Dancing Palais de Danse „Zomerlust" Het accoord van de vier Locarnisten Eden, Flandin en van Zeeland lichten het accoord toe Duitschland bestudeert, doch geeft weinig hoop op aanvaarding BUITENLAND BINNENLAND Een Paterspraatje over de film. WILT U IETS WETEN? ZATERDAG 21 MAART 1936DE LEIDSCHE COURANTTTYEEUE BLAD PAG. 5 •W^^entrée - Groot Orkest - Correcte leiding DE INHOUD VAN HET ACCOORD. Gistermiddag is het accoord der vier Lo- carno-mogendiheden gepubliceerd. Het komt vrijwel overeen met hetgeen wij daar omtrent reeds gisteren hebben medegedeeld. Het eigenlijke accoord bevat zes punten. 1. Men is overeengekomen, dat de Gene rale Staven van de betrokken landen met elkaar overleg zullen plegen over de even- tueele samenwerking voor het geval van een Duitschen aanval tegen Frankrijk of België. 2. Duitschland zal worden uitgenoodigd zijn opvatting betreffende de tegenstrijdig heid tusschen het verdrag van Locarno en het Fransch-Russische pact aan het oordeel van het Permanente Hof van Internationale Justitie te onderwerpen en zich te verbin den de uitspraak van het Hof voor definitief geldend aan te nemen. 3. Duitschland zal verzocht worden het aantal soldaten, dat thans, volgens de offi- cieele Duitsche verklaringen, in het Rijn land aanwezig is, niet te verhoogen, noch nieuw oorlogsmateriaal in dit gebied aan te voeren. Ook de para-militaire organisaties zullen niet verder mogen uitgebreid worden en geen nieuwe vestingwerken worden in gericht of oude verdedigingswerken op nieuw in staat van verdediging .gesteld wor den. Dit alles zou slechts voor een be paalden tijd gelden, n.l. voor die weken of maaden waarin de onderhandelingen, welke in uitzicht worden gesteld, zullen plaats vinden. 4. Voor den duur van diezelfde periode wordt het optreden van een internationale politiemacht voorzien. Deze zal gestatio neerd worden in een strook van twintig kilometer breedte. Frankrijk en België van hun kant zullen zich daar tegenover ver hinden geen nieuwe troepen naar het grens gebied te zenden of anderszins militaire maatregelen te nemen. 5. Duitschland zal worden uitgenoodigd deel te nemen aan de onderhandelingen over een nieuw veiligheidsaccoord voor West- Europa ter vervanging van het Locarno- verdrag. 6. Tenslotte besluiten de vier Locarno- mogendheden een brief te richten tot den Volkenbond, met het verzoek een alge- meene conferentie bijeen te roepen, waarin niet alleen Hitiers voorstellen zullen be sproken worden, maar tevens de quaestie van de ontwapening opnieuw zal worden in behandeling genomen, alsmede de econo mische regelingen, welke noodig zouden zijn tot herstel van de algemeene welvaart. On der die laatste worden de monetaire rege lingen speciaal genoemd. Het tweede deel van het bekend gemaak te document geeft den brief, welken de Locarno-mogendheden aan den Volkenbond zullen richten. Daarin worden de hierhoven- staande maatregelen aanbevolen. Het derde deel bestaat uit den brief van Engeland en Italië aan de regeeringen van Brussel en Parijs, waarin uitdrukkelijk ver klaard wordt, dat, „in geval de pogingen om tot een verzoening te komen niet moch ten slagen", de garanties van het Locarno- verdrag tegenover Frankrijk en België vol komen behouden worden en dat men in dit geval een samenwerking zal organiseeren tusschen de gegnerale staven van de be trokken landen ten einde overleg te ple gen over de maatregelen, welke noodig zouden zijn in geval van een Duitschen aan val BERLIJN OVERWEEGT. Duitsch antwoord pas over eenige dagen verwacht. „De inhoud van het accoord der vier Lo carno-mogendheden wordt te Berlijn zorg vuldig en ernstig overwogen, doch Duitsch land kan niet toestemmen in eenzijdige maatregelen", aldus werd gisteren in Duit sche kringen te Londen aan Reuter ver klaard. Pas over één of twee dagen wordt uit Ber lijn antwoord verwacht. De regeling der principieele kwesties zal wellicht geruimen tijd duren. DUITSCHLAND BUIGT NIET VOOR GEWELD. Rede van Hitier te Hamburg. Hitier heeft gisteravond te Hamburg een rede gehouden. Hij zeide in hoofdzaak het volgende: Wat er ook gebeure, wij zullen geen cen timeter terugwijken van ons recht. Ik wil medewerken aan de Europeesche orde, maar er is geen Europeesche orde zon der gelijke rechten. Ik beklaag de staatslieden, die gelooven, dat een samenwerking voor de nieuwe orde moet worden ingewijd door nieuwe verne deringen. Duitschland zal niet buigen voor maat regelen van geweld. Het zal ddt 29 Maart bewijzen. Wij willen een herziening van den geest van Versailles en het psychologisch einde van den oorlog. Indien men dit niet wil begrijpen, zal Duitschland alleen blijven. Dit besluit is onwrikbaar. Ik handhaaf mijn edelmoedig aanbod, al dus Hitier, indien de wereld „ja" zegt, is het goed. De wereld heeft niet het recht te spreken van de schending van verdragen. VERKLARING VAN EDEN IN HET LAGERHUIS Gistermiddag heeft Eden in het Lager huis verslag uitgebracht over de bespre kingen, wt^e de laatste dagen te Londen zijn gevoerd, en welke tot overeenstem ming hebben geleid tusschen de vertegen woordigers van Frankrijk, België, Enge land en Italië over de gedragslijn, die te genover Duitschland zal worden gevolgd. „De zitting van den Volkenbondsraad, aldus Eden, is met de beslissing, die ge nomen is, niet geëindigd, en waarschijn lijk zal op Maandag as. nog een bijeen komst plaats vinden". Met betrekking tot de voorstellen, die door de vier Locarno-mogendheden zijn uitgewerkt, zeide Eden, dat het hoofddoel van de Britsche regeering is, het vertrou wen in het internationale recht te herstel len, en voorwaarden te schappen, waar onder een poging kan worden gedaan, de Europeesche Stabilteit te herstellen. Eden gaf vervolgens een uiteenzetting van de voorstellen, die in het Witboek vervat zijn. „De Britsche regeering, aldus de minister van buitenlandsche zaken, is bereid deze voorstellen te aanvaarden, en wij hopen van harte, dat de Duitsche re geering ze eveneens geschikt zal achten om een einde te maken aan den huldigen noodtoestand". Het doel, dat Engeland zich bij de be sprekingen der Locarno-landen had gesteld, was volgens Eden tweeledig geweest: „Wij hebben ernaar gestreefd het gevaar af te wenden, en tevens gezocht naar een rege ling in West-Europa op vasten, duurzamen grondslag. Wij meenen de laatste dagen bij het volbrengen van deze moeilijke taak belangrijke vorderingen te hebben ge maakt, en de Britsche regeering aal haar streven krachtig voortzetten". DE VERKLARING VAN FLANDIN IN DE KAMER In zijn gistermiddag in de Kamer ge houden rede zeide Flandin o.s. het vol gende: „De regeering brengt u na de moeilijke en spannende dagen de consolidatie van den vrede. Zij is daarin kunnen slagen zonder in gebrek te blijven ten opzichte van de beginselen, die zij onmiddellijk op den eersten dag te kennen heeft gege ven". „Ditmaal", zeide Flanlin, „zal de me thode van het 'voldongen feit niet hebben overwonnen". Na de teksten te hebben voorgelezen, zeide Flandin, dat Duitschland, voordat tot eenige onderhandeling zal worden overgegaan, alle prealabele voorwaarden, die één geheel vormen, zal moeten aan vaarden. Er was volgens Flandin geen sprake van, dat een internationale troe penmacht een gedeelte van Fransch en Belgisch grondgebied zou bezetten. „Dit zou een monsterachtige onrechtvaardig heid zijn, die de Fransche onderhande laars nooit zouden hebben aanvaard". Flandin gaf vervolgens een overzicht van het verloop der onderhandelingen. Het resultaat der onderhandelingen was in de eerste plaats, dat Duitschland in breuk heeft gepleegd op art. 43 van het Verdrag van Versailles en op Locarno. Teneinde zijn eenzijdige daad te recht vaardigen heeft Duitschland een beroep gedaan op grieven van juridischen aard. Het zal dus worden uitgenoodigd zyn grieven voor te leggen aan het Permanen te Hof voor Internationale Justitie te Den Haag. Spr. wees op het gematigde karakter van de aan Duitschland gedane voorstellen. Wanneer deze mochten wor den afgewezen, is de Britsche regeering het eens met de Fransche regeering, dat de toestand onmiddellijk aan een nieuw onderzoek moet worden onderworpen. „Welke ook de hulp moge zijn", aldus vervolgde hij, „die wij van onze vrienden zouden kunnen verwachten, wij rekenen in de eerste plaats op ons zeiven. De les, die uit de gebeurtenissen getrokken moet worden, is, dat Frankrijk zijn eigen veilig heid moet verzekeren". REDEVOERING VAN VAN ZEELAND IN DE KAMER Onder grooten bijval der afgevaardig den heeft de Belgische eerste minister Van Zeeland in de Kamer een verklaring afgelegd, waarin hij een overzicht gaf over het te Londen bereikte accoord. Wij zijn tot het uiterst mogelijke voor een natie gegaan, zeide hij. Wanneer Duitschland accepteert zullen wij uit de moeilijkheden zijn gekomen. Wanneer het weigert is zelfs dan de situatie der Wes telijke mogendheden versterkt Duitsch land zou in tegenspraak komen met zich- zelve, wanneer het ons voorstel afwees. Ik ben er meer en meer van overtuigd, dat de moreele krachten van fundamenteel belang zijn op het gebied der werkelijk heden. Of Duitschland nu aanvaardt of afwijst, door den vrede te willen en den wensch te hebben het goed te doen, is men er in geslaagd een oplossing tot stand te brengen, die hierop neer zal komen: de internationale wet zal in de wereld ver sterkt zijn. VOLKENBONDSRAAD TOT MAANDAG VERDAAGD In een besloten zitting van den Volken- bondsraad is besloten de bijeenkomst van den Raad tot Maandag a.s. te verdagen. GRIEKENLAND KRETA ROUWT OM VENISELOS. Het eiland Kreta is in diepen rouw over den dood van Veniselos. Alle kantoren en winkels zijn gesloten, de eleotrische ver lichting in de étalages is met rouwfloers omhangen en de balkons der huizen zijn mte rouwcrêpe gedrapeerd. Overal hangen beeltenissen van den „Leeuw van Kreta" en de vlaggen zijn half stok geheschen. Gistermorgen werd in de Grieksche ka thedraal een plechtige rouwdienst gehou den, welke door een ontzaglijke menigte werd bijgewoond. AMERIKA. TERECHTSTELLING VAN HAUPTMANN VASTGESTELD. De terechtstelling van Hauptmann is vastgesteld op 31 Maart om 8 uur in den avond. De machtigingen tot bijwoning der terechtstelling zijn voorbereid om aan de officieele getuigen te worden toegezonden benevens aan de journalisten. Intusschen tracht de gouverneur van New Jersey een onderhoud tot stand te brengen met Con don. BUITENLANDSCHE BERICNTEV VREESELLJK ONGELUK OP SPOORWEG OVERGANG. Elf arbeiders om het leven gekomen. In de nabijheid van Gizeh, by Kairo, is op een spoorwegovergang een vrachtauto, die geheel met arbeiders bezet was, in botsing gekomen met een goederentrein. De auto werd volkomen vernield. Elf arbeiders kwamen om het leven, 17 werden zwaar en 14 licht gewond. Is Rome bereid tot vrede? VOORBARIGE BERICHTEN. Een Reutertelegram uit Parijs meldde gisterenmiddag, dat Flandin had medege deeld, dat de vijandelijkheden tusschen Ita lië en Abessynië zouden worden gestaakt, hetgeen ten gevolge zou hebben, dat de sancties tegen Italië zouden worden opge heven en dat het front van Stresa zou wor den hersteld. Blijkens den tekst van Flan- din's rede in den Senaat heeft hij zich niet in zoo stelligen vorm uitgelaten en het agentschap Stefani haast zich dan ook de volgende tegenspraak te geven: Het in het buitenland gepubliceerde bericht, volgens hetwelk een staking der vijandelijkheden in Oost-Afrika gelijktijdig zou geschieden met een opheffing der sancties, wordt in be voegde kringen van ieder en grond ontbloot verklaard. Hieraan wordt toegevoegd: een stopzetten der vijandelijkheden kan alechts afhangen van het oordeel der militaire auto riteiten in Oost-Afrika. Commissie van Dertien komt Maandag bijeen. De Commissie van Dertien is tegen Maan dag half 11 bijeengeroepen. VLIEGTUIGEN BOVEN HARRAR. Stefani seint, dat Italiaansche vliegtuigen boven Harar verschenen zijn en daar met hun machinegeweervuur belangrijke vij andelijke troepenafdeelingen, die zich in het midden der stad voortbewogen, uiteen hebbeh gejaagd. Het agentschap voegt hier aan toe, dat dit wel bewijst, dat de Abessy- nische berichten, volgens welke de stad van alle soldaten zou zijn ontbloot, onwaar zijn. WAAROM DE KOFFIE DUURDER WORDT. Bevordering van het gebruik van het Indische product. De invoering van een crisisheffing op kof fie heeft ten doel een fonds te vormen, waaruit steun verleend kan worden aan de NecL-Ind. koffiecultuur, welke steunre geling reeds geruimen tijd een punt van overleg heeft uitgemaakt tusschen het de partement van Economische Zaken te Ba tavia en het departement van Koloniën te '8-Gravenhage. Van de korte aanwezigheid van den di recteur van Economische Zaken, mr. G. H. C. Hart, in Nederland, is thans gebruik ge maakt om de steunregeling, voor zoover het aandeel van Nederland betreft, tot stand te brengen. Voor dit Nederlandsche aandeel is de vorm van een crisisheffing op basis van 12 cent per kilogram koffie ongebrand geko zen, waaraan men blijkbaar de voorkeur geeft boven het Belgische systeem van steunverleening aan de koloniale koffiecul tuur. België heeft sinds 1 Januari 1933 een invoerrecht op ruwe koffie, waarvan echter de koffie uit de Congo is vrij ges ted. De Nederlandsche regeering gaf er ech ter de voorkeur aan het stelsel te kiezen, dat in principe ook voor de steunverleening «fin Nederlandsche landbouwproducten gekit, t.w. invoering van een uiteindelijk door de consumenten op te brengen hef fing, waardoor de middelen worden ver kregen om directen geldelij ken steun aan de Ned.-Indische koffieproducenten te ver- leenen. Met nadruk dient er echter op gewezen, dat de koffieheffing geheel buiten de land bouwcrisisdiensten om gaat. Instelling van een koffie-centrale of andere nieuwe crisis instanties is in verband met deze heffing, dan ook niet te verwachten. Over een concept-regeling voor de hef fing van den crisis-accijns in Nederland, wordt thans nog overleg gepleegd met be langhebbenden uit den koffiehandel. Het zwaartepunt van de steunverleening komt uiteraard in Indië te liggen. Op wel ke wijze de uitkeering aan de koffie-cul- tuurondernemingen zal geschieden, maakt thans nog een punt van overleg uit tus schen mr. Hart en he departement van Ko loniën, waarna de regeling ten slotte in In dië, eveneens in contact met de Indische belanghebbenden, zal worden vastgesteld. De crisisheffing heeft, behalve directen financieelen steun, aan de Indische produ centen, ook bevordering van 't gebruik van Indische koffie ten doel. Van de in Neder land verbruikte koffie, is ongeveer 1/3 deel afkomstig uit Ned.-Indië en 2/3 uit Brazilië. De crisisaccijns zal nu op alle koffie-soor- ten, onverschillig dus het land van her komst, worden geheven. Waar echter de heffing nagenoeg geheel aan de Indische producenten ten goede komt, is het duidelijk, dat hierdoor de In dische koffie ten opzichte van de Brazi- llaansche in een gunstiger positie komt dan tot dusverre het geval was. De heer Th. N. van Stigt, voorzitter van Horeca!, zeide op een desbetreffende vraag, dat de crisisheffing zonder twijfel van in vloed zal zijn op de koffieprijzen in het ho tel-, café- en restaurantbedrijf. De prijzen voor een kop koffie zijn den laatsten tijd, mede in verband met het feit, i dat ook de inkoopsprijzen wat verlaagd zijn, omlaag gebracht of zooals men dat tegenwoordig noemt aangepast aan de eischen van den tijd. Die prijzen zijn thans zóó, dat er, de véle lasten in aanmerking genomen, die op de oafé- en restaurantbe drijven drukken, niets meer af kan. Wordt nu de aangekondigde crisisheffing een feit, dan verwacht de heer Van Stigt dat in tal van zaken de prijs voor een kop koffie verhoogd zal moeten worden, „Wat mij persoonlijk betreft", zoo voegde de zegsman hier nog aan toe, „zal ik mij verplicht zien, in mijn onderneming den pry's voor een kop koffie, na het van kracht worden van de heffing, weer op 25 oent te brengen". „Tel." EEN DERDE BLOEMENVEILING TE AALSMEER. Een groep van 50 60 handelskweekers, die zich niet vereenigen konden met het besluit der Centrale Veiling om in de toe komst ook eigen gekweekte producten ter handelsveiling te doen veilen, deelt cms mede, dat men een eigen veiling wil gaan stichten. Men heeft in een daartoe spe ciaal belegde vergadering heden dit be sluit genomen. Voorloopig zal de bloemen veiling der nieuwe organisatie in een pak huis van een der exporteurs gehouden wor den, terwijl besloten is een eigen veiling gebouw te stichten. Naast de twee reeds te Aalsmeer bestaan de wereldberoemde veilingen „Bloemen- lust" en „Centrale Veiling", waarbij meer dan 1000 kweekers zijn aangesloten, zal deze nieuwe organisatie de derde bloemen veiling te Aalsmeer worden. Afwikkeling achterstallige handelsvorde ringen op Duitsche debiteuren. In de week van 16 tot 21 Maart 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 600.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 85671—85899. Het totale bedrag van de op het Sonder- x. Op 't oogenblik dat ik dit schrijf zit ik in een klein vertrekje van de groote straf gevangenis te X. Op 2 meter afstand van mij zitten ze. Zè! De nummers! De men- schen die geen naam hebben, de menschen die worden aangesproken met nummer 7, nummer 32 enz. De gevangenen. Ze zijn nu in retraite! Wanneer ik elke morgen het altaar beklim en mij omkeer om hen toe te spreken zitten ze daar voor me. Mannen en vrouwen, in boevenpak. Ieder in een afzonderlijk hokje zoodat ze elkaar niet kunnen zien. Naast mij staan de politie-agenten die hen moeten bewa ken. Binnen die enge ruimte is bijeen al les wat er zoo ongeveer in de maatschap pij te koop is aan misdaad en zonde. Hier komen de riolen van de wereld bijeen om af te voeren en op te stapelen het uit vaagsel en de modder van de menschheid. Wanneer ik me van de kapel verplaats naar de lange gangen om daar met een sleutel die ik van de cipier gekregen heb, allen te bezóeken, staat 't te lezen op de deurpost, waarom ze hier zitten. Poging tot moord, mishandeling, inbraak, diefstal, heling, bij sommigen lees ik iets afschu welijks. Ik open de smalle lage en dikke in ste vige hengsels rustende deuren. Daar bin nen staat een ruw bed, een tafeltje dat aan de muur is bevestigd met een paar scharnieren en aan de voorkant rust op een paar ruwe latten. Verder een kruk op 3 pooten, door een ketting aan een ring in de muur bevestigd. Maar wat vooral onze aandacht boeit is de men^h die de cel be woont. Er zijn kerels bij als masten van een koopvaardijschip en tengere jongens, nog kinderen haast. Er huizen moeders van kinderen en vrouwen van nog jeugdige leeftijd. En wat is nu mijn indruk? Zijn ze kwaad? Moet men er bang voor wézen? Weineen! Ik durf van geen enkele te zeggen dat hij slecht is. Groote mannen snikken 't uit dat ze weg zijn van vrouw en kinderen. Ze hebben berouw. Ze willen boeten. Ze bidden de rozekrans, soms zelfs meerma len per dag. Sommigen leven als nonne tjes. Slecht zijn ze niet. En daarom mogen we ze nooit met de vinger nawijzen. Maar hier is mij weer duidelijk geworden dat de mensch meestal het slachtoffer is van da omstandigheden. Hem vader deugde niet, of hun moeder niet of geen van bei den. Ze kwamen onder slechte vrienden. Sommigen zien op tegen de dag, dat ze weer vrij worden gelaten; ze vertrouwen zichzelve niet, ofschoon ze het toch zoo goed bedoelen. Bijna allen hebben ze een goed hart en het is ontroerend als men verneemt hoe zeer ze vaak geleden en gestreden hebben alvorens tot de misdaad over te gaan. Ze zijn niet slecht! Men hoort wel eens: Wat zijn er veel slechte menschen op de wereld. Ik zou dat willen veranderen. Ik zou willen zeggen: wat zijn er weinig slechte menschen op de wereld. Hoeveel denkt gij dat er zijn? Honderdduizend? Ik geloof: nog geen honderd! 't Waren de omstandigheden. Plaats daarom de mensch in een gunstig milieu, houd hem niet alleen af van 't kwaad maar geef er iets goeds voor in de plaats. Maak de aantrekkingskracht van het goede minstens zoq sterk als die van 't kwade. Vecht niet alleen tegen slechte lectuur maar geef er goede voor in de plaats. Waarschuw de mensch niet alleen tegen verkeerde of ontoelaatbare films maar geef hem een goede, een opbouwen de, een verheffende, een die beter maakt. Steun dus de Gezinsfilm Roma. Pater AUX. VAN SCHALEN, voorzitter. IETS BIJZONDERS. Voor slechts f 3.leveren wjj U zoolang de voorraad strekt een doublé dames-pol shor tage met een uurwerk van grootere waarde. Wij hebben hiervan een kleine partij be schikbaar gekregen. Zeldzame aanbieding. Andere tijden, andere prijzen. H. M. PIERROT, gedipl. Horlogemaker Maarsmanssteeg 14 - Reparatién goed en bfUjjk konto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 21,4 millioen. De Sonderkonto-posten waarvoor koers- fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveear R.M. 300.000 met de begunstigden afgere kend. Het hoogste afgerekende volgorde nummer was 20814. Het totale bedrag van de op het Treu- handerkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 14,8 millioen. De Treuhcinder- konto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Vraag: Wanneer men bij dammen evenveel stukken slaan kan met een dam en een stuk, gaat dan damslag voor? Antwoord: Bij gelijk aantal stukken, kan men naar verkiezing dam of stuk ge bruiken. Alleen meerslag gaat voor.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5