 2500 M2 een prooi der vlammen. (3de en 1ste blad). Nadere bijzonderheden omtrent de on regelmatigheden bij de Ned. Aardappelen centrale (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Belgisch voetbalelftal voor den wed strijd tegen Nederland samengesteld. (3de blad). DE GROOTE BRAND TE ELST. Omtrent den brand te Eist (men zie Gem. Berichten, 3de blad) vernemen wij nog het volgende: Het vuur werd ontdekt in het midden stuk en breidde zich uit tot het van oude ren datum dateerende veilinglokaal, om daarna over te slaan naar het andere ge deelte der mandenloodsen, waardoor pl.m. 275.000 fruitbushels verloren zijn gegaan. Een geluk is het te noemen, dat met het oog op het a.s. fruitseizoen deze voor raad voor de grootste fruitveiling van ons land nu nog kan worden aangevuld. Het ingebouwde veilinglokaaltje zelf had voor deze streek een zekere historische waarde, omdat daarin in 1903 de eerste veilingen plaats vonden, die als voorlooper dienden voor het uitgebreide veilingwezen, waar aan de handel in ooft en groente in deze omgeving groote behoefte had gekregen. In het verbrande gedeelte .werd in 1912 de groote internationale fruitten toonstel ling gehouden, welke werd geopend door wijlen minister Talma en bezocht werd door H. M. de Koningin en wijlen H. M. de Koningin-Moeder. Te ongeveer vijf uur hedenmorgen kon de Arnhemsohe brandweer, die onder lei ding stond van haar commandant, den heer Jonker, naar Arnhem terugkeeren. De Elster brandweer blijft echter nog steeds in actie voor nablussching, welke nog den geheelen dag zal moeten duren Aan de overzijde van het uitgebrande ge deelte heeft men nog een gebouw van pl.m. 7500 M.2 oppervlakte kunnen behouden, waarin het bedrijf wordt voortgezet al is het dan ook op de oorspronkelijk primi tieve en verouderde wijze. Door de windstilte heeft de gevreesde uitbreiding van den brand geen voortgang kunnen vinden eri zijn de in de onmid dellijke nabijheid gelegen kapitale boerde rijen, waarvoor groot gevaar bestond, be houden gebleven. Op het terrein van den brand waren aanwezig mr. Baron Speyart van Woerden, substituut-officier van justitie bij de Ar rondissementsrechtsbank te Arnhem, de burgemeester van Eist, de heer W. Th. de Leeuw, de burgemeesters van Bemmel en van Westervoort. Zij, die zich vanaf heden abonneeren op „De Leidsche Courant" ontvangen de num mers tot 1 April a s. oratis

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1