DINSDAG 24 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 29 MAART VOETBALWEDSTRIJD Holland-België Retour Amsterdam f 0,80 Trams vertrekken 915, 10.(5 en 11.15 van Stationsplein Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. SPORT De wedstrijd Nederland- Beigië Samenstelling van het Belgische elftal. Het Belgische elftal, dat Zondag a.s. te Amsterdam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Christaens (Liersche Sport Kring). Achter: Paverick (Antwerp F.C.) en Sknellinx (Union St. Gilloise). Midden: Dalem (Standaard Luik), Meul- dermans (Beerschot) en Henry (Daring). Voor: Devries (Antwerp FC), Voor hoof (Liersche Sport Kring), A. Dedeken (Antwerp F.C.), Capellen (Standaard Luik) en Isenborghs (Beerschot). Reserves zijn: Badjou (Daring Brussel), Joacim (Olympique Charlois), Stynen (Olympique Charlois), Claessens (Union St. Gilloise) en Ceuleers (Beerschot). Op één uitzondering na is dit hetzelfde elftal, dat Woensdag jl. te Luik als Roode IXiivels-team te«gen de Zwaluwefr uit kwam. De linksbuiten nl. F. Dedeken, die toen in het geheel niet voldeed, is vervan gen en voor hem in de plaats is de te Luik als linksbinnen opgestelde Isenborghs ge komen. Als linksbinnen is thans gekozen Capellen, die wij meermalen op de mid- voorplaats hebben zien spelen. Ons inziens is het Belgische elftal zeer sterk en zal het Oranjeteam zich geducht moeten weren om de overwinningsreeks in de wedstrijden tegen de Belgen te kunnen voortzetten. HALLE WEER THUIS. Gistermorgen is de populaire doelver- dediger van Go Ahead en van het Neder- landsch elftal, Leo Kalle, uit het zieken huis te Deventer, waar hij ongeveer ze ven weken heeft doorgebracht, geheel hersteld ontslagen. Honderden brieven had hij in het zieken huis ontvangen, w.o. zelfs van Borneo en Java, 'iit Parijs, Brussel, Antwerpen, van den internationalen scheidsrechter dr. Bauwens uit Keulen, van leden der Nederl. Elftal-Club, van Bondsbestuurders, van honderden anderen, te veel om op te noe men. Halle had zelfs brieven van oude vrouw tjes gekregen, die altijd naar de radio-ver slagen luisteren, van een onbekende da me, die hem veertien dagen mee wilde nemen naar Davos en van een groep per sonen uit Driebergen, waar zij hem eenige ■weken gratis pension aanboden, aldus le zen we in „Vooruit". Desgevraagd deelde Halle mede, dat hij zijn training zoo spoedig mogelijk zal her vatten. In Mei hoopt hij mee te kunnen gaan naar België, weliswaar nog niet om te spelen, maar over eenige maanden denkt hij toch weer bij Go Ahead het doel te kunnen verdedigen. SCHAATSENRIJDEN SLUITINGSFEEST OP DE AM8TERDAMSCHE KUNSTIJSBAAN. Verbluffende prestaties van de Olympische kampioenen kunstrijden. BLAUWE ZES KLOPT DIABLES DE FRANCE MET 3—2. De Amsterdamsche Sportfondsen Kunst ijsbaan heeft gisteravond haar program ma van dit seizoen besloten met een ijs- feest, dat klonk als een klok en dat dan ook enorme belangstelling heeft getrok ken. Immers de hoofdschotel werd gevormd door het optreden van Olympische, wereld en Europeeeche kampioenen in het kunst rijden, het Duitsche paar Ernst Baier en Maxie Herber en de Oostenrijker Karl Schéfer. Niet noodig te zeggen, dat hun presta ties grooten geestdrift verwekten. Het was prachtig zacht voorjaarsweer, eigenlijk te mooi voor schaatsensport. Men heeft, dan ook de grootste moeite gehad om het ijs in goede conditie te krijgen en men is daarin maar gedeeltelijk geslaagd, aan gezien de helft van de vloer onbruikbaar bleef. Het overige deel verkeerde echter in puiken toestand. De avond werd ingeleid met een geza menlijk optreden van de drie buitenland- sche kunstrijders, die eenige eenvoudige oefeningen demonstreerden. Wat het solo- rijden. dezer ijskunstenaars betreft, was het duidelijk, dat zij uitermate werden gehandicapt door de te kleine ijsvlakte, hetgeen hen dwong hun figuren af te bre ken en hun bochten iets minder zwierig te doen zijn. Ernst Baier kwam zelfs eenmaal ten va.l Overigens was het optreden van het drie tal een groot succes. De grootste bewonde ring wekte natuurlijk het paardansen van Eernst Baier en Maxie Herber, die men tier voor het eerst aanschouwde. Het tweetal is geheel op elkaar afgestemd en het voert de dansen uit met een meester lijke techniek, waarbij de gracieuze hou dingen en de verbluffende wendingen en sprongen den toeschouwer in extase bren gen. Hun phenomenale prestaties deden het applaus keer op keer opklateren, ge paard gaande met luide ovaties. Het paar heeft dan ook niet de ijsvlakte verlaten alvorens enkele toegiften te hebben gege ven. Maxie Herber had evenals na de vo rige nummers een grootsche bloemenhulde in ontvangst te nemen. Karl Schafer heeft voorafgaande aan het paarrijden een uitgebreide demonstratie gegeven, welke eveneens met enthousiasme door het pu bliek werd begroet. Vooral zijn figuren, uitgevoerd met de voeten in tegenoverge stelde houding, verwekten grooten geest drift. Hartelijk ontvangen werd ook het eerste optreden van de „Hope des Vader lands" op het gebied van kunstrijden, den 12-jarigen Amsterdamschen knaap Willem de Jong. Hij heeft het al heel aardig ge leerd, al behoeft Karl Schafer zich nog niet ongerust te maken. De jongen reed af en toe zeer fraai, hoewel er natuurlijk ook veel mislukte. En tenslotte het ijshockey. De ontmoe ting ging tusschen onze Blauwe Zes en de Diables de France, de ploeg, die als tweede in het Fransche kampioenschap is geëin digd. Het resultaat van deze match werd een 32 overwinning voor de Hollanders, welke uitslag de verhouding eigenlijk niet juist weergeeft, aangezien onze landge- nooten hun tegenstanders verreweg de baas waren, zoodat deze wedstrijd tevens aan toonde hoe groote vorderingen het Neder- landsche team in den korten tijd, dat hier ijshockey wordt gespeeld, heeft gemaakt. De opstelling der ploegen was de vol gende: Diables de France: Doel: Lambert. Verdediging: Pitta, Mautin. Tweede voorhoede: R/enault, Previer, Desaubliaux. Eerste voorhoede: Volpert, Boyard, Cour- tois. Blauwe Zes: Doel: J. Gerritsen. Verdediging: B. van der Stok, H. Ger ritsen. Tweede voorhoede: De Jong, Griffin, Suurbeek. Eerste voorhoede: Cohen Tervaert, van de Mandele, Krameris. Scheidsrechters waren: de heeren Van Zalinge en Bruchs. Het eerste speelkwar tier werd geopend met een aanval van de Hollanders, met gevaarlijke schoten van Griffin en De Jong. Het bleek reeds dade lijk, dat de Fransche ploeg weinig opge wassen was tegen het spel van onze land- genooten. Steeds en steeds weer waren de Blauwe spelers in het offensief, waarbij het Griffin was, die den Franschen doel man handen vol werk bezorgde. De enkele Fransche uitvallen hadden weinig om het lijf. Cohen Tervaert werd voor een mi nuut weggestuurd, wegens ruw optreden. Het duurde niet lang of het Nederland- sche overwicht kwam in een doelpunt tot uitdrukking, gescoord door Suurbeek van korten afstand. Onze zes bleven voortdu rend druk uitoefenen op het vijandelijke doel, waarbij behalve Griffin ook Cohen Tervaert op den voorgrond trad door uit muntend aanvalsspel. Zooals dat bij ijs hockey gaat, kwam geheel onverwacht aan den anderen kant de gelijkmaker door een ver schot van Volpert (11). Een kort daarop door Griffin gescoord doelpunt bleek niet geldig te zijn. Bij de Franschen was het alleen de verdediging, welke goed op dreef was «n steeds weer den puck wegwerkte. In het tweede kwartier werd hetzelfde spelhee'ld te zien gegeven. De Fransche keeper kwam armen en been en tekort om zijn doel schoon te houden. Er werd weer voortdurend op de Fransche helft ge speeld en de over het algemeen kleine Fransche spelers werden herhaaldelijk door de robuste gebouwde Hollanders in het nauw gedreven. Het spel werd langzamer hand ruwer en af en toe ging het zelfs Ja- pansch toe. Een Franschman moest gedu rende een minuut straf gaan uitzitten. Het Nederlandsche trio De Jong, Grif fin en Suurbeek combineerde uitstekend en wist steeds weer door te breken, evenwel zon der resultaat. Plotseling weer een uitval van de Franschen, Boyard schoot in en het was 12. In het laatste speelkwartier vielen de Hollanders weer venijnig aan, terwijl in zeer snel tempo werd gespeeld. Griffin was nog steeds de ster van het veld. Hij wist in wijde bogen zijn tegenstanders te omzeilen en den puck steeds goed bij zich te hou den, en deze op het juiste moment af te geven. Het ging nu af en toe zeer ruw toe en herhaaldelijk werden spelers naar den kant verwezen. Aangemoedigd door het publiek drongen de blauwen op voor het vijandelijk doel en het was Krameris, die op fraaie wijze uit een voorzet den stand gelijk maakte. (22). Dezelfde speler slaagde er even later in bij een nieuwen aanval zijn landgenooten de leiding te ge ven en daarmede tevens de zege te be zorgen. De laatste oogenblikken van de ontmoe ting behoorden wel niet tot de fraaiste. Herhaaldelijk moesten de scheidsrechters tegen ongerechtigheden optreden en op een gegeven moment ontstond nabij het Fransche doel zelfs een formeele vecht partij, waarbij ook nog het publiek te pas kwam, maar zulke dingen moet men bij ijshockey nu eenmaal niet zoo nauw ne men! De uitslag werd 32 (11, 01, 20). Morgenavond zal het programma wor den herhaald en dan is het definitief echluss. WIELRENNEN. „DE RIJNSTREEK" (ALPHEN). Zaterdagavond hield de Vereeniging haar laattsten Hometrainer wedstrijd in Café Zomerzorg te Nieuwveen, waar tevens de revanche-wedstrijd werd gereden tus schen den kampioen van Sparta Den Haag en den kampioen van de Rijnstreek. Deze werd gewonnen door v. Leeuwen, de Rijnstreek, met een verschil van 0.2 sec. Uitslag: 1. G. van Veen, 2. J. J. Couw, 3. K. Bruinis en 4. v. Sijs. „SWIFT". J. Verschoor nam Zondag jl. aan de ope ningswedstrijd te Halfweg deel en bezette de tweede plaats. Door foutief opnemen der jury werd hij vierde geplaatst. R. van AartChr. de Vink reden te Roosendaal en werden twee in den Kop pelwedstrijd. 5 April hebben zij weer contract in Roo sendaal, 10 April Oosterhout, 12 April Ou denbosch. Deze renners zijn overgegaan aan de N. W. B. vandaar het vele werk. Voor a.s. Zondag zijn er onderhandelin gen gaande met de Wielerbaan Sittard. TWEE SUCCESSEN VAN A. VAN AMSTERDAM. Het Nieuw-Swiftlid A. van Amsterdam wist Zondag jl. op de wielerbaan Urbana te Zwolle twee mooie successen te boeken. Allereerst reed hij mede in een wedstrijd 10 km. in eigen kracht met levende gang- making, waarin hij de overwinning wist te behalen, 2. G. Pelser; 3. L. van Reijen; 4. E. van Essen. In de 40 km. koppelcourse voor Profs, en Onafhankelij ken bezette hij met Cattel de derde plaats. De totaaluitslag was: 1. Jac. van EgmondG. Pelser, 11 punten, tijd 59 min. 18 sec.; 2. de GraeveSchool meester, 7 punten; 3. van Amsterdam Cattel, 6 punten; 4. van EssenVeldhuis, 5 punten; 5. Adanvan Reijen, 3 punten; 6. EngelmoerMaas, 0 punten. Aan dezen koppelwedstrijd werd door tiejn koppels deelgenomen. AUTOMOBILISME NIEUW RECORD VAN HANS STUCK. Op de Rijksautostrada van Frankfurt naar Darmstadt heeft de bekende Auto Union-coureur Hans Stuck gisteren een nieuw internationaal wereldrecord geves tigd voor de klasse B met cylinderinhoud van 5000 tot 8000 ccM. Op den heenweg deed hij over de 5 km. met vliegenden start 57.39 sec., d. w. z. hy reed met een gemiddelde uursnelheid van 313.643 km. Den terugweg legde hij af in 57.84 sec., d. w. z. met een gemiddelde uursnelheid van 311.203 km. Het gemiddelde bedroeg dus 57.615 sec., waardoor het record op 312.423 km. per uur kwam te staan. Het oude re cord stond op naam van den Amerikaan Jenkins met een gemiddelde uursnelheid van 227.8 km. FINANCIëN EN ECONOMIE ZEILEN DE INTERNATIONALE ZEIL WEEK TE MONTE CARLO. „De Rnyter" in de tweede race derde. Gisteren werd de tweede race gehouden der internationale zeilwedstrijden te Mon te Carlo. Er stond geen wind, de zee was hoog en het werd een drijfpartij waar door het karakter van een wedstrijd geheel heel verdween. Het Deensche jacht „Dodo" werd ditmaal eerste met de Fransche zes meter „Qu'importe" op de tweede plaats en Mr. Carp met de „De Ruyter" als der de. Het Zwitsersche jacht „Thelma", dat gisteren als eerste door de finish was ge gaan, eindigde ditmaal als vierde. Morgen wordt er niet gezeild, terwijl Woensdag de derde raoe wordt geghouden. DAMMEN KATWIJKSCHE DAMCLUB. Deze week werd de 3e ronde gespeeld voor het kampioenschap van Katwijk en Omstreken. De uitslag was: le klasse A.: J. J. SnelJ. van Bee- len 0—2; A WassenaarC. v. d. Spek 02; H. de WitC. van Rossum 20; G. GuiytJ. C. van Rijn 20; W. Dubbelaar H. J. Edeling 0—2. le klasse B.: P. SchoneveldA. Pe ters, afgebroken; Y. de WiltA. van Ruiy- venbode 20; J. FrekeL. de Haan, afge broken; P. MeyvogelC. J. Bouwmeester 02; L. BrouwerW. Berkhei 20. ..le klasse C.: G. OuwehandC. v. d. Holst 02; G. J. de VinkG. Pluymgraaff 20; C. van DelftD. Meyvogel 11; Jac.- GuiytJ. Laven 02; C. v. d. PlasW. Zuiyderduin uitgesteld. 2 e k 1 a s s e A.: R. HaasnootJac. Pluym graaff 20; J. van ElkJ. Dubbelaar 02; C. KorpelshoekL. Vlieland 11; B. Be- dekar, vrij. 2e klasse B.: H. van SchieB. Bot cher 11; J. C. AdmiraalG. Varkevisser 02; P. v. d. GugtenG. E. Haasnoot 02; C. van VeenW. v. d. Plas 02 (regl.). 3e klasse A.: J. SchoneveldJ. Stabij 02; A. OvermanG. Haasnoot Jr. 20; Jac. VarkevisserB. v. d. Kamp 20; A. v. d. PlasA. Hortensius uitgesteld. 3eklasse B.: M. ZuiyderduinA. Barn hoorn 11; M. VerloopP. Zuiyderduin 02; D. NarveldA. van Duiyvenvóorde 20; C. DurieuxA. Schouten 20. Door de groote deelname moet noodge dwongen in groepen gespeeld worden. Als bijzonderheid kan nog vermeld wor den dat de heer S. A. Susan van Katwijk aan Zee een fraaie wisselbeker en N. V. De Leidsche Courant een zilveren me daille ter beschikking heeft gesteld. De wedstrijd heeft een vlot verloop. ROTTERDAMSCHE SCHEEPS- HYPOTHEEKBANK. Slechte toestand van het scheepvaartbedrijf Aan het jaarverslag over 1935 van boven genoemde hypotheekbank ontleenen wij het volgende: Ook gedurende het afgeloopen jaar kwam er geen verbetering in den ongunstigen toestand van het scheepvaartbedrijf. Vooral de positie van de Nederlandsche particulie re Rijnschippers is zeer ongunstig. Het zijn niet alleen de gevolgen van de thans heerschende crisis, die zich daarbij doen gelden. De omstandigheid, dat het wegennet voortdurend verbeterd wordt en dat de versnelde bouw van nieuwe brug gen den afstand steeds doet afnemen, brengt de binnenscheepvaart in steeds on gunstiger positie tegenover de zelfs gedu- dende den crisistijd nog in aantal toegeno men vrachtauto's. Daarnaast doen, niette genstaande hunne groote tekorten, de door den Nederlandschen Staat ondersteunde spoorwegen, nu zij niet langer aan algemee- ne tarieven gebonden zijn, de binnenscheep vaart een buitengewoon scherpe concurren tie aan. Verder nemen de steeds in aantal toene mende kustvaartuigen, die tot diep in het land komen, een deel van het transport, dat vroeger door de binnenscheepvaart verricht werd, weg. Doordat de Rijnvaart ook slecht gaat, wordt ook veel meer dan vroeger door Rijnschepen een deel van datgene, wat an ders aan deeigenlijke binnenschepen zou toevallen, vervoerd. Daarnaast nemen de onveranderd hooge soheepvaartlasten, die vooral in sommige gedeelten van het land buitengewoon drukkend zijn, vergeleken bij vroeger een onevenredig groot gedeel te van de vrachten in beslag. Daarenboven is het aantal binnenschepen veel te groot, terwijl, doordat het sloopen van binnenschepen niet loonend is, er prac- tisch geen schepen uitvallen. Wanneer men dit alles in aanmerking neemt, begrijpt men, dat de toestand verre van rooskleurig is. Evenredige vrachtverdeeling. De Wet op de Evenredige Vrachtverdee ling heeft in dezen slechten toestand geen verbetering gebracht. Al zijn de vrachten wat verhoogd, de omstandigheid, dat de ligtijden zeer verlengd zijn, maakt/ dat de uitkomsten eer slechter dan beter gewor den zijn. Een gevolg van de toepassing van de bo vengenoemde wet is geweest, dat het sa- neeringsproces, dat gaande was, onderbro ken is en dat door de nivelleerende wer king van deze wet, verouderde schepen weer in de vaart zijn gekomen, of, terwijl zij anders op den duur uit de vaart gedron gen zouden zijn, thans in de vaart zijn ge bleven. In het bijzonder zijn de eigenaren van motorschepen, voorzooverre zij de particu liere binnenscheepvaart beoefenen, in een buitengewoon moeilijken toestand ge raakt, daar door de toerbeurtregeling hun de voorkeur, die zij anders boven andere schippers zouden hebben, ontnomen is. Zij kunnen thans niet profiteeren van de voor deden, die hun kostbaar doch snd mate- rietel hun anders gegeven zou hebben. Slechts ingrijpende maatregden om tot sa neering van het ved te omvangrijke scheepemateneel te komen, zouden op den duur in dezen toestand verandering kun nen brengen. Wij vreezen, dat, wanneer deze maatregelen niet getroffen worden, zelfs een verbetering van de conjunctuur geen uitkomst zal brengen. Terwijl het oude en verouderde materied in de vaart zal blijven, zal het meer moederne materieel, vooral de motoren hebben een beperkten tijdsduur dat vrijgelaten nog de beste kansen heeft om tegen de auto te ooncurree- SCHAKEN COMPETITIE HAAGSCHE SCHAAKBOND. Van den laatsten competitiewedstrijd, dien het Leidsch Schaakgenootschap I in Den Haag speelde tegen de H. Chr. Schaak vereniging I bleven 6 partijen onbeslist. De arbiters moesten hierover uitspraak doen en deden dat als volgt: 5 partijen remise en de partij aan het tiende bord door Zitman L. S. G. gewonnen. De totaal uitslag is nu 55, aldus een gelijk spel en de stand in deze groep luidt thans als volgt: gesp. gew. gel. verl. y.—t. Tot. H. C. Schkv. 1 4 3 1 23 -17 7 L. S. G. I 5 3 1 1 27 -12 7 Disc. Disc. II 4 2 1 120 -20 5 Res. Sch.cl. I 4 2 2 21 -19 4 H. W. Kw I 4 112 19.5-30.5 3 H. A. Sch.cl. I 5 5 19.5-30.5 0 De wedstrijd Disc. Disc. IIH. Chr. Sch.v. I die op 31 Maart a.s. in Den Haag zal gespeeld worden, zal pas de beslissing brengen, wie in deze groep kampioen wordt. Wint de H. Chr. Sch.v. of speelt ze slechts gelijk, dan is de H. Chr. Sch.v. I kampioen, zelfs nog bij een nederlaag van 4.55.5. Bij een verlies van 64 staan L. S. G. I en de H. Chr. Schaakv. I precies gelijk en moeten dan een wedstrijd spelen, om uit te maken, wie bevorderingswedstrij den mag spelen. Immers D. D. II komt daarvoor in geen geval in aanmerking, omdat het eerste tiental van D. D. reeds eerste klasser is. LUCHTVAART MILITAIR VLIEGTUIG BESCHADIGD. Bij schietoefeningen den grond geraakt. Te Harskamp is Maandagmiddag het militaire vliegtuig 616, uit Soesterberg, be mand door een bestuurder en een militair schutter, bij een schietoefening boven het militaire schietkamp Harskamp, met den grond in aanraking gekomen, waarbij de vleugel op twee plaatsen werd gebroken. De beide inzittenden zijn er zonder noe menswaardig letsel afgekomen. Officieele Crisisberichten CON S UMPTIEMELK. De Nederlandische Zuivelcentrale maakt bekend, dat ten aanzien van de uitvoering van de consumptiemelfcregeling 1936/1937 nader is besloten, dat melk en room, gebe zigd voor de bereiding van consumptie-ijs, afgerekend zal kunnen worden op z.g. in dustriebasis. Evenals echter bepaald is met betrekking tot de z.g. bakkersmelk, zal ook melk, resp. room, als bovenbedoeld, in formeelen zin worden beschouwd als consumptiemelk, zoo dat de aflevering, het verkoopen en ver voeren daarvan slechts zal mogen plaats vinden door melkvergunninghoudens A en zulks niet dan met goedkeuring van de Cen trale. Koopens van melk wordt aanbevolen bij het sluiten van regeeringscontracten met het voorgaande Tekening te houden. ren, gaandeweg verslijten, zoodat het ge il eele apparaat steeds minder bruikbaar zal worden. Door de slechte resultaten van de bin nenvaart is de waarde der schepen ook ge durende het afgeloopen jaar weer afgeno men. Bettrekkelijk jonge schepen zijn vaak onverkoopbaar, terwijl, voor zooverre er nog koopers te vinden zijn, de koopsommen ongelooflijk laag zijn en, daar de koopers over weinig contanten beschikken, nog een groot gedeelte van de koopsom met hypo theek op het schip geleend moet worden. Het aantal schepen, waarover wij door in koop de beschikking kregen, nam dan ook belangrijk toe. Juridische leemten. Nu in de laatste jaren executies met on gunstigen uitslag veel meer dan vroeger voorkomen, wordt vaak last ondervonden van de wettelijke voorschriften volgens welke bij executie of verkoop krachtens het beding bedoeld in art. 1223 B.W. voor het verkrijgen van zuivering van de op het schip rustende hypotheken en voorrechten steeds een gerechtelijke rangregeling noo dig is. Het zou zeer gewenscht zijn, wan neer de Wet in dien zin zou kunnen worden geiwijzigd, dat in geval van executie of ver koop krachtens art. 1223 B. W. zuivering van hypotheken zou plaats hébben, hetzij, wanneer deze door eenigen daartoe gerech tigde wordt aangevraagd, door een gerech telijke rangregeling, hetzij, wanneer bin nen veertien dagen na den verkoop gerech telijke rangregeling niet is aangevraagd, door den verkoop. In den laatsten tijd is in de Nederland sche rechtspraak twijfel gerezen over de vraag of de hypotheek zich onder alle om standigheden ook over den motor uitstrekt. Dit punt is daarom van veel belang, omdat, wanneer niet vaststaat, dat de motor een deel uitmaakt van het schip en derhalve steeds onder de hypotheek valt, de scheeps- hypotheekbanken in het vervolg verplicht zouden zijn bij de beoordeeling van het on derpand slechts met het casco rekening te houden. Wanneer dit gebeurde, zou dat voor eigenaren van motorbooten en ook voor motorfabrikanten een groot ongerief beteekenen. Het is dan ook te hopen, dat spoedig aan deze onzekerheid een eind ge maakt zal worden en dat bij de wettelijke regeling van het binnenvaart-recht daar omtrent een afdoeende regeling zal worden gemaakt. Teneinde te voorkomen, dat voortbewe gingswerktuigen of deelen van het scheeps- toebehooren ter benadeeling van de rech ten van hypotheekhouders verwijderd wor den, zou het zeer gewenscht zijn, dat in het Wetboek van Strafrecht een soortgelijke bepaling als thans reeds in art. 348 van dat Wetboek ten aanzien van pand voorkomt, wordt opgenomen. Eveneens zou het, nu in deze tijden zich verschillende gevallen voorgedaan hebben, dat door de eigenaren schepen ergerlijk verwaarloosd en soms opzettelijk beschadigd zijn, aanbeveling verdienen, dat daartegen in het Wetboek van Strafrecht voorzieningen, gelijk thans reeds bestaan om andere groepen van cre diteuren te beschermen, getroffen worden. In het buitenland. Ook in het buitenland en speciaal in Bel gië was de toestand der scheepvaart in het algemeen ongunstig. Slechts in Duitschland, waar de crisis in de binnenscheepvaart nim mer zoo sterk geweest is als in Nederland onderging de binnenscheepvaart in het al gemeen weer een verbetering. Daar staat echter tegenover, dat, zoolang in dit land de transfervoorschriften blijven bestaan, de moeilijkheden voor buitenlanders blijven voortduren. In 1935 hebben wij slechts 16 geldleenin- gen tot een bedrag van 320.425.gesloten. In vele gevallen betroffen deze geldleenin- gen weder reeds vroeger bij ons verbonden vaartuigen, waarvan wij, hetzij door execuT tie, hetzij langs minnelijken weg, eigenaar geworden waren met de bedoeling ze la ter weer aan derden te verkoopen. In 1935 werd een bedrag van 2.215.512.49 afgelost, waarvan een bedrag van 266.801.77 van buitengewone aflossingen afkomstig was. Nadat de in het verslag ver melde afschrijving heeft plaats gehad, is dientengevolge het bedrag der uitstaande leeningen verminderd tot 16.905.340.25. iedere automobilist kan a dadelijk vartellen, hoeveel kilometer per uur *ijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die veert te stoppen I

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10