SATERDAG 21 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND. Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan een der redactieleden: MeJ. Zr. J. v. d. ABEELEN, Mevr. J. FEHMERS—BOER KNOTTNERUS, Mej. M. R. J. NIEMER, Mej. M. L. J. VAN ES. MAART De grilligste aller maanden, nu eens stralende zonneschijn, dan een kou, die tot in het gebeente dringt, en toch in de na tuur een verblijdend ontwaken, een op bloeien van nieuw leven, zoo geheel pas send bij het bijzondere feest, dat wij deze maand vieren: „Maria boodschap". „Ge groet gij vol van genade". Hoe ontstellend zullen deze woorden Maria in het oor ge klonken hebben, maar hoe voel overgave werd zij, als de engel Gabriël er op laat volgen: „Vrees niet Maria, want gij hebt genade gevonden bij God en gij zult een Zoon ontvangen en zijn naam „Jezus" noemen. Hoe zal het Maria ten moede geweest zijn bij het overdenken van de toekomst. Een zoon. Uitverkoren te worden tot de Moeder van Gods Zoon. En Jozef. Hoe bereidwillig nam hij de taak vari voedstervader op zich. Er zijn ons maar enkele feiten uit het leven van de H. Jozef bekend, maar welk een stra lend licht werpen zij op dit leven vol zorg en opoffering. En Jozef stond op, nam het kind en zijn moeder in den nacht en ver trok naar Egypte" (Mattheus 214). En dan na een jarenlang verblijf aldaar: „Sta op en neem het Kind en zijn Moeder en ga naar het land van Israël, want zij die het kind naar het leven stonden zijn ge storven" (Mattheus 2:19). In alle eenvoud, doende wat God hem gebood, volbracht Jozef zijn plichten te genover het Godskind, om daarmede voor ons, naast en met Maria, een voorbeeld te zijn, om de plichten van onzen staat ge trouw te volbrengen, opdat ook ons loon in den Hemel overvloedig moge zijn. JAARVERSLAG 1935 „SANCTA VERONICA" Wederom is het jaar vervlogen en staan wij een oogenblik stil om een terugblik op het jaar 1935 te werpen. Hoe vol kommer en zorgen is dit jaar voor velen geweest, met angst werd 't jaar tegemoet gezien, vooral door hen die betere tijden gekend hebben, want wat is 't voor menige ouder niet droevig, geen kleertjes voor de groote en kleine kinderen te kunnen aan schaffen. Niettegenstaande de nood soms zéér hoog is, wordt tot 't alleruiterste ge wacht, tot alle kleeding en linnengoed to taal opgesleten is en kan slechts een groo te hoeveelheid tegelijk voor eenigen tijd redding brengen. Wij hebben dan ook dit jaar weder veel goeds kunnen uitrichten en de zorg van vele huismoeders helpen verlichten en wij zijn dankbaar jegens God gestemd, dat wij dit alles hebben mogen doen, tot heil van vele stadgenooten. Vanzelfsprekend hebben onze Presiden te en le Magm.esse de zwaarste taak; zij toch bezoeken alle gezinnen, die onze hulp hebben ingeroepen en zorgen dat onze voorraad goederen steeds op peil blijft. Dan mogen wij hier met dankbaarheid en groote erkentelijkheid memoreeren, het langzamerhand ontelbaar aantal dames, die met de meeste ambitie het geheele jaar voor ons werken, dat zijn ten eerste de dames die op alle maandelijksche zittingen komen naaien; ten tweede de dames, van de per 12 Febr. 1.1. opgerichte Vrijdagavondclub, die vanaf 15 Febr. eerst iedere week, later om de 14 dagen, steeds met de grootste ijver voor ons werken. ten derde onze vele thuiswerksters die op de zittingen materiaal komen halen en later het gefabriceerde kant en klaar te rugbrengen. Voor al deze dames een oprecht woord van dankbaarheid en wij hopen ook in het nieuwe jaar op al deze medewerking te mogen rekenen! Het totaal aantal vervaardigde stuks in 1935 is: 945. cadeau gekregen 462, totaal 1407 stuks. Uitgereikt werden 1476 stuks! Voorwaar een respectabel getal. De Missienaaiver. heeft ons een ma chine in bruikleen afgestaan. Over de financiën waren steeds zorgen, de prikkaarten brachten een bedrag van ƒ231 op, terwijl wij aan diverse giften en donaties in den loop van dit jaar de som ma van ƒ360 mochten ontvangen. De Mesaclub gaf in April een uitvoering ten bate van onze kas. 't Was een keurig spel, doch door de matige opkomst was de netto-opbrengst slechts 58. De jaarlijksche bloempjesdag, gehouden op 22 Dec. j.l., bracht ƒ271 op. Een hartelijke aanbeveling om ons ook in de toekomst financieel te blijven steu nen. voegen wij hier gaarne aan toe, daar al deze gelden grootendeels weder zijn uitgegeven. Kas-overzicht: saldo 1934 298.68, in komsten 1935 937.78, totaal 1230.46. Uit gaven 1935 ƒ1041.59. saldo 1935 ƒ194.87. Het penningmeesterschap werd waarge nomen door mevr. Pollmann en mevr. Jongmans, doch hebben wij voor het nieu we jaar een penningm.esse gevonden in Mevr. Beckers. Als de geldmiddelen het toelaten, hopen wij ons werk weder in dezelfde mate te kunnen voortzetten, om hierdoor de nood van vele Leidsche Stille Armen te helpen verlichten! In vertrouwen, dat God ons werk zal blijven zegenen eindigen wij dit verslag. Mevr. A. JONGMANS—WEENINK, le Magm.esse. EM. AALDERS, Secretaresse. RUSTFONDS VAN DEN DIOCES. R.K. VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM Afdeeling Leiden In het jaar 1935 is één nieuw toegetre den tot het Rustfonds. 5 leden werden af geschreven: 1 wegens overlijden; 2 we gens vertrek; 2 bedankt. 1 Lid werd gedurende 4 weken uitge zonden. Op 't oogenblik telt het Rustfonds, afd. Leiden 27 leden. De adviseuse voor de afd. Leiden: Zr. G. M. PEPERZAK JAARVERSLAG VAN DE RUBRIEK OVER 1935 Uit de, om de 14 dagen verschijnende rubriek in „De Leidsche Courant", hebt u allen een inzicht gekregen van de werk zaamheden van onzen Bond in de onder- afdeelingen. Door uittreden van mej. Wery als re dactielid, werd een tijdlang het werk door twee redactieleden verricht, n.l. mevr. Fehmers en Zr. van den Abeelen. In den loop van 1935 traden evenwel toe mej. Niemer en mej. van Es, beiden bestuursleden, waardoor het contact met den Vrouwenbond grooter werd en de be langen van den Bond door middel der rubriek beter gediend kon worden. Met den wensch, dat we nog vele ja ren gastvrijheid mogen genieten in „De Leidsche Courant". (Heel gaarne! Red. L. Crt.) en alle bondsleden ook trouwe lezeressen zullen zijn, sluit ik dit verslag. Namens de redactieleden: J. VAN DEN ABEELEN. IMTERPAROCHIEELE AAN POLITIEK DOEN. X. In de wirwar van gebeurtenissen, die in denderende vaart dagelijks aan de pers een lading, oopie bezorgt, is het niet moeilijk te onderscheiden de twee richtingen voor en tegen de Kerk, voor en tegen Christus. Er gaat geen dag voorbij, of er is een „daad" gesteld van verweer tegen Hem, Die is de weg, de waarheid en het leven. En indien wij niet leefden in het besef, dat God na onzen tijd Zijn eeuwigheid heeft, we zou den bereid zijn het oor te leenen aan de verleiding en de dwaling. Nergens is het gevaar voor afdwaling zoo groot als juist in die zaken, die slechts zijdelingsch verband houden met onze godsdienstige overtuiging. Gaat het om een zuiver principieele zaak, dan weet de ka tholiek zich gebonden aan de leer der Kerk; maar gaat het om economie of socio logie, om kunst of politiek of om wat voor vrije zaak ook, dan is elke katholiek.... totaal vrij? Absoluut niet. Er is immers een zijdelingsch verband, een aanra kingspunt met onze godsdienstige overtui ging. Daardoor is de vrijheid bij ons wat meer beperkt dan bij hen, die er geen le vensbeschouwing op na houden; of beter nog te preciseeren, wij hebben als lidma ten van de door Christus gestichte Kerk een hoogere roeping en dus ook meer ver antwoording dan zij, die buiten de katho lieke gemeenschap leven. Als dit niet zoo was,, als wij niet in de z.g. vrije zaken gebonden of gehouden zijn aan ons principe, dan zou nooit het libera lisme veroordeeld zijn. Dat toch diende zich aan als de verdediging aller vrijheid en waarborgde dus ook de vrijheid der Kerk. En toch werd het veroordeeld, en- Voor prijzen zooals deze 5 p. "Wijnap. 70 ct. 10 Jaffa's 55 ot. 10 Bomboos 25 ot. Anjouperen 35 ot. kilo Rijpe bananen 28 ct. kilo moet men bij: Haarlem merilr. 242 wezen! Dorperw.j o Speroieb.r 12 Andjjvie l Spinazie 1 kei op grond van deszelfs onhoudbaarheid. De vrijheid werd bandeloosheid, en ban deloosheid voert naar het bederf. Als stelsel was het onhoudbaar, als zoodanig sprak de Kerk haar oordeel uit. Niet alleen wat zonde is, ook wat door een foutieve constructie tot zonde voert valt onder de booglamp der Kerk en ont vangt het verdiende praedicaat. Karl Marx bouwde zijn socialisme, Le nin zijn consequent communisme en de Kerk veroordeelde het. Mussolini schiep zyn fascistenrijk en ware er geen muurvas te Pius XI geweest, die staat zou gewor den zijn een gedrilde massa zonder gehalte. Want vergeten we het niet, de goede ver standhouding van nu werd na vele conflic ten verkregen en is slechts te handhaven, omdat de groote massa één religie heeft. Er is den laatsten tijd vaak gesproken over een nieuw gevaar, dat in Duitsch- land dreigt en dat genoemd wordt het nieu we heidendom. Nieuw heidendom? De be naming is naar onze meening ^enigszins foutief. Beter toch is het te spreken van heidendom, positief heidendom, oer-oud heidendom. Alleen de methode van invoer is nieuw, ietwat meer geraffineerd dan in vroegere tijden. Maar het wezen is net eender als bij het heidendom, dat sinds de komst van Christus zich verzet heeft en immer een „non possumus", een „ik dien u niet" laat hooren. Erger nog wordt het als de zaak ten op zichte van een dwaling niet enkel pas sief blijft, maar actief aan de dwaling mee werkt Op die manier worden de begrip pen steeds waziger, het onderscheidings vermogen steeds kleiner en de handelin gen steeds vaster. Conflicten spitsen zich toe en het eindresultaat is de verbrijzeling der onsterfelijke zielen. Het is daarom, dat onze H. Vader met gerechtvaardigde angst ons gebed vraagt voor die landen, waar het oude heiden dom groeit, in nieuwe vormen, hetzij on der sikkel of hakenkruis. SEVERUS. MAANDVERGADERING EN VERKIEZING. Maandag a.s. 23 Maart, is de maandelijk sche vergadering voor de afd. Gezellen. Tevens dien avond verkiezing van een Se nior en zeven commissarissen. Op het bord in de groote zaal hangt de definitie ve candidatenlijst met de regeling. Elk ge zel behoort zich vooraf er van op de hoog te te stellen; dan worden abuizen verme den. De aanvang is kwart voor negen. Pre sent en.... op tijd! STUDIE- EN DEBATINGCLUB „ST. PETRUS CANISIUS". Het bestuur vestigt nogmaals de aan dacht op de lezing te houden door den eerw. praeses op Donderdag 26 Maart a a over het onderwerp: „De oud- Katholieke Kerk". Wij rekenen op al onze leden en oud leden. Aanvang half negen. MUZIEKGEZELSCHAP „FR. SCHWEITZER". Deze onder afdeeling heeft groote plan nen en wil uitbreiden met nog eenige in strumenten. Daarom doen we een beroep op Gezellen, die interesse hebben voor muziek, om als lid toe te treden. De con tributie is zeer laag, de leiding bijzonder goed en men blijkt tot steeds betere pres taties in staat. Daarvan getuigt ook het feit, dat onze muziekclub veel voor mede werking gevraagd wordt. Men melde zich dan a.s. Vrijdagavond op de repetitie. Zeer welkom! STUDIE- EN DEBATINGCLUB. Donderdag 26 Maart houdt deze club haar zevende bijeenkomst in de bovenzaal. De vice-praeses zal inleiden: „Wat is de oud-Katholieke Kerk". Het bestuur ver trouwt op de komst van velen en een vruchtdragende gedachtenwisseling. HALF VASTEN Als niet anders wordt aangegeven da gelijks Gloria en Credo. Prefatie v. d. Vasten. ZONDAG 22 Maart, Vierde Zondag v. d. Vasten. Mis: Laetare. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis (Om de voorbede der Heiligen); 3e Omnipotens (Voor levenden en dooden). Kleur: Rose (of Paars). Het is half-Vasten. De verlossing is in het zicht. Bij voorbaat verheugt zich de H. Kerk reeds daarover (Introitus). Van deze vreugdestemming is geheel de Litur gie van dezen dag doordrongen. Wij zijn geen slaven van Satan, maar, dank zij de kruisdood van Christus, vrije kinderen van God. (Epistel). God is onze Vader. Op Hém is onze hoop. Hij voedt Zijn kinderen met een allerzuiverste Spijs, een voedzaam Brood, dat een onderpand is van onze toe komstige heerlijkheid. (Evangelie). Voort durend genieten wij Zijn bescherming en wij mogen vast vertrouwen na dit leven in te gaan in den hemel, waar ware vrede aller overvloedig deel is en wij Gods H. Naam zullen loven (Tractus; Graduale; Communio). Ja, waarlijk, het is passend den Heer te loven, Zijn H. Naam te prij zen, want Hij is goed. (Offertorium). MAANDAG 23 Maart. Mis v. d. Maan dag in de 4e week v. d. Vasten: Deus: Geen Gloria. Gebeden als gisteren. Geen Credo. Kleur: Paars. DINSDAG 24 Maart. Mis v. d. H. Ga briël, Aartsengel: Benedicite. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Dinsdag in de 4e week v. d. Vasten. Kleur: Wit Of: De Mis v. d. Dinsdag: Exandi. Geen Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. H. Gabriël. Geen Credo. Kleur: Paars. God heeft de H. Aartsengel Gabriël uit verkoren tot gezant van het heilige Ge heim der Menschwording. Aan Daniël voorspelt hij de tijd van de komst van den Verlosser; aan Zacharias den voorlooper des Heeren en aan Maria, dat zij de Moe der zal zijn van den Zoon van den Al lerhoogste. WOENSDAG, 25 Maart. Feestdag van Maria Boodschap. Mis: Vultum. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Woensdag in de 4e week v. d. Vasten. Rrefatie van Maria (invullen: En U om de boodschap). Kleur: Wit N.B. De Mis v. d. Woensdag is niet ge oorloofd. DONDERDAG 26 Maart. Mis v. d. Don derdag in de 4e week v. d. Vasten: Lae- tetur. Geeh Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e Omnipotens. Geen Credo. Kleur: Paars. VRIJDAG 27 Maart. Mis v. d. H. Joan nes Damascenus, Bèlijder en Kerkleeraar: Tenuisti. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vrijdag in de 4e week v. d. Vasten. Kleur: Wit. Of de Mis v. d. Vrijdag: Meditatio. Geen Gloria. 2e gebed v. d. Vrijdag. Geen Credo. Kleur: Paars. De Introitus van dezen dag en ook het Evangelie zinspelen op het feit, dat de rechterhand van den H. Joannes is afgezet op last van keizer Leo de beeldstormer (8e eeuw), omdat Joannes de vereering der beelden van de heiligen zoo krachtig had verdedigd. Op zijn gebed tot Maria, wier vurige vereerder de H. Joannes was, groei de de hand weer aan den arm en wel zóó, alsof zij nooit was afgezet geweest. ZATERDAG 28 Maart. Mis v. d. H. Joan nes van Capistrano, Belijder: Ego autem: 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Zater dag in de 4e week v. d. Vasten; 3e coor den A. Cunctis; 4e voor den Paus. Geen Credo. Kleur: Wit. Of: De mis v. d. Zaterdag: Sltientes. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Joannes; 3e A. Cunctis; 4e voor den Paus. Geen Credo. Kleur: Paars. Als leerling v. d. H. Bernardus van Siëna heeft de heilige van dezen dag krachtig geijverd voor de verspreiding van de vereering van de Zoete Naam. IN DE KERKEN DER E.E.P.P. FRAN CISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG, 2e gebed v. d. Benvenutus. DONDERDAG, Mis v. d. Z. Didacus- Jozef van Cadix, Belijder: Os Justi. Glo ria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Donderdag. Geen Credo, Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. RECHTZAKEN Snoetie kan nauwelijks wachten, tot het nieuwe boompje goed en wel geplant zal zijn. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN De paaltjes-kwestie te Boskoop Allereerst werd de behandeling voort gezet van de zaak tegen de Gebrs. H., die volgens de feiten in de dagvaarding om schreven het verkeer in de Bootstraat te B o s k o op hadden belemmerd door eeni ge palen te slaan. Verdachten hadden deze palen geslagen ter bescherming van hun eigendom, in verband met de daar ter plaatse over de Gouwe gelegen noodbrug. Ter vorige zitting hadden verdachten be weerd, dat de huizen en het daarvoor ge legen straatje in eigendom toebehoorde aan hun broer te Gouda, terwijl het on derhoud van gemeld straatje voor diens re kening was. Als verdediger voor verdach ten trad op mr. L. Spreij uit Leiden, ter wijl nu verschillende getuigen werden ge hoord o.a. wethouder E. Guldemond uit Boskoop, een opzichter der gemeente en straatmaker, terwijl ook van de zijde van gedaagden een tweetal getuigen werden gehoord. Gelet aan de hand van verschil lende gegevens en verkregen inlichtingen gaf de heer Guldemond aan dat z.i. het bewuste straatje, dat men met palen had afgezet, aan de gemeente toebehoorde en dit straatje werd gebruikt voor voetver- keer en licht rijverkeer als kruiwagens en handwagens. De straatmaker beweerde bij het maken van de hoofdstraat het schuine gedeêlte van het straatje wel te hebben gerepareerd omdat dit noodig was in ver band met een verzakking van de hoofd straat, doch overigens niet. De getuigen a décharge verklaarden beiden uitdrukke lijk, dat het straatje altijd werd onderhou den door of namens verdachten, terwijl dit alleen werd gebruikt door voetgangers, doch niet door groot of zwaar verkeer. In zijn requisitoir overwoog de ambte naar, dat afgezien van het feit wie eige naar is, wat door de rechtbank behoort te worden uitgemaakt, uit de gehoorde ge tuigen is komen vast te staan dat het ver keer door verdachten niet is belemmerd en hier niet van openbaar doch beperkt verkeer sprake is, zoodat verdachten geen enkele overtreding hebben begaan en der halve zullen moeten worden vrijgespro ken. Verdediger mr. L. Spreij kon na dit requisitoir kort zijn, doch wees nog spe ciaal op enkele aangelegenheden betref fende het eigeidomsrecht. Pleiter toonde aan de hand van een acte uit 1869 het eigendom aan en sloot zich aan bij het re quisitoir van den ambtenaar. Ook de heer kantonrechter was dezelfde meening toe gedaan en sprak beide verdachten vrij. J. G. B. uit Bodegraven had als be stuurder met een personenauto in de Bruggestraat zonder behoorlijke verlichting gereden en was deswege verbaliseerd. Verdachte voerde ter verdediging aan, dat hij 100 meter voor zijn woning door een agent was aangehouden en toen zijn beide stadslichten had ontstoken. Eisch en veroordeeling 2.50 subs. 2 dagen. H. R. uit B o d e g r a ve n had op zijn rij- wiel rijdênde, een sigaret aangestoken en dus gereden zonder zijn stuur vast te hóuden. Bovendien bleek uit het proces verbaal, dat verdachte tegen verbalisant zeer onhebbelijk was opgetreden en den verbalisant had uitgedaagd met hem mede te gaan om eens af te rekenen, wat de ambtenaar voor een jongen van 18 jaar hoogst ergerlijk vindt. In tegenstelling met den rijksveldwacht, werd hij door de ge meentepolitie gezocht, deelde verdachte hierop mede. Ambtenaar en kantonrechter kwamen een ander echter onaanneembaar voor en gaven verdachte den raad beter op te passen en althans geen dergelijke houding aan te nemen. Eisch 2 x ƒ2 subs. 2 x 2 dg. Uitspraak conform. D. Z., C. A. v. cL H. en Adr. v. Kr. allen uit Alp hen, hadden zich te verantwoor den wegens het loopen op de spoorlijn nabij het station te Alphen. Verdachten beweerden schaatsen te hebben gereden en om hun weg te verkorten schuin de spoor rails te zijn overgestoken. De ambtenaar wilde rekening houden met het feit, dat wij over het algemeen weinig ijs hebben, doch vorderde tegen ieder een geldboete van 1.50 subs. 1 dag en tegen den jong- sten van het drietal ƒ1.50 subs. 1 week tuchtschool. Bovendien vond hij verdachte Kr. laf, dat deze voor verbalisant wasweg- geloopen en niet was blijven staan. Ver oordeeling conform. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Communisten versus N.S.B.-ers. In den nacht van 11 op 12 October j.l. hielden eenige N.S.B.-ers de wacht bij het tentgebouw in het kamp «aan den Leiweg. Omstreeks middernacht naderden een tweetal personen per rijwiel, van wie een hunner, de bankwerker J. M., een van de wachters, zekere S., toeriep: „vuile moor denaars, bruine moordenaars". Wegens beleediging stond M. thans te recht. Hij beweerde er met zijn metgezel op uitgetrokken te zijn om te gaan kalken. Bij het voorbijrijden aan de wacht, zou men hem met een brandende sigaret hebben na geworpen en toen hij hierop reageerde, zou men hem hebben achtervolgd en heeft men hem van zijn rijwiel afgetrokken. Getuigen charge verklaarden anders en zeiden o.m., dat er hoegenaamd niet ge rookt werd, omdat dit streng verboden was. Een getuige a décharge verklaarde daar entegen, dat hij een achttal fascisten had gezien, waarvan er een hen het woord „pro vocateur" toeriep. Deze getuige had gezien, dat er met een brandende sigaret is gewor pen. Het O.M., waargenomen door mr. P. R. Blok, achtte bedeediging bewezen en eischte veertien dagen voorwaardelijke gevange nisstraf. Op een vraag van den politierechter, waarom M. juist dien nacht in die omge ving moest gaan kalken, antwoordde deze, dat hy wel wist, dat het niet mocht, maar hij deed zulks uit principe en zou daarvoor gaarne straf aanvaarden. De politierechter veroordeelde M. tot 2 weken voorwaardelijk, met drie jaar proef tijd.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14