KNIPPATRONEN. Nr. 601: bijzonder aardige blouse van wit flanel, gegarneerd met eenige rijen fijne opstiksels (deze kan men machinaal laten maken!) Benoodigd materiaal: 2 meter flanel van 80 c.m. breedte. Nr. 600: mooie theaterblouse van dof satijn met doorgestikte breede manchetten, schootje en jabot-uiteinden. Benoodigd materiaal: 2.50 meter satijn van 90 c.m. breedte. Beide patronen zijn in alle maten tegen den prijs van 44 ets. per stuk te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitgeversmaatschappij„De Mijlpaal", Sin gel 91, Amsterdam, centrum. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overge maakt per postwissel, in postzegels of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het gewenschte nummer en tevens de ver langde maat, d.w.z. boven-, taille-, heup wijdte, enz. duidelijk op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo volledig en nauw keurig mogelijk te vermelden; men voor komt daardoor onnoodige vertraging in de verzending. Slapeloosheid. Eigenlijk behoort deze kwestie thuis bij een medicus; maar wij willen eenige on schuldige middeltjes aan de hand doen, die de slaap zeker ten goede zullen komen. Om te beginnen moet men zorgen te gaan slapen in een kamer, die niet te warm is. Veel beter kan de temperatuur zoo zijn, dat men onder het uitkleeden rilt van de kou. Als er maar frissche onbedorven lucht is, geen etens- of andere geuren, ook niet die van parfum, in welke vorm dan ook. Het aantal dekens moet evenredig zijn aan de temperatuur in de kamer en men moet die dekens zoo kiezen, dat ze niet als een zware last drukken. Dus bij voorkeur wol len dekens. De lakens moeten kurkdroog zijn en onberispelijk gladgetrokken. Kus sen (s) en peluw kiest men zoo, dat men zich behaaglijk voelt als men te bed ligt. Gene raliseeren kan men in dit opzicht niet. De ervaring leert wel, hoe elk dat noodig heeft; de een vindt een dun zacht kussentje genoeg, ligt liefst plat in bed, terwijl een ander twee, drie kussens prefereert. Kan men niet spoedig warm worden, dan legt men een half uur van te voren een of twee kruiken tusschen de lakens, zoodat vooral het voeteneind lekker warm is. Men verwijdert dit hulpmiddel echter voor 't naar bed gaan. Zorg ervoor, dat niets aan het lichaam knelt of drukt., dus dat hals en mouwen van het nachtgoed wijd zijn; overlaad de maag niet in de avonduren, zoodat de spijs verteringsorganen nog eens flink aan het werk worden gezet. Span ook de hersens kort voor het slapen gaan niet al te zeer in, vermijd het gebruik van alcohol en tabak gedurende de late avonduren en houd geen opwindende gesprekken. Wie aoht geeft op al deze schijnbare klei nigheden zal, als er geen geestelijke of lichamelijke afwijkingen zijn, de slaap wel pakken. Lukt het, ondanks deze voorzorgs maatregelen toch niet, dan doet men goed medische hulp in te roepen. RIE DE BR. WERKMANDJE. Op het bijgaande teekeningetje zien we een practisch, zelfgemaakt werkmandje. Het handigste is, om er een oud opklap- stoeltje voor te gebruiken, waarvan dan de linnen zitting wordt verwijderd. De pootjes krijgen eerst met wat ripolinverf een aardig tintje en als alles goed gedroogd is, kunnen we er uit kleurige cretonne, of een lapje, dat we over hebben, de zak in bren gen. ruimste beteekenis op te vatten. Want de 8,1 pet., die elkaar op deze manier vonden, maakten kennis met elkaar in zang- of tooneelvereenigingen, op concerten en in theaters, enz. Heel merkwaardig blijkt een vrij groot procent der kennismakingen (7,2 pet.) te ontstaan in ziekenhuizen, sanatoria, enz. En niet alleen tusschen patiënten en verpleegsters, maar ook tusschen de patiën ten onderling. 7 pet. leerden elkander ken nen in dancings en andere openbare gele genheden. Tenslotte komen met 2,5 pet. de toevallige ontmoetingen, die tot huwelijken leiden en slechts 30 menschen van de 5000 of 0,6 pet. zijn gelukkig geworden door „aanspreken op straat". In de boveneinden van de zak komt een flinke zoom, waardoor een koordje of een touwtje kan worden bevestigd om het werk mandje op de juist stond open te kunnen laten staan. Beschikken we niet over een klapstoeltje, dan kan men ook een oude keukenstoel voor het doel gebruiken. De leuning wordt er tot aan de zitting afgezaagd en ook de zitting wordt verwijderd. Alleen, we kun nen zoo'n mandje niet samenklappen en als we dus 's zomers buitenshuis willen handwerken, biedt het klapstoeltje meer voord eelen. Arabieren... onze leermeesters in hoffelijkheid. Wat is er meer Europeesch, dan de rid derlijkheid der Middeleeuwen? Schijnt het niet, of de ridderlijke tweekamp, het tour- nooi, ontstaan is uit de vreugde, die de Germanen hadden in hun wapens? Tacitus beschrijft het al. En toch komen op Chi- neesche beeldhouwwerken ook al gehar naste ridders voor en dames op hooge tri bunes. Men zou kunnen denken, dat de riddergebruiken over Europa naar China gegaan zijn, als niet verschillende feiten op het omgekeerde wezen. Ze zijn over Rusland naar Europa gekomen. Zoo zijn de oude Russische heldenliederen, die vorst Wladimir de Groote verheerlijken (gestor ven 1013), op precies dezelfde ridderlijke gebruiken en zeden gebaseerd, als de hel densagen van de Engelsche koning Arthur en zijn Tafelronde. Ook het speciaal ver maak van het Europeesche ridderdom: de valkenjacht is overgenomen van de Azia tische cultuurvolken. De valkenjacht bijv. van de Perzen. Evenals daar, namen ook hier in Europa de vrouwen er met ware hartstocht aan deel (Jacoba van Beieren). De valkenliederen in de Fransche,, Duitsche en Provengaalsche taal zijn dan ook door de Perzische beïnvloed. De Oostersohe gewoonte, een vogel als liefdesbode aan te roepen, burgerde zich ook in de Europeesche lyriek in en wel in het bijzonder in de hoofsche minnezang. Het is precies na te gaan, hoe de geheele Middeleeuwsche poëzie en wel de minne poëzie in het bijzonder de Arabische dicht kunst tot voorbeeld neemt. Verschillende woorden danken we aan de Arabieren. Zoo komt het woord tournooi, van het Arabi sche woord tourno en het woord galant van het Arabische gala. Diegene, die deze Oostersche op Perzië teruggaande lyriek verspreidden, waren de Spaansche Mooren, die ze overgaven aan de troubadours, de eerste Fransche zangers van het hoofsche minnelied. Deze gaven ze op hun beurt aan de Duitsche minne zangers door. In de Arabische poëzie komt de hoogach ting uit, die de Arabische vorsten koester den voor „de vrouw". Deze, zich in de hoofsche minnezang openbarende groote vereering der vrouw, kan men niet terugvoeren op de Maria- vereering. Deze komt pas na de bloeitijd van het hoofsche minnelied. Mevrouw DE JONG. Een kleine reparatie. Zijn de stoelzittingen kaal en versleten en vinden we het te kostbaar, om ze naar den meubelmaker te laten brengen, dan kun nen we ze met wat overleg zelf reparee- ren. We knippen eerst uit papier het pa troon, zooals het teekeningetje aangeeft, dus met de hoekjes voor het hout van de rug leuning er uit. Daarna kunnen de stof ook landhuisstof in een frisch tintje knippen en over de zitting spannen. Tine Willige. Hoe hebt ge uw echtgenoot leeren kennen. Eenige tijd geleden heeft men in Oosten rijk 5000 personen eens de origineele vraag laten beantwoorden: „Hoe hebt ge uw echt genoot (ee) leeren kennen?" Deze vraag werd gesteld aan personen van alle rangen en standen, zoowel aan boeren als stadsbewoners, aan gegoede lie den als aan ontslagen gevangenen. De eeni ge voorwaarde was, dat de betreffende per soon bij de burgerlijke stand als „gehuwd" ingeschreven moest staan. Merkwaardigerwijze kwam men daarbij tot de conclusie, dat de Midden-Europee- sche mensch toch conservatiever en minder grillig is, dan men in dezen modernen tijd zou verwachten. Want op de eerste plaats stonden met verreweg het grootste procent (28 pet.) de jeugd- en schoolvriendschap pen, welke tenslotte tot een huwelijk had den geleid. Met 14,6 pet. staan op de tweede plaats die kennismakingen, die misschien nog „de gelijker" zijn. Deze 14,6 pet. leerder elkaar kennen by ouders of familie. Dit zijn dus de meest gewone burgerlijke huwelijken. De sociale afkomst is ongeveer dezelfde; over de materieele punten (bruidsschat en uitzet) zal men het ook gauw eens zijn. Als de verbintenis om de een of andere reden niet goed gaat, ligt dat zeker niet aan de kennismaking. De derde plaats wordt ingenomen door de kennismakingen, waaraan men een groot er procent toekent dan het in wer kelijkheid bedraagt; ni. de kennismakingen op het arbeidsterrein. Slechts 12,8 pet. der jonge menschen leerden elkander kennen en liefhebben op kantoor, in winkels, in fa brieken, enz. In het algemeen zijn dit hu welijken tusschen menschen van gelijke maatschappelijke verhoudingen; de eenige uitzondering is misschien een chef, die een bijzonder aardige ondergeschikte trouwt. Op de vierde plaats komen met 10,3 pet. de kennismakingen, die begonnen zijn in amusementsvereenigingen. Geen kleine rol spelen verder de vacantiereisjes. Men is voor korter en of langer en tijd geheel vrij van alle beroepszorgen; wat is d/us meer te be grijpen, dan dat men ziah dadelijk liefdes- zorgen op de hals haalt. 8,9 pet. van de 5000 personen zijn op deze manier gelukkig ge worden. Op de zesde plaats komen de hu welijken, die voortsproten uit kennismakin gen op „kunst-basis". Dit laatste in de leis over het plaatsen der gasten bij een diner. Vele gastvrouwen begaan de fout te den ken dat het gemakkelijk is, de gasten aan een diner te plaatsen. Niets is minder waar dan dat, want zij vermoeden niet, dai de stemming der gasten voor een groot deel afhangt van hun tafelheer of dame. Veel ervaring en mensch en ken nis zijn noodig om dit met succes te kunnen volvoeren. En we moeten niet met één gezichtspunt rekening houden, maar met verschillende. Het is principiëel fout man en vrouw, broer en zuster naast elkaar te zetten. Ook familieleden moeten onvoorwaardelijk ge scheiden worden. Echtparen hebben elkaar al alles verteld en aan een diner zouden ze dus, of zwijgen of de overige gasten cri- tiseeren, wat voox de genoegelijke stem ming niet bepaald bevordelijk is. Ook is het niet goed, wanneer al te groote leeftijdsver. schillen naast elkaar geplaatst worden. Jeugd zoekt jeugd, hoewel menig oudere heer of dame graag naast een jonge buur vrouw of heer gezet zou willen worden. Ook groote sociale verschillen moeten vermeden worden. Heeft men om de een of andere reden een onbekend tooneelspeler uitgenoodigd, dan zou het een grove fout zijn hem naast een bekende ster van de theaterhemel te zetten. Ook aan tafel dient men rekening te houden met positie en wereldbeschouwing der gasten. Van veel belang is het eveneens de „self made man" en iemand van oude aristocra tische familie geen buren te doen zijn. Men zou dan gauw een scheeve verhouding krijgen en dat is niet de bedoeling van de bijeenkomst. Fout is ook scherpe politieke tegenstanders naast elkaar te zetten. Vrou wen houden zich tegenwoordig, net als mannen, met de politiek bezig. En men kan gerust zeggen, dat de avond een fiasco wordt, als de politiek mee gaat spreken. Nog een wenk, die van veel belang is: zet nooit twee menschen naast elkaar, die het zelfde beroep uitoefenen; want dan gaan ze daarover praten en de rest van het gezel schap verdwijnt voor hen. Hoe verschillen- der de beroepen zijn, hoe interessanter. Een huisvrouw kan heel goed een geleerde bezighouden; want het zou zelfs een stra- tosfeervlieger wel kunnen interesseeren, hoe hij op de maan gevulde tomaten en gries meelpudding met bessensap zou moeten klaar maken. Iedere huisvrouw kan de men schen met haar „kunst" vermaken, als ze maar over een kleine dosis humor beschikt. Al hechten we niet aan streng-Victori- aansch ceremionëel; toch hebben we allen graag het gevoel, dat we behandeld wor den met de achting, die ons toekomt; en we vergeven de huisvrouw niet graag een foutje in dit opzicht. Zet men de jeugd aan het hoofdeinde der tafel en de oudere men schen aan het benedeneind, dan is de stem ming van een deel van het gezelschap van te voren bedorven. Summa summarum: alles hangt af van de strategie en de menschenkennis der gast- vrouwe. Als zij alles zorgvuldig arrangeert, kan het dinertje een gebeurtenis worden, waarvan elk der gasten de prettige h er in ner iing nog een tijd met zich mee DOELMATIGE BEROEPS- KLEEDING. Niets is lastiger en onpractischer dan dn het beroep, op het kantoor, achter de toonbank, of waar dan ook te moeten werken met wel mooie, maar voor het werk veel te besmettelijke kleeren aan. Practi- sche beroepskleeding staat altijd goed, omdat ze in de eerste plaats doelmatig is. En dat wil zeggen, dat ze bescheiden in de kleurencombi natie moet zijn, niet opdringerig en toch modern en vriendelijk. Het eenvoudige kantoorjurkje, glad, van boven tot beneden geknoopt, met de moderne breede overslag, werkt toch elegant als het goed zit en de revers sneeuwwit zijn gehouden. Van deze revers, die met knoopjes en knoopsgaten worden gewerkt, maakt men direct drie of vier stelletjes, zoodat het ook voor het meisje of de vrouw, die het heel druk heeft, geen bezwaar is er al tijd goed uit te zien. De kantoorjas heeft zich even eens zeer ingeburgerd. De moderne jas is zoodanig gemaakt, dat ze zoowel links als rechts overgesla gen kan worden. En sommige kunnen zelfs aan twee kanten worden gedra gen. Dat bereikt men natuurlijk door er de zakken, knoopen en knoopsgaten en cein- ONS MODE-HOEKJE HOEDEN. De hoedjes, die dit voorjaar gedragen rul len worden, hebben alle mogelijke vormen. Onze afbeelding toont eenige der meest gangbare modellen. Bovenaan beginnend zien we een klein coquet dopje, dat wel iets weg heeft van het hoedje, dat de dames om streeks 1900 op hun hoofd plakten. Het is gemaakt van zwart gelakt stroo en gegar neerd met gros-grainünt. Nr. twee is een hoedje voor jongere vrou wen; het is vervaardigd van grof stroo, na- turelkleurig en gegarneerd met genopt lint. Passend hierbij is het smalle shawltje. Een bijzonder flatteus modelletje is het volgende, vervaardigd van fijn soepel stroo en gecompleteerd door een afstaand voiletje van fijn paardehaar. Last not least een elegant middaghoedje van zwart satijn. De vorm is het „pill-box" model, dat prinses Marina populair heeft ge maakt. Een kleine veerengarneering vol tooit dit hoedje. tuur op in te richten. En voor de huisvrouw, die nog altijd veel zwaarder en in elk geval veelzijdiger beroep heeft, dan haar zusters, die in zaak of op kantoor werken, is doelmatige kleeding tij dens haar werkzaamheden niet minder wenschelijk. Het schort met afneembare mouwen kan in een ommezien worden om- getooverd in een eenvoudig huisjurkje. Voor vuil werk is nog het gummi-schortje bij de hand, dat heel wat kan verdragen en daarbij toch zoo goedkoop is. Bij het koken mag eigenlijk nooit het witte kapje ontbre ken, dat uit een vierkant batistdoekje van zakdoekgrootte met afgeknipte punten is gemaakt en waardoor dan een bandje is ge haald. Zoo'n practisch mutsje is vlug ge maakt en het heeft niet alleen uit zinde lijkheidsoverwegingen voordeel en. Want de voortdurende waterdamp, die we nu een maal in de keuken hebben, is allesbehalve goed voor ons haar. Bovendien voorkomt het kapje, dat het haar etensgeuren aan neemt. Huishoudelijke wenken. Gebeitste vloeren moeten eens in de veer tien dagen ingewreven worden met een mengsel van lijnolie en terpentijn. Daarna met schoone doeken fling na wrijven. Transpiratievlekken kunnen verwijderd worden door ze in te wrijven met drie dee- len zwavelether en drie deelen spiritus en een deel gaast van salmiak. Zijn de vlek ken nieuw, dan leveren borax en schoon water ook vaak goede resultaten op. Op verouderde plekken neemt men de proef met azijn of citroen. Als de stof ge- wasschen kan worden, wascht men de vlekken nog eens na met warm zeepsop. Dan spoelen. Bij twijfel aan kleurechtheid doet men verstandig eerst de proef te ne men met een lapje van dezelfde stof. Is door transpireeren de verf uitgebe ten, zoodat in het gekleurde weefsel witte vlekken of kringen zijn ontstaan, dan is er geen beter middel dan het kleedingstuk plaatselijk te laten bijverven.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 16